Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 18 prej 18
 1. #1
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime

  Disa Pergjigje mė Senzacionale te Castit (kuriozitete)...

  -Kur Sulltani Alparsllan po perparonte drejt tokave Bizante ne krye te nje ushtrie prej 27 mij ushtaresh,i afrohet njeri nga ushtaret dhe me nje zė si ne hall i thotė sulltanit...

  !!! 300 mij ushtar te armikut po afrohen drejt nesh.

  Sulltani i jep kete pergjigje:

  - Edhe ne po i afrohemi atyre..


  ********

  -Kur e denuan Sokratin me vdekje e shoqja i shkoi pranė dhe i tha "po te exekutojn pa te drejtė"...

  Sokrati i pergjigjet:

  - Pse si deshiroje ti,te me exekutojn me te drejtė?!

  *********

  -Ne nje mbledhje nje njeri i drejtohet Mehmet Akifit per ta poshteruar.

  -Me falni ,veterinar jeni ju???

  Mehmet Akif pa e prishur terezin:

  -Po ju dhemb ndonje vend???


  *********

  Nje ditė filozofi Diogjeni ndeshet ne nje rrugice me nje njeri shume te pasur e mendjemadh. Rrugica ishte aq e ngusht sa po te mos hapte rruge njeri nuk mund te kalonin. I pasuri i tha Diogjenit qe nuk e hapte rrugen ndonje njeriu te rendomt. Diogjeni duke i hapur rrugen ia ktheu:

  - Ndersa une po...


  *********

  Javuz Sulltan Selimi si shume sulltan tjere te Osmaneve nuk e tregonte asnjeher vendin qe po nisej per te luftuar.Ne prag te nje lufte ,nje minister iu lut shume qe ti tregonte vendin te cilin do te slumonin.Sulltani e pyeti:

  -A di ti te mbash sekret?

  -Po ,di.


  - E po edhe une di.


  *********

  - Nje nga qeveritaret e Frances u ngritė te kritikonte Napoleonin dhe duke vene gishtin ne hartė tha "Ne fillim duhet te pushtojm kete pjesen ketu,pastaj kete e atė".

  Napoleoni iu pergjigj:


  - Nese ato vende mund te merreshin vetem me nje te levizur te gishtit,edhe une ashtu si thua ti ,do te kisha vepruar...

  ********

  -Pyeten nje Filozof

  -A i beson Fatit?

  Filozofi iu pergjigj:

  -Patjeter,ndryshe skam si te shpjegoj sukseset e njerzeve qe nuk i dua...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 23-04-2008 mė 12:58
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 2. #2
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  17-10-2007
  Vendndodhja
  Ne Mesfush!!
  Postime
  393
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  -Ne nje mbledhje nje njeri i drejtohet Mehmet Akifit per ta poshteruar.

  -Me falni ,veterinar jeni ju???

  Mehmet Akif pa e prishur terezin:

  -Po ju dhemb ndonje vend???
  Hahaha

  kjo vlla eshte pergjgje exprese se jo mahi...ahahah

  bukur..

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-02-2005
  Mosha
  39
  Postime
  386
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Nje shkrimtar, filozof i njohur ne vitet e fundit te jetes se tij pranon fene islame dhe le mjekrren. Kur e sheh dikush i thote: "Ca ke bere keshtu? Qenke kthyer ne majmun!" Shkrimtari i pergjigjet: "Ja po kthehem edhe pak nga muri!"
  beqar

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-10-2006
  Postime
  996
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  -Kur Sulltani Alparsllan po perparonte drejt tokave Bizante ne krye te nje ushtrie prej 27 mij ushtaresh,i afrohet njeri nga ushtaret dhe me nje zė si ne hall i thotė sulltanit...

  !!! 300 mij ushtar te armikut po afrohen drejt nesh.

  Sulltani i jep kete pergjigje:

  - Edhe ne po i afrohemi atyre..
  hahaha, kjo ishte e fort.

  Fisnik, a me spjegon kush ishte ai mehmet akif ?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga celyy : 26-04-2008 mė 07:12

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-08-2007
  Postime
  1,285
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Pėrgjigje tė ēastit ama shumė interesante. Bukur qė i kemi nė forum e mund t`i shohim herė pas here.

 6. #6
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Citim Postuar mė parė nga celyy Lexo Postimin
  hahaha, kjo ishte e fort.

  Fisnik, a me spjegon kush ishte ai mehmet akif ?
  Eshte nje Figur Eminente ne Turqi...
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Archicad
  Anėtarėsuar
  31-03-2008
  Vendndodhja
  Ne boten tridimensionale
  Postime
  285
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Kush ishte Mehmet Akifi

  Citim Postuar mė parė nga celyy Lexo Postimin
  hahaha, kjo ishte e fort.

  Fisnik, a me spjegon kush ishte ai mehmet akif ?
  MEHMET AKIF ERSOJ
  Personalitet Shqiptaro Turk


  Ndėr shqiptarėt qė kanė bėrė emėr nė fushėn e letrave nė Perandorinė
  Osmane, ėshtė edhe Mehmet Akif Ersioj, me origjinė nga Shushica e Pejės, nga njė
  familje intelektuali, myderizi. U muar qė herėt me poezi, ndonėse studimet i
  ndoqi pėr veterinari, duke u diplomuar nė vitin 1836, nė sajė tė njė pune
  kėmbėngulėse, duke kaluar edhe situata tė vėshtirėsive materiale, mbasi i ati e
  la qė herėt.
  "Qė nė shkollėn e mesme kishte mėsuar mirė arabishten, e cila ishte gjuha e
  Kur’anit dhe persishten, gjuha e letėrsisė osmane. Mė vonė nė Paris pėrvetėsoi
  edhe frėngjishten. Theksojmė se Mehmet Aqifi zotėronte bukur edhe shqipen, qė e
  kishte gjuhė amtare...". "Pas vitit 1912 pėr afro 4 vjet shėrbeu si veterinar nė
  Rumeli e sidomos nė Shqipėri, (dy vjet nė Kosovė)’ ku kishte shkuar edhe nė Pejė
  pėr t’u ēmallur me tė afėrmit".
  Bėri emėr si poet. Nė vitin 1895 u botua poezia e tij e njohur "Kur’an
  - a Hitap". Njė vit mė pas filloi tė botojė nė revistėn "Resimli Gazete". Nė
  vitin 1908 filloi botimi i revistės "Sirati-i-Mustakim", duke qenė kryeredaktor
  i saj Mehmet Akifi. Atje boton shumė nga poezitė e tij, disa prej tė cilave me
  pseudonimin "Sa’di".
  Njė vend tė dukshėm zė nė krijimtarinė e Mehmet Akifit vepra e quajtur
  "Asim", e cila ėshtė botuar nė vitin 1919 e deri nė vitin 1924. Po ashtu edhe
  vepra nė pesė vėllime, "Bir Gece", "Bir Ariz", "Ne eser", "Ne de Semer", Derviē
  Ahmet", "Sa’di Pasa Imami", etj.
  Mehmet Akifi thurte vjersha duke pasqyruar ngjarjet tragjike qė
  sundonin nė atė kohė. Ka shkruar vjersha elegjike edhe pėr Luftėn Ballkanike
  1912-1913, pėr Luftėn e parė Botėrore 1914-1918.. Ai luftoi jo vetėm me
  shkrime e vjersha, por mbante edhe ligjėrata nėpėr xhami mė Kastamonu e vilajete
  tė tjera".
  Mehmet Akifi njihet si autor i Hymnit tė Turqisė, duke konkuruar me
  rreth 700 poetė qė paraqiten krijimet e tyre nė konkurs, por Mehmeti e kishte
  sjellur me porosi tė disa shokėve tė tij, pėrfshirė edhe ministrin e Arsimit
  Hadullah Suphiu, e tė tjerė. Ky hymn u pranua zyrtarisht me 1 mars 1921, duke u
  botuar nė gazeta e kartolina, nė tabela, etj, duke u afirmuar nė tė gjitha anėt.
  Mehmet Akifi ishte njė personalitet i shquar i poezisė dhe i arsimit
  dhe i kulturės nė Turqi, duke qenė edhe ministėr pėr njė kohė. "Ai ishte patriot
  dhe demokrat, urrente despotizmin perandorak dhe imperializmin perėndimor, tė
  ashtuquajtur "qytetėrim". M. Akifi ishte pan-islamist. Po ai urrente edhe
  kritikonte pan-turanistėt ose pan-turkistėt...partinė Itthat-Terakki, qė kishte
  ardhur nė fuqi me revolucionin e vitit 1908".Gjimnazi privat turko-shqiptar nė
  Tiranė, sot mban me respekt emrin e tij.

 8. #8
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Nje fshatar duke udhetuar me deven e tij ne shkretetire ndeshet me nje burre me buze te thara nga etja e qe mezi ecte nga lodhja. Fshatari zbriti nga devja dhe i dha ujė per te pire. Burri pasi piu ujin i dha nja te shtyre fshatarit. Pastaj i hipi deves dhe filloi tia mbathte.

  Fshatari i therrit nga mbrapa.

  Hej, Mire , ne rregull. Merre deven dhe ik, por kam nje Lutje per ty. Te lutem mos ia trego askujt kete ngjarje!!!

  Hajduti i quditur nga kjo kerkes ndaloi pak dhe e pyeti per arsyen. Fshatari i dha kete pergjigje qe duhet te jete Mesim per te gjithė:

  "Po ta tregosh kete,kjo ngjarje do te perhapet kudo dhe njerzit nga Frika nuk do ti ndihmojn mė nevojtarėt (lypėsit) qe shofin ne rruge"
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 9. #9
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Njeher sulltani i Egjiptit u zemrua me Hakim Nabulsin dhe e vendosi ne nje kopsht bashk me Luanet. Nje Luan, iu afrua, i morri erė dhe me pas e la. Kur shpetoi nga kjo sprove, njerzit e pyeten me pas: "Qfar mendoje ne ato qaste kur tu afrua Luani dhe te merrte erė?"?  Ky iu Pergjigjet: Ne ato qaste po falesha dhe mendoja nese peshtyma dhe jarget e tij jan te pasterta apo te felliqura, pasi qe kisha frikė se mos po ma prish abdesin dhe te vdes tani si i papaster"  Ps: kete nxorra nga libri qe isha duke lexuar "Njerz te Medhenjė- Aid El Karnij
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 29-08-2009 mė 06:29
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 10. #10
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Sherbetori i Ebu Bekrit r.a solli nje dite ushqim, te cilin Ebuk Bekri e hengri pa e pyetur - siq e kishte zakon - mbi burimin e tij. Pasi hengri, Ebu bekri u kujtua dhe e pyeti mbi burimin e atij ushqimi, Sherbetori i tregoi se e kishte blere me te hollat e nje basti qe kishte fituar.


  Pergjigjeja: "Ateher Ebu Bekri futi gishtat ne goj dhe e vjelli te gjithe ushqimin qe kishte ngrene"
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 11. #11
  Muslim4ever Maska e bl3nd
  Anėtarėsuar
  14-06-2009
  Vendndodhja
  Ne vendin ku gjithmone ka pas tradhtara
  Postime
  356
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga fisniku-student Lexo Postimin
  Nje ditė filozofi Diogjeni ndeshet ne nje rrugice me nje njeri shume te pasur e mendjemadh. Rrugica ishte aq e ngusht sa po te mos hapte rruge njeri nuk mund te kalonin. I pasuri i tha Diogjenit qe nuk e hapte rrugen ndonje njeriu te rendomt. Diogjeni duke i hapur rrugen ia ktheu:

  - Ndersa une po...

  Kshtu duhet vepruar ndaj ketyrve personave

 12. #12
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Njė ditė derisa nėna e keshillonte dhe edukonte femijėn e saj, rrodhi nje fjal e arte dhe shum prekse nga femija i saj.

  Po te lexosh dhjete here suren ihlas, Zoti te jep nje shtepi ne xhenet - i tha nena djalit te saj te vogel. Menjehere djali filloi te recitoje suren, kurse e ėma perseriste pas tij.


  Djali ndalon dhe i thote: s'ke nevoje te lexosh se do te marr ne shtepine time!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 12-01-2012 mė 11:01
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 13. #13
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Kur Nastradini vajti ne nje fshat dikush i tha: "Ste kam njohur deri sa pashe gomarin!"


  Nastradini iu pergjigj: "Epo gomeret e njohin me mire njeri-tjetrin!"
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 14. #14
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime

  Pėr: Disa Pergjigje mė Senzacionale te Castit (kuriozitete)...

  Njė ditė derisa ishte nė treg sahabiu i nderuar Abdullah ibėn Mes’udi njė njeri vjedhi nga ai diēka nga pasuria e tij qė kishte me vete, pasi e hetoi u tregoi tė tjerėve, njėri prej tyre tha: Ejani tė bėjm dua kundėr vjedhėsit!

  Ibėn Mes’udi tha: Unė jam pronari i pasuris, mua mė takon tė lutem ndėrsa ju thuani amin.

  Filloi lutjen duke thėnė: “O Allah nėse ai qė mė ka vjedhur pasurin time kishte nevojė pėr tė, jepi begati nė tė, e nėse nuk ishte nga ata qė kishte nevojė atėherė bėje qė ky mėkat tė jetė i fundit pėr tė”.
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 15. #15
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime

  Pėr: Disa Pergjigje mė Senzacionale te Castit (kuriozitete)...

  Njė ēifut kaloi pranė Ibrahim ibėn Ed'hemit dhe i tha duke u tallur me tė: O Ibrahim, a mė e mirė ėshtė mjekrra jote apo bishti i qenit tim?
  Ibrahimi ia ktheu me qetėsi prej besimtari: Nėse mjekrra ime ėshtė nė Xhehennem, atėherė bishti i qenit tėnd ėshtė mė i mirė, ndėrsa nėse mjekrra ime ėshtė nė Xhennet, ėshtė mė e mirė se bishti i qenit tėnd.
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 16. #16
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime

  Pėr: Disa Pergjigje mė Senzacionale te Castit (kuriozitete)...

  Njė grua po ēonte nė treg 4 gomerė pėr t'i shitur. Rrugės, dy djem i thanė: mirėmėngjes nėna e gomerėve!

  Mirėmengjės fėmijė tė mi - ju tha ajo.
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-04-2014
  Vendndodhja
  prishtine
  Postime
  178
  Faleminderit
  21
  16 falenderime nė 14 postime

  Pėr: Disa Pergjigje mė Senzacionale te Castit (kuriozitete)...

  Citim Postuar mė parė nga gatusso Lexo Postimin
  Hahaha

  kjo vlla eshte pergjgje exprese se jo mahi...ahahah

  bukur..
  epo shypet jane te mprehte

 18. #18
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime

  Pėr: Disa Pergjigje mė Senzacionale te Castit (kuriozitete)...

  Njė burrė, i tha njė ditė Pikasos:"Mesa shoh unė, ti s'ke fare haber nga pikturat. Tė rroftė nami e fama. Pse pikturė ėshtė tė bėsh ca viza kot e mė koti me ngjyra pa lidhje fare?!"
  Pa folur fare, Pikaso mori penelin dhe vizatoi mbi tokė njė kokėrr gruri. Aq e vėrtetė dukej ajo kokėrr, saqė njė pulė u afrua dhe u pėrpoq ta hante.
  Atėherė, burri nė fjalė u mrekullua nga mjeshtria e Pikasos dhe i tha:"Po pėrse bėn piktura tė ēuditshme, ndėrkohė qė pikturoke kaq bukur?!"
  Pikaso iu pėrgjigj me ironi:"Sepse unė nuk pikturoj pėr pulat i dashur!"

Tema tė Ngjashme

 1. Partite Dhe Sektet
  Nga abdurrahman_tir nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 96
  Postimi i Fundit: 17-02-2009, 13:25
 2. Del nė shitje "Njė dosje pėr Kadarenė"
  Nga Albo nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 17-03-2007, 02:53
 3. Shpjegim i lehte mbi temat e Teuhidit
  Nga rapsod nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 82
  Postimi i Fundit: 04-05-2006, 09:01
 4. Konkurset, programi dhe modeli i testit pėr gjuhė-letėrsi
  Nga Davius nė forumin Mentori akademik
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-06-2005, 07:47
 5. Interviste e rradhes e Kadarese per "Korrieri"
  Nga Eni nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 03-06-2002, 20:25

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •