Close
Faqja 0 prej 12 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 227
 1. #1
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,119

  Thumbs up Eurovizion 2008

  Eurovizioni kete vit vjen me disa ndryshime nga menyra se si do zhvillohet


  Kete vit do kete dy gjysme finale (semi finals) dhe nje nate finale.

  Pra kete vit te gjitha shtetet qe konkurojne (pervec big 4, UK, Spanje, Gjermani, France) do konkurojne ne gjysmefinale duke e ndare mire shapin nga sheqeri

  Shqiperine kete vit e perfaqeson kengetarja Olta Boka me kengen Zemrat lame Peng. Kenga do kendohet ne gjuhen Shqipe. Autoret e kenges preferuan qe kete vit kenga te kendohet ne gjuhen shqipe. Eshte teper veshtire du behet nje perkthim i pershtateshem i kengeve Shqiptare ne gjuhe Anglisht, e sidomos kenges Zemrat lame Peng, thote drejtoresha e radio Tiranes, Zamira Koleci.

  Versioni perfundimtar eshte rekorduar ne nje nga studiot e medhaja Italiane. Versioni i ri eshte me i shkurter (rreth 2:58 sec), me pak ndryshime nga origjinali. Fillimi i kenges eshte i shoqeruar me kitare, ndryshe nga origjinali. Video klipi i kenges eshte pregaditur nga Pluton Vasi dhe Max Production's dhe ka kushtuar nje shume prej 8.000 euro.

  Olta eshte renditur ne numrin 6 ne listen e performimeve te gjysme finales se dyte qe do zhvillohet te Enjten 22 Mai, ne Beograd.

  Shqiperia ka nje afat prej 9 apo 10 ditesh per te bere ndryshime perfundimtare ne kenge. Si pershembull, per te shtuar 2 vokaliste shoqerues ne kenge, gje te cilen une personalisht e shikoj si dicka te demosdoshme


  ************************************************** **************************
  Eurovizion 2007

  ************************************************** **************************
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga BvizioN : 28-05-2008 mė 14:44
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 2. #2
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,119
  Finalja, e shtune 24 Mai 2008


  Vetem 5 vende jane te garantuara momentalisht per ne naten finale.

  4 vende te big 4 dhe Serbia, si fituese e Eurovizionit te kaluar.

  Pra ne naten finale, pervec ketyre 5 kengeve do jene dhe keget qe do arrijne te kualifikohen nga gjysme finalet.

  kenget jane renditur sipas radhes qe do performojne naten finale.


  02 - Mreteria e bashkuar - ANDY ABRAHAM - EVEN IF
  http://www.youtube.com/watch?v=-todAs7ZrDk

  04 - Gjermania - NO ANGELS - DISAPPEAR
  http://www.youtube.com/watch?v=jAwA41qatYo

  19 - Franca - SEBASTIAN TELLIER - DIVINE


  22 - Spanja - RODOLFO CHIKILICUATRE - BAILA EL CHIKI-CHIKI
  http://www.youtube.com/watch?v=s28qgVd0tEc

  23 - Serbia - JELENA TOMASEVIC - ORO
  http://www.youtube.com/watch?v=02gcU4utxI8
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 3. #3
  Citim Postuar mė parė nga Zeri_i_Mirdites Lexo Postimin
  Shqiperia ka nje afat prej 9 apo 10 ditesh per te bere ndryshime perfundimtare ne kenge. Si pershembull, per te shtuar 2 vokaliste shoqerues ne kenge, gje te cilen une personalisht e shikoj si dicka te demosdoshme.
  Edhe une pasi degjova te dyja versionet, bie plotesisht dakort qe duhen vokalistet shoqerues.

  Me poshte po shtoj edhe faqen zyrtare per eurovizionin kete vit

  http://www.eurovision.tv/

  Di ndonjeri si 'funksionon' alfabeti ne Beograd, se mesa pashe Andorra vinte perpara Albania lol

  Suksese kenges shqiptare!
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 4. #4
  .... ...
  Anėtarėsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  S'po sjell te gjithe artikullin, por u vendos qe Olta do ta kendoje kengen ne Shqip sepse perkthimi ne anglisht nuk shkonte.

  Shqip ne Beograd .

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Anėtarėsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,488
  flm per keto qe sollet vertet asht kenaqsi te shiqosh eurovizionin edhe pse edhe ketu ,po behen manypulime por rendesia asht me marr pjesź.
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Anėtarėsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,488
  Nuk duhet me harru se ajo qe fitoi me kengen ndarja te sonit ka me kendu e fundit me duket nese se kam gabim por e di qe ajo ep lulet .fituesit te ri......
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e erindi_al
  Anėtarėsuar
  21-04-2006
  Postime
  183
  Disa fotografi nga engjulli jone Olta Boka, e cila do ta prezenton Shqiperine ne Festivalin Evropian.


 8. #8

  Shqiperia ne Eurovizion 2008

  Fakti qe shume Shqiptare jane ende negative persa i perket paraqitjes ne Eurovizion me Olta Boken, te ben te habitesh. Ndersa shume fanse nga Europa po reagojne pozitivisht ndaj kenges Shqiptare te rradhes, vete Shqiptaret (jo te gjithe) flasin keq, sikur ta kene harruar shprehjen "Te mire a te keq, tendin mos e hidh poshte" dhe kane mesuar shprehje tjeter "Cdo gje e huaj, eshte e mire" .
  Cfare te ben pershtypje, eshte fakti se vendet e tjera Evropiane sjellin ndonjehere ne Eurovizion shume kenge te kota, por ama asnjehere nuk e hedhin veten poshte dhe kjo gje nuk vjen nga nacionalizmi por me teper nga vleresimi dhe mbrojtja e artit te cdo vendi.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 13-04-2008 mė 18:21 Arsyeja: nuk lejohen reklamat e faqeve te tjera...

 9. #9
  ish- Ballisti_Tetove Maska e Cimo
  Anėtarėsuar
  11-12-2004
  Postime
  2,443
  Kenga e Eurovizionit te Maqedonise edhe shqip :


 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Anėtarėsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kėndej
  Postime
  3,131
  Me eshte gerdit eurosongu , si munden ta zgjedhin at gjinin asnjanse ne vitin 2007 ?
  Shqiperi eshte edhe Cameria

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826

  eurofestivali

  dhe pak dite fillon eurofestivali.. ose eurovizion 2008..

  si do votojme ne shqiptaret..

  une mendoj keshtu..

  ne radhe te pare do votojme kengen tone qe eshte vertet shum e bukur.. pastaj.. me nje leter ne dore ku kemi shenuar.. ato shtete qe njohen kosoven -shtet.. pra kronologjine e shtet-njohjes se kosoves.. dhe tu a japim piket.. atyre dhe vetem atyre shteteve qe treguan respekt e guxim ne njoghjen e shpejte te kosoves..
  pra me shum pike atyre qe e njohen shpejt.. me pak atyre qe e njohen vone.. e aspak ..atyre qe nuk e njohen..

  keshtu.. politikisht votojne te gjithe.. ashtu dhe ne..

  pik..

 12. #12
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,119
  Delegacioni i Shqiperise qe na perfaceson ne Eurovizion ka dhene konference shtypi dje ne Beograd, gjithashtu Olta ka bere provat e para ne skenen e arenes se Beogradit.

  Efekti skenik ne video sfondin e skenes eshte llamburitje flakesh te kuqe dhe vershime zemrash shumengjyreshe.Ngjyra e kuqe eshte ngjyra dominuese ne skene gjate performimit te kengetares. Olta do jete e shoqeruar ne skene nga dy kitariste dhe nje ne xhez. Me sa duket Olta do kete veshje te zeze me kollare te bardhe.Muzikantet po ashtu, me te vetmin ndryshim se do kene veshje te bardhe me kollare te zeze.

  Performimi ne provat e para skenike ishe i sukseshem. Optimizmi per tu kualifikuar ne finale eshte me i larte nga i viteve te tjera.

  Fotot e radhes jane te fotografuara nga Juha Repo

  Dy te parat jane nga konferenca e shtypit dhe e treta nga provat skenike.

  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 13. #13
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,119
  Ne videoklipin e pare shte Olta Boka gjate provave skenike fillestare ne Beograd.  Ne videoklipin e dyte eshte Olta ne nje inteviste te shkurter, fragmente nga provat fillestare, po ashtu do shikoni veshjen qe do perdore Olta ne skene, si dhe veshjen e muzikanteve qe e shoqerojne.  Ne kete videoklip jane fragmente te shkurtera intervistash dhe provash skenike nga pjesmarres te ndryshem ne Eurovision 2008

  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 14. #14
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925

  Eurovizioni 2008

  Si votohet per gjysemfinalen e Eurovizionit, apo nuk ka gjysemfinale kete vit?

  Ne youtube eshte vene reklama per kengen shqiptare.


 15. #15
  Horned Almighty Maska e Behemoth
  Anėtarėsuar
  05-11-2003
  Vendndodhja
  In The Woods
  Postime
  363
  Terasbetoni ka per ta fitu \m/
  Behemoth's Room Ov Metal
  ATTERA TOTUS SANCTUS

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e erindi_al
  Anėtarėsuar
  21-04-2006
  Postime
  183

  Sonte (22 maj '08) eshte gjysemfinalja e dyte e Eurovizionit ku Olta Boka do perfaqeson Shqiperine me kengen 'Zemren e lame peng' e kompozuar nga Adrian Hila me vargjet e Pandi Laēos.
  Kenga do te kendohet ne gjuhen tone shqipe, ne arenen e Beogradit.
  19 KENGET KONKURRUESE - GJYSEM - FINALJA E DYTE


  1.Iceland
  2.Sweden
  3.Turkey
  4.Ukraine
  5.Lithuania
  6.Albania
  7.Switzerland
  8.Czech Republic
  9.Belarus
  10.Latvia
  11.Croatia
  12.Bulgaria
  13.Denmark
  14.Georgia
  15.Hungary
  16.Malta
  17.Cyprus
  18.FYR Macedonia
  19.Portugal


  Anglia
  Franca
  Serbia

  Keto tri shtetet e fundit jane ne finale.

  Ata te cilet gjinden ne gjitha shtetet e lartpermendura mund te votojne per Shqiperine.
  Kujdes, shqiptaret ne Shqiperi nuk mund te votojne per kengen shqiptare.


 17. #17
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,119
  Pra mos harroni te votoni.......

  Ne varesi te poziciont gjeokrafik te vendit ku ndodheni, varet dhe ora e transmetimit, kanali etj. Shfaqja fillon ne oren 21:00 me oren e Shqiperise. Shumica e shteteve Europiane e transmetojne drejt per se drejti. Ju mund te votoni per kengen tone vetem nese ndodheni ne 19 shtetet qe konkurojne sonte, plus UK, Gjermani, France, Spanje, Serbi. Kenga jone eshte e 6'ta ne listen e performimit.

  Nese nuk keni mundesi ta ndicni nga kanalet televizive, ka shume faqe interneti qe e transmetojne direkt dhe eurovision.tv eshte nje nga ta.

  Suksese Shqipersie, shpresojme te kualifikohemi per naten finale.


  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 18. #18
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Anėtarėsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,278
  le ta bėjmė kėshtu, shqiptaret nga Shqipėria le te votojnė Maqedoninė ndėrsa ata te Maqedonis le te votojnė Shqipėrinė

  dhe njė pyetje kisha e transmeton ndonjė kanal shqiptare ?
  Mėso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-03-2003
  Postime
  10,240
  Kengetaren e kemi si engjell, gjithashtu edhe kenga e bukur eshte! Shpresoj qe te kualifikohemi ne finale.
  #VamosArgentina

 20. #20
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,119
  dhe njė pyetje kisha e transmeton ndonjė kanal shqiptare ?
  Kanalet shteterore bejne si rregull transmetimin e Eurovizionit (ne baze te rregullave te EBU'se) dhe konkretisht ne rastin tone eshte TVSH qe ben transmetimin direkt.
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

Faqja 0 prej 12 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Kengetar shqipetar ne EUROVIZION
  Nga FJORIN nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 04-05-2011, 12:52
 2. Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 26-05-2009, 16:31
 3. Eurovizion 2009 Kenga qe do perfaqesoje Turqine
  Nga spy_baby nė forumin Muzika botėrore
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 09-01-2009, 07:09
 4. Eurovizion 2007, cfare duhet te beje Shqiperia?
  Nga ronkbh nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 21-08-2006, 15:50
 5. Ledina Ēelo: Nė Eurovizion do t'ju bėj krenarė
  Nga Shijaksi-London nė forumin Kinematografia dhe televizioni
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-05-2005, 09:00

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •