Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 28 prej 28
 1. #21
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  296
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: A sht shqip fjala Dushman?

  Citim Postuar m par nga dias10 Lexo Postimin
  I joti, eshte konkluzion gabim.. Si ne shumicen e fjaleve me tingellim turko-persian, ne gjuhen shqipe, ato nuk jane huazime mesjetare, por fjale te lashta pellazgjike, qe gjenden ne gjuhen atikase mbi 2500 vjete me pare. Kete fjale (si dhe shume te tjera) " cuditerisht" ruhen akoma si relike te vjetra, ne trupin e shqipes:  Keto fjale deshmojne levizjet e popujve pellazgjike neper Euro-Azi.
  Kjo eshte nje fjale vertet interesante
  Kjo fjale ne turqisht eshte dşman ne greqisht eshte δυσμενής ne persisht دشمن‎ (dušman) akoma dhe ne gjuhen hindi eshte दुश्मन (dushmn)
  dhe sipas disa faqeve online me orgjine nga proto indoevropiania dus- (“i keq”) and *mnos (“mendje”)
  Mendoj se eshte eshte e veshtire qe te gjendet filli i kesaj fjale, mund te jete greke, perse, sumere. Por fakti qe sot e kesaj dite eshte akoma njelloj me te njejtin tingellime ne shume gjuhe besoj se ka lidhje me pushtimet e Aleksandrit te Madh
  Nuk duket si fjale latine, ndersa nese mund te jete fjale shqipe veshtire te thuhet
  Ndryshuar pr her t fundit nga aimilius : 06-03-2018 m 11:57

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime n 441 postime

  Pr: A sht shqip fjala Dushman?

  ..................


  Emri: scan420.jpg

Shikime: 166

Madhsia: 111.5 KB

 3. #23
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  296
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: A sht shqip fjala Dushman?

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  ..................


  Emri: scan420.jpg

Shikime: 166

Madhsia: 111.5 KB
  cfare i bie dmth
  degjoje ketu fiks dushmn sht
  https://translate.google.com/#en/hi/enemy
  Ndryshuar pr her t fundit nga aimilius : 06-03-2018 m 14:40

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: A sht shqip fjala Dushman?

  =DUSMNI=
  =MEDYZEN=(te rame ne harmoni marrveshje e shpirtnave) ne "dyzn" turqe=kane ra ne pajtim DRUT= (TRUT) + AJRI, AZOTI n ajer me anen e komunikimit te ketyne dy FUQIVE;
  =DRUT dhe AJRI behen te dy me i tregue njerezimit se dika do te ndodh... !
  =MEDY=ZZ=2 MENJE 2ZZ =MEDYZET...(me; dy mt) =(me dy pale men)=DRUT(trut) + AJRI (MENJA E TYNE)...
  =GJUM+ZANI=NDEGJIM ZHURME;NIN ZHURMEN E SHPIRTNAVE QE JANE N' AJR TE CILEN E NISIN SI VALLE SE PARI DRUNJET TUJ KOMUNIKUE MES VETI .... "DRUNI"

  AI I CILI S BESON NE KETO DY HYJNI TE CILAT NA E MUNDESOJNE EDHE RINGJALLJEN AI NJERI SE KA KUPTUE DERI ME SOT ARSEN E JETES SE NJERIUT MBI TOKE !

  UNE NE JETEN TIME SKAM PRE DRU AS GJYSHI IMI...

  Shife sot se ka po ndodh me nejrezimin, i presin drut pa e dit se ato kane shpirte dhe se jane vetvehtja, i bie njesoj si me marre sharren e me ia pre veti kamet...

  NDALOHET PREMJA DRUJVE TE NJOM, MOS TE SHKATRROHET TOKA ME DINAMIT SI PO VEPROHET SOT NE KOSOVE JANE TUJ E SHKATRUE ME DINAMIT DESHMIN E CILA NJEREZIMIT UA KA DERGUA "UNI" HYJNIU I UNIVERSIT PER ME I TREGUE NJERZIMIT
  SE UNE JAM AI QE JU KRIJOVA PER TE MIREN E GJITHE KESAJ TOKE DHE TASH JU JENI BA NJEREZ TE PAVETDIJSHEM E KENI HUP BESIMIN TE HYJNIA KENI HARRUE SE KUSH ISHIN DRUIDET E DIKURSHEM, SOT MA SBESON NJERI NE KURGJA I BESON VETEM SE QKA SHEF NE CELULARIN E TIJ NE AJFON, NJERIU KA DALUR PREJ RREGULLAVE PREJ BINARVE DHE KAM FRIKE SE "DRUJT" te cilet s'un levizin por e dergojne AJRIN qe eshte ne sherbim te tyre q ti zbatojne urdhnat qe ua japin drujt pas nje marveshje "harmonije" mmes tyre ata e vendosin dhe japin vendimin se duhet me zbatue kete urdhnes !

  JU LUTEMI TE BEHENI TE VETDIJESHEM DHE TE MENDONI SE NEJRIU QE PO JU FLET PER KETO GJANA KA BESIM SE NJERIU MUNDET ME U PERMIRSUE QE MOS TE NA DENOJE GJYKIMI I DRUJVE NE DUHET TE NRROJMI MENDIMIN E TE BAHEMI TE URTE TI JEPIM KREJTE BOTES SHEMBUJ SE NE SHQIPTARET PASKEMI ARDH NE KETE BOTE PER TE MIREN E NJERZIMIT DHE SE DUHET TE USHQEHEMI PREJ ATYRE FRYTEVE QE NA I KA DHAN HYJNIU AQ SA KA MUNDESI ME DHAN NJE FRYT NJE PEM E JO ME E HELMUE ATE ME PLEHNA KIMIKE SIQ BAJMI SOT...

  NE NJE MENYRE JEMI VRASES PA E DITUR SE QKA JEMI TUJ BA !

  JU FALEMINDERIT !

  P;S; KREJET HISTORIA E UNIVERSIT DESHIFROHET PERMES GJUHES SHQIPE ASHT DASHT NI KOHE E GJATE PER ME ARRIT ME DESHIFRUE KETE PERMBAJTJEN TE "MASHARI" I BUZUKIT I CILI ASHT NJE MESAZH PREJ S NALTI HYJNIS QE UA DERGON NJEREZIMIT QE TE BEHEMI TE URTE DHE TA KUPTOJMI SE PASKA JETE MAS VDEKJES DHE SE NE JEMI KRIJUE PREJ MENDJES SE DRUVE QE E KA SHPERNDA NE AJER KETE FRYT E CILA NE TRUNIN TON KRIJOHET NJE MENDJE NJESOJ SI E DRUNIT?

  I BIE KJO SE NE JEMI POATA DRUNJET E SHKRETE ME RRAJ NE TOKE E QE S KAN MUNDESI ME LEVIZE JANE TE PA KAM NER SIMBOLIN E HIPOKAMPIT (dhe se ne sot veten e quajmi "ARBER" PA E DIT DERI ME SOT SE VERTETE KJO ALBANIA KENKA E SHENJE SEPSE EMRI I SAJ "ARBER" do thot DRUNI (truri) POR MOS TA RRISIM MENJEN TASH SE NE KEMI BA KETE NE KEMI BERE KETE?

  SHIFENI NJEHERE SE SI E SHKATRROJMI VENDIN POR E KANE KRIJUE NJE QENJE NJEREZORE PER ME MENUE ME SHPRES SE DO TI MBROJE DRUJT POR ...FATKEQESIA NDODHI SE NE E MOREM TE KUNDERTEN DHE SE NE VENDE QE TI MBRONIM DRUJT E GJITHE RELIEFIN E TOKES NE SHKOJMI E SHKATRROJMI PA MESHIRE, PSE ?

  SEPSE SE KEMI DIT DERI ME SOT SE KUSH JEMI NGA JEMI PREJ KUJT RRJEDHIM NE MI KETE PLANET, A DASHT ME KALUE DEKADA E SHEKUJ QE NJERIU MA NE FUND TA KUPTOJE SE "Meshari" =(me);ShARI=ne anglishet do te thote "DERGESA"=LAJMRIMI NE MA "nema" ne "ZANAT" E DRUJVE ZANAT E MALEVE S JANE TJETER PERPOS USHTIMES KESAJ HARMONIS APO KOMUNIKIMIT TE DRUJVE MES VETI SE ATO KREJET SHOFIN KREJTE NIJNE DEGJOJNE, SECILI NJERI QE VDES MI TOKE DRUNJET E QAJNE ATE FMI TE TYRE DHE PRAP BAHEN BASHK NE HARMONI E PA ASNJE KONFLIKTE MES VETI SIDOMOS DRUNI AHIT KA ATO FUQI HYJNORE TE CILAT E KA RUJT A SI ME THENE BABGJYSHI APO GJYGJI I TE GJITHA DRUJVE, ATA VENDOSIN DHE SECILIT NEJRI TE VDEKUN I RIPERTRIHET NJE DRU DO BIJ DHE SHPIRTI I TIJ NIN KREJTE E GJYKON VETEM QE SKA MUNDESI ME HEC DHE ATEHERE E NIS PER RRUGE AJRIN FRYMEN FURFULLAZEN PER ME DHAN LAJMIN TE TANA KAFSHEVE MI TOKE SE ATO JANE MBRET I KESAJ PLANETE E JO NA, KURGJA S JEMI PERPOS SE DUHET TI RUJMI KETA DRUJ TE MOS PREHEN TE MOS DIGJEN SE A KRIM NDAJ KRIJUESSIT TONE !


  PRA, MESAHRI I BUZUKUT SA VEPER E NEJRIUT POR A MESAZH I DRUJVE DHE KEET KEMI SOT MUNDESIN ME I TREGUE BOTES NJE SHEMBULL TE MIRE TUJ E HAP ZEMREN ME DREJTESI NEJREZIMI DO TE GJEJE HARMONIN ME JETUE SE BASHKU MBI KETE TOKE ME DRUJT UJIN E AJRIN....
  SKA BUZUK AS AUTOR POR A LAJMI PER BOTEN QE TE MOS BEJMI LUFTA MES VETI SE NE KETU JEMI VETEM SE NE SHERBIM TE "ARBERIT" "DRUNIT" DHE DUHET TE KRENOHEMI SOT QE NA KA RA HISE NA KA RA BASTI MI NEVE NE KETE VENDE TE MANIFESTOHET VULLNETI I HYJNIS PERMES NJE SHKRIMIT HYJNOR TE DERGUM PREJ MENDJES SE DRUJVE "ka men" "kamen" "ka guri" QE SE BASHKU ME AJRIN E GURIN DRUJTE KOMUNIKOJNE MES VETI KEMI ARDH DERI TE KJO KOHA E ZHVILLIMIT SEPSE DRUJT NA E KANE TREGUE KETE FSHEFTESI SE NE KETE
  GURI te gjalle/ kuarci e opali "a menja " qe na e dha hyjniu prej s nalti qe te lidhet bota te komunikojne te tane permes nej gjuhes se perbashket gjuhes se "DRUJVE" gjuhes se "ARBER" ne fr. pra mos ta rrisim menen se gjoja kjo guh qe flasim sot a mija vjeare dhe derisa se hjekm prej trunit kete morr qe na ka hy ne tru pa edit se ku eshet problemi ne kurre s do te perparojmi prandaj ka ardh koha me i tregue njerezimit se urrejtja e krenarija ne nacionalizem qenkan utopi te gabueshme sepse te MESHARI po tregohet e verteta se ne njerezit jemi ne sherbim te drujve te cilet e bartin ringjalljen e ne behemi vrases te NANES SONE ?


  Pra SERAFIM te "meshari" duhet vetem se disa gerrma me i zevendsue per me kuptue realitetin sepse sot ne kete gjendje si asht ashtu asgje deri me sot se ka kuptue domethenjen e tij, nuk e kane kuptue se gerrmat "b" e "z" "s" "m" e disa tjera rrotullohenn e zevensohen dhe atehere bijmi ne rruge e gjejmi gjuhen tone te duhur te komunikimit...sespe kjo permbajtje s eshte asgje tjeter vetem se maskim i asaj te vertetes se ky mesazh, sa i dalun prej shtypit por eshet gerrvishje mbi tekstin e latinishtes nga vete i dergumi i HYJNIUT prej HANES apo konstellacionit te "gjarpnit" SERPA, e ka dergue kete "robot" te ne a "rob" prej gurit "jade" "gjade" te ne themi lidhemi me "jadec" me kushte...me BAST me deshmue para gjithe njerezimit se PO DRUJET JANE RINGJALLJA dhe kjo po deshmohet sot permes deshifrimit te verteet te "MESHARIT" se drujt paskan mendje paskan shpirte dhe krejte shofin degjojne vetem qe s' un hecin...kane mundesi me nderhy me ndihmen e gurve dhe ajrit ne keto dy materje ne do menje te nejriut permes syrit, me nje fjale guri ka mendje na shef te gjitheve, pastaj guri ua transmeton keto val si z permes ajrit drujve !
  =DRU
  =VAL-te shendrrume ne z permes gurve prap i kthehet drujve...
  =ARBER i AHUT...

  FALEMINDERIT...!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 08-03-2018 m 08:02
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 5. #25
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 16 postime

  Pr: A sht shqip fjala Dushman?

  Citim Postuar m par nga Kreksi Lexo Postimin
  =DUSMNI=
  =MEDYZEN=(te rame ne harmoni marrveshje e shpirtnave) ne "dyzn" turqe=kane ra ne pajtim DRUT= (TRUT) + AJRI, AZOTI n ajer me anen e komunikimit te ketyne dy FUQIVE;
  =DRUT dhe AJRI behen te dy me i tregue njerezimit se dika do te ndodh... !
  =MEDY=ZZ=2 MENJE 2ZZ =MEDYZET...(me; dy mt) =(me dy pale men)=DRUT(trut) + AJRI (MENJA E TYNE)...
  =GJUM+ZANI=NDEGJIM ZHURME;NIN ZHURMEN E SHPIRTNAVE QE JANE N' AJR TE CILEN E NISIN SI VALLE SE PARI DRUNJET TUJ KOMUNIKUE MES VETI .... "DRUNI"

  AI I CILI S BESON NE KETO DY HYJNI TE CILAT NA E MUNDESOJNE EDHE RINGJALLJEN AI NJERI SE KA KUPTUE DERI ME SOT ARSEN E JETES SE NJERIUT MBI TOKE !

  UNE NE JETEN TIME SKAM PRE DRU AS GJYSHI IMI...

  Shife sot se ka po ndodh me nejrezimin, i presin drut pa e dit se ato kane shpirte dhe se jane vetvehtja, i bie njesoj si me marre sharren e me ia pre veti kamet...

  NDALOHET PREMJA DRUJVE TE NJOM, MOS TE SHKATRROHET TOKA ME DINAMIT SI PO VEPROHET SOT NE KOSOVE JANE TUJ E SHKATRUE ME DINAMIT DESHMIN E CILA NJEREZIMIT UA KA DERGUA "UNI" HYJNIU I UNIVERSIT PER ME I TREGUE NJERZIMIT
  SE UNE JAM AI QE JU KRIJOVA PER TE MIREN E GJITHE KESAJ TOKE DHE TASH JU JENI BA NJEREZ TE PAVETDIJSHEM E KENI HUP BESIMIN TE HYJNIA KENI HARRUE SE KUSH ISHIN DRUIDET E DIKURSHEM, SOT MA SBESON NJERI NE KURGJA I BESON VETEM SE QKA SHEF NE CELULARIN E TIJ NE AJFON, NJERIU KA DALUR PREJ RREGULLAVE PREJ BINARVE DHE KAM FRIKE SE "DRUJT" te cilet s'un levizin por e dergojne AJRIN qe eshte ne sherbim te tyre q ti zbatojne urdhnat qe ua japin drujt pas nje marveshje "harmonije" mmes tyre ata e vendosin dhe japin vendimin se duhet me zbatue kete urdhnes !

  JU LUTEMI TE BEHENI TE VETDIJESHEM DHE TE MENDONI SE NEJRIU QE PO JU FLET PER KETO GJANA KA BESIM SE NJERIU MUNDET ME U PERMIRSUE QE MOS TE NA DENOJE GJYKIMI I DRUJVE NE DUHET TE NRROJMI MENDIMIN E TE BAHEMI TE URTE TI JEPIM KREJTE BOTES SHEMBUJ SE NE SHQIPTARET PASKEMI ARDH NE KETE BOTE PER TE MIREN E NJERZIMIT DHE SE DUHET TE USHQEHEMI PREJ ATYRE FRYTEVE QE NA I KA DHAN HYJNIU AQ SA KA MUNDESI ME DHAN NJE FRYT NJE PEM E JO ME E HELMUE ATE ME PLEHNA KIMIKE SIQ BAJMI SOT...

  NE NJE MENYRE JEMI VRASES PA E DITUR SE QKA JEMI TUJ BA !

  JU FALEMINDERIT !

  P;S; KREJET HISTORIA E UNIVERSIT DESHIFROHET PERMES GJUHES SHQIPE ASHT DASHT NI KOHE E GJATE PER ME ARRIT ME DESHIFRUE KETE PERMBAJTJEN TE "MASHARI" I BUZUKIT I CILI ASHT NJE MESAZH PREJ S NALTI HYJNIS QE UA DERGON NJEREZIMIT QE TE BEHEMI TE URTE DHE TA KUPTOJMI SE PASKA JETE MAS VDEKJES DHE SE NE JEMI KRIJUE PREJ MENDJES SE DRUVE QE E KA SHPERNDA NE AJER KETE FRYT E CILA NE TRUNIN TON KRIJOHET NJE MENDJE NJESOJ SI E DRUNIT?

  I BIE KJO SE NE JEMI POATA DRUNJET E SHKRETE ME RRAJ NE TOKE E QE S KAN MUNDESI ME LEVIZE JANE TE PA KAM NER SIMBOLIN E HIPOKAMPIT (dhe se ne sot veten e quajmi "ARBER" PA E DIT DERI ME SOT SE VERTETE KJO ALBANIA KENKA E SHENJE SEPSE EMRI I SAJ "ARBER" do thot DRUNI (truri) POR MOS TA RRISIM MENJEN TASH SE NE KEMI BA KETE NE KEMI BERE KETE?

  SHIFENI NJEHERE SE SI E SHKATRROJMI VENDIN POR E KANE KRIJUE NJE QENJE NJEREZORE PER ME MENUE ME SHPRES SE DO TI MBROJE DRUJT POR ...FATKEQESIA NDODHI SE NE E MOREM TE KUNDERTEN DHE SE NE VENDE QE TI MBRONIM DRUJT E GJITHE RELIEFIN E TOKES NE SHKOJMI E SHKATRROJMI PA MESHIRE, PSE ?

  SEPSE SE KEMI DIT DERI ME SOT SE KUSH JEMI NGA JEMI PREJ KUJT RRJEDHIM NE MI KETE PLANET, A DASHT ME KALUE DEKADA E SHEKUJ QE NJERIU MA NE FUND TA KUPTOJE SE "Meshari" =(me);ShARI=ne anglishet do te thote "DERGESA"=LAJMRIMI NE MA "nema" ne "ZANAT" E DRUJVE ZANAT E MALEVE S JANE TJETER PERPOS USHTIMES KESAJ HARMONIS APO KOMUNIKIMIT TE DRUJVE MES VETI SE ATO KREJET SHOFIN KREJTE NIJNE DEGJOJNE, SECILI NJERI QE VDES MI TOKE DRUNJET E QAJNE ATE FMI TE TYRE DHE PRAP BAHEN BASHK NE HARMONI E PA ASNJE KONFLIKTE MES VETI SIDOMOS DRUNI AHIT KA ATO FUQI HYJNORE TE CILAT E KA RUJT A SI ME THENE BABGJYSHI APO GJYGJI I TE GJITHA DRUJVE, ATA VENDOSIN DHE SECILIT NEJRI TE VDEKUN I RIPERTRIHET NJE DRU DO BIJ DHE SHPIRTI I TIJ NIN KREJTE E GJYKON VETEM QE SKA MUNDESI ME HEC DHE ATEHERE E NIS PER RRUGE AJRIN FRYMEN FURFULLAZEN PER ME DHAN LAJMIN TE TANA KAFSHEVE MI TOKE SE ATO JANE MBRET I KESAJ PLANETE E JO NA, KURGJA S JEMI PERPOS SE DUHET TI RUJMI KETA DRUJ TE MOS PREHEN TE MOS DIGJEN SE A KRIM NDAJ KRIJUESSIT TONE !


  PRA, MESAHRI I BUZUKUT SA VEPER E NEJRIUT POR A MESAZH I DRUJVE DHE KEET KEMI SOT MUNDESIN ME I TREGUE BOTES NJE SHEMBULL TE MIRE TUJ E HAP ZEMREN ME DREJTESI NEJREZIMI DO TE GJEJE HARMONIN ME JETUE SE BASHKU MBI KETE TOKE ME DRUJT UJIN E AJRIN....
  SKA BUZUK AS AUTOR POR A LAJMI PER BOTEN QE TE MOS BEJMI LUFTA MES VETI SE NE KETU JEMI VETEM SE NE SHERBIM TE "ARBERIT" "DRUNIT" DHE DUHET TE KRENOHEMI SOT QE NA KA RA HISE NA KA RA BASTI MI NEVE NE KETE VENDE TE MANIFESTOHET VULLNETI I HYJNIS PERMES NJE SHKRIMIT HYJNOR TE DERGUM PREJ MENDJES SE DRUJVE "ka men" "kamen" "ka guri" QE SE BASHKU ME AJRIN E GURIN DRUJTE KOMUNIKOJNE MES VETI KEMI ARDH DERI TE KJO KOHA E ZHVILLIMIT SEPSE DRUJT NA E KANE TREGUE KETE FSHEFTESI SE NE KETE
  GURI te gjalle/ kuarci e opali "a menja " qe na e dha hyjniu prej s nalti qe te lidhet bota te komunikojne te tane permes nej gjuhes se perbashket gjuhes se "DRUJVE" gjuhes se "ARBER" ne fr. pra mos ta rrisim menen se gjoja kjo guh qe flasim sot a mija vjeare dhe derisa se hjekm prej trunit kete morr qe na ka hy ne tru pa edit se ku eshet problemi ne kurre s do te perparojmi prandaj ka ardh koha me i tregue njerezimit se urrejtja e krenarija ne nacionalizem qenkan utopi te gabueshme sepse te MESHARI po tregohet e verteta se ne njerezit jemi ne sherbim te drujve te cilet e bartin ringjalljen e ne behemi vrases te NANES SONE ?


  FALEMINDERIT...!

  Kreks, sikur ta dija qe do perdorje Mesharin ( perseri) ne lidhje me kete teme.
  Sa here ndjehem i depresionuar, lexoj komentet e tuaja dhe ngazellohem!

  Je i madh, falemimderit per kontributin e humorit!


  Sa per kuriozitet, Meshar do te thote Dergese ne Anglisht?

  Me Sharedo te perkthehej ne : Une ndaj!


  Te na falesh injorancen.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Ilir-Arber : 08-03-2018 m 07:53

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: A sht shqip fjala Dushman?

  Citim Postuar m par nga Ilir-Arber Lexo Postimin
  Kreks, sikur ta dija qe do perdorje Mesharin ( perseri) ne lidhje me kete teme.
  Sa here ndjehem i depresionuar, lexoj komentet e tuaja dhe ngazellohem!

  Je i madh, falemimderit per kontributin e humorit!


  Sa per kuriozitet, Meshar do te thote Dergese ne Anglisht?

  Me Sharedo te perkthehej ne : Une ndaj!


  Te na falesh injorancen.
  JU FALEMINDERIT !

  P;S; KREJET HISTORIA E UNIVERSIT DESHIFROHET PERMES GJUHES SHQIPE ASHT DASHT NI KOHE E GJATE PER ME ARRIT ME DESHIFRUE KETE PERMBAJTJEN TE "MASHARI" I BUZUKIT I CILI ASHT NJE MESAZH PREJ S NALTI HYJNIS QE UA DERGON NJEREZIMIT QE TE BEHEMI TE URTE DHE TA KUPTOJMI SE PASKA JETE MAS VDEKJES DHE SE NE JEMI KRIJUE PREJ MENDJES SE DRUVE QE E KA SHPERNDA NE AJER KETE FRYT E CILA NE TRUNIN TON KRIJOHET NJE MENDJE NJESOJ SI E DRUNIT?

  I BIE KJO SE NE JEMI POATA DRUNJET E SHKRETE ME RRAJ NE TOKE E QE S KAN MUNDESI ME LEVIZE JANE TE PA KAM NER SIMBOLIN E HIPOKAMPIT (dhe se ne sot veten e quajmi "ARBER" PA E DIT DERI ME SOT SE VERTETE KJO ALBANIA KENKA E SHENJE SEPSE EMRI I SAJ "ARBER" do thot DRUNI (truri) POR MOS TA RRISIM MENJEN TASH SE NE KEMI BA KETE NE KEMI BERE KETE?

  SHIFENI NJEHERE SE SI E SHKATRROJMI VENDIN POR E KANE KRIJUE NJE QENJE NJEREZORE PER ME MENUE ME SHPRES SE DO TI MBROJE DRUJT POR ...FATKEQESIA NDODHI SE NE E MOREM TE KUNDERTEN DHE SE NE VENDE QE TI MBRONIM DRUJT E GJITHE RELIEFIN E TOKES NE SHKOJMI E SHKATRROJMI PA MESHIRE, PSE ?

  SEPSE SE KEMI DIT DERI ME SOT SE KUSH JEMI NGA JEMI PREJ KUJT RRJEDHIM NE MI KETE PLANET, A DASHT ME KALUE DEKADA E SHEKUJ QE NJERIU MA NE FUND TA KUPTOJE SE "Meshari" =(me);ShARI=ne anglishet do te thote "DERGESA"=LAJMRIMI

  ketu e ke ne dy vende; MESAZH DERGES LAJM APO NJOFTTIM s qenka e njajta gje sipas teje ?

  shareto" do thote me shartue; edhe me e saket sepse drunjet duhet me i shumue e shartue dikush pra njeriu eshte ne sherbim te drujve me i shartue drujte e me i shumue

  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 7. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 16 postime

  Pr: A sht shqip fjala Dushman?

  Kreks, nese ke verejtje per moskokearjen e Shqiptareve per ekologjine dhe ambientin ne pergjithesi, jam me ty!

  Por, keto lidhje Konspirative qe ben ti (sidomos me Mesharin ) s'jane gje tjeter vese Brokulla!

  Shqiptaret (shtu si do komb) para feve monoteiste ishin pagane, dhe kjo shihet qarte ne simbolet Pellazgo-Ilire (Dielli dhe Hena), po ashtu dhe Gjarpri (Oraborus).
  Ka kuptim pse mund te lartesosh Diellin, Hene apo Token, sepse pa keto te 3 nuk mund te ekzistonim!

  Fjala Meshar rrjedh nga latinishtja, Messa (sherbim, rite fetare, fetare), jo nga Anglishtja.
  Gjon Bozuku ishte prift, gjuha Latine ishte gjuha kryesore e ritit Katolik, dhe besoj se eshte e qarte kuptimi i fjales Meshar.
  Me share ose To share do te thote ne Anglisht: Une ndaj apo te ndash.
  Ku e nxorre konkluzionin e Lajmerimit dhe Drunjve?!

  Natyra ne pergjithesi eshte e shenjte, ashti si pema dhe shkurrja, lulet, gjallesat etj etj.

  Une nuk jam fetar, por do te zgjidhja fene pagane, rrespekti dhe adhurimi ndaj Natyres, tokes ,diellit etj etj.

  Mund te predikosh per kete lloj ideologjije, por s'mund te lidhesh dokumente historike "forcerisht" me besimin tend!

 8. #28
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  296
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: A sht shqip fjala Dushman?

  Paskemi pune me keta dushmanet, kjo qenka nje nga fjalet me te perhapura.
  Normalisht koncepti i armikut eshte po aq i lashte sa vete jeta. edhe ne rumanisht duşmănos i thone
  besoj se kjo fjale ka qene e perdorur gjeresisht derisa u zevendesua nga fjala anmik/ armik

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. E kujt ishte Kosova para 115 vitesh?
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-02-2004, 14:21

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •