Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e altruisti_ek84
  Anėtarėsuar
  18-07-2007
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  37
  Postime
  1,151

  A mjafton ndryshimi i politikave fiskale ne Kosove per te pasur rritje ekonomike


  Ne Kosove perflitet se do te behen ndryshime ne politikat fiskale te cilat jan shum te disfarvorshme per biznesin Kosovar. Shtrohet pyetja a mjafton nje ndryshim i politikes fiskale ne Kosove per te pasur ngritje te ekonomise se vendit. Une them se eshte nje hap pozitiv por i pamjaftueshem per nja avancim te mirfillt. Me rregullimin e politikes fiskale ne i japim vetem nje krah ekonomis se Kosoves e me nje krah shum veshtir eshte te fluturon. Edhe po te ia hekesh te gjitha taksat nje bujku ne Kosove ai prap nuk do te kishte mundesi te fillon prodhimin ngase nuk ka kapital dhe mbeshtetje financiar, prandaj pa nje politik monetare te favorshme, nje ulje te normave te kamates veshtir se do te ket levizje te medhaja pozitive te Ekonomis ne Kosove. Ne Kosove efikasiteti bankar eshte shum i difavorshem, diferenca ne mes depozitave dhe kredive eshte diku 8% dhe bankat ne kosove kan nje rendiment te lart por shumicen e kapitalit te tyre e investojn jasht Kosoves afro 75% te portofolit bankat e investojn jasht kosoves ndersa vetem 25% e japin kredi, kjo duhet te ndryshoj per te pasur nje permisim te ekonomis se Kosoves.

 2. #2
  Besimtar Musliman Maska e eldonel
  Anėtarėsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtina
  Postime
  1,219
  Citim Postuar mė parė nga altruisti_ek84 Lexo Postimin
  Ne Kosove perflitet se do te behen ndryshime ne politikat fiskale te cilat jan shum te disfarvorshme per biznesin Kosovar. Shtrohet pyetja a mjafton nje ndryshim i politikes fiskale ne Kosove per te pasur ngritje te ekonomise se vendit. Une them se eshte nje hap pozitiv por i pamjaftueshem per nja avancim te mirefillt. Me rregullimin e politikes fiskale ne i japim vetem nje krah ekonomis se Kosoves e me nje krah shum veshtir eshte te fluturon. Edhe po te ia hekesh te gjitha taksat nje bujku ne Kosove ai prap nuk do te kishte mundesi te fillon prodhimin ngase nuk ka kapital dhe mbeshtetje financiar, prandaj pa nje politik monetare te favorshme, nje ulje te normave te kamates veshtir se do te ket levizje te medhaja pozitive te Ekonomis ne Kosove. Ne Kosove efikasiteti bankar eshte shum i difavorshem, diferenca ne mes depozitave dhe kredive eshte diku 8% dhe bankat ne kosove kan nje rendiment te lart por shumicen e kapitalit te tyre e investojn jasht Kosoves afro 75% te portofolit bankat e investojn jasht kosoves ndersa vetem 25% e japin kredi, kjo duhet te ndryshoj per te pasur nje permisim te ekonomis se Kosoves.
  O ne Kosov duhet shum per te bere nen nje nuk qendron pune parash ketu se kane para nuk eshte qe nuk kane 1) Heqja e te gjithe servilave atyre qe nuk punojn per popullin shqiptar por per te huajt . 2) Te korruptuarit te gjith ne biruc. Politika monetare - ne kete aspekt une mendoj qe duhet eliminuar krejtesisht normat e interesit vetem ato te sherbimeve pra qe kane te bejne vetem me ane te pageses se sherbimeve , nga ajo qe mesojm ne makroekonomi , normat e interesit kane raport te zhdrejt me investimet , pra nese normat e interesit jane 0 investimet jane infinit , kjo eshte e realizueshme nuk eshte e pamundshme . Qka po dojm ne investime ateher ta aplikojm kete te perfitojm ne populli i kosoves dhe jo te huajt duke vendosur norma te interesit aq sa deshirojn ta perbijne popullin .
  Politika fiskale - Ulja e tatimeve fundja te shkojn me kuantitet , nese kemi nje ekonomi me te madhe ateher edhe tatimet edhe pse me te ulta ato do te mblidhen me shum pasi te behen vendet e punes , te hapen biznese te reja te kete prespektiv ne vendin tone .
  Duhet ti themi stop bllokadave ekonomike qe i bejne per interesa te tyre.
  Kthimi i parase ne Kosov pra ajo te qendroj ne Kosov e jo te dal jasht saj , siq jane trusti pensional e gjera te tilla , pasi te kemi nje qendrueshmeri te parave ne shtet ateher mund te behet diq . Synimi i Ekonomis duhet te jete ta rrite nivelin e exportit sepse ne kemi deficit ne krahasim me exportin dhe importin por e mbulojn te hyrat nga jasht diaspora dhe ndihmat qe vijn nga jasht .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga eldonel : 04-04-2008 mė 19:26

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Beni_The_Great
  Anėtarėsuar
  19-10-2006
  Vendndodhja
  Nou Camp
  Postime
  379
  Ne pyetjen e parashtruar nga ju: A mjafton ndryshimi i politikave fiskale ne Kosove per te pasur rritje ekonomike?", une mund t'i pergjigjem shkurt dhe sakt JO. Ndryshimi i politikave fiskale mund te japin rendimentin e tyre ne shtetet me ekonomi te shendeshe, si shtetet e Europes Perendimore, SHBA, Japoni, etj. Ndersa ne rastin e Kosoves, vetem ndryshimi i tyre do ti kete efektet zero. Pastaj edhe ne reastin ekstrem, kur politikat fiskale te themi do te jene perfekte, perseri rezultati nuk eshte i garantuar. Ne ekonomi gjerat nuk jane aq te thjeshta, perndryshe nuk do te kishte popuj te varfer sot. Mund t'ju rikujtoj Kurben e Laferit, e cila sot perdoret gjithandej, por ne fillim nuk pati sukses. Dmth nuk eshte vetem te zbulodh dicka, por ne ekonomi me e veshtira eshte ta zbatosh ate.
  we will rock you

 4. #4
  Besimtar Musliman Maska e eldonel
  Anėtarėsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtina
  Postime
  1,219
  Citim Postuar mė parė nga Beni_The_Great Lexo Postimin
  Ne pyetjen e parashtruar nga ju: A mjafton ndryshimi i politikave fiskale ne Kosove per te pasur rritje ekonomike?", une mund t'i pergjigjem shkurt dhe sakt JO. Ndryshimi i politikave fiskale mund te japin rendimentin e tyre ne shtetet me ekonomi te shendeshe, si shtetet e Europes Perendimore, SHBA, Japoni, etj. Ndersa ne rastin e Kosoves, vetem ndryshimi i tyre do ti kete efektet zero. Pastaj edhe ne reastin ekstrem, kur politikat fiskale te themi do te jene perfekte, perseri rezultati nuk eshte i garantuar. Ne ekonomi gjerat nuk jane aq te thjeshta, perndryshe nuk do te kishte popuj te varfer sot. Mund t'ju rikujtoj Kurben e Laferit, e cila sot perdoret gjithandej, por ne fillim nuk pati sukses. Dmth nuk eshte vetem te zbulodh dicka, por ne ekonomi me e veshtira eshte ta zbatosh ate.
  Po ti po thua qe jo vetem ato por ne Kosov duhet shum per te bere duhet ta gjem zgjdhjen disi dhe jo vetem te themi kjo nuk ben e kjo nuk bene por nje gje e kam verejtur ne nuk dojm te punojm per shtet kjo eshte arsyeja kryesore . Po te punojm taman do kete rezultate si punohet tani mizerje eshte .

Tema tė Ngjashme

 1. "Revolucioni vonuar" dhe Ahmet Krasniqi
  Nga Brari nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 214
  Postimi i Fundit: 20-09-2018, 13:55
 2. Forcat ushtarake serbe mobilizohen pėrgjatė vijės administrative me Kosovėn
  Nga ARIANI_TB nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 03-04-2006, 15:11
 3. Gjendja ekonomike ne Kosove
  Nga Dita nė forumin Ekonomi & biznes
  Pėrgjigje: 40
  Postimi i Fundit: 14-04-2004, 05:42
 4. Si vjen bashkimi kombėtar?
  Nga Anton nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 487
  Postimi i Fundit: 22-02-2004, 00:19

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •