Close
Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 62
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-01-2008
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Question Mnyra m e leht pr t emigruar n SHBA

  Te nderuar forumist deshta te bej nje pyetje ne lidhje me emigrimin ne SHBA.
  Kam ndjekur me kujdes pjesemarrjen ne llotarine Amerikane qe sa vite ,natyrisht per te fituar nevojtet fati te cilen pak njerez e kane. Tash e sa kohe degjoj per persona te ndryshem qe hyjne ne SHBA ne menyre te pa ligjeshme ,me ndimen e individeve qe merren me keto pune.
  A ka ndonjeri ndonje ide apo ndimese se per fare behet fjale, ose me sakte di ndonjeri ndokend qe mund te me ndimoj se si te hyje (arrije) duke dhene te holla ?
  Ju falenderoj per vemendjen dhe pres me kurreshtje pergjigjet dhe ndimen tuaj me postim ose ne MP.
  Ndryshuar pr her t fundit nga duo2 : 17-03-2008 m 17:36

 2. #2
  I come back
  Antarsuar
  01-10-2005
  Postime
  345
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Futi nje pashaporte italiane dhe shko deri ne Meksike

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Nyx
  Antarsuar
  02-07-2006
  Postime
  1,276
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga duo2 Lexo Postimin
  A ka ndonjeri ndonje ide apo ndimese se per fare behet fjale, ose me sakte di ndonjeri ndokend qe mund te me ndimoj se si te hyje (arrije) duke dhene te holla ?
  Mos merr veten ne qafe, mos te genjeje mendja te marrsh nje rruge te tille se do i qash ato leke big time, pa dokumenta lol do i kesh shumicen e rrugeve te mbyllyra se nuk eshte amerika fushe me lule, sic ta kan ber ty ca e ca denglaxhinj qe vdesin te bejne icik qimen TRA

 4. #4
  i/e larguar Maska e selina_21
  Antarsuar
  22-07-2004
  Vendndodhja
  ≈ღ≈United States!ωho thє Hєll ωants to livє Hєяє Foяєvєя!!=Iм α cгαzу вαву...Hαte IT OR LOVE IT.ღ
  Postime
  1,099
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga duo2 Lexo Postimin
  Te nderuar forumist deshta te bej nje pyetje ne lidhje me emigrimin ne SHBA.
  Kam ndjekur me kujdes pjesemarrjen ne llotarine Amerikane qe sa vite ,natyrisht per te fituar nevojtet fati te cilen pak njerez e kane. Tash e sa kohe degjoj per persona te ndryshem qe hyjne ne SHBA ne menyre te pa ligjeshme ,me ndimen e individeve qe merren me keto pune.
  A ka ndonjeri ndonje ide apo ndimese se per fare behet fjale, ose me sakte di ndonjeri ndokend qe mund te me ndimoj se si te hyje (arrije) duke dhene te holla ?
  Ju falenderoj per vemendjen dhe pres me kurreshtje pergjigjet dhe ndimen tuaj me postim ose ne MP.
  Eshte shume e veshtire qe te futesh ne Americ ne keto momente.
  Megjithate ti duhet te aplikosh per vize nuk i dihet ndoshta dhe ta japin.
  Tjetra...eshte..qe :

  1)Duhet te fitosh llotarin Americane.
  2) OSE..Te beshe lidhje Interneti me ndonje Americane..

 5. #5
  I come back
  Antarsuar
  01-10-2005
  Postime
  345
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Por Amerika me e mire se Shqiperia eshte .
  Provoje te jetosh ti ne Shqiperi. Pa uje te pijshem, prerje dritash, tym, balte, papunesi, cmime te larta, izolim.
  Keshtu qe ai djali po pati leke edhe mund ta provoje ne Amerike.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Nyx
  Antarsuar
  02-07-2006
  Postime
  1,276
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Ani mi pra mir le ta marri mundimin, ene ta shofi ku ka me dal, kshu te pakten nuk po na del me kepuce te kuqe pe magjypve te Mexikes
  Me than t'drejten kan heq dor pe dashnis reale, jan kthy kah cyberlove

  ps: (e thaj kosovarcen apo jo loqki)

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-01-2008
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Lol,I agree with you, completely!
  But thinking of USA and looking behind our country,..
  ka ndryshoj gjithe keto vite ne jeten socialo-ekonomike?
  po ju a them une me nje fjale:
  ASGJE!
  Sa per keto "vizitat flash" neper ambasada te mos flasim fare
  Dominojne Injoranca dhe Korrupcioni - po ju flas nga faktet!
  Anyway,po lexoj me kujdes postimet tuaja...

  (Nderkohe qe po ndegjoj direkt kopshtin zoologjik:Parlamentin Shqiptar(seanca per Gerdecin) se si Shqiptaret Fyejne njeri tjetrin e shahen ne mes tyre ...)
  Ndryshuar pr her t fundit nga duo2 : 19-03-2008 m 16:08

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e gjilan55
  Antarsuar
  18-08-2007
  Vendndodhja
  gjilan
  Postime
  311
  Faleminderit
  2
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga duo2 Lexo Postimin
  Te nderuar forumist deshta te bej nje pyetje ne lidhje me emigrimin ne SHBA.
  Kam ndjekur me kujdes pjesemarrjen ne llotarine Amerikane qe sa vite ,natyrisht per te fituar nevojtet fati te cilen pak njerez e kane. Tash e sa kohe degjoj per persona te ndryshem qe hyjne ne SHBA ne menyre te pa ligjeshme ,me ndimen e individeve qe merren me keto pune.
  A ka ndonjeri ndonje ide apo ndimese se per fare behet fjale, ose me sakte di ndonjeri ndokend qe mund te me ndimoj se si te hyje (arrije) duke dhene te holla ?
  Ju falenderoj per vemendjen dhe pres me kurreshtje pergjigjet dhe ndimen tuaj me postim ose ne MP.
  Si kur tkishte qene leht si me shku te daja pak kush do te rrinte ne shqiperi e edhe me pak ne kosove.problemet e njejta dhe te shumta i kemi.

 9. #9
  Doktoreshe Maska e Grindavecja-nr1
  Antarsuar
  27-08-2006
  Vendndodhja
  jetoj ne Kine punoj ne Irak kohen e lire e kaloj ne Alaske
  Postime
  94
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  njeriu mesohet dhe adaptohet ne cdo vend e keqja eshte se ne shqiperi nuk ben dot hajer po spate "miqesi", eshte korrupsioni i papare qe sna le te bejme perpjete. ehhhh te shkretet ne dy hapa para kater mbrapa bejme gjithmone. ti cuno a goc ca je futja iher me komerdare me not mos ne amerike me i ven mo te hajrit se shqipria do dalesh lol.
  Im not just Perfect, Im Albanian too!!

 10. #10
  Akulli Maska e DiGiTeX
  Antarsuar
  30-04-2002
  Vendndodhja
  Diku Rreth Botes
  Postime
  378
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Shteti amerikan eshte shteti me i pergatitur ne bote dhe ka ligje shume te forta biles aq shume te forta sa juve nuk do tju besohet.
  Tju tregoje nje rast konkret per kete gje.
  Para disa kohesh mberita ne USA per pushime dhe aty takova nje mikun time te cilin e kam pase njojtur qe prej kohesh.Ai ishte futur ne usa ne menyre te paligjeshme duke paguar 20 mij $ dhe dukepershkruar rrugen Tirane-Madrid-Maiemi.
  Dhe pasi jetoje per 1 vite i qete ne nje prej qyteteve te USA policia amerikane ariti ta kape dhe ti vendosi nje expulsie te perjeteshme dhe ai ska me te drejte te hyje ne USA.Nderkohe qe beri dhe 2 vjet heqje lirie ne nje prej burgjeve te vendit ku u arestua.

  Shpresoje qe ky fat te mosi ndodhi askujt qe seshte i informuar rreth kesaj detaje.

  Faleminderit

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime
  Besoj se ky eshte rast i rralle qe ke dhene ketu.

  Un njof me dhjetra shqiptare qe kane mbi 10 vjet pa dokumenta ne Amerike dhe si ka ngacmuar njeri. Ligjet i kane, por per emigrantet pa letra qe jane en Amerike nuk para i perdorin shume ato ligje. Ne shume raste edhe kur te kapin per ndonje gje dhe je pa letra, prape te lirojne e te lene te vazhdosh te jetosh ne Amerike.

  Per tu futur ama eshte shume veshtire. Nje vize turistike apo pune do ishte menyra me e lehte, po nese e merr dot.

 12. #12
  Larguar
  Antarsuar
  17-11-2006
  Postime
  282
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga duo2 Lexo Postimin
  Te nderuar forumist deshta te bej nje pyetje ne lidhje me emigrimin ne SHBA.
  Kam ndjekur me kujdes pjesemarrjen ne llotarine Amerikane qe sa vite ,natyrisht per te fituar nevojtet fati te cilen pak njerez e kane. Tash e sa kohe degjoj per persona te ndryshem qe hyjne ne SHBA ne menyre te pa ligjeshme ,me ndimen e individeve qe merren me keto pune.
  A ka ndonjeri ndonje ide apo ndimese se per fare behet fjale, ose me sakte di ndonjeri ndokend qe mund te me ndimoj se si te hyje (arrije) duke dhene te holla ?
  Ju falenderoj per vemendjen dhe pres me kurreshtje pergjigjet dhe ndimen tuaj me postim ose ne MP.

  Po ti per studime do te shkosh apo .... per strehim politik.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-01-2008
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Stehim Politik tashi nuk mund te kete per shqiptaret se nuk i prek njeri
  Per studime e kam te kryer universitetin po nuk ka prespektive
  Dua te imigroj me sakte nese nuk gjej mundesi te rregullt ta bej ilegalisht (si edhe kane shkuar shume te tjere)...ska zgjidhje tjeter
  Po mendoja USA ose Canada (Edhe pse mendoje ne ne Canada do te ishte me e lehte)
  Per Evrope me thoje shume se eshte veshtire te gjesh pune .
  Kisha menduar me heret ne Angli,por kur ske njeri te aferm pak veshtire.Ndersa ne France me thojne qe e ka kapluar nje krize per punesim.
  Kam qene ne disa shtete ne Evrope me heret ne menyre te rregullt si Turist.
  Anyway,mendoj qe ne pergjithesi duhet vullnet,deshire dhe kurajo,...

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e ujkus
  Antarsuar
  17-10-2006
  Postime
  333
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  me shkolle

 15. #15
  100 % Shqiptar Maska e ervislive
  Antarsuar
  03-12-2007
  Vendndodhja
  Belgium
  Postime
  39
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  normalisht menyra me e lehte per te udhetuar drejte amerikes eshte studimet por nese shkoni me forcat tuaja duhet te shtrengoheni mire sepse amerika ka harxhime

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Katie
  Antarsuar
  15-03-2008
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Shume fare e veshtire per te ardhur ketu. Menyra me e thjeshte eshte nepermjet marteses me nje Amerikane.
  Ketrina

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Katie
  Antarsuar
  15-03-2008
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Gjeja me e tmerrshme dhe me fatkeqe per Shqiperine eshte korrupsioni, qe e ka mberthyer ate vend dhe nuk ka per ta leshuar me per te pakten edhe 50 te tjera. Nje korrupsion i tmerrshem qe te pi edhe piken e fundit te gjakut, korrupsion qe te heq cdo te drejte civile, mundesi per tu persosur si njeri, ne fushen e edukimit, mjeksise, drejtesise, sociale... you name it!
  Ketrina

 18. #18
  I come back
  Antarsuar
  01-10-2005
  Postime
  345
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Pse nuk shkon ne Greqi. Ka shume pune, do e ndjesh veten me mire se ne shtepine tende.

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-10-2006
  Postime
  246
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ik ti pse te iki ai?

 20. #20
  gone Maska e INFINITY
  Antarsuar
  08-11-2007
  Postime
  4,376
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  Citim Postuar m par nga DiGiTeX Lexo Postimin
  Shteti amerikan eshte shteti me i pergatitur ne bote dhe ka ligje shume te forta biles aq shume te forta sa juve nuk do tju besohet.
  Tju tregoje nje rast konkret per kete gje.
  Para disa kohesh mberita ne USA per pushime dhe aty takova nje mikun time te cilin e kam pase njojtur qe prej kohesh.Ai ishte futur ne usa ne menyre te paligjeshme duke paguar 20 mij $ dhe dukepershkruar rrugen Tirane-Madrid-Maiemi.
  Dhe pasi jetoje per 1 vite i qete ne nje prej qyteteve te USA policia amerikane ariti ta kape dhe ti vendosi nje expulsie te perjeteshme dhe ai ska me te drejte te hyje ne USA.Nderkohe qe beri dhe 2 vjet heqje lirie ne nje prej burgjeve te vendit ku u arestua.

  Shpresoje qe ky fat te mosi ndodhi askujt qe seshte i informuar rreth kesaj detaje.

  Faleminderit
  Siberia je i sigurte ti qe ky miku jot nuk eshte kap me ndonje gje qe nuk duhej te kapej
  Nqs ketu je ilegal dhe te kapin, ke te drejte te hedhesh ceshtjen ne gjyq dhe nuk te mban njeri 2 vjet ne burg. Po ashtu mbasi ben gjyqin dhe nqs nuk ta japin green card, por te japin deportation, deportation eshte 10 vjet me e shumta, kuptohet nqs ke nje clean record.

  Eshte shume shume e veshtire sidomos ne kete kohe te vish ne USA. Mbas Sept 11, cdo gje shkoi pothuajse ne zero per mundesi dokumentash ketu ne USA. Nqs martohesh me nje amerikane, edhe aty ki kujdes se edhe keta te USCIS nuk jane me budallenj dhe tani te vijne e te bejne ca vizita disi shume te papritura dhe po kapen shume qe jane martuar thjesht per dokumenta.

  Good luck

Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Dy mnyra pr ta njohur Krijuesin
  Nga abdurrahman_tir n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-01-2009, 08:31
 2. Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 19-07-2007, 16:37
 3. C++ - Katr mnyra pr t shoqruar nj objekt me nj dritare
  Nga Neritan Hyso n forumin Arti i programimit
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 23-04-2007, 04:39
 4. Dy mnyra pr ta njohur Krijuesin
  Nga llokumi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-03-2006, 17:49
 5. Shteti, mnyra dhe forma e ndrtimit t shtetit t Kosovs
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-02-2006, 13:31

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •