Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 21
  1. #1
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anëtarësuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559

    Sa vëmendje i kushtoni "gjuhës së trupit"?

    Te dashur forumista,
    Body language apo gjuha e trupit eshte nje term qe tregon komunikimin me ane te levizjeve te trupit ose gjesteve ne vend te/te shoqeruar me komunikimin verbal . Ne menyre te pandergjegjshme ne japim dhe marrim sinjale te tilla.Perpelitja e qepallave,ekspresionet e fytyres,levizja e vazhdueshme e duarve gjate nje bisede jane nje pjese e gjuhes se trupit.
    Do te me pelqente te dija a i kushtoni ju vemendje ketej lloj komunikimi dhe sa vend ze kjo ne vleresimin e nje personi?Mendoni se ky art i te komunikuarit zbulon nje pjese te karakterit te tij?
    Personalisht e ve shume re dicka te tille!E konsideroj si art i te"psikologjisurit" te tjetrit.
    Diskutim te mbare!
    Elegance is an attitude.

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Po i ve rendesi. Kam mesuar te mos i ve re fjaleve por veprave, fjalet i merr era, veprat jane konkrete, dhe ne kete rast gjestet e trupit(sidomos ato te pavetedijshme dhe spontane) tregojne te verteten.

  3. #3
    In GoD We TrUsT !!! Maska e SaS
    Anëtarësuar
    28-11-2005
    Postime
    2,792
    spara flas me duar edhe me kembe si i themi ne ketej !!! por ama per ti vene re keto gjera i ve re !!! me se shumti pervec gjestikulacioneve me te dashuren time kuptohemi me sy !!! me behet qejfi kur ky komunikim arrin shkallen me te larte pra qe partneri ose bashkebiseduesi arrin te te kuptoj qofte edhe me nje gjestikulacion te syrit apo te fytyres !!!
    YoUr DrEaM Is YoUr DeStInY...

  4. #4
    Elbasanlli 4eve® Maska e AnGeL_DeViL
    Anëtarësuar
    16-01-2008
    Vendndodhja
    As Ne Toke,As Ne Qiell
    Postime
    507
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    Po i ve rendesi. Kam mesuar te mos i ve re fjaleve por veprave, fjalet i merr era, veprat jane konkrete, dhe ne kete rast gjestet e trupit(sidomos ato te pavetedijshme dhe spontane) tregojne te verteten.
    Jam plotesisht me nje mendim me ty.Fjalet e shumta jane fukarallek
    Trimi Mire Me Shoqe Shume

  5. #5
    DaRk §©®îþt Maska e ThE_DaRk_NiGhT
    Anëtarësuar
    03-01-2008
    Vendndodhja
    Aty Ku Gomari Thyen Kaviljen Dhe Shqiponja Rrine Me Nje Kembe
    Postime
    634
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    Po i ve rendesi. Kam mesuar te mos i ve re fjaleve por veprave, fjalet i merr era, veprat jane konkrete, dhe ne kete rast gjestet e trupit(sidomos ato te pavetedijshme dhe spontane) tregojne te verteten.
    Bukur e thene lal 3 llafe me 100 kuptime
    Kur te jesh ne vend te huaj, dita te duket muaj. - (Podrime)

  6. #6
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anëtarësuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    Citim Postuar më parë nga angelina o2 Lexo Postimin
    Te dashur forumista,
    Body language apo gjuha e trupit eshte nje term qe tregon komunikimin me ane te levizjeve te trupit ose gjesteve ne vend te/te shoqeruar me komunikimin verbal . Ne menyre te pandergjegjshme ne japim dhe marrim sinjale te tilla.Perpelitja e qepallave,ekspresionet e fytyres,levizja e vazhdueshme e duarve gjate nje bisede jane nje pjese e gjuhes se trupit.
    Do te me pelqente te dija a i kushtoni ju vemendje ketej lloj komunikimi dhe sa vend ze kjo ne vleresimin e nje personi?Mendoni se ky art i te komunikuarit zbulon nje pjese te karakterit te tij?
    Personalisht e ve shume re dicka te tille!E konsideroj si art i te"psikologjisurit" te tjetrit.
    Diskutim te mbare!
    Tipat qe flasin me duar e me kembe, ti shpjegojne gjerat ne te gjitha menyrat e mundshme, por edhe jan te thjeshte per tu kuptuar.. veshtire eshte te kuptosh dike qe vetem te sheh ne sy edhe flet, pa leviz sikur ka morra, kte hajde psikologjise ti.
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  7. #7
    Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
    Anëtarësuar
    29-05-2004
    Postime
    2,300
    Eshte shume e rendesishme ne punen qe bej. Gjate formimit tim kemi pasur dhe leksione te ndryshme ne lidhje me shprehjen fizike.
    Kam vetem nje limit: qiellin!

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e ani-d
    Anëtarësuar
    18-11-2006
    Postime
    208
    E rendesishme eshte qe cke me te gjuha e trupit...vetem se kur flet ne telefon nuk te hyn

    shume ne pune

  9. #9
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anëtarësuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    Citim Postuar më parë nga Apollyon Lexo Postimin
    Tipat qe flasin me duar e me kembe, ti shpjegojne gjerat ne te gjitha menyrat e mundshme, por edhe jan te thjeshte per tu kuptuar.. veshtire eshte te kuptosh dike qe vetem te sheh ne sy edhe flet, pa leviz sikur ka morra, kte hajde psikologjise ti.
    me vjen keq qe e asociove termin dhe e u ndale tek ky aspekt.Sigurisht qe te flasesh me duar per shume veta eshte menyre e te shprehurit dhe e mbesht dike mjaft gjate bisedes dhe sigurisht kush e kyc gojen seshte nje shoqeri e kendeshme.vetem se gjeste te caktuara mund "te perkthehen" dhe "te thone"dicka.Nuk flas ketu vetem per levizjen e duarve dhe syve po madje edhe per qendrimin e trupit,te sjellurin,etj.Jane gjeate qe tregojne nervozitet,interes jointers,agresivitet,ndjenja madje!
    Elegance is an attitude.

  10. #10
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anëtarësuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    Citim Postuar më parë nga angelina o2 Lexo Postimin
    me vjen keq qe e asociove termin dhe e u ndale tek ky aspekt.Sigurisht qe te flasesh me duar per shume veta eshte menyre e te shprehurit dhe e mbesht dike mjaft gjate bisedes dhe sigurisht kush e kyc gojen seshte nje shoqeri e kendeshme.vetem se gjeste te caktuara mund "te perkthehen" dhe "te thone"dicka.Nuk flas ketu vetem per levizjen e duarve dhe syve po madje edhe per qendrimin e trupit,te sjellurin,etj.Jane gjeate qe tregojne nervozitet,interes jointers,agresivitet,ndjenja madje!
    angelina, sa per kte pune, mund te kuptohet edhe levizja e buzeve, nese do te kuptosh dike qe e ke larg, thjesht mund ti shikosh buzet, edhe e kupton se cfar po thote.
    Por per kto gjestet qe bejn kta qe levizin duar kembe etj etj, shumica e ktyre e bejn per tangerllek, qe te bien ne sy sikur pale se cfar po thone.

    Por te gjitha gjestet qe nje person mund te beje gjate nje debati, mund te kuptosh se cfar ka ne mendje ai person, kto gjera mesohen ne librat e psikologjise, ka shum gjeste qe mund te beje nje person kur genjen, qe nga levizja e syve ne drejtime te ndryshme te jep te kuptosh se ai po genjen, edhe ne shum gjera te tjera. Ne fakt kte lloj psikologjie e perdorin Shefat e Krimeve, edhe njerez te tjere qe jan te specializuar per kte gje, duan te kuptojne kriminelin se po thote te verteten apo jo.
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  11. #11
    ciao belli !!! Maska e donna76
    Anëtarësuar
    30-08-2005
    Postime
    1,491
    Me pelqejne njerezit e qete qe te trasmetojne cik ngrohtesi ,ma ngjisin dhe mua .
    Femrat zakonisht prekin floket ore e minut dhe meshkujt vazhdojne te levizin kembet poshte tavolines sikur i ze korrenti.
    Po ne kohet qe po jetojme ne stress jo te gjithe reagojme njelloj ne jeten e perditshme.

    Sot nqs do te shikosh nje njeri te qete ik ne poste apo ne comune dhe gjen njerezit me te qete ne kete bote. i paguan shteti ...lol
    "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Anëtarësuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,379
    Citim Postuar më parë nga ani-d Lexo Postimin
    E rendesishme eshte qe cke me te gjuha e trupit...vetem se kur flet ne telefon nuk te hyn

    shume ne pune

    pse ,...lol

    se mund te degjosh, prit njecik, sa te kthehem ne divan se u mpiva

    nejse ne telefon, hyn shqisa e perpunimit te tingullit, menyra se si flet bashkebiseduesi tregon po ashtu, edhe levizjet e tij
    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

    ---voudou.. ---

  13. #13
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anëtarësuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    Disa menyra qe mund te kuptoni dike, kur eshte duke genjyer.

    Atij/Asaj i del nje ze jo i zakonshem, ben shume pak gjeste, shikimin e ka te ngujuar ndryshe nga zakonisht.
    Nuk din si te vazhdoje me tutje, perserit fjalet e thena, merr fryme thelle pa pasur arsye perse. (kte shikojeni me vemendje)
    Flet shume shpejt ose shume ngadale.
    Shikimin e ka te ngurtesuar, ngulit shikimin ne syte e tu.
    Thote gjera te gabuara, ndryshon pernjehere teme.
    Brenda nje te njezete te sekondes shfaq nje ndjenje tjeter nga ajo qe ai don qe ti te shohesh.

    Pastaj ka edhe nga ata qe i besojne genjeshtres qe ato thone, ndaj eshte veshtire te dallosh genjeshtare te tille, por gjithsesi, kto te ndihmojne qe te kuptosh nese dikush po te genjen apo jo..

  14. #14
    life is a flower Maska e maryp
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Vendndodhja
    ne univers
    Postime
    3,897
    Citim Postuar më parë nga Apollyon Lexo Postimin
    , merr fryme thelle pa pasur arsye perse. (kte shikojeni me vemendje)
    une flas gjithmone me dike qe merr fryme thelle dhe pa arsye...mendoja qe ishte genjeshtar, por tani qe lexova kete qe the ti u binda me shume
    NESSUNA VITA PUO' DIRSI COMPLETA SENZA UN PIZZICO DI FOLLIA (COELHO)

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-03-2008
    Postime
    537
    I shikoj ne sy,i fiksoj dhe rri serioz...kur e shoh qe ky qendrim imi i ve ne sugjestion qesh pak.Dhe ata qeshin.
    Aty kthehem serioz dhe i them:Pse qesh? Ata:Po pashe qe qeshe ti dhe qesha dhe une. I them:Po majmunet imitojne ata qe shohin...eshte sjellje majmuni...beji login llogjikes,autokontrollohu.Llogjiko per veprimet qe ben.Ktu bazohet dhe programi qe eksperimentojme....te llogjika!Te tasti "switch on/off" i fillit qe lidh llogjiken me inkoshiences.

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga Lenc Bukuroshi Lexo Postimin
    I shikoj ne sy,i fiksoj dhe rri serioz...kur e shoh qe ky qendrim imi i ve ne sugjestion qesh pak.Dhe ata qeshin.
    Aty kthehem serioz dhe i them:Pse qesh? Ata:Po pashe qe qeshe ti dhe qesha dhe une. I them:Po majmunet imitojne ata qe shohin...eshte sjellje majmuni...beji login llogjikes,autokontrollohu.Llogjiko per veprimet qe ben.Ktu bazohet dhe programi qe eksperimentojme....te llogjika!Te tasti "switch on/off" i fillit qe lidh llogjiken me inkoshiences.
    edhe ne perfundim te ketij testi, çfare perfundimi nxjerr nga ai person?

  17. #17
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anëtarësuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    Citim Postuar më parë nga maryp Lexo Postimin
    une flas gjithmone me dike qe merr fryme thelle dhe pa arsye...mendoja qe ishte genjeshtar, por tani qe lexova kete qe the ti u binda me shume
    Gjithmone kam qene i mendimit (edhe jam) qe nese dikush tenton te me genjeje, ne radhe te pare me ofendon si person, pastaj ofendon inteligjencen time, e thene shkurt "Nuk ka respekt ndaj meje" ndaj ky person nuk duhet te jete ne rrethin tim shoqeror.

    Por eshte edhe nje fjale tjeter qe thote, "nese nje genjeshter thuhet per nje motiv te mire, atehere ajo genjeshter vlen sa per 500 te verteta"

    Pra mundohu te besh nje dallim te genjeshtrave, nese ato jan ne demin tend personal, apo te dikujt qe ti ke perzemer, atehere ate person qe te genjen mbaje larg, por nese nje genjeshter thuhet per mire ne nje rast te caktuar, atehere ajo genjeshter mund te jete e dobishme.

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga Apollyon Lexo Postimin
    Gjithmone kam qene i mendimit (edhe jam) qe nese dikush tenton te me genjeje, ne radhe te pare me ofendon si person, pastaj ofendon inteligjencen time, e thene shkurt "Nuk ka respekt ndaj meje" ndaj ky person nuk duhet te jete ne rrethin tim shoqeror.
    e ke thene shume mire.

    p.s.kohet e fundit po me pelqejne pergjigjet e apollyon .

  19. #19
    life is a flower Maska e maryp
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Vendndodhja
    ne univers
    Postime
    3,897
    Citim Postuar më parë nga Apollyon Lexo Postimin
    Gjithmone kam qene i mendimit (edhe jam) qe nese dikush tenton te me genjeje, ne radhe te pare me ofendon si person, pastaj ofendon inteligjencen time, e thene shkurt "Nuk ka respekt ndaj meje" ndaj ky person nuk duhet te jete ne rrethin tim shoqeror.

    Por eshte edhe nje fjale tjeter qe thote, "nese nje genjeshter thuhet per nje motiv te mire, atehere ajo genjeshter vlen sa per 500 te verteta"

    Pra mundohu te besh nje dallim te genjeshtrave, nese ato jan ne demin tend personal, apo te dikujt qe ti ke perzemer, atehere ate person qe te genjen mbaje larg, por nese nje genjeshter thuhet per mire ne nje rast te caktuar, atehere ajo genjeshter mund te jete e dobishme.
    eshte me se e drejte kjo qe ke shkruar, por nganjehere na pelqen tu besojme genjeshtrave qe na thone, bejme sikur nuk i kuptojme sepse nuk duam te shohim te verteten qe fshihet pas tyre dhe keshtu perfundojme qe jemi dhe ne qe nuk respektojme me veten dhe ofendojme inteleigjencen tone...
    nejse se dola nga tema
    ma pelqeu shume pergjigjja
    NESSUNA VITA PUO' DIRSI COMPLETA SENZA UN PIZZICO DI FOLLIA (COELHO)

  20. #20
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anëtarësuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    keshtu perfundojme qe jemi dhe ne qe nuk respektojme me veten dhe ofendojme inteleigjencen tone...
    Ehh, ka raste qe per hir te nje raporti qe di nuk do te prishesh, pranon edhe genjeshtrat qe thuhen. Por maryp, duhet te dish dicka, sa mund te zgjase dicka e tille? Pra, eshte me mire per ty, qe nese do qe dicka te funksionoje me se miri, mundohu te jeshe sa me e hapur, mos prano genjeshtra te asnjelloj menyre, sepse marrim nje rast, e zeme ze i dashuri jot te genjen per dicka, ti e pranon kte genjeshter sepse mbylle nje sy.. Ai do te genjeje perseri, ti prap ben gjoja sikur nuk pe.. Por, kush te siguron qe kur ai te thote "te dua" eshte duke te thene te verteten?
    Pra, nje genjeshter mund ta pranosh nese eshte per qellim te mire, por 2, 3, 4, 5, 6, ... JO ne asnje menyre, te jete kush te jete. Gjerat thuhen paster edhe pa genjeshtra, fundja me mire nje fjale e vogel e thene me zemer, se sa nje fjale gjigande e thene thjesht, sa per tu thene.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Adem Demaçi
    Nga lum lumi në forumin Elita kombëtare
    Përgjigje: 309
    Postimi i Fundit: 29-11-2016, 17:56
  2. Lexo me vemendje
    Nga tulipanonero në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 17-06-2009, 06:38
  3. Pakes vemendje !!
    Nga Milkway në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 44
    Postimi i Fundit: 13-05-2009, 19:09
  4. Lexoje me vemendje
    Nga andreee në forumin Prezantoni veten në forum
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 14-08-2005, 08:51

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •