Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 18
 1. #1
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,408

  Disa Pergjigje m Senzacionale te Castit (kuriozitete)...

  -Kur Sulltani Alparsllan po perparonte drejt tokave Bizante ne krye te nje ushtrie prej 27 mij ushtaresh,i afrohet njeri nga ushtaret dhe me nje z si ne hall i thot sulltanit...

  !!! 300 mij ushtar te armikut po afrohen drejt nesh.

  Sulltani i jep kete pergjigje:

  - Edhe ne po i afrohemi atyre..


  ********

  -Kur e denuan Sokratin me vdekje e shoqja i shkoi pran dhe i tha "po te exekutojn pa te drejt"...

  Sokrati i pergjigjet:

  - Pse si deshiroje ti,te me exekutojn me te drejt?!

  *********

  -Ne nje mbledhje nje njeri i drejtohet Mehmet Akifit per ta poshteruar.

  -Me falni ,veterinar jeni ju???

  Mehmet Akif pa e prishur terezin:

  -Po ju dhemb ndonje vend???


  *********

  Nje dit filozofi Diogjeni ndeshet ne nje rrugice me nje njeri shume te pasur e mendjemadh. Rrugica ishte aq e ngusht sa po te mos hapte rruge njeri nuk mund te kalonin. I pasuri i tha Diogjenit qe nuk e hapte rrugen ndonje njeriu te rendomt. Diogjeni duke i hapur rrugen ia ktheu:

  - Ndersa une po...


  *********

  Javuz Sulltan Selimi si shume sulltan tjere te Osmaneve nuk e tregonte asnjeher vendin qe po nisej per te luftuar.Ne prag te nje lufte ,nje minister iu lut shume qe ti tregonte vendin te cilin do te slumonin.Sulltani e pyeti:

  -A di ti te mbash sekret?

  -Po ,di.


  - E po edhe une di.


  *********

  - Nje nga qeveritaret e Frances u ngrit te kritikonte Napoleonin dhe duke vene gishtin ne hart tha "Ne fillim duhet te pushtojm kete pjesen ketu,pastaj kete e at".

  Napoleoni iu pergjigj:


  - Nese ato vende mund te merreshin vetem me nje te levizur te gishtit,edhe une ashtu si thua ti ,do te kisha vepruar...

  ********

  -Pyeten nje Filozof

  -A i beson Fatit?

  Filozofi iu pergjigj:

  -Patjeter,ndryshe skam si te shpjegoj sukseset e njerzeve qe nuk i dua...
  Ndryshuar pr her t fundit nga fisniku-student : 23-04-2008 m 11:58
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  17-10-2007
  Vendndodhja
  Ne Mesfush!!
  Postime
  387
  -Ne nje mbledhje nje njeri i drejtohet Mehmet Akifit per ta poshteruar.

  -Me falni ,veterinar jeni ju???

  Mehmet Akif pa e prishur terezin:

  -Po ju dhemb ndonje vend???
  Hahaha

  kjo vlla eshte pergjgje exprese se jo mahi...ahahah

  bukur..

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-02-2005
  Mosha
  40
  Postime
  386
  Nje shkrimtar, filozof i njohur ne vitet e fundit te jetes se tij pranon fene islame dhe le mjekrren. Kur e sheh dikush i thote: "Ca ke bere keshtu? Qenke kthyer ne majmun!" Shkrimtari i pergjigjet: "Ja po kthehem edhe pak nga muri!"
  beqar

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2006
  Postime
  992
  -Kur Sulltani Alparsllan po perparonte drejt tokave Bizante ne krye te nje ushtrie prej 27 mij ushtaresh,i afrohet njeri nga ushtaret dhe me nje z si ne hall i thot sulltanit...

  !!! 300 mij ushtar te armikut po afrohen drejt nesh.

  Sulltani i jep kete pergjigje:

  - Edhe ne po i afrohemi atyre..
  hahaha, kjo ishte e fort.

  Fisnik, a me spjegon kush ishte ai mehmet akif ?
  Ndryshuar pr her t fundit nga celyy : 26-04-2008 m 06:12

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-08-2007
  Postime
  1,281
  Prgjigje t astit ama shum interesante. Bukur q i kemi n forum e mund t`i shohim her pas here.

 6. #6
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Citim Postuar m par nga celyy Lexo Postimin
  hahaha, kjo ishte e fort.

  Fisnik, a me spjegon kush ishte ai mehmet akif ?
  Eshte nje Figur Eminente ne Turqi...
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Archicad
  Antarsuar
  31-03-2008
  Vendndodhja
  Ne boten tridimensionale
  Postime
  283

  Kush ishte Mehmet Akifi

  Citim Postuar m par nga celyy Lexo Postimin
  hahaha, kjo ishte e fort.

  Fisnik, a me spjegon kush ishte ai mehmet akif ?
  MEHMET AKIF ERSOJ
  Personalitet Shqiptaro Turk


  Ndr shqiptart q kan br emr n fushn e letrave n Perandorin
  Osmane, sht edhe Mehmet Akif Ersioj, me origjin nga Shushica e Pejs, nga nj
  familje intelektuali, myderizi. U muar q hert me poezi, ndonse studimet i
  ndoqi pr veterinari, duke u diplomuar n vitin 1836, n saj t nj pune
  kmbngulse, duke kaluar edhe situata t vshtirsive materiale, mbasi i ati e
  la q hert.
  "Q n shkolln e mesme kishte msuar mir arabishten, e cila ishte gjuha e
  Kuranit dhe persishten, gjuha e letrsis osmane. M von n Paris prvetsoi
  edhe frngjishten. Theksojm se Mehmet Aqifi zotronte bukur edhe shqipen, q e
  kishte gjuh amtare...". "Pas vitit 1912 pr afro 4 vjet shrbeu si veterinar n
  Rumeli e sidomos n Shqipri, (dy vjet n Kosov) ku kishte shkuar edhe n Pej
  pr tu mallur me t afrmit".
  Bri emr si poet. N vitin 1895 u botua poezia e tij e njohur "Kuran
  - a Hitap". Nj vit m pas filloi t botoj n revistn "Resimli Gazete". N
  vitin 1908 filloi botimi i revists "Sirati-i-Mustakim", duke qen kryeredaktor
  i saj Mehmet Akifi. Atje boton shum nga poezit e tij, disa prej t cilave me
  pseudonimin "Sadi".
  Nj vend t dukshm z n krijimtarin e Mehmet Akifit vepra e quajtur
  "Asim", e cila sht botuar n vitin 1919 e deri n vitin 1924. Po ashtu edhe
  vepra n pes vllime, "Bir Gece", "Bir Ariz", "Ne eser", "Ne de Semer", Dervi
  Ahmet", "Sadi Pasa Imami", etj.
  Mehmet Akifi thurte vjersha duke pasqyruar ngjarjet tragjike q
  sundonin n at koh. Ka shkruar vjersha elegjike edhe pr Luftn Ballkanike
  1912-1913, pr Luftn e par Botrore 1914-1918.. Ai luftoi jo vetm me
  shkrime e vjersha, por mbante edhe ligjrata npr xhami m Kastamonu e vilajete
  t tjera".
  Mehmet Akifi njihet si autor i Hymnit t Turqis, duke konkuruar me
  rreth 700 poet q paraqiten krijimet e tyre n konkurs, por Mehmeti e kishte
  sjellur me porosi t disa shokve t tij, prfshir edhe ministrin e Arsimit
  Hadullah Suphiu, e t tjer. Ky hymn u pranua zyrtarisht me 1 mars 1921, duke u
  botuar n gazeta e kartolina, n tabela, etj, duke u afirmuar n t gjitha ant.
  Mehmet Akifi ishte nj personalitet i shquar i poezis dhe i arsimit
  dhe i kulturs n Turqi, duke qen edhe ministr pr nj koh. "Ai ishte patriot
  dhe demokrat, urrente despotizmin perandorak dhe imperializmin perndimor, t
  ashtuquajtur "qytetrim". M. Akifi ishte pan-islamist. Po ai urrente edhe
  kritikonte pan-turanistt ose pan-turkistt...partin Itthat-Terakki, q kishte
  ardhur n fuqi me revolucionin e vitit 1908".Gjimnazi privat turko-shqiptar n
  Tiran, sot mban me respekt emrin e tij.

 8. #8
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Nje fshatar duke udhetuar me deven e tij ne shkretetire ndeshet me nje burre me buze te thara nga etja e qe mezi ecte nga lodhja. Fshatari zbriti nga devja dhe i dha uj per te pire. Burri pasi piu ujin i dha nja te shtyre fshatarit. Pastaj i hipi deves dhe filloi tia mbathte.

  Fshatari i therrit nga mbrapa.

  Hej, Mire , ne rregull. Merre deven dhe ik, por kam nje Lutje per ty. Te lutem mos ia trego askujt kete ngjarje!!!

  Hajduti i quditur nga kjo kerkes ndaloi pak dhe e pyeti per arsyen. Fshatari i dha kete pergjigje qe duhet te jete Mesim per te gjith:

  "Po ta tregosh kete,kjo ngjarje do te perhapet kudo dhe njerzit nga Frika nuk do ti ndihmojn m nevojtart (lypsit) qe shofin ne rruge"
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 9. #9
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Njeher sulltani i Egjiptit u zemrua me Hakim Nabulsin dhe e vendosi ne nje kopsht bashk me Luanet. Nje Luan, iu afrua, i morri er dhe me pas e la. Kur shpetoi nga kjo sprove, njerzit e pyeten me pas: "Qfar mendoje ne ato qaste kur tu afrua Luani dhe te merrte er?"?  Ky iu Pergjigjet: Ne ato qaste po falesha dhe mendoja nese peshtyma dhe jarget e tij jan te pasterta apo te felliqura, pasi qe kisha frik se mos po ma prish abdesin dhe te vdes tani si i papaster"  Ps: kete nxorra nga libri qe isha duke lexuar "Njerz te Medhenj- Aid El Karnij
  Ndryshuar pr her t fundit nga fisniku-student : 29-08-2009 m 05:29
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 10. #10
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Sherbetori i Ebu Bekrit r.a solli nje dite ushqim, te cilin Ebuk Bekri e hengri pa e pyetur - siq e kishte zakon - mbi burimin e tij. Pasi hengri, Ebu bekri u kujtua dhe e pyeti mbi burimin e atij ushqimi, Sherbetori i tregoi se e kishte blere me te hollat e nje basti qe kishte fituar.


  Pergjigjeja: "Ateher Ebu Bekri futi gishtat ne goj dhe e vjelli te gjithe ushqimin qe kishte ngrene"
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 11. #11
  Muslim4ever Maska e bl3nd
  Antarsuar
  14-06-2009
  Vendndodhja
  Ne vendin ku gjithmone ka pas tradhtara
  Postime
  356
  Citim Postuar m par nga fisniku-student Lexo Postimin
  Nje dit filozofi Diogjeni ndeshet ne nje rrugice me nje njeri shume te pasur e mendjemadh. Rrugica ishte aq e ngusht sa po te mos hapte rruge njeri nuk mund te kalonin. I pasuri i tha Diogjenit qe nuk e hapte rrugen ndonje njeriu te rendomt. Diogjeni duke i hapur rrugen ia ktheu:

  - Ndersa une po...

  Kshtu duhet vepruar ndaj ketyrve personave

 12. #12
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Nj dit derisa nna e keshillonte dhe edukonte femijn e saj, rrodhi nje fjal e arte dhe shum prekse nga femija i saj.

  Po te lexosh dhjete here suren ihlas, Zoti te jep nje shtepi ne xhenet - i tha nena djalit te saj te vogel. Menjehere djali filloi te recitoje suren, kurse e ma perseriste pas tij.


  Djali ndalon dhe i thote: s'ke nevoje te lexosh se do te marr ne shtepine time!
  Ndryshuar pr her t fundit nga fisniku-student : 12-01-2012 m 11:01
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 13. #13
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Kur Nastradini vajti ne nje fshat dikush i tha: "Ste kam njohur deri sa pashe gomarin!"


  Nastradini iu pergjigj: "Epo gomeret e njohin me mire njeri-tjetrin!"
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 14. #14
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,408

  Pr: Disa Pergjigje m Senzacionale te Castit (kuriozitete)...

  Nj dit derisa ishte n treg sahabiu i nderuar Abdullah ibn Mes’udi nj njeri vjedhi nga ai dika nga pasuria e tij q kishte me vete, pasi e hetoi u tregoi t tjerve, njri prej tyre tha: Ejani t bjm dua kundr vjedhsit!

  Ibn Mes’udi tha: Un jam pronari i pasuris, mua m takon t lutem ndrsa ju thuani amin.

  Filloi lutjen duke thn: “O Allah nse ai q m ka vjedhur pasurin time kishte nevoj pr t, jepi begati n t, e nse nuk ishte nga ata q kishte nevoj ather bje q ky mkat t jet i fundit pr t”.
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 15. #15
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,408

  Pr: Disa Pergjigje m Senzacionale te Castit (kuriozitete)...

  Nj ifut kaloi pran Ibrahim ibn Ed'hemit dhe i tha duke u tallur me t: O Ibrahim, a m e mir sht mjekrra jote apo bishti i qenit tim?
  Ibrahimi ia ktheu me qetsi prej besimtari: Nse mjekrra ime sht n Xhehennem, ather bishti i qenit tnd sht m i mir, ndrsa nse mjekrra ime sht n Xhennet, sht m e mir se bishti i qenit tnd.
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 16. #16
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,408

  Pr: Disa Pergjigje m Senzacionale te Castit (kuriozitete)...

  Nj grua po onte n treg 4 gomer pr t'i shitur. Rrugs, dy djem i than: mirmngjes nna e gomerve!

  Mirmengjs fmij t mi - ju tha ajo.
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-04-2014
  Vendndodhja
  prishtine
  Postime
  178

  Pr: Disa Pergjigje m Senzacionale te Castit (kuriozitete)...

  Citim Postuar m par nga gatusso Lexo Postimin
  Hahaha

  kjo vlla eshte pergjgje exprese se jo mahi...ahahah

  bukur..
  epo shypet jane te mprehte

 18. #18
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,408

  Pr: Disa Pergjigje m Senzacionale te Castit (kuriozitete)...

  Nj burr, i tha nj dit Pikasos:"Mesa shoh un, ti s'ke fare haber nga pikturat. T rroft nami e fama. Pse piktur sht t bsh ca viza kot e m koti me ngjyra pa lidhje fare?!"
  Pa folur fare, Pikaso mori penelin dhe vizatoi mbi tok nj kokrr gruri. Aq e vrtet dukej ajo kokrr, saq nj pul u afrua dhe u prpoq ta hante.
  Ather, burri n fjal u mrekullua nga mjeshtria e Pikasos dhe i tha:"Po prse bn piktura t uditshme, ndrkoh q pikturoke kaq bukur?!"
  Pikaso iu prgjigj me ironi:"Sepse un nuk pikturoj pr pulat i dashur!"

Tema t Ngjashme

 1. Partite Dhe Sektet
  Nga abdurrahman_tir n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 96
  Postimi i Fundit: 17-02-2009, 13:25
 2. Del n shitje "Nj dosje pr Kadaren"
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 17-03-2007, 01:53
 3. Shpjegim i lehte mbi temat e Teuhidit
  Nga rapsod n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 82
  Postimi i Fundit: 04-05-2006, 08:01
 4. Konkurset, programi dhe modeli i testit pr gjuh-letrsi
  Nga Davius n forumin Mentori akademik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-06-2005, 06:47
 5. Interviste e rradhes e Kadarese per "Korrieri"
  Nga Eni n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 03-06-2002, 19:25

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •