Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 21
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-02-2008
    Postime
    15

    Shqiptarët e Kroacisë

    Ku gjenden, si janë të organizuar nëpër shoqatat shqiptare?

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-02-2008
    Postime
    15
    Shqiptarët në Kroaci përbëjnë një numër të konsiderushëm. Po thuaj se te gjithë janë nga ish Jugosllavia. Pra nga shteti amë, nga Shqipëria nuk kemi pothuaj se asnjë. Supozohet se jemi afro 50 000 Shqiptarë në mbarë Kroacinë. Kam dëshirë që të lajmrohen këtu në forum për këmbim mendimesh.

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-02-2008
    Postime
    15
    Të shtunën me 12 prill 2008, në Novigrad të Istres u themelua shoqata e re shqiptare ne Kroaci me emrin "Bashkësia e Shqiptarve të Bujshtinës" Kryetari i parë u zgjodh dipl.ing i arqitektures Armando Gjini. Në kuvendin themelues morën pjesë 60 anëtar të kësaj shoqate. Shoqata do të merret me ruajtjen e gjuhës dhe kulturës shqipe, afirmimin e Shqiptarëve, mbrojtjen e të drejtave kombtare dhe zgjerimin e tolerancës dhe bashkëjetesës me popullin kroat dhe me pakicat tjera që jetojnë në Bujshtinë (përfshin qytetet: Buje, Umag dhe Novigrad dhe komunat Brtoniglla,Grozhnjan dhe Oprtal). Në teritor ku da të veprojnë jetojn afro 650 Shqiptarë.
    Ju urojmë punë të mbarë!!!

  4. #4
    kapedan ne mergim Maska e RedDardan
    Anëtarësuar
    01-02-2008
    Postime
    325

    Talking

    rrofshin Shqiptarèt e bashkuar tè Kroacisè

    a ju trajtojnè mirè kroatèt atje apo ju plasin shpirtin ?!

    pèrshèndetje
    Ndryshuar për herë të fundit nga RedDardan : 19-04-2008 më 16:06

  5. #5
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Vetëm arbneshë janë 15.000. Për shqiptarë kam lexuar se janë 6000, por duhet të ketë më shumë.

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-02-2008
    Postime
    15
    Në Kroaci jetojnë mbi 20 000 Shqiptarë. Un jam i mendimit se jemi 30 000, mirëpo ende nuk e kemi të sakt këtë numër. Vetëm nga fshati Zym i Hasit janë afro 5000 persona që jetojnë në Kroaci (përfshin këtu edhe ata që lindën në Kroaci, e jo vetem ata që erdhën nga Zymi). Pothuaj se të gjithë Shqiptaret janë të ardhur pas luftës së dytë botërore. Arbëreshët jetojn vetëm në Zarë dhe rrethinën e Zarës. Ne në Kroaci e ndjejmë vetën mirë. Ligji kroat jep shumë të drejta pakicave tjera. Me kët pajtohen edhe pakicat tjera që jetojnë në Kroaci.

  7. #7
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    A ka kontakte mes arbëreshëve dhe shqiptarëve të Kroacisë??

    A e flasin shqipen masovikisht arbëreshët e Zarës?

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-02-2008
    Postime
    15
    Citim Postuar më parë nga alibaba Lexo Postimin
    A ka kontakte mes arbëreshëve dhe shqiptarëve të Kroacisë??

    A e flasin shqipen masovikisht arbëreshët e Zarës?
    Normalisht se ka, por jo aç sa duhet. Ne jubileun e ardhjes se tyre (me organizimin e misionit katolik shqiptar ne Zagreb) pati shum Arberesh dhe Shqiptar. Gjuhen nuk e flasin masovikisht, deri ne vitin 1947 pate edhe shkolle shqipe ne Zare, por e mbyllen komunistat. Sot ata e ndiejn veten Arberesh por edhe jan kroatizu shume. Para disa viteve qe organizuar nje udhetim per ne Shqiperi dhe shum prej tyre vizituan atdheun e dikurshem dhe se kjo ishte percjell edhe nga TV shteteror.

  9. #9
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Në të vërtetë atdheu i tyre është në Malin e Zi zyrtar, në rrethinat e Krajës.

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-02-2008
    Postime
    15
    Citim Postuar më parë nga alibaba Lexo Postimin
    Në të vërtetë atdheu i tyre është në Malin e Zi zyrtar, në rrethinat e Krajës.
    Jo, por rrethina e Shkodres, ka dicka edhe nga Mali i Zi, por shumica vijn nga rethi i Shkodres. Psh. fshati Kallmet. Sot eshte minister nje nga ky fshat dhe mbiemrin e ka Kalmeta.

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    A ka ndoje nga Agumii, Zagrebi ndonje ?
    Dikur jeta ne Kroaci per shqiptaret e kosoves e trojeve tjera ishte njesoj si ne vendet tjera te europes, si ne Vjene apo edhe me e mire...
    Ka shume qtetete qe me pelqejne dheqe kam shetitur ne kroaci, Pula me pelqen shume me Arenen e famshme....Kah deti delmat ende s'kam qene nuke e di pse, sot kam deshire te flakt ti vizitoj ato vende...
    Mirepo Zagrebi eshte qytet teper terheqes, dertuar me nje stil njesoj si urbanizmi austrikaë...

    Ju te Zagrebit, lajmronu ketej ore ....

  12. #12
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    24-08-2004
    Postime
    148
    Citim Postuar më parë nga GIUSSEPE Lexo Postimin
    Normalisht se ka, por jo aç sa duhet. Ne jubileun e ardhjes se tyre (me organizimin e misionit katolik shqiptar ne Zagreb) pati shum Arberesh dhe Shqiptar. Gjuhen nuk e flasin masovikisht, deri ne vitin 1947 pate edhe shkolle shqipe ne Zare, por e mbyllen komunistat. Sot ata e ndiejn veten Arberesh por edhe jan kroatizu shume. Para disa viteve qe organizuar nje udhetim per ne Shqiperi dhe shum prej tyre vizituan atdheun e dikurshem dhe se kjo ishte percjell edhe nga TV shteteror.

    Pse nuk ka koncerte artistesh shqiptare ne Kroaci?

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    06-09-2008
    Postime
    10
    Pershendetje te gjithe shqiptarve ne kroaci

  14. #14
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Jo, por rrethina e Shkodres, ka dicka edhe nga Mali i Zi, por shumica vijn nga rethi i Shkodres. Psh. fshati Kallmet. Sot eshte minister nje nga ky fshat dhe mbiemrin e ka Kalmeta.
    Po me sigyuri paska, meqenëse ti e dike këtë punë.
    Po zakonisht më ka ra rasti me lexu se ata ikën nga Arbneshi, Ostrosi, i Krajës, por paska dhe të tjerë.

  15. #15
    ...beyond Maska e Alienated
    Anëtarësuar
    19-09-2005
    Vendndodhja
    Cassiopeia Constellation
    Postime
    3,139
    Citim Postuar më parë nga alibaba Lexo Postimin
    A ka kontakte mes arbëreshëve dhe shqiptarëve të Kroacisë??

    A e flasin shqipen masovikisht arbëreshët e Zarës?
    Une kam jetuar ne Kroaci per nje kohe te gjate, dhe kam patur komshinj nga qyteti i Zares te cilet thonin qe jane Arberesh. Nuk e flisnin shqipen por mbanin mend qe te paret e tyre kane folur nje gjuhe ndryshe nga kroatishtja, e cila ju tingllonte si shqipja qe flisja une me familjen time.

    Ne Kroaci ka shume shqiptare, ne fakt nuk ka nje qytet te vetem ne Kroaci ku mos gjesh se paku nje familje shqiptare.
    Koha është e maskarenjëve
    Por atdheu i Shqiptarëve

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e Lekë Rezniqi
    Anëtarësuar
    06-06-2002
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    240
    Paraardhesit e mi kane jetuar ne Kroaci.

    Gjyshi dhe gjyshja, te fundit, perfundimisht jane kthyer na Kosove ne vitin 1993, pas pothuaj 40 viteve.


    Leka nga Prishtina
    Ti Shqipëri më jep nder më jep emrin Shqipëtar.

  17. #17
    rrezja qe ngroh Maska e dielli qe lind
    Anëtarësuar
    13-10-2005
    Vendndodhja
    Aty ku zhurma e dallgeve eshte muzike per veshet e mije.
    Postime
    181
    Ne Dubrovnik, ne qendren historike te qytetit pashe se banonin dhe punonin shqiptare.
    Ne mos gaboj si argjendare.
    nuk me kujtohet

  18. #18
    revolucionar Maska e bOndi_oo7
    Anëtarësuar
    18-10-2005
    Vendndodhja
    Shkup
    Postime
    704

    Ministri i Drejtsisë se Maqedonise-Bexheti takoi komunitetin shqiptarë në Zagreb

    Gjatë vizitës së zyrtare në Republikën e Kroacisë Ministri i Drejtesisë Blerim Bexheti i shoqeruar nga shefi i kabitenit te tij Bashkim Ameti, ka realizuar një takim me kryesine e Këshillit te pakicës shqiptare në Zagreb të Kroacisë, ku u prit nga Kryetari i Keshillit z.Gezim Rexhepi. Në këtë takim siç njofojnë nga kabineti i ministrit, qytetarët shqiptarë që jetojnë dhe punojnë në Kroaci e kanë informuar ministrin me zhvillimet në këtë vend si dhe me aktivitetet e tyre si në jetën kulturore ashtu edhe në atë politike.

    Ministri Bexheti , gjatë këtij takimi I ka informuar mërgimatërt shqiptarë që jetojnë dhe veprojnë në Kroaci me zhvillimet politike në vend si dhe rrolin e partisë shqiptare në pushtet, Bashkimit Demokratik për Integrim.

    Nga ana e tyre mërgimtarët shqiptarë kanë përshëndetur dhe kanë çmuar lartë rrolin e BDI-së në qeveri, dhe kanë përshëndetur veprimet që ka marë faktori politik shqiptarë, sidomos mbylljen e rasteve të Hagës dhe miratimin e ligjit për gjuhën shqipe dhe atë për përdorimin e flamurit kombëtarë. Ministri i Drejtësisë ka siguruar qytetarët shqiptarë në Kroaci se BDI-ja dhe lideri i saj Ali Ahmeti, janë garanci për avancimin e çështjes shqiptare.

    Delegacioni i Maqedonisë i udhëhequr nga Presidenti i vendit Gjorge Ivanov, në përbërje të së cilit ishte edhe ministri i drejtësisë Blerim Bexheti, gjatë vizitës në Zagreb, realizuan takime me zyrtarët më të lartë shtetërorë, Presidentin e këtij vendi Ivo Josipoviç, ndërsa ministri Bexheti dhe homologu i tij kroat Drazhen Boshnjakoviç, nënshkruan marrëveshjen për ekstradim me të cilën parashihet që qytetarët e të dy vendeve të mund të dërgohen në vendin tjetër nëse ata kërkohen nga organet e drejtësisë për vepra kriminale.


    www.zhurnal.mk
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Punë, djersë, dashuri mes njerëzve dhe ndaj atëdheut.

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e brigada138
    Anëtarësuar
    06-06-2005
    Vendndodhja
    ZÜRICH
    Postime
    89
    ketee vit isha me pushime ne kroaci pikerishte ne novigrad apo cittanova.kam mbetur i habitur sa shume shqiptar kishte atje,kam vizituar gjithe rajonin e istres dhe per dy jave nuk e mbaj mend te jam ulur ne ndonje restorant ku nuk kishte pronar nje shqiptar(ne qdo lokal shkruhej emri i pronarit).
    FAKTET JANE KOKEFORTA

  20. #20
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-06-2005
    Vendndodhja
    Stamboll,Sarajeve
    Postime
    48
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Shqiptarët e Kroacisë

    Pershendetje une jam arnaut nga stambolll me origin jam nga tetove Unë kam mbaruar studimin tim këtu në Bosnjë Unë do të punojnë në departamentin e Shtetit të Turqisë, por do të ishte mirë që të ketë pasaportë kroate kështu që unë mund të udhëtojnë lirshëm në Evropë. I dont kanë ndonjë qëllim për të punuar ose të emigrojnë në Evropë. vetëm për të drejtën e udhëtimit të lirë.
    Tani, Unë dua të deklaroj veten dhe të paguajnë taksat dhe shpenzimet për se pesë vjet por unë shoh që dikush të më ndihmojë. Flm
    [COLOR="Red"]E kam Një Jeta,Një Bota,Një Zemra Per Flamuri Shqiptare !/COLOR]

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Video e ushtarëve grekë në Internet indinjon shqiptarët
    Nga Ingenuous në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 207
    Postimi i Fundit: 22-09-2011, 14:58
  2. Si lindi harmonia fetare në Shqipëri?
    Nga Albo në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 127
    Postimi i Fundit: 27-10-2010, 08:41
  3. Paketa e propozuar nga Ahtisari për statusin final të Kosovës
    Nga Nice_Boy në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 451
    Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59
  4. Rrymat politike katolike shqiptare
    Nga ~Geri~ në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 74
    Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
  5. Shqiptarët Popull Solidar
    Nga [A-SHKODRANI] në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 29-01-2006, 20:16

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •