Close
Faqja 2 prej 9 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 161
 1. #21
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime nė 31 postime
  Citim Postuar mė parė nga *Anxhi* Lexo Postimin
  Do te thuash se i bie te jem qesharakja une ketu?
  Jo jo... ftohu pak. Mos merr zjarr menjehere. Po flasim per idiotesine masive, zerin e lire te se ciles e perfaqeson me se miri BBF & Co. U sqarove?

 2. #22
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  07-10-2007
  Vendndodhja
  ne syte e tu qe adhurojne syte e mi.ne buzet e tua,qe puthin te miat cdo cast.ne frymen tende,se eshte dhe imja.ne gjakun tend,qe vlon per mua.zemra ime,Land.
  Postime
  794
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Injoranca si ide,lejon popullin e thjeshte te shprehet me menyre te zgjuar,per te perballuar injorancen si fakt.

  Ide mbi injorancen ka plot.Puna eshte,sa me pak injorant mund te jete nje njeri,per te dhene qofte edhe nje ide?

 3. #23
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Injoranca masive eshte fatkeqesi,nuk eshte semundje... Ka ardhur si pasoje e shpartallimit te plote te shoqerise dhe shtetit... Kur te ringrihet shoqeria dhe shteti do mund te themi qe fatkeqesia ka marre fund,deri atehere te gezojme demokracine dhe injorancen... Populli i thjeshte nuk eshte fajtor kurre per gjera qe nuk di cfare jane,ne ate rast sillet si majmun e majmunit s'mund ti vihet faj.
  Fajtore jane ata qe nxisin apo nuk ndalojne me mjetet e duhura majmunerine.
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 4. #24
  Moderator Maska e Pratolini
  Anėtarėsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga augusta b Lexo Postimin
  Injoranca si ide,lejon popullin e thjeshte te shprehet me menyre te zgjuar,per te perballuar injorancen si fakt.
  ...dhe ne fakt populli yne ka dhene shembuj te qarte te te shprehurit ne menyre te zgjuar !

 5. #25
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime nė 31 postime
  Freud e ka thene nje gje bukur te psikologjia e turmave.
  Kur njeriu eshte pjese e turmes, atehere ai fillon te levize edhe te veproje njelloj si ajo... nje forme kolektivizmi. Epidemi idiotsie ka rene...ja cfare eshte.
  Edhe ne dilemen e pasigurise ekzistenciale apo frikes te te qenit te ndryshem, gjithmone e me shume njerez perfshihen masivisht ne orgji idiotsie masive. Sa me i dobet morali qytetar i nje kombi, aq me e perhapur psikoza e turmes. Thjeshte...

 6. #26
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Pratolini Lexo Postimin
  ...dhe ne fakt populli yne ka dhene shembuj te qarte te te shprehurit ne menyre te zgjuar !
  Me fal qe po nderhyj,por ti po fajeson popullin pse sillet si turme ? Kjo eshte ne ADN-ne e popullit ... Nuk eshte populli qe di rrugen e drejte, por ata qe drejtojne popullin . Nje turme nuk di kurrfare rruge,di vetem te ece atje ku drejtohet.

  Kush te drejton drejt progresit, por nuk di rrugen te con lehtesisht ne humnere.
  Shyqyr zotit qe jam konservator,keshtu qe e humba trenin progresist te injorances.

  Revolucion kulturor e ka emrin fatkeqesia...ashtu si cdo revolucion edhe ai kulturor eshte i demshem. Ligji i natyres quhet evolucion e jo revolucion.
  'Jakobinet' jane ata qe po pershkruan zotrote.
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 7. #27
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime nė 31 postime
  Citim Postuar mė parė nga Hyj-Njeriu Lexo Postimin
  Shyqyr zotit qe jam konservator,keshtu qe e humba trenin progresist te injorances.
  LoL... Kjo ishte "e pacmueshme".

 8. #28
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  07-10-2007
  Vendndodhja
  ne syte e tu qe adhurojne syte e mi.ne buzet e tua,qe puthin te miat cdo cast.ne frymen tende,se eshte dhe imja.ne gjakun tend,qe vlon per mua.zemra ime,Land.
  Postime
  794
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ide mbi injorancen...........kush eshte e kunderta e fjales"injorance"??????

 9. #29
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime nė 31 postime
  Citim Postuar mė parė nga augusta b Lexo Postimin
  Ide mbi injorancen...........kush eshte e kunderta e fjales"injorance"??????
  E thjeshte : "Anti-Injorance"

 10. #30
  Moderator Maska e Pratolini
  Anėtarėsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Hyj njeriu
  Po pershkruaj ne menyren se si une e shoh zhvillimin dhe evoluimin e popullit tim duke u perpjekur te jem objektiv dhe emocionalisht i paperfshire. Nuk me duket se po shoh te njejten gje prej teje por ky nuk perben argument sepse pak a shume une kete e prisja. Ashtu sikurse nuk perben argument i gjithe referati yt teorik mbi lidershpin. Une i nderuar mund te zgjatem duke te te permendur shume raste ne te cilat zgjuarsia e popullit tone fatkeqesisht ka munguar, nderkohe qe prej teje pretendoj te me japesh fakte per te kunderten dhe jo per jakobinet.
  Perse nuk me thua, kaq me fat paskan qene gjermanet qe edhe pas percudnimit qe pesuan pas lufterave boterore, gjeten serisht nje lider qe diti ti udheheqe ? E kunderta mund te jete e vertete, nje Hitler mund te te coje ne humnere, por nje popull i pregatitur dhe me nivel di gjithmone te nxjerre ne krye nje udheheqes edhe ne rastin me te keq.
  Injoranca ne Shqiperi po ben kerdine dhe per kete nuk mund ti vesh fajin vetem politikaneve. Personalisht e ritheksoj qe problemi qendron ne vete karakteristikat tona si shqiptare. Ne menyre banale do ta shprehja keshtu :

  Jemi pertace ---> Nuk punojme
  Nuk punojme ---> Nuk kemi buke
  Nuk kemi buke ---> S mund te shohim Shekspirin

  Nuk e di sa i qarte u tregova, gjithsesi je i mirepritur te me argumentosh me konkretisht mendimin tend.

 11. #31
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  07-10-2007
  Vendndodhja
  ne syte e tu qe adhurojne syte e mi.ne buzet e tua,qe puthin te miat cdo cast.ne frymen tende,se eshte dhe imja.ne gjakun tend,qe vlon per mua.zemra ime,Land.
  Postime
  794
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  [QUOTE=Force-Intruder;1879724]E thjeshte : "Anti-Injorance" [QUOTE]
  e mo,qe na perdredh buzet.kete pergjigje doja une?e thjeshte!!!!!!te kunderten doja.psh.themi,e majte.e kunderta cfare eshte?jo e majte?????

 12. #32
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime nė 31 postime
  Kam frike se tema po merr ngadale nuanca snob.

 13. #33
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Personalisht e ritheksoj qe problemi qendron ne vete karakteristikat tona si shqiptare. Ne menyre banale do ta shprehja keshtu :

  Jemi pertace ---> Nuk punojme
  Nuk punojme ---> Nuk kemi buke
  Nuk kemi buke ---> S mund te shohim Shekspirin

  Nuk e di sa i qarte u tregova, gjithsesi je i mirepritur te me argumentosh me konkretisht mendimin tend.


  Per fatin tend te mire ti e di zgjedhjen tende,asimilohu urgjentisht.
  Per fatin tim 'te keq une e di zgjedhjen time,nuk asimilohem fuqimisht.

  Nese ti do dije me te vertete c'eshte turma dhe kush jane pasojat e revolucioneve mbi nje popull do flisje pak si ndryshe.
  Revolucionet prodhojne turma dmth nxisin tek individet psikozen e majmunit,apo te injorances sic e quan ti.

  Ne shek 20 shqiptaret paten disa revolucione.
  Ai i Qershorit 1924 qe falimentoi,shoqeria nuk ishte absolutisht gati per tu shkeputur nga feudalizmi si pasoje e prapambetjes turke.

  Revolucioni komunist...doli i sukseshem sepse pati trajta te shqueshme evolutive psh kooperativa e pare ne 1957.

  Pastaj Revolucioni kulturor ne vitet 70 apo revolucioni i pare kulturor ne shqiperi.

  Ne 1991 kemi revolucionin demokratiko-progresist... Asnje nuk e dinte c'ishte as demokracia e as progresi po gjithsesi u vune ne krye.
  Me e keqja eshte se ne 1991 u shpall edhe revolucioni i dyte kulturor.
  Ky revolucion po i ngjet atij francez, tani ka ardhur koha e 'Jakobineve'....

  Tani na ngelet te shohim ne Revolucioni i dyte kulturor do kete specifika shqiptare ne vazhdim apo do mbaroje me zhdukjen e 'Jakobineve'.

  Keshtu qe nje popull i cili brenda 80 vjetesh ka minimumi 4 revolucione ,sipas teje di se cfare eshte duke bere ?
  Rezultantja e 4 revolucioneve eshte njeriu i mesuar me psikologjine e turmes. A shkon turma drejt injorances,para partizane(apo balliste) drejt injorances.

  Por nderkaq ka edhe konservatore apo progresiste te reformuar,te cilet duhet te bejne teorikisht koalicion per te shpetuar c'mund te shpetohet.
  Problemi eshte se progresistet e reformuar duan te asimilojne shoqerine shqiptare, kurse konservatoret absolutisht jo. Si perfundim Jakobinet vazhdojne te bejne terror.
  Kur ti mbushet mendja progresisteve te reformuar se e kane gabim atehere mund te formojme Direktoratin. Deri atehere turma jakobine do vazhdoje me idiotizma.
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 14. #34
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  24-03-2008
  Vendndodhja
  'Itlodeum' world
  Postime
  694
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga augusta b Lexo Postimin
  Ide mbi injorancen...........kush eshte e kunderta e fjales"injorance"??????
  Dije/Njohuri.

 15. #35
  Moderator Maska e Pratolini
  Anėtarėsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  I nderuar Hyj Njeriu. Ato qe ke shkruar nuk kam aspak ndermend te ti hedh poshte dhe kam pershtypjen se qendrojne. Por perbejne argument pikerisht per ate qe une jam duke tu shprehur, ose te pakten nuk perbejne argument kundra saj. Fakti qe kater revolucione jane bere brenda 80 vjetesh eshte nje rrjedhoje, jo nje shkak. Jane rrjedhoje e nje prapambetjeje qe i ka rrenjet shume me heret se sa kaq. Ose nese nuk duam ta quajme prapambetje, le ti quajme disa karakteristika jo te pershtatshme ne raport me menyren se si ka funksionuar dhe se si funksionojne balancat ndermjet kombeve.
  Nuk kam aspak nder mend te marr mbi vete pergjegjesi qe nuk me takojne, dhe per me teper te bej rolin e akuzuesit apo analistit determinist. E megjithate, kjo nuk mund te me pengoje te shprehem ( dhe nese e ke vene re asnjehere nuk pretendoj te jem une qe ve pikat mbi i ) teresisht i lire dhe i pavarur ndaj ndjenjave nacionaliste ( ne vetvete keto perbejne nje fenomen po kaq te prapambetur ne nje bote perhere e me globaliste )

  Sipas mendimit tim, problemi thelbesor qendron tek elitat. Nuk kemi arritur te krijojme nje elite te mirefillte politike ( ketu nuk ka aspak nevoje per komente kam pershtypjen ), nuk kemi arritur te krijojme nje elite mirefilli ekonomike ( nuk jam duke folur per oktapodhis grekis apo uguris turqillek dhe as per kokdhimera hajdute ), nuk kemi krijuar nje elite mirefilli kulturore ( mjafton te besh nje xhiro nga teatri kombetar per ta kuptuar kete me mire ) dhe nuk kemi nje elite mirefilli akademike ( ne sallen e akademise se shkencave ka vetem disa studente qe mesojne per provimet e mbartura )

  Mirepo edhe problemi i elitave ne vetvete edhe nje rrjedhoje llogjike e gjithe brumit qe permban nje shoqeri, dhe ne nje fare menyre eshte pasqyre e ketij niveli. Nuk mund te pretendosh qe po udhehiqesh keq nga elita, nese si popull ke kaq brum te keq sa per te zgjedhur te tille elite.

 16. #36
  Elbasanlli 4eve® Maska e AnGeL_DeViL
  Anėtarėsuar
  16-01-2008
  Vendndodhja
  As Ne Toke,As Ne Qiell
  Postime
  508
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Rrofshin iniorentet se pa to jeta do ishte monotone :P
  Trimi Mire Me Shoqe Shume

 17. #37
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-03-2008
  Postime
  209
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Pratolini Lexo Postimin
  I nderuar Hyj Njeriu. Ato qe ke shkruar nuk kam aspak ndermend te ti hedh poshte dhe kam pershtypjen se qendrojne. Por perbejne argument pikerisht per ate qe une jam duke tu shprehur, ose te pakten nuk perbejne argument kundra saj. Fakti qe kater revolucione jane bere brenda 80 vjetesh eshte nje rrjedhoje, jo nje shkak. Jane rrjedhoje e nje prapambetjeje qe i ka rrenjet shume me heret se sa kaq. Ose nese nuk duam ta quajme prapambetje, le ti quajme disa karakteristika jo te pershtatshme ne raport me menyren se si ka funksionuar dhe se si funksionojne balancat ndermjet kombeve.
  Nuk kam aspak nder mend te marr mbi vete pergjegjesi qe nuk me takojne, dhe per me teper te bej rolin e akuzuesit apo analistit determinist. E megjithate, kjo nuk mund te me pengoje te shprehem ( dhe nese e ke vene re asnjehere nuk pretendoj te jem une qe ve pikat mbi i ) teresisht i lire dhe i pavarur ndaj ndjenjave nacionaliste ( ne vetvete keto perbejne nje fenomen po kaq te prapambetur ne nje bote perhere e me globaliste )

  Sipas mendimit tim, problemi thelbesor qendron tek elitat. Nuk kemi arritur te krijojme nje elite te mirefillte politike ( ketu nuk ka aspak nevoje per komente kam pershtypjen ), nuk kemi arritur te krijojme nje elite mirefilli ekonomike ( nuk jam duke folur per oktapodhis grekis apo uguris turqillek dhe as per kokdhimera hajdute ), nuk kemi krijuar nje elite mirefilli kulturore ( mjafton te besh nje xhiro nga teatri kombetar per ta kuptuar kete me mire ) dhe nuk kemi nje elite mirefilli akademike ( ne sallen e akademise se shkencave ka vetem disa studente qe mesojne per provimet e mbartura )

  Mirepo edhe problemi i elitave ne vetvete edhe nje rrjedhoje llogjike e gjithe brumit qe permban nje shoqeri, dhe ne nje fare menyre eshte pasqyre e ketij niveli. Nuk mund te pretendosh qe po udhehiqesh keq nga elita, nese si popull ke kaq brum te keq sa per te zgjedhur te tille elite.
  Cili individ(nė ruzullin toksor) nė vehte nuk pėrmban njė dozė injorance.Mendoj se duhet dalluar injorancen kolektive dhe personale.Dhe nėse kuptojmė injorancėn si DIJE (njohuri) atėherė populli ynė ka njė diapazon tė dijes shumė mė tė lartė nė krahasim me shumė etnitete tjera nė botė.

 18. #38
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Citim Postuar mė parė nga antina Lexo Postimin
  Cili individ(nė ruzullin toksor) nė vehte nuk pėrmban njė dozė injorance.Mendoj se duhet dalluar injorancen kolektive dhe personale.Dhe nėse kuptojmė injorancėn si DIJE (njohuri) atėherė populli ynė ka njė diapazon tė dijes shumė mė tė lartė nė krahasim me shumė etnitete tjera nė botė.

  Jam teresisht dakort me mendimin tend.Shume e drejte.
  "Carpe Diem"

 19. #39
  Moderator Maska e Pratolini
  Anėtarėsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga antina Lexo Postimin
  Cili individ(nė ruzullin toksor) nė vehte nuk pėrmban njė dozė injorance.Mendoj se duhet dalluar injorancen kolektive dhe personale.Dhe nėse kuptojmė injorancėn si DIJE (njohuri) atėherė populli ynė ka njė diapazon tė dijes shumė mė tė lartė nė krahasim me shumė etnitete tjera nė botė.
  Me permend disa DIJE qe populli yne i ka dhe etni te tjera boterore nuk i kane te lutem !

 20. #40
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Citim Postuar mė parė nga Pratolini Lexo Postimin
  Me permend disa DIJE qe populli yne i ka dhe etni te tjera boterore nuk i kane te lutem !
  Di te japi..."Buke e kripe e zemer te bardhe"!
  Di te shfaqi besen dhe trimerine!
  Di te jete krenar dhe mos te uli koken .
  Di te dashuroje me shpirt.
  Di te studioje me teper se jemi te vuajtur dhe duam te arrijme diēka ne jete.
  Mos harro qe studentet shqiptare jane nder te paret ne universitet boterore!
  Femijet shqiptare ngrejne flamuret e shkollave te Evropes.
  Sa shqiptare ke qe flasin me shume se nje gjuhe te huaj?!
  Mos i moho vlerat e shqiptarit,se nuk mund ta pergjithesosh si popull vendin tone me fjalen "Injorance".
  Pyll pa derra nuk ka ne asnje vend.
  "Carpe Diem"

Faqja 2 prej 9 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Cili burim po e ushqen injorancėn ndaj shamisė?!
  Nga Drini_i_Zi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-02-2009, 17:05
 2. Ku ėshtė "zoti"?!
  Nga strano nė forumin Agnosticizėm dhe ateizėm
  Pėrgjigje: 221
  Postimi i Fundit: 12-10-2006, 06:23
 3. Gruaja nė Islam
  Nga Acid_Burn nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 22-08-2005, 10:39

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •