Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 21
 1. #1
  back to origin Maska e ☆Angie☆
  Antarsuar
  02-11-2007
  Vendndodhja
  Skyline
  Postime
  2,559

  Sa vmendje i kushtoni "gjuhs s trupit"?

  Te dashur forumista,
  Body language apo gjuha e trupit eshte nje term qe tregon komunikimin me ane te levizjeve te trupit ose gjesteve ne vend te/te shoqeruar me komunikimin verbal . Ne menyre te pandergjegjshme ne japim dhe marrim sinjale te tilla.Perpelitja e qepallave,ekspresionet e fytyres,levizja e vazhdueshme e duarve gjate nje bisede jane nje pjese e gjuhes se trupit.
  Do te me pelqente te dija a i kushtoni ju vemendje ketej lloj komunikimi dhe sa vend ze kjo ne vleresimin e nje personi?Mendoni se ky art i te komunikuarit zbulon nje pjese te karakterit te tij?
  Personalisht e ve shume re dicka te tille!E konsideroj si art i te"psikologjisurit" te tjetrit.
  Diskutim te mbare!
  Elegance is an attitude.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Po i ve rendesi. Kam mesuar te mos i ve re fjaleve por veprave, fjalet i merr era, veprat jane konkrete, dhe ne kete rast gjestet e trupit(sidomos ato te pavetedijshme dhe spontane) tregojne te verteten.

 3. #3
  spara flas me duar edhe me kembe si i themi ne ketej !!! por ama per ti vene re keto gjera i ve re !!! me se shumti pervec gjestikulacioneve me te dashuren time kuptohemi me sy !!! me behet qejfi kur ky komunikim arrin shkallen me te larte pra qe partneri ose bashkebiseduesi arrin te te kuptoj qofte edhe me nje gjestikulacion te syrit apo te fytyres !!!
  YoUr DrEaM Is YoUr DeStInY...

 4. #4
  Elbasanlli 4eve Maska e AnGeL_DeViL
  Antarsuar
  16-01-2008
  Vendndodhja
  As Ne Toke,As Ne Qiell
  Postime
  507
  Citim Postuar m par nga xfiles Lexo Postimin
  Po i ve rendesi. Kam mesuar te mos i ve re fjaleve por veprave, fjalet i merr era, veprat jane konkrete, dhe ne kete rast gjestet e trupit(sidomos ato te pavetedijshme dhe spontane) tregojne te verteten.
  Jam plotesisht me nje mendim me ty.Fjalet e shumta jane fukarallek
  Trimi Mire Me Shoqe Shume

 5. #5
  DaRk t Maska e ThE_DaRk_NiGhT
  Antarsuar
  03-01-2008
  Vendndodhja
  Aty Ku Gomari Thyen Kaviljen Dhe Shqiponja Rrine Me Nje Kembe
  Postime
  634
  Citim Postuar m par nga xfiles Lexo Postimin
  Po i ve rendesi. Kam mesuar te mos i ve re fjaleve por veprave, fjalet i merr era, veprat jane konkrete, dhe ne kete rast gjestet e trupit(sidomos ato te pavetedijshme dhe spontane) tregojne te verteten.
  Bukur e thene lal 3 llafe me 100 kuptime
  Kur te jesh ne vend te huaj, dita te duket muaj. - (Podrime)

 6. #6
  don't bother me Maska e Apollyon
  Antarsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,599
  Citim Postuar m par nga angelina o2 Lexo Postimin
  Te dashur forumista,
  Body language apo gjuha e trupit eshte nje term qe tregon komunikimin me ane te levizjeve te trupit ose gjesteve ne vend te/te shoqeruar me komunikimin verbal . Ne menyre te pandergjegjshme ne japim dhe marrim sinjale te tilla.Perpelitja e qepallave,ekspresionet e fytyres,levizja e vazhdueshme e duarve gjate nje bisede jane nje pjese e gjuhes se trupit.
  Do te me pelqente te dija a i kushtoni ju vemendje ketej lloj komunikimi dhe sa vend ze kjo ne vleresimin e nje personi?Mendoni se ky art i te komunikuarit zbulon nje pjese te karakterit te tij?
  Personalisht e ve shume re dicka te tille!E konsideroj si art i te"psikologjisurit" te tjetrit.
  Diskutim te mbare!
  Tipat qe flasin me duar e me kembe, ti shpjegojne gjerat ne te gjitha menyrat e mundshme, por edhe jan te thjeshte per tu kuptuar.. veshtire eshte te kuptosh dike qe vetem te sheh ne sy edhe flet, pa leviz sikur ka morra, kte hajde psikologjise ti.
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 7. #7
  Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
  Antarsuar
  29-05-2004
  Postime
  2,300
  Eshte shume e rendesishme ne punen qe bej. Gjate formimit tim kemi pasur dhe leksione te ndryshme ne lidhje me shprehjen fizike.
  Kam vetem nje limit: qiellin!

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e ani-d
  Antarsuar
  18-11-2006
  Postime
  208
  E rendesishme eshte qe cke me te gjuha e trupit...vetem se kur flet ne telefon nuk te hyn

  shume ne pune

 9. #9
  back to origin Maska e ☆Angie☆
  Antarsuar
  02-11-2007
  Vendndodhja
  Skyline
  Postime
  2,559
  Citim Postuar m par nga Apollyon Lexo Postimin
  Tipat qe flasin me duar e me kembe, ti shpjegojne gjerat ne te gjitha menyrat e mundshme, por edhe jan te thjeshte per tu kuptuar.. veshtire eshte te kuptosh dike qe vetem te sheh ne sy edhe flet, pa leviz sikur ka morra, kte hajde psikologjise ti.
  me vjen keq qe e asociove termin dhe e u ndale tek ky aspekt.Sigurisht qe te flasesh me duar per shume veta eshte menyre e te shprehurit dhe e mbesht dike mjaft gjate bisedes dhe sigurisht kush e kyc gojen seshte nje shoqeri e kendeshme.vetem se gjeste te caktuara mund "te perkthehen" dhe "te thone"dicka.Nuk flas ketu vetem per levizjen e duarve dhe syve po madje edhe per qendrimin e trupit,te sjellurin,etj.Jane gjeate qe tregojne nervozitet,interes jointers,agresivitet,ndjenja madje!
  Elegance is an attitude.

 10. #10
  don't bother me Maska e Apollyon
  Antarsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,599
  Citim Postuar m par nga angelina o2 Lexo Postimin
  me vjen keq qe e asociove termin dhe e u ndale tek ky aspekt.Sigurisht qe te flasesh me duar per shume veta eshte menyre e te shprehurit dhe e mbesht dike mjaft gjate bisedes dhe sigurisht kush e kyc gojen seshte nje shoqeri e kendeshme.vetem se gjeste te caktuara mund "te perkthehen" dhe "te thone"dicka.Nuk flas ketu vetem per levizjen e duarve dhe syve po madje edhe per qendrimin e trupit,te sjellurin,etj.Jane gjeate qe tregojne nervozitet,interes jointers,agresivitet,ndjenja madje!
  angelina, sa per kte pune, mund te kuptohet edhe levizja e buzeve, nese do te kuptosh dike qe e ke larg, thjesht mund ti shikosh buzet, edhe e kupton se cfar po thote.
  Por per kto gjestet qe bejn kta qe levizin duar kembe etj etj, shumica e ktyre e bejn per tangerllek, qe te bien ne sy sikur pale se cfar po thone.

  Por te gjitha gjestet qe nje person mund te beje gjate nje debati, mund te kuptosh se cfar ka ne mendje ai person, kto gjera mesohen ne librat e psikologjise, ka shum gjeste qe mund te beje nje person kur genjen, qe nga levizja e syve ne drejtime te ndryshme te jep te kuptosh se ai po genjen, edhe ne shum gjera te tjera. Ne fakt kte lloj psikologjie e perdorin Shefat e Krimeve, edhe njerez te tjere qe jan te specializuar per kte gje, duan te kuptojne kriminelin se po thote te verteten apo jo.
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 11. #11
  ciao belli !!! Maska e donna76
  Antarsuar
  30-08-2005
  Mosha
  45
  Postime
  1,491
  Me pelqejne njerezit e qete qe te trasmetojne cik ngrohtesi ,ma ngjisin dhe mua .
  Femrat zakonisht prekin floket ore e minut dhe meshkujt vazhdojne te levizin kembet poshte tavolines sikur i ze korrenti.
  Po ne kohet qe po jetojme ne stress jo te gjithe reagojme njelloj ne jeten e perditshme.

  Sot nqs do te shikosh nje njeri te qete ik ne poste apo ne comune dhe gjen njerezit me te qete ne kete bote. i paguan shteti ...lol
  "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380
  Citim Postuar m par nga ani-d Lexo Postimin
  E rendesishme eshte qe cke me te gjuha e trupit...vetem se kur flet ne telefon nuk te hyn

  shume ne pune

  pse ,...lol

  se mund te degjosh, prit njecik, sa te kthehem ne divan se u mpiva

  nejse ne telefon, hyn shqisa e perpunimit te tingullit, menyra se si flet bashkebiseduesi tregon po ashtu, edhe levizjet e tij
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 13. #13
  don't bother me Maska e Apollyon
  Antarsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,599
  Disa menyra qe mund te kuptoni dike, kur eshte duke genjyer.

  Atij/Asaj i del nje ze jo i zakonshem, ben shume pak gjeste, shikimin e ka te ngujuar ndryshe nga zakonisht.
  Nuk din si te vazhdoje me tutje, perserit fjalet e thena, merr fryme thelle pa pasur arsye perse. (kte shikojeni me vemendje)
  Flet shume shpejt ose shume ngadale.
  Shikimin e ka te ngurtesuar, ngulit shikimin ne syte e tu.
  Thote gjera te gabuara, ndryshon pernjehere teme.
  Brenda nje te njezete te sekondes shfaq nje ndjenje tjeter nga ajo qe ai don qe ti te shohesh.

  Pastaj ka edhe nga ata qe i besojne genjeshtres qe ato thone, ndaj eshte veshtire te dallosh genjeshtare te tille, por gjithsesi, kto te ndihmojne qe te kuptosh nese dikush po te genjen apo jo..

 14. #14
  life is a flower Maska e maryp
  Antarsuar
  02-05-2006
  Vendndodhja
  ne univers
  Postime
  3,900
  Citim Postuar m par nga Apollyon Lexo Postimin
  , merr fryme thelle pa pasur arsye perse. (kte shikojeni me vemendje)
  une flas gjithmone me dike qe merr fryme thelle dhe pa arsye...mendoja qe ishte genjeshtar, por tani qe lexova kete qe the ti u binda me shume
  NESSUNA VITA PUO' DIRSI COMPLETA SENZA UN PIZZICO DI FOLLIA (COELHO)

 15. #15
  I shikoj ne sy,i fiksoj dhe rri serioz...kur e shoh qe ky qendrim imi i ve ne sugjestion qesh pak.Dhe ata qeshin.
  Aty kthehem serioz dhe i them:Pse qesh? Ata:Po pashe qe qeshe ti dhe qesha dhe une. I them:Po majmunet imitojne ata qe shohin...eshte sjellje majmuni...beji login llogjikes,autokontrollohu.Llogjiko per veprimet qe ben.Ktu bazohet dhe programi qe eksperimentojme....te llogjika!Te tasti "switch on/off" i fillit qe lidh llogjiken me inkoshiences.

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Citim Postuar m par nga Lenc Bukuroshi Lexo Postimin
  I shikoj ne sy,i fiksoj dhe rri serioz...kur e shoh qe ky qendrim imi i ve ne sugjestion qesh pak.Dhe ata qeshin.
  Aty kthehem serioz dhe i them:Pse qesh? Ata:Po pashe qe qeshe ti dhe qesha dhe une. I them:Po majmunet imitojne ata qe shohin...eshte sjellje majmuni...beji login llogjikes,autokontrollohu.Llogjiko per veprimet qe ben.Ktu bazohet dhe programi qe eksperimentojme....te llogjika!Te tasti "switch on/off" i fillit qe lidh llogjiken me inkoshiences.
  edhe ne perfundim te ketij testi, fare perfundimi nxjerr nga ai person?

 17. #17
  don't bother me Maska e Apollyon
  Antarsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,599
  Citim Postuar m par nga maryp Lexo Postimin
  une flas gjithmone me dike qe merr fryme thelle dhe pa arsye...mendoja qe ishte genjeshtar, por tani qe lexova kete qe the ti u binda me shume
  Gjithmone kam qene i mendimit (edhe jam) qe nese dikush tenton te me genjeje, ne radhe te pare me ofendon si person, pastaj ofendon inteligjencen time, e thene shkurt "Nuk ka respekt ndaj meje" ndaj ky person nuk duhet te jete ne rrethin tim shoqeror.

  Por eshte edhe nje fjale tjeter qe thote, "nese nje genjeshter thuhet per nje motiv te mire, atehere ajo genjeshter vlen sa per 500 te verteta"

  Pra mundohu te besh nje dallim te genjeshtrave, nese ato jan ne demin tend personal, apo te dikujt qe ti ke perzemer, atehere ate person qe te genjen mbaje larg, por nese nje genjeshter thuhet per mire ne nje rast te caktuar, atehere ajo genjeshter mund te jete e dobishme.

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Citim Postuar m par nga Apollyon Lexo Postimin
  Gjithmone kam qene i mendimit (edhe jam) qe nese dikush tenton te me genjeje, ne radhe te pare me ofendon si person, pastaj ofendon inteligjencen time, e thene shkurt "Nuk ka respekt ndaj meje" ndaj ky person nuk duhet te jete ne rrethin tim shoqeror.
  e ke thene shume mire.

  p.s.kohet e fundit po me pelqejne pergjigjet e apollyon .

 19. #19
  life is a flower Maska e maryp
  Antarsuar
  02-05-2006
  Vendndodhja
  ne univers
  Postime
  3,900
  Citim Postuar m par nga Apollyon Lexo Postimin
  Gjithmone kam qene i mendimit (edhe jam) qe nese dikush tenton te me genjeje, ne radhe te pare me ofendon si person, pastaj ofendon inteligjencen time, e thene shkurt "Nuk ka respekt ndaj meje" ndaj ky person nuk duhet te jete ne rrethin tim shoqeror.

  Por eshte edhe nje fjale tjeter qe thote, "nese nje genjeshter thuhet per nje motiv te mire, atehere ajo genjeshter vlen sa per 500 te verteta"

  Pra mundohu te besh nje dallim te genjeshtrave, nese ato jan ne demin tend personal, apo te dikujt qe ti ke perzemer, atehere ate person qe te genjen mbaje larg, por nese nje genjeshter thuhet per mire ne nje rast te caktuar, atehere ajo genjeshter mund te jete e dobishme.
  eshte me se e drejte kjo qe ke shkruar, por nganjehere na pelqen tu besojme genjeshtrave qe na thone, bejme sikur nuk i kuptojme sepse nuk duam te shohim te verteten qe fshihet pas tyre dhe keshtu perfundojme qe jemi dhe ne qe nuk respektojme me veten dhe ofendojme inteleigjencen tone...
  nejse se dola nga tema
  ma pelqeu shume pergjigjja
  NESSUNA VITA PUO' DIRSI COMPLETA SENZA UN PIZZICO DI FOLLIA (COELHO)

 20. #20
  don't bother me Maska e Apollyon
  Antarsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,599
  keshtu perfundojme qe jemi dhe ne qe nuk respektojme me veten dhe ofendojme inteleigjencen tone...
  Ehh, ka raste qe per hir te nje raporti qe di nuk do te prishesh, pranon edhe genjeshtrat qe thuhen. Por maryp, duhet te dish dicka, sa mund te zgjase dicka e tille? Pra, eshte me mire per ty, qe nese do qe dicka te funksionoje me se miri, mundohu te jeshe sa me e hapur, mos prano genjeshtra te asnjelloj menyre, sepse marrim nje rast, e zeme ze i dashuri jot te genjen per dicka, ti e pranon kte genjeshter sepse mbylle nje sy.. Ai do te genjeje perseri, ti prap ben gjoja sikur nuk pe.. Por, kush te siguron qe kur ai te thote "te dua" eshte duke te thene te verteten?
  Pra, nje genjeshter mund ta pranosh nese eshte per qellim te mire, por 2, 3, 4, 5, 6, ... JO ne asnje menyre, te jete kush te jete. Gjerat thuhen paster edhe pa genjeshtra, fundja me mire nje fjale e vogel e thene me zemer, se sa nje fjale gjigande e thene thjesht, sa per tu thene.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Adem Demai
  Nga lum lumi n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 309
  Postimi i Fundit: 29-11-2016, 17:56
 2. Lexo me vemendje
  Nga tulipanonero n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 17-06-2009, 06:38
 3. Pakes vemendje !!
  Nga Milkway n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 44
  Postimi i Fundit: 13-05-2009, 19:09
 4. Lexoje me vemendje
  Nga andreee n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 14-08-2005, 08:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •