Close
Faqja 0 prej 12 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 221
  1. #1
    Paqe! Maska e Matrix
    Anëtarësuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Në Zemrën e Hyjit!
    Postime
    3,123

    Dëshmitarët e Jehovait...Mashtrimi djallëzor i rradhës.

    Shoh se nje person me emrin Ema Sinani, qe duket se eshte ithtare e grupit mason "Desh. Jehovait", na ka prezantuar me disa prej doktrinave te tyre!

    Cfare besojne keta masone:
    1)Perendia eshte 1 person, vetem Ati!
    2)Biri eshte i Parekrijuari i Tij
    (Shihni sa i ngjashem me gjysem perendite greke)
    3)Shpirti i Shenjte eshte forca aktive e Tij
    4)Shpirti nuk ekziston
    5)Ferri nuk ekziston
    Kur te ngjallen te vdekurit, ata qe do bejne prape mekate, do vdesin pergjithmone ndersa ata qe do mbajne urdherimet nuk do vdesin asnjehere
    (Pra njerezit do gjykohen vetem per ato qe do bejne pas ringjalljes)
    6)Jezusi nuk vdiq ne kryq por ne shtylle
    7)Ai do kthehej ne fund te shek 19, por befas ndryshoi mendje dhe vendosi te kthehet me 1914, por prape me sa duket ndrroi mendje dhe vendosi te mos vije fare ne toke, por te hyje ne qiell
    (se ku ishte deri atehere, vetem themeluesi i tyre, Charles Russell e di)
    8)Vetem 144000 do shkojne truperisht ne qiell, te tjeret do jetojne ne toke
    9)Kungimin mund ta marrin vetem keta 144000, te tjeret vetem mund t'i prekin copat e bukes qe simbolizojne trupin e Krishtit sipas tyre
    10)Gjyqi nuk do jete 1 dite por mijera vjet
    11) 7 librat e Russell kane frymezim hyjnor dhe vetem me ane te tyre mund te kuptojme Shkrimin e Shenjte!



    Keta jane deshmitaret!
    Por per mendimin tim ata jane protestantet me te sinqerte!
    Protestantet e tjere thone "Vetem Biblen besojme!", por nga ana tjeter i festojne dhe Krishtlindjet, e mbajne dhe te dielen si dite pushimi, besojne dhe ne Trini, pra nuk i jane dhe aq besnike thenies se tyre "Vetem Bibla!"
    Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-10-2002
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    64
    Matrix:

    Nuk kam thene se jam Deshmitare e Jehovait.Por kam studiuar biblen me ta. Dhe me duket se ka 1 diference te madhe midis te qenit Deshmitar, dhe vetem se sa kam studiuar me ta. Apo jo?? Cfare keni per te thene tani? (:


    me respekt Ema
    Me duaj 1 here qe te dua 100

  3. #3
    Paqe! Maska e Matrix
    Anëtarësuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Në Zemrën e Hyjit!
    Postime
    3,123
    Me behet qejfi per ty qe nuk je nje prej tyre!!!

    Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-10-2002
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    64
    Vertet!!?? Pse ?? nuk e dija qe qenkan kaq te llahtarshem(: 1 pyetje ! C'fare te kane bere ty qe i urren kaq shume ??

    te pershendes
    Me duaj 1 here qe te dua 100

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-10-2007
    Postime
    63
    Përshendetje ema edhe une kom studijuar bibeln me.Dëshmitaret e jehovait dikun afer 2 vjet por kur kom vazhduar te shkoj ne kishen.Protestante ekom kuptu ndryshimin e madh edhe te them të drejt me shumë gjëra jan jo logjike fjalet e tynve Jezusi asht biri i zotit. Ema po ta boj ni pytje per qfar arsye ata e ndrun biblen fjalt krejt ndrysh ti ndoshta mendon se asht kuptimi njejt po nuk asht ashtu ne te vertet oki te pershendes shumë.

  6. #6
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Citim Postuar më parë nga ema sinani Lexo Postimin
    Vertet!!?? Pse ?? nuk e dija qe qenkan kaq te llahtarshem(: 1 pyetje ! C'fare te kane bere ty qe i urren kaq shume ??

    te pershendes
    qe shkojne dere me dere per te blere besimtar.keto jan deshmitaret e jehovit.

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    E nderuar Ema.
    Deshmitaret e Jehoves, jane nje sekt te cilet perpiqen te shiten si te krishtere. Nuk e di se sa eshte njohuria jote ne bibel, por D.e Jehoves nuk pranojne se JEzusi eshte Zot e Perendi, pra Personi Fjala Perendi. Po keshtu nuk pranojne TRinine e Shenjte dhe deshmojne se Jezusi eshte krijese dhe jo Krijuesi. Mendoj se te gjitha ekto specifika dhe doktrinime te besimit te tyre, tregojne qarte krishterizmin dhe besimin e tyre te verber. Do te kisha deshire, nese do te deshrioje te flisnim me qarte rreth paqartesive qe dhe ti mund te kesh ndaj fjales se Krishtit ne bibel, pasi ti e pranon se ke studiuar biblen e tyre se bashku me ta.
    Ju pershendes Deshmuesi.

  8. #8
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anëtarësuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perëndinë
    Postime
    1,258
    Kjo temë është shumë e vjetër dhe personi që e ka e ka hapur mund të mos frekuentojë Forumin. Kushtojini pak më tepër vëmendje temave.


    Nën Hirin e Tij,

    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtë I Shenjtë...

  9. #9
    i regjistruar
    Anëtarësuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Diku ne emigrim
    Postime
    709
    Citim Postuar më parë nga Matrix Lexo Postimin
    Shoh se nje person me emrin Ema Sinani, qe duket se eshte ithtare e grupit mason "Desh. Jehovait", na ka prezantuar me disa prej doktrinave te tyre!

    Cfare besojne keta masone:
    1)Perendia eshte 1 person, vetem Ati!
    2)Biri eshte i Parekrijuari i Tij
    (Shihni sa i ngjashem me gjysem perendite greke)
    3)Shpirti i Shenjte eshte forca aktive e Tij
    4)Shpirti nuk ekziston
    5)Ferri nuk ekziston
    Kur te ngjallen te vdekurit, ata qe do bejne prape mekate, do vdesin pergjithmone ndersa ata qe do mbajne urdherimet nuk do vdesin asnjehere
    (Pra njerezit do gjykohen vetem per ato qe do bejne pas ringjalljes)
    6)Jezusi nuk vdiq ne kryq por ne shtylle
    7)Ai do kthehej ne fund te shek 19, por befas ndryshoi mendje dhe vendosi te kthehet me 1914, por prape me sa duket ndrroi mendje dhe vendosi te mos vije fare ne toke, por te hyje ne qiell
    (se ku ishte deri atehere, vetem themeluesi i tyre, Charles Russell e di)
    8)Vetem 144000 do shkojne truperisht ne qiell, te tjeret do jetojne ne toke
    9)Kungimin mund ta marrin vetem keta 144000, te tjeret vetem mund t'i prekin copat e bukes qe simbolizojne trupin e Krishtit sipas tyre
    10)Gjyqi nuk do jete 1 dite por mijera vjet
    11) 7 librat e Russell kane frymezim hyjnor dhe vetem me ane te tyre mund te kuptojme Shkrimin e Shenjte!



    Keta jane deshmitaret!
    Por per mendimin tim ata jane protestantet me te sinqerte!
    Protestantet e tjere thone "Vetem Biblen besojme!", por nga ana tjeter i festojne dhe Krishtlindjet, e mbajne dhe te dielen si dite pushimi, besojne dhe ne Trini, pra nuk i jane dhe aq besnike thenies se tyre "Vetem Bibla!"

    Per 7-ten po ta lexosh pak me shum biblen do ta kuptosh se kur edhe ku do kthehesh Jezui edhe do ta kuptosh pastai edhe per nr 10 edhe ate do ta kuptosh, edhe dicka tjeter qe nuk duhet te besosh si i verber per ato qe te thon por duhet te jesh elle pak OSE me saket shum i llogjikshem per ato qe degjon lexon edhe studjon.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Peniel : 19-10-2007 më 14:35

  10. #10
    i regjistruar
    Anëtarësuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Diku ne emigrim
    Postime
    709
    Citim Postuar më parë nga ema sinani Lexo Postimin
    Matrix:

    Nuk kam thene se jam Deshmitare e Jehovait.Por kam studiuar biblen me ta. Dhe me duket se ka 1 diference te madhe midis te qenit Deshmitar, dhe vetem se sa kam studiuar me ta. Apo jo?? Cfare keni per te thene tani? (:


    me respekt Ema
    Per kete ke te drejt Ema shum vete e ngaterroin studimin edhe te qenit nje i till por me per te ardhur keq eshte se me te keq jan ata qe shtiren si te till.

  11. #11
    Interist deri ne vdekje Maska e kleo_al
    Anëtarësuar
    13-02-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    127
    ASKUSH NUK I MBUSH MENDJEN ASKUJT PËR ASGJË. KY FORUM I PËRKET PJESËS SË BESIMTARËVE QË KY FORUM I PËRFAQËSON. QËNDRONI BRENDA TEMËS.










    .
    Ndryshuar për herë të fundit nga Peniel : 19-10-2007 më 14:37
    Cke qe zgerdhihesh,doren pse e tund,kjo mendja ime,per ty nuk shkon kerkund

  12. #12
    i regjistruar
    Anëtarësuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Diku ne emigrim
    Postime
    709
    Citim Postuar më parë nga deshmuesi Lexo Postimin
    E nderuar Ema.
    Deshmitaret e Jehoves, jane nje sekt te cilet perpiqen te shiten si te krishtere. Nuk e di se sa eshte njohuria jote ne bibel, por D.e Jehoves nuk pranojne se JEzusi eshte Zot e Perendi, pra Personi Fjala Perendi. Po keshtu nuk pranojne TRinine e Shenjte dhe deshmojne se Jezusi eshte krijese dhe jo Krijuesi. Mendoj se te gjitha ekto specifika dhe doktrinime te besimit te tyre, tregojne qarte krishterizmin dhe besimin e tyre te verber. Do te kisha deshire, nese do te deshrioje te flisnim me qarte rreth paqartesive qe dhe ti mund te kesh ndaj fjales se Krishtit ne bibel, pasi ti e pranon se ke studiuar biblen e tyre se bashku me ta.
    Ju pershendes Deshmuesi.
    Eshte mir qe kur flasim te kemi edhe prova se un nuk di ndonje prej tyre qe te jet VERTAT deshmitar qe te predikoi per interse ok lol se nuk besoi qe eshte logjike qe te duma prinderit tan per interse ok te pakten ky eshte mendimi im.

  13. #13
    i regjistruar
    Anëtarësuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Diku ne emigrim
    Postime
    709
    Citim Postuar më parë nga drague Lexo Postimin
    qe shkojne dere me dere per te blere besimtar.keto jan deshmitaret e jehovit.
    Po deshe degjoi nuk di qe te ken detyruar ndonje si kan ber shum bseime te tjera.

  14. #14
    i regjistruar
    Anëtarësuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Diku ne emigrim
    Postime
    709
    Citim Postuar më parë nga kleo_al Lexo Postimin
    O ju te mbushni mendje qe te vrasin veten re car thoni.


    P.S Mos na i fshini me postimet sepse kto jan mendimet tona ok
    Si e thash edhe pak me par qe duhet te kemi me shum informacione kur gjykoim se nuk thuhet na asnje vend ne bibel per te vrar veten por perkundarzi TE KEMI RESPEKT PER VETEN.

  15. #15
    Interist deri ne vdekje Maska e kleo_al
    Anëtarësuar
    13-02-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    127
    Si fillim mos me ndryshoni me postimet.Pastaj sa per ktu ne shqiperi kemi degjuar se para ca kohesh jan ber disa vetvrasje.Te gjithe ata qe jan vetvrar kan qene femije dhe qe te gjithe merrnin pjese tek sekti juaj.Koecidence besoj
    Cke qe zgerdhihesh,doren pse e tund,kjo mendja ime,per ty nuk shkon kerkund

  16. #16
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar më parë nga ema sinani Lexo Postimin
    Vertet!!?? Pse ?? nuk e dija qe qenkan kaq te llahtarshem(: 1 pyetje ! C'fare te kane bere ty qe i urren kaq shume ??

    te pershendes
    Pershendetje ema. Ketu nuk eshte qeshtje urrejtje sepse te krishteret nuk jane te urdheruar qe te urrejne aske por t'i demaskojne genjeshtrat e satanit, ketu hyn edhe kulti i deshmitareve i prejardhur nga 'occult freemason' gjithashtu si mormonizmi. Me ka rene rasti te takoj misionare (kane qene nga Shqiperia) Deshmitare te Jehovait te cilet kane qene ne shtepine time dhe kemi biseduar, ishin te sinqerte por ata jane vet te mashtruar nga kjo organizate dhe nuk kane kurrfare njohurie per deshtimet e kesaj organizate, si ne profeci te deshtuara dhe doktrina pa kurrfare baze ne Bibel. Pastaj mos ta permendim sulmin ndaj Bibles, madje 'komshite e tyre' ('deshmitaret e xhihadit', Ahmed Didat & co.) shpeshhere kane perdorur materialet e kesaj organizate per sulmet e tyre ndaj Bibles. Mos u besoni se cfare te tjeret thone per Biblen por cfare Bibla thote per vetveten.

  17. #17
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Deshmitaret e jehovait......nje kult,nje sekt shume negativ
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e xhori
    Anëtarësuar
    25-12-2006
    Vendndodhja
    MARCHE
    Postime
    1,518
    Citim Postuar më parë nga Peniel Lexo Postimin
    Kjo temë është shumë e vjetër dhe personi që e ka e ka hapur mund të mos frekuentojë Forumin. Kushtojini pak më tepër vëmendje temave.


    Nën Hirin e Tij,

    ns
    mundet edhe te mos jete me ne forum
    por paska lene deshmimtar mbrapa qe, merren me fshirjen e postimeve
    jeshét prèmè ne aliarèm
    jeshèm more jeshèm
    po drita skeshèm

  19. #19
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anëtarësuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perëndinë
    Postime
    1,258
    http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=86017


    Lexoni këtë postim të kuptoni se nuk kemi lidhje me dëshmitarët e Jehovait. Lexoni pak më tepër dhe mos ia mbysni kot nëpër postime.

    Postimet që janë jashtë teme, përfundojnë në KOSH.




    Nën Hirin e Tij,

    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtë I Shenjtë...

  20. #20
    i regjistruar
    Anëtarësuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Diku ne emigrim
    Postime
    709
    Citim Postuar më parë nga kleo_al Lexo Postimin
    Si fillim mos me ndryshoni me postimet.Pastaj sa per ktu ne shqiperi kemi degjuar se para ca kohesh jan ber disa vetvrasje.Te gjithe ata qe jan vetvrar kan qene femije dhe qe te gjithe merrnin pjese tek sekti juaj.Koecidence besoj
    Ketu un nuk di ndonje qe te jet Deshmitar i Jehovait se ne radh te par nuk kan koh te merren me thashetheme se i urrejn. Edhe sa per vrasjet qe jan ber ne shqiper nuk edhe edhe shum gjera por di te them vetem nje qe Deshmitaret e Jehovait jan nje ne mbar rruzullin toksor mesojn te ter te njejtat gjera jan ne unitet me njeri tjeterin ashtu si eshte Biri(Jezui) mke Atin(Jehovain) ne unitet te dy edhe Deshmitaret jan ne unitet me ta,edhe po deshtet mund ti quan edhe nga trinitet nderroini emerin ne miljonatet, se nuk i kuptoni ato qe lexoni se thjesh nuk doni ae ti kuptoni.

Faqja 0 prej 12 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. A janë Dëshmitarët e Jehovait një sekt ose kult?
    Nga coptic në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 547
    Postimi i Fundit: 02-03-2010, 22:22
  2. Vetëvritet 11-vjeçarja besimtare
    Nga GiSHteZa në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 64
    Postimi i Fundit: 11-02-2009, 08:46
  3. Dëshmitarët e Jehovait dhe vetvrasja
    Nga Arrnubi në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 30-12-2008, 06:38
  4. Deshmitarja e Jehovait vret veten ?
    Nga Arrnubi në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 44
    Postimi i Fundit: 22-12-2008, 22:26
  5. Për dëshmitarët e Jehovait
    Nga Kryeengjelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 23-12-2006, 17:29

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •