Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 62
    i/e regjistruar
    Antarsuar
    10-08-2007
    Postime
    8,541
    Faleminderit
    19
    100 falenderime n 93 postime
    Po ke zanat dhe di gjuhen pak gjen pune dhe rehatohesh shpejt. Kutpohet ne fillim do kesh veshtiresi, se nuk besoj te kete vend ne bote qe te pret me duar hapur, na shpi, na makin, na pun.

p.n.a.p.m.q.g.q.n.t.v.
    Antarsuar
    03-06-2005
    Vendndodhja
    Berat-Tirane-Milano
    Postime
    179
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    Citim Postuar m par nga King_Arthur Lexo Postimin
    ok na e thuaj nje variant qe mund te shkosh deri ne shtepine e bardhe
    .
    Barak Obama nuk eshte djali i nje emigranti? Mbi te gjitha eshte njeri me ngjyre! Jo ne Shqiptaret qe jemi te bardhe?

Te talentuarin e kerkojne te gjithe, ky eshte problemi me i madh per shoqerit ne zhvillim. Ikja e "trurit"
    Nse thon se lufta dmton paqen un "m.g.q.n.t.v." po ju them lufta pr liri sht paqia vet!

Perjashtuar Maska e landi45
    Antarsuar
    10-04-2008
    Postime
    1,776
    Faleminderit
    0
    2 falenderime n 2 postime
    po me e lira eshte nga greqia me pashaporte greke dhe shkon ne kanada ose amerike por

mund te hypesh dhe ne tragete

Pasioni pr shkencn Maska e King_Arthur
    Antarsuar
    27-04-2006
    Vendndodhja
    Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
    Postime
    2,429
    Faleminderit
    0
    6 falenderime n 5 postime
    Citim Postuar m par nga m.g.q.n.t.v. Lexo Postimin
    Barak Obama nuk eshte djali i nje emigranti? Mbi te gjitha eshte njeri me ngjyre! Jo ne Shqiptaret qe jemi te bardhe?

Te talentuarin e kerkojne te gjithe, ky eshte problemi me i madh per shoqerit ne zhvillim. Ikja e "trurit"
    po lene mer obamen ti se ai kushedi sa ka qe ka shkuar ne usa pastaj nuk e zgjodhen kot ate per kandidat per president keta demokratet. pastaj me kete po tregon qe je rracist ai i zi ne te bardhe , kjo ska te beje fare . ne po flasim si te emigrosh ne usa si fillim ti thua shtepia e bardhe ehuuu ku e ka davane shtepia e bardhe. nuk e di sa i ke lexuar postimet e mia por ishte njeri aty thoshte te blej shtepi une ne usa dhe te perfitoj dokumentat nga prona . nuk e di se si e mendojne keta ameriken mbase ju duket fushe me lule ketu po falimentojne perdite e me shume biznese po iken dhe ka ikur ekonomia per lesh . varjantet une i thashe me aq sa di une kush jane per te ardhur ne menyre legale dhe jo ilegale pasi eshte e kote qe ta marresh mundimin.

1- me shkolle
    2- me llotari
    3- me bashkim familjar
    4- me garanci

dhe me keto me larte qe shkruajta jo me te gjitha i merr documentat .
    Gjergj Kastrioti org

Antarsuar
    27-04-2006
    Vendndodhja
    Postime
    2,429
    Faleminderit
    0
    Citim Postuar m par nga Roi Lexo Postimin
    Z King,
    Nuk eshte budallalek se ne Europ shembull konkret ne Zvicerr ti mundesh te blesh nje shtepi apo nje pron diqka tjeter dhe te fitosh nje vize te perjetshme por duhet te jet shuma paksa e majme per kete pune,
    E ti mos i thuaj njeriut nuk mundesh ket nuk mundesh ate se nuk je ti far Governatori ne SHBA qe te dish te gjitha ligjet..
    Me vjen keq por edhe ti dikur ke bere keso pytje e tash je mire dhe i ndeshkon te tjetert, Fjal popullore "Ai qe ka stomakun plot nuk ja din hallin te uriturit"
    ore ti kur te kam pyetur une ste kam pyetur per veten time por per familjen dhe sa per dijeni une jam me dokumenta kam ardhur me llotari . pastaj mos bej krahasim me europen se nuk eshte njesoj . ore ne ambasade amerikane ne tirane nuk kane marre vize bisnesmene te fuqishem qe linin dhe leke peng qe do ktheheshin ne shqiperi jo si ky varianti i ketij . te blesh shtepi ne amerike duhet te kesh shume gjera parasysh dhe mbi te gjitha ky nuk eshte ne usa fare mer , ky nuk e merr dot shtepine ne emrin e vet kaq e kupton duhet ta veri shtepine ne emer te dikujt qe ka kredit te mire ketu .

Governatori ne SHBA qe te dish te gjitha ligjet..
    jo une governator nuk jam por ama une jetoj ketu dhe e di cfare behet dhe si behen gjerat .

"Ai qe ka stomakun plot nuk ja din hallin te uriturit"
    kete fjalen popullore ske pse ta thuash hic une spo ndaloj njeri te vije perkundrazi gjithe shqiperia le te vije dhe ketu ku jam une ka shume shqiptare sa per dijeni eshte shteti qe ka me shume shqiptare . o burra te gjithe te vine por puna eshte se une po e shpjegoj se si veprohet ne kete rast .
    dhe nese kete qe te them une qe ky me ane te prones nuk vjen dot nuk e beson shko pyet ku te duash.
    Gjergj Kastrioti org

Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
    Antarsuar
    11-03-2003
    Vendndodhja
    Switzerland
    Mosha
    31
    Postime
    3,861
    Faleminderit
    174
    110 falenderime n 95 postime
    Un studjoj ne Bullgari,dhe ktu shkolla 3 muajt e veres na jep mundesi me punuar ne UsA.Me fjal punen vizen siguracjonet e te gjitha na i mbulon shkolla ktu ku jam.Menyre me te lehte se kjo sbesoj se mund te kete per te emigruar ne UsA.Kalofshi Kendshem! Bye

kuku Maska e brooklyn2007
    Antarsuar
    18-08-2007
    Postime
    3,528
    Faleminderit
    1
    9 falenderime n 9 postime
    Djema e vajza, harrojeni Ameriken pa dokumenta te rregullta. Te vish me dokumenta te rregullta eshte ferr i vertete si fillim, imagjinojeni vete pa dokumenta. Me mire buke e qepe ne Shqiperi, sesa te endesh Amerikes pa dokumenta neper lloj lloj punesh te ndyra me njerez te kategorive me te uleta. Merrni ne konsiderate dhe kete tjetren, qe po erdhet ilegalisht ketu, do t'ju bie rasti ti shikoni te afermit tuaj pas shume vjetesh serisht. Njoh shqiptare plot ketu qe si kane pare rrobt e shtepise per vite te tera (6-12 vjet). Nese mund ta perballoni kete ndarje per se gjalli, atehere s'me mbetet gje tjeter vec t'ju them BUJRUM ne Amerike.
    ABCDDhEFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 grma)

jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
    Antarsuar
    26-04-2005
    Postime
    1,640
    Faleminderit
    0
    14 falenderime n 14 postime
    kur don flet tamom bruku hahahahahahahahhhahaa

kom pas i shok mtiron. ene kur ishim adolesht ene shikjojshim ameriken ne tv ai thote. e kom onder me shku ne nyc ene me e dhez i cigore duhon tek broklin bridge.

ene erdhi daja pa doc. ene care ska heq. sa here du me e ngacmu i them shko ke brixhi ene nize i cigore hahahahahahahahahahahah
    no glove no love

bubbly
    Antarsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,737
    Faleminderit
    72
    260 falenderime n 226 postime
    Nese jeni te lindur per te ardh ne Ameriqi , god ju sjell vete pa u lodh ju hic (destiny) . Psh une qe kur linda , pashe ne enderr - qe linda gabimisht ne toke tjeter. Nje gabim i vogel . Po ama nuk tentova hic per usa , me erdhi vete fati te dera dhe trokiti TAK TAK - do te shkosh ne usa ?

so prisni per ate trokitje , po erdhi mire . po s'erdhi prape mire . Rrini aty ku jeni me mire .

looool.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

Antarsuar
    26-04-2005
    Postime
    1,640
    Faleminderit
    0
    su munove hic ti zemra hahahahahaha

njato shitja i ktyne qi jon mtiron ene se njofin usa. mos mi shit mu
    no glove no love

bubbly
    Antarsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,737
    Faleminderit
    72
    260 falenderime n 226 postime
    Citim Postuar m par nga TikTak Lexo Postimin
    su munove hic ti zemra hahahahahaha

njato shitja i ktyne qi jon mtiron ene se njofin usa. mos mi shit mu
    nuk shes gje une Tiko, sa per info kjo . Me erdhi fati te dera .. sme la truri ti the JO .. sdo ma falnin kalamajte e ardhshem jo per gje
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

i/e regjistruar
    Antarsuar
    28-03-2003
    Vendndodhja
    Diku npr Bot
    Postime
    538
    Faleminderit
    0
    5 falenderime n 5 postime
    Citim Postuar m par nga rainbow 007 Lexo Postimin
    Pershendetje,

Kam nje pyetje per ata qe jetojne ne USA.Nese dua ta blej nje shtepi ne US ta zeme 100.000 $ ,neve qe nuk jetojme ne US a na lejohet kjo gje edhe nese po a ka shansa per tu shperngulur ne US pasiqe behesh pronar i shtepise apo i qfare do prone .

Me rrespekt

Rainbow
    1.
    Mnyra e fundit pr t bler shtpi n USA sht q t jesh Permanent resident q do me thnn t kesh Green Kart .

2.T kesh pun t regullt me t ardhura q nga shuma e shtpis q do e blesh dhe shpenzimeve t tjera pr mirmbajtje t shtpis ,ti duhet t t mbesin diku 30% t pagess tnde pr t mbijetuar dhe ushqyer vetn e familjen .

*Para ksaj ( para se t marish kreditin nga banka ) Banka do t kontrollon t gjth gjith gjendjen tnde financiare dhe shpenizimeve t tua dhe nse ata shpenzime jan paguar n regull .
    **Me pare t gatshme /kash ,n shumn mbi $9999.99 nuk mund t pagush asgj ,se menjher bhesh pre e IRS ,kompanis shtetrore t taksave dhe shum leht edhe mund t arestohesh e dnohesh deri sa ti t tregohesh i pa fajshm duke arsyetuar shumn e parave se prej nga i ke mar-fituar .

3. Mund t blesh shtpi e pallate 100 katshe e me mija hyrje ,por kjo nuk do me thn se ti ke t drejt t jesh amerikan ,ti n kt rast vetm mund t jesh nj ivestitor e asgj m shum .
    Por pronat tua vetm mund ti kontrollosh nprmjet Real Estate Agensy dhe me viz t prkohshme nga ambasada amerikane .
    Procesi i natyralizimit ( pr t qenur qytetar amerikan ) kalon npr segmentet shtetrore e jo t hipotekave pronare .

4. Mund t blesh shtpi n emr t ndonj t afrti t tnd ,e ajo shtpi t prdoret pr prfitime _ t jepet me qira /rent , e ai mandej t ti transferon paret atje ku je ti .
    Por edhe kjo sht shum e rezikshme se me b ai e me nuk e paguar kreditin e shtpis vetm dy muaj ,shtpia t flutron-ta mer banka q t dh kreditin .
    Pr me i transferuar parat atje ku jeton edhe kjo do jet e rezikshme ,se kur do shihet q ai njeri transferon para n mnyr t regullt muaj pr muaj ,ai njeri mund t investigohet pa e ditur ai fare deri sa ta fusin mrenda .

T huajt blejn prona n amerik dhe ate ke me t ,por ata jan shuma qindra milionshe dhe se procedurat e tilla nuk jan ashtu si me bler nj shtpi private .

Ata $100.000.oo harxhoi atje n Shqipri, plej tok e ndrto pr qejfin tnd ,e mos i pasuro t pasurit edhe m tepr pa pasur nevoj .

Antarsuar
    26-04-2005
    Postime
    1,640
    Faleminderit
    0
    po pra pinko te erdhi postjeri ene tha se te duli llotarija si puna jeme.

por ama letrat i bone vet apo ti boni familja se dote me te heq qafe hahahahahahahaha

un vetem i vit i bona ene at vit doli
    no glove no love

Antarsuar
    27-04-2006
    Vendndodhja
    Postime
    2,429
    Faleminderit
    0
    Citim Postuar m par nga DriniM Lexo Postimin
    1.
    Mnyra e fundit pr t bler shtpi n USA sht q t jesh Permanent resident q do me thnn t kesh Green Kart .

2.T kesh pun t regullt me t ardhura q nga shuma e shtpis q do e blesh dhe shpenzimeve t tjera pr mirmbajtje t shtpis ,ti duhet t t mbesin diku 30% t pagess tnde pr t mbijetuar dhe ushqyer vetn e familjen .

*Para ksaj ( para se t marish kreditin nga banka ) Banka do t kontrollon t gjth gjith gjendjen tnde financiare dhe shpenizimeve t tua dhe nse ata shpenzime jan paguar n regull .
    **Me pare t gatshme /kash ,n shumn mbi $9999.99 nuk mund t pagush asgj ,se menjher bhesh pre e IRS ,kompanis shtetrore t taksave dhe shum leht edhe mund t arestohesh e dnohesh deri sa ti t tregohesh i pa fajshm duke arsyetuar shumn e parave se prej nga i ke mar-fituar .

3. Mund t blesh shtpi e pallate 100 katshe e me mija hyrje ,por kjo nuk do me thn se ti ke t drejt t jesh amerikan ,ti n kt rast vetm mund t jesh nj ivestitor e asgj m shum .
    Por pronat tua vetm mund ti kontrollosh nprmjet Real Estate Agensy dhe me viz t prkohshme nga ambasada amerikane .
    Procesi i natyralizimit ( pr t qenur qytetar amerikan ) kalon npr segmentet shtetrore e jo t hipotekave pronare .

4. Mund t blesh shtpi n emr t ndonj t afrti t tnd ,e ajo shtpi t prdoret pr prfitime _ t jepet me qira /rent , e ai mandej t ti transferon paret atje ku je ti .
    Por edhe kjo sht shum e rezikshme se me b ai e me nuk e paguar kreditin e shtpis vetm dy muaj ,shtpia t flutron-ta mer banka q t dh kreditin .
    Pr me i transferuar parat atje ku jeton edhe kjo do jet e rezikshme ,se kur do shihet q ai njeri transferon para n mnyr t regullt muaj pr muaj ,ai njeri mund t investigohet pa e ditur ai fare deri sa ta fusin mrenda .

T huajt blejn prona n amerik dhe ate ke me t ,por ata jan shuma qindra milionshe dhe se procedurat e tilla nuk jan ashtu si me bler nj shtpi private .

Ata $100.000.oo harxhoi atje n Shqipri, plej tok e ndrto pr qejfin tnd ,e mos i pasuro t pasurit edhe m tepr pa pasur nevoj .
    aman mer shyqyr qe dole dhe ti ne nje mendje me mua me ra goja duke ja shpjeguar por keta prape te njejtin avaz .
    Gjergj Kastrioti org

ILIR N GEN Maska e flory80
    Antarsuar
    03-12-2006
    Vendndodhja
    Buz Vjoss Kaltroshe
    Postime
    1,531
    Faleminderit
    0
    6 falenderime n 6 postime
    Citim Postuar m par nga Katie Lexo Postimin
    Shume fare e veshtire per te ardhur ketu. Menyra me e thjeshte eshte nepermjet marteses me nje Amerikane.
    a moshe ke ti Katie?
    Jo pr gj, po kam nja 48 kushrinj andej nga Shqipria q m thon, na gjej ndonj nuse andej nga Amerika!
    A thua se punoj tek fabrika e nuseve un, edhe i nxjer me numr serie.

Tem shum interesante kjo, un do tu thosha t gjith atyre q kan ndonj Lek dhe kan inisjativ t mos rrin n vnd, por t lvizin, kur ikn Shqiptart n 1991 nuk ua kishte shtruar njeri qilimin e kuq n asnj vnd. Me guxim dhe kurajo ja doln t shkonin dhe ndrtonin jetn kudo npr bot.
    Tani un do ti thosha ktij hapsit t tems se n qoft se je njeri q i plqen aventurat dhe ke shpirt sakrifice mere dhe rrugn e Meksiks sepse edhe kshtu jan futur shum Shqiptar n USA.
    Un kam nj mikun tim q pasi kishte jetuar n Greqi shum vite, vendosi t vinte n Amerik dhe e bri. Ai erdhi nprmjet Meksiks, dhe qndroi n Meksik rreth 2 muaj prpara se ju dha rasti pr tu futur n Amerik. N Meksik hiqej si turist, deri sa u fut n kontakt me rrjetet e atyre q drgonin emigrant. Tani jeton n nj nga qytetet e njohur t Lindjes dhe ka dhe biznesin e tij Legal edhe pse nuk ka dokumenta. Apo leje qndrimi t rregullt. Nuk e kuptoj mir kt pjesn e fundit por sht e vrtet q ka biznesin e tij, dhe bn nj jet t jashtzakonshme pr nj emigrant Ilegal.
    Prandaj mos ua prisni hovin njerzve se ndoshta aty sht shkruar fati i tyre.
    Por duhet mar parasysh do gj kur t nisesh sepse jo gjithmon funksionon kshtu ka dhe raste kur paguan 20 mij dollar dhe pasi ke ardhur ktu nuk gjen dot pun sepse nuk njeh njeri, nuk aplikon dot pr nj pun normale sepse t duhet numri i sigurimeve shoqrore gj q ti nuk e ke. Duke mos patur pun, nuk gjen dot edhe nj vnd pr t banuar dhe prfundon posht urave, duke flejtur me nj cop kartoni si dyshek.
    Kryesorja e nj aventure t till sht mbshtetja nga njerz t afrt q mund t kesh ktej, se n t kundrt je i dshtuar. Nuk sht Amerika Greqi ku edhe po nuk dite gjuhn, edhe po nuk njohe njeri, del atje n shesh dhe vjen dikush t mer pr t br nj pun. Kjo lloj forme nuk njihet ktu. do gj kalon nprmjet sits s Shtetit, dhe ata mundohen t minimizojn informalitetin.
    EH I ZIU NJERI, GLLTIT DIKU NJE LUG ORB T PRISHUR, EDHE VJELL PASTAJ PR GJITH JETN!

chanel Maska e roksen
    Antarsuar
    16-11-2007
    Vendndodhja
    itali
    Mosha
    35
    Postime
    12
    Faleminderit
    0
    une personalisht nuk kam patur asnje problem per te marre vize turistike 1 vjecare ne consullaten e napolit ne veren e 2007. pasi bera 1 muaj pushime ne usa u ktheva prape ne itali dhe ajo passaporta me vize americane fjeti dhe per 11 muaj ne sirtar. nuk me shkoi asnjehere mendja sa ndodhesha aty per te qendruar , u clodha , u kenaqa, shuajta mjaft kureshtje e ne fund u ktheva ne itali. nuk e kam ditur qe america paska qene kaq enderr e pakapshme per shqiptaret....
    sxh

Vetevendosje & kuq e zi Maska e ABytyqi
    Antarsuar
    19-05-2006
    Vendndodhja
    Belgjik
    Postime
    475
    Faleminderit
    0
    Sa lek do 't huazosh pr t ikur nga vndlindja ? mndo pak m mir n qofse ke ndonje profsion me mir esht ti rrzikosh me nje investim se sa ti thuash atdheut lamtumir.
    Vertet njrzit drjt se duan atdhun se e kan ba politikanat lomsh per me korrupcion,naj kan gerdit edhe atdheun... dhe te gjitha te mirat me i pas se dikujt nuk i rrihet ma jan ba populli boz n pergjithsi.
    Kosova sht Zemra e Shqipris !

Perjashtuar
    Antarsuar
    15-04-2003
    Vendndodhja
    Ne Kete Univers
    Postime
    147
    Faleminderit
    0
    Falenderuar 1 her n 1 postim
    Pyet shtate e tete dhe bej si di vete!?
    Po pate ndare mendjen per ne Usa lidh koken me shami dhe nisu,se nuk eshte ndonje problem i madh se le Shqiperine,menyra ka plot e nga me te ndryshmet.
    kohet e fundit ambasada e Usa ne tirane(sipas informacioneve) e ka leshuar pak doren per shqiptaret per punen e Vizave,nuk eshte me ai problem qe ka qene me pare,kjo per sa i perket hyrjes ne te "bardhe".
    Mos u lodh kot deri ne Meksike,dil deri ne europe,nje pasaporte europiane te cilen ti e mbulon me te folur psh,italisht ose ferngjisht,pasporten ta bejne xingarit ose sllavet si ta dush e kur ta dush,dhe ne Paris ti burazer nga De goli(aeroporti),i frances bileten per ne Canada Direkt,ose nga Bergen ne Norvegji ke rreth 3 muaj te beharit qe nisen tragetet per usa dhe canad,ose ose mer stocholmin,(suedi).
    Por lidhe koken mire me shami OK??
    Bye e pac fat.

Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Antarsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,667
    Faleminderit
    7
    11 falenderime n 11 postime
    Citim Postuar m par nga duo2 Lexo Postimin
    Te nderuar forumist deshta te bej nje pyetje ne lidhje me emigrimin ne SHBA.
    Kam ndjekur me kujdes pjesemarrjen ne llotarine Amerikane qe sa vite ,natyrisht per te fituar nevojtet fati te cilen pak njerez e kane. Tash e sa kohe degjoj per persona te ndryshem qe hyjne ne SHBA ne menyre te pa ligjeshme ,me ndimen e individeve qe merren me keto pune.
    A ka ndonjeri ndonje ide apo ndimese se per fare behet fjale, ose me sakte di ndonjeri ndokend qe mund te me ndimoj se si te hyje (arrije) duke dhene te holla ?
    Ju falenderoj per vemendjen dhe pres me kurreshtje pergjigjet dhe ndimen tuaj me postim ose ne MP.
    Shko tek ambasada amerikane dhe regjistruju si ushtar amerikan, nja 5 a gjashte 6 do te cojne prej fronti ne front, por pasi te kalojsh kete rruge (nqs e kalon) te bejne hero, te japin pune te mire edhe shtetesi.
    WE WILL NOT GO DOWN!

tHeKtHi MaMa :P
    Antarsuar
    24-11-2008
    Vendndodhja
    new york
    Mosha
    41
    Postime
    1,722
    Faleminderit
    1
    2 falenderime n 2 postime
    un do shkoja vetem se a ben pa dal ne front se me vie keq
    if love is the answer, could you rephrase the question?

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema t Ngjashme

1. Dy mnyra pr ta njohur Krijuesin
    Nga abdurrahman_tir n forumin Komuniteti musliman
    Prgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-01-2009, 08:31
  2. Prgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 19-07-2007, 16:37
  3. C++ - Katr mnyra pr t shoqruar nj objekt me nj dritare
    Nga Neritan Hyso n forumin Arti i programimit
    Prgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 23-04-2007, 04:39
  4. Dy mnyra pr ta njohur Krijuesin
    Nga llokumi n forumin Komuniteti musliman
    Postimi i Fundit: 25-03-2006, 17:49
  5. Shteti, mnyra dhe forma e ndrtimit t shtetit t Kosovs
    Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
    Postimi i Fundit: 26-02-2006, 13:31

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

• Ju nuk mund t hapni tema t reja.
  • Ju nuk mund t postoni n tema.
  • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
  • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
  •