Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 25
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Fushatë donacionesh për viktimat e tragjedisë së Gërdecit

    Të gjithë kemi lexuar dhe mësuar këto ditë lajmin e kobshëm të shpërthimit të një depo municioni në zonën e Vorës, fshatin Gërdec në të cilin kanë humbur jetën shumë njerëz, janë plagosur qindra të tjerë, shumë njerëz janë renditur si të humbur pasi nuk dihet fati i tyre, dhe shumë të tjerë kanë shpëtuar jetën por kanë humbur shtëpitë, kanë humbur bizneset e vogla, kanë humbur gjënë e gjallë me të cilën ushqenin veten e familjen. Nuk është nevoja që tu përshkruaj me fjalë se sa dramatike është situata në Gërdec pasi jam i bindur që të gjithë i keni ndjekur ngjarjet nga afër nëpërmjet mediave apo nëpër faqet e forumit shqiptar.

    Kur tragjedi të tilla ndodhin në një popull të vogël e të varfër, nuk shkaktojnë vetëm dhimbje, panik e lot, por testojnë edhe dashurinë, dhembshurinë dhe frymën e vëllazërisë e bamirësisë së një populli. Kjo tragjedi përben në vetvete një apel dhe një sfidë jo vetëm për qeverinë shqiptare dhe ata shqiptarë të prekur nga tragjedia, por përbën një apel për ndihmë për të gjithë shqiptarët në botë. Të gjithë duhet të ndihmojmë njerëzit e prekur nga tragjedia pasi ata janë shqiptarë si ne, janë motrat dhe vëllezërit tanë. Dhe përpara se të presim ndihmat nga qeveria apo nga qeveritë e vendeve fqinje, duhet të jemi ne si shqiptarë të parët që ndihmojmë financiarisht viktimat e tragjedisë.

    Albasoul dhe Forumi Shqiptar, duke qënë vendtakimi më i madh i shqiptarëve në diasparë në 150 shtete të botës, ju apelon me dorën në zemër të gjithë anëtarëve dhe vizitorëve tanë që të ndihmojnë familjet shqiptare të prekura nga kjo tragjedi duke bërë një donacion financiar. Të gjithë ne pa përjashtim që jetojmë e punojmë në botë, mund të japim diçka nga të ardhurat tona për atë fëmijën të ngelur jetim nga kjo tragjedi, për atë familjen që nuk ka më një tavan mbi kokë, për atë prindin fermer të dëshpëruar në kulm që vret mendjen se si do të ushqejë fëmijët e tij tani që ka humbur edhe gjënë e gjallë me të cilën mbante familjen.

    Qeveria shqiptare ka hapur këto llogari bankare për të gjithë ata që duan të ndihmojnë financiarisht duke bërë një donacion:

    ALL 8003890900
    EUR 8000890900
    GBP 8002890900
    USD 8001890900


    Duhet të ndihmojmë njëri-tjetrin në mënyrë që të na ndihmojë edhe Perëndia si popull!

    Le ti ndodhemi pranë njëri-tjetrit në këto ditë të vështira,

    Stafi i Forumit

  2. #2
    progress Maska e BvizioN
    Anëtarësuar
    18-03-2005
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    3,119
    Une mendoj se duhet pak sqarim ketu, per sa i perket menyres se berjes se donacioneve. Me sa shikoj aty ndodhen kater llogari bankare per kater lloj valutash te ndryshme.Deshira ime per te bere donacion eshte e madhe, po ashtu mendoj shume te tjere deshirojne nje gje te tille. Mire po informacioni rreth organizates qe merret me grumbullimin e doncaioneve len shume per te deshiruar.

    Sidocofte, per momentin ndjej te nevojshme perggjigjen e ketyre pyetjeve.


    1) Cila eshte menyra e komunikimit per te kryer donacionin?

    2) C'fare menyre pagese eshte e mundur te kryhet? (lloji i kartave bankare)
    Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

  3. #3
    Rising Star and Legend Maska e Davius
    Anëtarësuar
    20-04-2003
    Vendndodhja
    Underground
    Postime
    11,956
    Zeri_i_Mirdites,

    Nuk bëhet fjalë për organizatë që mbledh donacione, por këtë e bën Qeveria shqiptare!

    1) Cila eshte menyra e komunikimit per te kryer donacionin?

    Nuk ke nevojë për komunikim. Mjafton të shkosh deri tek sporteli më afërt bankar në vendin ku jeton dhe dhuron aq para sa të lejojnë kushtet!

    2) C'fare menyre pagese eshte e mundur te kryhet? (lloji i kartave bankare)

    ALL 8003890900
    EUR 8000890900
    GBP 8002890900
    USD 8001890900

    -e para: të gjitha valutat i pranon
    -e dyta: vetëm euro
    -e treta: vetëm funtat angleze
    -e katërta: vetëm dollarët amerikan

    S'kuptoj çka nuk ke të qartë?
    My silence doesn't mean I am gone!

  4. #4
    progress Maska e BvizioN
    Anëtarësuar
    18-03-2005
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    3,119
    Citim Postuar më parë nga Davius Lexo Postimin
    S'kuptoj çka nuk ke të qartë?
    Cilat nga pyetjet qe kam bere me siper nuk ke kuptuar qe ti perseris?

    Per sa i perket pergjigjeve faleminderit, por asgje nuk solle ne drite.Jam ne dijeni se eshte qeverija Shqipare ajo qe organizon mbledhjen e donacioneve ( eshte shkruar qarte ne posten e meparshme) por menyra kaq e thjeshtezuar duke hapur kater llogari bankare me duket e quditshme. Per aq dijeni sa ke ti dhe une, te kater ato llogari mund te jene te Skender Palosh Katroshit. Duke qene qeveria organizatore e kesaj nisme duhet ta thoje mendja qe te pakten nje web site duhet ta kishe ngritur per ta bere transparente punen e saj ne lidhje me kete proces. A nuk ta thote mendja se do ishe me efektive dhe do e rriste jashtezakonisht shume shumen e donacioneve?

    Nuk ka nevoje komunikimi...domethene nuk ka nevoj per informacione dhe nuk ka nevoje te dish se kush jemi ne, dhe si i ndihmojme familjet e prekura nga tragjedia me donacionin tuaj?

    Derdhja e parave duke perdorur transferim bankar eshte proces i ngushtezuar, qe ne varesi te sherbimit te bankave kerkon kohe qe procesi i transictionit te kryhet plotesisht, ndaj mendova se do kishin ngritur ndonje menyre me te avancuar dhe jo kaq primitive. Te njejtat emra bankash bejne transferim ekspres parash, mire po emra te ndryshme krijojne teper vonesa dhe ne disa raste kthim parash pas. Kete gje e kam provuar prandaj flas.


    Te lutem Davius, nese nuk ke pergjigje, ler dike qe eshte ne dijeni qe te pergjigjet.
    Ndryshuar për herë të fundit nga BvizioN : 18-03-2008 më 18:49
    Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e OO7
    Anëtarësuar
    07-12-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    3,822
    Zeri_i_Mirdites ndodhemi ne Shqiperi, gjerat nuk jane njesoj si jashte. Ajo llogari monitorohet nga media dhe vete nga banka Raiffeisen ku dhe jane hapur llogarite. Sado leke qe te mblidhen aty nuk ka mundesi keqperdorimi te atij fondi per arsye se vete qeveria ka akorduar fond prej 6 MLD lekesh per ndihmen e qytetareve te prekur nga kjo tragjedi. Mos ki merak fare ne dergimin e parave ne ato llogari.

    Nje shpejgim i vogel per ju qe ndodheni jashte Shqiperise:
    Nese beni online banking mjafton te transferosh shumen e deshiruar tek njera nga llogarite bankare duke pasur parasysh valuten e parave qe po dergon. Mund edhe te shkosh ne banke dhe te kerkosh qe te besh transferimin tek ato numra llogarie. Ato qe keni me poshte jane e gjitha cka ju duhet per transferimin e lekeve. Nuk eshte e nevojshme te keni llogari bankare per te derguar para ne keto llogari.

    Mbajtësi i Llogarisë: Ndihma per te prekurit e tragjedise se Gerdecit
    Adresa e Bankës: Raiffeisen Bank, Rruga e Kavajës, Tirana, Albania
    Numri i llogarisë: ALL 8003890900 , EUR 8000890900 , GBP 8002890900 , USD 8001890900
    Swift Code: SGSBALTX

    Per ju qe ndodheni brenda Shqiperise mund te beni nje donacion ne te githa deget e bankes Raiffeisen.
    Ndryshuar për herë të fundit nga OO7 : 18-03-2008 më 17:15

  6. #6
    progress Maska e BvizioN
    Anëtarësuar
    18-03-2005
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    3,119
    Nje spjegim i thjeshte dhe teper ndihmues, faleminderit Halimi

    Domethene eshte Raiffeisen banka nga e cila jane hapur llogarite.

    Citim Postuar më parë nga Halimi Lexo Postimin
    Nje shpejgim i vogel per ju qe ndodheni jashte Shqiperise:
    Nese beni online banking mjafton te transferosh shumen e deshiruar tek njera nga llogarite bankare duke pasur parasysh valuten e parave qe po dergon..
    Nga banka ime eshte e mundur kryerja e transferimeve kundrejt llogarive qe permbajne 6 numra "sort code" dhe 8 numra "account numb" ose dicka te quajtur "roll number" qe eshte nje perberje germash dhe numrash. Gje e tille me sjell pengese kur mundohem te kryej transferim nga online banking per arsye se e quan te tille llogari bankare "invalid" domethene te panjohur.Kjo ishe nje nder arsyet qe e solla si diskutim....dhe mendoj se vlen dhe per te tjeret qe ndodhen ne te njejten pozite.

    Gjithashtu, per ju qe jeni ne UK, a keni dijeni se cila banke kryen transferim direkt ne banken Raiffeisen?

    Faleminderit.
    Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e OO7
    Anëtarësuar
    07-12-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    3,822
    HSBC Online ka opsionin Send Money Overseas te cilen mund ta perdoresh 09:00-15:30. Ma merr mendja se te gjitha bankat duhet ta kene ate opsion. Cfare banke ke ti Zeri_i_Mirdites?

    Tek cdo banke ne te gjithe boten ku do te paraqitesh me informacionin e meposhtem do te mund te dergosh para ne keto llogari.

    Mbajtësi i Llogarisë: Ndihma per te prekurit e tragjedise se Gerdecit
    Adresa e Bankës: Raiffeisen Bank, Rruga e Kavajës, Tirana, Albania
    Numri i llogarisë: ALL 8003890900 , EUR 8000890900 , GBP 8002890900 , USD 8001890900
    Swift Code: SGSBALTX

  8. #8
    progress Maska e BvizioN
    Anëtarësuar
    18-03-2005
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    3,119
    Citim Postuar më parë nga Halimi Lexo Postimin
    Ma merr mendja se te gjitha bankat duhet ta kene ate opsion. Cfare banke ke ti Zeri_i_Mirdites?

    Une perdor Halifax Bank dhe ka ospsion dergimi ne tjeter banke Halifax/Bulding society apo tjeter banke (po nuk specifikon transfer overseas)

    Informacioni qe kerkohet te plotesohet kur jam ne online banking eshte ky....

    Organisation :..........!
    Customer Reference :........!
    Receiving Sort Code :.........!
    Receiving Account Number:...!


    Sidocofte faleminderit. Do e provoj te shkoj ne banke me keto detaje qe ke sjelle, sepse ne branch kan me teper opsione dergimi.Por me c'kam vene re, kur dergon nga nje banke ne nje banke tjeter jashte shtetit, dhe qe bankat nuk kane link te drejtperdrejte...transferimi kerkon shume dite....mbase deri nje muaj.


    Prandaj medoja se nje pagese me Visa apo Mastero do ishe shume me e thjeshte dhe e drejtperdrejte.
    Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e OO7
    Anëtarësuar
    07-12-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    3,822
    Per keto qe ke dhene ti Zeri_i_Mirdites nuk jam i sigurt, por mendoj se ai opsion perdoret vetem per dergesa brenda vendit pasi vetem UK ka Sort Code

    Gjithesesi je me i sigurt nese shkon tek banka. Procesi nuk duhet te zgjase me shume se 1 ose 2 dite pasi Raiffeisen eshte banke Internacionale. Mund edhe te pyesesh per mundesine e dergimit te parave ne keto llogari online ne menyre qe ta dish per heres tjeter.

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e KOKASHTA
    Anëtarësuar
    29-09-2004
    Vendndodhja
    Bangkok
    Postime
    2,614
    Urime per reklamen e donacioneve per te demtuarit e Grdecit.

    Citim Postuar më parë nga Halimi Lexo Postimin
    Mbajtësi i Llogarisë: Ndihma per te prekurit e tragjedise se Gerdecit
    Adresa e Bankës: Raiffeisen Bank, Rruga e Kavajës, Tirana, Albania
    Numri i llogarisë: ALL 8003890900 , EUR 8000890900 , GBP 8002890900 , USD 8001890900
    Swift Code: SGSBALTX
    Vetem me keto te dhena te shkoj ne banke besoj se behet transferta, apo duhet dhe ndonje gje tjeter?

    Shendet
    If you tell a big enough lie and tell it frequently enough, it will be believed.

  11. #11
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anëtarësuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Shoqata e Sigurimeve te Kosoves dhuroi 150 mije euro dhe qeveria e Kosoves 50 mije tjera per viktimat e Gerdecit.
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

  12. #12
    I dergova email bankes dhe me kthyen pergjigje. Nese shkon ne nje dege jane ato qe ka vene Albo me lart.

    Ne rast se shumen doni ta kaloni ne llogari nepermjet nje transferte nga nje banke tjeter atehere informacioni qe duhet te jepni tek banka tjeter eshte si me poshte:

    emri i llogarise : MBESHTETJE PER TE PREKURIT,NGA NGJARJA NE GERDEC
    Numri i llogarise: Leke 8003890900
    EUR 8000890900
    GBP 8002890900
    USD 8001890900
    (numri i llogarise varet nga monedha e shumes qe do te depozitoni)
    Adresa e bankes: Raiffeisen Bank Rruga e Kavajes
    SWIFT code: SGSBALTX

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-03-2008
    Postime
    17
    kur po lexoja keto cka keni shkruar me lart po thoja me vete shihe sesa bujare qe jane shqiptaret. bravo njerez.
    por kjo ishte vetem pershtypja e pare sepse ne te dyten solla ndermend shume gjera te tjera. kush na siguron ne qe ato para do te shkone me te vertete ne Gerdec? pse duhet qe une, ti apo kushdo tjeter duhet te paguaje faturat e nje tufe te paaftesish e matufesh? kush e solli ate shperthim: menaxhimi, kontolli i dobet dhe sic po del se fundmi trafiku i armeve qe bente berisha me shoket e tij. me vjen shume keq per viktimat e gerdecit dhe shpreh nderimet me te sinqerta per ta por pse duhet te paguaje une ca para te tjera? mos valle i duhen berishes per te arritur shumen qe kishte ndermend te fitonte nga trafiku i municioneve!

    e di si me duket shteti shqiptar mua: si ajo lopa ne fshat, te ciles bariu eshte i detyruar ti fshije bajgat. dhe me kete veprim sbejme gje tjeter vecse fshijme bajgat e atyre te korruptuarve. por ndryshimi edhe ne kete rast eshte i madh pasi bariu e mjel lopen, ndersa ne ky shtet shkerdhat po na mjel deri ne gjak.
    ne vend qe te gjithe te ngrihemi ne protesta e demostrata dhe ta rrezojme kete qeveri hajdute, ne bejme thirrje pere donacione!?? sjam i asnje partie, por jam shqiptar, e shqiptaret keto dhjetevjecaret e fundit jane shderruar ne ca kafshe primitive te cilat dine vetem te punojne e nuk shohin rrotull se kush perfiton nga puna e tyre.
    rrespekte qeveri hajdute, dhe mos e ca koken sa te jene shqiptaret gjalle, sepse sado dhe sido qe te vjedhesh ti prap aty do qendrosh. RESPEKTE

  14. #14
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17
    Për të gjithë ata që jetojnë në Amerikë dhe duan të bëjnë një donacion, po ndaj me ju çfarë mësova nga banka ime, dhe besoj se ju do të hasni në të njëjtin proces në bankën tuaj:

    1. Duhet të paraqiteni në bankë dhe të flisni me një nga agjentet e bankës (jo sportelistet) që presin klientët. Vetëm agjentet mund tu ndihmojnë për të dërguar lekë në këto llogaritë më lart.

    2. Kërkojini që dëshironi të bëni një "wire transfer" ne nje banke ne Shqiperi.

    3. Do tu kerkojne informacion te detajuar si me poshte:
    - Emri i Bankes. [Raiffeisen Bank ]
    - Adresa e Bankes [Rruga e Kavajes, Tirane, ALBANIA]
    - Numri i llogarise ku deshironi te dergoni leket. [8001890900]
    - Kodi Swift [SGSBALTX]
    - Emri i personit qe e ka hapur ate llogari. [The Office of the Prime Minister]
    - Pershkrim me pak fjalë i arsyes së transfertës. [Donation for the Gerdec victims]
    - Adresa e personit të llogarisë. [Bulevardi “Dëshmorët e Kombit”, Tirane, ALBANIA]
    - Shumën që dëshironi të dërgoni. [$X]
    - Numrin tuaj të llogarisë në atë bankë që të tërheqin lekët. [numri juaj i llogarise nga do terhiqen leket]
    - Një kartë identifikimi tuajën si i zoti i llogarisë [Patenta e Makines]
    - Nëse dëshironi të dërgoni dollarë apo kartmonedhë të huaj.

    4. Bankat në Amerikë kanë një tarifë fikse për këto wire transfer dhe shifrat variojnë nga banka në Bankë. Banka në të cilën unë shkova kish një tarifë prej $21. Nuk ka rëndësi se sa lekë dërgon, $5 apo $5000 dollarë, tarifa është fikse. Banka ime më bëri vetëm një lehtësim, duke më ofruar opsionin e dërgimit të lekëve jo në dollarë por në Euro. Nëse banka juaj ka në depozitat e veta euro, do ti konvertojë dollarët që dëshironi të dërgoni në euro në bazë të kursit të këmbimit të ditës. Kjo bëri që tarifa e bankës të ulet nga $21 në $10, pasi transferta në Euro ul koston e transaksionit për bankat.

    5. Agjentja do të futi informacionin në kompjuter, do të marri në telefon zyrën e posacme të bankës që merret me "wire-transfers" dhe do ti konfirmoje edhe ne telefon informacionin tuaj agjentes ne ate zyren tjeter. Ajo do te dergoje leket automatikisht ne menyre elektronike bankes në Tiranë.

    6. Pasi dergesa bëhet me sukses, agjentja e bankës do tu japi edhe një kopje të printuar të transaksionit ku do tu kërkojë të hidhni firmën. Një e mban banka, një e merrni ju me vete si konfirmim të dërgesës.

    7. Procesi zgjat më pak se 15 min dhe transferta zakonisht behet brenda dites.

    8. Kontrolloni llogarinë tuaj në Internet ose me telefon që të shikoni nëse paratë janë tërhequr nga llogaria.

    Shpresoj që ky informacion tu vijë në ndihmë atyre që nuk kanë bërë më parë transferta të tilla.

    Albo
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 19-03-2008 më 17:34

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e DonDoni
    Anëtarësuar
    19-03-2008
    Postime
    29

    Urime per thirjen per donacion

    Nese mund administratori apo kushdoqofte tjeter qe mund te intervenoj ne thirjen per donacion ti shtoj edhe informatat per transakcionet nga jashte Shqiperise,

    ( emri i llogarise : MBESHTETJE PER TE PREKURIT,NGA NGJARJA NE GERDEC
    Numri i llogarise: Leke 8003890900
    EUR 8000890900
    GBP 8002890900
    USD 8001890900
    (numri i llogarise varet nga monedha e shumes qe do te depozitoni)
    Adresa e bankes: Raiffeisen Bank Rruga e Kavajes
    SWIFT code: SGSBALTX )

    Besoj qe eshte e nevojshme meqe mund te ket shume interesime jashte Shqiperise dhe pa keto informacione transakcioni nuk do behet. Ka rezik qe shumica te dorezohen dhe te mos dergojne.

    Ju faleminderit per mirekuptimin

  16. #16
    Doktoreshe Maska e Grindavecja-nr1
    Anëtarësuar
    27-08-2006
    Vendndodhja
    jetoj ne Kine punoj ne Irak kohen e lire e kaloj ne Alaske
    Postime
    94
    ne radhe te pare dua te shpreh keqardhjen per viktimat e kesaj tragjedie dhe shpresoj qe e keqja te kete ikur e zoti na ruajte mos ndodhte ndonje gje tjeter e ngjashme.

    kjo reklame per donacion duket shume e mire per te qene e vertete, megjithate njoh nje familje e cila eshte prekur nga kjo fatkeqesi (ndihmjen time preferoj ta bej direkt pa bezdisur shtetin) dhe do te interesohem se si po ndihmoen keto familje. shpresopj me gjith zemer ti shkojne vertet viktimave te Gerdecit por jam pak skeptike kur behet fjale per shtetin shqiptar.

    shpresoj qe se shpejti te mund te hedh pak drite ne ceshtjen e shperndarjes se ndihmave.
    Im not just Perfect, Im Albanian too!!

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-10-2007
    Postime
    1

    Maratone per te mbledhur ndihma per te lenduarit ne tragjedine e Gerdecit

    Edhe ne shtetin Grek te gjithe Emigrantet qe jetojne dhe punojne ne kete shtet jane bashkuar me dhimbjen e tmerreshme qe po kalojne banoret e zone s se Vores dhe te fshatit Gerdec.dhe ne shenje solidariteti jane angazhuar per tju ardhur ne ndihme dhe per tju lehtesuar sado pak dhimbjen e shkaktuar nga nenglezhenca e te tera qeverive.
    Ne nisme te kesaj fushate edhe piktori Gramshiot Defrim Hasa i cili punon dhe jeton ne shtetin Grek ne bashkepunim me shoqaten e emigranteve te qytetit te Pirgosit dhe bashkine e ketij qyteti hapen nje ekspozite me krijime te vete piktorit Zotit Defrim Hsa ekspozita do qendroje hapur tre dite dhe te gjitha te ardhurat e kesaj ekspozite do ju dergohen familjeve te prekura ne zonen e Vores.
    Vlen per tu permendur se ne kete nisme humane jane bashkuar edhe shume emigrante te shteteve te tjera te cilet jetojne dhe punojne ne shtetin helen dhe shprehin edhe ata dhimbjen dhe solidaritetin per banoret e kesaj zone .

    Jani Papa
    Greqi

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e DonDoni
    Anëtarësuar
    19-03-2008
    Postime
    29
    Ndoshta eshte heret por mendoj qe duhet te fillohet me emisione ne TV per mblledhjen e donacioneve ne bashkepunim me operatoret mobil brenda dhe jashte Shqiperise. Mund te grumbullohet nje shume e mire e te hollave edhe ne kete menyre. Kur jane te gatshem te votojn me sms per shume adhurues ne gara te ndryshme per donacion do jen te gatshem edhe me teper. Kjo me shume do ndikoj te njerezit qe nuk mund te dhurojn shuma te medhaja te hollave e e dime qe askush nuk do shkoj ne banke te dhuroj 1$, 1Euro por me mesazh do e bejne shumica (100 000 nga 1 Euro behen 100 000 euro) ndoshta per dike mund te jet banale dhe ofenduese kjo qe po them por qellimin e kam qe ne disa menyra nga pak do behet shume. Duhet edhe keto gjera ti shohim ne imtesira.

    Si mendoni ta nxisim nje menyre te ketille donacionesh gjithandej ku ka Shqiptar?

    Nuk eshte cudi qe edhe te huajt te dhurojne nga dicka. Cdo gje eshte e mireseardhur.

  19. #19
    T'majt e jotja. Maska e Reiart
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    Atje ku arrin tymi i SHARRES
    Postime
    621
    Citim Postuar më parë nga antipedagog Lexo Postimin
    kur po lexoja keto cka keni shkruar me lart po thoja me vete shihe sesa bujare qe jane shqiptaret. bravo njerez.
    por kjo ishte vetem pershtypja e pare sepse ne te dyten solla ndermend shume gjera te tjera. kush na siguron ne qe ato para do te shkone me te vertete ne Gerdec? pse duhet qe une, ti apo kushdo tjeter duhet te paguaje faturat e nje tufe te paaftesish e matufesh? kush e solli ate shperthim: menaxhimi, kontolli i dobet dhe sic po del se fundmi trafiku i armeve qe bente berisha me shoket e tij. me vjen shume keq per viktimat e gerdecit dhe shpreh nderimet me te sinqerta per ta por pse duhet te paguaje une ca para te tjera? mos valle i duhen berishes per te arritur shumen qe kishte ndermend te fitonte nga trafiku i municioneve!

    e di si me duket shteti shqiptar mua: si ajo lopa ne fshat, te ciles bariu eshte i detyruar ti fshije bajgat. dhe me kete veprim sbejme gje tjeter vecse fshijme bajgat e atyre te korruptuarve. por ndryshimi edhe ne kete rast eshte i madh pasi bariu e mjel lopen, ndersa ne ky shtet shkerdhat po na mjel deri ne gjak.
    ne vend qe te gjithe te ngrihemi ne protesta e demostrata dhe ta rrezojme kete qeveri hajdute, ne bejme thirrje pere donacione!?? sjam i asnje partie, por jam shqiptar, e shqiptaret keto dhjetevjecaret e fundit jane shderruar ne ca kafshe primitive te cilat dine vetem te punojne e nuk shohin rrotull se kush perfiton nga puna e tyre.
    rrespekte qeveri hajdute, dhe mos e ca koken sa te jene shqiptaret gjalle, sepse sado dhe sido qe te vjedhesh ti prap aty do qendrosh. RESPEKTE

    Jane te gjitha fjale te shkruara me dhimbje qe nuk do tu hiqja as edhe nje presje. Kjo eshte jeta jone prej shqiptari. Ndoshta do te shtoja qe Saliu, bashke me zagaret e tij, do te bente mire te zbrazte llogarite e veta bankare per te lare sado pak turpin qe e ka mbuluar koke e kembe.
    Injoranti eshte......
    Injorant nuk eshte ai qe nuk di, por ai qe nuk meson!

  20. #20
    ...beyond Maska e Alienated
    Anëtarësuar
    19-09-2005
    Vendndodhja
    Cassiopeia Constellation
    Postime
    3,139
    Citim Postuar më parë nga DonDoni Lexo Postimin
    Ndoshta eshte heret por mendoj qe duhet te fillohet me emisione ne TV per mblledhjen e donacioneve ne bashkepunim me operatoret mobil brenda dhe jashte Shqiperise. Mund te grumbullohet nje shume e mire e te hollave edhe ne kete menyre. Kur jane te gatshem te votojn me sms per shume adhurues ne gara te ndryshme per donacion do jen te gatshem edhe me teper. Kjo me shume do ndikoj te njerezit qe nuk mund te dhurojn shuma te medhaja te hollave e e dime qe askush nuk do shkoj ne banke te dhuroj 1$, 1Euro por me mesazh do e bejne shumica (100 000 nga 1 Euro behen 100 000 euro) ndoshta per dike mund te jet banale dhe ofenduese kjo qe po them por qellimin e kam qe ne disa menyra nga pak do behet shume. Duhet edhe keto gjera ti shohim ne imtesira.

    Si mendoni ta nxisim nje menyre te ketille donacionesh gjithandej ku ka Shqiptar?

    Nuk eshte cudi qe edhe te huajt te dhurojne nga dicka. Cdo gje eshte e mireseardhur.
    Jam shume dakord
    Ndoshta s'jemi ne gjendje cdonjeri nga ne te japim shume, por ama pak nga pak grumbullohen mjafte.
    Menyra e donacionit permes mesazheve humanitare eshte nje metode qe praktikohet ne Maqedoni nga operatoret T-Mobile, Cosmofon dhe VIP. Hapin nje numer te perbashket ku abonentet e te tre operatoreve mund te bejne nje zile ose te dergojne nje mesazh, me cka kane kaluar 100 denare (200 leke) nga llogaria e tyre ne telefon. Operatori i telefonise celulare me pas i kalon tek ofendi per te cilin jane dedikuar.

    Po te behet nje organizim i tille, kam pershtypjen se do behet. Fundja, sic thote DonDoni me siper, shume njerez sot dergojne mesazhe per te votuar ne emisione te ndryshme argetuese, Ethet, BigBrother, etj... pse s'do jepnin 200 leke per te ndihmuar (sadopak) te prekurit nga tragjedia.

    Nuk di ca ndikimi mund te kete Forumi Shqiptar per te percjelle kete mesazh deri tek Shtabi i Krizes, por dicka duhet bere.
    Koha është e maskarenjëve
    Por atdheu i Shqiptarëve

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Çfare ndodh nese zgjedhjet i fiton mazhoranca?
    Nga Humdinger në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 29
    Postimi i Fundit: 14-02-2007, 16:16
  2. Viktimat E Perdhunimit Dhe Vuajtejet E Tyre
    Nga abdulselam në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 23-01-2005, 07:31
  3. Shqipëria, ndër të parat në Ballkan për viktimat e cunamit
    Nga ganoid në forumin Ekonomi & biznes
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 10-01-2005, 11:08
  4. Hiroshima kujton viktimat
    Nga StormAngel në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 20-08-2004, 13:47
  5. Tragjedi tjetër në det, 21 të mbytur e 7 të humbur
    Nga ALBA në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 162
    Postimi i Fundit: 24-05-2004, 15:03

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •