Close
Faqja 1 prej 7 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 139
 1. #1
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,130
  Faleminderit
  113
  64 falenderime n 58 postime

  Sa e konsumojn shqiptart peshkun?

  Para viteve 90te nje pjese e vogel e shqiptareve konsumonin peshk.Ka qene ideja se mban ere,te qelb shtepini etj,pa i ditur vlerat ushqyese te tij.
  (Peshku dikur quhej si ushqim per fukarenjt)
  Dhe cmimet kane qene ekstrem:Nje kg mish 200lek dhe peshku me i shtrenjte 60-70 lek.
  Po te keni deshire mund te diskutojme.
  Me vone mund tju shkruaj dhe disa receta me baze peshkun.
  JU BEFTE MIRE!meqe eshte koha e drekes ke lagjja jone.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e alda09
  Antarsuar
  08-02-2008
  Vendndodhja
  a casa
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Kur kam jetuar ne shqiperi e perdornim shume rralle peshkun sepse nuk dinim ta gatuanim dhe s'ka qene i fresket,tani nuk e di sa ka filluar te perdoret ne shqiperi,

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e alda09
  Antarsuar
  08-02-2008
  Vendndodhja
  a casa
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Kur kam jetuar ne shqiperi e perdornim shume rralle peshkun sepse nuk dinim ta gatuanim dhe s'ka qene i fresket,tani nuk e di sa ka filluar te perdoret ne shqiperi,

 4. #4
  Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
  Antarsuar
  29-05-2004
  Postime
  2,308
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Vetem peshku i ndenjur qelbet, peshku i fresket s'ka ere qe te bezdis. Ne shtepine time konsumohet afersisht dy here ne jave.
  Kam vetem nje limit: qiellin!

 5. #5
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Antarsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,577
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Tashi ka filluar t prdoret m shum, m par s'ka pas kushte..duhet ta pastroje vet n shpi, ato shpiat si kotec pulash...dhe normal q qelbej shpia. So ndryshon puna...ta pastron shitsi, ta bn pjes pjes, ti vetm e pjek...edhe m pastr edhe pr nj koh t shkurtr.

  Gjitashtu edhe llojet e gatimit me peshk jan shtu.
  Life's too short to remove USB safely.

 6. #6
  En el nombre del dios Maska e qorri_30
  Antarsuar
  31-08-2006
  Vendndodhja
  MADE IN ALBANIA
  Postime
  180
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Para viteve 90te nje pjese e vogel e shqiptareve konsumonin peshk.Ka qene ideja se mban ere,te qelb shtepini etj,pa i ditur vlerat ushqyese te tij.
  (Peshku dikur quhej si ushqim per fukarenjt)
  Dhe cmimet kane qene ekstrem:Nje kg mish 200lek dhe peshku me i shtrenjte 60-70 lek.

  Nuk je shprehur qarte , ose nuk e ke jetuar ate koh ......

  E verteta eshte qe shqipetaret nuk dinin ta gatuanin peshkun , por keto vinin si pasoj e izolimit . Ne dyqanet e peshkut gjeje vetem sardel , krrap , ballgjon & shitsen qe t'rrinte si e fort ...Me kujtohet qe karkaleci dhe frutat e detit , quheshin si ushqime te kapitalizem revizionizmit
  ''Nse puna ju shkakton lodhje ,ather pasiviteti ju shkaton kalbje.''

 7. #7
  don't bother me Maska e Apollyon
  Antarsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,641
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  Shum rralle konsumohet te shtepia ime.. personalisht me pelqen shume, edhe gjate veres kur iki me pushime, shumicen e kohes vetem fruta deti konsumoj, pra 3 muaj vere i bej zbor..

  ca ti besh, kto kushte kena, ndaj kena mbet aq budallenj.. peshku te zhvillon trurin, po akoma se kemi kuptuar ne.
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 8. #8
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  32
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime n 16 postime
  Citim Postuar m par nga Apollyon Lexo Postimin
  Shum rralle konsumohet te shtepia ime.. personalisht me pelqen shume, edhe gjate veres kur iki me pushime, shumicen e kohes vetem fruta deti konsumoj, pra 3 muaj vere i bej zbor.

  Aq shum t plqen sa 3 muaj q je afr detit nuk ha peshk po fruta deti  Personalisht ha shum rrall peshk, jo se nuk kam mundsi por vallaj prtoj ta pastroj Nuk sht se m plqen shum.
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 9. #9
  don't bother me Maska e Apollyon
  Antarsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,641
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  Aq shum t plqen sa 3 muaj q je afr detit nuk ha peshk po fruta deti
  Pse peshku ku hy? Tek frutat e pemes?

  Nuk rritet ne dete peshku, apo anej nga elbasani rritet neper peme?

  ahahahahahahahaha
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,489
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Ketu ne europ asht tradit qdo te premte ne drek hahet peshu.
  Ne veri te Belgjikes asht deti dhe atje ka disa lloje peshqish dhe sidomos guaca qe quhen 'mules' bile nji specialitet belg quhet mul e frit.
  mulat zihen me perime (karrota, celeri e qep ) tani me guca dhe keng sherbehen me frit.

  Une peshkun dhe mishin e bardh te pules e perdori me rujt vijen e trupit, se peshku ashe me pak i yndyrshem se vishi i kuq, tani prej qe shtazet po ushqehen me ushqim industrial nuk asht aspak i garantum,shum llje semundjesh po qfaqen nga mishi i kuq.

  --------------------
  Po tash edhe peshqit po ushqehen me ushqim indutrial se po rriten ne bazena , vetem kush ka shanca te haje peshk deti....
  ----------------------
  kur isha femij thonin me hanger peshk behesh inteligjent,kjo ishte perrall peshku nuk asht fare inteleigjent pasi peshkun mos me rujt ai i han te veqlit femijt grun e te gjith farefisin.

  "Ata njerz hahen si peshqit", fjal popullore belge
  ----------------------
  shpesh per te mos sterpik gjithku me vaj e zij ne flet alumini ne furr me nji tomate te prer dhe disa flegra limon , pak voj ulliri dhe krip
  ketu ka shum lloje peshqish qe vin nga te gjitha shtetet , vetem zgjedh ne duqane.
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  06-05-2005
  Vendndodhja
  Shkoder
  Postime
  139
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Peshku e ka memorien nja 2 sekonda. Pas 2 sekondash harron cdo gje cfare ka ndodhur. Se si ka mundesi te behesh i zgjuar kur ha kete hajvan nuk dihet.

  Peshku hahet vetem aty ku ka det ose liqen sepse vetem aty eshte i fresket e gatuhet persembari, perndryshe eshte kot te lodhesh.
  Mua me pelqen shume peshku dhe kur kan qene ne shqiperi e kemi gatu gjithashtu ne shtepi. Qe me pelqejne me shume jane qefulli i liqenit, levreku, krapi, ngjalat, midhjet, karkalecat. Fiksim me ka mbet me provu koranin e pogradecit se si do te jete se kam degjuar fjale te mira.
  Tani me del parasysh nje levrek ne tjegull e me turbullon mendimet nje tave krapi, C'na bete qe na e kujtuat.

 12. #12
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,130
  Faleminderit
  113
  64 falenderime n 58 postime
  Citim Postuar m par nga qorri_30 Lexo Postimin
  Nuk je shprehur qarte , ose nuk e ke jetuar ate koh ......

  E verteta eshte qe shqipetaret nuk dinin ta gatuanin peshkun , por keto vinin si pasoj e izolimit . Ne dyqanet e peshkut gjeje vetem sardel , krrap , ballgjon & shitsen qe t'rrinte si e fort ...Me kujtohet qe karkaleci dhe frutat e detit , quheshin si ushqime te kapitalizem revizionizmit
  Qorri mos fol si tifoz mishi.peshk ka pas nga te gjitha llojetefull,krap,barbunj,sardele,koce,sepia,levrek,midhj e,gjuca shkodre vetem karkalecat shiteshin rralle(se i hante xhaxhi)

 13. #13
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Antarsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,577
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Po ajo puna e kosit si osht mr?

  Mu s'm bo efekt kosi e djathi me peshkun...jo se ka naj shije t'mir kombinimi i tyne, po vetm sa e kom provu.

  Apo mos rreh tjetrkund lapsi
  Life's too short to remove USB safely.

 14. #14
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,130
  Faleminderit
  113
  64 falenderime n 58 postime
  Jacko dhe une se kom morr vesh ca ka qene ajo puna e reaksionit me kos ose qumesht.peshku gatuhet me.....ose shoqerohet me produkte qumeshti

 15. #15

  Antarsuar
  19-05-2007
  Postime
  8,528
  Faleminderit
  5
  57 falenderime n 46 postime
  Peshkun e ha shume sidomos frutat e detit nuk i refuzoj as1here po peshkun zakonisht e ha te pjekur duke marur parasysh qe cdo fundjave kam peshk...
  "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

 16. #16
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  32
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime n 16 postime
  Citim Postuar m par nga Apollyon Lexo Postimin
  Pse peshku ku hy? Tek frutat e pemes?

  Nuk rritet ne dete peshku, apo anej nga elbasani rritet neper peme?

  ahahahahahahahaha
  Nuk e dija se peshku futej n familjen e frutave t detit, gjithsesi.  Pr punn e peshkut me nnproduktet e qumshtit sht se: m par ishte luks t haje shum gjra pr drek ndaj nga varfria e madhe duhet t haje o peshk o kos
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 17. #17
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime n 104 postime
  Me shkrite se qeshuri

  Shume teme e lezetcme dhe komplimenta gjithe pjesmarresve.

  Edhe une si shumica ketu ushqimet e detit i kam shume qejf ne pergjithsi. Por duhet gjetur peshk i fresket dhe me cilesi ... Ne vere e kemi bere si 'tradite' ne shtepi qe ditet kur jemi pushim hame peshk te pjekur ne prush/gas lol Vetem pak limon e qepe (per ata qe i hane keto te fundit) ka nevoje ai peshk dhe te kenaq. Emrin duhet tja kerkoj sepse zakonisht me gatimin e ketij peshku nuk merrem une - ndoshta kjo eshte dhe arsyeja perse me pelqen me shume.

  Eshte e vertete qe tani peshku vjen i lare dhe i prere, por ka dhe gjerat jo te mira qe erdhen me zhvillimin industrial dhe intelektual te njerzimit, dhe nje nga ato eshte ndotja e ujrave. Zakonisht ketu ne US peshku thote ne qofte se eshte rritur ne ferm ose nq se eshte rritur ne Atlantik etj. Mire eshte qe kur ta zgjidhni peshkun te mos jete i rritur ne ferm sepse ne te tilla raste i rrisin me ilace per ti bere me te 'bukur' per syrin e per te rritur sa me shume per fitim. Por dhe kur thote qe eshte rritur ne ujra te hapura duhet pasur parasysh qe ka zona te ndotura shume me kimikate, ndaj edukojeni veten perparase ti fusni barkut ushqim te demshem per shendetin.


  Ndersa ne lidhje me reaksonin e peshkut me produktet e qumshtit eshte e vertete vetem per disa lloj peshqish. Mund t'ju shkruaj me shume per kete heren tjeter (nuk e ve ne dyshim qe ka qene pjeserisht dhe arsyeja qe dha Clay).

 18. #18
  ciao belli !!! Maska e donna76
  Antarsuar
  30-08-2005
  Mosha
  44
  Postime
  1,496
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 4 postime
  sot ne darke bera peshk...ja keputa ne furre se kur e gatuaj siper me vjen ere guzhina per nje jave...

  nje here ne jave e bej se s'ben ,po nuk shikoj ndonje permirsim nga trut ..lol
  "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,489
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  Question

  Citim Postuar m par nga Jack Watson Lexo Postimin
  Po ajo puna e kosit si osht mr?

  Vertet puna e kosit mister.....
  une e adhuroj kosin qdo dit ha kos nga nji pako apo dy sipas qejfit, nji dit po sa hangra peshk dhe menjiher hangra kos , harrova "helmimin" dhe pasi e hangra mu kujtu helmimi e telefonova motren i thash jam helmu fillun faqet te me skuqen ...motra tha rren asht une kam hanger e sme ka ba gjo, une nuk fjeta mos po me zen gjumi e helmuar ......nuk me beri gjo kosi as mu ....por nuk bej ma ashtu se jam frigu...mu kishin skuq faqet nga friga

  e pra ketu peshku pergaditet me limon tomate dhe patate desert mund te ket puding por kos kurr jo...
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 20. #20
  i/e larguar
  Antarsuar
  09-11-2005
  Vendndodhja
  France ...
  Postime
  6,227
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 10 postime
  Ajo puna kosit dhe djathit ishte nga varferia , qe mos hanin robt shume u thonin ju ben reaksion , keshtu qe ne nje vakt arrije te kursje dicka per me von , cte ben varferia thuaj dhe budalla te ben ...

  Sa per vete peshku me pelqen por mundesisht ta ha jasht , ne shtepi thjesht ideja qe do e skuq me rrenqeth trupin , ajo era e enet qe kundermojn qamet te tharton hunden , ndersa ne restorant gje qe e frekuentoj shpesh me pelqen te marr midhje , peshk sade te dites , ose brodetto | sup | me peshk , karkaleca , kallamar , midhje e ku di un me shum se si kam ber ekspertizen ...

  Me sa kam par para 4 vitesh ne shqiperi karkalecat kushtonin shume , njeher kam qen te Juvenilja dhe mora karkaleca sipas deshires apo dicka e till dhe ishin gjithsej 5 apo 6 karkaleca dhe benin 50 mij lek , te lajthitur fare me keto cmime njeriu sarrin dot as ti provoj dot te shkretat , e jo me ti haj 2 her ne jav ...
  Ndryshuar pr her t fundit nga WALCHIRIA : 31-03-2008 m 19:35

Faqja 1 prej 7 123 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Gjergj Kastriot Sknderbeu
  Nga Arbushi n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 432
  Postimi i Fundit: 23-02-2018, 13:46
 2. Video e ushtarve grek n Internet indinjon shqiptart
  Nga Ingenuous n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 207
  Postimi i Fundit: 22-09-2011, 14:58
 3. Greqia u jep shtetsin minoritarve
  Nga DYDRINAS n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 411
  Postimi i Fundit: 12-03-2008, 06:59
 4. Rrymat politike katolike shqiptare
  Nga ~Geri~ n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 74
  Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
 5. Gjergj Kastrioti sipas pikpamjeve antishqiptare
  Nga Davius n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 77
  Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •