Washington, 1 prill (presheva.com) – E prditshmja amerikane “Washington Post” ka botuar t martn nj dokument sekret t nnshkruar para pak ditsh nga ana e Ministrit t Jashtm t Republiks s Serbis Vuk Jeremiq dhe kryeministrit t Republiks s Kosovs Hashim Thai. Sipas dokumentit i cili cilsohet sikur Top Secret Slovenia dhe q mendohet se sht nnshkruar gjat samitit joformal t fundit t Bashkimit Evropian i cili u mbajt t shtunn n Brdo pri Kranju t Sllovenis, dy protagonistt jan pajtuar q Lugina e Preshevs ta fitoj pas zgjedhjeve t 11 majit t ktij viti nj status neutral , ngjashm sikur Brkoja n Bosnje pas prfundimit t lufts s atjeshme n vitin 1995. “Washington Post” –i ka zbuluar se Jeremiqi ka negociuar n emr t kryetarit t Republiks s Serbis, Boris Tadiqit i cili sikur kusht pr mbshtetjen e marrveshjes ka shtruar krkesn q Hashim Thai ta prdor ndikimin e tij ndaj liderve politik shqiptar t Lugins s Preshevs pr t’i nxitur ata q t marrin pjes n zgjedhjet parlamentare n Serbi dhe ksisoji t’u ndihmojn koalicionit t kryesuar nga Tadiqi pr ta eliminuar nga pushteti kryeministrin n dorheqje Vojisllav Koshtunicn. Burimet e gazets kan br t ditur se menjher pas nnshkrimit t marrveshjes, kreu i ekzekutivit kosovar ka biseduar n telefon me Ministrin e Jashtm t Republiks s Shqipris, Lulzim Basha pr t’i krkuar q n emr t shtetit shqiptar t’i takoj sa m shpejt q sht e mundur prfaqsuesit m relevant politik t Preshevs dhe Bujanocit pr t’iu sugjeruar q t marrin pjes n zgjedhjet parlamentare serbe, takim ky i cili edhe sht zhvilluar t hnn n Tiran. Sipas s prditshmes amerikane, dokumenti Top Secret Slovenia nnvizon se nprmejt ministrit t tij, Tadiqi i ka premtuar Thait se ai personalisht do t’ia siguroj s paku nj mandat partive politike shqiptare t Lugins s Preshevs t cilat do t merrnin pjes n zgjedhjet parlamentare, qoft edhe nse u mungojn votat e duhura. N fund “Washington Post”-i ka njoftuar pa dhn m shum hollsi se marrveshja midis Jeremiqit dhe Thait trajton edhe shtjen e strukturave paralele serbe n Kosov t cilat po menaxhohen nga njerzit e Koshtunics .
Aprilili........ hehehehehe
Ndoshta vendi i kesaj do te duhej te ishte tek forumi per humor mirepo qe te dukej sa ma reale e vedosa ketu.