Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 39 prej 39
  1. #21
    kristiani Maska e krishterprizren
    Anëtarësuar
    31-03-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    250
    Citim Postuar më parë nga bakudr Lexo Postimin
    Jo nuk eshte ashtu sipas haditheve. Ate nuk e ka thene.
    Edhe kur ka bere shume adhurim, e kane pyetur: "Edhe ti qe je i shpetuar adhuron kaq shume?" (dhe adhurimi i tij ka qene duke rene me fytyre ne toke sic ka pas qene falur Jezusi dhe Moisiu) Ai ka thene: "A nuk me ben kjo mua te jem rob falenderues?"

    Nje peyjtje per te krishteret, edhe per muslimanet, per te gjithe besimtaret: Kush ka qene profeti qe ka pasur agjerimin me te bukur dhe adhurimin me te bukur?

    Le te flasim pak besim, fe.
    Lodhuni pak Besi, Mesia dhe Krishterprizren.
    une jam i bindur se nese dikush ka agjeruar do te ishte vete Jezusi qe ka pasur agjerim me te mire ne Bote

    MATEU 4

    1 Atëherë Fryma e çoi Jezusin në shkretëtirë, që djalli ta tundonte.

    2 Dhe, mbasi agjëroi dyzet ditë e dyzet net, në fund e mori uria.

    3 Atëherë tunduesi, pasi iu afrua, i tha: ``Në qoftë se je Biri i Perëndisë, thuaj që këta gurë të bëhen bukë``.

    4 Por ai, duke iu përgjigjur, tha: ``Éshtë shkruar: "Njeriu nuk rron vetëm me bukë, por me çdo fjalë që del nga goja e Perëndisë"``.

    5 Atëherë djalli e çoi në qytetin e shenjtë dhe e vendosi në majë të tempullit

    6 dhe i tha: ``Nëse je Biri i Perëndisë, hidhu poshtë, sepse është shkruar: "Ai do t`u japë urdhër engjëjve të tij për ty; edhe ata do të mbajnë mbi duart e tyre që të mos ndeshësh me këmbën tënde ndonjë gur"``.

    7 Jezusi i tha: ``Éshtë shkruar gjithashtu: "Mos e tundo Zotin, Perëndinë tënd"``.

    8 Djalli e çoi sërish mbi një mal shumë të lartë dhe i tregoi të gjitha mbretëritë e botës dhe lavdinë e tyre,

    9 dhe i tha: ``Unë do të t`i jap të gjitha këto, nëse ti bie përmbys para meje dhe më adhuron``.

    10 Atëherë Jezusi i tha: ``Shporru, Satan, sepse është shkruar: "Adhuro Zotin, Perëndinë tënde, dhe shërbeji vetëm atij"``.

    11 Atëherë djalli e la; dhe ja, u afruan engjëjt dhe i shërbenin.
    Zoti është dashuri

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-02-2005
    Postime
    386
    Citim Postuar më parë nga krishterprizren Lexo Postimin
    une jam i bindur se nese dikush ka agjeruar do te ishte vete Jezusi qe ka pasur agjerim me te mire ne Bote
    Nuk eshte Jezusi persa i perket agjerimit. Eshte nje profet tjeter. Ne vargjet e Bibles qe solle nuk theksohet qe Jezusi ka qene agjeruesi me i mire. Mundohu edhe pak per pergjigjen.

    Ti krishterprizren si agjeron? Si ka pas agjeruar Jezusi? Kur e ndalonte te ngrenet dhe kur fillonte te hante perseri?

    Po per adhurim, kush ka patur adhurimin (lutjet) me te bukur/mire/devotshem?

    Ti Besi, prit edhe pak.
    beqar

  3. #23
    فقيـــر إلـى الله Maska e rapsod
    Anëtarësuar
    04-08-2002
    Vendndodhja
    Mbi libra
    Postime
    796

    ti i lexon qorrazi fjalet

    Citim Postuar më parë nga krishterprizren Lexo Postimin
    une jam i bindur se nese dikush ka agjeruar do te ishte vete Jezusi qe ka pasur agjerim me te mire ne Bote

    MATEU 4

    1 Atëherë Fryma e çoi Jezusin në shkretëtirë, që djalli ta tundonte.

    2 Dhe, mbasi agjëroi dyzet ditë e dyzet net, në fund e mori uria.

    3 Atëherë tunduesi, pasi iu afrua, i tha: ``Në qoftë se je Biri i Perëndisë, thuaj që këta gurë të bëhen bukë``.

    4 Por ai, duke iu përgjigjur, tha: ``Éshtë shkruar: "Njeriu nuk rron vetëm me bukë, por me çdo fjalë që del nga goja e Perëndisë"``.

    5 Atëherë djalli e çoi në qytetin e shenjtë dhe e vendosi në majë të tempullit

    6 dhe i tha: ``Nëse je Biri i Perëndisë, hidhu poshtë, sepse është shkruar: "Ai do t`u japë urdhër engjëjve të tij për ty; edhe ata do të mbajnë mbi duart e tyre që të mos ndeshësh me këmbën tënde ndonjë gur"``.

    7 Jezusi i tha: ``Éshtë shkruar gjithashtu: "Mos e tundo Zotin, Perëndinë tënd"``.

    8 Djalli e çoi sërish mbi një mal shumë të lartë dhe i tregoi të gjitha mbretëritë e botës dhe lavdinë e tyre,

    9 dhe i tha: ``Unë do të t`i jap të gjitha këto, nëse ti bie përmbys para meje dhe më adhuron``.

    10 Atëherë Jezusi i tha: ``Shporru, Satan, sepse është shkruar: "Adhuro Zotin, Perëndinë tënde, dhe shërbeji vetëm atij"``.

    11 Atëherë djalli e la; dhe ja, u afruan engjëjt dhe i shërbenin.
    Ja se çshkruan Mateu
    2 Dhe, mbasi agjëroi dyzet ditë e dyzet net, në fund e mori uria
    Hapi syte dhe shih qe ky Perendia yt ka nevoje, ka deshire qe te haje, ka uri = i mete
    4 Por ai, duke iu përgjigjur, tha: ``Éshtë shkruar: "Njeriu nuk rron vetëm me bukë, por me çdo fjalë që del nga goja e Perëndisë"``.
    Hapi syte: Jezusi nuk mund te ishte ai qe ju besoni, sepse deklarata e Jezusit drejtuar Djallit ishte se eshte NJERI: "Njeriu nuk rron vetem me buke..." deklarohet per veten se eshte njeri qe fare mire mund te ishte deklaruar se s'do te kishte nevoje per buke sepse eshte edhe perendi ne te njejten kohe qe eshte njeri (Zoti na ruajt)
    7 Jezusi i tha: ``Éshtë shkruar gjithashtu: "Mos e tundo Zotin, Perëndinë tënd"``.
    Hapi syte: Kjo deklarate te ben te hapesh syte se Jezusi ishte njeri i devotshem.
    10 Atëherë Jezusi i tha: ``Shporru, Satan, sepse është shkruar: "Adhuro Zotin, Perëndinë tënde, dhe shërbeji vetëm atij"``.
    Hapi syte: Deklarate e nje njeriu te devotshem, te adhurosh Zotin, Perendine dhe ti sherbehet vetem atij, pra jo Djallit. Kjo deklarate e hedh poshte besimin tuaj qe Jezusi eshte Perendi, sepse nje Perendi nuk adhuron por adhurohet. Nese ke dyshime per adhurimin qe Jezusi i ben Zotit eshte fakti qe ai ka agjeruar 40 dite dhe agjerimi eshte adhurim.
    Tung shoku dhe hapi syte para se te flasesh perçarte.

    ps/ nuk eshte e thene qe meqe ti je konvertuar ne te krishtere do te thote se e ke njohur me pare Islamin dhe e ke refuzuar, ti nuk di asgje per Islamin, besimi nuk vjen me trashegimi pra nuk do te thote se meqe prinderit e tu kane qene muslimane ti duhet me doemos te ishe musliman, ti nuk ia ke ndjere as eren Islamit dhe je futur kuturu neper qorrsokaqe qe nuk i njeh dhe nuk i del zot asgjeje qe deklarohesh edhe une jam i konvertuar ne musliman pasi kam qene i krishtere por jam i bindur per çkam qene dhe çjam.
    "Allahu ka ekzistuar dhe s'kish vënd, Ai është ashtu siç ka qënë" Hzr. Aliu r.a.

  4. #24
    فقيـــر إلـى الله Maska e rapsod
    Anëtarësuar
    04-08-2002
    Vendndodhja
    Mbi libra
    Postime
    796

    ta them une Bakurd

    Citim Postuar më parë nga bakudr Lexo Postimin
    Nuk eshte Jezusi persa i perket agjerimit. Eshte nje profet tjeter. Ne vargjet e Bibles qe solle nuk theksohet qe Jezusi ka qene agjeruesi me i mire. Mundohu edhe pak per pergjigjen.

    Ti krishterprizren si agjeron? Si ka pas agjeruar Jezusi? Kur e ndalonte te ngrenet dhe kur fillonte te hante perseri?

    Po per adhurim, kush ka patur adhurimin (lutjet) me te bukur/mire/devotshem?

    Ti Besi, prit edhe pak.
    Agjerimi me i mire ne historine e njerezimit ka qene ai i Davidit.
    Persa i perket adhurimit, duhet te specifikosh se çfare quan ti adhurim dhe a e ke fjalen per adhurimin ne teresi apo per llojet e adhurimit, siç eshte namazi per muslimanet, mesha per te krishteret etj...??????
    "Allahu ka ekzistuar dhe s'kish vënd, Ai është ashtu siç ka qënë" Hzr. Aliu r.a.

  5. #25
    i rregjistruar Maska e LaCosTa
    Anëtarësuar
    15-02-2007
    Vendndodhja
    Tetovë
    Postime
    249
    Citim Postuar më parë nga krishterprizren Lexo Postimin
    ti angel qe je ateiste ka edhe per ty nje shpetim mjafton te besosh qe Jezusi vdiq per ty per mekatet e tua dhe Ai do te merr te gjitha mekatet ,
    sa do qe te jesh e mire ne bote ,nuk ka njeri pa mekat
    Me qen se Jezusi i ka te gjithe mekatet e botes ku e ka vendin Jezusi ne parajs apo ne ferr.Se njerezit me mekate e kan vendin ne ferr.
    Dashuro Nese Done Te Jetosh,Pastaj Jeto Nese Te Lejon Dashuria

  6. #26
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anëtarësuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perëndinë
    Postime
    1,258
    Citim Postuar më parë nga rapsod Lexo Postimin
    Ja se çshkruan Mateu

    Hapi syte dhe shih qe ky Perendia yt ka nevoje, ka deshire qe te haje, ka uri = i mete

    Hapi syte: Jezusi nuk mund te ishte ai qe ju besoni, sepse deklarata e Jezusit drejtuar Djallit ishte se eshte NJERI: "Njeriu nuk rron vetem me buke..." deklarohet per veten se eshte njeri qe fare mire mund te ishte deklaruar se s'do te kishte nevoje per buke sepse eshte edhe perendi ne te njejten kohe qe eshte njeri (Zoti na ruajt)

    Hapi syte: Kjo deklarate te ben te hapesh syte se Jezusi ishte njeri i devotshem.

    Hapi syte: Deklarate e nje njeriu te devotshem, te adhurosh Zotin, Perendine dhe ti sherbehet vetem atij, pra jo Djallit. Kjo deklarate e hedh poshte besimin tuaj qe Jezusi eshte Perendi, sepse nje Perendi nuk adhuron por adhurohet. Nese ke dyshime per adhurimin qe Jezusi i ben Zotit eshte fakti qe ai ka agjeruar 40 dite dhe agjerimi eshte adhurim.
    Tung shoku dhe hapi syte para se te flasesh perçarte.

    ps/ nuk eshte e thene qe meqe ti je konvertuar ne te krishtere do te thote se e ke njohur me pare Islamin dhe e ke refuzuar, ti nuk di asgje per Islamin, besimi nuk vjen me trashegimi pra nuk do te thote se meqe prinderit e tu kane qene muslimane ti duhet me doemos te ishe musliman, ti nuk ia ke ndjere as eren Islamit dhe je futur kuturu neper qorrsokaqe qe nuk i njeh dhe nuk i del zot asgjeje qe deklarohesh edhe une jam i konvertuar ne musliman pasi kam qene i krishtere por jam i bindur per çkam qene dhe çjam.


    Përpara se të marrësh vrull dhe të flasësh kot kupto se ti nuk ia ke idenë besimit të krishterë dhe as që e ke idenë më të vogël lidhur me shërbimin e Krishtit në Tokë. Hapi sytë mirë, sytë e mendjes që të kuptosh se je ti në fakt ai që ke nevojë të kuptosh.

    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtë I Shenjtë...

  7. #27
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anëtarësuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perëndinë
    Postime
    1,258
    Citim Postuar më parë nga LaCosTa Lexo Postimin
    Me qen se Jezusi i ka te gjithe mekatet e botes ku e ka vendin Jezusi ne parajs apo ne ferr.Se njerezit me mekate e kan vendin ne ferr.


    Krishti mori vendin tonë në kryq, u ndëshkua në vendin tonë. Mëkati që mbajti në supe ishte mëkati i njerëzimit dhe ai nuk bëri asnjë mëkat. Vendi i Tij dihet tashmë dhe ky vend nuk është ferri por është në praninë e Perëndisë.



    Nën Hirin e Tij,

    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtë I Shenjtë...

  8. #28
    i rregjistruar Maska e LaCosTa
    Anëtarësuar
    15-02-2007
    Vendndodhja
    Tetovë
    Postime
    249
    Citim Postuar më parë nga Peniel Lexo Postimin
    Krishti mori vendin tonë në kryq, u ndëshkua në vendin tonë. Mëkati që mbajti në supe ishte mëkati i njerëzimit dhe ai nuk bëri asnjë mëkat. Vendi i Tij dihet tashmë dhe ky vend nuk është ferri por është në praninë e Perëndisë.



    Nën Hirin e Tij,

    ns
    Njelloj i bie si ti maresh mekatet e njerzimit dhe si ti besh mekatet e tua njelloj eshte,sepse po e mer persiper nje gje i bie se e ke bere vet.Sipas besimit tuaj njeriu me mekate ku e ka vendin ne parajs apo ne ferr ?
    Dashuro Nese Done Te Jetosh,Pastaj Jeto Nese Te Lejon Dashuria

  9. #29
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anëtarësuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perëndinë
    Postime
    1,258
    Citim Postuar më parë nga LaCosTa Lexo Postimin
    Njelloj i bie si ti maresh mekatet e njerzimit dhe si ti besh mekatet e tua njelloj eshte,sepse po e mer persiper nje gje i bie se e ke bere vet.Sipas besimit tuaj njeriu me mekate ku e ka vendin ne parajs apo ne ferr ?

    Njeriu mëkatar që nuk ka njohur Krishtin dhe që nuk i janë falur mëkatet e ka vendin në ferr. Krishti, ishte qengji i Perëndisë i dërguar për flijim për larjen e mëkateve të njerëzimit. Mund të lexosh më tepër në nënforumet e krishterë lidhur me Krishtin për të kuptuar sa më tepër.



    Nën Hirin e Tij,

    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtë I Shenjtë...

  10. #30
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar më parë nga bakudr Lexo Postimin
    e para: kjo nuk eshte e vertete. e dyta: shiko pak kuptimin e xhihadit.
    xhihad do te thote perpjekje.
    Mire xhihad na qenka 'perpjekje'. Atehere si quhet lufta kunder qafirave (jo-myslimaneve) dhe si quhet lufta ne te cilen myslimanet urdherohen qe te luftojne qe feja dominuese te jete islami?

    Citim Postuar më parë nga bakudr Lexo Postimin
    Xhihad nuk eshte te vrasesh besimtaret e besimeve te tjera.
    Pyetja me lart...

    Citim Postuar më parë nga bakudr Lexo Postimin
    Ne vendet ku islami ka ardhur kane vazhduar jeten edhe besimet e tjera dhe e kane ruajtur larmine fetare. kurse ne vendet e krishtera ka lindur semitizmi, shtypja e cifuteve, shtypja e te krishtereve ortodokse nga katoliket, shtypja e katolikeve nga ortodokset.
    Kjo sipas mitit te juaj e jo realitetit. Lexo histori sesi 'na paskan vazhduar jeten' te tjeret, sesi kane vazhduar 'jeten' 600-900 burra hebrenje, por ama me koka te prera, lexo hadithet sesi e paskan vazhduar lirshem jeten te krishteret dhe hebrenjte ne kohen e khalifeve ne Arabi. Semitizmi na paska lindur ne vende te krishtera, hajde injorance hajde?! Raca semite eshte me mijera vjet para besimit krishter e ky na thote se semitizmi na paska lindur ne vende krishtera???!!!

    Citim Postuar më parë nga bakudr Lexo Postimin
    Angel--- kujdes se mos te genjejne. Se keto kane patur disa gjygje inkuizicioni dikur.
    Inkuizicioni ka qene gjyq politik, dhe e kane keqperdorur kishen katolike dhe besimin krishter si mbulese per t'i vrare kundershtaret dhe armiqte e tyre. Perderisa ne Spanjen katolike persekutoheshin hebrenjte, Polonia po shtet me shumice katolike i merrte ne mbrojtje hebrenjte e Spanjes.

    Per fund: Do t'i porosisja moderatoret e nenforumit protestant qe cdo postim ku akuzohet besimi krishter per kryqzata dhe inkuizicion, te fshihet nga ky nenforum sepse protestantet nuk i njohin keto luftera ne emer te besimit krishter dhe nuk ka justifikim ne urdherimet dhe jeten e Jezusit. Keto qeshtje jane sqaruar me miliarda here. Gjithashtu duhet t'u terhiqet verejtja atyre qe postojne keso teori tek ky nenforum, le te shkojne le te bejne propagande xhihadeske tek nenforumet tjera, tek nenforumi per ateizmin dhe nenforumi mysliman, le t'i ofrojne fakte nga Bibla e jo nga gabimet e nje kishe apo nje individi, ne kete rast te kishes katolike dhe ndonje pape.
    Ndryshuar për herë të fundit nga mesia4ever : 22-04-2008 më 15:46

  11. #31
    kristiani Maska e krishterprizren
    Anëtarësuar
    31-03-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    250
    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin

    Per fund: Do t'i porosisja moderatoret e nenforumit protestant qe cdo postim ku akuzohet besimi krishter per kryqzata dhe inkuizicion, te fshihet nga ky nenforum sepse protestantet nuk i njohin keto luftera ne emer te besimit krishter dhe nuk ka justifikim ne urdherimet dhe jeten e Jezusit. Keto qeshtje jane sqaruar me miliarda here. Gjithashtu duhet t'u terhiqet verejtja atyre qe postojne keso teori tek ky nenforum, le te shkojne le te bejne propagande xhihadeske tek nenforumet tjera, tek nenforumi per ateizmin dhe nenforumi mysliman, le t'i ofrojne fakte nga Bibla e jo nga gabimet e nje kishe apo nje individi, ne kete rast te kishes katolike dhe ndonje pape.



    ..................................................
    Zoti është dashuri

  12. #32
    Perjashtuar Maska e besi84
    Anëtarësuar
    29-12-2003
    Vendndodhja
    n'toke t'Zotit!!
    Postime
    440
    Citim Postuar më parë nga LaCosTa Lexo Postimin
    Njelloj i bie si ti maresh mekatet e njerzimit dhe si ti besh mekatet e tua njelloj eshte,sepse po e mer persiper nje gje i bie se e ke bere vet.Sipas besimit tuaj njeriu me mekate ku e ka vendin ne parajs apo ne ferr ?
    Duke u bazuar ne ate se qka na mesojne kristianet, mund te konlkudojme dhe njekohesishte te ''siguroj'' se te gjithe do shkojne ne parajse pa marr parasysh krimet e renda qe kane bere...thene shkurt (per me kene ma i kjarte) ti mund qysh nga neser te vrasesh/masakrosh/torturosh nga 50 veta ne dite, dhe se prape se prape do shkoshe ne parajse me gjithe te tjeret....KJO ESHTE QKA MESON FEJA KRISHTERE, e jo mendimi im...


    P.s o panielo, po shihet kush ka nevoje per t'kuptuarit e gjerave me ''shtruar''...andaj Zoti te udhezoft o burr, se keq i keni punet , derisa i shoqeroni Atije shok...

    per tmira
    besi

  13. #33
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anëtarësuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perëndinë
    Postime
    1,258
    Citim Postuar më parë nga besi84 Lexo Postimin
    Duke u bazuar ne ate se qka na mesojne kristianet, mund te konlkudojme dhe njekohesishte te ''siguroj'' se te gjithe do shkojne ne parajse pa marr parasysh krimet e renda qe kane bere...thene shkurt (per me kene ma i kjarte) ti mund qysh nga neser te vrasesh/masakrosh/torturosh nga 50 veta ne dite, dhe se prape se prape do shkoshe ne parajse me gjithe te tjeret....KJO ESHTE QKA MESON FEJA KRISHTERE, e jo mendimi im...


    P.s o panielo, po shihet kush ka nevoje per t'kuptuarit e gjerave me ''shtruar''...andaj Zoti te udhezoft o burr, se keq i keni punet , derisa i shoqeroni Atije shok...

    per tmira
    besi

    Për të mos e zgjatur me gjëra që i kemi diskutuar me dhjetra herë, është e mira të lexosh dhe të kërkosh më tepër në nënforumet e krishtera që të kuptosh më tepër. Se çfarë mëson krishterimi ta kam sqaruar edhe njëherë por me sa duket nuk e kupton. Lexo pak më tepër.


    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtë I Shenjtë...

  14. #34
    Perjashtuar Maska e besi84
    Anëtarësuar
    29-12-2003
    Vendndodhja
    n'toke t'Zotit!!
    Postime
    440
    Citim Postuar më parë nga Peniel Lexo Postimin
    Për të mos e zgjatur me gjëra që i kemi diskutuar me dhjetra herë, është e mira të lexosh dhe të kërkosh më tepër në nënforumet e krishtera që të kuptosh më tepër. Se çfarë mëson krishterimi ta kam sqaruar edhe njëherë por me sa duket nuk e kupton. Lexo pak më tepër.


    ns
    Ti nuk e kundershtove kete qe thash une apo ?? , nese po atehere e ke kundershtuar doktrinen e kristianeve mik i dashun...ska pse filozofohet ketu eshte pytje me se e leht nga e cila mund te mirret pergjigjeje edhe me e leht pra:

    Pyetje:
    pse u ''flijua'' Isai a.s (Jezusi) ?

    Pergjigjeje:
    per ti marr mi vete te gjitha mekatet e njerzimit, ne menyre qe ata (qe te gjithe) te kene mundesi te shkon ne Parajse.

    gjithmone duke u referuar kristianeve.


    p.s e nese ti me shok nuk jeni ne gjendje ta kuptoni doktrinen e fese suaje, atehere sju ka fajje askushe tjeter, perpos atyre qe qpiken kket fe me plote kunderthenje.

    per tmira
    besi

  15. #35
    Inxhinier Maska e albani1
    Anëtarësuar
    16-08-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    840

    E pra nuk ditkan asgje myslimanet per Krishtin vetem se thone

    Citim Postuar më parë nga rapsod Lexo Postimin
    Ja se çshkruan Mateu

    Hapi syte dhe shih qe ky Perendia yt ka nevoje, ka deshire qe te haje, ka uri = i mete

    Hapi syte: Jezusi nuk mund te ishte ai qe ju besoni, sepse deklarata e Jezusit drejtuar Djallit ishte se eshte NJERI: "Njeriu nuk rron vetem me buke..." deklarohet per veten se eshte njeri qe fare mire mund te ishte deklaruar se s'do te kishte nevoje per buke sepse eshte edhe perendi ne te njejten kohe qe eshte njeri (Zoti na ruajt)

    Hapi syte: Kjo deklarate te ben te hapesh syte se Jezusi ishte njeri i devotshem.

    Hapi syte: Deklarate e nje njeriu te devotshem, te adhurosh Zotin, Perendine dhe ti sherbehet vetem atij, pra jo Djallit. Kjo deklarate e hedh poshte besimin tuaj qe Jezusi eshte Perendi, sepse nje Perendi nuk adhuron por adhurohet. Nese ke dyshime per adhurimin qe Jezusi i ben Zotit eshte fakti qe ai ka agjeruar 40 dite dhe agjerimi eshte adhurim.
    Tung shoku dhe hapi syte para se te flasesh perçarte.

    ps/ nuk eshte e thene qe meqe ti je konvertuar ne te krishtere do te thote se e ke njohur me pare Islamin dhe e ke refuzuar, ti nuk di asgje per Islamin, besimi nuk vjen me trashegimi pra nuk do te thote se meqe prinderit e tu kane qene muslimane ti duhet me doemos te ishe musliman, ti nuk ia ke ndjere as eren Islamit dhe je futur kuturu neper qorrsokaqe qe nuk i njeh dhe nuk i del zot asgjeje qe deklarohesh edhe une jam i konvertuar ne musliman pasi kam qene i krishtere por jam i bindur per çkam qene dhe çjam.
    Te dish dicka per dike nuk do te thote se e njeh ate

    Ju dini per Jezusin per nuk e njihni fare Ate .
    Tek tundimi i Jezusit se pari tek vargu 1 thuhet se Ai u drejtua nga vet Perendia qe te shkonte ne shkretetire qe te tundohej nga djalli dhe patjeter qe te mposhte vet djallin ne fakt Jezusi thot se erdhi per te shkaterruar veprat e djallit.

    Vargu tjeter Dhe pasi agjeroi 40 dite +40 nete ne fund e mori uria
    Eshte normale pasi vet Jezusi erdhi si njeri ne toke dhe kjo verteton filipianet kap2 qe thot se Ai e zbrazi veten e tij dhe u be mish pra njeri dhe me para ishte cfare pergjigja tek ungjilli i gjonit 1 (Perendi)

    vargu tjeter thote se njeriu nuk rron vetem me buke por edhe me cdo fjale te Perendise Pra po thote per njeriun dhe po i drejtohet djallit duke hedhur poshte doktrinen e tij mashtruese dhe tundimin e tij per te ngrene buke.
    Nuk po thote se une jam njeri por se agjerimi eshte pjese e jetes se besimtarit
    Perendia eshte aq i madh, saqe ne na duhet perjetesia per ta njohur Ate plotesisht.

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e Octopus
    Anëtarësuar
    09-05-2008
    Postime
    124
    Citim Postuar më parë nga krishterprizren Lexo Postimin
    ti angel qe je ateiste ka edhe per ty nje shpetim mjafton te besosh qe Jezusi vdiq per ty per mekatet e tua dhe Ai do te merr te gjitha mekatet ,
    sa do qe te jesh e mire ne bote ,nuk ka njeri pa mekat
    Kjo që thoni ju e heq plotësisht drejtësinë e Zotit, ZOTI ËSHTË I DREJTË! Zoti mundet, nëse do, të falë mëkatet që janë bërë ndaj tij, e për mëkatet reciproke, ka thënë që ti falim ne njëri-tjetrit – nëse duam. Mendoj që ky është një mendim shumë i gabuar në krishterim, një rrënjë e së keqes. Bëj ç’të duash, pendohu, një vizitë tek prifti për tu rrëfyer dhe çdo gjë është OK. Mund të japësh urdhër dhe të marrësh pjesë në shfarosjen e një populli të tërë, një pendim i sinqertë, një vizitë te prifti dhe çdo gjë është OK.

    Do të dëshiroja të dija, nëse dikush beson në Krishtin e në anën tjetër (ndoshta edhe me bekimin e kishës) kanë vrarë, kanë dhunuar, kanë djegur, kanë plaçkitur, në fund janë penduar, ku është vendi i këtyre?

    Respekt!

    O.

  17. #37
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-02-2005
    Postime
    386
    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Kjo sipas mitit te juaj e jo realitetit. Lexo histori sesi 'na paskan vazhduar jeten' te tjeret, sesi kane vazhduar 'jeten' 600-900 burra hebrenje, por ama me koka te prera, lexo hadithet sesi e paskan vazhduar lirshem jeten te krishteret dhe hebrenjte ne kohen e khalifeve ne Arabi. Semitizmi na paska lindur ne vende te krishtera, hajde injorance hajde?! Raca semite eshte me mijera vjet para besimit krishter e ky na thote se semitizmi na paska lindur ne vende krishtera???!!!.
    Ishte gabimi ne tastjere, doja te thoja Anti-semitizmi e jo semitizmi.
    Ne histori eshte shkruar se ne shtetet muslimane me halife duke filluar nga halifet e pare te krishteret kane qene pjese e shtetit dhe kane patur detyra te rendesishme ne drejtim. Te krishteret kane qene (jo se u ishte lene te merren te krishteret me kete pune pasi ka patur edhe muslimane) ministra thesari, ministra te puneve te jashtme dhe pa vulen e tyre nuk behej asnje hap. Se kush kane qene keta te krishtere jane rregjistruar sakte ne dokumenta historike. Ne keto dokumenta historike jane shenuar edhe rrogat qe kane pas marre, jane shenuar edhe pasurite qe kane patur, jane shenuar edhe numri i sherbetoreve qe kane patur.

    Pikerisht ne kohen e halifateve ata hebrenj kane jetuar jeten me te qete dhe jane forcuar politikisht, kur kontrollin e kane marre te krishteret e sidomos ne Jeruzalem hebrenjte kane qene te shtypur. Kete mund ta shikosh ne c'faredo libri ku permendet historia mijera vjecare e hebrenjve.

    Une nuk jam i zellshem per te shkruar ne kete teme, persa thashe me lart mund te kerkoje gjithsecili dhe te sjelle faktet. Edhe ti mesia4ever shiko nese jane te verteta apo jo. (nuk me pelqen te shkruaj ne tema fetare vetem per faktin sesi perdridhen fjalet dhe fillojne sharjet dhe fyerjet)

    Inkuizicioni ka qene gjyq politik, dhe e kane keqperdorur kishen katolike dhe besimin krishter si mbulese per t'i vrare kundershtaret dhe armiqte e tyre. Perderisa ne Spanjen katolike persekutoheshin hebrenjte, Polonia po shtet me shumice katolike i merrte ne mbrojtje hebrenjte e Spanjes.
    Jo vetem ne Spanjen katolike por ne gjithe europen.
    Nqs e permende spanjen dhe polonine per argumentin fetar atehere pse nuk shikon si kane jetuar hebrenjte ne jeruzalemin e krishter?

    Me respekt
    beqar

  18. #38
    kristiani Maska e krishterprizren
    Anëtarësuar
    31-03-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    250
    Citim Postuar më parë nga Octopus Lexo Postimin
    Kjo që thoni ju e heq plotësisht drejtësinë e Zotit, ZOTI ËSHTË I DREJTË! Zoti mundet, nëse do, të falë mëkatet që janë bërë ndaj tij, e për mëkatet reciproke, ka thënë që ti falim ne njëri-tjetrit – nëse duam. Mendoj që ky është një mendim shumë i gabuar në krishterim, një rrënjë e së keqes. Bëj ç’të duash, pendohu, një vizitë tek prifti për tu rrëfyer dhe çdo gjë është OK. Mund të japësh urdhër dhe të marrësh pjesë në shfarosjen e një populli të tërë, një pendim i sinqertë, një vizitë te prifti dhe çdo gjë është OK.

    Do të dëshiroja të dija, nëse dikush beson në Krishtin e në anën tjetër (ndoshta edhe me bekimin e kishës) kanë vrarë, kanë dhunuar, kanë djegur, kanë plaçkitur, në fund janë penduar, ku është vendi i këtyre?

    Respekt!

    O.
    me shume respekt oktapus

    nuk e ke kuptuar mire pergjigjjen qe i kisha shkruajtur angel-it
    nese ti e pranon Jezusin ne jeten tende nuk do te thot qe tani ti ke te drejte te mekatosh apo mekate te medha ashtu ti si i ke cekur , por qe ne momentin qe ti pranon Jezusin ne jeten tende ateher jeta e jote do te ndryshoi dhe besimi yt nese eshte i sinqerte ti do te keshe nje jete frymore me Perendine kjo qe do te thote Ai cdo dite do te jete ne zemren tende dhe do te bej te lire nga mekati dhe Satanai ti ateher dote jesh femije i Perendise nga ana frymore , dhe jeten tende do ta ballancoi vete Perendia dhe ti do te jesh i shpetuar me ane te hirit dhe jo nga veprat qe te mos mburret askush para Perendise .
    Zoti është dashuri

  19. #39
    i/e regjistruar Maska e Octopus
    Anëtarësuar
    09-05-2008
    Postime
    124
    Citim Postuar më parë nga krishterprizren Lexo Postimin
    me shume respekt oktapus

    nuk e ke kuptuar mire pergjigjjen qe i kisha shkruajtur angel-it
    nese ti e pranon Jezusin ne jeten tende nuk do te thot qe tani ti ke te drejte te mekatosh apo mekate te medha ashtu ti si i ke cekur , por qe ne momentin qe ti pranon Jezusin ne jeten tende ateher jeta e jote do te ndryshoi dhe besimi yt nese eshte i sinqerte ti do te keshe nje jete frymore me Perendine kjo qe do te thote Ai cdo dite do te jete ne zemren tende dhe do te bej te lire nga mekati dhe Satanai ti ateher dote jesh femije i Perendise nga ana frymore , dhe jeten tende do ta ballancoi vete Perendia dhe ti do te jesh i shpetuar me ane te hirit dhe jo nga veprat qe te mos mburret askush para Perendise .
    Krishterprizren,
    sipas krishterimit, të pranosh Jezusin do të thotë:

    1 Te clirohesh nga MEKATI dhe denimi i MEKATIT
    2 Te jesh i cliruar nga ligji dhe jo nen gjykim te tij
    Sipas kësaj nuk je përgjegjës para ligjit, nuk do të përgjigjesh për mëkatet, të gjithat do të të falen nëse pendohesh. Kësaj i nderuar i duhet vetëm pakëz kripë nga ndonjë mendje djallëzore dhe ja ku e kemi një holokaust të dytë. Kuptimi i këtillë i krishterimit, nëse kësaj i shtojmë edhe indulgjencat (nëse ende janë në qarkullim), e liron njeriun nga çdo përgjegjësi. Kjo gjatë historisë është përdorur si alibi apo si vizë për krime të shumta që janë bërë gjatë historisë. Çdokush që pranon Jezusin, kushdo që është ai, është i pastër nga mëkatet sepse Jezusi i ka marr ato. Unë kurrsesi nuk mund të shoh këtu drejtësi! Duke qenë se ka besuar në Jezusin (bile të gjithat i ka bërë edhe me bekimin e kishës), sa është i drejtë takimi në parajsë në mes të Sllobodan Millosheviqit në njërën anë dhe Adem Jasharit me familjen e tij në anën tjetër? Bëra një gabim, sipas kësaj logjike (të krishtere) ky i fundit nuk e ka vendin aty sepse nuk e ka pranuar Jezusin në mënyrën tuaj... po e riformuloj pyetjen: Sa është i drejtë takimi në parajsë në mes të Sllobodan Millosheviqit dhe Pal Mark Palucës (luftëtarit të UÇK-së)? Apo takimi në vendin e njëjtë në mes të Hitlerit dhe viktimave çifute të Luftës së Dytë Botërore?

    Zoti është i drejtë krishterprizren, e unë këtu nuk shoh drejtësi!

    Respekt!

    O.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema të Ngjashme

  1. Muhamedi a.s. sipas këndvështrimit të krishterë
    Nga presHeva-Lee në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 10-04-2010, 22:15
  2. KUR'ANI:Fjalë e Allahut xh.sh. apo vepër e Muhamedit a.s.
    Nga Senadi_ul në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 17-11-2006, 15:50
  3. Muhamedi, Nje Perpjekje Perendimore Per Te Kuptuar Islamin
    Nga forum126 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 06-02-2006, 10:44
  4. Feja Islame
    Nga Muslimane në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 28-07-2005, 21:23
  5. Një miliard musliman në krah të Muhammedit a.s
    Nga altin55 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 04-12-2004, 14:12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •