Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 16 prej 16
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime nė 48 postime

  Poezia "Sikur" ne anglisht

  Perkthyer nga Monika Hyseni

  What If
  by: Edmond Shallvari
  What if eyes could see
  What ears do hear
  What if ears could listen
  What eyes see

  Stillness would go mad
  Madness even more

  What if the heart could beat
  The pain inside it
  What if it hurts
  beatings of hearts

  Love would be a person
  A person the love of it life

  What if living could cause dying

  What if death wants the life living
  World would love more itself

  Itself, would love more this world

  Copyright ©2008 Edmond Shallvari

 2. #2
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime
  Mondi,

  Une nuk jam gjykuesja me e mire per nje perkthim nga shqipja ne anglisht sepse ne kete pike me jane bere te dyja lemsh :) plus e mbaj mend kete krijim tendin ne shqip por ka kohe qe s'e kam lexuar, ndaj nuk me kujtohet mire si i ke vendosur ti fjalet. E gjithsesi mendoj se perkthimi me lart duhet perpunuar disi. Eshte fjale per fjale dhe disa rreshta nuk 'kane kuptim'! Si fjale me vete edhe kane por eshte njesoj si te thuash 'buke une dua' dhe jo 'une dua buke'...

  Respekte

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime nė 48 postime
  Te kuptoj Fiori! Monika, nje vajze e re ne moshe, qe banon ne SHBA, beri nje perpjekje modeste, duke me thene qe e pati veshtire perkthimin. Kete perpjekje dhe dashamiresi te saj une e pershendes. Bile me ndihmen e saj poezia u paraqit ne nje faqe interneti me poezi ku cuditerisht ka marre vota vleresuese. Une s'mund te gjykoj dot nivelin perkthyes, prandaj dhe e paraqita ketu per t'u ndihmuar me shume. Faleminderit per kete ndihme. Mondi

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime nė 48 postime
  Perseri nga Monika Hyseni eshte perkthyer poezia time, LIRIFLAMA. Sic me tha kjo vajze, e pati shume te veshtire dhe nuk di sa ja ka arritur, por une duke vleresuar perpjekjen e saj, po e paraqes ketu duke pranuar mendimet tuaja.


  ANTI-FREDOM

  Shhhh quiet!!!
  You are free to talk!?
  Shhhh, don't speak!!!
  You are free to open!?

  Pss dont move!!!
  You are free to walk!?
  Pssssss if you want
  be fed by two mothers!!!

  Shhh what you think
  sea has replaced milk?
  Psssss you poor thing
  It would be more than enough!!!
  * * *

  LIRIFLAMA

  Shshsht, mos fol!!!
  I lirė je tė flasėsh!?
  Shshsht, mbyll goj!!!
  I lirė je ta hapėsh!?

  Suus, mos lėviz!!!
  I lirė je tė ecėsh!?
  Suus, nė do tė pish
  Dy nėna njėherėsh!!!

  Shshsht, ē'kujton
  Se deti u bė qumėsht?
  Suus, o i gjor'
  Nė mos tė del pėr hundėsh!!!
  * * *

 5. #5
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime nė 168 postime
  Te perkthesh poezi nga nje gjuhe ne nje tjeter, duke ruajtur rimen, ritmin e vargut, kuptimin duke percjell te njejtin mesazh etj nuk eshte e lehte. Gjithmone ka vend per permiresime, por do i thoja urime Monikes per perkthimet qe ka bere duke i dhene mundesi edhe nje numri me te madh lexuesish te njihen me krijimet kaq te bukura te z. Edmond. Do sugjeroja per poezine e dyte, ne vend te perdorimit te fjales “psss” te vihej fjala “hush”...
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime nė 48 postime
  Edmond Shallvari


  Pėrnatshmėri  E huaj dita
  I huaj unė
  Flasim gjuhėn memece.
  Unė natėn pres
  Ajo e shtyn
  Tė shtojė pangopėsin' e vetes.

  E prapė nata
  Ditėn le pas
  Nė trupin tim vjen tė prehet.
  Atėhere unė
  Vetvetja jam
  Me lakuriqėsinė e natės dėfrehem.

  Na vranė ditėn
  Ditjetėn na vranė
  Me natėn na lanė jetuar.
  Por ne errėsirėn
  Tė errėt s'e lamė
  Me shpirtrat tanė e ndriēuam.


  Nė njė version anglisht, nga mikja dashamirėse Dea.


  Nights


  The foreign day
  Foreigner I
  Mute speak.
  I expect the night
  She presses
  To increase the voracity 'of yourself.

  The night again
  Day leaves after
  In my body comes to cut.
  Then I
  Self am
  With nakedness recreate night.

  They killed the day
  Day of life killed us
  The night left us live.
  But in the darkness
  The left wants dark
  With our souls shining.
  -Pasja e shpirtit ėshtė privilegj pėr trupin. (E SH)

 7. #7
  happy mom of 2 Maska e caligirl76
  Anėtarėsuar
  10-02-2003
  Vendndodhja
  california
  Postime
  16
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga mondishall Lexo Postimin
  Perseri nga Monika Hyseni eshte perkthyer poezia time, LIRIFLAMA. Sic me tha kjo vajze, e pati shume te veshtire dhe nuk di sa ja ka arritur, por une duke vleresuar perpjekjen e saj, po e paraqes ketu duke pranuar mendimet tuaja.


  ANTI-FREDOM

  Shhhh quiet!!!
  You are free to talk!?
  Shhhh, don't speak!!!
  You are free to open!?

  Pss dont move!!!
  You are free to walk!?
  Pssssss if you want
  be fed by two mothers!!!
  Versioni im
  "Wait, Don't move
  You're free to walk
  Wait if you want to be fed
  by two mothers"

  Americans don't say "shhh, por Quite dhe jo PSSS por Wait"

  Shhh what you think
  sea has replaced milk?
  Psssss you poor thing
  It would be more than enough!!!
  * * *

  LIRIFLAMA

  Shshsht, mos fol!!!
  I lirė je tė flasėsh!?
  Shshsht, mbyll goj!!!
  I lirė je ta hapėsh!?

  Suus, mos lėviz!!!
  I lirė je tė ecėsh!?
  Suus, nė do tė pish
  Dy nėna njėherėsh!!!

  Shshsht, ē'kujton
  Se deti u bė qumėsht?
  Suus, o i gjor'
  Nė mos tė del pėr hundėsh!!!
  * * *
  Nejse, ky eshte opinioni im, dhe une lexoj shume libra, prandaj me terhoqi vemendjen.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime nė 48 postime
  Citim Postuar mė parė nga caligirl76 Lexo Postimin
  Nejse, ky eshte opinioni im, dhe une lexoj shume libra, prandaj me terhoqi vemendjen.
  Te falenderoj dhe vleresoj variantin tend ne perkthim. E di veshtiresine qe permban perkthimi i poezise, sidomos asaj me rime, por kryesorja besoj se eshte ruajtja e harmonise dhe melodise se vargut. Sot, mike, perkthimi eshte kthyer ne lloj biznesi dhe monopoli, gje qe me ka penguar ne bashkepunime e botime te krijimtarise ne gjuhe te huaj. Dashamiresia e miqve ne forum, per mua eshte vertet nje nder e privilegj dhe per kete ju jam mirenjohes.
  -Pasja e shpirtit ėshtė privilegj pėr trupin. (E SH)

 9. #9
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  22-05-2010
  Vendndodhja
  CANADA
  Postime
  1,010
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga mondishall Lexo Postimin
  Edmond Shallvari


  Pėrnatshmėri  E huaj dita
  I huaj unė
  Flasim gjuhėn memece.
  Unė natėn pres
  Ajo e shtyn
  Tė shtojė pangopėsin' e vetes.

  E prapė nata
  Ditėn le pas
  Nė trupin tim vjen tė prehet.
  Atėhere unė
  Vetvetja jam
  Me lakuriqėsinė e natės dėfrehem.

  Na vranė ditėn
  Ditjetėn na vranė
  Me natėn na lanė jetuar.
  Por ne errėsirėn
  Tė errėt s'e lamė
  Me shpirtrat tanė e ndriēuam.


  Nė njė version anglisht, nga mikja dashamirėse Dea.


  Nights


  The foreign day
  Foreigner I
  Mute speak.
  I expect the night
  She presses
  To increase the voracity 'of yourself.

  The night again
  Day leaves after
  In my body comes to cut.
  Then I
  Self am
  With nakedness recreate night.

  They killed the day
  Day of life killed us
  The night left us live.
  But in the darkness
  The left wants dark
  With our souls shining.
  Po gėnjeva veten nė kėtė jetė, kur do t'ja them pastaj tė vėrtetėn?


  Do t'ja thuash vetevetes ne pasqyre
  nje rast tjeter do kesh ose nje menyre
  Neqoftese beson ate qe ke pare dhe genjyer
  Ka vend tjeter per rrefim dhe per t'i shperblyer .

  Kur e kujt t'ja thuash te verteten ?!
  St. Peter kur te nderrosh jeten .

  Shume te respektoj Mondishall ! Your comments are really great and brilliant !!!
  __________________
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Viola.V : 24-06-2010 mė 08:13

 10. #10
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  22-05-2010
  Vendndodhja
  CANADA
  Postime
  1,010
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga mondishall Lexo Postimin
  Perkthyer nga Monika Hyseni

  What If
  by: Edmond Shallvari
  What if eyes could see
  What ears do hear
  What if ears could listen
  What eyes see

  Stillness would go mad
  Madness even more

  What if the heart could beat
  The pain inside it
  What if it hurts
  beatings of hearts

  Love would be a person
  A person the love of it life

  What if living could cause dying

  What if death wants the life living
  World would love more itself

  Itself, would love more this world

  Copyright ©2008 Edmond Shallvari

  Can YOU spot a GENIUNE , can YOU spot a FAKE ?!
  What about hybrid , people suffering from self - diagnose made ?!

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e davidd
  Anėtarėsuar
  02-09-2009
  Postime
  2,056
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  I love you more every day,
  My name I long for you to say.
  Do you know just how I feel?
  Do you know this love is real?
  Sometimes I wonder what you think.
  When you hear my name, do your cheeks turn pink?
  Do you dream about me every night?
  Wish to hug me and hold me tight?
  Do you think we're meant to be?
  Together forever, you and me?
  These are the questions that run through my mind,
  Your way into my heart, you did not find.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e davidd
  Anėtarėsuar
  02-09-2009
  Postime
  2,056
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  The tears I cry
  I try to hide
  I try to stop them
  Escaping outside

  The tears I cry
  Just won't go away
  It's like i'm cursed
  'Til the end of my days

  The tears I cry
  Stream down my face
  Whenever I'm alone
  In a secluded place

  The tears I cry
  Take over me
  Blurring my vision
  So I can't see

  The tears I cry
  Are worse at night
  The soak the pillow
  Nothing seems right

  The tears I cry
  Are to much to bare
  I can't get away
  They're always there

  The tears I cry
  Are because of you
  All cos I thought
  Our love was true

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e davidd
  Anėtarėsuar
  02-09-2009
  Postime
  2,056
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  It seems you were sent straight to me from above

  Your smile is bright enough to bring the day

  Your eyes so blue, I just have to say

  There couldn't be anything more perfect in one place

  Your beauty is much deeper than just your face

  They say love takes time but yet . . . .

  It feels as if we've already met

  It feels like we were meant to be

  Together forever . . . You and Me

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e davidd
  Anėtarėsuar
  02-09-2009
  Postime
  2,056
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  The moment I opened my heart and let you in
  I saw this great love starting to begin.

  I opened my eyes to a vision of you
  I hope, I pray your feelings are true.

  I have loved and I have paid the cost
  And I have felt the pain of the love I lost.

  But, now, I think I have truly found
  An Angel who walks upon the ground.

  You go beyond all limits for me
  Just to show your love endlessly.

  I could search my whole life through
  And never find another 'you'.

  You are so special that I wanted you to know
  I truly, completely love you so.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e davidd
  Anėtarėsuar
  02-09-2009
  Postime
  2,056
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Gazing into her eyes when we first met
  I knew then she was heaven sent.
  All I ever dreamed of, an angel from above.

  She had no idea from the start
  true love, I'd found in my heart.
  One of a kind, Love that LASTS a lifetime
  All I ever dreamed of, an angel from above.

  Still, her smile, my breath it takes away
  wanting, needing, to hold her, so much to say.
  All my prayers answered when into my life she came
  to me, she was everything.
  All I ever dreamed of, an angel from above.

  Like the moon, stars, morning sunrise
  so much beauty, so much grace.
  SHE'S even more through my eyes.
  All I ever dreamed of, an angel from above.

  Together, forever, I longed to be
  can you see, YOU were very precious to me

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime nė 48 postime
  Version tjeter ne anglisht i poezise sime, Pernatshmeri, realizuar nga Monda Korca


  Nightime,

  Extraneous day,

  So do I!

  We both are speechless,

  Waiting for the night,

  That pushes me being greedily.

  Again and again,

  The night leaves behind the day

  There lies upon my body,

  Then, I come to myself,

  Making love with nudity of night.

  They vanished our daytime,

  The lifetime,

  Living, only with the gloominess.

  But,

  we wiped out the night,

  Illuminating the darkness,

  With the light beam, of our spirits!
  -Pasja e shpirtit ėshtė privilegj pėr trupin. (E SH)

Tema tė Ngjashme

 1. A po realizohet teoria e konspiracionit hebre?
  Nga DEN_Bossi nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 20-11-2006, 12:27
 2. Si ushqehet poezia moderne ?!?
  Nga BluPower_blu nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 23-01-2004, 12:21
 3. Fan S. Noli si burre fetar
  Nga Sokrat K. Dhima nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 10-10-2003, 18:28
 4. Georg Trakli, Driteroi Dhe Poezia Si Mesianizem
  Nga shigjeta nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-08-2003, 03:41
 5. Struga, aty ku poezia jonė u ndie e vlerėsuar
  Nga marinI nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 25-09-2002, 15:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •