Close

Rezultati i Sondazhit: Sa genjeu Berisha ne HardTalk?

Votues
61. Nuk mund t votoni n kt sondazh
 • S'genjeu aspak

  20 32.79%
 • Genjeu mjaftueshem

  11 18.03%
 • E prishi pak me ca gjera

  3 4.92%
 • Kaloi kufirin

  27 44.26%
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 57
 1. #-19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Manchester, UK
  Postime
  1,079

  Sali Berisha n HardTalk t BBC-s

  Kryeministri Berisha, politikani i par shqiptar i ftuar n emisionin prestigjioz t BBC-s, Hard Talk

  Kryeministri Berisha sht politikani i par shqiptar i ftuar n studion e BBC orld Service, n emisionin Hard Talk (Bised e vshtir), emisioni m i shikuar dhe prestigjioz i BBC n bot.
  N kt emision pr 25 minuta, Kryeministri Berisha iu prgjigj pyetjes s gazetares s njohur t BBC-s Sara Montague pr antarsimin e Shqipris n NATO, pr luftn kundr korrupsionit n Shqipri, pr zhvillimet n rajon, aksidentin e Grdecit dhe projektin e Shqipris pr antarsimin e plot n NATO dhe BE.
  Sarah Montague: Shqipria sapo ka marr ftesn e antarsimit n NATO . Kryeministri i Shqipris e prshkruan at si evenimentin m t madh politik t dy dekadave t fundit. Ai thot se vendi q doli nga epoka e bunkerve, telave me gjemba dhe kampeve t prqndrimit, tani sht vendi i demokracis dhe ekonomis s tregut t lir. Megjithat, vendi ka ende probleme me korrupsionin dhe, ende nuk ka mbajtur zgjedhje t gjykuara trsisht si t lira dhe t ndershme. Kryeministri i Shqipris, Z. Sali Berisha sht i ftuari im sonte.

  Sarah Montague: Zoti Sali Berisha mir se erdht n Hard Talk!
  Kryeministri Berisha: Faleminderit. Jam shum i knaqur q jam ktu sot.


  Sarah Montague: Pse sht i rndsishm pr Shqiprin antarsimi n NATO ?
  Kryeministri Berisha: Mendoj se kjo ka nj rndsi t jashtzakonshme pr Shqiprin pr shum arsye. S pari, pas shum shekujsh kombi im rikthehet n familjen, t cils i prket. S dyti NATO ka provuar se sht mburoja e lirive n hapsirn e saj. Antarsimi n NATO do t thot t kesh strehn m t mir pr lirit n t gjitha koherat. Imagjinoni nj komb si Shqipria, me t ciln pr shekuj historia u soll si njerk. Historia e kombit tim sht historia e mbijetess, q do t thot e ardhme. Tani Shqipria sht e lir, dhe t kesh nj mburoj pr lirit e saj do t thot t ndrtosh t ardhmen. Por, NATO do t thot m shum pr rajonin, sepse ishte NATO ajo q u dha fund konflikteve n Ballkan dhe jam i sigurt se pa NATO-n, luftrat do t shtriheshin m gjer se sa rajoni i Ballkanit.
  Sarah Montague: Shqipria e mori ftesn e antarsimit n NATO, por Maqedonia nuk arriti. Ju e keni prshkruar kt si nj problem shum serioz. Ju e dini q tani Maqedonia do t shkoj drejt zgjedhjeve t parakohshme. far do t thot kjo pr Maqedonin ?
  Kryeministri Berisha: Mendoj se Maqedonia ka ndrmarr reforma t thella. Ajo kishte nj shtje specifike pr t zgjidhur: mosmarrveshjen me Greqin pr shtjen e emrit. Un besoj se kjo shtje duhet t zgjidhet dhe sht nj interes jetik pr Maqedonin, q t marr ftesn dhe t jet antare e NATO-s.

  Sarah Montague: Mosmarrveshja ka t bj me shtjen e emrit, por nse Greqia sht e paknaqur nga kjo dhe, nse Maqedonia nuk mund t antarsohet n NATO far nnkuptoni kur thoni se sht nj problem serioz?
  Kryeministri Berisha: Prfundimisht do t ishte nj ishull i paintegruar, i cili nuk do t ishte aspak i dobishm pr sigurin n rajon. Por, un jam optimist se do t gjendet nj zgjidhje pr shtjen e emrit.

  Sarah Montague: far nnkuptoni me nj ishull t paintegruar, doni t thoni se ...
  Kryeministri Berisha: Nse Maqedonia nuk do t marr ftesn e antarsimit n NATO, nse nuk do t zgjidhet shtja e emrit me Greqin, kjo do t`u jepte radikalve t t gjitha grupeve etnike mundsi t proklamonin ambicjet e tyre. Kjo sht nj gj shum e rrezikshme pr rajonin. Maqedonia sht nj vend shum i rndsishm pr paqen dhe stabilitetin n Ballkanin Jugor.

  Sarah Montague: Pra ju po thoni se mungesa e nj ftese pr Maqedonin, pr antarsim n NATO, mund t oj n nj rrezik q grupe t ndryshme n Maqedoni mund t shkojn drejt provokimit t dhuns?
  Kryeministri Berisha: Sigurisht. Un mendoj se radikalt jan n gjendje t provokojn trazira. Por, mendoj se rruga pr t ecur prpara sht vendosja e nj dialogu shum t fort pr gjetjen e nj zgjidhje. T dy palt, Greqia dhe Maqedonia jan afr gjetjes s nj zgjidhje. Gjat dreks q un pata me Presidentin Bush, ai u zotua se qeveria e tij do t bj gjithka pr gjetjen e nj zgjidhje.

  Sarah Montague: Por, mos sht shum von tani pr tu gjetur nj zgjidhje pr Maqedonin? Ajo po shkon drejt zgjedhjeve t parakohshme.
  Kryeministri Berisha: Mendoj se zgjedhjet e parakohshme mund t vijn m tepr pr shkak t problemeve t brendshme mes partive t koalicionit qeveriss. Ata kan nnshkruar marrveshjen e Ohrit, pr zbatimin e s cils partit politike shqiptare n Maqedoni shprehen se duhet t bhen disa hapa t mtejshm. S dyti ekziston nj presion i madh pr shkak t mosmarrjes s ftess n Samitin e Bukureshtit. Por, zgjedhjet jan nj mekanizm demokratik, pavarsisht se ato mund t vonojn paksa procesin e reformave. Mendoj se pas tyre, bisedimet mes Greqis dhe Maqedonis do t intensifikohen.

  Sarah Montague: Tani le t kalojm n Shqipri. Antarsimi n NATO nuk ka kushtzuar gj, por pritshmria se reformat n Shqipri do t vazhdojn, mbetet ende e n fuqi. Nj nga shtjet e diskutuara m shpesh t paktn si nj nga kushtet pr antarsimin n BE sht se Shqipria po lufton korrupsionin. Kjo sht nj nga zotimet tuaja, kur ju u zgjodht, duke nnvizuar se prioriteti yn m madhor sht rikthimi i besimit t qytetarve tek qeveria.
  Kryeministri Berisha: Absolutisht po. Korrupsioni ishte shndrruar n sistem n Shqipri. Ajo q qeveria ime bri s pari sht se doli jasht konfliktit t interesit. Askush n administratn shtetrore nuk ka konflikt interesash, n nj koh kur n qeverin e mparshme ministrat kishin monopolet e tyre. S dyti, ne e filluam luftn ndaj korrupsionit nga zyrat tona duke vendosur standarde q parandalojn prdorimin e fondeve publike pr qllime private dhe personale. Kjo na mundsoi reduktimin e shpenzimeve operative pr administratn nga 3 % n 2.1 % t GDP ose nj ulje m shum se 30 %. S treti, ne reduktuam administratn e ministrive me 25 %, ulm me 33 % punonjsit administrativ, me 16 % numrin e npunsve civil ndaj dhe kemi qeverin m t vogl pr frym n Evrop.

  Sarah Montague: Po prse Transparency International, e cila harton barometrin global t korrupsionit konkludon se vitin e fundit Shqipria ishte n listn e 20 vendeve m t korruptuara ?
  Kryeministri Berisha: Un kam patur nj takim me prfaqsues t organizats Transparency International gjat vizits s tyre n Shqipri. Transparency International punon me perceptimin. Un jam shum i knaqur q ata bn kt vizit n Shqipri. Un i njoha ata me t gjitha rezultatet dhe me reformat q po ndrmarrim n vazhdim. Ne tashm jemi nj vend q aplikojm prokurimet elektronike dhe ku kostoja e prgjithshme e prokurimeve sht reduktuar me 20 %.

  Sarah Montague: Nuk mund t themi se ata merren me perceptimin, pasi ata kan pyetur njerz dhe 71 % e tyre kan dhn rryshfet pr nj nga shrbimet n vitet e mparshme.
  Kryeministri Berisha: sht shum shum m i vogl. Ky sht vetm perceptim.

  Sarah Montague: Nuk sht perceptim pasi sht Transpartency e cila ka pyetur qytetart t cilt n prgjigjet e tyre thon se...
  Kryeministri Berisha: Prfaqsuesit e Transparency International gjat takimit n zyrn time than se ishin t impresionuar me rezultatet e lufts ndaj koprrupsionit. Me kt nuk dua t them se nuk ka korrupsion. Korrupsion ka, por ka nje lufte te forte kunder tij. Cilt jan sektort ku ky fenomen sht m i prhapur? N tatime, n dogana n ekonomin informale.

  Sarah Montague: Ku sht e korruptuar Shqiperia?
  Kryeministri Berisha: Gjat tre viteve t fundit ne kemi miratuar n parlament buxhete suplementare t mbledhur nga lufta kundr korrupsionit. Kt vit pavarsisht uljes drastike t taksave me vendosjen e takss s shesht 10 %, ne kemi arritur t mbledhim 1.2 miliard dollar m shum n buxhet.

  Sarah Montague: A sht Shqipria e korruptuar tani?
  Kryeministri Berisha: Ka korrupsion, por lufta kundr tij sht shum e suksesshme. Jan m tepr se 50 zyrtar t niveleve t larta t arrestuar dhe t dnuar pr korrupsion.

  Sarah Montague: Vetm 22 % e t anketuarve nga Transparency International thon se lufta kundr korrupsionit do t njoh prmirsim n tre vitet e ardhshme. Krahasuar me fqinjin tuaj Kosovn ku 52 % e tyre shprehen se lufta kundr korrupsionit do t rritet.
  Kryeministri Berisha: S pari, sht media q ka t drejt t shkaktoj nj zhurm t madhe prsa i prket korrupsionit. Dhe kjo ka ndikimin e saj tek qytetart, gj e cila pr t qen realist sht e pashmangshme. Por, me reformat e thella q kemi ndrmarr rezultatet po bhen gjithnj e m t dukshme.

  Sarah Montague: Ju jeni ndonjher kritik ndaj medias ?
  Kryeministri Berisha: Un nuk po kritikoj aspak median.

  Sarah Montague: Kjo nuk sht media, por jan njerzit e pyetur q thon nj gj t till.
  Kryeministri Berisha: Kto jane sondazhe. Po nse do t bazoheshim mbi sondazhe un nuk do t kisha ardhur n pushtet n vitin 2005.

  Sarah Montague: Por 71 % e t anketuarve thon se kan paguar rryshfet, 71 nga 100 t anketuar thon se kan paguar rryshfet pr nj shrbim n vitet e kaluara.
  Kryeministri Berisha: Mund t them se ka rryshfet, por mund t them at q po bjm ne pr ta luftuar at. S pari, ne po dixhitalizojme proedurat dhe lehtsojm shrbimet.

  Sarah Montague: Shum njerz mund t mendojn se Ju kishit nj fillim t mir, bt ndryshime, por ajo q duket se ka lkundur besimin e shum njerzve sht ajo q ndodhi n Grdec. Ndoshta gjja m e mir sht t`ju pyes ju. A mund t na thoni se far ndodhi?
  Kryeministri Berisha: Aty ndodhi nj shprthim i tmerrshm. Por, dua t qartsoj se ajo nuk ishte nj baz ushtarake, por nj pik demontimi e municioneve nga nj kompani private.

  Sarah Montague: E cila ishte vendosur n nj depo ushtarake. Duhet t shpjegojm se shprthimi zgjati 14 or ...
  Kryeministri Berisha: Njzet e katr persona vdiqn dhe 300 t tjer u plagosn nga ky shprthim, por ajo nuk ishte nj baz ushtarake. Ishte nj pik demontimi i municioneve nga nj kompani private pr t ciln ka nisur nj hetim i plot. Por `ndodhi m von? Ne u bm dshmitar t operacionit m t suksesshm dhe m energjik t shptimit. Ushtria, policia dhe qytetart tan shptuan shum jet n nj situat shum t rrezikshme. Reagimi ishte i mnjehrshm, n nivelin e duhur dhe reduktoi n maksimum dmet e shprthimit.

  Sarah Montague: Por, ajo q ndodhi pas ktij shprthimi ishte se njerzit u tmerruan kur pan se atje punonin edhe gra dhe fmij
  Kryeministri Berisha: Perfundimisht, ka patur nje paprgjeshmeri njerzore atje. Kjo sht e sigurt.

  Sarah Montague: Ishte qeveria q vendosi vendin pr demontimin e municioneve. A ishte ky nj gabim?
  Kryeministri Berisha: Sigurisht q ishte nj gabim i madh. Por, ajo nuk ishte nje baz ushtarake.

  Sara Montague: M falni, por qeveria vendosi t kishte kt pik montimi t municioneve n nj depo ushtarake gjasht milje larg Tirans. A ishte ky nj vendim i qeveris?
  Kryeministri Berisha: Ky ishte nj vendim i ministris.

  Sarah Montague: Ishte nj vendim i Ministris dhe ishte i gabuar?
  Kryeministri Berisha: Sipas mendimit tim, ishte nj gabim i pastr.

  Sarah Montague:A kishit informacion se far po ndodhte atje?
  Kryeministri Berisha: Absolutisht jo.

  Sarah Montague: Pra ju nuk kishit dijeni?
  Kryeministri Berisha: Jo aspak.

  Sarah Montague: Prse?
  Kryeministri Berisha: Sepse n legjislacionin shqiptar Kryeministri nuk ka asnj lidhje me dislokimin e ushtrise, asgje. Zinxhiri i komandave eshte ndryshe.

  Sarah Montague: Zoti Kryeministr Berisha, kunati juaj ishte mbikqyrs i ksaj pikw dhe...
  Kryeministri Berisha: Un se kam takuar kurr kunatin tim, por ai nuk ishte mbikqyrs i ksaj pike. Ai ishte nj puntor, i cili ishte kthyer nga emigracioni n Britanin e Madhe, gjeti nj pun atje dhe vdiq atje gjat shprthimit.

  Sarah Montague: Pra ju nuk kishit dijeni se gra dhe fmij punonin n kt pik?
  Kryeministri Berisha: Absolutisht jo.

  Sarah Montague: Pas asaj q ndodhi atje opozita po krkon dorheqjen tuaj, sepse ka supozime se qeveria ka qen n dijeni pr kt pik? A mund t na garantoni se nuk ka pasur shitje ilegale te municione q duhet t ishin cmontuar?
  Kryeministri Berisha: S pari un nuk kam asnj dijeni pr kt. S dyti ka nisur nj hetim shum intensiv n t gjitha aspektet. S treti nse ishte nj gabim njerzor apo cili ishte shkaku i shprthimit duhet t hetohet. Kjo sht gjithka ajo q mund t`ju them.

  Sarah Montague: Po Ministri i Mbrojtjes a ishte n dijeni?
  Kryeministri Berisha: Ministri i Mbrojtjes ishte n dijeni sepse ai ka firmosur urdhrin, por ai nuk e dinte se far po ndodhte n t vrtet atje.

  Sarah Montague: Ai dha dorheqjen?
  Kryeministri Berisha: Po, ai dha dorheqjen dhe ky ishte nj vendim politik.

  Sarah Montague: Por ka njerz q krkojn edhe dorheqjen tuaj?
  Kryeministri Berisha: Njerz?

  Sarah Montague: Opozita.
  Kryeministri Berisha: Opozita krkon do tre muaj q un t jap dorheqjen. Kjo sht e drejta e saj. Opozita ka t gjitha instrumentet. E kam ftuar at t paraqes mocion mosbesimi n parlament.

  Sarah Montague: far garancish mund t`u jepni shqiptarve se do t kete hetim totalisht te hapur dhe publik pr at q ndodhi atje?
  Kryeministri Berisha: Absolutisht. Do t ket nj hetim t plot dhe t hapur. Skuadra e prokurorve po asistohet nga 6 grupe ekspertsh AFA-s, t cilt kan hetuar edhe pr sulmet e 11 shtatorit.

  Sarah Montague: Ka pasur nj investigim t New York Times pr kompanin amerikane AEY, e cila ka furnizuar me arm Afganistanin. Supozimi sht se kjo kompani ka nnshkruar kontrata me disa vende ish-komuniste prfshir edhe Shqiprin.
  Kryeministri Berisha: Po. Kompania amerikane ka pasur end-user-in nga Pentagoni. Kompania amerikane ka kontraktuar nje kompani qipriote. Po bhet nj hetim i plot n Shtetet e Bashkuara t Ameriks, gjithashtu edhe n Shqipri. E vrteta pr municionet e vjetra sht se askush nuk mund ta fsheh moshn e tyre, pasi nj gj e till sht e pamundur.

  Sarah Montague: A do ta prshkruanit veten si nj t mbijetuar n politik?
  Kryeministri Berisha: Un e prshkruaj veten si nje njeri me misione, e fillova dhe po vazhdoj. Un jam shum i lumtur q e shoh vendin si antar t NATO-s. Un jam lideri i par i opozits n nj vend ish-komunist q kam krkuar antarsimin e vendit n NATO.

  Sarah Montague: Disa thon se ju jeni i vetmi politikan i mbijetuar nga periudha komuniste?
  Kryeministri Berisha:Un nuk kam qen politikan n kohn e regjimit komunist. Kam qen nj studiues shkencor dhe kardiolog shum i apasionuar.

  Sarah Montague: Nuk sht e qart nse ju keni qen kardiologu i diktatorit komunist?
  Kryeministri Berisha: Nuk kam qen asnjher. Pasi nuk m sht krkuar t jem. Shokt e mi kan qen, por un asnjher.

  Sarah Montague: Por, A keni qene pjese e rretheve te tija te brendshme?
  Kryeministri Berisha: Un nuk kam qen pasi nuk plotsoja kushtet e tij. Un nuk plotsoja kriteret e prcaktuara nga vet ai.

  Sarah Montague: Ju keni qen nj antar i Partis Komuniste, dhe President gjat kohs s rnies s skemave piramidale?
  Kryeministri Berisha: Un jam angazhuar n themelimin e partis s par opozitare, me miqt e mi n fillim t viteve `90. Prfundimisht ne vazhduam me reformat m t thella dhe t gjithanshme. Pati nj zhvillim t skemave piramidale, askush nuk e ngriti zrin n rang kombtar apo ndrkombtar. Isha un ai q vendosa ti shkatrroja ato, kur mora vesh se ishin skema piramidale. Njerzit dhe opozita pretenduan se Partia Demokratike kishte gisht n kto skema. Un shpalla zgjedhjet e parakohshme, nuk u largova nga vendi dhe pati nj hetim 2-vjear dhe n fund qeveria e athershme u detyrua t pranonte se qeveria e Partis Demokratike nuk ishte e prfshir n skemn e piramidave.

  Sarah Montague: Ju that se keni qen pr dy mandate president n vitet 90? U rikthyer m von n vitin 2005 si Kryeministr. far do t ndodh n vitin 2009.
  Kryeministri Berisha: N vitin 2009, do t jen shqiptart ata q do t vendosin. Vendimi im i palkundur sht t`u mundsoj atyre t shprehin lirshm qndrimet e tyre.

  Sarah Montague: A do t jet OSBE e aft t thot se zgjedhjet e 2009-s si t lira dhe t ndershme, pr t cilat nuk ka qen ende n gjendje ta bj nj gj t till?
  Kryeministri Berisha: Sigurisht. Jam shum optimist se do ta bjn nj gj t till. N zgjedhjet lokale ka pasur vetm probleme teknike, asnj ndrhyrje politike. Opozita i cilsoi ato si t lira dhe t ndershme, por mangsit kishin t bnin kryesisht me listn e zgjedhsve. Ne po punojm pr krijimin e regjistrit elektronik t shtetasve, kartave t identitetit dhe pasaportave biometrike.

  Sarah Montague: Ju garantoni se do t ket zgjedhje t lira dhe t ndershme n vitin 2009?
  Kryeministri Berisha: Absolutisht po.

  Sarah Montague: Dhe ju do t jeni Kryeministr pas ksaj?
  Kryeministri Berisha: Kt do ta vendosin shqiptart.

  Sarah Montague: Si mendoni se do t gjykoheni gjat viteve n vazhdim?
  Kryeministri Berisha: Un nuk punoj pr historin, por punoj pr jetn e prditshme. Kjo sht motoja ime. Un do t bj do gj pr antarsimin e plot t Shqipris n BE, i cili sht projekti tjetr m i madh pr shqiptart. Ne po implementojm me seriozitet MSA-n n do fush dhe pas ksaj ne do t jemi vend kandidat. Ne kemi strategjin, kemi burimet dhe do t vazhdojm t punojm n mnyr t vendosur pr kt.

  Sarah Montague: Zoti Berisha ju faleminderit!
  Kryeministri Berisha: Ju faleminderit!

  Marre nga RD, 10 prill 2008,

  Kreu i qeveris sht personaliteti i vetm nga Shqipria i ftuar n emisionin politik ndrkombtar "Hard Talk"  Berisha prezanton arritjet e Shqipris n stacionin televiziv prestigjioz BBC  Kryeministri Berisha ishte dje n studion e Qendrs Televizive t BBC-s n Londr, ku mori pjes n emisionin prestigjioz t ktij kanali, "Hard Talk". Kryeministri Berisha u intervistua nga gazetarja e njohur e BBC, zonja Sarah Montagnean, me ftes speciale t kanalit BBC pr emisionin e mirnjohur televiziv, "Hard Talk", duke qen kshtu personaliteti i vetm i lart politik shqiptar, i cili intervistohet n kt emision politik t kanalit prestigjioz ndrkombtar me qendr n Londr. Kjo intervist, prej rreth 25 minutash, e cila do t transmetohet n valt e BBC World dhe BBC News 24, duke filluar nga dita e nesrme pr 5 edicione, u prqndrua n tema t rndsishme pr politikn e jashtme dhe t brendshme t Shqipris, n sfidat dhe arritjet e qeveris shqiptare, si dhe n situatn rajonale dhe n marrjen e ftess pr antarsimin n NATO. Kryeministri Berisha theksoi rndsin e marrjes nga Shqipria t ftess pr antarsim n NATO, duke u ndalur edhe n rndsin parsore q pati ndrhyrja ushtarake e NATO-s n konfliktin ballkanik t fundit t viteve '90-t pr paqen dhe stabilitetin n rajon. Gazetarja e njohur e BBC-s, zonja Sarah Montagnean, nisur dhe nga lajmi m i fundit se n Maqedoni pritet t ket nj kriz qeveritare, u fokusua n prpjekjet e Maqedonis pr t marr ftesn pr antarsim. Kryeministri Berisha theksoi se sht shum e rndsishme q Maqedonia, vend shum i rndsishm pr paqen dhe stabilitetin n rajon, e cila ka ndrmarr reforma shum t thella, t zgjidh sa m shpejt shtjen e emrit mes saj dhe Greqis, duke kaluar npr nj proces dialogu t qart dhe gjetjen e nj zgjidhjeje t afrt. Bashkbisedimi u ndal dhe n vazhdimin e reformave q Shqipria ka ndrmarr dhe q duhet t vazhdoj me vendosmri, duke veuar luftn kundr korrupsionit. Kryeministri Berisha theksoi se qeveria shqiptare sheh me prparsi vazhdimin e lufts kundr korrupsionit, dukuri q dikur ishte kthyer n sistem n Shqipri, dukuri q ende ekziston n vend, por q sot po luftohet me vendosmri dhe duke arritur rezultate t dukshme dhe t suksesshme. M pas, gazetarja e BBC-s u ndal edhe n tragjedin e Grdecit. Lidhur me kt, kryeministri Berisha theksoi se ky shprthim i rnd i ndodhur n nj fabrik t demontimit t municioneve do t hetohet me nj investigim t plot nga autoritetet kompetente dhe se t gjitha prgjegjsit do t bhen t qarta me transparenc dhe vendosmri. Kryeministri Berisha u shpreh se sht n bindjen dhe sigurin e tij, se qeveria shqiptare do t vazhdoj me reformat pr t realizuar projekte t tjera madhore pr Shqiprin, si sht antarsimi n Bashkimin Evropian.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 11-04-2008 m 02:10

 2. #-18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Manchester, UK
  Postime
  1,079
  Njohja qe Hard Talk i ben Shqieperise perpara fillimit te intervistes:

  Javen e shkuar Shqiperia u ftua ne NATO. Kryeministri shqiptar e quan ftesen si ngjarjen me te rendesishme politike te dy dekadave te fundit. Ai thote gjate kesaj kohe, vendi ka kaluar nga "bunker, telat me gjemba dhe kampet e panumert te perqendrimit ne nje vend te demokracise dhe ekonomise se tregut." Por akoma vendi ka problem te madh korrupsionin dhe ende nuk ka kryer zgjedhje te gjykuara te lira dhe te ndershme.

  Intervista transmetohet sot ne BBC News 24 (ora 23.30) dhe BBC World (ora 20.30). Gjithashtu mund te ndiqet nga faqja e internetit te emisionit, http://news.bbc.co.uk/2/hi/programme...lk/7340471.stm
  Lulet edhe mund ti shkelin por Pranveren nuk mund ta ndalin dot.

 3. #-17
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,698
  Dini gje sa eshte paguar per kete pjesemarrje?

  Kush mund ta thote kete - sa eshte sasia e parave, prej fare fondi, likuiditetit ...

  hapja zemren partise demokratike ... qe ia more frymen!

 4. #-16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Manchester, UK
  Postime
  1,079
  Per mua eshte inkurajues fakti qe Shqiperia dhe Kosova po behen me te pranishem ne ekranet boterore (Bush, pavaresia, NATO) dhe ne kete kuader e shoh dhe pranine e Berishes ne Hard Talk. Njelloj do gezohesha per kedo qe te ishte ne krye te qeverise shqiptare per arsyen e vetme se ne nje televizion te huaj ai/ajo perfaqson Shqiperine perpara se te perfaqsoje forcen politike.

  Por ne kete interviste, nuk me pelqeu fakti qe per me teper se 3/4 e emisionit kryeministri i vendit tim ju desh te mbrohej ndaj pyetjeve per korrupsionin dhe per tragjedine e Gradecit. Stili i drejteperdrejte dhe pa kompromis i intervistueses (karakteristike dalluese e Hard Talk, pasqyrues dhe i emrit te emisionit) thekson dhe njehere dy problemet kryesore qe ka perpara qeveria e sotme, korrupsioni dhe zgjedhjet e lira e te ndershme. I pari duket se eshte katandisur me teper ne loje fjalesh. Uroj (ndonese mbetem skeptik) qe qeveria ne pjesen derrmuese bashke dhe opoziten per aq pak sa i takon kesaj te fundit, te pakten te arrijne te realizojne nje pale zgjedhje sipas standarteve ne 2009. Ky eshte celesi qe na ka munguar per 17 vjet dhe aksioma e baze e demokracise.
  Lulet edhe mund ti shkelin por Pranveren nuk mund ta ndalin dot.

 5. #-15
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Tani per tani nuk me duket se mund te ndiqet. Ose te pakten une nuk shoh gje.

 6. #-14
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-04-2003
  Postime
  1,348
  Arritjet e Shqiperise? Hmm, vitin qe kaloi ekonomia shqiptare u rrit me 5%, ekonomia e Serbise u rrit me 7%. Shqiperia vuajti mbi kurriz periudhen me te keqe energjitike qe prej vitit 2000, dhe investimet e huaja te drejtperdrejta ngelen ne vend numero edhe pse assetet shteterore po falen (shqiperia 1 euro). Asnje privatizim serioz nuk ka ndodhur, e deri me sot vec pershpejtimit te rruges Durres-Kukes edhe ky projekt i qeverive te meparshme, qeveria Berisha, nuk ka iniciuar, projektuar, apo perfunduar asnje projekt tjeter te rendesishem. TEC- i Vlores, Depozitat e Naftes, Aeroporti i Rinasit, privatizimi i Albetelekomit, segmentet rrugore Lushnje-Fier, Gjirokaster-Tepelene, Levan Tepelene, Fier Vlore etj etj jane te gjitha jane projekte te perpiluara dhe financimet e siguruara nga qeverite e meparshme. KESH eshte sot ne gjendjen me te keqe ekonomike qe prej 1997, kur 4 vjet me pare ishte me 30 milione dollare fitim ne vit....

 7. #-13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-09-2003
  Vendndodhja
  varavingo
  Postime
  1,084
  Mendoj se me shume e ka demtuar Shqiptarine kjo interviste se sa e ka ndihmuar. Biles as reklama ne CNN-n nuk e riparon demin qe i ben Berisha shqiptareve me menyren si udheheq.


  Te vje gjynaf noi her qe nje kryeminister kaq kokfort e drejto shtetin shqiptar. Ne vend te jete i qarte, shkurt dhe i prere ne pergjigje Berisha bo te kunderten acarohet dhe nuk di ca flet.

  But...thote Berisha ca BUT mor hajvan? Gazetarja te pyt pse dhe ca u bo ne Gerdec ti i thua but...but bem pune te mrekullueshme mbas shperthimit pa i treguar se ne ate punishte vlonte baroti dhe korrnit milliona dollar kujton se ajo kukull eshte ka ardh ne studio si ato tralalat shqiptare.

  Ene te korrupsioni pranoi dreqin ule koken se je vendi me i korruptum ne bote. Ajo te flet me shifra ti akoma vazhdo but....but. Shkurt pranoje ka por do e luftojme me kto kto masa jo te zihesh per shifrat e organizatave qe monitorojne korrupsionin.


  Perfundimisht nuk te jep pershtypjen qe kryeministri i percjell evropes nje mesazh te qarte se Shqiperia pasi hyri ne Nato eshte gati te bohet Evrope. Edhe do hyjme ne Evrope sepse kemi qeveri me njerez te afte, qarte ta drejtojne qe ta luftoje korrupisionin, mos perseritjen e Gerdecit, pritjen e turistave etc.

  interviste e keqe!
  Ndryshuar pr her t fundit nga vagabondo_nyc : 10-04-2008 m 17:57

 8. #-12
  ...beyond Maska e Alienated
  Antarsuar
  19-09-2005
  Vendndodhja
  Cassiopeia Constellation
  Postime
  3,139
  Berisha duhet te jete shqiptari i dyte qe del ne Hard Talk te BBC.

  Pleurat SEJDIU, perfaqesues politik i UCK-se ne Angli ka qene ne kohen e luftes se Kosoves ne Hard Talk perballe ambasadorit te Jugosllavise ne Britani.
  Koha sht e maskarenjve
  Por atdheu i Shqiptarve

 9. #-11
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,698
  Pleurat SEJDIU, perfaqesues politik i UCK-se ne Angli ka qene ne kohen e luftes se Kosoves ne Hard Talk perballe ambasadorit te Jugosllavise ne Britani.
  Sado dalare qe te kete paguar salija, nuk i vjen as tek brryli Pleurat Sejdise ...

  ate nuk e qas kush, e tani pas Gerdecit, eshte bere pleh, por i xhindosur dhe i katranosur, sepse sot me shume se kurre po dalin qarte mashtrimet malinje qe ai ka kryer ne kurriz te Shqiperise dhe Shqiptareve ...

  retorika prej psikopati retrograg u duk edhe tek kjo e fundi ne bbc ...

  eshte i fundmi i komunisto - nomenklaturisteve ne pushtet ...

 10. #-10
  http://news.bbc.co.uk/2/hi/programmes/hardtalk/7340471.stm

  Mbreme, tek sa isha pergjumesh, po levizja stacionet e televizorit per ndonje gje te merzitshme qe te flija. (Sa nga forumistat flene me televizor ndezur? )
  Nejse, e lashe tek BBC se lajmet kane efekt te mire gjumi, sidomos nqs i ke pare gjithe diten lol. Kur vjen programi "Hardtalk" dhe i ftuar ishte kryeministri yne.
  Halas, gjumit i bera te fala, e dergova nga erdhi, per te pare kryeministrin. Njeriu ka prioritete.

  Tani, nga ta nis e nga ta bitis ate interviste. (Per anglishten, per ata/ato qe do klikojne e me lart ta shohin, nuk ka vend per gjykim. Puna e nje burri/gruaje te shtetit nuk varet nga sa mire flet nje gjuhe te huaj.)

  Ne fillim te intervistes foli per Fyrom-Nato. Mire, keq, nuk ka cfare thote me teper se aq per situaten per momentin. Dhe bile, m'u duk mjaft diplomatik.

  Pastaj filluan pyetjet e veshtira (se prandaj quhet emisioni "hardtalk")

  Korrupsioni: Intervistuesja nuk po i leshonte pe ne kete pike, sidomos me raportin e Transparency International, ku 71% e te anketuarve pranuan qe kane paguar rryshfete per nje gje apo nje tjeter. Plus sipas TI jemi nje nga vendet me korrupsion me te larte ne bote.

  KM- Corruption is being fought successfully.
  -Transparency International operates on perceptions.
  -Media plays a role on these perceptions. (Intervistuesja i tha qe dihet qe ju jeni mjaft kritik ndaj mediave. Jo, i tha kryeministri, ne asnje menyre, por mediat luajne rol.)

  Per jo anglofonet, shqiptaret me nje fjale, kane perceptime, apo tamam shqiptarce, shohin endrra me sy hapur. Dmth nuk paguajne rryshfete ne ate mase te larte, por kujtojne se paguajne.

  Vazhdojme me tej per Gerdecin:

  Gerdeci ishte sipas kryeministrit "demolition site outsourced to a private company." Ne fakt e quajti "the first outsourcing job." Ate fjalen "outsource" e perdori disa here, thua eshte alibi e shkruar ne gur.
  Cfare ndodhi ishte tragjedi, por ne te njejten kohe ishte "the most successfull rescue operation" nga ushtria dhe policia.
  Gjithashtu, e beri te qarte qe nuk ishte nje baze ushtarake. Por ministria beri gabim qe dha leje per fabriken te ndertohet aty. Po ashtu tha qe s'e kishte idene e ekzistences se Gerdecit. Tani, ne fillim te intervistes ku u fol per permiresimet ne Shqiperi, tha qe ministrat/ministrite nuk ishin me te lira te livadhisnin, te perdornin fondet publike per interesa private, dhe te konfliktonin me qeverine. Mehdiu i bie te jete "epitome" i ketij suksesi.

  Kur u pyet per baxhanakun (vallai, keq per anglishten qe s'ka fjale baxhanak, por qe ka "brother in law" per te gjithe krushqite.) Se duke perseritur te njejten gje: "I never knew, never met my brother in law" se si tingellon edhe per keta perendimoret qe s'para jane te aferm shume me njeri tjetrin. Berisha tha qe "brother in law came from Great Britain immigration" (dmth ishte emigrant atje) and he worked and died in Gerdec." Ky populli yne serb albanofon (po citoj Bapken ketu) sa emigrante njeh qe kane lene vendet ku kane emigruar per te ardhur ne Shqiperi per te punuar ne nje fabrike me 100 mije leke ne muaj, ne ato kushte mizerable?! Nejse, me duket se ajo puna e baxhanakut qe nuk njihej sikur u zberthye nga mediat, apo harrova, mediat sipas Berishes luajne rol ne "perceptimin" (nenkupto endrra me sy hapur) te popullit.

  Per Mehdiun ai tha qe ministri e dinte per Gerdecin, se kishte nenshkruar kontraten, por qe s'e kishte idene se c'behej atje.
  Gjithashtu po ndermerret a "full investigation, open and transparent" me ndihme te 6 eksperteve nga US qe "I'm told" tha Berisha kane investiguar dhe 9/11 ne US. Ka konfirmim gjakundi per kete te fundit? Se ne fakt s'e kam ndjekur shume keto dite.

  Per artikullin ne NY Times (shyqyr Zotit qe s'i tha intervistueses cfare te bente me NYT) Berisha tha qe firma ne fjale ishte e kontraktuar nga Pentagon, e vertete kjo. Por me vone tha qe ne asnje menyre nuk po fshihej mosha e municioneve. Ne te njejten kohe hodhi poshte idene se po behej tregti armesh. Nqs nuk po behej tregti armesh, c'pune/rendesi ka mosha e municioneve?!!!

  Vijon ... (pjesa ime e preferuar ne interviste)
  Ndryshuar pr her t fundit nga Lioness : 11-04-2008 m 01:28

 11. #-9
  Ketu intervista behet pak me personale. Berisha pyetet nqs e pershkruan veten si "political survivor". Ai tha se "I describe myself in pursuit of my mission". (Shume filozofike pergjigja dhe diplomatike do shtoja.)

  Intervistuesja i tha qe ai eshte nje nga liderit e fundit komunist ne Europen Lindore. Jo, tha, nuk isha komunist. (Ishte a s'ishte?) Nejse, ajo vijoje duke bere pak presion per marredheniet me Enver Hoxhen. Berisha tha qe ishte "researcher and passionate cardiologist."
  Por ju i tha ajo keni qene ne kliken, apo mjeke i te Hoxhes.
  (Dhe me poshte pjesa ime e preferuar)
  I never was a doctor of Hoxha. And you know why? He didn't ask me! (Bir selman i nenes ke te qash me pare.)

  Me vone muhabeti vajti tek firmat piramidale:
  Per firmat piramidale u shpreh se asnje (as jashte as brenda) nuk ngriti zerin kunder firmave. Per brenda ne Shqiperi dihet qe asnje, as kryeministri nuk e vuri ujin ne zjarr. Por per mediat jashte, sidomos letra higjenike e Sales shkroi goxha artikull ne 2006, e qe i thashe tim ati, por qe s'me degjoi qe t'i hiqte leket.
  Jam me se e sigurt, qe pervec letres higjenike ka pasur dhe gazeta te tjera, por pak rendesi ka.
  Pjesa tjeter e preferuar e imja ishte kur tha: When I found out what they were, I myself collapsed them. (Te qeshesh a te qash, kjo eshte ceshtja.)

  Ne fund eshte goxha muhabet perse duhet te rizgjidhet Berisha ne 2009.
  Nuk po zgjatem shume, ne fakt u zgjata shume lool, por po i jap fund me kete pergjigje:

  "NATO was my idea" .

  PS: Mund te kem lene ca gjera, kush eshte i/e interesuar te klikoje tek linku me lart. Gjithashtu, do t'ju sygjeroja te mos e shikoni ne prag gjumi intervisten (per .com-istet ne Europe) se vallai syte filxhan do ju mbeten gjithe naten.

 12. #-8
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Antarsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,767
  I never was a doctor of Hoxha. And you know why? He didn't ask me! (Bir selman i nenes ke te qash me pare.)
  Isha njehere ne doganen kufitare te Kapshtices. Aty ne rradhe, meqe kisha disa njerez para thashe te shkembej dy llafe me ndonje aty rrotull. Me shkuan syte te nje plak teper i lezetshem. I shkurter, i kujdesshem ne hapat qe bente dhe me nje kapele republike ne koke. Fytyren e kishte te ndritshme dhe te rrudhosur bukur. I ndrinin rrudhat, nga ngjyra e syve ndoshta. Me beri pershtypje kapelja republike qe kishte ne koke.
  Per ta ngacmuar i them duke i drejtuar gishtin:
  - Ti ke qene komunist!!!
  - jooo ma kthen me nje ze te vendosur te thelle ca prej duhanit.
  - Ke qene, ke qene ia kthej perseri une.
  - jooooooo thote prape duke qeshur, me te njejten ton zeri.
  Aty ne rradhe dikush tjeter ngrihet e flet:
  - E kush mund te behej dhe nuk u be komunist atehere.
  Se ngacmoja dot me gjyshin pas kesaj une....

  ===============
  Per te dale jashte shakase, ky cope budalla na ka zene deren gjithe keto vjet.
  Ezekiel 25-17.

 13. #-7
  Citim Postuar m par nga Julius Lexo Postimin

  Per te dale jashte shakase, ky cope budalla na ka zene deren gjithe keto vjet.
  Ia tha pak me stil ajo intervistuesja por beri sikur s'e kapi lol. Dmth i vuri ne pah pak a shume qe ke qene president, kryeminister qe ne kohen e qepes e tutje. Troc s'i tha te dale ne pension, por ...

 14. #-6
  ...si e dredh ky njeri sipas qejfit.
  Si sot me kujtohet kur doli ne konference shtypi mbas zgjedhjeve te 2007.."Blue Albania",ja bente para hartes ku i kishte ngjyros nji per nji katundet ku kishte fitu PD,"fitoria me e madhe e te gjitha kohrave",kurse te kjo intervista e tha troc qe opozita pati nje fitore te gjere,vetem se i interesonte te tregonte qe zgjedhjet ishin te rregullta.

 15. #-5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-08-2004
  Postime
  298

  Edhe Hard Talk-ut i duken budallalliqe mufkat e Berishes,..

  Citim Postuar m par nga Dr Rieux Lexo Postimin
  Njohja qe Hard Talk i ben Shqieperise perpara fillimit te intervistes:

  Javen e shkuar Shqiperia u ftua ne NATO. Kryeministri shqiptar e quan ftesen si ngjarjen me te rendesishme politike te dy dekadave te fundit. Ai thote gjate kesaj kohe, vendi ka kaluar nga "bunker, telat me gjemba dhe kampet e panumert te perqendrimit ne nje vend te demokracise dhe ekonomise se tregut." Por akoma vendi ka problem te madh korrupsionin dhe ende nuk ka kryer zgjedhje te gjykuara te lira dhe te ndershme.

  Intervista transmetohet sot ne BBC News 24 (ora 23.30) dhe BBC World (ora 20.30). Gjithashtu mund te ndiqet nga faqja e internetit te emisionit, http://news.bbc.co.uk/2/hi/programme...lk/7340471.stm
  Nuk eshte e vertete ajo cfare thote Hard Talk-u. Nuk eshte e vertete qe Berisha ka thene se e quan ftesen si ngjarjen me te rendesishmepolitrike ...te dy dekatave te fundid...jo mor jo..Berisha ka thene qe eshte ngjarja me e rendesishme...qysh mbas Pamvaresise se Shqiperise...pra qysh mbas 1912...pra qysh mbas 9.5 dekatash...
  Por per Hard Talk-un ,it was very Hard to say that..edhe thane ta zvogelojme pak e ta bejme dy dekata...OK Berisha? ..e pyeten ata..

 16. #-4
  alpha dominant Maska e D@mian
  Antarsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,170
  Citim Postuar m par nga Lioness Lexo Postimin
  Me vone muhabeti vajti tek firmat piramidale:
  Per firmat piramidale u shpreh se asnje (as jashte as brenda) nuk ngriti zerin kunder firmave. Per brenda ne Shqiperi dihet qe asnje, as kryeministri nuk e vuri ujin ne zjarr
  . Por per mediat jashte, sidomos letra higjenike e Sales shkroi goxha artikull ne 2006, e qe i thashe tim ati, por qe s'me degjoi qe t'i hiqte leket.
  Jam me se e sigurt, qe pervec letres higjenike ka pasur dhe gazeta te tjera, por pak rendesi ka.

  Genjeshter! FMN kishte me shume se nje vit (qe ne 1996) qe paralajmeronte (ose me sakt ulerinte) qeverine per kolapsin ekonomik qe pritej te vinte.
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 17. #-3
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Antarsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,767
  Po gjithe intervista eshte ke te kapesh e ke te lesh. Te gjitha jane genjeshtra brenda.
  Genjeshtra dhe gomarlleqe. Mua me vjen turp te prezantohem nga nje i papergjegjshem si ky.
  Ezekiel 25-17.

 18. #-2
  Ernst Kaltenbrunner Maska e Bizantin
  Antarsuar
  26-01-2008
  Vendndodhja
  Swabia
  Postime
  670
  Citim Postuar m par nga Lioness Lexo Postimin
  Ia tha pak me stil ajo intervistuesja por beri sikur s'e kapi lol. Dmth i vuri ne pah pak a shume qe ke qene president, kryeminister qe ne kohen e qepes e tutje. Troc s'i tha te dale ne pension, por ...
  E tha n mnyr britanike, por n Ballkan s'kuptojn njerzit kshtu.
  Slagt ham! Kristenmands snn har dret. Dovregubbens veneste m.

  Gott mit Uns

 19. #-1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-08-2002
  Vendndodhja
  N.Y.
  Postime
  660
  Bashkebisedim komunistash.... Fillon e shan njeri dhe ja pret tjetri. Ju beni mire ta shikoni dhe ta lexoni mire ate interviste . Une nuk do futem ne hollesira por shume gjera eshte mire ti lexosh i zhveshur nga urrejtjet patologjike. Per mua ishte nje interviste e mire megjith disa rezervave te vogla. Eshte pozitive qe personalitete shqiptare ftohen nga media te njohura. Por per komunistet patollogjike cdo gje qe ben Berisha eshte e gabuar. Edhe nje here iua kam thene, doni apo nuk doni ju PD partia qe drejton Berisha eshte ajo qe fitoi zgjedhjet dmth u votua nga shumica. Pra ruajini fuqite dhe energjite tuaja per vitin tjeter kur te behen zgjedhjet.

 20. #0
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15
  Intervisten te plote e gjeni ne postimin e pare te kesaj teme.

  Ajo qe me beri pershtypje mua nga intervista, ishte parapergatitja e gazetares per ta diskretituar, minimizuar, transformuar dhe keqportretizuar figuren e Dr. Berishes per publikun britanik. Nuk qellon shpesh qe kryeministri i nje vendi te vogel si Shqiperia del ne ekranin e televizionit britanik, ashtu sic nuk qellon shpesh qe nj politikan me bindje te djathta shkon per interviste ne rrjetin me liberal te lajmeve jo vetem ne Britanine e Madhe, por ne mbare Boten, BBC-ne.

  Pergjigjet e Dr. Berishes ishin te sinqerta dhe te prera, dhe ai shmangu me mjeshteri sulmin frontal te gazetares karshi figures se tij. Asgje e re qe nuk e kisha lexuar apo degjuar me pare nga goja e Berishes, por jam i bindur qe pergjigjet e tij kane lene mbresa pozitive ne publikun e huaj britanik. Nuk qellon shpesh per publikun perendimor qe te degjoje pergjigje te sinqerta nga nje politikan, sidomos kur erdhi fjala tek Maqedonia dhe mosmarrja e fteses nga Maqedonia dhe si kjo perbente nej kercenim per sigurine e Ballkanit jugor.

  Momenti me i kendshem per mua ishte kur gazetarja po perpiqej te minimizonte figuren e Dr. Berishes sikur kjo ishte nje "relike komuniste" apo nj "politikan medioker", kur Berisha i tha qe une nuk jam marre me politike gjate komunizmit por kam qene nje "doktor kirurg shume i apasionuar pas profesionit" ishte menyra se si Berisha i beri te qarte gazetares qe nuk je duke intervistuar nj intelektual medioker, por je duke diskutuar me nje Dr. Prof qe politiken e ka profesion te dyte e jo te pare.

  Dhe n situata t tilla, ata q impresionohen m shum se kushdo jan vet jenicert liberal t mediave, si nga guximi i Berishs pr t marr pjes n kt intervist, si nga mnyra se si ai u bri ball shashkave politike.

  Albo

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •