Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 73
 1. #1

  Ramize Gjebrea

  Misteri i ekzekutimit tė partizanes sė Brigadės sė V-tė sulmuese, Ramize Gjebrea, dhe akuzat vrasėse tė “dashurisė” sė 21- vjeēares me Zaho Kokėn

  Marre nga revista SPEKTER  “Atė vit edhe pranvera erdhi e ftohtė. Ishte 5 marsi i vitit 1944. Atė ditė mungonin vetėm dy udhėheqėsit (?), Komandanti i Brigadės sė V-tė, Shefqet Peēi, dhe Komisari Hysni Kapo, ndėrkohė qė organizohej vrasja pėr akuzėn e pabesė, nė shtabin partizan...”, - rrėfen ish- partizani i Brigadės sė V-tė Sulmuese, Mato Hasamataj.
  21 –vjeēarja, pėrgjegjėsja e rinisė sė brigadės sė V-tė Sulmuese, Ramize Gjebrea, pushkatohet nė 5 mars tė vitit 1944, pa asnjė provė por me urdhėr nga lart qė kurrė nuk u mor vesh nga cili nėnshkruhej.
  Tė vėrtetat e kėsaj vrasjeje janė nė varr por nuk ėshtė bėrė asnjė pėrpjekje edhe pėr tė gjetur autorėt e kėtij ekzekutimi megjithėse, njė vit mė vonė u Zhvillua gjyqi i Gjykatės sė Lartė.
  Ramizeja u akuzua se ishte e dashura e fshehtė e Komandantit tė batalionit tė Brigadės sė V-tė, Zaho Koka, e ndėrsa ishte zyrtarisht e fejuara e Nako Spirut. Gabim ky i pafalshėm, (dashuritė e fshehta) pėr “partinė” dhe Ramize Gjebrea meritonte ekzekutimin e pabesė prapa shpine…!
  Por pse jo, shkaqet kėtij ekzekutimi lidheshin me luftėn personale pėr karrierė qė nė ato vite kishte shpėrthyer ethshėm.
  Me kėtė akuzė, pra imoralitet, gjykata e Brigadės sė Pestė e dėnon Ramizenė me pushkatim.
  Ramizea do tė ishte ende gjallė, nė qoftė se letra e korrierit, e nisur nga Shtabi i Pėrgjithshėm i Ushtrisė do tė mbėrrinte tri orė mė parė nė Ramicė tė Vlorės, e cila kundėrshtonte vendimin e Gjykatės sė Brigadės sė V-tė, pėr ekzekutimin e saj.
  Por ishte tepėr vonė, Ramizesė nuk i rikthej mė jeta edhe pse e drejta pėr tė jetuar i jepej edhe nga Shtabi i Pėrgjithshėm i Ushtrisė.

  Ekzekutimi!

  Pėrtej maleve, nė Ramicėn e vetmuar, nė afėrsi tė Vlorės, vranė pabesisht vajzėn 21- vjeēare, partizanen gjirokastrite Ramize Gjebrea. Nga kujtimet e asaj kohe, Mato Hasemataj, partizan nė Brigadėn e V-tė, shkruante nė kujtimet e tij diku nė fillim tė viteve tė demokracisė, “...Atė mėngjes me cikmė marsi, me fjolla resh si tė pėrhirme, tek ēelte sytha nė zall, bajamja e lajthia, Mesaplikut i ndrinte nuri e bardhėsia...mos kishe faj qė e doje jetėn e qė s’gėlltite dot gėnjeshtrėn. Dy sytė e tu qė fort e deshėn ēdo gjė tė bukur, tė vėrtetė. E qė s’do mundem t’i harroj, sa tė kem frymė edhe jetė!”. Pas ekzekutimit prapa shpine, nga Gjykata e Brigadės sė V-tė, Gjykata e Lartė, nė vitin 1945, kreu njė gjyq formal, ku u hetua rreth pafajėsisė apo jo tė fajit tė saj, por jo pėr fajtorėt e vėrtetė tė krimit. Ndėrkohė qė gjyqi u zhvillua me dyer tė mbyllura, pėr publikun, Nako Spiru- i fejuari i saj- e mbėshteti figurėn e saj gjatė gjithė kohės.
  Sipas tė dhėnave tė fundit arkivore, ka qenė Dushan Mugosha (Dusan Mugosa), delegati i Partisė Komuniste Jugosllave (asajkohe ndihmonte partizanėt, nė Ramicė tė Vlorės) sė bashku me anėtarė tė tjerė tė Gjykatės sė Brigatės sė V-tė Sulmuese, ata, tė cilėt kanė dhėnė urdhrin pėr ekzekutimin e Ramize Gjebresė. Kjo e fundit mėsohet nga Nijaz Dizdarevic, konsulenti jugosllav nė ndihmė tė rinisė shqiptare, gjatė kohės sė luftės, i cili nė vitin 1988 boton njė libėr nė gjuhėn serbo-kroate tė titulluar “Albanski Dnevnik” ( e botuar nga tipografia “Globus” nė Zagreb tė Kroacisė).
  “Ramize Gjebrea nuk ėshtė vrarė pa dijeninė e Dushan Mugoshės!”.
  Megjithėse, Ramize Gjebrea u pushkatua, ngelet ende enigmė fakti, sesi arriti ta ekzekutonte Gjykata e Brigadės njė anėtare tė sajėn, kur dihet qė urdhrat pėr ekzekutime vinin vetėm nga Shtabi i Pėrgjithshėm i Ushtrisė- thotė Ali Gjebrea, njeriu i afėrt i familjes sė Ramizesė. Sipas tij, ky ekzekutim s’kishte tė bėntė me njė histori dashurie por me eliminimin e personave qė nesėr, (pas luftės) mund tė kishin njė tė ardhme nė pushtet. Po ashtu Aliu tregon se Nako Spiro ėshtė shprehur se edhe nėse kjo histori dashurie e saj me Zaho Kokėn tė ishte e vėrtetė, kjo ishte njė ēėshtje e tij personale dhe jo e partisė. Kėtė mendim ka ruajtur deri nė fund tė jetės sė tij, duke u shprehur gjithnjė me konsiderata pėr tė fejuarėn e tij.

  Gjygji falls

  Njė vit pas vrasjes, zhvillohet gjyqi mbi vrasjen e Ramize Gjebresė, i cili mori nė shqyrtim vetėm faktin nėse Ramizeja kishte apo jo marrėdhėnie me Zaho Kokėn. Nė pėrfundim tė kėtij hetimi, Gjykata e Lartė me kryetar Frederik Nosin, deklaron tė pafajshme Ramize Gjebrenė, duke i dhėnė asaj titullin “Dėshmore e Kombit”. Me tej kjo gjykatė nuk mori nė shqyrtim se cilėt ishin autorėt e vrasjes as dhe kush urdhėroi ekzekutimin e Ramizesė, por thjesht historinė e dashurisė sė saj me Zaho Kokėn e konsideroi si thashethem tė thurur nė emėr tė pushtetit.
  E vėrteta e asaj dite krimi, u fundos pėrfundimisht, atje ku prehen eshtrat e Ramize Gjebresė, pranė monumentit “Nėnė Shqipėri”, qė nga zhvarrimi i saj nga vendi i pushkatimit nė maj tė vitit 1945!.

  Vajza beratase me gjak Kaēaniku

  Ramize Gjebrea lindi nė qytetin e Beratit nė 20 prill tė vitit 1923, nė njė familje me tradita patriotike. E ėma, Safia ,ishte nga Kaēaniku i Kosovės. Ndėrkaq nė kohėn e luftės me zgjedhėn turke, u njoh me Rustem Gjebrenė, me tė cilin shumė shpejt u martua. Ramizeja, qė nė fėmijėri, u frymėzua nga origjina e familjes sė saj, dhe u kthye nė njė patriote tė flaktė pėr ēėshtjen mbarėshqiptare. Sikur ta imagjinonte fatin e Shqipėrisė tė pasluftės, ajo i drejtohej Agllai Zotos, - veprimtares sė gruas nė Bregdet, - nė datėn 29.08.1943, me fjalėt : “...ne jemi pėr luftėn Nacional Ēlirimtare dhe jo pėr tė prurė rusin ose grekun me sėrbin kėtu...”.

  Ramizeja, nusja qė kaloi shtetrrethimin

  Vajza beratase qė arriti tė bėjė famė me intelektin e saj, u radhit ndėr tė parat femra “rebele”, tė Institutit Femėror “Nėna Mbretneshė”, nė Tiranė. Nė 1935-1941 ajo u shqua pėr njė pėrgatitje shkollore, prirje letrare dhe organizatore, duke u bėrė udhėheqėsja e demonstratave, veprimtarive antifashiste dhe shpėrndarjes sė kėngėve patriotike. Karriera si gjimnaziste u mbyll pėr shkak tė bindjeve tė saj proshqiptare, duke u shėnuar nė histori si femra e parė shqiptare, e cila u vu nė krye tė demonstratės sė 28 Tetorit ’41, kur rrėzoi nga kali oficerin fashist tė karabinerisė, i cili tentoi tė griste flamurin shqiptar.Vera Malo, ish- shoqe e Institutit Femėror, shprehet pėr tė se ajo “lexonte shumė, sidomos libra tė ndaluar, tė cilat kishte dėshirė t’i diskutonte me ne- deri sa njė ditė- njė thirrje e tė rinjve, ra nė duart e Kėshillit Pedagogjik, dhe e pėrjashtuan atė, shtatė ditė”. Pėr atė dhe shoqet e saj, kishte ardhur koha tė hidhej nė ilegalitet. Qė nga viti 1942 ajo punon nė fshehtėsi, - arrestohet, dhe pėr mungesė provash lirohet pas katėr ditėsh, - duke u lidhur sakaq me Shejnaze Jukėn nė Shkodėr, (ndodhet njė artikull i shkruar nga Taras Begeja, nė Muzeun Historik Kombėtar) dhe nė mars tė po atij viti, bashkėpunon me Qemal Stafėn nė qarkun e Gjirokastrės. Rikthehet nė Tiranė nė vitin 1943, ku caktohet pėrgjegjėse e rinisė sė Beratit dhe mbledh sakaq Konferencėn e Rinisė tė Shqipėrisė, nė Zaloshnje (Skrapar). Sė bashku me Mihal Durin dhe Misto Mamen ajo organizon rrėmbimin e shtypshkronjės “Gutenberg”, si dhe atė tė kalimit tė postobllokut armik, e maskuar si nuse. Punon nė Elbasan, Sulovė, Mallakastėr, Lubonjė, Treblovė, Kuē dhe sė fundi nė Ramicė tė Vlorės.

  Kujtime, vetėm kujtime...fajtorėt?

  Veterani i Brigadės sė V, Andon Cane Xhaka nga Vlora, tregon se pas plumbit tė parė qė nuk e zuri, Ramizeja e habitur kishte thėnė : “Uaa, ē’ndodhi kėshtu?”. Por i paramenduar dhe kriminal, ky pushkatim u krye. Janė bėrė shumė komente pėr kėtė akt dhe pėr fajtorėt e vėrtetė...E vėrteta ėshtė se Ramizeja u bė viktimė e injorancės dhe inkuzicionit komunist”.
  Shkrimtari Shefqet Musaraj, nė Revistėn Shqiptarja (Nr.11, viti 1973) shkruante:”...Nga gratė qė kanė dhėnė njė kontribut shumė tė ēmuar gjatė luftės, ka qenė Ramize Gjebrea...”.
  Liri Belishova rikujton edhe njėherė dy momente tė cilat i kanė mbetur nė memorje : I pari, kur kemi kėnduar nė kor nė Institut kėngėn, “Mjaft nė robėri, Kosovė e Ēamėri...”, dhe sė dyti, aksioni i rrėmbimit tė shtypshkronjės “Gutenberg”, ku diktatori Enver Hoxha nuk e pėrmendi fare emrin e saj”. Liria tregon mė pas pėr Ramizenė e bukur dhe tė zgjuar, dhe pse ishte e tillė, atė e zgjodhi pėr tė fejuar Nako Spiru.
  Tė vdekurit jetojnė me ne, ata vetėm fizikisht nuk janė me ne, - kujton Liria thėnien e Viktor Hygosė, duke shtuar – se kjo ėshtė shumė e vėrtetė, pasi atė e kemi ndier vazhdimisht pranė...ashtu siē foli nė 20 janar 1944, nė themelimin e Brigadės sė V-tė Sulmuese, para mė shumė se 3000 partizanėve, nė luginėn e Bramyshnjes”.
  - “...hakmarrje pėr ēdo pėllėmbė tokė tė shkelur nga armiku, hakmarrje pėr gjakun e shokėve! Armiku do ta paguajė ēdo pikė gjaku me njė kokė ushtari...”, pati thėnė ajo ato ditė dimri...

  Veterani i Brigadės sė V, Lefter Kasneci

  E kam njohur Ramizenė nė dhjetor tė ’41, atėherė kur punonte ilegalisht. Ishte vajzė e zgjuar. Zotėronte shkėlqyeshėm italishten, frėngjishten dhe turqishten (tė cilėn ia kishte mėsuar e ėma). Ishte interesante, ashtu siē kishte pseudonimin, ashtu siē u pa gjatė fjalimit tė saj para Brigadės me 3000 partizanė.

  Requiem

  Njė gjė me sa duket ka ngjallur xhelozi dhe armiqėsi kundra Ramizesė. Sipas fakteve, ajo ishte me bindje antijugosllave, ē’ka bėri qė ajo tė mos pajtohej me prishjen e marrėveshjes sė Mukjes nga Enver Hoxha – duke thėnė se (gusht 1943): “ Tani do tė fillojė njė vėllavrasje e madhe midis Shqiptarėve, dhe Jugosllavėve do t’ju bėhet qejfi...”. Kėshtu ėshtė shprehur Ramizeja pas Konferencės sė Mukjes duke thėnė haptazi mospajtimin e saj ndaj rrjedhės sė mėtejshme sė ēėshtjes Kosovare.
  Akuza e njollosjes sė moralit tė saj, nuk ishte e vėrtetė, ē’ka u hodh poshtė edhe nga seanca gjyqėsore e Gjykatės sė Lartė, nė 1945. Sipas veteranit Xhaka, “inkuizitorėt komunistė u penduan qė e vranė, pasi disa orė pas pushkatimit, kishte ardhur urdhri i anullimit, por ishte tepėr vonė...”.Ramize Gjebrea nuk ishte dakord me trajtimin qė i bėnte Partia Komuniste Shqiptare dhe udhėheqja e saj prosllave, ēėshtjes sė Kosovės- historinė dhe tragjedinė e copėtimit tė saj, tė cilėn ajo e njihte mjaft mirė, - pasi ishte mbesė nga Kaēaniku i Kosovės.
  Ndoshta fati nuk ka qenė me tė!. Akuzat shumėllojėshe, tė hedhura ndaj saj, qė ēuan mė pas nė pushkatimin, nuk patėn tė njėjtin fat edhe pėr Zaho Kokėn. Ai u shpall “Hero i Popullit”, duke rėnė nė betejė kundra gjermanėve nė Vuno tė Himarės, nė 08.06.1944. Ndėrsa i fejuari i Ramize Gjebresė, Nako Spiru, vite mė vonė pas ekzekutimit tė saj, u martua me Liri Belishovėn. Ai u konsiderua si agjent i komploteve nga emisarėt e Titos nė Shqipėri, nė prag tė Plenumit II, tė Komitetit Qendror tė Partisė Komuniste Shqiptare, nė Berat”. Vrau veten nė 1947.
  Flitet se disa nga filmat siē janė “Nusja dhe shtetrrethimi” dhe “Vajzat me kordele tė kuqe” subjektin e skenarit tė tyre e kanė marrė nga veprimtaria e Ramize Gjebresė.


  Shėnim: Dokumentet u shfrytėzuan nga arkivat personale tė fisit Gjebrea. Dorėshkrime origjinale, komente, intervista, botime, dekorata dhe fotografi
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 05-12-2002 mė 18:56

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Ari-Intimidator
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Mosha
  42
  Postime
  290
  Me vjen shume mire qe mesova dicka per ramizen. Deri sot, nuk pata degjuar asgje per ramizen. Shkrimet e tilla jane shume edukative. Te lumte, Shigjeta,

  Pershedetje,
  Ariani
  An unexperienced life is not worth living. Socrates

 3. #3
  Flm Ari dhe mua me pelqeu si shkrim. Kur lexon ose degjon histori te tilla eshte e pa mundur te mos mendosh se si do te kishte qene Shqiperia nese patriote dhe intelektuale si Ramizeja do te thonin fjalen e tyre
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e plumbi
  Anėtarėsuar
  23-10-2002
  Vendndodhja
  Iliridė
  Mosha
  41
  Postime
  74
  Tė lumtė shigjeta, vėrtetė ėshtė njė histori qė tregon se me sa mund tė madh bijat e kėtijė trolli janė munduar pėr lirinė e plotė tė tė gjitha trojeve etnike shqiptare.Edhe njėherė tė lumtė.
  Liria nuk dhurohet, ajo me gjak fitohet.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  "Gjebrea u dėnua nga Nexhmije Hoxha e Dushan Mugosha"

  » Dėrguar mė: 28/01/2010 - 14:10
  Fatmira Nikolli

  Ramize Gjebrea "Nega Totum". Ky ėshtė titulli i njė libri qė sapo ka dalė nė qarkullim. E nė fakt, Ramize Gjebrea
  nė gjyqin ndaj saj tha se asnjė akuzė nuk ishte e vėrtetė. Po cilat ishin tė vėrteta? Pėrse u dėnua ajo me pushkatim, njė vajzė partizane, luftėtare, mike me Nexhmije Hoxhėn, e fejuara e Nako Spirut? Vasfi Baruti hedh poshtė legjendėn e dashurisė qė i ėshtė ngritur asaj me Zaho Kokėn, por sjell edhe argumentet pėr ato qė ai i quan arsyet e vėrteta tė vrasjes sė saj. Sipas 701 burimeve arkivore tė cituara nga studiuesi Vasfi Baruti e sipas dokumenteve tė siguruara nga Arkivi Qendror i Shtetit, e vėrteta e jetės dhe dėnimit tė Ramize Gjebresė ėshtė krejt tjetėr. Ai na tregon pėrse asaj i mbeti nofka "Interesanti", por jo vetėm kaq. Nė njė intervistė tė gjatė Baruti tregon se kush ishte komisarja e Rinisė Antifashiste tė Qarkorit tė Vlorės, duke na treguar se ishte e vetmja qė debatonte me Dushan Mugoshėn pėr Kosovėn. "Ramize Gjebrea Nega Totum", e botuar nga shtėpia botuese "55", hedh dritė pėrmes dokumenteve, kujtimeve, rrėfimeve, hulumtimit tė arkivave, si dhe risjell para publikut historinė e vajzės qė nė moshėn 21-vjeēare iu kėput jeta nė mes. Edhe pse kanė kaluar kaq shumė vite qė nga koha kur ajo vdiq, e pushkatuar me njė plumb pas shpine, arsyet e ikjes sė saj mbeten debate dhe ide, por kėsaj radhe njė libėr sjell dokumente dhe argumente pėr pushkatimin e bėrė "pėr hir tė dashurisė", nė fakt duke e hedhur poshtė kėtė arsye.
  Ka dalė nė librari libri juaj "Ramize Gjebrea. Nega Totum". Asgjė e vėrtetė! Njė titull disi hermetik, me shumė tė fshehta brenda tij. Pėrse ky titull intrigues, dhe cila ėshtė domethėnia e tij?
  Legjenda Gjebrea, titull qė mė ka joshur, Miti Gjebrea, tjetėr titull, ngaqė Interesanti u bė mit i partizanėve, kryesisht ata qindra tė dalė partizanė nė besė tė Interesantit. Dhe pėrfundimisht mbeti Ramize Gjebrea. Nega Totum. Asgjė e vėrtetė. Gjebrea nė gjyq kishte dėgjuar katėr raportet denoncuese me akuza tė rėnda, dhe i kėrkohej t'i pėrgjigjej akuzave. I pari togfjalėsh i Interesantit ishte: Nega Totum! Kur gjykatėsit shqyhen sytė nga habia e Nega Totum-it qė s'kuptonin asgjė, vetėm Bilbil Klosi, lauruar jurist nė Universitetin e Grenoblit tė Francės e dinte kuptimin, dhe Gjebrea me qetėsi olimpike pėrgjigjej: Nega Totum ėshtė sentencė e tė Drejtės Romake, qė e shqipėruar do tė thotė: Asgjė e vėrtetė! Dua tė them: nė raportet e akuzave tuaj nuk ka asgjė tė vėrtetė. Sentenca, si pėrgjigje e Gjebresė, m'u duk mjaft e goditur, ndaj dhe ajo (sentenca) u bė zgjedhja mė e mirė, por edhe tė tjerat s'mė hiqen nga mendja sepse i shkojnė shumė Interesantit Gjebrea.
  Ju flisni pėr Interesantin, e identifikuar me Ramize Gjebrean. Si dhe pse Ramizes i ka mbetur emri Interesanti, apo ishte vėrtet aq interesante ajo? Interesanti ėshtė thjesht njė nofkė qė i mbetej nga lufta Gjebresė, apo ka tjetėr domethėnie?
  Gjebrea nė raportet e letrat qė shkruante pėr qendrėn apo pėr shokė e shoqe lufte, pėrfundi me Tė fala Interesanti. Ėshtė interesante se dhe shumė bashkėkohės tė Gjebresė nė vite lufte, edhe sot e kujtojnė me Interesanti. Nexhmije Hoxha jep njė shpjegim tė vetin si e pse Ramizesė i mbeti Interesanti: "... I kishte mbetur ky pseudonim Ramizesė, sepse ajo e pėrdorte shpesh kėtė shprehje. E pėrdorte jo pėr gjėra interesante, pėr kuriozitete pėr t'u dėgjuar, po e pėrdorte nė raste kur donte tė shprehte pakėnaqėsinė e saj kur dikush nuk e kryente punėn mirė ose nė kuptimin, siē themi, p.sh., zakonisht: "Ēudi, ky njeri! Si s'mori vesh... qė kjo ose ajo duhej bėrė kėshtu e jo ashtu...". Ajo vinte nga jashtė si era dhe hynte menjėherė nė informacion, raport a bisedė: "Interesant... takova filanin dhe s'e kishte mbaruar artikullin". E kėshtu, meqė e pėrsėriste shpesh, i mbeti "Interesanti". Shpjegimi qė bėn N. Hoxha ka diē tė sė vėrtetė, por e vėrteta e Interesantit ėshtė shumė mė shumė se aq, e s'ėshtė dukje por pėrmbajtje. "Gjata" [ngase ishte shumė i gjatė], Prof. Sotir Manushi, sekretar i Qarkorit tė Rinisė Antifashiste tė Tiranės, sė bashku me Gjebrenė nė Qarkor, ka njė tjetėr argument pėr Interesantin, qė i mbeti Gjebresė. "Aso kohe lufte, nė Tiranė, por dhe nė Berat, kur bėhej Konferenca e Zaloshnjės, dėgjoja shpesh, sa edhe tashti mė buēasin veshėt nga ato fjalė: ...Sa interesant ėshtė ajo vajzė; ... ishte interesante biseda e saj; ... mė treguan pėr njė vajzė interesante; shumė i drejtohen me interesante ngaqė emrin s'ia dinin... Tek Ramizeja interesante edhe fjala, dhe biseda, dhe argumentet, mėnyra si qasej nė bisedė, nė njohje... Ishte Madona vetė, e Bukura e Dheut! Pėr "Gjata" mbetja e emrit Interesanti ka pėrmbajtje: te Gjebrea ēdo gjė ishte interesante, nė tė njėjtėn mendje ėshtė e shok i afėrt i Gjebresė, Paskal Andoni, po edhe mjaft tė tjerė. Interesanti nė shkrimet e botuara pėrdorte pseudonimin Zala, qė ėshtė emri i njė vendi pranė Teqes sė Gjirokastrės, ėshtė pėr t'u thėnė se i pėrkiste sektit Bektashian, e respekton atė, edhe pse ishte komuniste, interesante komuniste teiste! Interesanti njihej e me Kaēanik, ngase nėna e saj ishte bijė Kaēaniku, i Kosovės.
  Vitet e fundit janė botuar mjaft libra pėr Gjebrenė, ndaj lind pyetja: Ē'tė reja sjell libri juaj, cila ėshtė risia e Nega Totum-it tuaj?
  Nė diktaturė Gjebrea nuk u harrua, por pėrkundrazi u godit si nė skena ferri. Vėrtet nga vitet 2002 deri 2006 janė botuar mjaft libra pėr Gjebrenė, si Rikthimi i dhimbjes i Sofo Lazrit, Dashuri e plumba i Pavllo Gjidedes, romani Engjėj tė armatosur i Diana Ēulit, po edhe dramė, poemė, novelė, dhe shumė dossierė nė ndonjė gazetė. Nė pesė vjet shkruar e botuar gjashtė libra dhe autorėt tė gjithė e kanė me shumė ngut: tė mbajnė gjallė legjendėn e dashurive tė "krisura" tė Gjebresė me komisarin Zaho, t'i japin jetė legjendės sė dashurisė, tė sjellin "faktologji" pėr tė besuar legjendėn, edhe ta letrarizojnė legjendėn e dashurive, duan tė formėsohet e vėrteta e amshuar e Gjebresė, ashtu siē e ka dashur dhe e do N. Hoxha dhe kjo ėshtė arsye pse nguten aq shumė tė shkruajnė e botojnė libra, roman etj. Risia qė sjell Nega Totumi im?! Pėrballė tė vėrtetės sė amshuar, e legjenduar qė nė mars '44, po mė shumė sot, libri sjell tė vėrtetėn e pamėshirė pėr Interesantin: Gjebrea jo e fejuara e Nakos, i cili kishte "Shpirto-n" nė zemrėn e tij; por as e dashura e komisarit Zaho, i cili nė gjyq u bė akuzatori mė i egėr i Gjebresė; dhe asesi Interesanti nuk u dėnua nga gjyqi partizan i Brigadės V-tė sepse vendimi pėr dėnim me pushkatim u shkrua dhe u firmos nga Dushan Mugosha me dorėn e tij, dhe nga rajoni i Vlorės i kėrkohej mendim Delegatit Nexhmije se "ēfarė mase tė marrim pėr Interesantin" dhe mendimi i saj nuk vonoi; dhe tė vėrteta tė tjera qė e venė Interesantin nė panteonin e figurave mė tė shquara tė kombit. E pabesueshme, por fatmirė e vėrtetė.
  Gjebrea, e fejuara e Nakos, ėshtė njė e vėrtetė qė ka hedhur rrėnjė; po ashtu nga tė gjithė dihet se komisari Zaho ka qenė i dashuri i saj, e dashuritė e tyre kujtohen dhe sot si Romeo e Xhulieta. Akuzat e drejtpėrdrejta pėr Nexhmije Hoxhėn si bashkautore nė vendimin e pushkatimit kėrkojnė argumente tė forta. E vėrteta e pamėshirė, siē e quani ju, ka burim kujtime tė bashkėkohėsve, siē ndodh shpesh me shkrime e libra tė botuar, apo dhe burime tė tjera arkivore?
  Ja qė ndodh kur mė lehtė besohet njė rrenajė e vjetėr sesa njė e vėrtetė e re pėr rrenėn e vjetėr, dhe kėsisoj ėshtė e me Interesantin e persekutorėt e saj. Si hetuesi mbledh fakte pėr krimin qė ndjek, pėr 9 vjet nė kėrkim tė gjurmėve tė personalitetit Gjebrea, pėr kryekrimin e luftės, pushkatimi i Interesantit. Libri Nega Totumi ka 701 burime referuese, kryesore burimet arkivore nga AQSH, asish burime autoritare arkivore qė zbulojnė tė vėrtetėn e pamėshirė, e fshehur, e mbajtur sekret nga titullarė tė arkivit. Janė dokumente, letra, korrespondenca, tė pranguara pėr dekada nė Arkiv, madje kėsisoj deri nė fillimvjeshtėn 2005, derisa prangat e dosjeve pėr Interesantin i preu me gėrshėrėt e hekurta tė ligjit drejtore e re e AQSH, Nevila Nika, sepse pa tė zor se mund tė besohet se do tė dilte e vėrteta e madhe e pamėshirė nė dritėn e diellit pėr Interesantin dhe mėkatarėt e saj e tė Zahos. Pėr mė qartė njė argument: Avokati i Popullit ka njė dosje tė vėllimshme me ankesėn pėr drejtorin e Arkivit, Prof. Shaban Sinani, sepse refuzonte tė jepte dokumente tė Gjebresė pėr studim, e korrespodenca e Avokatit tė Popullit me drejtorin vazhdoi 17 muaj, dhe si pėrfundim drejtori i Arkivit padrejtėsisht refuzoi urdhrin e Avokatit tė popullit. Pėrveēse burimeve arkivore nė libėr ka njė memoriaristikė mjaft tė vlerė nga 60 ish-shoqe e shokė shkolle e lufte nė Tiranė, Berat e qarku i Vlorės, janė kujtime qė i mbajtėn ato gjallė nė xhepa tė fshehta tė memories, e vjen koha kur i rrėfejnė, e shoh e ndjej se dhe sot Interesanti ėshtė brenda shpirtit llagar tė rrėfimtarėve e bėrė njėsh me tė, e s'janė pak syre qė rrėfejnė me dhimbje e lot nė sy, siē lihet gjurmė nė celuloid. Memoriet e tyre janė me qasje, madje takim e prerje me burime arkivore, e kėsi burimet arkivore e memoriet e bashkėkohėsve zbulojnė universin e Interesantit Gjebrea.
  Ju flisni pėr kujtime tė bashkėkohėsve tė Gjebresė, po Nexhmije Hoxha, shoqe shkolle e lufte, tė dha kujtime pėr Ramizenė?
  Po, dha, janė katėr faqe tė mėdha dhe ato kanė "historinė" e tyre. Miqve tė mi me tė cilėt u kėshillova bėnė humor si mundet qė Nexhmija tė binte nė grackėn e ngritur. Bėra timen, i shkrova njė letėr ku i pėrkėdhelja sedrėn dhe i kėrkoja kujtime pėr shoqen e saj pėr shtatė vjet sė bashku nė Instituti Femėror tė Tiranės, me motivin se do botoja kujtime tė bashkėkohėsve tė Gjebresė, dhe njė natė nė orėt e vona telefonoi nė shtėpi, biseduam gjatė, mė premtoi se do tė shkruante kujtime pėr shoqen e saj tė dashur, dhe shpejt mė erdhėn me postė. Porse mė pas kuptoi se kishte rėnė nė grackė kur pa se po botoja nė media burime arkivore pėr tė e pėr Gjebrenė. Isha i motivuar pėr tė vėnė nė lidhje e ballė pėr ballė kujtime tė saj me burime arkivore tė saj pėr Ramizenė, dhe tė faktet nė libėr bėhen tunduese pėr tė e lexuesit. Me njė tė tretė mė dėrgoi mesazh se i tėrhiqte kujtimet e kėrkonte t'ia ktheja ato. Korrespodenca me Nexhmijen vazhdoi e pėr njė kėrkesė tjetėr pėr vrasėsit e Gjebresė, porse tanimė kishte nxjerrė mėsim tė hidhur. Kujtimet e Nexhmijes kur i ve pėrballė me burime arkivore japin fotografinė reale tė saj, me maska e pa maska!
  Cili ishte ai i treti qė ju kėrkoi rikthimin e kujtimeve?
  Njė shkrimtar mjaft i njohur.
  Kush ishte ai?
  Njė miku i afėrt i Nexhmijes, qė mė pas mėsova se ai ishte bėrė garant pėr mua qė tė shkruante kujtimet qė i kėrkova, por ai ėshtė edhe i njohur imi. Kaq! ...
  Si mund tė jepet shkurt personaliteti i Interesantit?
  Gjebrea ditėn kur i morėn jetėn ishte 21 vjeē. Nė libėr ka shumė e shumė argumente, burime, faktologji pėr figurėn e shquar tė Gjebresė, dhe e kam tė vėshtirė tė sjell atė qė kėrkoni ju, pėr ta thėnė shkurt kush ishte Interesanti! Ajo qė duhet thėnė: Me Ramize Gjebrenė nderohet kombi, dhe Interesanti shoh se ėshtė atje, nė Panteoni i njerėzve mė tė shquar tė kombit, paēka se edhe sot bėhet shumė pėr ta rivrarė atė!
  Mund tė jeni mė konkret?
  E ripėrsėris, pabesueshme por e vėrtetė, njė fjalė e urtė italiane. Interesanti Miss, pėr ēfarė? Pėr nga inteligjencia, formati intelektual; me kulturė perėndimore (njohėse e kultivuar e kolosėve tė letėrsisė klasike, i pari Dante idhulli i saj, Dostojevski i dyti...); Me ndėrdije nacionaliste patriotike ("Shqipėria e shqiptarėve, pa rusė, serbė e grekė"); Orientimi politik i saj nė Shqipėrinė e pas fitores sė luftės ("vajzėria preferon mėnyrėn borgjeze tė jetės", kur qė nė vite lufte ishte pėrcaktuar qartė: nėn shembullin e sovjetėve rus.); Udhėheqėse e vajzave antifashiste tė Institutit Femėror dhe e djemve e vajzave tė Liceut tė Shtetit; Komisare e rinisė e antifashiste tė qarkorit tė Vlorės pėr rekrutimin e tė rinjve nė radhėt e ushtrisė partizane (nė besė tė saj dolėn partizanė 298 tė rinj vlonjatė, mallakastriotė e kurveleshas); E para dhe e vetme qė debatonte ballė pėr ballė me Dushan Mugoshėn (Kosova e ka emrin Shqipėri dhe jo Jugosllavi.); Nė Shtab, nė Komandė, nė Byro partie nuk hynte shqiponjė e tė dilte thėllėzė ( s'bėnte asnjė kompromis pėr tė vėrtetėn.); nė gjyq i kėrkohej tė pranonte dashurinė me komisarin Zaho, porse midis jetės e vdekjes zgjodhi tė vėrtetėn, vdekjen me dinjitet (nė gjyq i kėrkohej tė pranonte dashurinė me komisarin e t'i falej jeta.); E vetmja akuzė e pranuar me zė tė lartė ishte kėndimi i kėngėve tė dashurisė ("Po kam kėnduar kėngė dashurie dhe vinin mirė"); Shkroi dhe botoi manifestin e lirive e tė drejtave tė vajzėrisė shqiptare, tė shqiptarėve ("Tė respektohet e drejta e tė qėnit njeri"); Publiciste pėr t'u pasur zili e sot (me reportazhe e shkrime tė botuara nė organe lufte); S'ka asnjė rast tjetėr nė luftė si Gjebrea, qė u qa me kuje e ligje nga vajza e gra tė Bregut, nga shumė shokė kuadro e partizanė tė Brigadės V-tė, nga intelektualė e qytetarė Interesanti vėrtet ishte dhe Missi i luftės, s'kishte shoqen pėr nga bukuria. Pėr kėto tė tjera Interesanti s'ka tė ngjashmen e vet nė vite lufte, me argumente burimore tė shumta.
  A ka tė dhėna pėr bashkėpunime antifashiste midis Nexhmijes e Gjebresė nė shkollė? Ju thoni se Gjebrea ishte udhėheqėse e vajzave antifashiste tė Institutit Femėror, porse e tillė ėshtė publikuar Nexhmije Xhuglini, cila ėshtė e vėrteta, siē thoni ju, e pamėshirė?
  E gjithė propaganda atėherė ish e motivuar qė Nexhmija tė evidentohej si udhėheqėsja e vajzave tė Institutit, edhe nė filmin "Vajzat me kordele tė kuqe", njė nga personazhet kryesore personifikonte N. Hoxhėn, e zgjedhur dhe figurativisht t'i ngjasonte shumė. Janė tė shumta bashkėnxėnėse tė Nexhmije Hoxhės nė Institut Femėror qė janė nė njė zė, nė njė mendje: nė shkollė s'ishte parė nė aksione e veprimtari antifashiste, ishte indiferente, dhe u zura besė atyre kur nė njė vandak dokumente tė shkollės, Ministrisė sė Arsimit, Policisė, Kuesturės me masa, qortime, pėrjashtime tė shumė vajzave nga konvikti e shkolla pėr sjellje antifashiste emri i Nexhmijes nuk ka asnjė gjurmė, e pėr herė tė parė ndiqet e kėrkohet nė 23 maj '43 kur ishin zbuluar e kapur dokumentet e Arkivit tė Partisė. Nė monizėm nė pėrvjetorė tė mėdhenj tė Institutit Femėror kurrė nuk u pėrmendėn prej saj apo shtypi e botime emrat e shumė vajzave tė Institutit qė bėnė emėr me aksione e veprime antifashiste e tė pėrndjekura nga fashistėt. Ja dokumenti arkivor pėr pėrjashtimin nga shkolla tė nėntė vajzave pėr qėndrime antifashiste nė demonstratėn e 28 tetorit '41, dhe shihet si ėshtė mbushur me vija tė kryqtuara, me domethėnie se ėshtė dokument qė s'duhet publikuar: Janė Drita Malile, Polikseni Thoma, Edibe Mirzade, Persefoni Todri, Ramize Gjebrea, Liri Belishova, Eleni Terezi, Margarita Totokoēi, Olimbi Progri. Dhe bie nė sy se emri i Ramize Gjebresė, qė ėshtė mbyllur nė kuadrat se ishte personi me rrezikshmėri tė lartė! Ka plot dokumente arkivore qė janė zhgarravitur nė Arkiv pėr tė mos patur liri publikimi. Nexhmijes i njiheshin shumė merita, kurse vajza tė shquara antifashiste as qė kujtoheshin. Dilema e madhe: Meritat mė mirė t'i meritosh e tė mos i kesh (nė dosje a varur nė mure), apo meritat t'i kesh e tė mos i meritosh! Pėr luftėn ky refleksion mė shumė se kujtdoj tjetėr i shkon mė sė miri Nexhmije e Enver Hoxhės, e s'ėshtė propagandistike porse me argumente arkivore. Nexhmija i kishte meritat, por nuk i meritonte, Gjebrea me shumė vajza e djem i meritonin, por nuk i kishin!
  Ēfarė do tė veēonit nga aksionet apo veprimtaritė antifashiste tė Gjebresė?
  Janė shumė! Fare pak prej syresh. Qė kur ishte 17 vjeē, mė 31 mars '39 nė orė tė vona tė natės nė Kinema Rex1 (17 Nėntori sot) njė grup vajza nga Nėna Mbretėreshė para qindra qytetarėsh tė Tiranės dhanė melodramėn Besa, me temė patriotike, dhe rolin e vajzės qė vdes mbi Flamur e luante Ramize Gjebrea (me kulturė pėr teatėr nga kurse private), dhe vjen ēasti kur Gjebrea bie e "vdekur" mbi Flamur dhe shpėrthyen parulla patriotike, tė gjithė dolėn jashtė, demonstrimi antifashist vazhdoi deri ora 4 e mėngjesit nė rrugėt e Tiranės, dhe ėshtė edhe nė meritė tė rolit i luajtur aq mirė nga Gjebrea. Ėshtė demonstrata e parė antifashiste qė dha e para alarmin pėr rrezikun e pushtimit fashist dhe jo demonstrata e 3 prillit, siē e njeh historia e shkruar mė parė, por dhe "vepra" tė historianėve tė shkruara sot. Gjebrea ishte protagoniste kryesore qė nė krye tė mjaft vajzave e djemve tė Liceut tė Shtetit u motivuan tė shkojnė e sabotojnė festimet e festės Marshimi mbi Romė, Gjebrea ishte flamurtare e demonstratės sė 28 tetorit, dhe e rrėzoi fashistin nga kali kur ai tentoi t'i rrėmbente flamurin qė Gjebrea mbante nė duar. Gjebrea ėshtė e vetmja femėr anėtare e njėsiteve guerile, bashkė me Mihal Duri, Misto Mame e dy tė tjerė rrėmbyen pedalinėn e shtypshkronjės Gutemberg, ku nė aksion mė e rrezikuar ishte Gjebrea; me Miston bashkė, tė fejuar me dashuri, nė aksionin e djegies sė xhenios fashiste nė Linėz, rrėzė Dajtit; Gjebrea nė demonstratėn e fundit nė Tiranė pėr tė kujtuar nė shenjė zie 7 prillin, e nė ballė me Naxhie Dume, Nexhla Turkeshi etj. Nė qarkun e Vlorės Interesanti ishte me mision Sekretare politike e qarkorit tė Rinisė Antifashiste pėr terrenin, ka shumė dokumente pėr punėn shumė tė madhe tė saj nė krye tė Qarkorit tė Rinisė Antifashiste. Dokumenti kryesor ėshtė ditari me 134 ditė ditarė tė mbetur, ngase ditarėt e tjera tė grisura nė Arkivin e Partisė nė ish-KQ, qė drejtohej nga N. Hoxha dhe pėrveē saj s'kishte tė interesuar t'i griste ato. Deri nė dhjetor '43 Gjebrea do tė rekrutonte 300 tė rinj antifashiste, qė u rreshtuan nė batalionet e Brigadės V-tė. Por faqet mė heroike janė qėndresa e Gjebresė dhe kompanisė parė e tė dytė, nė krye tė sė cilave ishte, nė operacioni i dimrit, posaēėrisht nga 4 deri 10 shkurt tė bllokuara pėr tetė ditė nė majė malit Beun nga egėrsia e tmerrshme e natyrės: "...Pjesa mė e dobėt fizikisht u bė fli e egėrsisė sė natyrės dhe vdesin...", shkruan nė ditarin e saj. Nga tė shumtat mundėn tė mbeten mjaft dokumente me autorėsinė e saj pėr punėn e luftėn nė rajonin e Vlorės, Mallakastrės, Kurveleshit.
  Interesanti, ēfarė marrėdhėniesh kishte me emisarėt e Titos nė qarkun e Gjirokastrės?
  Dihet se pėr gati njė vit nė qarkun e Vlorės ishte Dushan Mugosha, qė ishte nė krye tė Partisė Komuniste bashkė me Miladin Popoviēin; nė qarkun e jugut Mugosha kishte detyra specifike, sepse aty ishte i fortė fronti i djathtė antikomunist. Ka burime me besueshmėri tė lartė se ishte Dushan Mugosha ai qė me dorėn e tij shkroi verdiktin e pushkatimit tė Gjebresė. Nga Nako Spiru ka mbetur refleksioni se Gjebrea kishte kontradikta tė hapura me Mugoshėn pėr ēėshtjen e Kosovės qė e ka emrin Shqipėri e jo Jugosllavi. Interesanti ka meritėn e madhe se ėshtė e para dhe e vetme nga kampi i saj i majtė qė u vu nė debat ballė pėr ballė me Mugoshėn, qė ishte idhulli i Enverit, po dhe i tė tjerėve nė krye tė partisė. Nė dokumentin arkivor tė Plenumit tė dytė tė Beratit (nėntor '44) theksohej se "Dushani dha alarmin nė Parti se Rinia po shkėputej [nga partija] dhe kėtė e bėri se nuk kishte marrėdhėnie tė mira me shokėt e rinisė. Nga frika e shkėputjes sė Rinisė nga Partia lindi ideja pėr tė marrė nė dorė Rininė e ta lidhė atė me Partinė." Gjebrea ishte pushkatuar, andaj nuk zihet nė gojė emri i saj, dhe ishte Interesanti ishte ajo qė kėrkonte shkėputjen, pavarėsinė e organizatės sė rinisė antifashiste nga partia, dhe masa e parė e alarmit nga Mugosha e nėn ndikimin e urdhrin e tij ishte largimi i Gjebresė nga detyra nė krye tė qarkorit tė rinisė antifashiste, heqja e saj nga detyra e anėtares sė komitetit tė qarkorit tė partisė. Interesanti ishte nė marrėdhėnie tė acaruara politike me Mugoshėn.
  Nė rajonin e Jugut punonin dhe misionarėt anglezė e amerikanė, a ka lidhje tė Interesantit me misionarėt?
  Kanė mbetur dy burime arkivore tė drejtpėrdrejta pėr bashkėpunim nė detyrė tė Interesantit me misionarėt anglezė, por ka shenja dhe pėr burime tė tjera qė s'kam mundur t'i gjej, ku i dihet ku janė fshehur. Janė gjetur porosi qė i jepeshin nga Enveri, por s'gjenden pėrgjigjet e Interesantit pėr detyrat e dhėna. Interesanti kryen e detyrėn e "ndėrmjetėses" midis misioneve Aleate dhe qarkorit e shtabit qendror. Interesanti pėrzgjidhej nga Aleatėt pėr nga inteligjencia, dhe aftėsitė shumė tė mira pėr tė komunikuar nė anglisht, frėngjisht, italisht.

  gsh

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
  Anėtarėsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  Shpresoj qė " shigjeta" s'do ta largoj kėtė shkrimin tim. Nė radhė tė parė dua tė cekė qė sillen disa shkrime rreth rastit tė Ramize Gjebresė, me inate dhe gjykime personale, duke mos patur asnjė tė vetmin dokumentė dėshmues dhe pėr kėtė arsye nėse mė lejoni do t'mund t'ju shkruaj dhe t'ju zbardh tėrė Historinė pėr Ramize Gjebrenė dhe zaho Kokonė.
  Nė faktė, kėtu s'kemi fare tė bėjmė me Nexhmijen dhe vetėm njė i krisur mund tė dėshmoj gjėra tė tilla ngaqė pėr rastin nė fjalė nuk dinte as Enver Hoxha.
  Nė faktė i gjithė Gjyqi siē duket ishte zhvilluar nė fshehtėsi tė madhe nga Brigada e Pestė.
  Por duke mos dashur tė hudhem qė nga lindja e Ramizes dhe gjerė tek minutat e fundit tė jetė sė saj do tė sjellė njė dėshmi tė atyre qė i Øqendruan pėr gjatė gjithė kohės pranė.
  Mirėpo, pėr ata qė nuk e dinė duhet tė cekim qė ekziston edhe njė ditar i RAMIZE Gjebresė ku ajo pėrshkruan ditėt e fundit tė jetės sė saj.  " ramizenė na e kish prurė nė shtėpi Hasan Pulua. ( Hasan Pulua ishte nga Dukati nė ish-partizan sqarim i P. Sherrit).
  " U miqėsuam. E donim me gjithė zemėr: unė, Hyqmeti, fatua, Safia. darkave mblidhte fėmijėt retherreth oxhakut dhe u tregonte pėrrallla. Lozte e bėnte shaka. Kastriotin ( kastriot Zotaj farmacist i njohur nė Shqipėri sqarim P. Sherri) dyvjeēar e donte mė shumė dhe shpesh herė i jepte ndonjė biskotė apo karamele. Kur e donte puna lante rrobat, gatuante. Vinte mesatare nga trupi, e shendoshė, me njė fytyrė bojėgruri.
  Njė natė ajo luante me fėmijėt atė lojėn " fluturon fluturon".
  Pa pritur u fut Kėsulkuqi, Hito Ēakua.
  ( Ky ishte mė sė shumti i interesuar qė Ramizeja tė dėnohej dhe sipas mendimit tim ishte shumė xheloz nė Zahon - mendim i lirė i Preng Sherrit).
  " Kėtu ėshtė Ramizeja"- pyeti ai.
  " Kėtu jam!" - u pėrgjigj ajo.
  " Tė kėrkojn njė ēikė nė Komandė", i tha.
  " Erdha, erdha!" ia ktheu vajza.
  " pa e ditur pėrse po e kėrkonin, mė dha ēantėn dhe ia vura nė sepete, na thotė nėnė Safija. U la, iku pa mė bėrė njė kafe, siē e kishte zakon. Mė pėlqente ta pija nga dora e saj.
  " Kėtu i ke rrobat e mia", mė tha.
  " Dhe iku. Pak e mėrzitur mu duk. E prita atė natė por nuk erdhi. Nė mėngjez na erdhi manush Myftiu. Mė tha t'i bėja njė kafe dhe i bėra.
  Ishte i prerė nė fytyrė.
  " Pėrse nuk erdhi Ramizeja?"- e pyeta.
  " Fjeti te zerdelia, ja kėtu pranė e ke..." mu pėrgjigj pa e ngritur kokėn.
  " Ua, i thashė, pėrse na e latė atje vajzėn, atje nuk kanė bukė tė hanė pėr veten".
  " E, foli prapė ai, njė natė ėshtė su bė qameti".
  E pritėm dhe natėn e dytė por mazallah Ditėn e tretė vjen Liria ( Arapi) e nxituar dhe e tronditur dhe i thotė diēka italisht Lumes ( Drita Kosturit). Seē do tė ndodhte atė natė marsi, e mori vesh Zoto rakipi dhe i qėndroi manushit dhe Shefqetit.
  " Mos na i bėni kėtė turp", i tha ai i inatisur. Nė qoftė se ajo ka bėrė ndonjė turp, turpin le ta mbajė shtėpia ime, ajo le tė rrijė tek ne dhe nė vend tė saj, merrni vajzėn time partizane."
  " Lena Aga, mos na ngacmo mė shumė!
  ( Lexohen kėto tek " Kujtime" tė Izedin Zotaj).
  " Nuk dua mė dashuri, shkruajti Ramizeja njė natė mė parė nė Ditar. Nuk dua asgjė veē lirisė. E vetmuar, e vetmuar. A e kupton ēfarė zėra tė tmerrshėm pėrfshihen nė kėtė fjalė: " e vetmuar?"
  " Atė natė Ramizeja s'mori asnjė sy gjumė. Shkrojti letra nė drejtime tė ndryshme, u vuri dhe fotogarfitė e saj si kujtim. Kishte bėrė shtetije nėpėr dhomė. Nuk hėngri bukė. Piu vetėm njė gotė qumėsht. Asgjė tjetėr s'vuri nė gojė. Edhe nė mėngjez po ashtu. Piu njė gotė me dhallė. pasdreke erdhen shoqet dhe e morėn tė lidhur. Eci pėrmes shokėve dhe shoqeve tė tre batalioneve tė Brigadės dhe mbėrriti te shpella Hyse, pranė spitalit partizan. U shkeput pėr njė 4ast me mendimin dhe dėshirėn pėr tė bėrė autokritikė para shokėve por se lanė. Foli Shefqet Peēi, foli Manush Myftiu, foli Liri gega, foli Hito Ēakua.
  Ai e lexoi vendimin e gjyqit special.
  Hysni Kapua mungonte nė shenjė mos-aprovimi.

  Erdhi ēasti fatal.
  fytyra e saj ishte shumė e hidheruar. Ramize Gjebrea e kishte pėrēmuar Gjyqin. Pa asnjė kundėrshtim, tė lidhur, tė shoqėruar nga " toga" pushkatare, e nisėn nė vendin e ekzekutimit.
  RAMIZE GJEBREA KA LĖNĖ NJĖ DITAR DHE AI DITAR GJENDET NĖ DUART E AUTORIT TĖ LIBRIT TĖ PARĖ PĖR RAMIZENĖ.

  "ishte pėrzgjedhur njė grup partizanėsh ( GRA) pėr ta pushkatuar.
  " Mos qėlloni nga prapa! Nga prapa qėllojnė frikacakėt, ndersa plumbat tuaj i pres ndryshe, qėllomėni! Vdekje fashizmit!
  " Dhe pas kėtyre fjalėve, duke nderuar me grusht, por me duar tė lidhura, tė shtėnat u shumuan, na thotė M.S.
  plumbat e parė e rrėzuan pėrmbys, tė plagosur. Dikush e shty dhe ia ktheu fytyrėn me kėmbė. E shau, e shtyu."
  Pas kėsaj skene i shtinė edhe katėr plumba nga revolja drejt e nė fytyrė pėr tia prishur atė.
  Shefqet Peēi i xhindosur nga kjo skenė makabre briti:
  " Mjaft, mjaft more egersira" megjithėse edhe vet disa orė mė parė kishte vė firmėn pėr ekzekutimin e saj.

  1. Njerzit me shenjė ( prerje veshi apo prerje hunde) ishin njerez qė kishin bėrė turp dhe si e tillė nuk afroheshin nė Kuvende. " Ruhuni nga njerezit me shenjė!" thonė nė anėdetin e Himarės.

  2. Disa muaj mė vonė Shefqet Peēi kishte bėrė njė bisedė tė gjatė me Hito Ēakuan. E kishte kritikuar rreptė pėr inatet personale dhe vendimet qė merrte me kokėn e vet, sidomos pėr presionin qė kishte bėrė pėr pushkatimin e Ramizesė. Hitoja ishte zemeruar dhe nė gusht tė vitit 1944 i shkruante njė letėr Liri Gegės, qė ndodhej si e deleguar fuqiplotė e PKSH, nė Veri, ku i thotė:" Shefqet Peēi ka njė thes moskenaqesish nė bark... Shefqeti ėshtė antiparti...., ai ka lidhje me njė grup nga Kurveleshi"
  ( AQSH,F14, dos.53)

  Pohojnė se:
  Enver Hoxha, sapo u vu nė dijeni pėr Gjyqin special kundėr Zaho Kokės dhe Ramize Gjebresė dėrgoi njė letėr ku jepte urdhėr;
  " Asnjė tė mos ekzekutohet!"
  Tė tjerėt thonė se:
  " Enver Hoxha nuk ka dėrguar as letėr, as radiogram!"
  Ajo qė dihet ėshtė se Komiteti Qendror nuk ishte njohtuar pėr kėtė Gjyq dhe se brigadės sė pestė dhe Hito Ēakos i ngutej pėr zbatimin e ekzekutimit?.
  MUGOSHA s'kishte lidhje me kėtė Punė!

  Kėtė Plagė se pati tė lehtė Nako Spirua qė mė vonė u bė i dashuri i Liri belishovės. Ai u vu nė kėrkim tė varrit tė Ramizesė. Merreni me mend gjendjen e tij shpirtėrore. nakua thoshte se " ortodokset thonė " gjynah tė mos kesh njė varr" dhe ai deshironte kėtė gjė pėr Ramizenė. megjithėse nuk i kishin dhėnė lejen ay krye nė vete shkonė nė Vlorė.
  " Kush e kishte grua, Unė apo ata"" " Nėse ėshtė e vėrtetė qė Ramizeja mė ka tradhtuar mė thoni, mbi supet e mia bie turpi, apo mbu supet e tyre"? Njeriu ėshtė i lirė tė dashuroi atė qė i do zemra. ka ikur koha e shitjes dhe blerjes sė vajzave".
  " Nėse u vendos pėr ekzekutim pėrse tė mos mė njohtonin edhe mua mė parė?"
  Nako Spiro nuk pati mundėsi tė shtinte nė dorė tė vėrtetėn ngaqė atė nuk e pati tė plotė asnjeri.
  ( Fragmente tė shkėputura nga libri " Dashuri dhe plumba" tė Pavllo Gjidede)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Preng Sherri : 01-02-2010 mė 11:17
  KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
  EDHE N'VORR ME T'PĖRMENDĖ KAM!

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e ujkus
  Anėtarėsuar
  17-10-2006
  Postime
  327
  te vjen keq vertet po edhe kjo eshte ne vazhden e zdukjes se shokeve qe neser do marin pushtetin

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e ujkus
  Anėtarėsuar
  17-10-2006
  Postime
  327
  gjynaf goce trime parizane te haje plumbin nga mbrapa pa burrni me kurvllik
  ishte pararoja e 50 viteve diktature qe cuan ne trapllikun e madh te kultit te individit meskin e hipokrit

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
  Anėtarėsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  S'do mend qė, duke lexuar Ditarin e Ramize Gjebresė, vėrejm dhe kuptojm qė ajo ishte njė " levriēkė" dhe pėrpos qė flitej se kishte pas njė aventurė me Misto mamen, para se tė fejohej me nako Spiron, ajo ishte dalluar pėr mė shumė pėr njė jetė mė tė lirė. Tashti, duhet tė kemi parasysh Shqiperin e viteve tė dyzeta, kur akoma mbaheshin ferexhet apo edhe burkat: Ramize Gjebreja nė Ditarin e saj, pranon qė ėshtė e shashtisur pas Zaho Kokes, qė aso kohe ishte vetėm 24 vjeēar.
  Nė ditėt nė vijim do tė sjellim disa nga shenimet e procesit tė gjykimit tė saj dhe tė Zahos sikurse qė ka " dėshmi" qė ajo kishte kaluar disa nga netėt s'bashku me Zahon. Nė Gjyqin e bėrė ndajė saj Ramizeja arsyetohet qė nė shtepinė nė fjalė ajo ishte ndalur ngaqė kishte qenė e sėmurė ndersa Zahoja meqenėse njė kėmbė i kishte marrė tė enjtura nga tė ftohtit kishte nevoj pėr Kurim.
  Nė faktė ajo sa jetonte nė Tiranė, kishte ikur nga qyteti pasi qė ishte zbuluar se ėshtė ilegale tamam e veshur si Nuse duke kaluar disa postblloqe tė Italianėve.
  Nėse keni shikuar Filmin " Nusja dhe shtetrrethimi" ėshtė pėrshkrim identik i ikjes sė Ramizesė nga Tirana duke dal nė mal vetėm se nė Film Nusja kalon postblloqet jermane ndersa Ramizeja kishte tė bėnte me Postblloqet Italiane.
  Nė Gjyqin bėrė ndajė saj dhe zaho Kokes- Ramizeja mė sė shumit akuzohej nga Liri gega ndersa kur njė nga akuzuesit e akuzon pėr shetitjet e saja me zakon sikurse pėr zhdukjet e saja nė mal po ashtu me Zakon, Ramizeja i pėrgjigjet se " kur ti ikje me mua dhe kaloje nė shetitje disa orė - ato nuk tė pengonin".
  KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
  EDHE N'VORR ME T'PĖRMENDĖ KAM!

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  preng ..

  ti ben pjese ne ate shtabin special qe ka treguar nje mjeshteri te shkalles me te larte per te fabrikuar "tym" per ngjarje te ndodhura ne koh te ndryshme ne kosove e shqiperi.
  e kupton besoj se e kam fjalen per shum vrasje te bera nga njesitet tuaja por qe juve u eshte dashur tu beni "shpjegimet" sipas politikes qe ndjek shtabi juaj.
  ne kosove juve ju ka pire uje shume kjo loje mjeshterore mirpo ne shqiperi ka nje fare eksperience tek njerzit qe lexojne per te kuptuar cka eshte e vertete e cfar e tymosur apo e mjegulluar apo e ndryshuar apo e transformuar..
  mirpo te gezon nje fakt se dhe ne kosove po shtohet numri i njerzve qe po kuptojne se si punon fabrika juaj e shpifjes dhe deznformimit.

  mbas rastit Bllaca ashtu sikurse dolen artikuj tymues nga shtabi juaj u cfaqen dhe anti tymues te guximshem qe i vune pikat mbi i.. ngjarjeve..

  ne shqiperi te enverit per 50 vjet ben cfar deshen shtabet ramizoiste e nexhmijiste enveroiste ne tymosjen e mjegullosjen e historise.
  askush nuk i pengonte.
  mirpo nji dit plasi..
  revolucioni dhjetorist krahas shum luleve celi dhe lulen e pluraliznmit te mendimit e te thenjes se te vertetave.
  dhe njerzit.. ata qe deshen.. kuptohet.. mesuan per her te pare shum te verteta.
  dhe ne kosove nje dite do mesohet e verteta.
  juve e "levricke- zuat dhe sabaheten tolaj.
  pra nuk eshte e re qe po e "levrick-ezon" dhe vajzen prizreno-beratase ..ramize gjebrene..

  ..

  mirpo nuk i kini krejt ne dore ju ekranet e gazetat e forumet.. si dikur..
  ju beni tuajen.. pra vrisni e mashtroni.. por dhe njerzit atdhetare do mendojne pa ju pyetur juve per te vertetat..

  ceshtja e ramizese nuk eshte thjesht ceshtje historike ..
  ajo eshte ceshtje humanizmi..

  njerzit e duan ramizene.. ndjejne dhimbsuri per tragjedin e saje..
  shtazet qe e vrane dhe sot vazhdojne te sofistikojne shpifjet..per ta nxjerre ramizene.. yllin e rinise shqiptare te asaj kohe.. nje levricke..sikur thua ti..

  mirpo.. sic thashe.. ju .. nuk mund ta ri-sillni ate kohe aq lehte..
  kosova dhe shqiperia po ecin.. drejt drites drejt lirise.. drejt progresit..

  bllaca ju ka len pak te hutuar..

  do vij dita dhe per ahmet krasniqin do jepni llogari.. dhe per sabaheten..
  opeli juaj po cfaqet shpesh ne shkrimet e guximshme te ca trimave te kosoves..

  megjithse sot per sot nuk i kini aq keq punet..
  ne prishtin e tirane i keni te forta bazat logjistike te mbrotjes se krimit..
  shefi yt..qosja.. mezi po pret qe edvini.. pra enveri i tij.. te marre pushtetin ne tirane dhe de jure se de fakto e ka..

  mirpo te vjen nga nuk e pret o preng..

  bllacen nuk e prisnit psh..


  nje gje me gezon ose qetson.. se megjithse me sejdira ne kosove e sali-ra ne tirane i kini grure punet.. pra nuk ju ngucin.. ketu ne forum nuk eshte me vetem brari qe ju kupton juve..
  pra dhe ne se thyej qaf ndoj dit do kete plot tjere e bile do shtohen qe ju kuptojne mir juve e do te c'tymosin me guxim.. prodhimet e fabrikes tuaj te rrenės..
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Brari : 02-02-2010 mė 03:52

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
  Anėtarėsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  hahahahahahahahaha,
  S'ka qare Njeriu pa qeshė me eunukėt budallenjė qė sipas maksimės sė popullit " mos i pyet se tė tregojn vet".
  Kėta qė plot gojėn e kishin " antikomunizėm" tani na dalin dhe e simpatizojn Komunisten Ramize Gjebrenė. hahahahahahahahhaha e mos qesh me budallaqe tė tilla!
  Ramizeja edhe nė ēastet e fundit para togės sė pushkatimit me grushtė tė ngritur lartė siē bėnin komunistėt brohorit" Vdekje Fashizmit".
  Por ti brari s'pari provo tė bėsh ADn-en dhe pastrimin e gjakut tėndė personal se kėto tjerat janė tė rėnda pėr Ty. Ti je njė " alabak" qė s'merr fort vesh nga kėto punė!
  KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
  EDHE N'VORR ME T'PĖRMENDĖ KAM!

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
  Anėtarėsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  Ramize Gjebrea ishte dėnuar pėr amoral ngaqė ajo dhe nihej si e tillė; amorale.
  Megjithėse nga prizma e kohės sė sotme, mund tė pohojm qė ėshtė dashtė tė kihet parasysh dhe tė lejohen dashuriēkat, ndodhia pėr kohėn qė kishte ndodhė ishte njė shkelje e rėndė aqė mė parė qė kjo flirtonte duke qenė e fejuar me njė " partizan" tjetėr.
  Se, ajo megjithėse e dinte qė po bėnte njė shkelje tė rėndė, ramizeja kishte vazhduar tė bėnte tė vetėn.
  Ja se ēfarė shkruan ajo mė tutje nė ditarin e saj:
  " Na u vra njė nė Dhėrmi dhe po ta dėrgojm vetėm Zahuan ai do t'ua zbutė zemrat dhe do t'bisedoj shtruar me ta. Me ngrenė nervat kapadainjtė. Mua mė qpon nė zemėr, kur ndonjėri mė " qan" hallet e mia."
  " S'dua ti hap vetes belara. Ē'rėndėsi ka, kur mburret dhe nuk e bėn punėn me zemėr? Ndryshe +esht+e puna me Agllain, lefterinė, Me Viton, Me Uraninė, me Nurien, me...... ndryshe ėshtė puna me Zahon, Me Nestin, me Sofon me Ymerin.
  Sot do tė shkruaj edhe pėr ndjenjat e mia. Edhe kėttu s'ka pėrse tė ngatėrrohem. Nė tė vėrtetė kam dėshirė, qė edhe sot, edhe nesėr, tė tė mė kuptojn shokėt dhe shoqet. Secili ka dėshirė tė pėlqehet dhe tė kuptohet. Edhe unė pėr tė krijuar njė lidhje tė re me njerezit".
  dashuria e kohės time rinore ėshtė endezur nė shpirtin tim, duke triumfuar mbi dashuriēkat, qė shuhen si flakė kashte. Mua se si mė duket por ėshtė ndezur ajo dashuri ku mplekset edhe pendimi, edhe brejtja edhe dyshimi.
  " S'mė kanė parė sytė djalė si ky"!
  " Mė duket sikur jam rritur me tė. Mė pØqlen ta dėgjoj, kur flet. megjithėse e qortoj veten pėr ēkujdesje, pėrsėri mė tradhtojn sytė, kur i kryqėzoj me sytė e ZAHOS.
  " Si shumė po ia ngjitė sytė Atij", mė tha K. "ėshtė i ēuditshėm. Ka njė pastėrti shpirti qė tė mahnit. Ja pėr kėtė mė mbėrthehen sytė tek ai. Pėr ēfarė tjetėr ta shikoj. Mė duket se po mė bėhen ziliqare disa shoqe, pa lėre disa shokė...!"
  " Si t'ja bėj? Dje nuk e kisha mendjen fare! Mė tėrhoqi vėrejtje dhe K. Ėshtė shoqe e mirė nga Vunoi. Gjumi nuk mė zė. Sapo e shoh e humbas toruan. Po Partia ēfarė do tė mė thotė? Po nė qoftė se do tė ma lexojė Ditarin Nakua ēfarė do tė mė thotė? Duhet tė jem mė e kujdeshme.
  " Nė zemrėn time jeton akoma dashuria pėr nakon. As largimi nga Tirana, as ndarja nuk e shoi atė. Asgjė nuk mund ta mbushė atė zbraztirė shpirtėrore qė lindi prej asaj dite qė u takuam nė Tiranė dhe u ndamė. Asgjė nuk mund ta ndajė dhe fshijė nga kujtesaime.
  Sa shumė qė po e vras mendjen edhe unė! Sa mė shumė po e vras mendjen aq mė shumė rrėmbėhem. Po provoj njė ndjesi faji. Shpesh herė e pyes veten:" Ē'duhet tė bėj? Ai shikimi i tij i qetė i sotėm, dukej sikur mė thoshte: Sa pasione kot sė koti, sa dyshime, sa dilema!" Sidoqoftė unė nuk po lė asnjė punė partie pa bėrė, bile pėrpiqem ta bėjė siē duhet".
  Mė duket sikur P dyshon. Kėtė dyshim ia ka futur nė Kokė H., L dhe A. Por e kanė kot si njeri si tjetri. Unė nuk jam ndonjė kukull. Dua qė tė shikoj nė ditėt, qė vijnė, se deri ku mund tė shkojė inati dhe provokimi... E dini ē'mė tha nėnė H. kur mė pa filgjanin? Budallėqe! " E sheh kėtė llumin e zi nė fund tė filgjanit'? Ky llum ėshtė njė maraz. Shih, shih ka kaluar nė njėrėn anė, siē duket ky maraz ka kaluar nė anėn tjetėr.
  Qeshem tė dyja me tė madhe. Pastaj vazhdoi:
  " Po germėn Z ( Zahon) e sheh? Ē'ėshtė ky kapedan qė tė ėshtė qepur moj vajzė?".
  Mėrzitem kur shoh vėshtrime qė mė pėrgjojnė. Kjo mė vret shpirterisht. Por le tė mė shohin, le tė mė dėgjojnė, le tė habiten me buzėqeshjet e mia me Zahon. Tė gjithė i njoh, por atė Zahon e njohė mė shumė. Nuk kam frikė, nuk kam turp ta them kėtė"!
  Ē'ėshtė e vėrteta, nė ėndrra e kam parė veten tė dashuruar, ushedi se sa herė.

  " Sot jam lodhur, por kur tė ēlodhem? Nuk i erdhi mirė S. kur e pyeta:
  " Pse s'ka ardhur akoma Zahua?
  P.S.
  Ishte vetėm njė fragment i vogėl nga ditari i Ramize Gjebresė. tashti duke parė rrethanat e kohės dhe gjendjen e Luftės padyshim qė ajo bėri njė gabim tė rėndė! Edhe sot. gati 60 vite mė pas, tek shqiptarėt nėse njė vajzė e fejuar bė flirtė, lė tė fejuarin dhe ikė me tjetrin- ėshtė e dėnueshme dhe jo nga i fejuari se sa nga familja e vet vajzės. Edhe sot ndodhė qė nėna t'i thotė tė bijės " na turpėrove" apo edhe " na e more fytyren" ose t'i thuhet qė " dera e shtepis sonė ėshtė e mbyllur pėr Ty".
  Sot nė shekullin e Njėzet e njė!
  Ramizeja " rospilleqet" e saja i bėri sa me Misto mamen dhe tė tjerė pėr t'u fejuar pastaj me Nakuan e qė mė vonė ra nė dashuri Romeozhulijane me Zahon, duke mos qarė fare kokėn se ēfarė thoshte dynjaja. A nė atė kohė para 60 viteve dynjaja thoshte shumė- shumė!
  Sot, pasi qė u " thye karroca" mund tė themi ēfarė tė duam s'na ndalon Njeri por mė mirė se qė thotė ajo vet me Ditarin e saj duke mos fshirė fare ndjenjat se thotė njeri!
  KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
  EDHE N'VORR ME T'PĖRMENDĖ KAM!

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  preng..


  thx qe i cfaq mendesite qe te ziejne ne krye..
  je nje kanibal .. polpotist khmer rruzh .. nje bushter gjaksore..
  kushedi sa monstra ke pergatitur ne laboratorin tend..

  ditarin e ramizese e perdor ti dhe shefat e tu si argument se..mir ja bene qe e pushkatuan.. se i morren jeten ne lule te rinise nje vajze shqiptare.. pa qen ata pushkatuesit as shtet as drejtesi as gjykates e pa pasur mandat te marrin jeten e dikujt..

  me kte filozofi e formuat ju uck-ne.. me pushkatue LDK_ne me dy menyra.. nji me an te sllob arkanit.. qe do te banin cfarosjen sasiore te LDK-se..pra te popullit te Kosoves.. e tjetra snajperistet tuaj neper prita duke vrare ldk-istet e mirnjohur.. duke filluar me Agane e te tjere der tek ai qe u rebelua ndaj jush.. Konushevc mergimi..

  Me kte filozofi e shperthyet revolucionin e 97 tes..

  Me kte e masakruat LEk Cokun.. femijet e tahir zemes.. ekremin ne prag deres shpise.. ahmetin ne mes tirane..

  Berisha dh.ihet ne brek prej jush se ja kini treguar se kini aftesi me ja vra femijet.. sic e vrate azemin hajdar e nuk ndihet i mjeri..
  Po ashtu dhe tjeret ne Tiran e Kosove..
  Prizreni votoj per ju sepse e din se ju jini ne cdo cajtore tuj pergjue ne cdo dere shpije tuj prit me opela te kuq.. e ata me rujt guzicat ju deklarojne voten..
  Nuk i ve faj..


  Ti nuk je shqiptar e as njeri o preng..
  ti je khmer rruzh stalinist..
  Pac hijen tande o monster..


  ..

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
  Anėtarėsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  Ti brari je njė serbofil sepse nė damarėt e tu qarkullon gjak serbi dhe ti e di kėtė gjė!
  Por, meqė tė lejojn ti vazhdo me budallaqet e tua ndersa vėllai i Ekrem Rexhės e kuptoj se kush i vrau vllaun prandaj ay ėshtė renditur pranė PDK-ės dhe Ramadan Mujės.
  Por nėse nuk e ke ditur, kjo Temė ėshtė hapur pėr Ramize Gjebrenė dhe jo pėr palljet e tua tė gomarit me refrene serbotingėlluese me tė cilat ti sherbehesh por qė ngjajnė nė fluska bore tė muajit prill, qė me t'i puthė njė rreze sado e vogėl ato shkrihen.
  Merru me Temėn dhe mos fol budallaqe!
  KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
  EDHE N'VORR ME T'PĖRMENDĖ KAM!

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
  Anėtarėsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  PRa, komunistėt e forumit qė gojėn e kanė plot " demokraci" t'mos merziten shumė pėr Komunisten e orėve tė para siē ishte Ramize Gjebrea.
  PRa, nėse shikohet nga ana e ligjeve tė Luftės, nga ana kanunore, Ramizja kishte bėrė gabime tė rėnda. Megjithėse shoqet ia kishin tėrhequr vėrejtjen - dashuria qė ndjente ajo pėr Zahon. ishte mė e madhe sa qė pėr shumė momente kishte harruar qė ishte njė vajzė e fejuar, tashmė mė!
  Por, kemi nga ata sherbyes me babė e babėgjysh tė armiqėve tė shqiptarėve tė cilėt kanė rol trashegues qė tė bėjnė mjegull kudo qė tė jetė e mundur dhe tė tillėve s'ju duhen faktet, argumentet as edhe e drejta Historike: kėtyre krejt ēka u duhet ėshtė tė marrin RRogen e tyre nga padronet pėr ēka janė tė regrutuar pėr t'punuar.
  Ne s'mund ta gjykojm rastin nga viti 2010, nga viti kur Njerėzit ikin pėr Pushime jo nė kėtė Planet por nė Planete tjera.
  Se Ramizeja ishte njė vajzė e " pėrdalė" kjo s0dio mend shumė ngaqė kėtė gjė e pohojn qė tė gjithė ata qė e kishin njohur pėr sė afėrmi: por qė ishte njė vajzė shumė-shumė e bukur edhe kėtė gjė s'mund ta mohonte njeri!
  Ramize Gjebrea vinte nga njė Familje patriotike nder tė cilėt mė sė shumti ishte shquar Baki Gjebrea ose si njihej ndryshe si Abdyl Baki Gjirokastra. Bakiu kishte mik Dervish Himėn, hasan prishtinėn dhe Ismail Qemalin. Ismail Qemali i kishte ngarkuar mė 1912-en tė ngrinte flamurin e lirisė nė Berat ndersa kur ishte formuar qeveria bakiun e kishte emėruar drejtor tė Financave.
  Bakiu e urrente shumė Haxhi Qamilin dhe Musa Qazimin duke mos ua vėnė veshin re3belėve keēbėrės, ai ruajti trishtimin pėr veprimet e tyre antipopullore dhe u hodh nė ilegalitet nė malet e Skraparit, por prefekti M.E. Kozarja organizoi gjurmiminm kapjen dhe mė pas ekzekutimin e tij sė bashku me Ismail Klosin, Hajredin Fratarin dhe Muharrem Lleshin. Ramizeja dhe familja e saj urrenin Zogun ndersa ajo ishte nė shkollė dhe nė tė njejtėn klasė me Liri Belishovėn.
  Sė bashku me ramizen nė tė njejtėn klasė ishte edhe Vito kapoja. Ndėrsa ishte shumė e lumtur kur kishte marrė njė letėr nga margarita Tutullani ku shkruante: " Ju pėrgėzoj pėr punėn qė bėni!

  E Fejuara e Misto Mames
  Sadi i trishtuar tė jenė tė 23 vitet e Ramize Gjebresė ajo kurrė nuk i harrojė njerzit, fshatarėt qytetarėt.
  " Njėzet e njė vjeēe. Ja ku janė shkruan ajo. Kėtė vit nė mos, vitin tjetėr do tė mbarojė lufta dhe do tė vija dita tė shfaqem nuse."
  Ajo ia dinte se ia vlente.
  Nė rastin konkret u " pėrgojua" pėr arsye " tė fejesės" sė diktuar nga rrethanat e ilegalitetit. Kėtu nuk ka ndonjė imagjinatė tė shfrenuar sepse " fejesa" me Misto Mamen pėr tė rrėmbyer shtypshkronjėn u bė e njohur. Dhe kėshtu, tė gjitha bazat ia " vlenin" thashethemeve nė mbushje tė legjendės pėr tė dy tė rinjtė e pashėm ( mishėrim i moshatarėve tė rritur me pekule), ku ishte e pamundur t'u ngjiteshin cene.
  E fejuara e Mistos i ngjante njė nuseje elegante, tė pėrkryer, evropiane, por pėr arsye qė dihen nė vitet e pas luftės, kjo fejesė i atribohej Qiriako Deēkės.
  Tė fejuarit tė asaj kohe ishin tė rinjtė mė tė lumtur, mė tė ēiltėr, qė kishte parė ndonjėherė Shqipėria.
  KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
  EDHE N'VORR ME T'PĖRMENDĖ KAM!

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-01-2010
  Postime
  25
  Z.Preng!
  Do isha dakort por po t'i sillje kėto "ditare" pak autentike se kėshtu mund tė shkruaj edhe ndonjė tjetėr e tė thotė janė ditare!!!
  Pastaj nuk mendoj se njerzit duhet tė jenė dakort kur vritet njė njeri i dashuruar!!!
  Duhet tė jesh shumė kriminel tė pranosh vrasjen e njė femre tė dashuruar!

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
  Anėtarėsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  Citim Postuar mė parė nga Asdreni82 Lexo Postimin
  Z.Preng!
  Do isha dakort por po t'i sillje kėto "ditare" pak autentike se kėshtu mund tė shkruaj edhe ndonjė tjetėr e tė thotė janė ditare!!!
  Pastaj nuk mendoj se njerzit duhet tė jenė dakort kur vritet njė njeri i dashuruar!!!
  Duhet tė jesh shumė kriminel tė pranosh vrasjen e njė femre tė dashuruar!
  Ditari i saj do tė botohet sė shpejti nga autori qė e ka nė pronėsi.
  Kjo njė njeri i dashuruar mund tė interpretohet nė mėnyra tė ndryshme: romantike, e rastit, kanunore e kėshtu me radhė.
  Nė Kosovė, ėshtė njė kėngė e cila mban titullin " Kėnga e Hikmetės" dhe e cila pasi qė studionte nė njė qytet Jugosllav atje dashurohet me njė serb me emrin Aleksandėr mirėpo me tė dėgjuar babai i saj, niset, mbrrin dhe e vret vajzėn e tij ngaqė kishte turpėruar familjėn.
  Ne po flasim pėr njė ngjarje qė ka ndodhė para mė shumė se 60 vitesh. Tashti, nėse njė e fejuar do tė arsyetohet se ka vepruar nga dashuria qė ka dashtė njė tjetėr me kėtė llogjik do t'mund tė arsyetojm gjithėsecilėn grua qė shkelė Kurorėn e martesės dhe atė nė " emėr tė dashurisė".
  E para, duhet tė dini qė nė kohė lufte ekzistojn ligjet e luftės e tė cilat janė shumė-shumė tė rrepta. Pra.ligjet e luftės quhen tė tilla ngaqė s'janė ligje tė aprovuara nga ndonjė parlament apo ligje demokratike por ligje tė imponuara.
  Unė e kuptoj qė nė kėto debate FORUMESH, marrin pjesė edhe ata qė janė nėn moshėn 18 vjeēe; edhe ata tė moshave tė mesme; edhe ata qė arsim modestė; edhe ata me arsim superior: unė jam i vetėdijshėm qė nė debat mund tė marrin pjesė edhe ata qė pėr sė afėrmi e njihnin Ramize Gjebrenė; unė e di qė Liri belishova akoma jeton dhe e cila me rastin e promovimit tė librit pėr vajzėn e saj kishte ftuar edhe tė afėrmit e Ramizes qė tė merrnin pjesė.
  Kėtu s'kemi tė bėjmė me gjykimin: a kanė bėrė mirė apo kanė bėrė keq!
  Lehtė ėshtė tė gjykosh nga sot por ka qenė vėshtirė tė veprosh nga dita e djeshme.
  Nga dita e sotshme do t'mund tė gjejė shumė nga gabimet qė kanė bėrė Ilirėt dhe tė them" pse s'kanė vepruar kėshtu apo edhe ashtu " dhe nė kėtė mėnyrė s'do t'kishim njė atdhe tė t'kurrur.
  Ramizeja ka qenė plotesisht e vetėdijshme se ēfarė ishte duke vepruar. Megjithėse ia kishin tėrhequr vėmendjen se nuk po bė mirė me kėto gjėra Ajo serish kishte vazhduar nė tė sajėn siē thoshte " s'mund t'i bėnte ballė vėshtrimit tė Zahos".
  Duke pasur parasysh qė nė kohė Lufte armiku pėr tė fut pėrēarjen dhe pėr tė hapur thashethemet bė propagandė s'pari nė popull qė pastaj populli tė ketė distancim nga ata tė malit. Njėra nga propagandat mė tė tmershme qė kishte bėrė armiku por edhe Reaksioni i mbrendshėm ishte se nacionalēlirimtarja do t'ua heq ferexhet grave dhe se do t'bahet " javash uqkuri" nė tė gjitha anėt.
  Pėr t'mundur me debatuar mė mirė duhet pasur njohuri ndersa Ju qė jeni pak mė tė rinjė nė moshė lexoni ato qė mendoni qė janė pėr t'u lexuar ndersa mendimin e tretė asnjėnės mbane gjithnjė si mė realin.
  ramize Gjebrea dhe Zaho Koka qė tė dy ishin burgosur dhe hedhur para Gjyqit. Ramizeja dėnohet me pushkatim ndersa zaho Kokėn e denojn duke ia hequr tė gjitha meritat e gjerė athershme dhe duke e degraduar vetėm nė " partizan tė thjeshtė".
  Thuhet qė ndikim tė madh pėr ta falur Zahon kishte pas Hysni Kapo ndersa megjithėse ky ishte angazhuar pėr tė shpėtuar edhe Ramizenė tė tjerėt si Liri Gega, Hito Ēakua, manush Myftiu dhe Shefqet Peēi ( me rezerva) kishin dhėnė denimin e prerė pushkatim!
  Nuk mundemi tė arsyetojm ēdo gjė nė emėr tė dashurisė aqė mė parė nėse ke pas njė dashuri pastaj njė tjetėr e jė tjetėr; njė fejesė e pastaj serish njė fejesė.
  Edhe dashuria ka rregullat e saja dhe Kufijtė e saj!
  "Po bėjė njė pyetje banale:
  SI do t'gjykonit Ju nėse njė Nėnė pėr hirė tė dashurisė, lė fėmijėt dhe burrin dhe ikė me tė dashurin?
  So do t'gjykoni nėse, njė e fejuar e njė Ushtari tė UĒK-ės, qė gjendet nė Front, flirton me njė tjetėr duke mos qenė ai aty?!
  Po flasim pa qenė tė ndikuar nga realiteti i kohės sė sotshme; pa qenė tė ndikuar nga propaganda e tmerrshme e kohės sė sotshme. Nuk po arsyetojm asgjė vetėm po dėshmojm sipas mundėsive dhe materjes qė e kemi nė disponim!

  P.S.
  Mė lartė lexoni njė shkrim qė ka sjellė nga njė gazetė njėri dhe ku thuhet se ramizenė evranė me njė tė vetmin plumb dhe atė pas kokės!
  Nuk ėshtė e vėrtetė!
  aspak nuk ėshtė e vėrtetė!
  Vrasja e saj ka qenė mė e tmerrshme.
  S'pari togi u grave ( partizane) kishin shtirė nė tė dhe ajo nga plumbat kishte rėnė pėrdhe dhe meqė nga tė shtėnat e para akoma jepte shenja jete, njė nga partizanėt i afrohet ( s'ka shenime por unė mendoj qė ky duhet tė jetė Hito Ēakua) dhe me katėr plumba revoleje e qėllon nė fytyrė.
  Tregojn gratė mė vonė qė e kishin marrė atė pėr ta varrosur dhe qė vendi pėr vite e vite ishte mbajtė i fshehur, fytyra e saj nuk dallohej mė nga tė shtenat e plumbave!
  KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
  EDHE N'VORR ME T'PĖRMENDĖ KAM!

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  preng or preng..

  je pjestar i shtabit special i cili sic e ka thene nje plak drenicak i mencur qe i njohu e i provoj ne shpin te fisit te vet lojnat e juaja.. e ca prej jush mire.. ishit qeni i keq qe ja sollet ukun ne torishte katundarit..
  qe perkthehet keshtu.. ju me nji mjeshteri te rralle e sollet ne kosove e ne cdo shpi te shqiptarit armaten serbe duke e ditur mire se cfar ben armata serbe nder shtepijat e shqiptareve..
  pra e masakruat popullin e kosoves me ane te ushtrise serbe..
  cili ishte faji i atij populli.. qe ju u hakmorret aq barbarisht..
  ai.. populli i kosoves ishte antaresuar ne partine e rugoves..
  cili ishte faji i rugoves?
  nuk vuri lule te mermeri i enver hoxhes.. dhe hodhi xixat per pluralizem ne shqiperi e kto dy faje ju smund tja falshit..
  kjo eshte krejt e verteta e gjithcka tjeter eshte tymnaje or prenga i qoses se idajetit..
  pse e shpallet ju tregermeshin uck..
  aspak me clirue kosoven pi serbise.. por sepse mbas triumfit te revolucionit qosisto caushist.. te vlores.. pra ri-ardhjes se nomenklatures enveriste ne pushtet ne tirane.. meraku juaj e i selise roze ishte.. betonizimi i asaj fitoreje per ju shum e madhe e per vendin nji tragjedi e papare.. e per hir te ketij betonizimi te pushtetit terrorist qe ju instaluat duhej dhe nji "rozafe"..
  e rozaf sdo ish nji e dy nuse por krejt NUSJA KOSOVE me 3 milion femij gra burra e rini..
  i duhej pre hovi levizjes demokratike ne shqiperi e cila ne ato ditet e caushizmit kanibalist ishte e tronditur.. por ju i trembeshit ri mekembjes se saje dhe sajuat uck.. sepse e dinit qe mbas shpalljes se tre germeshit uck ( se ushtri ju asnjihere nuk u perpoqet te beni) ne kosove do behej kasaphane e prej ksaj kasaphane do stepej levizja demokratike ne shqiperi qe sic e pranon padashje dhe pandushi.. berishes do ti thuhej.. hej berish lere hallin e demokracise ne shqiperi se po na del pun me kosoven.. dhe berisha ju mir e dinit.. do te kapitullonte per hir te gjemes qe do ndodhte ne kosove e ju.. me tregur-shin uck.. do vrisnit shum e shum zogj.. e 2 zogjt kryesore do ishin.. do fitonit .... pushtet.. ne tirane.. ( partia mėmė) te qete pa telashe berishiane.. kurse zogu juaj do ishte.. pra zogu i lpk-se.. se andej matane mbas qaf morine.. shkau do ja u kajke nan e fmi LDK-se armikes tuaj..

  vetem kjo qe them une i shpjegon krejt lojnat tuaja..

  preng.. nji dit krejt kini me i vertetue me gojen tuaj kto..

  sa per vllan e ekremit...

  sa referatet i ke ba ti or preng kunder ekremit..

  a don me ti sjell ktu..
  rasimi ju a nxorri horllikun..


  ..


  Lavdi Natos or preng..bash per inat tandin.. qe ja mundesoj Shqiptareve qe mbeten gjalle kthimin ne shpijat e veta stergjyshore..

  preng.. e ke habit kte asdrenin..

  mirpo jo mue sepse ju jo nji Ramize por mijra ramize i lat ne meshire te bajonetes arkane..
  ju i mbroni vrasesit e ramizese qe sot jan 80 -90 vjecare.. sepse ju vet kini vra disa Ramize .. kto vitet e fundit..
  Ne gerxhet e kukso tropojes jan gjetur eshtra vajzash,..


  Jo me kot ti me shok tu ke qene strehues i jaho salihit..

  besoj dhe serial killerin orik e ke ndihmue me marr letrat..

  nejse bej qejf..  ..
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Brari : 02-02-2010 mė 11:39

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
  Anėtarėsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  O ti brari.
  Ti ke qenė regrut i specialcit serb dhe lere kėtė gjė se njeri s^po i ha palla pėr budallaqet e tua!
  Ka ikė koha jote ajo s'kthehet ma a kuptove o ti Zoran?
  Merru me temėn qė ka hapur " shigjeta"!
  KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
  EDHE N'VORR ME T'PĖRMENDĖ KAM!

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
  Anėtarėsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin
  preng or preng..

  vetem kjo qe them une i shpjegon krejt lojnat tuaja..

  preng.. nji dit krejt kini me i vertetue me gojen tuaj kto..

  sa per vllan e ekremit...

  sa referatet i ke ba ti or preng kunder ekremit..

  a don me ti sjell ktu..
  rasimi ju a nxorri horllikun..


  ..
  ..
  Hajt bre silli e mos lerė si qen kėtu se na lodhe; qeni thonė qė leh nuk ha!
  KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
  EDHE N'VORR ME T'PĖRMENDĖ KAM!

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Ardit Gjebrea
  Nga briiigi nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 81
  Postimi i Fundit: 08-12-2021, 22:01
 2. Ke preferoni: Gjebrea apo Cako?
  Nga shigjeta nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 04-05-2011, 12:59
 3. Nderi dhe turpi i Vlorės
  Nga {FIGO} nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 131
  Postimi i Fundit: 28-10-2006, 12:51
 4. Ardit Gjebrea në Toronto
  Nga anabanana nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 94
  Postimi i Fundit: 04-12-2005, 03:33
 5. Ramize Gjebrea
  Nga erzeni nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-11-2002, 03:06

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •