Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 39
 1. #1
  kristiani Maska e krishterprizren
  Antarsuar
  31-03-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  250

  Ideja e Muhamedit pr parajsn !

  Gjat gjith Kuranit sht mjaft e qart se ata q nuk ndjekin rrugn e Allahut do t prfundojn n ferr dhe ata q ndjekin rrugn e Allahut edhe mund t prfundojn n parajs. Themi edhe mund, sepse Kurani nuk ka nj rrug t prcaktuar shptimi, por nj orb porosish dhe urdhrimesh. Askush nuk mund ta dij me siguri sipas Kuranit nse do t shkoj n parajs, megjithat pr ata q do t shkojn shprblimet jan jo t pakta.

  sht interesante t shikosh far predikojn fe t ndryshme n lidhje me parajsn. Bibla jep nj prshkrim t hollsishm t parajss. Sipas Bibls Zoti i tregoi shum prej profetve detaje t parajses, dhe disa prej tyre patn vegime n lidhje me parajsn dhe shkruan ato q pan atje, n mnyr q besimtart t din se si do ta kalojn prjetsin.

  Sipas Kuranit, Muhamedi pati nj nga kto udhtime dhe u mor lart n parajs, megjithse disa besimtar musliman nuk e besojn kt n kuptimin e mirfillt, duke thn se ishte thjesht nj vegim. Megjithat, rndsi ka q Muhamedi dinte disa gjra pr parajsn dhe shkroi pr t.

  Sipas Bibls shptimi nuk sht merit e jona, por nj dhurat e Perndis (Efesianve 2:8,9), por sipas Kuranit, veprat tona kontribuojn pr parajsn, prandaj nse nj njeri po mundohet shum pr t shkuar atje, ather do ishte mir q ta dinte se far do t kishte n parajs.

  Pa humbur koh, m posht po japim nj prmbledhje t ides s Muhamedit pr parajsn. M pas do t japim citimet nga Kurani q shpegojn do gj q kemi konkluduar, prandaj inkurajojm t gjith lexuesit q t kontrollojn vrtetsin e pasazheve t cituara me referencat direkt nga Kurani.

  Sipas Muhamedit, askush se di me siguri nse do t shkoj n parajs, por nse je nj nga fatlumt q do t shkosh atje, do prjetosh kto gjra:

  1. Parajsa sht e mbushur me virgjresha q nuk humbasin kurr virgjrin apo rinin e tyre dhe jan n dispozicion t gjith besimtarve.
  2. Parajsa sht e mbushur me lumenj me uj, mjalti t kulluar, qumsht t paprishur, lloj-lloj verrash, dhe pem t ndryshme.
  3. Burrat kalojn kohn duke u shtrir n kolltuk t rehatshm, ndrkoh q virgjreshat symdha u servirin fruta, mish, dhe kuptohet MJALT˔ (nga ai i miri fare, ama)!

  Kjo sht ideja e Muhamedit pr parajsn!

  Tani, duhet theksuar se mjaft musliman shpesh her akuzojn perndimin pr shoqerit e shthurura dhe imoralitetin, gj q sht mjaft e vrtet. Megjithat, ajo q t bn prshtypje menjher kur lexon Kuranin dhe v re se far thot pr parajsn, sht fakti q Kurani mson nj parajs alla Las-Vegas, me virgjresha, ver, mjalt, mish, fruta, etj. Un nuk kuptoj pse kritikojn muslimant shoqrit e shthurura kur Kurani mson se parajsa do t jet tamam si shtpi publike (me nj korrigjim t vogl se femrat atje nuk jan tamam virgjresha).

  Lexoi vargjet e mposhtme nga Kurani dhe gjykoni vet:

  Sura 52:17, 19, 20, 22,23

  Ata t devotshmit jan n kopshte e n begati.
  (U thuhet) Me t mirhani e pini, pr at q vepruat mir
  Ata jan t mbshtetur n koltuk t renditur dhe Ne u shoqruam atyre hyri symdha.
  Ne atyre u shtojm t mirat me pem e me mish q ata e dshirojn.
  Aty njri-tjetrit ia zgjasim gotn, aty nuk ka fjal t kota e as mkat.

  (Hyri do t thot virgjresha).

  Sura 2:25

  E, prgzoi ata q besuan dhe bn vepra t mira se ata do t jen n Xhennete n t cilt rrjedhin lumenj. Saher q u jepet ndonj ushqim nga frutat e tij, ata thon: "Ky sht q me te u ushqyem edhe m par". Ngase, u sillet ushqim i ngjashm (vetm n form, e jo edhe n shije). Aty do t ken ata bashkshorte t pastra dhe aty do t jen prgjithmon.


  Sura 4:55-57

  Po disa prej tyre i besuan atij (Muhammedit), e disa e refuzuan. Pr ta mjafton zjarri i xhehennemit.
  sht e vrtet se ata q mohuan argumentet Tona, do t'i hudhim n zjarr. Sa her q u digjen lkurat e tyre, Ne ndrrojm lkura t tjera q t shijojn dnimin. All-llahu sht i plotfuqishm, i drejt.
  Ata q besuan dhe bn vepra t mira, Ne do t'i fusim n xhennet nn t cilin burojn lumenj, ku do te jen prgjithmon. Aty kan edhe bashkshorte t pastra e hije t mrekullueshme.


  Sura 47:15

  Shembulli i Xhennetit, i cili u sht premtuar atyre q jan ruajtur (t devotshm) n t cilin ka lumenj me uj pr pije, lumenj mga qumshti me shije t paprishur, lumenj nga vera e shijshme pr njerz, lumenj nga mjalti i kulluar, ata kan aty edhe gjithfar lloj pemsh, kan edhe falje nga Zoti i tyre (a sht i njejt) a si ai q sht prgjithmon n zjarr dhe u shuhet etja me uj t val q ua copton zorrt e tyre?

  Sura 5:90 (sht mkat n tok t pish ver, por n parajs Sura m lart thot se do ket lumenj alkoli ).

  O ju q besuat, s'ka dyshim se vera, bixhozi, idhujt dhe hedhja e shigjets (pr fall) jan vepra t ndyta nga shejtani. Pra, largohuni prej tyre q t jeni t shptuar.

  Sura 78:31-34

  S'ka dyshim se t devotshmit kan fitime t mdha.
  32. Kopshte e vreshta rrushi.
  33. Edhe vasha t nj moshe.
  34. Edhe gota t mbushura plot ver.


  N qoft se kjo sht parajsa e Kuranit, nuk e kuptoj kan muslimant kurdr shthurjes n vendet perndimore. Vendet perndimore po shijojn parajsn islamike tani!!!

  E kuptojm q kto thnie nuk zn vend mir me mjaft musliman por ky artikull nuk ka qllim t ofendoj asknd. Lexoni edhe nj her vargjet nga Kurani t cituara ktu. ǒfar kemi egzagjiruar ather?

  Ideja e Muhamedit pr parajsn sht ideja dhe ndrra e do mkatari dhe njeriu t shthurur ktu n Tok. Kjo duket qart n kontradiktat e msimeve n kt pik. Sipas Kuranit sht mkat q t pish ver (alkol), por n parajs ka lumenj me verra. Sipas Kuranit nuk mund t martohesh me m shum se katr gra, por n parajs ka bukuroshe me shumic. Si shpjegohet q ato gjra q ktu jan mkat, n parajs qnkan t mira?

  Kuptohet q Muhamedi duhet t shkruante dika pr parajsn sepse do konkuronte me Bibln, por ideja e tij pr t sht mjaft e shthurur. Si shpjegohet q ai nuk tregon asgj tjetr rreth parajss, prve trillimeve prrallore t virgjreshave? Sipas Muhamedit qndra e vmendjes n parajs jan njerzit, jo Perndia! Allah-u q qnka i mshirshm, hirplot, etj, etj, nuk e meriton q t adhurohet n parajs?

  Sipas Bibls njerzit u krijuan pr lavdin e Perndis, dhe n parajs t shptuarit lavdrojn dhe adhurojn Perndin pr at q Ai sht dhe do gj q ka br.

  Parajsa islamike nuk ka asgj hyjnore. do gj sht toksore dhe pr m tepr e shthurur. Kur dishepujt e pyetn Jezusin se si do funksiononte martesa n parajs ai u prgjigj:


  Marku 12:24,25

  Jezusi, duke u prgjigjur, tha atyre: ``A nuk sht pikrisht pr kt q jeni n gabim, sepse nuk i njihni as shkrimet as pushtetin e Perndis?
  Sepse kur njerzit do t ringjallen s vdekuri, as do t martohen as do t martojn, por do t jen si engjjt n qiell.

  Pra, sipas Jezusit, ata q mendojn se n parajs do t ket seks apo martes nuk njohin as shkrimet as pushtetin e Perndis. Muhamedi sht personifikim i ktij vargu.

  Po si shpjegohet q Muhamedi t jap nj prshkrim t till pr parajsn. Po t shikojm jetn e tij, nuk do shum mend t kuptosh pse. Ai ishte nj manjak seksual.


  Si e kemi theksuar n artikuj t tjer faktet flasin qart pr kt gj:

  1. Ai martohet me nj vajz 6 vjeare kur vet ishte 51 vje.
  2. Ai lakmon gruan e birit t tij t adoptuar, i cili e divorcon gruan q Muhamedi t martohet me t.
  3. Ai kapet n flagranc n akt, nga gruaja e tij Hafsa me shrbtoren e saj Marija.

  Meqnse kemi folur n hollsi pr pikn e par n artikullin 'mund t thoni pr akuzat ndaj Muhamedit si pedofil, tani do t shohim n hollsi dy pikat e tjera.

  Marija ishte nj nga shrbtoret e njrs prej grave t Muhamedit. Muhamedi u kap n flagranc nga gruaja e tij Hafsa, dhe kjo gj solli mjaft zemrim n shtpin e tij, derisa u desh ndrhyrja e Allah-ut pr ta zgjidhur kt situat. Kjo histori sht rregjistruar me hollsi n Hadith nga Omari. Ai sqaron arysen pse u dha ky varg n Kuran:

  Sura 66:4

  Nse ju t dyja pendoheni te All-llahu (sht m mir pr ju), sepse zemrat tuaja tanim kan rrshqitur, e nse bashkveproni kundr tij, ta dini se All-llahu sht Ai mbrojts i tij si dhe Xhibrili dhe besimtart e ndershm; e kur sht kshtu, edhe engjjt i dalin n ndihm.

  Ato t dyja pr t ciln flitet n vargun m lart jan Hafsa dhe Aisha, dy nga grat e Muhamedit, t cilat shkaktuan aq shum debat kur ndodhi kjo gj, saq Muhamedi mendoi ti divorcoj t gjitha grat.

  Kjo histori sht rregjistruar n kt vend n Hadith Bukhari Volumi 3, Libri 43, Numr 648:

  Pr shkak t hollsive n kt histori po japim nj prmbledhje t saj, ju mund t klikoni n lidhjen lart e ta lexoni vet fjal pr fjal. Ajo q ndodhi shkon pak a shum si m posht. Hafsa ishte nj nga grat e Muhamedit, bij e Omarit. Nj dit Muhamedi shkon tek shtpia e saj dhe shikon shrbtoren e saj Marija dhe i plqen shum. Prandaj, drgon gruan e tij Hafsa tek shtpia e t atit duke i thn se ai e priste. Ajo niset pr n shtpin e t atit, dhe kur vori vesh se ai nuk e kishte krkuar, kthehet n shtpi m shpejt sesa Muhamedi e priste dhe e gjen ate n shtrat me Marijen. Ajo fillon t ulras dhe t bj skandal para nj skene t till duke harruar se po fliste me profetin e Allah-ut. Muhamedi mundohet ta qetsoj duke i premtuar se nuk do t bjer m n shtrat me t dhe i krkon asaj ta mbaj sekret kt incident. Megjithat, ajo se mban dot t fsheht kt gj dhe ia tregon ngjarjen gruas me t re t profetit, Aishes, e cila kthehet kundr Muhamedit. Prandaj, Omari shpjegon se Allah-u i dha Muhamedit ajetin 4 tek Sura 66 (lexojeni m lart). Aisha kishte par shum zbulesa t tilla t Allah-ut q i vinin n ndihm Muhamedit sa her q bnte dika q krkonte ndrhyrje nga lart, prandaj ajo thot:

  Volumi 7, Libri 62, Numr 48:

  O Apostull i Allah-ut! Po shikoj sesi Zoti yt nxiton t t plotsoj dshirat ty.

  Muhamedi u nxeh aq shum nga rrebelimi i Hafsa-se dhe Aishes saq mendoi ti divorcoj t gjitha grat. Omari, i ati i Hafsa-se shkon tek e bija dhe e qorton at pr qndrimin rrebel ndaj profetit, dhe pastaj shkon tek profeti pr t marr mendimin e tij se cfar kishte ndr mend t bnte. M n fund Muhamedi vendosi t mos i divorconte grat, por ti ndshkonte duke mos hyr tek ato pr nj muaj. Pas ksaj Muhamedi merr nj zbules tjetr nga Allah-u q gjendet tek Sura 66:1-5:

  O ti pejgamber (o ti, q t sht sjell kumtesa nga qielli),pse ia ndalon vetes at q All-llahu ta lejoi? A krkon me t pajtimin e grave tuaja? All-llahu sht mkatfals, mshirues. 2. All-llahu u ka prcaktuar juve zgjidhjen e betimeve tuaja; All-llahu sht kujdestari juaj; Ai sht i gjithdijshmi, i urti. 3. (Prkujto) kur Pejgamberi ndonjers prej grave t veta i kumtoi fshehurazi nj lajm, e kur ajo tregoi at (lajm), e All-llahu (Pejgamberit) i zbuloi atij pr t (kallzimin e lajmit nga ajo grua), ai ia bri (asaj) me dije nj pjes t tregimit, kurse pr pjesn tjetr heshti. E kur ai (pejgamberi) e njohtoi at (gruan) me at (q i kishte treguar), ajo tha: "E kush t tregoi ty kt?" Ai tha: "M tregoi i gjithdijshmi, njohsi i t fshehtave!" 4. Nse ju t dyja pendoheni te All-llahu (sht m mir pr ju), sepse zemrat tuaja tanim kan rrshqitur, e nse bashkveproni kundr tij, ta dini se All-llahu sht Ai mbrojts i tij si dhe Xhibrili dhe besimtart e ndershm; e kur sht kshtu, edhe engjjt i dalin n ndihm. 5. Nse ai u ka lshuar juve, sht detyr e Zotit t tij t'i bj atij zvendsim me gra edhe m t mira se ju; muslimane, besimtare, respektuese, penduese, adhuruese, emigruese q kan qen t martuara ose virgjresha.

  A ka m mir se kaq? Allah-u ndrhyn prsri dhe i jep lirin profetit t tij t plotsoj do dshir t mishit, madje edhe ti divorcoj t gjitha grat nse kshtu dshiron ai, dhe t marri gra t tjera edhe m t reja ose virgjresha.

  Nj incident tjetr, q prbn skandal n jetn e Muhamedit n fushn e moralit ka t bj me martesn e tij me gruan e djalit t tij t adoptuar Zainab.

  Ky varg n Kuran shpjegon kt parim:

  Sura 33:4

  All-llahu nuk krijoi dy zemra n gjoksin e asnj njeriu e as nuk ua bri grat tuaja, prej t cilave largoheni me dhihar nna tuaja, (duke krahasuar shpinn e gruas me at t nns), e as nuk ua bri djem tuaj t adoptuarit tuaj (fmijt e tjetrkujt q i adoptoni si t juaj). Kto jan vetm thnie tuaja q i shqiptoni me gojt tuaja, e All-llahu e thot at q sht realitet, dhe Ai udhzon n rrugn e drejt.

  Pra, sipas ktij vargu bijt e adoptuar nuk mund t trajtohen si bijt e lindur. Prpara zbuless s Kuranit dhe Muhamedit, adoptimi ishte praktik e njohur midis arabve. Bijt e adoptuar kishin t njjtat t drejta si bijt e lindur. Kjo do t thot q edhe n trashgimi ata merrnin pjesn q u takonte sikur t kishin lindur n at familje. Me shfaqjen e Sura 33:4, bijt e adoptuar nuk mund t trajtoheshin m si bij te lindur. Sipas botuesish t ndryshm islamike, Muhamedi pr t provuar kt msim t ri t shpallur nga Allah-u, u martua me ish gruan e birit t tij t adoptuar, pr t treguar se bijt e adoptuar nuk jan si bijt e lindur.


  Vargu m posht sht vula q Allah-u i jep Muhamedit pr tu martuar me ish gruan e birit t tij t adoptuar.

  Sura 33:37,38

  (Prkujto) Kur i the atij q All-llahu e kishte shprblyer (me besim) e edhe ti i pate br mir: "Mbaje bashkshorten tnde dhe kij frik na All-llahu!", e ti e mbaje fsheht n veten tnde at q All-llahu do ta zbuloj dhe u friksohesh njerzve, por m e drejt sht q t'i friksohesh All-llahut. E pasi q Zejdi e kishte vendosur at q kishte menduar ndaj saj, Ne ta kurorzuam ty at, e pr t mos pasur besimtart vshtirsi (mkat) n martes me grat e t adoptuarve t tyre, kur ata heqin dor prej tyre. E vendimi i All-llahut sht kryer. 38. Pejgamberit nuk i prket kurrnj qortim pr at q All-llahu e ngarkoi me t. Ky ishte ligj, i All-llahut edhe ndr ata q ishin m par, e urdhri i All-llahut sht vendim i kryer.

  Versionet e historis se si ndodhi kjo gj tamam jan t ndryshme. Sipas shumics s besimtarve islamike, ajo q ndodhi ishte se Zejdi (biri i adoptuar i Muhamedit) shkoi vet tek Muhamedi dhe i tha atij se do t divorconte gruan e tij q Muhamedi t martohej me t, dhe sipas tyre megjith insistimin e Zejdit, Muhamedi nuk dshironte nj gj t till, por meqnse ai e bri kt gj, pra divorcoi gruan e tij, ather pas kohs s caktuar nga ndarja e burrit, Muhamedi u martua me at. Disa burime t tjera thon se ngjarja ndodhi ndryshe; Muhamedi shkoi tek shtpia e Zejdit dhe ai nuk ishte aty, por gruaja e tij Zainab ishte n shtpi. Muhamedi e plqeu at dhe kjo rezultoi n divorcin e Zejdit me gruan e tij dhe martesn e Muhamedit me Zainab.

  Pararsisht se cili nga kto versione sht i sakt, disa gjra duhen theksuar. Edhe sikur t ishte ngulmimi i Zejdit q t divorconte gruan e tij, Muhamedi duke qn profet, nuk duhet t ishte martuar kurr me t, thjesht pr shkak t dukjes. Si kemi theksuar n artikuj t tjer, nj profet sht profet pr t gjitha kohrat dhe pr t gjith njerzit, prandaj nse ai ishte profet i Zotit t vrtet, duhet ta kishte ditur se nj gj e till, nuk duket mir n sy t njerzve, edhe n qoft se ishte normale pr kulturn arabe.

  Pra fardo q t ket qn historia e vrtet, Muhamedi sht me faj, aq m tepr nse sht vrtet ai shkaku q Zejdi divorcoi gruan e tij. Kjo do t shpjegonte edhe faktin pse Allah-u i dha Muhamedit vargun (Sura 33:4) q tregon se bijt e adoptuar nuk jan si bijt e lindur, q do t thot se babai ka t drejt t martohet me gruan e birit t tij t adoptuar nse ai e divorcon at.

  Megjithse versioni se si ndodhi tamam kjo histori nuk dihet tamam, si thot populli Ku ka z, ssht pa gj, dhe n rastin e Muhamedit, nuk kemi t bjm me nj apo dy zra, por me nj trumpet q buon dit e nat, historira mbi jetn e Muhamedit si nj manjak seksual dhe njeri i shthurur.

  Vrasim mendjen, pse t mos lejoj vall Allah-u adoptimin? Pse t mos trajtohen fmijt e adoptuar si fmijt e lindur? A ka gj m t mire sesa ti japsh mundsi nj jetimi t rritet n nj familje normale dhe t trajtohet si gjith t tjert? Po pse a mos sht vall faji i fmijs q sht jetim? Ather far ka Allah-u kundr ksaj?

  Ka dy arsye (pr mendimin ton) pse n Kuran ndodhet nj ligj i till.

  Arsyeja e par, sht sepse Muhamedi shpiku nj varg t till gjoja si nga Allah-u pr ti mbyllur gojn t gjith atyre q qortuan sjelljen e tij pr kt martes t dyshimt. Le t mos harrojm se faktet jan t pafund kur Muhamedi shpikte vargje gjoja nga Allah-u sa her q i kishte punt pisk.

  S dyti, kjo sht nj situat q djalli vet e solli dhe shfrytzoi n jetn e Muhamedit, pr tiu kundrvn fjals s Zotit Bibls dhe doktrins s msuar aty n lidhje me adoptimin.

  Sipas Bibls t gjith ata q pranojn Jezusin, bhen bij t Perndis, pra adoptohen nga Perndia si bij t Tij.

  Gjoni 1:12,13

  por t gjith atyre q e pranuan, ai u dha pushtetin t bhen bij t Perndis, atyre q besojn n emrin e tij,
  t cilt nuk jan lindur nga gjaku, as nga vullneti i mishit, as nga vullneti i burrit, por jan lindur nga Perndia.

  Romakt 8:15-17

  Sepse ju nuk keni marr nj frym robrie, q t keni prsri frik, po keni marr frymn e birris, me an t s cils ne thrrasim: ``Aba, o At!``.
  Vet Fryma i dshmon fryms son se ne jemi bij t Perndis.
  Dhe nse jemi bij, jemi dhe trashgimtar, trashgimtar t Perndis dhe bashktrashgimtar t Krishtit, nse vuajm m t dhe lavdohemi me t.

  Si doli keq djallit me kt msim n Kuran! S pari mbulon shthurjen e Muhamedit dhe s dyti mson njerzit se ska mundsi po t pranojm Jezusin t bhemi bij t Perndis, apo t trajtohemi si bij t vrtet t Tij.

  far arsye tjetr mund t gjejm n nj urdhrim t till q t ndaloj adoptimin? E lm n dor t lexuesve t gjykojn vet pr nj njeri t till si Muhamedi, por le t theksojm se faktet flasin qart pr shthurjen e tij, q nga martesa me nj fmij 6 vjeare, kapja n flagranc n akt, martesa me gruan e birit t adoptuar, dhe ndrrimi pr parajs alla Las-Vegas me virgjresha q jane n dispozicion dit e nat ndrkoh q burrat rrin shtrir n kolltuk dhe shijojn mjaltin e parajss.

  A mund ti besojm nj njeriu t till si nj profet, q t na tregoj t vrtetn pr Jezus Krishtin? Jezusi nuk bri asnj mkat. T gjith ata q e akuzuan pranuan se nuk gjenin dot asnj faj n jetn e Tij. A do t lejojm nj imoral, epileptik, cub, kriminel, etj, etj t na thot se Jezusi nuk vdiq n kryq pr mkatet e njerzimit? A do t lejojm Muhamedin t na tregoj se ne nuk mund t bhemi bij t Perndis duke pranuar Jezusin? Kt e kemi vet n dor. Lutja jon sht q nse ju ende nuk keni pranuar Jezusin n jetn tuaj, t bni kt gj sot. Zoti ju bekoft.

 2. #2
  Perjashtuar Maska e besi84
  Antarsuar
  29-12-2003
  Vendndodhja
  n'toke t'Zotit!!
  Mosha
  36
  Postime
  440
  Citim Postuar m par nga krishterprizren Lexo Postimin
  Sipas Bibls shptimi nuk sht merit e jona, por nj dhurat e Perndis (Efesianve 2:8,9), por sipas Kuranit, veprat tona kontribuojn pr parajsn,
  Cila te duket me e drejte ty o krishterprizren???

 3. #3
  kristiani Maska e krishterprizren
  Antarsuar
  31-03-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  250
  Bibla na thot jo nga veprat qe te mos mburet askush por nga hiri

  Jezusi vdiq ne kryq si nje Kurban per mekatet e njerzimit dhe u ringjall ne diten e 3
  eshte hiri i perendise se veprat e njeriut jan shum te keqija zoti eshte i shenjete dhe nuk te pranon qofte edhe me nje mekat shume te vogel kete shume mire e dime te gjith se Adami u perzu nga parajsa vetem per nje mekat te thjeshte se hengeri nga molla e ndaluar por meqe eshte i mire plotHIR ai i dha nje shanse njeriut duke i thene fara e gruas do te shtyp koken tende o satan vargjet e para flasin per kete

  zanafilla 2 15-17
  15 Zoti Perndi e mori pra njeriun dhe e futi n kopshtin e Edenit, me qllim q ta punonte dhe ta ruante.

  16 Dhe Zoti Perndi e urdhroi njeriun duke i thn: "Ha bile lirisht nga do pem e kopshtit;

  17 por mos ha nga pema e njohjes t s mirs dhe t s keqes, sepse ditn q do t hash prej saj ke pr t vdekur me siguri".


  Gjoni 14:6

  sepse Perendia e deshti aq shume boten sa qe dha birin e tij te vetemlindur qe kush do qe te besoj ne te te ket jeten e perjetshme

  KLM

 4. #4
  Perjashtuar Maska e besi84
  Antarsuar
  29-12-2003
  Vendndodhja
  n'toke t'Zotit!!
  Mosha
  36
  Postime
  440
  Tashe nuk po kuptoj ishte Jezusi ai qe u ''vetlinde'' apo kishte dikushe tjeter qe e lindi ate ???
  Ishte Jezusi ai qe e ''deboi'' Ademin a.s nga parajsa ???

 5. #5
  Besimtar Musliman Maska e eldonel
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtina
  Postime
  1,219
  Gjoni 14:6

  sepse Perendia e deshti aq shume boten sa qe dha birin e tij te vetemlindur qe kush do qe te besoj ne te te ket jeten e perjetshme

  KLM[/QUOTE]

  Tani kush a biri kush Perendia sipas jush e kuptoni ju sepse dyte nuk eshte aspak llogjike kjo vet baba vet biri . Une me te vertet nuk e kuptoj si ju pranon llogjika juve ?

  "Mesia duhet t mbretroj derisa t’i nnshtroj t gjith armiqt e tij. Si armik t fundit do t asgjsoj vdekjen, sepse n Shkrimin e Shenjt thuhet: Perndia i ka nnshtruar gjithka. Tani sht e qart se fjala “gjithka” nuk prfshin At q i nnshtroi t gjitha kto. E kur Biri i Perndis t ket nnshtruar gjithka, ather ai vet do ti nnshtrohet Atij q e emroi Zot t t gjithave. Ather Perndia do t jet i vetmi Zot: do t sundoj drejprdrejt mbi t gjitha." (Letra e par drejtuar Bashksis s Korintit 15:25-28) [1]

  sht ky nj fragment biblik rrall i cituar por si vreni edhe vet, flet shum. Sikur edhe t mos ekzistonte asnj argument tjetr n Bibl q do t kundrshtonte hyjnyeshmrin e Jezusit kjo do t mjaftonte. Nga vargjet e cituara m lart mund t nxirren disa prfundime:  1. Jezusi nuk kishte kurrfar fuqie apo pushteti por Ati ia kishte dhn kt n nj koh t caktuar.

  2. Misioni i tij sht i prkohshm sepse do t vinte koha e prmbushjes s misionit t tij dhe ather edhe vet Jezusi ‘do ti nnshtrohet Atij q e emroi Zot (sundimtar) t t gjithave’

  3. Pas ksaj Jezusi do t kthehet n gjendjen e mparshme kur nuk kishte kurrfar fuqie dhe Perndia – Ati ‘do t jet i vetmi Zot: do t sundoj drejtprdrejt mbi t gjitha’.  As q ka nevoj pr t sqaruar se dikush q i sht dhn pushteti pasi q nuk e ka pasur vet nuk mund t jet Perndi. Dikush i cili pasi t prmbush misionin e tij do ti nnshtrohet Zotit nuk mund t jet Perndi. Dhe fragmenti na e bn t qart se Jezusi kurrsesi nuk mund t jet Zot pasi q pas prmbushjes s misionit t Krishtit, Perndia-Ati do t jet i vetmi Zot.
  Ndryshuar pr her t fundit nga eldonel : 02-04-2008 m 01:32

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-02-2005
  Mosha
  40
  Postime
  386

  Nje pyejtje te krishtereve.. kush e di ta shohim!!!

  Citim Postuar m par nga krishterprizren Lexo Postimin
  Sipas Bibls shptimi nuk sht merit e jona, por nj dhurat e Perndis (Efesianve 2:8,9), por sipas Kuranit, veprat tona kontribuojn pr parajsn, prandaj nse nj njeri po mundohet shum pr t shkuar atje, ather do ishte mir q ta dinte se far do t kishte n parajs.
  Kjo nuk eshte e vertete: sipas fese islame asnje njeri nuk futet dot ne parajse me veprat e tyre, ne parajse hyhet vetem me meshiren e zotit.

  Feja e krishtere ndryshe nga feja islame nuk e ka te qarte se si eshte parajsa, nuk e dijne se c'fare ka ne parajse. Te pakten nuk ka ngelur gje nga dija qe ka zbritur ne librat e shpallur ne fillim.

  Ti nqs je i krishtere ne fillim ben mire te mesosh fene tende. Ti nderkohe qe nuk njeh fene tende (te pakten meqe e ke emrin krishter duket se je i krishtere), nuk ke pse vjen dhe jep mesim se c'fare thote feja islame.

  Pyejtja ime ne fushe te burrave eshte: Cili do te jete ushqimi i pare qe besimtaret do te hane kur te hyjne ne parajse????

  Ja ta shohim sa mire e njohin fene te krishteret!!!
  beqar

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-02-2005
  Mosha
  40
  Postime
  386
  Citim Postuar m par nga krishterprizren Lexo Postimin
  Gjat gjith Kuranit sht mjaft e qart se ata q nuk ndjekin rrugn e Allahut do t prfundojn n ferr dhe ata q ndjekin rrugn e Allahut edhe mund t prfundojn n parajs. Themi edhe mund, sepse Kurani nuk ka nj rrug t prcaktuar shptimi, por nj orb porosish dhe urdhrimesh. Askush nuk mund ta dij me siguri sipas Kuranit nse do t shkoj n parajs, megjithat pr ata q do t shkojn shprblimet jan jo t pakta.

  sht interesante t shikosh far predikojn fe t ndryshme n lidhje me parajsn.

  Bibla jep nj prshkrim t hollsishm t parajss.

  Sipas Bibls Zoti i tregoi shum prej profetve detaje t parajses, dhe disa prej tyre patn vegime n lidhje me parajsn dhe shkruan ato q pan atje, n mnyr q besimtart t din se si do ta kalojn prjetsin.
  Une personalisht pershkrimin e parajses ja kam pyetur shume liderave fetare te denominacioneve te ndryshme te krishtere per pershkrimin e parajses dhe nuk jane pergjigjur qarte, a thua se dyshojne ne egzistencen e parajses.

  Sa per cifutet te cilet bazohen ne Testamentin e Vjeter ata nuk besojne fare ne parajse, nuk besojne fare ne jeten tjeter. Keto pershkrimet e parajses si jane sipas bibles , a mund te na e shpjegosh?

  Se pari dua te mesoj se c'fare thote bibla ne lidhje me kete,

  dhe se dyti do te uroja te kerkoje pak me shume se c'fare premtimesh jep feja islame rreth parajses dhe pse i shikon keto si corbe porosish keshillat e Kuranit.

  Nderkohe pyejtja ime akoma pret pergjigje: Ushqimi i pare qe besimtaret do te hane kur te hyjne ne parajse!!!
  beqar

 8. #8
  kristiani Maska e krishterprizren
  Antarsuar
  31-03-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  250
  Citim Postuar m par nga eldonel Lexo Postimin
  Gjoni 14:6

  sepse Perendia e deshti aq shume boten sa qe dha birin e tij te vetemlindur qe kush do qe te besoj ne te te ket jeten e perjetshme

  KLM
  Tani kush a biri kush Perendia sipas jush e kuptoni ju sepse dyte nuk eshte aspak llogjike kjo vet baba vet biri . Une me te vertet nuk e kuptoj si ju pranon llogjika juve ?

  "Mesia duhet t mbretroj derisa t’i nnshtroj t gjith armiqt e tij. Si armik t fundit do t asgjsoj vdekjen, sepse n Shkrimin e Shenjt thuhet: Perndia i ka nnshtruar gjithka. Tani sht e qart se fjala “gjithka” nuk prfshin At q i nnshtroi t gjitha kto. E kur Biri i Perndis t ket nnshtruar gjithka, ather ai vet do ti nnshtrohet Atij q e emroi Zot t t gjithave. Ather Perndia do t jet i vetmi Zot: do t sundoj drejprdrejt mbi t gjitha." (Letra e par drejtuar Bashksis s Korintit 15:25-28) [1]

  sht ky nj fragment biblik rrall i cituar por si vreni edhe vet, flet shum. Sikur edhe t mos ekzistonte asnj argument tjetr n Bibl q do t kundrshtonte hyjnyeshmrin e Jezusit kjo do t mjaftonte. Nga vargjet e cituara m lart mund t nxirren disa prfundime:  1. Jezusi nuk kishte kurrfar fuqie apo pushteti por Ati ia kishte dhn kt n nj koh t caktuar.

  2. Misioni i tij sht i prkohshm sepse do t vinte koha e prmbushjes s misionit t tij dhe ather edhe vet Jezusi ‘do ti nnshtrohet Atij q e emroi Zot (sundimtar) t t gjithave’

  3. Pas ksaj Jezusi do t kthehet n gjendjen e mparshme kur nuk kishte kurrfar fuqie dhe Perndia – Ati ‘do t jet i vetmi Zot: do t sundoj drejtprdrejt mbi t gjitha’.  As q ka nevoj pr t sqaruar se dikush q i sht dhn pushteti pasi q nuk e ka pasur vet nuk mund t jet Perndi. Dikush i cili pasi t prmbush misionin e tij do ti nnshtrohet Zotit nuk mund t jet Perndi. Dhe fragmenti na e bn t qart se Jezusi kurrsesi nuk mund t jet Zot pasi q pas prmbushjes s misionit t Krishtit, Perndia-Ati do t jet i vetmi Zot.
  [/QUOTE]


  eshte e veshtire te kuptohet e verteta askush nuk mundet te dij driten nese nuk sheh e nese sheh e njef shume mire erresiren i dashur e i nderuar

  ATI
  BIRI
  SHPIRTI I SHENJT

  JAN NJE
  MOS E MERRNI 1+1+1 = 3

  POR 1 X 1 X 1 = 1

  KERKO NGA ZOTI TE VERTETEN AI DO TE PERGJIGJET NESE BESON SE AI EKZISTON

  EDHE UJI MUND TE JET
  UJ = AKULL = AVULL POR ESHTE NJE FORMUL H2O

 9. #9
  kristiani Maska e krishterprizren
  Antarsuar
  31-03-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  250
  Citim Postuar m par nga bakudr Lexo Postimin
  Une personalisht pershkrimin e parajses ja kam pyetur shume liderave fetare te denominacioneve te ndryshme te krishtere per pershkrimin e parajses dhe nuk jane pergjigjur qarte, a thua se dyshojne ne egzistencen e parajses.

  Sa per cifutet te cilet bazohen ne Testamentin e Vjeter ata nuk besojne fare ne parajse, nuk besojne fare ne jeten tjeter. Keto pershkrimet e parajses si jane sipas bibles , a mund te na e shpjegosh?

  Se pari dua te mesoj se c'fare thote bibla ne lidhje me kete,

  dhe se dyti do te uroja te kerkoje pak me shume se c'fare premtimesh jep feja islame rreth parajses dhe pse i shikon keto si corbe porosish keshillat e Kuranit.

  Nderkohe pyejtja ime akoma pret pergjigje: Ushqimi i pare qe besimtaret do te hane kur te hyjne ne parajse!!!

  LIDHUR ME KETE TEME KA MJAFT SHEMBUJ SE QKA NA MESON FJALA E PERENDISE PER PARAJSEN XHENETIN POR JO ALLA LAS VEGAS SI NE SHTEPIN PUBLIKE
  POR DO TE JETOJM SI ENGJUJ BILE NUK DO TE KEMI AS GJINI
  KA SHUM DALLIME BIBLA DHE KURANI
  FLM PER PYETJEN
  POR TI THUA SE E KE PYETUR NDONJE QE NJEF BIBLEN MIRE NUK BESOJ SE TE PAKTEN BIBLA KA SHUM E SHUME VENDE SE KU NA REGON SE QKA NE PARAJS POR ME MIRE LEXOJE MERE NJE HER NE DORE BIBLEN EDHE ZOTI DO TE FLET VET PER TE VERTETEN
  Ndryshuar pr her t fundit nga krishterprizren : 02-04-2008 m 09:46

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-02-2005
  Mosha
  40
  Postime
  386

  pyejtja ime akoma pret pergjigje

  Citim Postuar m par nga krishterprizren Lexo Postimin
  LIDHUR ME KETE TEME KA MJAFT SHEMBUJ SE QKA NA MESON FJALA E PERENDISE PER PARAJSEN XHENETIN POR JO ALLA LAS VEGAS SI NE SHTEPIN PUBLIKE
  POR DO TE JETOJM SI ENGJUJ BILE NUK DO TE KEMI AS GJINI
  KA SHUM DALLIME BIBLA DHE KURANI
  FLM PER PYETJEN
  POR TI THUA SE E KE PYETUR NDONJE QE NJEF BIBLEN MIRE NUK BESOJ SE TE PAKTEN BIBLA KA SHUM E SHUME VENDE SE KU NA REGON SE QKA NE PARAJS POR ME MIRE LEXOJE MERE NJE HER NE DORE BIBLEN EDHE ZOTI DO TE FLET VET PER TE VERTETEN
  Feja islame kur shpjegon parajsen nuk permend seksin permend shume mrekulli qe njeriu nuk do te ngopet, permend rehatine atje. Per kete mund te gjej nje shkrim dhe ta sjell. Permenden edhe bashkeshort dhe bashkeshorte te hijshme qe do te jetojne bashke me pallate prej qelqi ku nen pallate do te kalojne lumenj.

  KA SHUM DALLIME BIBLA DHE KURANI

  Ku e bazon se nuk do te kene njerezit gjini ne parajse? Ku permendet kjo ne Bibel? Adami dhe Eva ishin burre e grua kur ishin ne parajse para se te nxirreshin qe atje.

  Ka shume shume ndryshime, por ndersa ke sjelle kaq shume pershkrime sipas kuranit pse nuk shton edhe dy tre nga bibla.

  Une nuk kam qellim qe te sulmoj pershkrimet e parajses ne Bibel, kjo nuk eshte llogjike, por po te pyes ty se sa i qarte eshte ky shpjegim ne bibel.
  A do te hane njerezit ne parajse? Sipas asaj qe po thua, qe njerezit do te jene si engjej, nuk i takon qe do hane pasi engjejt nuk hane. A e kam drejte? Apo do te jene si engjej dhe do te hane?
  beqar

 11. #11
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,387
  Sipas islamit e vetmja menyre e sigurte qe ta arrijme shpetimin eshte qe te vdesim ne xhihad. Muhamedi dhe khalifet e pare vet nuk e kane ditur se a do te shpetojne apo jo

 12. #12
  kristiani Maska e krishterprizren
  Antarsuar
  31-03-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  250
  Citim Postuar m par nga mesia4ever Lexo Postimin
  Sipas islamit e vetmja menyre e sigurte qe ta arrijme shpetimin eshte qe te vdesim ne xhihad. Muhamedi dhe khalifet e pare vet nuk e kane ditur se a do te shpetojne apo jo


  ashtu eshte sipas disa haditheve as Muhamedi nuk e ka pas te sigurte se a do te shpetoj ka thene vete nuk e di se a do te jem ne nje kopesht me lula apo ne nje furre me zjar eeee pralla shpellash ama
  Zoti sht dashuri

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e ^AngeL^
  Antarsuar
  14-08-2002
  Vendndodhja
  U.k . London
  Mosha
  34
  Postime
  2,169
  me thene te drejten,tema shume e gjate 2 rrjeshtat e pare kame lexu,sepse too much.

  tani une qe jam Ateiste,por nuk i kam bere askujt keq.
  do te shkoj ne parajse apo jo?
  Two Heart, Two Minds, In Time, Did Find, One Love, One Aim, Two Paths, The Same

 14. #14
  kristiani Maska e krishterprizren
  Antarsuar
  31-03-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  250
  Citim Postuar m par nga ^AngeL^ Lexo Postimin
  me thene te drejten,tema shume e gjate 2 rrjeshtat e pare kame lexu,sepse too much.

  tani une qe jam Ateiste,por nuk i kam bere askujt keq.
  do te shkoj ne parajse apo jo?

  ti angel qe je ateiste ka edhe per ty nje shpetim mjafton te besosh qe Jezusi vdiq per ty per mekatet e tua dhe Ai do te merr te gjitha mekatet ,
  sa do qe te jesh e mire ne bote ,nuk ka njeri pa mekat
  Zoti sht dashuri

 15. #15
  Besimtar Musliman Maska e eldonel
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtina
  Postime
  1,219
  Citim Postuar m par nga mesia4ever Lexo Postimin
  Sipas islamit e vetmja menyre e sigurte qe ta arrijme shpetimin eshte qe te vdesim ne xhihad. Muhamedi dhe khalifet e pare vet nuk e kane ditur se a do te shpetojne apo jo
  ja fute kot ketu a , 10 prej sahabve pra shokeve te pejgamberit a.s kane qene te pergezuar me xhenet andaj lexo pak me shum , keshill

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e ^AngeL^
  Antarsuar
  14-08-2002
  Vendndodhja
  U.k . London
  Mosha
  34
  Postime
  2,169
  Citim Postuar m par nga krishterprizren Lexo Postimin
  ti angel qe je ateiste ka edhe per ty nje shpetim mjafton te besosh qe Jezusi vdiq per ty per mekatet e tua dhe Ai do te merr te gjitha mekatet ,
  sa do qe te jesh e mire ne bote ,nuk ka njeri pa mekat
  jo jo nuk kam bere mekate une. ato qe kam bere une jam mekate te vogla [nuk meren parasysh]. ndonje te madh,meqe do mi mari Jezusi po bej ndonje te pa bere.
  nga burgu a me nxjere Jezusi apo do te ngelem mrena po me vajti mendja keq per ndoj mekat?
  Two Heart, Two Minds, In Time, Did Find, One Love, One Aim, Two Paths, The Same

 17. #17
  Perjashtuar Maska e besi84
  Antarsuar
  29-12-2003
  Vendndodhja
  n'toke t'Zotit!!
  Mosha
  36
  Postime
  440
  Citim Postuar m par nga besi84 Lexo Postimin
  Tashe nuk po kuptoj ishte Jezusi ai qe u ''vetlinde'' apo kishte dikushe tjeter qe e lindi ate ???
  Ishte Jezusi ai qe e ''deboi'' Ademin a.s nga parajsa ???
  o mesia4ever me shoke keni pergjigjeje ne pytjen qe bera.Se kam deshire te di te ''vertetat'' e juaja.

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-02-2005
  Mosha
  40
  Postime
  386
  Citim Postuar m par nga mesia4ever Lexo Postimin
  Sipas islamit e vetmja menyre e sigurte qe ta arrijme shpetimin eshte qe te vdesim ne xhihad. Muhamedi dhe khalifet e pare vet nuk e kane ditur se a do te shpetojne apo jo
  e para: kjo nuk eshte e vertete. e dyta: shiko pak kuptimin e xhihadit.
  xhihad do te thote perpjekje.

  Xhihad nuk eshte te vrasesh besimtaret e besimeve te tjera. Ne vendet ku islami ka ardhur kane vazhduar jeten edhe besimet e tjera dhe e kane ruajtur larmine fetare. kurse ne vendet e krishtera ka lindur semitizmi, shtypja e cifuteve, shtypja e te krishtereve ortodokse nga katoliket, shtypja e katolikeve nga ortodokset.

  Angel--- kujdes se mos te genjejne. Se keto kane patur disa gjygje inkuizicioni dikur.
  beqar

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-02-2005
  Mosha
  40
  Postime
  386
  Citim Postuar m par nga krishterprizren Lexo Postimin
  ashtu eshte sipas disa haditheve as Muhamedi nuk e ka pas te sigurte se a do te shpetoj ka thene vete nuk e di se a do te jem ne nje kopesht me lula apo ne nje furre me zjar eeee pralla shpellash ama
  Jo nuk eshte ashtu sipas haditheve. Ate nuk e ka thene.
  Edhe kur ka bere shume adhurim, e kane pyetur: "Edhe ti qe je i shpetuar adhuron kaq shume?" (dhe adhurimi i tij ka qene duke rene me fytyre ne toke sic ka pas qene falur Jezusi dhe Moisiu) Ai ka thene: "A nuk me ben kjo mua te jem rob falenderues?"

  Nje peyjtje per te krishteret, edhe per muslimanet, per te gjithe besimtaret: Kush ka qene profeti qe ka pasur agjerimin me te bukur dhe adhurimin me te bukur?

  Le te flasim pak besim, fe.
  Lodhuni pak Besi, Mesia dhe Krishterprizren.
  beqar

 20. #20
  Besimtar Musliman Maska e eldonel
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtina
  Postime
  1,219
  Citim Postuar m par nga bakudr Lexo Postimin
  Jo nuk eshte ashtu sipas haditheve. Ate nuk e ka thene.
  Edhe kur ka bere shume adhurim, e kane pyetur: "Edhe ti qe je i shpetuar adhuron kaq shume?" (dhe adhurimi i tij ka qene duke rene me fytyre ne toke sic ka pas qene falur Jezusi dhe Moisiu) Ai ka thene: "A nuk me ben kjo mua te jem rob falenderues?"

  Nje peyjtje per te krishteret, edhe per muslimanet, per te gjithe besimtaret: Kush ka qene profeti qe ka pasur agjerimin me te bukur dhe adhurimin me te bukur?

  Le te flasim pak besim, fe.
  Lodhuni pak Besi, Mesia dhe Krishterprizren.
  une mendoj se e ke fjalen per Dawudin a.s apo ai ka agjeruar nje dite po nje dite jo dhe per namaz ka falur 1\3 nates e ke fjalen per kete kurse tek namazi se cili me mir s di qa me te thene , e ke fjalen per Dawudin a.s apo ke ?

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Muhamedi a.s. sipas kndvshtrimit t krishter
  Nga presHeva-Lee n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 10-04-2010, 22:15
 2. KUR'ANI:Fjal e Allahut xh.sh. apo vepr e Muhamedit a.s.
  Nga Senadi_ul n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-11-2006, 15:50
 3. Muhamedi, Nje Perpjekje Perendimore Per Te Kuptuar Islamin
  Nga forum126 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-02-2006, 10:44
 4. Feja Islame
  Nga Muslimane n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 28-07-2005, 21:23
 5. Nj miliard musliman n krah t Muhammedit a.s
  Nga altin55 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 04-12-2004, 14:12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •