Close
Faqja 3 prej 12 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 221
  1. #41
    i regjistruar
    Anëtarësuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Diku ne emigrim
    Postime
    709
    Citim Postuar më parë nga Peniel Lexo Postimin
    beatles. Të mos dalim nga tema me çështje që nuk i përkasin. Sa për krijimin kemi diskutuar mjaft dhe gjen shumë material në forum dhe sidomos në Botën Shpirtërore.


    drinluka.

    Duket se je një dëshmitar i Jehovait dhe kishim pritur një të tillë jo për ta sulmuar por për të diskutuar më gjerë lidhur me këtë besim të ashtuquajtur të krishterë. Jemi akuzuar ne protestantët se jemi të tillë nga shumica megjithëse e kam shpjeguar shpeshherë dhe e kam sqaruar se nuk kemi të bëjmë me sektin e të ashtuquajturve dëshmitarë të Jehovait. Ju predikoni mbretërinë e Perëndisë këtë pretendoni se bëni dhe ti thua se Krishti është predikuesi i kësaj mbretërie.

    Kjo është e saktë por mos harro se Krishti erdhi të tregojë edhe udhën për tek kjo mbretëri dhe kjo udhë ishte vetë Krishti. E keqja me ju është se nga e gjithë Bibla ju zgjidhni një pjesë të saj për të vërtetuar dogmën ose më saktë mësimin tuaj dhe injoroni pjesën tjetër. Duket se je i ri në Forum dhe meqënëse je në një temë që ka të bëjë me besimin tënd, do të desha të diskutonim gjëra konkrete lidhur me besimin e krishterë. Nuk e di se sa i gatshëm je në lidhje me këtë kërkesë.


    Nën Hirin e Tij,

    ns
    Un ja nje i till edhe jam krenar per kete qe kam gjetur besimin e vertet edhe nuk pres qe te me doj bota e di shum mir qe bota do me urrej ashtu sic urryen edhe Zoterin ton Jezu Krishtin edhe per kete nuk habitem.
    Ne lidhje me te ashtu quajtur te Krishter nuk jam dakort sepes jemi te Krishter edhe te vertet edhe jo te ashtu quajtur deshmitar te Jehovait
    sepse te ashtu quajturt deshmitar te Jehovait predikuan vet vrasjen ne shqiperi per te urryer njerezimi deshmitaret e vertet edhe per ti perndjekur ata se ne nuk predikojm fjal nga bota por ato qe thot Bibla edhe fill e perpe edhe jo ashtu si thoj ti qe zgjiedhim nje pjes te saj.

  2. #42
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar më parë nga driniluka Lexo Postimin
    Un ja nje i till edhe jam krenar per kete qe kam gjetur besimin e vertet edhe nuk pres qe te me doj bota e di shum mir qe bota do me urrej ashtu sic urryen edhe Zoterin ton Jezu Krishtin edhe per kete nuk habitem.
    Ne lidhje me te ashtu quajtur te Krishter nuk jam dakort sepes jemi te Krishter edhe te vertet edhe jo te ashtu quajtur deshmitar te Jehovait
    sepse te ashtu quajturt deshmitar te Jehovait predikuan vet vrasjen ne shqiperi per te urryer njerezimi deshmitaret e vertet edhe per ti perndjekur ata se ne nuk predikojm fjal nga bota por ato qe thot Bibla edhe fill e perpe edhe jo ashtu si thoj ti qe zgjiedhim nje pjes te saj.
    Pershendetje Driniluka. Kam disa pyetje per ty nese je Deshmitar i Jehovait.

    1. A i beson ti me shume Kulles se Rojes apo vet Bibles?

    2. Dhe gjema nje varg ne Bibel ku thuhet se Jezusi eshte krijesa e pare e Zotit

    3. Jezusi pretendonte se eshte vet Krijuesi e jo nje Engjull. Kujt i beson ti me shume: Kulles se Rojes apo Bibles.

    Kush me ka pare mua ka pare Atin" (Gjoni 14:9; 12:45).

    4. Cka rreth profecive false te organizates Kulla e Rojes.

    5. Gjoni 14:15 Të gjitha gjërat që ka Ati janë të miat; ...

    Cfare kuptimi ka per ty ky varg ketu.

    6. Pyetje e fundit. A thote Jezusi me i besu Atij, apo Kulles se Rojes?

    Respekt

  3. #43
    i regjistruar
    Anëtarësuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Diku ne emigrim
    Postime
    709
    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Pershendetje Driniluka. Kam disa pyetje per ty nese je Deshmitar i Jehovait.

    1. A i beson ti me shume Kulles se Rojes apo vet Bibles?Kulla e Rojes e thot shum qaret se nuk eshte revist profetike por ndimehse per studimin e bibles

    2. Dhe gjema nje varg ne Bibel ku thuhet se Jezusi eshte krijesa e pare e Zotit Per momentin nuk me kujtohet por do ta gjej e shumta der te shtunen se nuk kam koh te futem ne net.

    3. Jezusi pretendonte se eshte vet Krijuesi e jo nje Engjull.nga ty po e degjoj Kujt i beson ti me shume: Kulles se Rojes apo Bibles. E ke me lart pergjigjen

    Kush me ka pare mua ka pare Atin" (Gjoni 14:9; 12:45). E car kupton ti me kete??

    4. Cka rreth profecive false te organizates Kulla e Rojes.Se njohuria vjen duke studjuar edhe nuk e hedhin posht se kan gabuar se nuk e kupton mir fjalen e Perendis ne fillim

    5. Gjoni 14:15 Të gjitha gjërat që ka Ati janë të miat; ..Edhe diku tjeter thot se edhe ato qe jan te miat jan edhe te tuajat. Edhe ato qe ju a bejn juve eshte njesoj sikur te ma bejn mua Car do te thuash?

    Cfare kuptimi ka per ty ky varg ketu.

    6. Pyetje e fundit. A thote Jezusi me i besu Atij, apo Kulles se Rojes?
    edhe per Kullen e Rojes eshte pyetja e tret qe po me ben s'e di se car ke me te?
    Respekt
    Besoj se jam treguar i qaret . Me pergjigjet e kuqe.

  4. #44
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    11-08-2007
    Postime
    192
    Citim Postuar më parë nga driniluka Lexo Postimin
    Ne lidhjen me fjalen ke te drejt.
    Por ne lidhje me perse Perndija kerkon deshmitar eshte per te miren e njerzimit edhe jo te Perendis, sepese Ai shum mir mund te shkaterroi cdo gje edhe ta krijoj nga e para e ka edhe fuqin edhe mencurin edhe nuk mund ti kerkoj asnjeri llogari.
    Por po ta lexosh mir Biblen me kujdes do ta kuptosh shum mir se perse nuk e ben kete.
    kjo eshte paqartesia theologjike per mendimin tim tek desh.te jehov.perendia nuk krijoi per te shkaterruar dhe per tu kuptuar nga njeriu i dha ketij(njeriut) mendimin.deshitaret e kuptojne veten e tyre si ndermjetes(perse i duhet nje njeriu qe mendon ndermjetsuesi?)kjo per mendimin tim eshte gabim pasi misioni i deshmitareve nuk eshte kerkuar kerkundi.neser mund ta quaj cdo kush veten "ambasador i zotit",mbret i parajses"shpjegues i perendise" etj.per mua ai qe beson dicka te tille ose eshte i paafte te kuptoje, ose ka interesa personale.tek deshmitaret eshte nje mendjemadhsi qe nuk verehet ne asnje besimtar tjeter.psh.ti me ke shkruar me siper."por po ta lexosh mire biblen me kujdes,do ta kuptosh shume mire...."biblen ka shekuj qe njerezit e lexojne ,e studjojne dhe per mendimin tim secili e kupton ne menyren e tij.une po ta kisha lexuar pa kujdes nuk do te kisha edhe pyetje per te bere.po te mbeshtetem ne supozimin tend qe jezus ishte dhe eshte deshmitar i perendise dhe i mbreterise se perendise,perse duhen deshmitare te tjere?(kush nuk beson ne krijimin e perendise , ne bibel, dhe ne misionin e krishtit perse duhet te besoje tek ju?)keshilla ime eshte-me modeste ne besin dhe do ta kuptosh me mire perendine"

  5. #45
    i regjistruar
    Anëtarësuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Diku ne emigrim
    Postime
    709
    Citim Postuar më parë nga beatles Lexo Postimin
    kjo eshte paqartesia theologjike per mendimin tim tek desh.te jehov.perendia nuk krijoi per te shkaterruar dhe per tu kuptuar nga njeriu i dha ketij(njeriut) mendimin.deshitaret e kuptojne veten e tyre si ndermjetes(perse i duhet nje njeriu qe mendon ndermjetsuesi?)kjo per mendimin tim eshte gabim pasi misioni i deshmitareve nuk eshte kerkuar kerkundi.neser mund ta quaj cdo kush veten "ambasador i zotit",mbret i parajses"shpjegues i perendise" etj.per mua ai qe beson dicka te tille ose eshte i paafte te kuptoje, ose ka interesa personale.tek deshmitaret eshte nje mendjemadhsi qe nuk verehet ne asnje besimtar tjeter.psh.ti me ke shkruar me siper."por po ta lexosh mire biblen me kujdes,do ta kuptosh shume mire...."biblen ka shekuj qe njerezit e lexojne ,e studjojne dhe per mendimin tim secili e kupton ne menyren e tij.une po ta kisha lexuar pa kujdes nuk do te kisha edhe pyetje per te bere.po te mbeshtetem ne supozimin tend qe jezus ishte dhe eshte deshmitar i perendise dhe i mbreterise se perendise,perse duhen deshmitare te tjere?(kush nuk beson ne krijimin e perendise , ne bibel, dhe ne misionin e krishtit perse duhet te besoje tek ju?)keshilla ime eshte-me modeste ne besin dhe do ta kuptosh me mire perendine"
    Ne radh te par un nuk dua qe ti mbush mendjen njeriut.
    Edhe per ata qe nuk besojn as ne Bibel es ne krijim edhe as ne Perendi nuk e kam fajin un e as Perendija por eshte problemi tyre.
    Edhe sa per ta kuptuar biblen nuk mjafton vetem thjeshte leximi por ka shum gjera se edhe Danieli ishte frofeti i Tij edhe kun arriti ti kuptonte te tera Danieli 12:8.

  6. #46
    i regjistruar
    Anëtarësuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Diku ne emigrim
    Postime
    709
    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Pershendetje Driniluka. Kam disa pyetje per ty nese je Deshmitar i Jehovait.



    2. Dhe gjema nje varg ne Bibel ku thuhet se Jezusi eshte krijesa e pare e Zotit

    Respekt
    Po te tregoj dy:
    Kolosianve 1:15,16
    Zbulesa 3:14

  7. #47
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anëtarësuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perëndinë
    Postime
    1,258
    Citim Postuar më parë nga driniluka Lexo Postimin
    Po te tregoj dy:
    Kolosianve 1:15,16
    Zbulesa 3:14

    Meqënëse pak më lart je shprehur se e beson Biblën. Do të të sygjeroja që të lexoje pak më tepër ose të studjoje lidhur me të parëlindurin duke iu referuar vargut të Kolosianëve, përpara se të këpusësh gafa këtu.

    Së dyti, lidhur me vargun e Zbulesës ekzistojnë nga shkrimet e vjetra dy përdorime. Një është 'i ndërtesës së Perëndisë' dhe tjetra i 'kishës së Perëndisë'. Sido që ti lexosh nuk kanë asnjë lidhje me pretendimin tënd apo edhe të doktrinës tënde, se Krishti qenka i krijuar. Ky lloj pretendimi hedh poshtë hyjësinë e Krishtit dhe për më tepër hedh poshtë gjithë besimin e krishterë.


    Sa për atë që të shkruajta në postimin më lart, janë më se të vërteta. Eksperienca me ju nuk ka qenë e pakët dhe di se për çfarë flas.



    Nën Hirin e Tij,

    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtë I Shenjtë...

  8. #48
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar më parë nga driniluka Lexo Postimin
    Po te tregoj dy:
    Kolosianve 1:15,16
    Zbulesa 3:14
    Keto vargje siq e shpjegoi vellau jone i dashur Peniel asgje nuk kane te bejne me doktrinen e Kulles se Rojes.

    http://www.watchtower.org/bible/joh/chapter_001.htm

    1 In [the] beginning the Word was, and the Word was with God, and the Word was a god. 2 This one was in [the] beginning with God. 3 All things came into existence through him, and apart from him not even one thing came into existence.

    Fjala ishte nje zot?! Mos eshte kjo paganizem.

    http://www.bible.ca/trinity/trinity-pagan.htm

  9. #49
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar më parë nga driniluka Lexo Postimin

    Kush me ka pare mua ka pare Atin" (Gjoni 14:9; 12:45). E car kupton ti me kete??
    Une me fjale te tjera kuptoj kete. Jezusi tha: Kush me ka pare mua ka pare Zotin.

    Citim Postuar më parë nga driniluka Lexo Postimin
    Se njohuria vjen duke studjuar edhe nuk e hedhin posht se kan gabuar se nuk e kupton mir fjalen e Perendis ne fillim
    D.m.th. deshtimi i nje profecie asgje nuk eshte per ty, e le me i dhjetera profecive te deshtuara nga Kulla e Rojes, pastaj ndrrimi i doktrinave?!?!?! Deshtimi i nje profecie do te thote se jane profete te rreme i nderuari Driniluka.

    http://www.watchtower.org/al/rq/article_03.htm

    Ai ishte krijimi i parë i Perëndisë dhe për këtë arsye ai quhet Biri «i parëlindur» i Perëndisë...

    Po te ishte keshtu sic thote Kulla e Rojes krijimi i Jezusit do te permendej qysh ne Zanafille.

    http://www.biblegateway.com/passage/...er=1&version=1

    Citim Postuar më parë nga driniluka Lexo Postimin
    1. A i beson ti me shume Kulles se Rojes apo vet Bibles?Kulla e Rojes e thot shum qaret se nuk eshte revist profetike por ndimehse per studimin e bibles
    Une kam disa revista te Kulles se Rojes por a i ndihmohet dikujt ne studimin e Bibles duke shpikur doktrina jo-biblike prej vetes dhe duke i mashtruar njerzit.

    Kulla e Rojes akuzon katolicizmin se jane feja e rreme ndersa veten nuk e shohin hiq qe jane profete te rreme.

    Pershendetje
    Ndryshuar për herë të fundit nga mesia4ever : 19-12-2007 më 05:31

  10. #50
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    11-08-2007
    Postime
    192
    Citim Postuar më parë nga driniluka Lexo Postimin
    Ne radh te par un nuk dua qe ti mbush mendjen njeriut.
    perse athere shkoni shtepi me shtepi?ne qoftese ti e ke gjetur besimin tend gezoju atij .besoj se je aq i vetedishem sa ta kuptosh qe nuk mund ta ndryshosh boten(kur kete nuk e bene dot profetet ...)kjo eshte mendjemadhsia e deshmitareve, dhe njekohesisht arsyeja qe shume i mbajne per besimtare te rreme.

  11. #51
    i regjistruar
    Anëtarësuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Diku ne emigrim
    Postime
    709
    Citim Postuar më parë nga beatles Lexo Postimin
    perse athere shkoni shtepi me shtepi?ne qoftese ti e ke gjetur besimin tend gezoju atij .besoj se je aq i vetedishem sa ta kuptosh qe nuk mund ta ndryshosh boten(kur kete nuk e bene dot profetet ...)kjo eshte mendjemadhsia e deshmitareve, dhe njekohesisht arsyeja qe shume i mbajne per besimtare te rreme.
    po ateher te Mateu 28:19 Kujt i jan drejtuar ato fjal?

  12. #52
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    I (e) nderuar Driniluka.
    Kam vetem tri pyetje, dhe me pas dua tju them dicka, pasi kam mjaft eksperience ne njohurine e d. Jehoves.
    -Pyetja e pare: Cfare kupton ti , gjithmone simbas deshmise biblike, me fjalen, Krijese? Pra cfare eshte krijesa per ty?
    -Pyetja e Dyte:
    Cfare eshte Jezus Krishti per ty, gjithmone simbas fjales biblike?
    -Pyetja e trete:
    Cfare kupton me fjalet e Palit tek Romaket, kur thote: Adami qiellor, dhe Adami tokesor. si dhe cili eshte ndryshimi dhe dallimi midis Adamit qiellor dhe atij tokesor?
    Faleminderit

  13. #53
    ish- Ballisti_Tetove Maska e Cimo
    Anëtarësuar
    11-12-2004
    Postime
    2,443
    Kam nje pyetje deri tek deshmitaret e Jehovait :
    Sa eshte numri i vetevrareve ne Shqipeir per shkak te ketije sekti ?

  14. #54
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-12-2007
    Postime
    2
    keta deshmitaret e jehovait nuk hyjne fare ne linjen e protestantizmit. keta jane teper te mevonshem dhe heretike te vertete. Perendia paste meshire per ta sepse i gjithe Shkrimi i Shenjte eshte perndryshur nga njerez te paafte nga ana teologjike per te interpretuar dhe shpjeguar Shkrimin.

  15. #55
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-08-2006
    Vendndodhja
    askund
    Postime
    9,007
    Citim Postuar më parë nga ishpetuari Lexo Postimin
    Une shume ju dua o shqipetar dhe njerez.Mirepo me duhet patjeter te ju them kete.Po japi deshmin time , kerkoj ndjese nese shqetesoheni dhe ju prishet rahatia.Muslimanet dhe Hebrejt = duhet te mendojne shume,sepse nuk jane te shpetuar.Ata jane shume ne rrezik.Ju lutem ikni prej ferrit.Ata jane shume larg prej Zotit.
    www.muslimjourneytohope.com
    www.jctv.org
    Une kam qene musliman po tani jam I krishter protestant, faleminderit qofte Zotit. Kam qene ne erresire por tani jam ne drite.Kam qene I humbur por tani jam I gjetur, faleminderit qofte Zotit.
    Jezus Krishti eshte Biri I Perendise , eshte Zoti dhe Shpetimtari I njeriut.Ju lutem mendoni per vdekjen juaj, shpetoni shpirtin juaj.
    Zoti paste meshire mbi ju dhe ju dhafte HIRIN e Tij AMEN.
    B_ajeti@hotmail.com ose besaje_1@yahoo.com
    erdh te tema deshmitarit
    me dhan kushtrimin e lajmetarit
    JO SEKS PARA MARTESE

  16. #56
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    11-08-2007
    Postime
    192
    Citim Postuar më parë nga Gostivari_usa Lexo Postimin
    Ma merr mendja sepse nuk i kane fondet e juaja qe te organizojne kokte cdo dite rreth qendrave universitare, per ate shkojne shpi me shpi

    Gostivari_usa
    une nuk kam fonde dhe nuk i perkas kerkujt,as nuk dua ti mbush mendjen kerkuj.besimi im eshte vetem i imi.te me siguri me ngaterron mne ndonje tjeter.te gjithe ata qe mundohen te terheqin te tjeret ne besimin e tyre jane per mendimin tim te dobet ne ate qe besojne .frika e ben njeriun te grupohet dhe te armatoset(me arme ose ideollogji).

  17. #57
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    11-08-2007
    Postime
    192
    Citim Postuar më parë nga ishpetuari Lexo Postimin
    Une shume ju dua o shqipetar dhe njerez.Mirepo me duhet patjeter te ju them kete.Po japi deshmin time , kerkoj ndjese nese shqetesoheni dhe ju prishet rahatia.Muslimanet dhe Hebrejt = duhet te mendojne shume,sepse nuk jane te shpetuar.Ata jane shume ne rrezik.Ju lutem ikni prej ferrit.Ata jane shume larg prej Zotit.
    www.muslimjourneytohope.com
    www.jctv.org
    Une kam qene musliman po tani jam I krishter protestant, faleminderit qofte Zotit. Kam qene ne erresire por tani jam ne drite.Kam qene I humbur por tani jam I gjetur, faleminderit qofte Zotit.
    Jezus Krishti eshte Biri I Perendise , eshte Zoti dhe Shpetimtari I njeriut.Ju lutem mendoni per vdekjen juaj, shpetoni shpirtin juaj.
    Zoti paste meshire mbi ju dhe ju dhafte HIRIN e Tij AMEN.
    B_ajeti@hotmail.com ose besaje_1@yahoo.com
    lum si ti qe e ke gjetur shpetimin,por ty ste ka thene askush te shpetosh te tjeret (leja perendise kete pune,apo ti je vete perendija)

  18. #58
    i regjistruar
    Anëtarësuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Diku ne emigrim
    Postime
    709
    Citim Postuar më parë nga deshmuesi Lexo Postimin
    I (e) nderuar Driniluka.
    Kam vetem tri pyetje, dhe me pas dua tju them dicka, pasi kam mjaft eksperience ne njohurine e d. Jehoves.
    -Pyetja e pare: Cfare kupton ti , gjithmone simbas deshmise biblike, me fjalen, Krijese? Pra cfare eshte krijesa per ty?
    -Pyetja e Dyte:
    Cfare eshte Jezus Krishti per ty, gjithmone simbas fjales biblike?
    -Pyetja e trete:
    Cfare kupton me fjalet e Palit tek Romaket, kur thote: Adami qiellor, dhe Adami tokesor. si dhe cili eshte ndryshimi dhe dallimi midis Adamit qiellor dhe atij tokesor?
    Faleminderit
    E para sipas bibles kur i referohet krijes ne pergjethsi eshte cdo gjenje e gjall (shpirt) qe mer frym edhe ne disa raste i referohet njerezve si Krijesa tokesor edhe ne te tjera Engjejve si Krijesa qejllore.
    Pyetjen e dut nuk ta kuptoj edhe mir
    Edhe me Adamin qejllor edhe ate tokesor sipas bibles Jezui eshte ai qejllor ose si i referohet ndrysha Admi i fundit.
    Edhe a mund te me thuas se perse mi bere keto pyetje?

  19. #59
    i regjistruar
    Anëtarësuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Diku ne emigrim
    Postime
    709
    Citim Postuar më parë nga Cimo Lexo Postimin
    Kam nje pyetje deri tek deshmitaret e Jehovait :
    Sa eshte numri i vetevrareve ne Shqipeir per shkak te ketije sekti ?
    Nuk predikojn Deshmitaret e Jehovait vetvrasjen
    perkundrazi, ata predikojn se duhet te kemi respekt per veten edh jo ta demtojm
    duke pir alkoohol te tepert duhan ose narkotik e ku ta di une shum e shum gjera te tjera qe bej dem per trupi.
    At'her kur paskan ka respekt per jeten si mund te predikoj vetvrsaje qe nuk ka asnje lidhje me fjalen e Perendis Biblen?
    Prandaj hidhini nje veshtrim rrethe rrotull ter keto luftra qe po behen sa besimtar po shkoj ne luft nga cdo lloj besimi si myslyma edhe te krishter edhe hinduist edhe budist edhe te tjera fesh, te vetmit qe kan ndenjtur larg jan Deshmitaret e Jehovait edhe per kete te dali ndonjri qe ta kundershtoj.
    Edhe koj ndoth se asnjeri nuk ka besim tek Perendija lere se car thot me goj por me zemer te gjith shpresoj te nje qeverri tokesor kurse adhurusit e vertet pra Deshmitaret e Jehovait besoj me gjith zemer te Mreteria e Jehovait me mbret Jezuin qe eshte e vetmja qe mund ti zgjith te tera problemet e njerezimit.

  20. #60
    Inxhinier Maska e albani1
    Anëtarësuar
    16-08-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    840

    Smile

    Citim Postuar më parë nga driniluka Lexo Postimin
    Nuk predikojn Deshmitaret e Jehovait vetvrasjen
    perkundrazi, ata predikojn se duhet te kemi respekt per veten edh jo ta demtojm
    duke pir alkoohol te tepert duhan ose narkotik e ku ta di une shum e shum gjera te tjera qe bej dem per trupi.
    At'her kur paskan ka respekt per jeten si mund te predikoj vetvrsaje qe nuk ka asnje lidhje me fjalen e Perendis Biblen?
    Prandaj hidhini nje veshtrim rrethe rrotull ter keto luftra qe po behen sa besimtar po shkoj ne luft nga cdo lloj besimi si myslyma edhe te krishter edhe hinduist edhe budist edhe te tjera fesh, te vetmit qe kan ndenjtur larg jan Deshmitaret e Jehovait edhe per kete te dali ndonjri qe ta kundershtoj.
    Edhe koj ndoth se asnjeri nuk ka besim tek Perendija lere se car thot me goj por me zemer te gjith shpresoj te nje qeverri tokesor kurse adhurusit e vertet pra Deshmitaret e Jehovait besoj me gjith zemer te Mreteria e Jehovait me mbret Jezuin qe eshte e vetmja qe mund ti zgjith te tera problemet e njerezimit.
    Driniluka Fjala e Perendise thote se njeriu u krijua sipas shembelltyres se Perendise dhe per kete ne librin e zanafilles Ati i drejtohet Jezusit dhe i thote le ta bejme njeriun sipas shembelltyres sone pra sipas shembelltyres se Atit dhe te Birit dhe sigurisht edhe te Frymes se Shenjte sepse edhe Fryma fluturonte mbi siperfaqen e ujrave pra shkurt ne nje varg me poshte te zanafilles thote sipas shembelltyres se Perendise e shikon pra ne njejes dhe jo ne shumes perendive por Perendise ama Ati i thote Birit dhe Frymes sipas shembelltyres sone dhe kjo le te kuptosh se keta te tre kane te njejten shembelltyre dhe eshte padyshim shembelltyra e Perendise.
    dhe gjithashtu tek letra e pare e gjonit kap 5 vargu 7 thuhet sepse tre jane ata qe deshmojne ne qiell Ati, Fjala dhe Fryma e shenjte dhe keta te tre jane nje.
    Kjo tregon se Perendia qe ka krijuar gjithshka eshte trepersonal dhe qe cdo doktrine tjeter duke perfshire edhe ate te D.j-ve eshte e gabuar .
    Perendia aq shume e deshi boten sa dha Birin e Tij te vetem qe kushdo qe beson tek Biri te kete jeten e Perjeteshme.
    Pse Perendia nuk erdhi vete te na shpetonte por dergoi birin ?
    Sepse Jezusi tha : Une dhe Ati jemi nje nuk ndahemi kush me ka mua ka edhe Atin
    Pa mua nuk mund te beni asgje
    Keto ishin fjalet e Jezusit qe vdiq ne kryq per mekatet e tua dhe te miat dhe u ringjall prej se vdekurish
    Lavdi Zotit.
    Perendia eshte aq i madh, saqe ne na duhet perjetesia per ta njohur Ate plotesisht.

Faqja 3 prej 12 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. A janë Dëshmitarët e Jehovait një sekt ose kult?
    Nga coptic në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 547
    Postimi i Fundit: 02-03-2010, 22:22
  2. Vetëvritet 11-vjeçarja besimtare
    Nga GiSHteZa në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 64
    Postimi i Fundit: 11-02-2009, 08:46
  3. Dëshmitarët e Jehovait dhe vetvrasja
    Nga Arrnubi në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 30-12-2008, 06:38
  4. Deshmitarja e Jehovait vret veten ?
    Nga Arrnubi në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 44
    Postimi i Fundit: 22-12-2008, 22:26
  5. Për dëshmitarët e Jehovait
    Nga Kryeengjelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 23-12-2006, 17:29

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •