Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14
 1. #1

  Rrugt, fatura 2 miliard dollar

  Rrugt, fatura 2 miliard dollar

  Kjo sht shifra q duhet t paguajm n 4-5 vitet e ardhshme pr rrjetin rrugor

  Shqipris i duhet t siguroj plot 2 miliard dollar n 4 vitet e ardhshme pr t ndrtuar m n fund nj rrjet kombtar rrugor t pranueshm. Qeveria duket se ka vendosur pr ta uar deri n fund projektin, duke qen e gatshme t paguaj do mim pr kt. Burime konfidenciale nga Ministria e Punve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit bn t ditur pr "Shqip" se nj pjes drrmuese e fondeve do t merren nga buxheti i shtetit, ndrsa pjesa tjetr do t sigurohet me financimet e donatorve prmes kredive tregtare ose t buta. "Me ritmet aktuale t investimeve n infrastruktur do t duhen 4-5 vjet q t kemi m n fund nj rrjet kombtar rrugor brenda standardeve", u shpreh nj prej drejtuesve m t lart t ksaj ministrie, q nuk ka dashur t identifikohet. Pr vitin 2008, qeveria shqiptare vendosi n dispozicion t investimeve n infrastrukturn rrugore 500 milion dollar, nj rekord ky historik. Nj sr projektesh t rndsishme jan n zhvillim, por edhe shum t tjera pritet q t realizohen gjat viteve t ardhshme. Ajo q mbetet shqetsimi kryesor sht fatura e rnduar. Shifra prej 2 miliard dollarsh sht e barabart me 20 pr qind t Produktit t Brendshm Bruto.

  Kostot

  Fatkeqsisht Shqipria trashgoi nj rrjet rrugor inekzistent nga regjimi gati 50-vjear i diktaturs. Ky sht konsideruar nj disavantazh i madh i vendit ton, jo vetm kundrejt vendeve t industrializuara t Perndimit, por edhe karshi fqinjve tan t rajonit. Studime dhe prllogaritje t afrta t kryera nga institucionet e specializuara tregojn se ekonomia shqiptare humbet gati 200 milion euro n vit, vetm pr shkak t infrastrukturs s dobt. Dmet jan t gjithanshme. Kosto t larta prodhimi, pamundsi pr t lidhur prodhuesit me tregun etj.

  Rrugt

  Rrjeti yn kombtar i rrugve prbhet nga disa akse kryesore tashm t prcaktuara. Ato fillojn me aksin veri-jug, q nis nga Hani i Hotit deri n Kakavij me zgjatimet e veta drejt Vlors dhe aksit Sarand-Konispol. N kt aks, pr rrugn Shkodr-Hani i Hotit sht prfunduar projekti, sht dorzuar dhe priten vetm procedurat e tenderimit. Rruga Lushnj-Fier sht duke u ndrtuar dhe qeveria thot se prfundon kt vit. Rruga Levan-Vlor sht duke u ndrtuar, ndonse n kt rrug ka pasur nj sr pengesash, q kan t bjn kryesisht me shpronsimet. "By Pass"-i i Fierit sht n proces tenderimi. Rruga Levan-Tepelen, ka mbaruar procedura e prokurimit, sht br vlersimi prfundimtar dhe u sht drguar bankave. Sipas qeveris, me t gjitha kto procedura aksi veri-jug plotsohet brenda afateve kontraktuale. Nj tjetr rrug q po ndrtohet sht ajo q njihet me emrin rruga e bregdetit, nga Vlora drejt Sarands. Segment tjetr bazik sht rruga e Kosovs. Po punohet n t gjith gjatsin e vet. Ka filluar ndrtimi edhe i asaj q njihet si Rruga e Arbrit, apo rruga e dyt drejt Maqedonis. N nj segment t saj po punohet pjesa tjetr Bulqiz-Tiran e tenderuar. Sakaq, jan duke u tenderuar projekte n disa akse t tjera kryesore, sikurse sht Boshti Qendror i Jugut, q sht rruga Tiran-Elbasan, Belsh-Kuov, Kuov-Berat dhe Berat-Tepelen. Do t futet n projekt zbatimi kt vit dhe qeveria shpreson q ta financoj shum shpejt. Po kshtu jan edhe nj sr rrugsh q lidhin aksin veri-jug me bregdetin, si rruga e Velipojs, rruga Lezh-Shngjin, rrugn e Divjaks, Spilles etj.


  Gazeta Shqip

 2. #2
  don't bother me Maska e Apollyon
  Antarsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,599
  Rruga qe te con nga tirana ne durres, po behet spektakolare, kshu qe ja vlen ky investim. Edhe ishalla rregullohen te gjitha akset rrugore, se na u nxi jeta per te vajt ne plazh, 3 ore ne trafik!!
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 3. #3
  [B]Rruget rurale, tenderet 400 milione USD nisin ne korrik
  [/B]


  E Shtune, 05 Prill 2008

  Blerina Hoxha

  Investimet ne infrastrukturen rrugore ne korrikun e ketij viti do te shtrihen edhe ne akset dytesore dhe lokale. Kjo nisme ka qene dje ne qender te nje takimi ndermjet ministrit te Transporteve, Sokol Olldashi dhe perfaqesuesve te Bankes Boterore. Permasat e parashikuara te projektit do te perfshijne 1000 deri ne 1500 kilometra rruge dytesore per riparimin e te cilave nevojiten 200-400 milione dollare amerikane. Banka Boterore se bashku me fondin Opec pritet te kontribuoje me nje shume prej 35 milione dollaresh, e cila do te miratohet keto dite. Tenderet per disa nga keto akse do te nisin ne korrik te ketij viti. Projekti per permiresimin e infrastruktures rrugore rurale eshte nisme e qeverise shqiptare i mbeshtetur nga BB dhe qe do te realizohet nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit. Ne fund te ketij projekti, i cili do te zgjase 5 vjet, parashikohet te ngrihet jo vetem nje rrjet dytesor dhe komunal i permiresuar ne menyre rrenjesore, por edhe nje inventar i rifreskuar i te gjitha rrugeve rajonale duke mundesuar njohjen ne kohe reale te nevojave per investim dhe per mirembajtjen e tyre, tha ministri i Transporteve, Sokol Olldashi. Lidhja e kontratave te para te punimeve civile pritet te behet ne periudhen korrik-qershor 2008. I gjithe projekti do te zbatohet ne bashkepunim te ngushte me Njesite e Qeverisjes Vendore. Sipas eksperteve te Ministrise se Transportit, kriteret kryesore per perzgjedhjen e projekteve per financim do te perfshijne: "Ndikimin e projektit ne zhvillimin social e ekonomik te zones, gjendja ekzistuese e rruges se propozuar, numri i perfituesve, raporti financiar kosto/perfitim etj". Kriteret do te behen publike para vleresimit dhe do te konsultohen me te gjithe te interesuarit ne menyre qe te arrihet nje perzgjedhje sa me e mire e projekteve per financim. Projekti i propozuar do te kete komponente kryesore, permiresimin e seksioneve prioritare te rrjetit rrugor rajonal dhe permiresimin e seksioneve prioritare te rrjetit rrugor ne komuna.

  Rruget rurale, 99% ne kushte te keqija, sipas vleresimeve te Bankes Boterore.

  Ne zonat rurale te Shqiperise jeton me shume se gjysma (55%) e popullsise, dhe nje pjese e saj eshte e varfer. Nje vezhgim i fundit i Bankes Boterore ka vene ne duke se, pas punesimit dhe nivelit te te ardhurave qe jane te parat, shumica e te anketuarve kane konsideruar problemet e infrastruktures si faktore kryesore qe ndikojne ne standardin e tyre te jeteses. Banoret e zonave rurale kane vene ne dukje gjithashtu faktin se aksesi i pamjaftueshem ne infrastrukturen rrugore krijon per ta veshtiresi drejt tregjeve te shitjes, kontribuon ne migrimin e popullsise drejt zonave urbane, dhe eshte pengese per realizimin e sherbimeve shendetesore dhe arsimit. Rreth 49 per qind prodhuesve agrare kane deklaruar se mungesa e infrastruktures se mire rrugore perben problemin kryesor ne tregtimin e produkteve te tyre. Aktualisht, vetem 39 per qind e rrjetit rrugor lokal eshte i asfaltuar, qe eshte dhe shifra me e ulet ne rajon, dhe 95% e tij eshte ne kushte te keqija ose shume te keqija me segmente rrugore qe jane te pakalueshme ne pjesen me te madhe te vitit. Te ardhurat ne nivelin lokal, si taksa e regjistrimit te automjeteve, jane te pamjaftueshme per te realizuar mirembajtjen e rrugeve ne nivelin e kerkuar shpenzimet aktuale te mirembajtjes perbejne vetem 40% te atyre qe do te duheshin per te.  Rruget, drejtoria transferohet ne ent

  Zhvillimit kombetar i transportit rrugor, perfshijne reformen institucionale per transformimin e Drejtorise se Pergjithshme te Rrugeve ne nje ent publik. Ministri i Transporteve, Sokol Olldashi, ne fjalen e tij, duke vleresuar rendesine e reformimit te DPRr-se, u shpreh se, ne kete menyre i pergjigjemi ritmit te financimeve qe kemi marre ne sektorin rrugor, si dhe kerkesave dhe pritshmerie qe kane qytetaret nga institucionet qe merren me infrastrukturen rrugore. Transformimi i DPRr-se ne nje ent publik do te jete shume pozitiv, qofte per menyren se si do te menaxhohen ato burime financiare qe shkojne ne sektorin rrugor, por dhe per sa i perket eficences se kapaciteteve njerezore qe enti i ardhshem publik i rrugeve do te kete, si dhe per sa i perket koordinimeve per burimet financiare te brendshme me donacionet qe vine nga partneret tane te ndryshem per te pasur nje zbatim sa me te mire dhe sa me te shpejte ne kohe e te arrire ne cilesi, tha Olldashi. Reformimi i Drejtorise se Pergjithshme te Rrugeve ka per qellim permiresimin e kapaciteteve menaxhuese ne kuadrin e krijimit te nje enti autonom, i cili ka si mision kryesor kontraktimin e sherbimeve drejt sektorit privat dhe menaxhimin e ketyre sherbimeve me qellim krijimin e nje rrjeti rrugor performant.


  Gazeta Koha Jone

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e alda09
  Antarsuar
  08-02-2008
  Vendndodhja
  a casa
  Postime
  1,327
  Investohen te gjitha per rruget keto leket apo humbin neper trastat e politikaneve.

 5. #5
  Nnshkruhet marrveshja e Huas, ndrmjet Republiks s Shqipris dhe Fondit Kuvaitian pr Zhvillimin Ekonomik Arab, pr financimin e projektit “Mbikalimi i Durrsit dhe Nyjes Rrugore t Vors”, me huan prej 14.3 milion Euro


  Ministria e Financave nnshkroi sot me Fondin Kuvaitian pr Zhvillimin Ekonomik Arab, marrveshjen prej 14.3 milion Euro pr financimin e projektit “Mbikalimi i Durrsit dhe Nyjes Rrugore t Vors”, i cili ka pr qllim lehtsimin e lvizjes s trafikut n segmentin rrugor Durrs-Vor q sht pjes e korridorit t rndsishm Durrs-Morin, duke prmbushur kshtu krkesat e trafikut n kt Korridor.

  Projekti sht i ndar n dy komponente :

  Mbikalimi i Durrsit, fillon nga dalja e mbikalimit t Shkozetit n Autostradn Tiran – Durrs dhe prfundon duke arritur n Mbikalimin e Plepave. Projekti i Mbikalimit t Durrsit prfshin ndrtimin e rreth 5 km superstrad me 4 korsi kalimi.
  Projekti parashikon ndrtimin e rrethrrotullimit te ri t Shkozetit dhe t tre rrethrrotullimeve t reja n pikat lidhse me rrugt transversale, nnkalim e trases hekurudhore si edhe degzimet q e lidhin mbikalimin me Portin e Durrsit dhe kodrat e Rrashbullit (Rruga ekzistuese Durrs - Vor) dhe q jan n total 2 km rrug me katr kalime. Kostoja e ktij projekti arrin ne 11.4 milion Euro.

  Nyja rrugore e Vors (Vora Interchange) ka pr qllim disiplinimin e trafikut dhe prfshin ndrtimin e rrugve paralele n nj gjatsi prej 3 km, n nj brez rrugor me gjatsi rreth 2 km q shtrihet n Superstradn Tiran-Durrs. Punimet prfshijn dhe rrugt dytsore, rrethrrotullimet, nnkalimet dhe mbingritjen, rakordimin dhe prmirsimin e 4 korsive t rrugs ekzistuese. Kostoja e ktij projekti arrin n 5.5 milion Euro.


  Tirane 31 Mars 2008


  http://www.mpptt.gov.al/
  Ndryshuar pr her t fundit nga DYDRINAS : 05-04-2008 m 19:49

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  gerdeci i ve ne dyshim te gjitha.. si seriozitetin e qeverise..si ndershmerine e tender-xhive te ministrive.. si kulturen e qeveritareve..

  po c'hyn kultura ketu.. do thoni ju..

  ne qe kemi mbi nje dekade qe jetojm ne vende te zhvilluara kur shkojme ne shqiperi kuptojme me nje te hedhur syve.. sharlatanizmin e punimeve rrugore ( dhe jo vetem te rrugoreve por te gjithckaje) qe jan bere e behen aty.. e kjo ka te beje jo thjesht me hajdutizmin e funksionareve te larte por dhe me injorancen e tyre.. pra me pa diturine e tyre per te ditur cka eshte moderne cka eshte funksionale e cka eshte pershtatshmeri e arritjeve te botes me vendin tone..

  prandaj me duken hallv e ftohte krejt kjo parade shifrash.. qe bejne zyrtaret e ministrise..

  vet saliu ska fare kulture as minimale mbi urbanistiken e transportin.. e kjo eshte nje minus i madh sepse nuk pritet prej tij e shokve te tij dicka e bukur..

  fakti qe i dha edvinit policine ndertimore tregon se ai per interesa politike te castit i la dor te lire goxilles se tiranes..edvinit..

  e kur dihet se cfar banditi eshte edvini ne lidhje me urbanistiken athere te ze tmerri kur mendon se.. sa vizionar eshte saliu per ceshtjet e ndertimit e se ato miljarda do shkojne per pune te pamenduara mire.. per mos thene..dhe ne pervetsime kolosale..nga tender-dhensit e tender-marresit..

  me kaq miljarda sa po hedh saliu per rruget.. do mjaftonte 1% e tyre per te krijuar nje institut te vertet shkencor me nja 20 -30 arkitekte vendas e nja 10 te huaj.. gjerman suedez danez francez.. etj.. e te paisur me laboratore e aparatura bashkohore e poligone eksperimentale ku hidhen maketet e ata te dirigjonin miljardat se si e ku te hidhen..

  nuk kam lexuar kerkund filozofine e PD dhe qeverise se Pd per transportet per rruget hekurudhat portet.. urbanistiken qytetet ..mbrotjen e tokes etj etj..

  lana e masakruar ne vitet 91-96 kur qeveriste mekso berisha.. tregon kulturen qe kishin athere keta zoterinj..
  komplet injorance.. e injorance tronditse..

  dhe gratacielet e ngritura ne tirane e gjetke ne koh te tyre mbi lulishte e parqe e bahce te tiranes..tregon se.. ne filozofi ata skan asnje dallim nga edvinet e metot.. e m.utat e tjere..

  shkurt kemi nevoj urgjente per arkitekte e specialiste rrugesh te huaj..

  tanet nuk bejne gje..

  pik..

  ku morri shpi saliu?

  sipas gazetave diku ne nje bllok gratacielash pran liceut artistik..

  pse duheshin ndertuar grataciela ne ate zone..
  e bukur ish ajo.. me ato vila me ato kopshte-bahce.. me ato rruge me peme anash..

  duke mare shpi aty saliu tregoi se..nuk ka ndjenjen e se bukures..e se kulturuares e se gjelbres per nje qytet..

  kjo mjafton.. qe te mendohet.. se saliut nuk i duhet te merret me hedhjen e miljardave per rruge.. por te pritet nje qeveri tjeter me eksperte te vertete..

  le te marrim autostraden qe filloj berish meksi.. ( 93-96) qe shkoj deri afer kasharit.. diku pran Vores..

  asnji zgidhje ska ne ato pak kilometra per.. keto ceshtje..

  ku do kalonin lopet e fshatrave djathtas.. ne se do duhej te kullosnin majtas..
  po plakat e katundit si do fluturonin mbi autostrade?
  po femijet e shkollave.. po puntoret .. po karrocat..po bicikletat..po kamzaraket..po laprak-aret.. po .. kashar-k-aret.. po voraksit.. etjetj..
  asgje sberi mekso berisha athere..vec trashi rrugen ekzistuse.. pa bere asnji gje speciale..
  erdh meta e vuri ca shkalle hekuri turpi botes..me kalu katundaria majtas e djathtas.. por e lem meten se aq dinte e at zgidhje beri..
  por berisha kish pa bot me sy.. plus bir fshatari ishte..si nuk e vrau mendjen.. po dale more.. si do shkoj moli te lomi.. njoni shpin andej tjetri ketej..
  vrap sprint neper autostrad e.. kockat pastaj ne asfalt.. keshtu..

  me nje fjal skam besim te berisha se mund ti perdore me mencuri miljardat e euro dallorve..
  le te rrin aty ne kasaforte te shtetit derisa te vij nje qeveri e mire e afte.. me nivel europian.. ose ose.. te qirazoje ministra e drejtusa ministrish per keto probleme nga gjermania ose franca ose suedia..

  gerdeci.. ja ka heq te drejten berishes te perdore miliarda dollare te shtetit.. e aq me teper te marra borxh..
  kete ai duhet ta kuptoje..
  pik..


  per zogun e zi.. i jap te drejte saliut.. dhe tirana do i jet mirnjohes atij qe ja ndali hovin hajdutit edvin..

  cka eshte e drejt eshte e drejte..e anasjelltas..


  ...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 05-04-2008 m 21:43

 7. #7
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  gerdeci i ve ne dyshim te gjitha.. si seriozitetin e qeverise..si ndershmerine e tender-xhive te ministrive.. si kulturen e qeveritareve..

  po c'hyn kultura ketu.. do thoni ju..

  ne qe kemi mbi nje dekade qe jetojm ne vende te zhvilluara kur shkojme ne shqiperi kuptojme me nje te hedhur syve.. sharlatanizmin e punimeve rrugore ( dhe jo vetem te rrugoreve por te gjithckaje) qe jan bere e behen aty.. e kjo ka te beje jo thjesht me hajdutizmin e funksionareve te larte por dhe me injorancen e tyre.. pra me pa diturine e tyre per te ditur cka eshte moderne cka eshte funksionale e cka eshte pershtatshmeri e arritjeve te botes me vendin tone..

  prandaj me duken hallv e ftohte krejt kjo parade shifrash.. qe bejne zyrtaret e ministrise..

  vet saliu ska fare kulture as minimale mbi urbanistiken e transportin.. e kjo eshte nje minus i madh sepse nuk pritet prej tij e shokve te tij dicka e bukur..

  fakti qe i dha edvinit policine ndertimore tregon se ai per interesa politike te castit i la dor te lire goxilles se tiranes..edvinit..

  e kur dihet se cfar banditi eshte edvini ne lidhje me urbanistiken athere te ze tmerri kur mendon se.. sa vizionar eshte saliu per ceshtjet e ndertimit e se ato miljarda do shkojne per pune te pamenduara mire.. per mos thene..dhe ne pervetsime kolosale..nga tender-dhensit e tender-marresit..

  me kaq miljarda sa po hedh saliu per rruget.. do mjaftonte 1% e tyre per te krijuar nje institut te vertet shkencor me nja 20 -30 arkitekte vendas e nja 10 te huaj.. gjerman suedez danez francez.. etj.. e te paisur me laboratore e aparatura bashkohore e poligone eksperimentale ku hidhen maketet e ata te dirigjonin miljardat se si e ku te hidhen..

  nuk kam lexuar kerkund filozofine e PD dhe qeverise se Pd per transportet per rruget hekurudhat portet.. urbanistiken qytetet ..mbrotjen e tokes etj etj..

  lana e masakruar ne vitet 91-96 kur qeveriste mekso berisha.. tregon kulturen qe kishin athere keta zoterinj..
  komplet injorance.. e injorance tronditse..

  dhe gratacielet e ngritura ne tirane e gjetke ne koh te tyre mbi lulishte e parqe e bahce te tiranes..tregon se.. ne filozofi ata skan asnje dallim nga edvinet e metot.. e m.utat e tjere..

  shkurt kemi nevoj urgjente per arkitekte e specialiste rrugesh te huaj..

  tanet nuk bejne gje..

  pik..

  ku morri shpi saliu?

  sipas gazetave diku ne nje bllok gratacielash pran liceut artistik..

  pse duheshin ndertuar grataciela ne ate zone..
  e bukur ish ajo.. me ato vila me ato kopshte-bahce.. me ato rruge me peme anash..

  duke mare shpi aty saliu tregoi se..nuk ka ndjenjen e se bukures..e se kulturuares e se gjelbres per nje qytet..

  kjo mjafton.. qe te mendohet.. se saliut nuk i duhet te merret me hedhjen e miljardave per rruge.. por te pritet nje qeveri tjeter me eksperte te vertete..

  le te marrim autostraden qe filloj berish meksi.. ( 93-96) qe shkoj deri afer kasharit.. diku pran Vores..

  asnji zgidhje ska ne ato pak kilometra per.. keto ceshtje..

  ku do kalonin lopet e fshatrave djathtas.. ne se do duhej te kullosnin majtas..
  po plakat e katundit si do fluturonin mbi autostrade?
  po femijet e shkollave.. po puntoret .. po karrocat..po bicikletat..po kamzaraket..po laprak-aret.. po .. kashar-k-aret.. po voraksit.. etjetj..
  asgje sberi mekso berisha athere..vec trashi rrugen ekzistuse.. pa bere asnji gje speciale..
  erdh meta e vuri ca shkalle hekuri turpi botes..me kalu katundaria majtas e djathtas.. por e lem meten se aq dinte e at zgidhje beri..
  por berisha kish pa bot me sy.. plus bir fshatari ishte..si nuk e vrau mendjen.. po dale more.. si do shkoj moli te lomi.. njoni shpin andej tjetri ketej..
  vrap sprint neper autostrad e.. kockat pastaj ne asfalt.. keshtu..

  me nje fjal skam besim te berisha se mund ti perdore me mencuri miljardat e euro dallorve..
  le te rrin aty ne kasaforte te shtetit derisa te vij nje qeveri e mire e afte.. me nivel europian.. ose ose.. te qirazoje ministra e drejtusa ministrish per keto probleme nga gjermania ose franca ose suedia..

  gerdeci.. ja ka heq te drejten berishes te perdore miliarda dollare te shtetit.. e aq me teper te marra borxh..
  kete ai duhet ta kuptoje..
  pik..


  per zogun e zi.. i jap te drejte saliut.. dhe tirana do i jet mirnjohes atij qe ja ndali hovin hajdutit edvin..

  cka eshte e drejt eshte e drejte..e anasjelltas..


  ...
  Disa vezhgime qendrojne, por me te shumtat jane nje qendrim paksa i tepruar, sepse sistemi nuk perfaqesohet nga nje njeri apo me nje grup njerezish sikur te jene dhe supermene.

  Sistemi kerkon qe cdo hallke te kryeje punen e tij, ti nenshtrohet ligjeve dhe rregullave te vendit te punes.

  E kam thene dhe ne nje teme tjeter se nje profesionist nuk duhet te lejoje qe te behet ure per t'u shkelur dhe per t'u kapercyer nga ata qe nuk duan dhe nuk dijne te zbatojne ligjin.

  Sepse si amatori ashtu dhe mafiozi jane njesoj te rrezikshem! I pari nga paaftesia dhe i dyti nga poshtersia!

  Njeshkolona skllaverore komuniste, ja hoqi profesioistit trurin, duke shkaktuar demin me te madh dhe me te pallogaritshem, duke krijuar nje "njeri te ri" servil, mercenare dhe pa inisiative.

  Ne aspektin profesional levizja duhet te vije nga vete ata, sic u shprehen ata sot per Planin e Ri Urbanistik te Tiranes, kur shume prej tyre u shprehen se ai eshte nje kopje e planit ekzistues te vitit 1989!

  Per hir te se vertetes, duhet thene se nje sistem perfekt nuk ndertohet per nje kohe te shkurter, duke patur parasysh bazen se nga u nis krijimi i sistemit demokratik ne Shqiperi.

  E kam thene dhe ne tema te tjera, se per sa kohe do te perdoret tesera e partise per te punuar ne administrate, per aq kohe Shqiperia do te mbetet nje ishull i veteizoluar nga investimet e huaja.

 8. #8
  Tirane-Durres, dy mbikalime gjigante

  E Marte, 01 Prill 2008

  Blerina Hoxha

  Korridori rrugor, qe lidh Tiranen me Durresin, do t'i nenshtrohet permiresimeve te metejshme infrastrukturore. Per kete qellim do te sherbeje realizimi i dy projekteve ne kete aks, mbikalimi i Durresit dhe nyja rrugore e Vores. Fondet rreth 14 milione euro qe nevojiten per perfundimin e ketyre dy veprave te infrastruktures ne nje nga zonat me te ngjeshura per sa i perket trafikut te levizjes i dha Fondi Kuvajtian per Zhvillimin Ekonomik Arab. Marreveshja rreth termave te huas u nenshkrua ne emer te pales shqiptare nga ministri i Financave, Ridvan Bode dhe firmetar per palen kuvajtiane ishte zv/drejtori i Pergjithshem i Fondit Kuvajtian per Zhvillimin Ekonomik Arab, Hesham Al Vaqayan. Projektet kane per qellim lehtesimin e levizjes se trafikut ne segmentin rrugor Durres-Vore qe eshte pjese e korridorit te rendesishem Durres-Morine, duke permbushur keshtu kerkesat e trafikut ne kete Korridor.

  Mbikalimi i Durresit


  Mbikalimi fillon nga dalja e mbikalimit te Shkozetit ne Autostraden Tirane-Durres dhe perfundon duke arritur ne mbikalimin e Plepave. Projekti i mbikalimit te Durresit perfshin ndertimin e rreth 5 km superstrade me 4 korsi kalimi. Gjithashtu projekti parashikon ndertimin e rrethrrotullimit te ri te Shkozetit dhe te tre rrethrrotullimeve te reja ne pikat lidhese me rruget transversale, nenkalimin e trasese hekurudhore, si edhe degezimet qe e lidhin mbikalimin me Portin e Durresit dhe kodrat e Rrashbullit (Rruga ekzistuese Durres-Vore) dhe qe jane ne total 2 km rruge me kater kalime. Kostoja e ketij projekti arrin ne 11.4 milione euro. Realizimi i ketij projekti pritet t'i jape zgjidhje trafikut ne ate zone, i cili konkretisht paraqitet i renduar.

  Nyja rrugore e Vores

  (Vora interchange) ka per qellim disiplinimin e trafikut dhe perfshin ndertimin e rrugeve paralele ne nje gjatesi prej 3 km, ne nje brez rrugor ne nje gjatesi rreth 2 km qe shtrihet ne superstraden Tirane-Durres, se bashku me rruget dytesore, rrethrrotullimet, nenkalimet dhe mbingritjen, rakordimin permiresimin e 4 korsive te rruges ekzistuese.

  Kostoja totale e projektit, eshte 7.92 milione dinare kuvajtiane pa taksat dhe shpronesimet. Nga keto, Fondi Kuvajtian per Zhvillim do te mbuloje 6000000 (gjashte milione) dinare kuvajtiane, ose 14,3 milione euro. Kjo shume do te mbuloje 75% te punimeve civile, 100% te konsulences si dhe 10% te shumes totale per kontigjencen. Ndersa diferencat per kontigjencen dhe punimet civile do te mbulohen nga qeveria shqiptare sipas tabeles se meposhtme: Agjenci Zbatuese per kete projekt do te jete Drejtoria e Pergjithshme e Rrugeve.  Projektet, si lehtesohet trafiku

  Investimet ne infrastrukturen pergjate autostrafes Tirane-Durres do te shtrijne efektet ne te gjithe rajonin, per sa i perket lehtesimit te infrastruktures. investimet do te perfshije nyjat rrugore te Vores dhe mbikalimin e Durresit, por lehtesimi ne qarkullim do te ndjehet deri ne Portin e Durresit dhe pergjate rruges se plepave. Ndertimi i ketyre dy veprave eshte me ndikim te drejtperdrejte ne rrugen e re Durres-Prishtine. Ndertimi i autostrades se re kerkon nje grykederdhje me te lehte te trafikut ne aksin me te ngarkuar te vendit. Projektet me se shumti kane qellim dhenien drejtim te trafikut nepermjet nenkalimeve dhe mbikalimeve dhe nderthurje me njera-tjetren. Rrjeti shqiptar rrugor eshte zhvilluar kryesisht ne zonat me afer bregdetit, sidomos ne rajonin Tiranes-Durres, po ne korridorin Shkoder-Durres-Fier-Vlore si pasoje e topografise se vecante. Ne strategjine e zhvillimit te transportit, prioritet eshte ndertimi i rrugeve qe lidhin vendin me korridoret nderkombetare, rruget kufitare dhe ato rajonale. Ne kete kuader, ne Shqiperi po ndertohen tre korridore rrugore, Korridori 8 Lindje-Perendim, Korridori Veri-Jug dhe autostrada e re, Durres-Morine. Nderkohe prioritete jane perfundimi dhe venia ne eficience te plote e rrugeve turistike qe jane aktualisht ne proces ndertimi, si rruga e Velipojes, Butrintit, Dardhes etj., si dhe ndertimi i rruges me te rendesishme te bregdetit jug-perendimor, Dhermi-Himare-Sarande. Ndertimi i segmenteve rrugore qe lidhin me pikat e kalimit kufitar.  Nyja rrugore e Vores

  Ndertimi nje brezi rrugor 2 km

  Ndertimin e rrugeve paralele me gjatesi 3 km,

  Rruget dytesore

  Rrethrrotullimet

  Nenkalimet dhe mbingritjen, rakordimin permiresimin e 4 korsive te rruges ekzistuese.

  Kostoja totale e projektit, eshte 7.92 milione dinare Kuvajtiane pa taksat dhe shpronesimet.  Mbikalimi i Durresit

  -Projekti perfshin ndertimin e rreth 5 km superstrade me 4 korsi kalimi.

  parashikon ndertimin e rrethrrotullimit te ri te Shkozetit

  -Tre rrethrrotullimeve te reja ne pikat lidhese me rruget transversale

  nenkalimin e trasese hekurudhore

  -Si edhe degezimet qe e lidhin mbikalimin me Portin e Durresit dhe kodrat e Rrashbullit (Rruga ekzistuese Durres - Vore) dhe qe jane ne total 2 km rruge me kater kalime.

  -Kostoja e ketij projekti arrin ne 11,4 milione euro.  Termat e kredise

  Prinicipali 6000000 dinare kuvajtiane

  Maturimi 20 vjet

  Periudhe pa pagese prinicipali 4 vjet

  Shlyerja 32 keste te barabarta 6-mujore,

  Interesi vjetor 2%

  Shpenzimet e menaxhimit 0,5%


  Gazeta Koha Jone

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  dydrins.. me informacionet qe ke.. ( le te flasin dhe tjeret) a ka inxhiniere te huaj ne ministrite tona?
  ne se nuk ka.. jo 4 miljard por dhe 400 lek me dhimbsen te hidhen..sepse nuk kan per te bere gje..

  cdo gje behet gabim ne shqiperi..cdo gje..

  e vetmja gje qe behet mire eshte..
  1-efikasiteti i zyrtareve ne vjedhje..ne kujdesin per pasurimin e tyre personal, familjar e sorrollop-iar..
  2- nuhatja e emancipimi i tyre tmerresisht i shpejte ne kulturen e hatashme te tyren per gjetjen e vendpushimeve luksoze an e kend botes.. dhe..
  3- sqima e tyre.. pasioni i tyre per mercedeso tv petashuqet e kollaro kostumo armanet..

  prandaj.. un nuk i besoj me qeverrise berisha se mund te bej rruge..

  as metes jo as edvinit as pandushve e blushve e gjinushve sepse ata jan kanibale plus hajdute e plus injorante te ndertimit..

  ne se nuk instalohen inxhiniere gjermano-suedeze ne drejtorite e rrugve e te urbanistikes.. e te ruajtjes e permirsimit te tokes, natyres e ajrit.. nuk ka per tu bere asnje meter..e perseris asnje meter rruge me plot kuptimin e fjales..bashkokohore..

  nuk dine ata o dydrins nuk din .. pik..

  i lem tjerat pastaj..vjedhin a svjedhin..
  injoranca eshte pengesa kryesore per progres..  ..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 06-04-2008 m 16:53

 10. #10
  don't bother me Maska e Apollyon
  Antarsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,599
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  gerdeci i ve ne dyshim te gjitha.. si seriozitetin e qeverise..si ndershmerine e tender-xhive te ministrive.. si kulturen e qeveritareve..

  po c'hyn kultura ketu.. do thoni ju..

  ne qe kemi mbi nje dekade qe jetojm ne vende te zhvilluara kur shkojme ne shqiperi kuptojme me nje te hedhur syve.. sharlatanizmin e punimeve rrugore ( dhe jo vetem te rrugoreve por te gjithckaje) qe jan bere e behen aty.. e kjo ka te beje jo thjesht me hajdutizmin e funksionareve te larte por dhe me injorancen e tyre.. pra me pa diturine e tyre per te ditur cka eshte moderne cka eshte funksionale e cka eshte pershtatshmeri e arritjeve te botes me vendin tone..

  prandaj me duken hallv e ftohte krejt kjo parade shifrash.. qe bejne zyrtaret e ministrise..

  vet saliu ska fare kulture as minimale mbi urbanistiken e transportin.. e kjo eshte nje minus i madh sepse nuk pritet prej tij e shokve te tij dicka e bukur..

  fakti qe i dha edvinit policine ndertimore tregon se ai per interesa politike te castit i la dor te lire goxilles se tiranes..edvinit..

  e kur dihet se cfar banditi eshte edvini ne lidhje me urbanistiken athere te ze tmerri kur mendon se.. sa vizionar eshte saliu per ceshtjet e ndertimit e se ato miljarda do shkojne per pune te pamenduara mire.. per mos thene..dhe ne pervetsime kolosale..nga tender-dhensit e tender-marresit..

  me kaq miljarda sa po hedh saliu per rruget.. do mjaftonte 1% e tyre per te krijuar nje institut te vertet shkencor me nja 20 -30 arkitekte vendas e nja 10 te huaj.. gjerman suedez danez francez.. etj.. e te paisur me laboratore e aparatura bashkohore e poligone eksperimentale ku hidhen maketet e ata te dirigjonin miljardat se si e ku te hidhen..

  nuk kam lexuar kerkund filozofine e PD dhe qeverise se Pd per transportet per rruget hekurudhat portet.. urbanistiken qytetet ..mbrotjen e tokes etj etj..

  lana e masakruar ne vitet 91-96 kur qeveriste mekso berisha.. tregon kulturen qe kishin athere keta zoterinj..
  komplet injorance.. e injorance tronditse..

  dhe gratacielet e ngritura ne tirane e gjetke ne koh te tyre mbi lulishte e parqe e bahce te tiranes..tregon se.. ne filozofi ata skan asnje dallim nga edvinet e metot.. e m.utat e tjere..

  shkurt kemi nevoj urgjente per arkitekte e specialiste rrugesh te huaj..

  tanet nuk bejne gje..

  pik..

  ku morri shpi saliu?

  sipas gazetave diku ne nje bllok gratacielash pran liceut artistik..

  pse duheshin ndertuar grataciela ne ate zone..
  e bukur ish ajo.. me ato vila me ato kopshte-bahce.. me ato rruge me peme anash..

  duke mare shpi aty saliu tregoi se..nuk ka ndjenjen e se bukures..e se kulturuares e se gjelbres per nje qytet..

  kjo mjafton.. qe te mendohet.. se saliut nuk i duhet te merret me hedhjen e miljardave per rruge.. por te pritet nje qeveri tjeter me eksperte te vertete..

  le te marrim autostraden qe filloj berish meksi.. ( 93-96) qe shkoj deri afer kasharit.. diku pran Vores..

  asnji zgidhje ska ne ato pak kilometra per.. keto ceshtje..

  ku do kalonin lopet e fshatrave djathtas.. ne se do duhej te kullosnin majtas..
  po plakat e katundit si do fluturonin mbi autostrade?
  po femijet e shkollave.. po puntoret .. po karrocat..po bicikletat..po kamzaraket..po laprak-aret.. po .. kashar-k-aret.. po voraksit.. etjetj..
  asgje sberi mekso berisha athere..vec trashi rrugen ekzistuse.. pa bere asnji gje speciale..
  erdh meta e vuri ca shkalle hekuri turpi botes..me kalu katundaria majtas e djathtas.. por e lem meten se aq dinte e at zgidhje beri..
  por berisha kish pa bot me sy.. plus bir fshatari ishte..si nuk e vrau mendjen.. po dale more.. si do shkoj moli te lomi.. njoni shpin andej tjetri ketej..
  vrap sprint neper autostrad e.. kockat pastaj ne asfalt.. keshtu..

  me nje fjal skam besim te berisha se mund ti perdore me mencuri miljardat e euro dallorve..
  le te rrin aty ne kasaforte te shtetit derisa te vij nje qeveri e mire e afte.. me nivel europian.. ose ose.. te qirazoje ministra e drejtusa ministrish per keto probleme nga gjermania ose franca ose suedia..

  gerdeci.. ja ka heq te drejten berishes te perdore miliarda dollare te shtetit.. e aq me teper te marra borxh..
  kete ai duhet ta kuptoje..
  pik..


  per zogun e zi.. i jap te drejte saliut.. dhe tirana do i jet mirnjohes atij qe ja ndali hovin hajdutit edvin..

  cka eshte e drejt eshte e drejte..e anasjelltas..


  ...


  Komplimenta per kete postim.
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 11. #11
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  dydrins.. me informacionet qe ke.. ( le te flasin dhe tjeret) a ka inxhiniere te huaj ne ministrite tona?
  ne se nuk ka.. jo 4 miljard por dhe 400 lek me dhimbsen te hidhen..sepse nuk kan per te bere gje..

  cdo gje behet gabim ne shqiperi..cdo gje..

  e vetmja gje qe behet mire eshte..
  1-efikasiteti i zyrtareve ne vjedhje..ne kujdesin per pasurimin e tyre personal, familjar e sorrollop-iar..
  2- nuhatja e emancipimi i tyre tmerresisht i shpejte ne kulturen e hatashme te tyren per gjetjen e vendpushimeve luksoze an e kend botes.. dhe..
  3- sqima e tyre.. pasioni i tyre per mercedeso tv petashuqet e kollaro kostumo armanet..

  prandaj.. un nuk i besoj me qeverrise berisha se mund te bej rruge..

  as metes jo as edvinit as pandushve e blushve e gjinushve sepse ata jan kanibale plus hajdute e plus injorante te ndertimit..

  ne se nuk instalohen inxhiniere gjermano-suedeze ne drejtorite e rrugve e te urbanistikes.. e te ruajtjes e permirsimit te tokes, natyres e ajrit.. nuk ka per tu bere asnje meter..e perseris asnje meter rruge me plot kuptimin e fjales..bashkokohore..

  nuk dine ata o dydrins nuk din .. pik..

  i lem tjerat pastaj..vjedhin a svjedhin..
  injoranca eshte pengesa kryesore per progres..  ..
  S'kam idene se c'behet tash atje, por ajo qe vlen eshte fakti se per infrastrukturen ne Shqiperi ka nje plan te madh investimesh dhe nga ana tjeter ka dhe financues qe mbeshtesin projektet.

  Projektet qe financohen nga burime te huaja, normalisht se kontrollohen po nga ata, si bie fjala BE dhe BB.

  Problemi me i madh atje eshte: supervizioni i punimeve, sepse me te eshte i lidhur zbatimi me cilesi i projekteve, zbatimi i kushteve te kontrates, kontrolli i vellimit te punimeve, respektimi i kushteve teknike te zbatimit, perdorimi i materialeve ndertimore te garantuara permes certifikatave ISO, zbatimi i kushteve te sigurise teknike ne pune etj;

  Te pakten per projektin e rruges Durres-Kukes, jam optimiste sepse eshte projektuar nga firma te mirenjohura dhe po zbatohet nga nje gjigand boteror si Bechtel.

 12. #12
  Bizneset kosovare kthejn syt nga porti i Durrsit


  ARTUR AJAZI


  Porti i Durrsit ka nisur t njoh nj rritje t papar ndonjher t fluksit t ardhjes s anijeve t tonazheve t rnda me mallra tranzite pr Kosov. Rritja, sipas drejtorit t Dogans s Durrsit, Arben Ibroja, konsiston n vlern e ktij shrbimi nga porti yn, rritjen e siguris portuale, t leverdis s tranzitimit t mallrave nga ky port, dhe padyshim edhe n lehtsirat q krijon aksi rrugor Durrs-Kuks”.

  Rritjen e fluksit t ardhjes s konteinerve me mallra prmes portit t Durrsit e vlerson edhe drejtori i APD-s Eduart Ndreu. Ai u shpreh se “mbetet angazhimi dhe detyrimi yn afrimi jo vetm me bizneset tona, por edhe me ato kosovare. Kosova tashm ka shtetin e saj, ka ligjet dhe hapsirat e saj edhe n portin e Durrsit dhe portet e tjera shqiptare”.

  Aktualisht prej disa javsh territori portual n Durrs gjendet i mbushur me qindra konteiner me mallra me destinacion Kosovn, porosi nga bizneset e atij shteti tashm t pavarur.

  Sipas dispeeris, porti detar “vetm gjat periudhs nj mujore t marsit q sapo kaloi, jan shkarkuar nga anijet e ardhura nga vende t ndryshme t bots me destinacion Kosovn, mbi 1500 konteiner, ndrkoh q pritet dyfishimi apo trefishimi i ksaj sasie n periudhn e vers. Tashm do dit vijn me dhjetra porosi nga bizneset kosovare pr agjencit e transportit me qendr n Durrs si “TransMuka”, “Diamant”, apo “Pelikan”, t njohura n tregun e huaj pr transportin e mallrave dhe konteinerve me mjetet e tyre moderne”.

  Bizneset kosovare kan shprehur gjithashtu interesimin e tyre pr lidhje t kontratave me afate t gjata me firma t ndryshme dhe kompani t mdha shqiptare, t cilat operojn n vende t tilla si Itali, Greqi, Gjermani, Spanj e deri n Japoni, Kore e Jugut e Kin, pr transportin e mallrave t konsumit dhe atyre industriale. Ata e shohin portin e Durrsit, si portn nga ku leverdia ekonomike e bizneseve t tyre mund t sjell shum shpejt rritjen e t ardhurave me kosto t ult transporti.


  04/04/2008

  Gazeta Standard

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  i nderuar Dydrins..

  Mafia keto dite do hedhe ganxhat Sheshit Skenderbej..

  Te shohim a do reagoje Berisha..
  Jam i bindur se jo vetem nuk do reagoje por do ta pergezoje mafien..per "nismen" qe po merr..


  Ai shesh ska nevoje per gjigande betoni..
  Ai shesh do qetsi do ajer do peme do lule do kembesore..
  Ai shesh.. do cliruar nga mijra tymsqufurkarbonkancer-prodhues (kerra tyrli markash ) ne minute qe e kryqezojne ate shesh pa asnji arsye.. e i do dhuruar njerzve femijve e plqve..

  mirpo velot e mafies-- maksimet me shoke do i hedhin hi syve keto dite opinionit..

  Tiranas--mos lejoni masakrimin e sheshit nga krymafiozi edvin..

  mos valle gerdeci u be qe.. berisha te zhytet ne m.ut e te mos guxoje te kundershtoje superbosin e betonizimit edvin ne kullufitjen e miliardave te tjera nga i ashtu quajturi.. "plan rregullus zbukurus ledhatus kontemporanus.. me projekte franceze hollandeze perTiranen"..

  Tmerr..

 14. #14

  Turist nga Kosova n rrugn q lidh Tirann me Prishtinn

  Turist nga Kosova n rrugn q lidh Tirann me Prishtinn

  BASHKIM SHALA

  Kuks m 23 prill: N Departamentin e Marrdhnieve me Publikun t Konsorciuimit Bechtel&Enka, kishte mbrritur me post elektronike nj krkes disi e pazakont. Nj grup intelektualsh nga Prishtina krkonin t vizitonin pr t par nga afr punimet e rrugs q do t bashkoj shqiptart, apo si thot nj kng mirditore e realizuar enkas pr rrugn Durrs-Kuks-Prishtin, do t bashkoj malin me detin. Menaxherja e marrdhnieve me publikun e kompanis, kroatja Iva Zagar, i ka thn ok krkess s fansave t rrugs nga Prishtina.

  Kur n Kuks, n kohn e regjimit t Enver Hoxhs filloi t flitej pr nj projekt t rrugs s re, q do t lidhte Tirann me Kuksin (n at periudh nuk guxonte kush t prmendte Kosovn) prmes nj tuneli q do t ndrtohej n Thirr t Fanit, shumics s banorve t izoluar t Veriut t Shqipris i dukej si nj legjend q kurr nuk do t bhej realitet. Ndrkoh q n Kosov kjo as q mund t mendohej, kur ky vend lngonte nn thundrn e pushtuesit serb. Nj kolege gazetare e Prishtins q n kohn e okupimit serb kishte punuar pr mediat e huaja, duke diskutuar pr projektin madhor t rrugs Durrs-Prishtin, na tregonte nj ngjarje q kishte t bnte me jetn e vrullshme gazetareske t atyre viteve t okupimit. do t premte lideri i shqiptarve t Kosovs, Ibrahim Rugova, jepte konferenca pr media n selin e Lidhjes s Shkrimtarve t Kosovs, ku zakonisht ai denonconte dhunn dhe represionin serb. Ne prpara se ta transmetonim lajmin hynim n lidhje me redaksit tona n Amerik apo Evrop pr lajmin q do t drgonim, - thot gazetarja q kishte punuar pr radion Doje elle. Por n nj t premte t vitit 1996, vazhdon m tej gazetarja nga Prishtina, - Ibrahim Rugova nuk dha ndonj fakt pr ndonj akt dhune apo represioni t serbve, por n konferencn e radhs pr media krkoi fonde nga Bashksia Evropiane pr ndrtimin e rrugs Durrs-Kuks-Prishtin. Pr kohn n t ciln po kalonte Kosova, ne na u duk nj lajthitje e Rugovs dhe menduam at dit q do ta bnim pushim, pasi ne vlersuam kolektivisht se nuk do t prbente lajm pr agjencit pr t cilat ne punonim, - tregon gazetarja. Por n fakt kishte ndodhur e kundrta, kur na telefonuan redaktort prgjegjs se far do t transmetonin, ne u prgjigjem se sot nuk kemi ndonj gj, - tregon gazetarja. Por redaktort prgjegjs kishin insistuar pr t ditur se far kishte thn Rugova n konferencn e radhs dhe gazetarja ishte prgjigjur se krkoi fonde pr rrugn Durrs-Prishtin. Po ky qenka lajm mjaft i rndsishm, prandaj na e sillni shpejt, - ka qen reagimi i redaktorve prgjegjs n Evrop e Amerik. U zgjatm disi me kt fakt, pasi edhe gazetarve n Prishtin, nj krkes e till u ishte dukur deri nj lajthitje. Por kjo ndrr e kahershme e shqiptarve t Kosovs pr tu lidhur me detin prmes Shqipris filloi t behej realitet de facto n gushtin e vitit 2006, kur makinerit e rnda t disa firmave shqiptare filluan t grmojn trasen e aorts s shqiptarve. Q nga viti 1999 e n vazhdim, shtypi i Prishtins kishte pasqyruar prmes kronikave, lajmeve e reportazheve, mjaft fakte t cilat bnin fjal pr investimin e shekullit si ishte rruga Durrs-Kuks-Morin. Kto raporte jan ndjekur me mjaft interes nga mbar lexuesi n Kosov, veanrisht nga shtresat e intelektualve q llogarisin me laps n dor vlerat e ksaj rruge. Pr t prekur me dor ndrrn e kahershme t tyren dhe t mbar shqiptarve, katr intelektual t Prishtins Shpendi, Luani, Agroni e Fatoni jan nisur n nj dit fundjave pr t par nga afr punimet e rrugs Durrs-Kuks-Morin. N pikkalimin kufitar t Morinit, polici i shrbimit i kishte pyetur se ku do t shkonin. Do shkojm deri n Kuks, - ishte prgjigjur si me mdyshje Shpendi. Ndrkoh q polici kishte dyshuar se pse mysafiri nga Kosova ishte prgjigjur me gjysm zri dhe duke ditur se po zbulon ndonj gj t madhe, kishte insistuar t dinte pse mysafiri ishte prgjigjur me gjysm zri. Ather Shpendi i sht prgjigjur: Se do shkojm pak prtej Kuksit, n Kalimash pr t par tunelin. Nse keni pr t shkuar atje, m mir kthehuni mbrapsht se nuk kan pr tiu lejuar, - i ka rekomanduar polici mysafirt, pa ditur se ato kishin marr konfirmimin pr kt vizit. Sapo kalon pik-kalimin kufitar t Morinit, fillon traseja katrkalimshe q pr hir t s vrtets duhej t ishte e prfunduar q n muajin shkurt, por si ndodh rndom me firmat shqiptare, kjo nuk ka ndodhur pr shkak t zvarritjeve t punimeve pr arsye objektive e subjektive.

  Pasi kemi br rreth 15 kilometr nga qyteti i Kuksit n drejtim t Tirans, arrijm n Fush-Dukagjin ku sht ngritur kantieri i Bechtel&Enka. Nj vend dikur i shkret n an t rrugs nacionale ekzistuese q t on pr Tiran, aty ku ndan rruga pr n fshatin Surroj, sot sht nj vend ku gumzhin nga zhurmat e automjeteve q hyn e dalin n kantier, si dhe numri i madh i personelit inxhiniero-teknik dhe personelit ndihms, ku kto t fundit jan kryesisht t punsuar nga fshati Kolsh, ku sht ngritur kantieri. Sikur t kishte pasur qllim t realizonte nj pamje domethnse q vjen nga krahasimi i s vjetrs me t ren, apo objektet e ish-komunizmit me ato t kapitalizmit, "Bechtel&Enka" ka ndrtuar kampin e puntorve, kantieret e prodhimit t elementve metalik, si dhe ka vendosur gjith logjistikn, pikrisht n vendin ku n kohn e regjimit t Enver Hoxhs, grumbulloheshin elementt prej betoni t qendrave t zjarrit dhe m pas shprndaheshin, ku diktatori i ndrtoi gati n do cep t Shqipris pr tu mbrojtur nga rreziku i imperializmit amerikan.

  Makineri gjigante hyjn e dalin n kantier, autobus "Blue Bird" t formatit "Made in USA" sjellin e marrin puntort e turneve, n ajr dgjohen shqipja e przier me turqishten e specialistve turq dhe kjo e fundit me anglishten, q t njjtt fusin n pun, kur nuk ia dalin dot me shqiptart.

  Ismet Kola, prgjegjs i marrdhnieve me publikun n kantierin e Fush-Dukagjinit kishte marr detyr nga shefja e tij q t shoqronte grupin e vizitorve nga Prishtina. Pasi jemi prshndetur, Ismeti na vendosi prpara nj bllok ku shnojm gjeneralitetet, profesionin dhe vendin e puns. Pasi pajisemi me helmeta plastike dhe me uniform, (pr t vizituar punimet n kantier zbatohen rregulla strikte t siguris), me nj automjet t kompanis Bechtel&Enka jemi nisur drejt gryk s tunelit t Kalimashit. Pr t mbrritur deri atje duhet t bsh rreth 13 kilometra rrug. Rrugs deri tek tuneli t bn prshtypje se kompania e bashkuar amerikano-turke, "Bechtel&Enka" punon n t gjith segmentin q ka marr prsipr t ndrtoj, me prjashtim t nj segmenti q e ka marr prsipr ta ndrtoj firma Kastrioti nga Kosova.

  Nj superfuqi e vrtet makinerish t fjals s fundit t tekniks. Madje, t shfaqen para syve aq shum makineri, sa mendon se t bra bashk, t gjitha mjetet e siprmarrsve shqiptar, mund t mos barazojn kt sasi. Konsorciumi Bechtel&Enka realizon n nj muaj 20 milion euro, ndrkoh t gjitha firmat n Shqipri t marra s bashku nuk arrijn t realizojn m shum se 30 milion euro n muaj, - na thot nj inxhinier shqiptar i punsuar pran kompanis Bechtel&Enka. Rruga ndrtohet mbi terren t vshtir. Ajo ecn prgjat malit t Thanzs s Kolshit dhe Truallit t Surroit dhe krkon q zbatuesit ta ndrtojn at mbi nj ur gjigante rreth 5 kilometr n dalje t tunelit, kmbt e t cilave arrijn n lartsin e 95 metrave ose t presin malet, q ndonjher prbhen nga shkmbinj t fort.

  Nj tjetr firm nga Kosova me emrin Getoari ka marr prsipr t ndrtoj muret mbajtse t rrugs, ku drejtuesit e Bechtel-it shprehen t knaqur me cilsin e punimeve t ksaj kompanie. Duke vazhduar rrugn drejt tunelit, pak minuta m pas, na shfaqen kraht e hekurt t nj vini gjigant pran kmbve t nj ure po aq gjigante. Syt e vizitorve nga Prishtina mbeten tek ura e dyfisht e llogaritur pr kalimin e katr korsive t automjeteve dhe mali i prer n mes pr t ardhur n nj nivel me t. N Shqipri nuk ka nj ur t dyt t till, nse nuk t vjen n mendje pr krahasim t ngjashm ajo e Bushtrics n Prrenjas. sht ura e dyt pr nga madhsia dhe e para pr nga lartsia nga 27 urat e segmentit Rrshen-Kalimash. Kjo ur sht 95 metra e lart dhe 300 metra e gjat dhe kollonat e urs prfundojn n muajin qershor, - u shpjegon Ismeti vizitorve nga Prishtina.

  N t gjith segmentin nga Rrsheni deri n Fush-Dukagjin do t ndrtohen 27 ura me nj gjatsi totale 4 kilometr. Siprfaqja e ktyre urave do t jet me 6 traversa 40-metrshe me nj pesh 165 ton secila. Nga 27 ura q jan n projekt, deri tani po punohet n 17 prej tyre ku kan prfunduar 30 kolona gjigante (kmb), - sqaron n vijim Ismeti. Habia tek vizitort pr punimet n rrug kishte koh q kishte filluar dhe sa vinte e shtohej. Pr t shkuar tek gryka e tunelit duhej t kaloj prapa nj kodre n malin e Thanzs, ku kompania Bechtel&Enka ka ndrtuar rreth 50 kilometr rrug dytsore. Pas kodrs s par t shfaqet mali i Qafs s Kumbulls n lartsin rreth 831 metr mbi nivelin e detit. N prehrin e tij nj tjetr kantier gjigant na shfaqet prpara syve, ndrkoh q vizitoret entuziazmohen sapo shohin dy grykat e tunelit n dalje t tij. Kamion t mdhenj q hyn e dalin n tunel, ku materialin q e nxjerrin nga thellsit e tij e prdorin pr mbushje n rrugn, q do t vazhdoj n drejtim t Kuksit.

  Pr t vizituar tunelin krkohen t zbatohen rregulla t rrepta. N fillim, n nj zyr duhet t regjistrosh emrin dhe m pas t pajisesh me nj numr metalik, i cili korrespondon me numrin rendor t lists. Nj rregull i till zbatohet pr faktin se n rast t ndonj shembjeje t tunelit, personat q gjenden brenda jan t identifikuar dhe dihet numri i tyre. Pasi pajisemi me numrat metalik vazhdojm rrugn njkilometrshe n thellsit e tunelit. Befasia e par pr vizitort nga Prishtina, t cilt kishin shtitur n shum vende t Evrops, ishte madhsia e ktij tuneli. Kam qen n Zvicr e Austri, por nuk kam par tunele me t tilla prmasa sa ky q po shohim, - shprehet Shpendi. Ndrkoh q Luanit i vijn n mendje ditt e rinis studentore, kur kishte br praktikn msimore n zgafellet e miniers s Treps.

  N kantierin ku po ndrtohet tuneli nuk ka shum puntor, pasi punn m t madhe e bjn makinerit. Puntort dhe specialistt jan kryesisht turq. Shpendi si njohs i gjuhs turke bisedon me njrin prej tyre, i cili i thot se kishte 6 muaj pa shkuar pran familjes n Turqi. Makinerit speciale "Jumbo Driller" (Atlas Copco L2C) bjn gati vrimat ku vendoset lnda eksplozive dhe n vazhdim operohet me pastrimin e shkmbinjve t thrrmuar. Pasi pastrohet nga shkmbinjt nj grup specialistsh vendosin n tunel harqet n madhsin e tunelit q jan profile eliku t importuara nga Italia. Pasi vendosen harqet e elikta vazhdohet me sprucimin me beton. Ritmet e puns ecin n vartsi t llojit t gurit, i cili klasifikohet n katr grupe. Aktualisht kemi hasur n kategorin e tret t gurit dhe ritmi i puns sht m pak se katr metr n dit me dy shprthime. Nse do t ishte guri i kategoris m t fort, rendimenti i puns do t ishte dyfish, pasi sa m i fort t jet guri, aq m shum avancohet. Megjithat n korrik t vitit 2009 jemi optimist se do t prfundojm tunelin pa aksesort ndihms, - sqaron specialisti turk.

  T njjtn gj pohon edhe Ismeti. Tashm n katr ant e dy tubave t tunelit sht avancuar m shum se 1 kilometr, ku gjatsia e prgjithshme arrin n 4.4 kilometr, ose 2.2 kilometr n secilin prej tubave. N kohn q ne ishin atje, automjetet e tonazhit t rnd ishin n prfundim t pastrimit t dheut, ndrkoh q ne asistuam edhe n betonimin e siprfaqeve shkmbore t pastruara, ku m pas do t vazhdohej me shprthimin, pastrimin, betonimin, pra me cikl t mbyllur prgjat 24 orve.

  N dalje t tunelit, nj kompani nnkontraktore nga Suedia po merrej me betonimin e siprfaqeve t para t tunelit, ose si jan emrtuar n projekt betonimet e zbukurimit. Pr munges fondesh kto betonime do t bhen vetm n pesqind metrat e para t katr tubave t tuneleve.

  Pasi prfundojm vizitn n tunel, n dalje t tij dorzojm numrat metalik. Vizitort nga Prishtina shprehnin krenarin e tyre se iu kishte dhn mundsia t vizitonin pa u prfunduar veprn kryesore dhe m t vshtir inxhinierike t rrugs Durrs-Kuks-Prishtin. Ato e kan konsideruar kt nj moment t rndsishm t jets s tyre, natyrisht pas asaj t 17 shkurtit, kur Kosova shpalli pavarsin.

  N kthim srish para syve na parakalon madhshtia e punimeve. Nyje t mdha inertesh gjat rrugs, t cilat kan grumbulluar male me materiale q do t shrbejn viti pr asfaltimin e trases nga Fush-Dukagjini deri tek tuneli, ku traseja e ksaj rruge pritet q t prfundoj ksaj vere. Gjat kthimit pr n kantier, Ismeti u v n dispozicion vizitorve nga Prishtina nj material t printuar n t cilin pasqyroheshin volumet e kryera nga kompania Bechtel&Enka.

  Sipas komunikats, kompania Bechtel&Enka q nga 10 prilli po punon n t gjith gjatsin e rrugs prej 60 kilometrash nga Rrsheni deri n Fush-Dukagjin. Puna vazhdon n 17 ura nga 27 q jan n total, ku deri tani kan prfunduar 30 kolona t ktyre urave. Grupi i punimeve t dheut ka lvizur rreth 16 milion metr kub dhe shkmbinj, si dhe ka hedhur 86 mij metr kub betone. Shifrat u prkasin vetm punimeve n rrug dhe n to nuk prfshihen volumet e puns n tunel.

  Vizitort nga Prishtina largohen pr tu kthyer serish, por tashm n ditn kur shqiptart do t jen pr dy or e gjysm n Kosov dhe anasjelltas, kosovart n zemr t Shqipris. E megjithat ato ndajn mendime t ndryshme pr ditn e shumpritur.

  Fatoni thot se kur t prfundoj rruga pr her t par do ta prshkoj at n kmb nga Kuksi deri n Rrshen, ndrsa Shpendi si i pasionuar pas shpejtsis thot se do t thyej rregulloren e qarkullimit dhe do ta prshkoj rrugn me vetur, por me nj shpejtsi deri n 200 kilometr n or.


  25/04/2008


  Gazeta Standard

Tema t Ngjashme

 1. Umberto Eco
  Nga Pedro n forumin Shkrimtar t huaj
  Prgjigje: 122
  Postimi i Fundit: 07-10-2013, 21:13
 2. Prgjigje: 189
  Postimi i Fundit: 02-09-2013, 21:37
 3. Biografi Bosash..
  Nga Brari n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 13-12-2006, 13:20
 4. Disa t dhna mbi ekonomin e vndeve ballkane
  Nga Tepelenas_nr_1 n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 01-11-2006, 11:09
 5. Shqiperia e zhytur me 1.3 miliarde dollare borxh ..
  Nga ALBA n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 18-08-2005, 17:24

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •