Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 21
    i/e regjistruar
    Antarsuar
    16-02-2008
    Postime
    16
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime

Shqiptart e Kroacis

Ku gjenden, si jan t organizuar npr shoqatat shqiptare?

i/e regjistruar
    Antarsuar
    16-02-2008
    Postime
    16
    Faleminderit
    0
    Shqiptart n Kroaci prbjn nj numr t konsiderushm. Po thuaj se te gjith jan nga ish Jugosllavia. Pra nga shteti am, nga Shqipria nuk kemi pothuaj se asnj. Supozohet se jemi afro 50 000 Shqiptar n mbar Kroacin. Kam dshir q t lajmrohen ktu n forum pr kmbim mendimesh.

i/e regjistruar
    Antarsuar
    16-02-2008
    Postime
    16
    Faleminderit
    0
    T shtunn me 12 prill 2008, n Novigrad t Istres u themelua shoqata e re shqiptare ne Kroaci me emrin "Bashksia e Shqiptarve t Bujshtins" Kryetari i par u zgjodh dipl.ing i arqitektures Armando Gjini. N kuvendin themelues morn pjes 60 antar t ksaj shoqate. Shoqata do t merret me ruajtjen e gjuhs dhe kulturs shqipe, afirmimin e Shqiptarve, mbrojtjen e t drejtave kombtare dhe zgjerimin e tolerancs dhe bashkjetess me popullin kroat dhe me pakicat tjera q jetojn n Bujshtin (prfshin qytetet: Buje, Umag dhe Novigrad dhe komunat Brtoniglla,Grozhnjan dhe Oprtal). N teritor ku da t veprojn jetojn afro 650 Shqiptar.
    Ju urojm pun t mbar!!!

kapedan ne mergim Maska e RedDardan
    Antarsuar
    01-02-2008
    Postime
    325
    Faleminderit
    0

Talking

rrofshin Shqiptart e bashkuar t Kroacis

a ju trajtojn mir kroatt atje apo ju plasin shpirtin ?!

prshndetje
    Ndryshuar pr her t fundit nga RedDardan : 19-04-2008 m 16:06

me 40 hajdut Maska e alibaba
    Antarsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Mosha
    32
    Postime
    5,654
    Faleminderit
    0
    3 falenderime n 3 postime
    Vetm arbnesh jan 15.000. Pr shqiptar kam lexuar se jan 6000, por duhet t ket m shum.

i/e regjistruar
    Antarsuar
    16-02-2008
    Postime
    16
    Faleminderit
    0
    N Kroaci jetojn mbi 20 000 Shqiptar. Un jam i mendimit se jemi 30 000, mirpo ende nuk e kemi t sakt kt numr. Vetm nga fshati Zym i Hasit jan afro 5000 persona q jetojn n Kroaci (prfshin ktu edhe ata q lindn n Kroaci, e jo vetem ata q erdhn nga Zymi). Pothuaj se t gjith Shqiptaret jan t ardhur pas lufts s dyt botrore. Arbresht jetojn vetm n Zar dhe rrethinn e Zars. Ne n Kroaci e ndjejm vetn mir. Ligji kroat jep shum t drejta pakicave tjera. Me kt pajtohen edhe pakicat tjera q jetojn n Kroaci.

Antarsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Mosha
    32
    Postime
    5,654
    Faleminderit
    0
    A ka kontakte mes arbreshve dhe shqiptarve t Kroacis??

A e flasin shqipen masovikisht arbresht e Zars?

i/e regjistruar
    Antarsuar
    16-02-2008
    Postime
    16
    Faleminderit
    0
    Citim Postuar m par nga alibaba Lexo Postimin

Normalisht se ka, por jo a sa duhet. Ne jubileun e ardhjes se tyre (me organizimin e misionit katolik shqiptar ne Zagreb) pati shum Arberesh dhe Shqiptar. Gjuhen nuk e flasin masovikisht, deri ne vitin 1947 pate edhe shkolle shqipe ne Zare, por e mbyllen komunistat. Sot ata e ndiejn veten Arberesh por edhe jan kroatizu shume. Para disa viteve qe organizuar nje udhetim per ne Shqiperi dhe shum prej tyre vizituan atdheun e dikurshem dhe se kjo ishte percjell edhe nga TV shteteror.

Antarsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Mosha
    32
    Postime
    5,654
    Faleminderit
    0
    N t vrtet atdheu i tyre sht n Malin e Zi zyrtar, n rrethinat e Krajs.

i/e regjistruar
    Antarsuar
    16-02-2008
    Postime
    16
    Faleminderit
    0
    N t vrtet atdheu i tyre sht n Malin e Zi zyrtar, n rrethinat e Krajs.
    Jo, por rrethina e Shkodres, ka dicka edhe nga Mali i Zi, por shumica vijn nga rethi i Shkodres. Psh. fshati Kallmet. Sot eshte minister nje nga ky fshat dhe mbiemrin e ka Kalmeta.

i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Antarsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Franc
    Postime
    5,618
    Faleminderit
    339
    44 falenderime n 43 postime
    A ka ndoje nga Agumii, Zagrebi ndonje ?
    Dikur jeta ne Kroaci per shqiptaret e kosoves e trojeve tjera ishte njesoj si ne vendet tjera te europes, si ne Vjene apo edhe me e mire...
    Ka shume qtetete qe me pelqejne dheqe kam shetitur ne kroaci, Pula me pelqen shume me Arenen e famshme....Kah deti delmat ende s'kam qene nuke e di pse, sot kam deshire te flakt ti vizitoj ato vende...
    Mirepo Zagrebi eshte qytet teper terheqes, dertuar me nje stil njesoj si urbanizmi austrika...

Ju te Zagrebit, lajmronu ketej ore ....

Perjashtuar
    Antarsuar
    24-08-2004
    Postime
    148
    Faleminderit
    0
    Citim Postuar m par nga GIUSSEPE Lexo Postimin
    Normalisht se ka, por jo a sa duhet. Ne jubileun e ardhjes se tyre (me organizimin e misionit katolik shqiptar ne Zagreb) pati shum Arberesh dhe Shqiptar. Gjuhen nuk e flasin masovikisht, deri ne vitin 1947 pate edhe shkolle shqipe ne Zare, por e mbyllen komunistat. Sot ata e ndiejn veten Arberesh por edhe jan kroatizu shume. Para disa viteve qe organizuar nje udhetim per ne Shqiperi dhe shum prej tyre vizituan atdheun e dikurshem dhe se kjo ishte percjell edhe nga TV shteteror.

Pse nuk ka koncerte artistesh shqiptare ne Kroaci?

i/e regjistruar
    Antarsuar
    06-09-2008
    Postime
    10
    Faleminderit
    0
    Pershendetje te gjithe shqiptarve ne kroaci

Antarsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Mosha
    32
    Postime
    5,654
    Faleminderit
    0
    Jo, por rrethina e Shkodres, ka dicka edhe nga Mali i Zi, por shumica vijn nga rethi i Shkodres. Psh. fshati Kallmet. Sot eshte minister nje nga ky fshat dhe mbiemrin e ka Kalmeta.
    Po me sigyuri paska, meqense ti e dike kt pun.
    Po zakonisht m ka ra rasti me lexu se ata ikn nga Arbneshi, Ostrosi, i Krajs, por paska dhe t tjer.

...beyond Maska e Alienated
    Antarsuar
    19-09-2005
    Vendndodhja
    Cassiopeia Constellation
    Mosha
    39
    Postime
    3,143
    Faleminderit
    0
    10 falenderime n 10 postime

Une kam jetuar ne Kroaci per nje kohe te gjate, dhe kam patur komshinj nga qyteti i Zares te cilet thonin qe jane Arberesh. Nuk e flisnin shqipen por mbanin mend qe te paret e tyre kane folur nje gjuhe ndryshe nga kroatishtja, e cila ju tingllonte si shqipja qe flisja une me familjen time.

Ne Kroaci ka shume shqiptare, ne fakt nuk ka nje qytet te vetem ne Kroaci ku mos gjesh se paku nje familje shqiptare.
    Koha sht e maskarenjve
    Por atdheu i Shqiptarve

i/e regjistruar Maska e Lek Rezniqi
    Antarsuar
    06-06-2002
    Vendndodhja
    Prishtin
    Mosha
    34
    Postime
    240
    Faleminderit
    0
    Falenderuar 1 her n 1 postim
    Paraardhesit e mi kane jetuar ne Kroaci.

Gjyshi dhe gjyshja, te fundit, perfundimisht jane kthyer na Kosove ne vitin 1993, pas pothuaj 40 viteve.

Leka nga Prishtina
    Ti Shqipri m jep nder m jep emrin Shqiptar.

rrezja qe ngroh Maska e dielli qe lind
    Antarsuar
    13-10-2005
    Vendndodhja
    Aty ku zhurma e dallgeve eshte muzike per veshet e mije.
    Postime
    181
    Faleminderit
    0
    Ne Dubrovnik, ne qendren historike te qytetit pashe se banonin dhe punonin shqiptare.
    Ne mos gaboj si argjendare.
    nuk me kujtohet

revolucionar Maska e bOndi_oo7
    Antarsuar
    18-10-2005
    Vendndodhja
    Shkup
    Mosha
    36
    Postime
    705
    Faleminderit
    0
    4 falenderime n 4 postime

Ministri i Drejtsis se Maqedonise-Bexheti takoi komunitetin shqiptar n Zagreb

Gjat vizits s zyrtare n Republikn e Kroacis Ministri i Drejtesis Blerim Bexheti i shoqeruar nga shefi i kabitenit te tij Bashkim Ameti, ka realizuar nj takim me kryesine e Kshillit te pakics shqiptare n Zagreb t Kroacis, ku u prit nga Kryetari i Keshillit z.Gezim Rexhepi. N kt takim si njofojn nga kabineti i ministrit, qytetart shqiptar q jetojn dhe punojn n Kroaci e kan informuar ministrin me zhvillimet n kt vend si dhe me aktivitetet e tyre si n jetn kulturore ashtu edhe n at politike.

Ministri Bexheti , gjat ktij takimi I ka informuar mrgimatrt shqiptar q jetojn dhe veprojn n Kroaci me zhvillimet politike n vend si dhe rrolin e partis shqiptare n pushtet, Bashkimit Demokratik pr Integrim.

Nga ana e tyre mrgimtart shqiptar kan prshndetur dhe kan muar lart rrolin e BDI-s n qeveri, dhe kan prshndetur veprimet q ka mar faktori politik shqiptar, sidomos mbylljen e rasteve t Hags dhe miratimin e ligjit pr gjuhn shqipe dhe at pr prdorimin e flamurit kombtar. Ministri i Drejtsis ka siguruar qytetart shqiptar n Kroaci se BDI-ja dhe lideri i saj Ali Ahmeti, jan garanci pr avancimin e shtjes shqiptare.

Delegacioni i Maqedonis i udhhequr nga Presidenti i vendit Gjorge Ivanov, n prbrje t s cilit ishte edhe ministri i drejtsis Blerim Bexheti, gjat vizits n Zagreb, realizuan takime me zyrtart m t lart shtetror, Presidentin e ktij vendi Ivo Josipovi, ndrsa ministri Bexheti dhe homologu i tij kroat Drazhen Boshnjakovi, nnshkruan marrveshjen pr ekstradim me t ciln parashihet q qytetart e t dy vendeve t mund t drgohen n vendin tjetr nse ata krkohen nga organet e drejtsis pr vepra kriminale.

www.zhurnal.mk
    Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
    Pun, djers, dashuri mes njerzve dhe ndaj atdheut.

i/e regjistruar Maska e brigada138
    Antarsuar
    06-06-2005
    Vendndodhja
    ZRICH
    Postime
    89
    Faleminderit
    0
    ketee vit isha me pushime ne kroaci pikerishte ne novigrad apo cittanova.kam mbetur i habitur sa shume shqiptar kishte atje,kam vizituar gjithe rajonin e istres dhe per dy jave nuk e mbaj mend te jam ulur ne ndonje restorant ku nuk kishte pronar nje shqiptar(ne qdo lokal shkruhej emri i pronarit).
    FAKTET JANE KOKEFORTA

i/e regjistruar
    Antarsuar
    25-06-2005
    Vendndodhja
    Stamboll,Sarajeve
    Mosha
    33
    Postime
    48
    Faleminderit
    0

Pr: Shqiptart e Kroacis

Pershendetje une jam arnaut nga stambolll me origin jam nga tetove Un kam mbaruar studimin tim ktu n Bosnj Un do t punojn n departamentin e Shtetit t Turqis, por do t ishte mir q t ket pasaport kroate kshtu q un mund t udhtojn lirshm n Evrop. I dont kan ndonj qllim pr t punuar ose t emigrojn n Evrop. vetm pr t drejtn e udhtimit t lir.
    Tani, Un dua t deklaroj veten dhe t paguajn taksat dhe shpenzimet pr se pes vjet por un shoh q dikush t m ndihmoj. Flm
    [COLOR="Red"]E kam Nj Jeta,Nj Bota,Nj Zemra Per Flamuri Shqiptare !/COLOR]

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

1. Video e ushtarve grek n Internet indinjon shqiptart
    Nga Ingenuous n forumin Tema e shtypit t dits
    Prgjigje: 207
    Postimi i Fundit: 22-09-2011, 14:58
  2. Si lindi harmonia fetare n Shqipri?
    Nga Albo n forumin Toleranca fetare
    Prgjigje: 127
    Postimi i Fundit: 27-10-2010, 08:41
  3. Paketa e propozuar nga Ahtisari pr statusin final t Kosovs
    Nga Nice_Boy n forumin shtja kombtare
    Prgjigje: 451
    Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59
  4. Rrymat politike katolike shqiptare
    Nga ~Geri~ n forumin Toleranca fetare
    Prgjigje: 74
    Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
  5. Shqiptart Popull Solidar
    Nga [A-SHKODRANI] n forumin Aktualitete shoqrore
    Prgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 29-01-2006, 19:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

• Ju nuk mund t hapni tema t reja.
  • Ju nuk mund t postoni n tema.
  • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
  • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
  •