Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 28
 1. #1
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  33
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  A sht shqip fjala Dushman?

  N turqisht Dushman i thon armikut. Por n kohn e Skenderbeut nj princ shqiptar kishte kt mbiemr, Lek Dushmani.

  N at koh sundimi turk n Europ ishte n fillimet e tij, dhe Turqia ende nuk kishte arritur t impononte mbiemra turk tek shqiptart, aq m pak te nj feudal i krishter.

  Nga rrjedh kjo fjal?

 2. #2
  biotech Maska e Atheist
  Antarsuar
  12-05-2002
  Vendndodhja
  n mal
  Postime
  142
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Nga persishtja. Po varet nga sht marr shkrimi dhe t jet prdorur thjesht si epitet n shkrim dhe mbiemri i tij t ket qen tjetr. Si me thn psh. Gjergj Hajvani a dika e till.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Atheist : 14-04-2008 m 07:03
  Nj shtitje e rastit n pavijonin e t mendurve tregon se besimi nuk provon kurrgj Fridrih Nie

 3. #3
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  33
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Nga persishtja. Po varet nga sht marr shkrimi dhe t jet prdorur thjesht si epitet n shkrim dhe mbiemri i tij t ket qen tjetr. Si me thn psh. Gjergj Hajvani a dika e till.
  Tek Marin Barleti nuk gjeta askund mbiemrin Dushmani (shikova tek tregonjsi alfabetik),

  Por n prgjithsi, shpesh kam hasur kt emr, dhe si familje njihet me kt mbiemr.

  Kuvendi i fisnikve shqiptar u mbajt m 2 mars 1444 n Katedralen e Shn Kollit n Lezh. N t morn pjes udhheqs t kryengritjeve t mparshme antiosmane, si dhe pjestar t tjer t aristokracis shqiptare. Midis tyre ishin: Sknderbeu, Gjergj Arianiti, Andre Topia (bashk me dy djemt, Kominin e Muzakn dhe t nipin Tanushin), Gjergj Stres Balsha, Nikoll e Pal Dukagjini, Pjetr Spani (bashk me katr djemt, Aleksin, Bozhidarin, Vruon dhe Mirkon), Lek Zaharia, Teodor Muzaka i Riu (dhe pjestar t tjer t ksaj familjeje), Zahari Gropa, Lek Dushmani bashk me Pjetrin e fisnik t tjer fqinj me ta, Stefan Gjurashi (Crnojevii bashk me bijt e tij, Gjergjin e Gjonin) etj.
  http://105live.vaticanradio.org/alb/...o.asp?c=190252

  E para her q e bn Lek Dukagjinin protagonist t nj ngjarjeje me vler pr kronikant, ishte nj histori rivaliteti. Lek Dukagjini dhe Lek Zaharia. Mes tyre Jerina Dushmani. Gruaja, me bukurin e saj, i ka ngasur dy princrit e rinj t cilt jan sulur t’i krkojn dorn.
  http://www.forumilir.com/viewtopic.p...4db359298e148a

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e ikthus
  Antarsuar
  07-02-2008
  Postime
  147
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Attic Ionic\ancient greek:

  DUSMENIS, armik

  persa mund te te sherbeje.

 5. #5
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  33
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Si duket qenka nj emr q ka mbetur nga pagzimi n kishat bizantine.

 6. #6
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Ne fakt une mendoj se eshte forme e mbiemerformimit nga titulli [Dux] ne thirrjen Duksmani, me rrafshim ne Dushmani.
  Prapashtesa e [duks] ne trajten ~mani eshte shume e perhapur ne gjuhen shqipe te mbiemer formimi i kesaj natyre.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Baptist : 12-12-2008 m 19:33
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 7. #7
  Ernst Kaltenbrunner Maska e Bizantin
  Antarsuar
  26-01-2008
  Vendndodhja
  Swabia
  Postime
  670
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Baptist Lexo Postimin
  Ne fakt une mendoj se eshte forme e mbiemerformimit nga titulli [Dux] ne thirrjen Duksmani, me rrafshim ne Dushmani.
  Prapashtesa e [duks] ne trajten ~mani eshte shume e perhapur ne gjuhen shqipe te mbiemer formimi i kesaj natyre.
  Nj her q pajtohem plotsisht me mendimin tnd.
  Slagt ham! Kristenmands snn har dret. Dovregubbens veneste m.

  Gott mit Uns

 8. #8
  ... Maska e Arben-30
  Antarsuar
  29-08-2008
  Postime
  745
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga alibaba Lexo Postimin
  N turqisht Dushman i thon armikut. Por n kohn e Skenderbeut nj princ shqiptar kishte kt mbiemr, Lek Dushmani.

  N at koh sundimi turk n Europ ishte n fillimet e tij, dhe Turqia ende nuk kishte arritur t impononte mbiemra turk tek shqiptart, aq m pak te nj feudal i krishter.

  Nga rrjedh kjo fjal?
  Me sa di une eshte Turqisht , normal qe do ket pasur ate mbiemer , nga Turqit kemi qen te pushtuar ne ate kohe .....

  Se di mbase ka prejardhje tjeter , mbase gabohem ....

 9. #9
  Arberor Maska e dias10
  Antarsuar
  12-05-2008
  Postime
  1,025
  Faleminderit
  1
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Arben-30 Lexo Postimin
  Me sa di une eshte Turqisht , normal qe do ket pasur ate mbiemer , nga Turqit kemi qen te pushtuar ne ate kohe .....

  Se di mbase ka prejardhje tjeter , mbase gabohem ....
  I joti, eshte konkluzion gabim.. Si ne shumicen e fjaleve me tingellim turko-persian, ne gjuhen shqipe, ato nuk jane huazime mesjetare, por fjale te lashta pellazgjike, qe gjenden ne gjuhen atikase mbi 2500 vjete me pare. Kete fjale (si dhe shume te tjera) " cuditerisht" ruhen akoma si relike te vjetra, ne trupin e shqipes:  Keto fjale deshmojne levizjet e popujve pellazgjike neper Euro-Azi.
  e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

 10. #10
  Arberor Maska e dias10
  Antarsuar
  12-05-2008
  Postime
  1,025
  Faleminderit
  1
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga dias10 Lexo Postimin
  I joti, eshte konkluzion gabim.. Si ne shumicen e fjaleve me tingellim turko-persian, ne gjuhen shqipe, ato nuk jane huazime mesjetare, por fjale te lashta pellazgjike, qe gjenden ne gjuhen atikase mbi 2500 vjete me pare. Kete fjale (si dhe shume te tjera) " cuditerisht" ruhen akoma si relike te vjetra, ne trupin e shqipes:  Keto fjale deshmojne levizjet e popujve pellazgjike neper Euro-Azi.
  Kjo eshte nje fjale 100 % ""greqisht""(dmth shqip):

  1.dush=me dash=te duash
  2. menia=mria(gegerisht=mnia)

  kuptimi: dusmenia=duashmria=mosdashja=qe nuk e do~armiku

  e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

 11. #11
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  E ke kalle!
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 12. #12
  ... Maska e Arben-30
  Antarsuar
  29-08-2008
  Postime
  745
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga dias10 Lexo Postimin
  Kjo eshte nje fjale 100 % ""greqisht""(dmth shqip)
  Amennnnnnnnnnnnnnnnnn !!!


  Cfar do te thush me kete
  ""greqisht""(dmth shqip)
  ti ?

  Po mir more ,qenka persisht ,po ti ke ber searche ne Fjalor : Anglisht -Shqip ?!

  Nejse ,,,gjithsesi flm per kohen bye !!

 13. #13
  ... Maska e Arben-30
  Antarsuar
  29-08-2008
  Postime
  745
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Arben-30
  Se di mbase ka prejardhje tjeter , mbase gabohem ....
  Citim Postuar m par nga dias10
  I joti, eshte konkluzion gabim..
  Ku e shef konkluzionin ti aty mer amon , ishte thjesht nje mendim .

 14. #14
  Prenku i Dalmatve
  Antarsuar
  12-12-2008
  Vendndodhja
  N dritn fosforike q lshojn varrezat gjat nats
  Postime
  1,025
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Me sa di une eshte Turqisht , normal qe do ket pasur ate mbiemer , nga Turqit kemi qen te pushtuar ne ate kohe .....
  Normale t duket ty, kur nuk gjeje dot shqiptar me emr turk, ti thua se e paska pasur mbiemrin turqisht ai bandilli q jetonte mes bjeshkve?

 15. #15
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  31 falenderime n 30 postime
  Citim Postuar m par nga Arben-30 Lexo Postimin
  Amennnnnnnnnnnnnnnnnn !!!


  Cfar do te thush me kete ti ?

  Po mir more ,qenka persisht ,po ti ke ber searche ne Fjalor : Anglisht -Shqip ?!

  Nejse ,,,gjithsesi flm per kohen bye !!
  i fut hundet kot ne temat qe nuk merr vesh.


  lere fjalen dushman se e spjegoi perkryer dias10 por shih njehere aty me bold....search

 16. #16
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Arben-30 Lexo Postimin
  Amennnnnnnnnnnnnnnnnn !!!


  Cfar do te thush me kete ti ?

  Po mir more ,qenka persisht ,po ti ke ber searche ne Fjalor : Anglisht -Shqip ?!

  Nejse ,,,gjithsesi flm per kohen bye !!
  Kurse une po mendoja ne faktin se mbiemri/thirrja Dushmani ekziston para ardhjes se turqve dhe se nuk mund te kete kuptimin qe ka ne gjuhet lindore e as te jete e njejta fjale burimore.

  Megjithese per vet fjalen lindore dusman nuk thash asgje; Kuptimi i saj armik, nuk lidhet me thirrjen shqipe Dushmani madje as me mbiemrin Dushani qe jane forma shqipe mbiemrformuese te titullit thirres: Duke; Duks, sepse kuptimi armik nuk gjuhen shqipe nuk mund te nxirret nga Dashi, dhe kjo fjale mes tjerash jam 100% se nuk mund te atestohet as ne persishte para pushtimit te Lekes dhe kultit te tij te dashit ne ate mbreteri. -Te ne, emri i dashit ka pershkruar dashni, si force atrakcioni per takim mes dy personave, tek te tjeret ka simbolizuar kundershtine; oponencen. Por jo para ardhjes se Lekes; kultit te dashit, dhe vet fjales shqipe 'dash' ne Persi.

  Qe do te thote se edhe fjala 'dushman' etimologjkisht buron nga rrenja shqipe, por jo edhe kuptimi origjinor qe ajo fitoi ne ate gjuhe. Pasi qe kuptimi i kesaj fjale ne gjuhen shqipe qe nga parahistoria gjindet ne rrenjen 'mik' prej se ciles e kunderta e saj semantike nxirret me formen 'amik' por meqenese kjo forme negacioni me kohe u be ambige, u riqartesua ne formen e re 'a-ne-mik', per te dhene anmik = dushman, pasi qe "a" ne shume raste kishte fituar edhe semantiken pohore.
  Pra me vone kemi: "a" ne kuptimin pohues: 'eshte'; dhe "a" (e shkurter) ne kuptimin: kontestues; qe e ve ne pyetje rrenjen kuptimit te fjales qe e pason.

  (Perpos kesaj, popujt aziatik gjithe Duket perendimor i konsideronin armiq per shkak te kryqezatave qindra vjecare ashtu-keshtu! Andaj edhe nese deshmohet se kjo fjale as ne turqishte nuk eshte me origjine perse e rrjedhur nga leksema e vjeter shqipe nga periudha e Lekes, - serish sinonimi Douks si 'armik' per popujt lindor perfshire me vone edhe turqit del se eshte nocion i nxjerrur nga gjuha perendimore me saktesisht nga rrenja e fjales shqipe Duksh, qe shenjonte Pris ose Princ, ose me saktesisht Perfaqsues, legjitim te pales se mbreterive perendimore).

  ********

  Ne i leme anash disa gjera me rendesi te jashtazakonshme per historine tone, e sidomos fjale qe kane depertuar permes arianizmit qe ngaterrohen me periudhen se depertimeve sllave, dhe ua leme si placke cakejve sllav te historise, sic kemi rastin edhe me mbiemrin Nemanja te se njejtes periudhe, e qe eshte tipike ariane e shqiperuar, qe ne fjalorin tone ipte kuptimin alternativ te nocionit Draguja, e qe nuk ka kurrfare lidhje me sllavishten.

  Nemanja nuk eshte mbiemer sllav por Arianianizem i gjuhes shqipe. Te cilin cakejte e historise duke shfrytezuar mjegullen e krijuar nga nderhyrja tinezare sllave ne region u pervetesua nga akademia serbe per ti krijuar vetes nje histori qe nuk ekziston.

  Pavaresisht faktit se Nemanja eshte morfe shqipe e huazimit arian nga Neman, [ose burimisht: Heman ( H shkruhet si N ne tabelat e drurit per t'iu shmangur shlyerjes natyrale te vizave horizontale, qe te mos dhuroje dy I I ne vend te H origjinale ne dru ) ] dhe se kjo fjale nuk e ka absolutisht asnje kuptim, as lidhje me gjuhet sllave, ndersa vet fjala ka hyre ne sllavishte permes shqipes, ne kontekst negativ.

  Eshte nje pretendim qe sllavet vetem mund ta deshirojne por ne asnje menyre dhe as ne enderr -qe ta deshmojne. N[H]eman, [H(ei)man] e Neiman eshte thjeshte nje fjale e periudhes se arianizmit e adoptuar ne fjalorin tone, sepse serbet ashtu keshtu per Niman perdorin fjalen shqipe Drag\an, ne kontekst pozitiv. Pra as fjala "neman" as fjala "dragan" nuk jane shprehje sllave pavaresisht se dikur vone ato depertuan edhe ne fjalorin e tyre.

  b.b. Troy III p.a.e.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Baptist : 15-12-2008 m 14:47 Arsyeja: per ndarje tematike
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 17. #17
  ... Maska e Arben-30
  Antarsuar
  29-08-2008
  Postime
  745
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Bashkim_Lecka Lexo Postimin
  i fut hundet kot ne temat qe nuk merr vesh.


  lere fjalen dushman se e spjegoi perkryer dias10 por shih njehere aty me bold....search
  I nderuar une dhash nje mendim, dhe ne fund .Theksova Mbase jam gabim

  Kurse juve u leshuat sikur ju "vrava" avash mer se nje mendim thash ,
  Shtet Demokratik Shqiperia , apo akoma se keni mar vesh .


  Ok po ju le me "Dushmanin" nxirini fundin .

  bb

 18. #18
  ... Maska e Arben-30
  Antarsuar
  29-08-2008
  Postime
  745
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Testim Lexo Postimin
  Normale t duket ty, kur nuk gjeje dot shqiptar me emr turk, ti thua se e paska pasur mbiemrin turqisht ai bandilli q jetonte mes bjeshkve?
  Testim
  i/e regjistruar

  Antarsuar: 13-12-2008
  Postime: 3
  Mire se erdhe ne Forumin Shqipetar ,

  Bravo ja more doren shpejt , se me sa mbaj mend me eshte dashur kohe ,te mesohesha .lool

 19. #19
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime
  Dushman-me duket se eshte turqisht, sic jane edhe fjale te tjera si: dyqan, etj.
  pershendetje!

 20. #20
  Prenku i Dalmatve
  Antarsuar
  12-12-2008
  Vendndodhja
  N dritn fosforike q lshojn varrezat gjat nats
  Postime
  1,025
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Dushman-me duket se eshte turqisht, sic jane edhe fjale te tjera si: dyqan, etj.
  pershendetje!
  sht thn q n postimin e par:

  N turqisht Dushman i thon armikut.
  far nevoje pate t'a prsritsh?
  -----------------------------------------------------------------------------------------------------

  Fjala dushman n kuptimin armik, gjendet edhe tek gjuht tjera ballkanike, edhe n rumanisht. Por mos t harrojm q turqishtja sht nj gjuh altaike me prplot fjal shqipe, sllave, greke, persiane, arabe etj

  E tha njher Ikthus q sht fjal e lasht nha dialekti jonik.

  Ju kisha lut mos na e ktheni temn prapa, jan disa gjra q thuhen njher, edhe merret vesh ajo pun.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. E kujt ishte Kosova para 115 vitesh?
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-02-2004, 14:21

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •