Close
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 101
 1. #1

  Aleksandri i Madh - rindertuesi i Perandorise se Madhe Pellazge

  Aleksandri i Madh ishte nje pasardhes i popullsise autoktone pellasge.

  A mund te konsiderohen pushtimet e tij si nje perpjekje per rindertimin e Perandorise se Madhe Pellazge - themeluese e Europes?

 2. #2
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  35
  Postime
  5,671
  Pėrpjekjet e tij ishin tė shumta:

  1. Zhdukja e despotizmit aziatik, (persian)
  2. Zhvillimi i shkencės, kishte dėrguar me dhjetėra shkencėtarė nėpėr viset e ndryshme tė Azisė pėr tė eksploruar ato hapėsira
  3. Pėrhapja e kulturės tonė, nėpėr ato vise tė largėta tė Azisė.
  4. Krijimi i Perandorisė Pellazge ku fiset e ndryshme pellazge do tė ishin tė bashkuara e jo tė luftonin me njėri tjetrin
  5. Dėshira qė raca jonė tė sundojė gjithė ato vise, qė edhe ėshtė realizuar pjesėrisht. Pas vdekjes sė tij u krijua Egjipti i shqiptarėve me nė krye Ptolemeun, mbretėria e Seleukut, Mbretėria Iliro-Baktriane, Mbretėria Iliro-Hinduse.
  6. Dėshira qė raca jonė tė zgjerojė kufirin etnik, rezultatin e kėsaj e shohim sot tek 6000 kalorėsit ilirė nė Pakistan.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,616
  Pajtohem me mendimet e alibaba-es,

  Pushtimet e Aleksandrit kishin qellime me shume njohjen e botes se sa sundim te popujve, perpos djegjes se perseopolisit qe u bė me padashje nga nje grup ushtaresh maqedonas, ekspedita e tij ishte e udhezuar detalishte nga mesuesi i tij Aristoteli qe e kushte porositur te beje gjiro rrethe kesaj bote...
  Mirepo vetem njė pikė te dobet kishte Aleksandri, ne krahasim me Kristofor Kolombon qe zbuloi boten e re, ai kishte fobie ujin qysh ishte i vogel dhe per kete nuke dinte te notonte dhe per kete kishte zgjedhur udhtimin tokesor me ushtri te tij deri ne Karakurum...
  Hulumtuesit modern kane zbuluar se Aleksandri, edhepse kishte fobi detin, kishte nisur disa anije nga Aleksandrija drejte perendimit per te kaluar oqeanin Atlantikė qe kurre me nuke u kthyen keto anije....
  A thua a mbrrijten keto anije ne kontinentin tjeter ?
  Zbulimet e vona tregojne shume fakte se nje ekspedite e kesaj kohe ka arritur ne brigjet e tokave te brezilit te sotshem ku identifikohen njerez te bardh europian te cilet jane perzier me para kolombianet vendas dhe dyshohet se jane pasardhesit e ekspedites se Aleksandrit qe sot i quajn shkenctaret "amerindianet e bardh" dhe ka mundesi qe te jene te kohes se Lekes.
  Do mundohem qe t'ju sjelli disa artikuj gazetash qe flasin per keto ekspodita...por kemi edhe ne net perplote informata ne lidhje me kete ekspedite te Aleksandrit deri ne Peru qe edhe sote nje vende banim ka ruajtur emrin e vjeter qe dyshohet se eshte ballkanase " Cattigara" sipas hartave te Ptolemeut del se eshte nje kontinent i ri qe deri me 1970 shkenctaret nuke i kan kushtuar rendesi ketije emri...

  shendet
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kreksi : 05-04-2008 mė 06:05

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,616
  Site shkohet deri ne fund te botes ?

  Keto pyetje e kishim munduar gjithnje Aristotelin por edhe gjeni te tjere para tij e pas tij; si te lidhen dy pjeset e botes nga Lindja dhe Perendimi ?
  Teorikisht ne kete kohe pra ne shek. IV para Krishti besohej se njeriu mund ti lidhi keto dy drejtime ne nje pike duke u nisur nga te dy anet, prandaj Aleksandri kishte marrur persiper kete eksedite te famshme per kete qellim, udhtimin deri ne fund te botes !

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,616
  Se besoj se maqedonet kane diqka te perbashket me pellazget, perndryshe do ishin permendur nga Homeri, aat mund te jene nje fis Dorian e kurresesi pellasge, helen edeh me hiq !
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kreksi : 12-04-2008 mė 19:17

 6. #6
  Perjashtuar Maska e Zėu_s
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,672
  Citim Postuar mė parė nga Kreksi Lexo Postimin
  Se besoj se maqedonet kane diqka te perbashket me pellazget, perndryshe do ishin permendur nga Homeri, aat mund te jene nje fis Dorian e kurresesi pellasge, helen edeh me hiq !
  ... ??? ...

 7. #7
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  35
  Postime
  5,671
  Se besoj se maqedonet kane diqka te perbashket me pellazget, perndryshe do ishin permendur nga Homeri, aat mund te jene nje fis Dorian e kurresesi pellasge, helen edeh me hiq !
  Je duke i ngatėrru gjėrat kot. Ilirėt, Maqedonėt, Epirotėt, Helenėt, Thrakėt, Dakėt, Skythėt, Latinėt, Etrurėt, Retėt, Italikėt, Lidianėt, Kilikianėt, Popujt e Detit, tė gjithė kėta ishin njė racė, me njė prejardhje. Gjuha ma kalimin e kohės ėshtė ndarė kryesisht latinishtja dhe greqishtja pėr shkak tė huazimeve dhe zhargoneve qė janė futur nė gjuhė.

 8. #8
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,680
  Citim Postuar mė parė nga Kreksi Lexo Postimin
  Se besoj se maqedonet kane diqka te perbashket me pellazget, perndryshe do ishin permendur nga Homeri, aat mund te jene nje fis Dorian e kurresesi pellasge, helen edeh me hiq !
  Kjo per shkak se maqedonet nuk kane ekzistuar ne kohen homerike a?
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 9. #9
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,680
  Aleksandri kishte detyre ai ishte lindur paraprakisht per te qene mbret i botes, kjo gje dihej shume kohe para se te lindej ai. Ai ishte produkt gjenit mbreteror pellasg te kultivuar per shekuj me radhe ndersa i vetmi mashkull bartes i kesaj linje supreme ishte breti i egjiptit me origjine pellasge ne ate kohe. Si nje nga pasardhesit e selekcionimit gjenetik te kultivuar qe nga parahistoria e erret e njerezimit.
  Andaj Aleksandri do te treshegonte gjenin me te plotesuar dhe me fisnik te te gjitha koherave, sebashku me udhezimet ne misteret me te fshehta qe kane ekzistuar ndonjehere.
  -Por Rendi i Motrave te Shenjta pellasge kishte bere edhe gabime. ...

  Mbreterit e ketij sublimati gjenetik nuk mund te jetonin pertej moshes se pjekurise. Ndersa detyre e tij ishte rimekembja e te gjithe tempujve te misionareve pellasg qe themeluan mija vite me pare neper bote...
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 10. #10
  OPENMINDED Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,684
  po Aristoteli ēa race ishte,cili ishte ndikimi i tij tek Aleksandri?............mos keqkuptoni pyetjen!!dihet fare mire qe Alexander the great fliste nje gjuhe te ndryshme nga ajo e Aristotelit..........
  pse ai(Aristoteli) beri nje version te iliades enkas per Aleksandrin..........................dhe ne ditet e sotme va a finire qe nuk kemi iliaden origjinale, ate qe tregohej menjehere pas luftes se trojes,por te shume shekujve me pas!
  UNE JAM TI-TI JE UNE  E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

 11. #11
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Anėtarėsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  Nė ēdo vend ku ka jetė
  Mosha
  37
  Postime
  5,314
  Shumekush ketu thote qe Maqedonet, Thraket, Iliret, Epirotet, etj etj kane qene nje rrace. Perkundrazi, ata kane qene popuj komplet te ndryshem. Maqedonet, Athinasit, Thraket dhe disa fise te tjera greke kane qene fise agresore qe ne ate kohe, te vertetuara keto me ane te dokumenteve te ndryshme, ndresa fiset Ilire, kane qene njerez me te bute e qe nuk kane qene ndonjehere inisiatore te konflikteve.

  Po te shohim historine, duken qarte luftrat midis fiseve te ndryshme Greke, ndersa per fiset Ilire nuk kemi ndonje te dhene qe te kene patur luftra ndermjet tyre. Ky eshte dhe dallimi thelbesor midis ketyre dy popullsive.

  Persa i perket Aleksandrit, nga ēfare thuhet ne Histori, ai ka patur nenen me origjine Ilire ndersa i ati ka qene Maqedon. Ai ka qene nje strateg i madh ne rradhe te pare, njeriu qe ka njohur mbreterine me te madhe te te gjitha koherave per aq histori sa dime ne njerezit e sotem. Por une nuk mendoj se ai e ka bere kete per rindertimin e Perandorise Pellazge. Nuk ka asnje dokument apo fakt qe te vertetoje kete.

  Sipas mendimit tim, synimi i tij ka qene perhapja e kultures se popullit mesdhetar ne vendet e largeta te Azise, (gje qe konfirmohet nga qyteti i Aleksandrise), perhaja e zhvillimi i shkences ne keto vise si dhe thyerja e Perandorise Perse, qe ne ate kohe mund te themi se ka qene nje perandori aferisht komuniste, nqs do ta krahasojme me regjimet e sotme.
  Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

 12. #12
  OPENMINDED Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,684
  Nga e di ti qe Ylliret(shqiptaret)ishin paqesore(nje shembull fare te vockel pa u zgjeruar,liburnet me anijet e tyre te shpejta,pirate detrash,nje problem gjigand per romaket).
  Ku e bazon ti qe maqedonet,thraket,iliret,epirotet kane qene popuj komplet te ndryshem!!  ps.e di pse ndodhin gjithe keto ngaterresa!!!mijera vjet me pare nuk ekzistonte nocioni Nacion/Komb egzaktesisht ashtu si e kuptojme ne sot.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga land : 13-04-2008 mė 07:03
  UNE JAM TI-TI JE UNE  E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

 13. #13
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  35
  Postime
  5,671
  po Aristoteli ēa race ishte,cili ishte ndikimi i tij tek Aleksandri?............mos keqkuptoni pyetjen!!dihet fare mire qe Alexander the great fliste nje gjuhe te ndryshme nga ajo e Aristotelit..........
  pse ai(Aristoteli) beri nje version te iliades enkas per Aleksandrin..........................dhe ne ditet e sotme va a finire qe nuk kemi iliaden origjinale, ate qe tregohej menjehere pas luftes se trojes,por te shume shekujve me pas!
  Aristoteli ishte maqedon nga qyteti Stagira.
  Aristoteli ishte bėrė tashmė "helen", sepse ishte shkolluar, fliste gjuhėn letrare (helene), prandaj quhej helen. Sikur tė mos shkollohej, sikur tė fliste gjuhėn e popullit, atėherė do tė quhej ilir.

  Iliada e sotme u redaktua pėr herė tyė fundit nė Athinė nė shekullin 6. Por nuk ėshtė keq. Mos pandeh se do tė dilte Troja nė Pridhtinė, sikur tė botihej Iliada disa shekuj mė herėt. Ka pėrsiatje, madje dhe e konsiderojnė veten patriotė pėr kėtė, por nuk mund tė luhet nga vendi njė qytet i fotirfikuar, pėrndryshe le ta gjejnė Trojėn, le tė gėrmojnė etj


  ps.e di pse ndodhin gjithe keto ngaterresa!!!mijera vjet me pare nuk ekzistonte nocioni Nacion/Komb egzaktesisht ashtu si e kuptojme ne sot.
  Unė problemin mė tė madh e kam me kėta njerėz qė nuk e kuptojnė konceptin e racės ose tė gjakut.

  E dimė qė raca jonė nė kohė tė lashta nuk pėrdorte njė emėr tė pėrgjithshėm em tė cilin do tė quheshin tė gjithė, por disa quheshin ilirė tjer' thrakė tjerė helenė etj

  Por ne nė kėtė kohė, kushtimisht e pėrdorim emrin pellazg, meqė i pėrshtatet racės sonė pėr disa arsye, sepse ata janė fisi mė i lashtė i racės sonė, dhe tė gjithė fiset tjera rrjedhin prej tij, prandaj pėrdorim emrin pellazg.

  Por ka tė tjerė qė i vėnė rėndėsi emėrtimit qikur ky mė sipėr qė thotė se Olimpia ka qenė me prejhardhje ilire kurse babai i aleksandrit maqedon. Po ēka nėse nana ėshtė tironse e baba osht prishtins, ku kanė tė drejtė tė bėjnė dallime mes njerėve tė njė race?

 14. #14
  Perjashtuar Maska e Zėu_s
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,672
  Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
  Kjo per shkak se maqedonet nuk kane ekzistuar ne kohen homerike a?
  Paj me siguri hehehehhe, per q'ata ja futa tri pikpytje se kanihere Kreksi po t'ja fut ...

 15. #15
  OPENMINDED Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,684
  Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
  Aristoteli ishte maqedon nga qyteti Stagira.
  Aristoteli ishte bėrė tashmė "helen", sepse ishte shkolluar, fliste gjuhėn letrare (helene), prandaj quhej helen. Sikur tė mos shkollohej, sikur tė fliste gjuhėn e popullit, atėherė do tė quhej ilir.

  Iliada e sotme u redaktua pėr herė tyė fundit nė Athinė nė shekullin 6. Por nuk ėshtė keq. Mos pandeh se do tė dilte Troja nė Pridhtinė, sikur tė botihej Iliada disa shekuj mė herėt. Ka pėrsiatje, madje dhe e konsiderojnė veten patriotė pėr kėtė, por nuk mund tė luhet nga vendi njė qytet i fotirfikuar, pėrndryshe le ta gjejnė Trojėn, le tė gėrmojnė etj


  Unė problemin mė tė madh e kam me kėta njerėz qė nuk e kuptojnė konceptin e racės ose tė gjakut.

  E dimė qė raca jonė nė kohė tė lashta nuk pėrdorte njė emėr tė pėrgjithshėm em tė cilin do tė quheshin tė gjithė, por disa quheshin ilirė tjer' thrakė tjerė helenė etj

  Por ne nė kėtė kohė, kushtimisht e pėrdorim emrin pellazg, meqė i pėrshtatet racės sonė pėr disa arsye, sepse ata janė fisi mė i lashtė i racės sonė, dhe tė gjithė fiset tjera rrjedhin prej tij, prandaj pėrdorim emrin pellazg.

  Por ka tė tjerė qė i vėnė rėndėsi emėrtimit qikur ky mė sipėr qė thotė se Olimpia ka qenė me prejhardhje ilire kurse babai i aleksandrit maqedon. Po ēka nėse nana ėshtė tironse e baba osht prishtins, ku kanė tė drejtė tė bėjnė dallime mes njerėve tė njė race?
  exactly as you said,nuk i heq asnje presje kesaj qe ke thene.
  UNE JAM TI-TI JE UNE  E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

 16. #16
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,680
  Citim Postuar mė parė nga diocleziano Lexo Postimin
  po Aristoteli ēa race ishte,cili ishte ndikimi i tij tek Aleksandri?
  Nuk e di a e kuptuar ate qe kam shkruar une. Cudi si nuk bere asnje pyetje?!!...
  Aleksandri e kishte mesues vetem nenen e tij dhe babain e vertete. Nga Aristoteli ka mesuar "si perdoret kompjuteri aziatik cilet jane sofweret me te rendesishem ne Lindje, etn", thjeshte risite dhe asgje tjeter.
  Nga te erdhi ty idea se Aristoteli ka mundur ta dije historine e trojes me mire se nena e tij?!!

  Aristoteli ishte i races shqiptare, nuk ka asgje greke ne gjenin e Aristotelit.

  http://www.klima-luft.de/steinicke/n...ristoteles.jpg

  Ja imazhi i tij ne stilin "hiqja syzet Dibran Tahirit"!
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 17. #17
  OPENMINDED Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,684
  Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
  Andaj Aleksandri do te treshegonte gjenin me te plotesuar dhe me fisnik te te gjitha koherave, sebashku me udhezimet ne misteret me te fshehta qe kane ekzistuar ndonjehere.
  -Por Rendi i Motrave te Shenjta pellasge kishte bere edhe gabime. ...
  e lindi e jema per ta bere mbretin suprem,me te madhin qe ka njohur bota,ndertoi perandorine me te madhe ndonjehere(gjithe boten e njohur te asaj kohe)askush nuk ja ka dale pervec atij........e gjitha kjo ne nje moshe fare te re.

  tani ti na spjego kto gjerat e gjenit,dhe misteret e fshehta!!ēa dihet nga keto

  po ky rendi i motrave pellasge ēa eshte!!pak a shume e kam idene se ku e ke llafin,por nuk e them,thuaje ti ca me hollesisht.

  kto pyetje kisha une?

  ps.hmmmmmm aristoteli!!diabolik................ideja me erdhi,se aristoteli e ndryshoi historine e TROJES,me ate versionin e tij te iliades,gjithesesi,as ky nuk permend greke gjekundi aty
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga land : 14-04-2008 mė 13:01
  UNE JAM TI-TI JE UNE  E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

 18. #18
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  35
  Postime
  5,671
  Aristoteli ishte i races shqiptare, nuk ka asgje greke ne gjenin e Aristotelit.
  Po kėta grekėt ēa kanė qenė?

  Se sa kam parė, ėshtė e vetmja Athina dhe disa ishuj aty kėtu, qė u pėrzien me skllevėr tė liruar dhe huaj, MADJE shumė vonė diku nga shekulli 4 ishte dukuri qė posa kishte fillu, por vetėm nė shekullin e 3, kishte marrė pėrmasat e pėrzierjes sė vėrtetė.

  Spartanėt mbetėn ilirė, deri sa i pushtoi Roma.

 19. #19
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  35
  Postime
  5,671
  po ky rendi i motrave pellasge ēa eshte!!pak a shume e kam idene se ku e ke llafin,por nuk e them,thuaje ti ca me hollesisht.
  Mendoj qė ėshtė duke ēuar shkrime kot, sa nė kėtė temė e herė nė tjetrėn, mė mirė do tė ishte tė hapte njė temė tė veēantė me matriarkatin tek fiset e lashta, se material ka mjaft. Sidoqoftė problem i tij.

 20. #20
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,680
  Citim Postuar mė parė nga diocleziano Lexo Postimin
  e lindi e jema per ta bere mbretin suprem,me te madhin qe ka njohur bota,ndertoi perandorine me te madhe ndonjehere(gjithe boten e njohur te asaj kohe)askush nuk ja ka dale pervec atij........e gjitha kjo ne nje moshe fare te re.

  tani ti na spjego kto gjerat e gjenit,dhe misteret e fshehta!!ēa dihet nga keto

  po ky rendi i motrave pellasge ēa eshte!!pak a shume e kam idene se ku e ke llafin,por nuk e them,thuaje ti ca me hollesisht.

  kto pyetje kisha une?

  ps.hmmmmmm aristoteli!!diabolik................ideja me erdhi,se aristoteli e ndryshoi historine e TROJES,me ate versionin e tij te iliades,gjithesesi,as ky nuk permend greke gjekundi aty
  Jo une kam nje ide me te mire, -eja te flasim per Iliaden e Aristotelit nje here!
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Nga jeta e njerzve tė shquar
  Nga DoLpHiN nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 76
  Postimi i Fundit: 16-11-2014, 22:14
 2. Jeteshkrime nga jeta e njerzve te medhej nder shekuj !
  Nga ALBA nė forumin Shkenca dhe jeta
  Pėrgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 03-07-2011, 06:33
 3. Testament-Privilegjet” e Aleksandrit tė Madh pėr ilirėt
  Nga Tirana nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 18-09-2006, 06:16
 4. Terri informativ
  Nga babadimri nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 29-06-2005, 07:04
 5. Jetėshkrime nga njerėz tė menēur!
  Nga Davius nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 164
  Postimi i Fundit: 20-05-2005, 14:31

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •