Close
Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 63
  1. #1
    i/e regjistruar
    Antarsuar
    30-01-2008
    Postime
    8
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime

    Question Mnyra m e leht pr t emigruar n SHBA

    Te nderuar forumist deshta te bej nje pyetje ne lidhje me emigrimin ne SHBA.
    Kam ndjekur me kujdes pjesemarrjen ne llotarine Amerikane qe sa vite ,natyrisht per te fituar nevojtet fati te cilen pak njerez e kane. Tash e sa kohe degjoj per persona te ndryshem qe hyjne ne SHBA ne menyre te pa ligjeshme ,me ndimen e individeve qe merren me keto pune.
    A ka ndonjeri ndonje ide apo ndimese se per fare behet fjale, ose me sakte di ndonjeri ndokend qe mund te me ndimoj se si te hyje (arrije) duke dhene te holla ?
    Ju falenderoj per vemendjen dhe pres me kurreshtje pergjigjet dhe ndimen tuaj me postim ose ne MP.
    Ndryshuar pr her t fundit nga duo2 : 17-03-2008 m 17:36

  2. #2
    I come back
    Antarsuar
    01-10-2005
    Postime
    345
    Faleminderit
    0
    2 falenderime n 2 postime
    Futi nje pashaporte italiane dhe shko deri ne Meksike

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Nyx
    Antarsuar
    02-07-2006
    Postime
    1,276
    Faleminderit
    0
    2 falenderime n 2 postime
    Citim Postuar m par nga duo2 Lexo Postimin
    A ka ndonjeri ndonje ide apo ndimese se per fare behet fjale, ose me sakte di ndonjeri ndokend qe mund te me ndimoj se si te hyje (arrije) duke dhene te holla ?
    Mos merr veten ne qafe, mos te genjeje mendja te marrsh nje rruge te tille se do i qash ato leke big time, pa dokumenta lol do i kesh shumicen e rrugeve te mbyllyra se nuk eshte amerika fushe me lule, sic ta kan ber ty ca e ca denglaxhinj qe vdesin te bejne icik qimen TRA

  4. #4
    i/e larguar Maska e selina_21
    Antarsuar
    22-07-2004
    Vendndodhja
    ≈ღ≈United States!ωho thє Hєll ωants to livє Hєяє Foяєvєя!!=Iм α cгαzу вαву...Hαte IT OR LOVE IT.ღ
    Postime
    1,099
    Faleminderit
    0
    4 falenderime n 4 postime
    Citim Postuar m par nga duo2 Lexo Postimin
    Te nderuar forumist deshta te bej nje pyetje ne lidhje me emigrimin ne SHBA.
    Kam ndjekur me kujdes pjesemarrjen ne llotarine Amerikane qe sa vite ,natyrisht per te fituar nevojtet fati te cilen pak njerez e kane. Tash e sa kohe degjoj per persona te ndryshem qe hyjne ne SHBA ne menyre te pa ligjeshme ,me ndimen e individeve qe merren me keto pune.
    A ka ndonjeri ndonje ide apo ndimese se per fare behet fjale, ose me sakte di ndonjeri ndokend qe mund te me ndimoj se si te hyje (arrije) duke dhene te holla ?
    Ju falenderoj per vemendjen dhe pres me kurreshtje pergjigjet dhe ndimen tuaj me postim ose ne MP.
    Eshte shume e veshtire qe te futesh ne Americ ne keto momente.
    Megjithate ti duhet te aplikosh per vize nuk i dihet ndoshta dhe ta japin.
    Tjetra...eshte..qe :

    1)Duhet te fitosh llotarin Americane.
    2) OSE..Te beshe lidhje Interneti me ndonje Americane..

  5. #5
    I come back
    Antarsuar
    01-10-2005
    Postime
    345
    Faleminderit
    0
    2 falenderime n 2 postime
    Por Amerika me e mire se Shqiperia eshte .
    Provoje te jetosh ti ne Shqiperi. Pa uje te pijshem, prerje dritash, tym, balte, papunesi, cmime te larta, izolim.
    Keshtu qe ai djali po pati leke edhe mund ta provoje ne Amerike.

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Nyx
    Antarsuar
    02-07-2006
    Postime
    1,276
    Faleminderit
    0
    2 falenderime n 2 postime
    Ani mi pra mir le ta marri mundimin, ene ta shofi ku ka me dal, kshu te pakten nuk po na del me kepuce te kuqe pe magjypve te Mexikes
    Me than t'drejten kan heq dor pe dashnis reale, jan kthy kah cyberlove

    ps: (e thaj kosovarcen apo jo loqki)

  7. #7
    i/e regjistruar
    Antarsuar
    30-01-2008
    Postime
    8
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    Lol,I agree with you, completely!
    But thinking of USA and looking behind our country,..
    ka ndryshoj gjithe keto vite ne jeten socialo-ekonomike?
    po ju a them une me nje fjale:
    ASGJE!
    Sa per keto "vizitat flash" neper ambasada te mos flasim fare
    Dominojne Injoranca dhe Korrupcioni - po ju flas nga faktet!
    Anyway,po lexoj me kujdes postimet tuaja...

    (Nderkohe qe po ndegjoj direkt kopshtin zoologjik:Parlamentin Shqiptar(seanca per Gerdecin) se si Shqiptaret Fyejne njeri tjetrin e shahen ne mes tyre ...)
    Ndryshuar pr her t fundit nga duo2 : 19-03-2008 m 16:08

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e gjilan55
    Antarsuar
    18-08-2007
    Vendndodhja
    gjilan
    Postime
    311
    Faleminderit
    2
    0 falenderime n 0 postime
    Citim Postuar m par nga duo2 Lexo Postimin
    Te nderuar forumist deshta te bej nje pyetje ne lidhje me emigrimin ne SHBA.
    Kam ndjekur me kujdes pjesemarrjen ne llotarine Amerikane qe sa vite ,natyrisht per te fituar nevojtet fati te cilen pak njerez e kane. Tash e sa kohe degjoj per persona te ndryshem qe hyjne ne SHBA ne menyre te pa ligjeshme ,me ndimen e individeve qe merren me keto pune.
    A ka ndonjeri ndonje ide apo ndimese se per fare behet fjale, ose me sakte di ndonjeri ndokend qe mund te me ndimoj se si te hyje (arrije) duke dhene te holla ?
    Ju falenderoj per vemendjen dhe pres me kurreshtje pergjigjet dhe ndimen tuaj me postim ose ne MP.
    Si kur tkishte qene leht si me shku te daja pak kush do te rrinte ne shqiperi e edhe me pak ne kosove.problemet e njejta dhe te shumta i kemi.

  9. #9
    Doktoreshe Maska e Grindavecja-nr1
    Antarsuar
    27-08-2006
    Vendndodhja
    jetoj ne Kine punoj ne Irak kohen e lire e kaloj ne Alaske
    Postime
    94
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    njeriu mesohet dhe adaptohet ne cdo vend e keqja eshte se ne shqiperi nuk ben dot hajer po spate "miqesi", eshte korrupsioni i papare qe sna le te bejme perpjete. ehhhh te shkretet ne dy hapa para kater mbrapa bejme gjithmone. ti cuno a goc ca je futja iher me komerdare me not mos ne amerike me i ven mo te hajrit se shqipria do dalesh lol.
    Im not just Perfect, Im Albanian too!!

  10. #10
    Akulli Maska e DiGiTeX
    Antarsuar
    30-04-2002
    Vendndodhja
    Diku Rreth Botes
    Postime
    378
    Faleminderit
    0
    2 falenderime n 2 postime
    Shteti amerikan eshte shteti me i pergatitur ne bote dhe ka ligje shume te forta biles aq shume te forta sa juve nuk do tju besohet.
    Tju tregoje nje rast konkret per kete gje.
    Para disa kohesh mberita ne USA per pushime dhe aty takova nje mikun time te cilin e kam pase njojtur qe prej kohesh.Ai ishte futur ne usa ne menyre te paligjeshme duke paguar 20 mij $ dhe dukepershkruar rrugen Tirane-Madrid-Maiemi.
    Dhe pasi jetoje per 1 vite i qete ne nje prej qyteteve te USA policia amerikane ariti ta kape dhe ti vendosi nje expulsie te perjeteshme dhe ai ska me te drejte te hyje ne USA.Nderkohe qe beri dhe 2 vjet heqje lirie ne nje prej burgjeve te vendit ku u arestua.

    Shpresoje qe ky fat te mosi ndodhi askujt qe seshte i informuar rreth kesaj detaje.

    Faleminderit

  11. #11
    i/e regjistruar
    Antarsuar
    10-08-2007
    Postime
    8,541
    Faleminderit
    19
    100 falenderime n 93 postime
    Besoj se ky eshte rast i rralle qe ke dhene ketu.

    Un njof me dhjetra shqiptare qe kane mbi 10 vjet pa dokumenta ne Amerike dhe si ka ngacmuar njeri. Ligjet i kane, por per emigrantet pa letra qe jane en Amerike nuk para i perdorin shume ato ligje. Ne shume raste edhe kur te kapin per ndonje gje dhe je pa letra, prape te lirojne e te lene te vazhdosh te jetosh ne Amerike.

    Per tu futur ama eshte shume veshtire. Nje vize turistike apo pune do ishte menyra me e lehte, po nese e merr dot.

  12. #12
    Larguar
    Antarsuar
    17-11-2006
    Postime
    282
    Faleminderit
    0
    Falenderuar 1 her n 1 postim
    Citim Postuar m par nga duo2 Lexo Postimin
    Te nderuar forumist deshta te bej nje pyetje ne lidhje me emigrimin ne SHBA.
    Kam ndjekur me kujdes pjesemarrjen ne llotarine Amerikane qe sa vite ,natyrisht per te fituar nevojtet fati te cilen pak njerez e kane. Tash e sa kohe degjoj per persona te ndryshem qe hyjne ne SHBA ne menyre te pa ligjeshme ,me ndimen e individeve qe merren me keto pune.
    A ka ndonjeri ndonje ide apo ndimese se per fare behet fjale, ose me sakte di ndonjeri ndokend qe mund te me ndimoj se si te hyje (arrije) duke dhene te holla ?
    Ju falenderoj per vemendjen dhe pres me kurreshtje pergjigjet dhe ndimen tuaj me postim ose ne MP.

    Po ti per studime do te shkosh apo .... per strehim politik.

  13. #13
    i/e regjistruar
    Antarsuar
    30-01-2008
    Postime
    8
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    Stehim Politik tashi nuk mund te kete per shqiptaret se nuk i prek njeri
    Per studime e kam te kryer universitetin po nuk ka prespektive
    Dua te imigroj me sakte nese nuk gjej mundesi te rregullt ta bej ilegalisht (si edhe kane shkuar shume te tjere)...ska zgjidhje tjeter
    Po mendoja USA ose Canada (Edhe pse mendoje ne ne Canada do te ishte me e lehte)
    Per Evrope me thoje shume se eshte veshtire te gjesh pune .
    Kisha menduar me heret ne Angli,por kur ske njeri te aferm pak veshtire.Ndersa ne France me thojne qe e ka kapluar nje krize per punesim.
    Kam qene ne disa shtete ne Evrope me heret ne menyre te rregullt si Turist.
    Anyway,mendoj qe ne pergjithesi duhet vullnet,deshire dhe kurajo,...

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e ujkus
    Antarsuar
    17-10-2006
    Postime
    333
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    me shkolle

  15. #15
    100 % Shqiptar Maska e ervislive
    Antarsuar
    03-12-2007
    Vendndodhja
    Belgium
    Postime
    39
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    normalisht menyra me e lehte per te udhetuar drejte amerikes eshte studimet por nese shkoni me forcat tuaja duhet te shtrengoheni mire sepse amerika ka harxhime

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e Katie
    Antarsuar
    15-03-2008
    Postime
    15
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    Shume fare e veshtire per te ardhur ketu. Menyra me e thjeshte eshte nepermjet marteses me nje Amerikane.
    Ketrina

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e Katie
    Antarsuar
    15-03-2008
    Postime
    15
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    Gjeja me e tmerrshme dhe me fatkeqe per Shqiperine eshte korrupsioni, qe e ka mberthyer ate vend dhe nuk ka per ta leshuar me per te pakten edhe 50 te tjera. Nje korrupsion i tmerrshem qe te pi edhe piken e fundit te gjakut, korrupsion qe te heq cdo te drejte civile, mundesi per tu persosur si njeri, ne fushen e edukimit, mjeksise, drejtesise, sociale... you name it!
    Ketrina

  18. #18
    I come back
    Antarsuar
    01-10-2005
    Postime
    345
    Faleminderit
    0
    2 falenderime n 2 postime
    Pse nuk shkon ne Greqi. Ka shume pune, do e ndjesh veten me mire se ne shtepine tende.

  19. #19
    i/e regjistruar
    Antarsuar
    04-10-2006
    Postime
    246
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    Ik ti pse te iki ai?

  20. #20
    gone Maska e INFINITY
    Antarsuar
    08-11-2007
    Postime
    4,376
    Faleminderit
    0
    13 falenderime n 13 postime
    Citim Postuar m par nga DiGiTeX Lexo Postimin
    Shteti amerikan eshte shteti me i pergatitur ne bote dhe ka ligje shume te forta biles aq shume te forta sa juve nuk do tju besohet.
    Tju tregoje nje rast konkret per kete gje.
    Para disa kohesh mberita ne USA per pushime dhe aty takova nje mikun time te cilin e kam pase njojtur qe prej kohesh.Ai ishte futur ne usa ne menyre te paligjeshme duke paguar 20 mij $ dhe dukepershkruar rrugen Tirane-Madrid-Maiemi.
    Dhe pasi jetoje per 1 vite i qete ne nje prej qyteteve te USA policia amerikane ariti ta kape dhe ti vendosi nje expulsie te perjeteshme dhe ai ska me te drejte te hyje ne USA.Nderkohe qe beri dhe 2 vjet heqje lirie ne nje prej burgjeve te vendit ku u arestua.

    Shpresoje qe ky fat te mosi ndodhi askujt qe seshte i informuar rreth kesaj detaje.

    Faleminderit
    Siberia je i sigurte ti qe ky miku jot nuk eshte kap me ndonje gje qe nuk duhej te kapej
    Nqs ketu je ilegal dhe te kapin, ke te drejte te hedhesh ceshtjen ne gjyq dhe nuk te mban njeri 2 vjet ne burg. Po ashtu mbasi ben gjyqin dhe nqs nuk ta japin green card, por te japin deportation, deportation eshte 10 vjet me e shumta, kuptohet nqs ke nje clean record.

    Eshte shume shume e veshtire sidomos ne kete kohe te vish ne USA. Mbas Sept 11, cdo gje shkoi pothuajse ne zero per mundesi dokumentash ketu ne USA. Nqs martohesh me nje amerikane, edhe aty ki kujdes se edhe keta te USCIS nuk jane me budallenj dhe tani te vijne e te bejne ca vizita disi shume te papritura dhe po kapen shume qe jane martuar thjesht per dokumenta.

    Good luck

Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

  1. Dy mnyra pr ta njohur Krijuesin
    Nga abdurrahman_tir n forumin Komuniteti musliman
    Prgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-01-2009, 08:31
  2. Prgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 19-07-2007, 16:37
  3. C++ - Katr mnyra pr t shoqruar nj objekt me nj dritare
    Nga Neritan Hyso n forumin Arti i programimit
    Prgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 23-04-2007, 04:39
  4. Dy mnyra pr ta njohur Krijuesin
    Nga llokumi n forumin Komuniteti musliman
    Prgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-03-2006, 17:49
  5. Shteti, mnyra dhe forma e ndrtimit t shtetit t Kosovs
    Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
    Prgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 26-02-2006, 13:31

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
  • Ju nuk mund t postoni n tema.
  • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
  • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
  •