Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 63
  1. #41
    Po ke zanat dhe di gjuhen pak gjen pune dhe rehatohesh shpejt. Kutpohet ne fillim do kesh veshtiresi, se nuk besoj te kete vend ne bote qe te pret me duar hapur, na shpi, na makin, na pun.

  2. #42
    p.n.a.p.m.q.g.q.n.t.v.
    Anëtarësuar
    03-06-2005
    Vendndodhja
    Berat-Tirane-Milano
    Postime
    179
    Citim Postuar më parë nga King_Arthur Lexo Postimin
    ok na e thuaj nje variant qe mund te shkosh deri ne shtepine e bardhe
    .
    Barak Obama nuk eshte djali i nje emigranti? Mbi te gjitha eshte njeri me ngjyre! Jo ne Shqiptaret qe jemi te bardhe?

    Te talentuarin e kerkojne te gjithe, ky eshte problemi me i madh per shoqerit ne zhvillim. Ikja e "trurit"
    Nëse thonë se lufta dëmton paqen unë "m.g.q.n.t.v." po ju them lufta për liri është paqia vetë!

  3. #43
    i/e regjistruar Maska e landi45
    Anëtarësuar
    10-04-2008
    Postime
    1,711
    po me e lira eshte nga greqia me pashaporte greke dhe shkon ne kanada ose amerike por

    mund te hypesh dhe ne tragete

  4. #44
    i/e regjistruar Maska e King_Arthur
    Anëtarësuar
    27-04-2006
    Vendndodhja
    Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
    Postime
    2,411
    Citim Postuar më parë nga m.g.q.n.t.v. Lexo Postimin
    Barak Obama nuk eshte djali i nje emigranti? Mbi te gjitha eshte njeri me ngjyre! Jo ne Shqiptaret qe jemi te bardhe?

    Te talentuarin e kerkojne te gjithe, ky eshte problemi me i madh per shoqerit ne zhvillim. Ikja e "trurit"
    po lene mer obamen ti se ai kushedi sa ka qe ka shkuar ne usa pastaj nuk e zgjodhen kot ate per kandidat per president keta demokratet. pastaj me kete po tregon qe je rracist ai i zi ne te bardhe , kjo ska te beje fare . ne po flasim si te emigrosh ne usa si fillim ti thua shtepia e bardhe ehuuu ku e ka davane shtepia e bardhe. nuk e di sa i ke lexuar postimet e mia por ishte njeri aty thoshte te blej shtepi une ne usa dhe te perfitoj dokumentat nga prona . nuk e di se si e mendojne keta ameriken mbase ju duket fushe me lule ketu po falimentojne perdite e me shume biznese po iken dhe ka ikur ekonomia per lesh . varjantet une i thashe me aq sa di une kush jane per te ardhur ne menyre legale dhe jo ilegale pasi eshte e kote qe ta marresh mundimin.

    1- me shkolle
    2- me llotari
    3- me bashkim familjar
    4- me garanci

    dhe me keto me larte qe shkruajta jo me te gjitha i merr documentat .

  5. #45
    i/e regjistruar Maska e King_Arthur
    Anëtarësuar
    27-04-2006
    Vendndodhja
    Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
    Postime
    2,411
    Citim Postuar më parë nga Roi Lexo Postimin
    Z King,
    Nuk eshte budallalek se ne Europ shembull konkret ne Zvicerr ti mundesh te blesh nje shtepi apo nje pron diqka tjeter dhe te fitosh nje vize te perjetshme por duhet te jet shuma paksa e majme per kete pune,
    E ti mos i thuaj njeriut nuk mundesh ket nuk mundesh ate se nuk je ti far Governatori ne SHBA qe te dish te gjitha ligjet..
    Me vjen keq por edhe ti dikur ke bere keso pytje e tash je mire dhe i ndeshkon te tjetert, Fjal popullore "Ai qe ka stomakun plot nuk ja din hallin te uriturit"
    ore ti kur te kam pyetur une ste kam pyetur per veten time por per familjen dhe sa per dijeni une jam me dokumenta kam ardhur me llotari . pastaj mos bej krahasim me europen se nuk eshte njesoj . ore ne ambasade amerikane ne tirane nuk kane marre vize bisnesmene te fuqishem qe linin dhe leke peng qe do ktheheshin ne shqiperi jo si ky varianti i ketij . te blesh shtepi ne amerike duhet te kesh shume gjera parasysh dhe mbi te gjitha ky nuk eshte ne usa fare mer , ky nuk e merr dot shtepine ne emrin e vet kaq e kupton duhet ta veri shtepine ne emer te dikujt qe ka kredit te mire ketu .

    Governatori ne SHBA qe te dish te gjitha ligjet..
    jo une governator nuk jam por ama une jetoj ketu dhe e di cfare behet dhe si behen gjerat .

    "Ai qe ka stomakun plot nuk ja din hallin te uriturit"
    kete fjalen popullore ske pse ta thuash hic une spo ndaloj njeri te vije perkundrazi gjithe shqiperia le te vije dhe ketu ku jam une ka shume shqiptare sa per dijeni eshte shteti qe ka me shume shqiptare . o burra te gjithe te vine por puna eshte se une po e shpjegoj se si veprohet ne kete rast .
    dhe nese kete qe te them une qe ky me ane te prones nuk vjen dot nuk e beson shko pyet ku te duash.

  6. #46
    Un studjoj ne Bullgari,dhe ktu shkolla 3 muajt e veres na jep mundesi me punuar ne UsA.Me fjal punen vizen siguracjonet e te gjitha na i mbulon shkolla ktu ku jam.Menyre me te lehte se kjo sbesoj se mund te kete per te emigruar ne UsA.Kalofshi Kendshem! Bye

  7. #47
    Djema e vajza, harrojeni Ameriken pa dokumenta te rregullta. Te vish me dokumenta te rregullta eshte ferr i vertete si fillim, imagjinojeni vete pa dokumenta. Me mire buke e qepe ne Shqiperi, sesa te endesh Amerikes pa dokumenta neper lloj lloj punesh te ndyra me njerez te kategorive me te uleta. Merrni ne konsiderate dhe kete tjetren, qe po erdhet ilegalisht ketu, do t'ju bie rasti ti shikoni te afermit tuaj pas shume vjetesh serisht. Njoh shqiptare plot ketu qe si kane pare rrobt e shtepise per vite te tera (6-12 vjet). Nese mund ta perballoni kete ndarje per se gjalli, atehere s'me mbetet gje tjeter vec t'ju them BUJRUM ne Amerike.
    ABCÇDDhEËFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gërma)

  8. #48
    jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
    Anëtarësuar
    26-04-2005
    Postime
    1,633
    kur don flet tamom bruku hahahahahahahahhhahaa

    kom pas i shok mtiron. ene kur ishim adolesht ene shikjojshim ameriken ne tv ai thote. e kom onder me shku ne nyc ene me e dhez i cigore duhon tek broklin bridge.

    ene erdhi daja pa doc. ene care ska heq. sa here du me e ngacmu i them shko ke brixhi ene nize i cigore hahahahahahahahahahahah
    no glove no love

  9. #49
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Nese jeni te lindur per te ardh ne Ameriqi , god ju sjell vete pa u lodh ju hic (destiny) . Psh une qe kur linda , pashe ne enderr - qe linda gabimisht ne toke tjeter. Nje gabim i vogel . Po ama nuk tentova hic per usa , me erdhi vete fati te dera dhe trokiti TAK TAK - do te shkosh ne usa ?

    so prisni per ate trokitje , po erdhi mire . po s'erdhi prape mire . Rrini aty ku jeni me mire .

    looool.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  10. #50
    jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
    Anëtarësuar
    26-04-2005
    Postime
    1,633
    su munove hic ti zemra hahahahahaha

    njato shitja i ktyne qi jon mtiron ene se njofin usa. mos mi shit mu
    no glove no love

  11. #51
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga TikTak Lexo Postimin
    su munove hic ti zemra hahahahahaha

    njato shitja i ktyne qi jon mtiron ene se njofin usa. mos mi shit mu
    nuk shes gje une Tiko, sa per info kjo . Me erdhi fati te dera .. sme la truri ti the JO .. sdo ma falnin kalamajte e ardhshem jo per gje
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  12. #52
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-03-2003
    Vendndodhja
    Diku nëpër Botë
    Postime
    528
    Citim Postuar më parë nga rainbow 007 Lexo Postimin
    Pershendetje,


    Kam nje pyetje per ata qe jetojne ne USA.Nese dua ta blej nje shtepi ne US ta zeme 100.000 $ ,neve qe nuk jetojme ne US a na lejohet kjo gje edhe nese po a ka shansa per tu shperngulur ne US pasiqe behesh pronar i shtepise apo i qfare do prone .


    Me rrespekt

    Rainbow
    1.
    Mënyra e fundit për të blerë shtëpi në USA është që të jesh Permanent resident që do me thënën të kesh Green Kartë .

    2.Të keshë punë të regullt me të ardhura që nga shuma e shtëpisë që do e bleshë dhe shpenzimeve të tjera për mirëmbajtje të shtëpisë ,ti duhet të të mbesin diku 30% të pagesës tënde për të mbijetuar dhe ushqyer vetën e familjen .

    *Para kësaj ( para se të marish kreditin nga banka ) Banka do të kontrollon të gjthë gjithë gjendjen tënde financiare dhe shpenizimeve të tua dhe nëse ata shpenzime janë paguar në regull .
    **Me pare të gatshme /kash ,në shumën mbi $9999.99 nuk mund të pagush asgjë ,se menjëherë bëhesh pre e IRS ,kompanisë shtetërore të taksave dhe shum lehtë edhe mund të arestohesh e dënohesh deri sa ti të tregohesh i pa fajshëm duke arsyetuar shumën e parave se prej nga i ke marë-fituar .

    3. Mund të bleshë shtëpi e pallate 100 katëshe e me mija hyrje ,por kjo nuk do me thënë se ti ke të drejtë të jesh amerikan ,ti në këtë rast vetëm mund të jesh një ivestitor e asgjë më shum .
    Por pronat tua vetëm mund ti kontrollosh nëpërmjet Real Estate Agensy dhe me vizë të përkohshme nga ambasada amerikane .
    Procesi i natyralizimit ( për të qenur qytetar amerikan ) kalon nëpër segmentet shtetërore e jo të hipotekave pronare .

    4. Mund të blesh shtëpi në emër të ndonjë të afërti të tënd ,e ajo shtëpi të përdoret për përfitime _ të jepet me qira /rent , e ai mandej të ti transferon paret atje ku je ti .
    Por edhe kjo është shum e rezikshme se me bë ai e me nuk e paguar kreditin e shtëpisë vetëm dy muaj ,shtëpia të flutron-ta mer banka që të dhë kreditin .
    Për me i transferuar parat atje ku jeton edhe kjo do jetë e rezikshme ,se kur do shihet që ai njeri transferon para në mënyrë të regullt muaj për muaj ,ai njeri mund të investigohet pa e ditur ai fare deri sa ta fusin mrenda .


    Të huajt blejnë prona në amerikë dhe ate çke me të ,por ata janë shuma qindra milionëshe dhe se procedurat e tilla nuk janë ashtu siç me blerë një shtëpi private .

    Ata $100.000.oo harxhoi atje në Shqipëri, plej tokë e ndërto për qejfin tënd ,e mos i pasuro të pasurit edhe më tepër pa pasur nevojë .

  13. #53
    jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
    Anëtarësuar
    26-04-2005
    Postime
    1,633
    po pra pinko te erdhi postjeri ene tha se te duli llotarija si puna jeme.

    por ama letrat i bone vet apo ti boni familja se dote me te heq qafe hahahahahahahaha

    un vetem i vit i bona ene at vit doli
    no glove no love

  14. #54
    i/e regjistruar Maska e King_Arthur
    Anëtarësuar
    27-04-2006
    Vendndodhja
    Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
    Postime
    2,411
    Citim Postuar më parë nga DriniM Lexo Postimin
    1.
    Mënyra e fundit për të blerë shtëpi në USA është që të jesh Permanent resident që do me thënën të kesh Green Kartë .

    2.Të keshë punë të regullt me të ardhura që nga shuma e shtëpisë që do e bleshë dhe shpenzimeve të tjera për mirëmbajtje të shtëpisë ,ti duhet të të mbesin diku 30% të pagesës tënde për të mbijetuar dhe ushqyer vetën e familjen .

    *Para kësaj ( para se të marish kreditin nga banka ) Banka do të kontrollon të gjthë gjithë gjendjen tënde financiare dhe shpenizimeve të tua dhe nëse ata shpenzime janë paguar në regull .
    **Me pare të gatshme /kash ,në shumën mbi $9999.99 nuk mund të pagush asgjë ,se menjëherë bëhesh pre e IRS ,kompanisë shtetërore të taksave dhe shum lehtë edhe mund të arestohesh e dënohesh deri sa ti të tregohesh i pa fajshëm duke arsyetuar shumën e parave se prej nga i ke marë-fituar .

    3. Mund të bleshë shtëpi e pallate 100 katëshe e me mija hyrje ,por kjo nuk do me thënë se ti ke të drejtë të jesh amerikan ,ti në këtë rast vetëm mund të jesh një ivestitor e asgjë më shum .
    Por pronat tua vetëm mund ti kontrollosh nëpërmjet Real Estate Agensy dhe me vizë të përkohshme nga ambasada amerikane .
    Procesi i natyralizimit ( për të qenur qytetar amerikan ) kalon nëpër segmentet shtetërore e jo të hipotekave pronare .

    4. Mund të blesh shtëpi në emër të ndonjë të afërti të tënd ,e ajo shtëpi të përdoret për përfitime _ të jepet me qira /rent , e ai mandej të ti transferon paret atje ku je ti .
    Por edhe kjo është shum e rezikshme se me bë ai e me nuk e paguar kreditin e shtëpisë vetëm dy muaj ,shtëpia të flutron-ta mer banka që të dhë kreditin .
    Për me i transferuar parat atje ku jeton edhe kjo do jetë e rezikshme ,se kur do shihet që ai njeri transferon para në mënyrë të regullt muaj për muaj ,ai njeri mund të investigohet pa e ditur ai fare deri sa ta fusin mrenda .


    Të huajt blejnë prona në amerikë dhe ate çke me të ,por ata janë shuma qindra milionëshe dhe se procedurat e tilla nuk janë ashtu siç me blerë një shtëpi private .

    Ata $100.000.oo harxhoi atje në Shqipëri, plej tokë e ndërto për qejfin tënd ,e mos i pasuro të pasurit edhe më tepër pa pasur nevojë .
    aman mer shyqyr qe dole dhe ti ne nje mendje me mua me ra goja duke ja shpjeguar por keta prape te njejtin avaz .

  15. #55
    ILIR NË GEN Maska e flory80
    Anëtarësuar
    03-12-2006
    Vendndodhja
    Buzë Vjosës Kaltëroshe
    Postime
    1,531
    Citim Postuar më parë nga Katie Lexo Postimin
    Shume fare e veshtire per te ardhur ketu. Menyra me e thjeshte eshte nepermjet marteses me nje Amerikane.
    Ça moshe ke ti Katie?
    Jo për gjë, po kam nja 48 kushërinj andej nga Shqipëria që më thonë, na gjej ndonjë nuse andej nga Amerika!
    A thua se punoj tek fabrika e nuseve unë, edhe i nxjer me numër serie.

    Temë shumë interesante kjo, unë do tu thosha të gjithë atyre që kan ndonjë Lek dhe kanë inisjativë të mos rrinë në vënd, por të lëvizin, kur ikën Shqiptarët në 1991 nuk ua kishte shtruar njeri qilimin e kuq në asnjë vënd. Me guxim dhe kurajo ja dolën të shkonin dhe ndërtonin jetën kudo nëpër botë.
    Tani unë do ti thosha këtij hapësit të temës se në qoftë se je njeri që i pëlqen aventurat dhe ke shpirt sakrifice mere dhe rrugën e Meksikës sepse edhe kështu janë futur shumë Shqiptarë në USA.
    Unë kam një mikun tim që pasi kishte jetuar në Greqi shumë vite, vendosi të vinte në Amerikë dhe e bëri. Ai erdhi nëpërmjet Meksikës, dhe qëndroi në Meksikë rreth 2 muaj përpara se ju dha rasti për tu futur në Amerikë. Në Meksikë hiqej si turist, deri sa u fut në kontakt me rrjetet e atyre që dërgonin emigrant. Tani jeton në një nga qytetet e njohur të Lindjes dhe ka dhe biznesin e tij Legal edhe pse nuk ka dokumenta. Apo leje qëndrimi të rregullt. Nuk e kuptoj mirë këtë pjesën e fundit por është e vërtetë që ka biznesin e tij, dhe bën një jetë të jashtzakonshme për një emigrant Ilegal.
    Prandaj mos ua prisni hovin njerëzve se ndoshta aty është shkruar fati i tyre.
    Por duhet marë parasysh çdo gjë kur të nisesh sepse jo gjithmonë funksionon kështu ka dhe raste kur paguan 20 mijë dollar dhe pasi ke ardhur këtu nuk gjen dot punë sepse nuk njeh njeri, nuk aplikon dot për një punë normale sepse të duhet numri i sigurimeve shoqërore gjë që ti nuk e ke. Duke mos patur punë, nuk gjen dot edhe një vënd për të banuar dhe përfundon posht urave, duke flejtur me një copë kartoni si dyshek.
    Kryesorja e një aventure të tillë është mbështetja nga njerëz të afërt që mund të kesh këtej, se në të kundërt je i dështuar. Nuk është Amerika Greqi ku edhe po nuk dite gjuhën, edhe po nuk njohe njeri, del atje në shesh dhe vjen dikush të mer për të bërë një punë. Kjo lloj forme nuk njihet këtu. Çdo gjë kalon nëpërmjet sitës së Shtetit, dhe ata mundohen të minimizojnë informalitetin.
    EH I ZIU NJERI, GËLLTIT DIKU NJE LUGË ÇORBË TË PRISHUR, EDHE VJELL PASTAJ PËR GJITHË JETËN!

  16. #56
    chanel Maska e roksen
    Anëtarësuar
    16-11-2007
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    12
    une personalisht nuk kam patur asnje problem per te marre vize turistike 1 vjecare ne consullaten e napolit ne veren e 2007. pasi bera 1 muaj pushime ne usa u ktheva prape ne itali dhe ajo passaporta me vize americane fjeti dhe per 11 muaj ne sirtar. nuk me shkoi asnjehere mendja sa ndodhesha aty per te qendruar , u clodha , u kenaqa, shuajta mjaft kureshtje e ne fund u ktheva ne itali. nuk e kam ditur qe america paska qene kaq enderr e pakapshme per shqiptaret....
    sxh

  17. #57
    Vetevendosje & kuq e zi Maska e ABytyqi
    Anëtarësuar
    19-05-2006
    Vendndodhja
    Belgjik
    Postime
    475
    Sa lek do 't huazosh pr t ikur nga vndlindja ? mndo pak m mir nè qofse ke ndonje profsion me mir esht ti rrzikosh me nje investim se sa ti thuash atdheut lamtumir.
    Vertet njrzit drjt se duan atdhun se e kan ba politikanat lomsh per me korrupcion,naj kan gerdit edhe atdheun... dhe te gjitha te mirat me i pas se dikujt nuk i rrihet ma jan ba populli boz n pergjithsi.
    Kosova është Zemra e Shqipërisë !

  18. #58
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    15-04-2003
    Vendndodhja
    Ne Kete Univers
    Postime
    147
    Pyet shtate e tete dhe bej si di vete!?
    Po pate ndare mendjen per ne Usa lidh koken me shami dhe nisu,se nuk eshte ndonje problem i madh se le Shqiperine,menyra ka plot e nga me te ndryshmet.
    kohet e fundit ambasada e Usa ne tirane(sipas informacioneve) e ka leshuar pak doren per shqiptaret per punen e Vizave,nuk eshte me ai problem qe ka qene me pare,kjo per sa i perket hyrjes ne te "bardhe".
    Mos u lodh kot deri ne Meksike,dil deri ne europe,nje pasaporte europiane te cilen ti e mbulon me te folur psh,italisht ose ferngjisht,pasporten ta bejne xingarit ose sllavet si ta dush e kur ta dush,dhe ne Paris ti burazer nga De goli(aeroporti),i frances bileten per ne Canada Direkt,ose nga Bergen ne Norvegji ke rreth 3 muaj te beharit qe nisen tragetet per usa dhe canad,ose ose mer stocholmin,(suedi).
    Por lidhe koken mire me shami OK??
    Bye e pac fat.

  19. #59
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga duo2 Lexo Postimin
    Te nderuar forumist deshta te bej nje pyetje ne lidhje me emigrimin ne SHBA.
    Kam ndjekur me kujdes pjesemarrjen ne llotarine Amerikane qe sa vite ,natyrisht per te fituar nevojtet fati te cilen pak njerez e kane. Tash e sa kohe degjoj per persona te ndryshem qe hyjne ne SHBA ne menyre te pa ligjeshme ,me ndimen e individeve qe merren me keto pune.
    A ka ndonjeri ndonje ide apo ndimese se per çfare behet fjale, ose me sakte di ndonjeri ndokend qe mund te me ndimoj se si te hyje (arrije) duke dhene te holla ?
    Ju falenderoj per vemendjen dhe pres me kurreshtje pergjigjet dhe ndimen tuaj me postim ose ne MP.
    Shko tek ambasada amerikane dhe regjistruju si ushtar amerikan, nja 5 a gjashte 6 do te cojne prej fronti ne front, por pasi te kalojsh kete rruge (nqs e kalon) te bejne hero, te japin pune te mire edhe shtetesi.
    WE WILL NOT GO DOWN!

  20. #60
    tHeKtHi MaMa :P
    Anëtarësuar
    24-11-2008
    Vendndodhja
    new york
    Postime
    1,708
    un do shkoja vetem se a ben pa dal ne front se me vie keq
    if love is the answer, could you rephrase the question?

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Vendi per te emigruar dhe pse
    Nga desada-UK në forumin Emigracioni
    Përgjigje: 25
    Postimi i Fundit: 07-11-2023, 11:55
  2. Kerkoj ndihme per te emigruar
    Nga Fjorel sinanaj në forumin Ndihmoni njëri-tjetrin
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 05-07-2017, 05:29
  3. Vendi me i mir per te emigruar keshilla
    Nga Arsene në forumin Emigracioni
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 22-03-2015, 13:41
  4. Mundesia me e lehte per te emigruar ne USA?
    Nga Saamm në forumin Emigracioni
    Përgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 12-05-2012, 13:30
  5. Shteti i përshtatshëm për të emigruar
    Nga Kryeplaku në forumin Emigracioni
    Përgjigje: 32
    Postimi i Fundit: 25-04-2012, 15:44

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •