Close
Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 78
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e mesues
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Postime
  113
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  A ekziston Triniteti?

  ftoj ne diskutim besimtaret e krishtere ne lidhje me kete ceshtje shume te perfolur

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Shpresmiri
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Zagreb (CRO)
  Mosha
  44
  Postime
  408
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Trinia (Monoteizmi i krishterė)

  Sa pėr fillim disa fjalė rreth tė vėrtetės sė fesė mbi Trinitetin e Zotit nė pėrgjithėsi.

  Rrėfimi qendror i fesė sė krishterė ėshtė: “Ne besojmė nė njė Zot tė vetėm”. Ka rėndėsi themelore tė shquash unicitetin e Zotit nė Kristianizėm, sepse ēdo shpjegim ose teologji e natyrės trinore tė Zotit, qė do tė tentonte tė mohojė unicitetin e Tij, nuk mund tė merret parasysh, si njė shprehje e vėrtetė e fesė sė krishtere.
  Nė historinė e Krishtėrimit, disa vetė ose grupe kanė mbajtur njė qėndrim qė e mohon unicitetin e Zotit dhe kanė mbritur deri tek pohimi i tre zotave. Nė ēdo rast kėto mendime janė kritikuar nga kishat e krishtera si tė papranueshme me mėsimin e vėrtetė tė krishterė.
  Nė gjuhėn e popullit, disa shprehje tė tė krishterėve, tė bėjnė tė mendosh pėr “triteizmin praktik”. Ka raste, personash tė krishterė, qė kur flasin ose shkruajnė, tė japin pėrshtypjen se tė krishterėt adhurojnė tre zota. Sidoqoftė, kėto shprehje janė kundėrshtuar gjithmonė prej krerėve tė kishės sė krishtere dhe teologėve, si tė gabuara.
  Megjithėse nė kohėn e Muhametit, kishte shumė tė krishterė nė Arabinė e Madhe, nė krahinėn e Mekes (Hijaz) ishin tė paktė. Meka, duke qenė faltorja e besimit pagan, nė kohėn e Jahiliyya-s, kundėrshtoi pėrhapjen e mendimeve tė Krishtėrimit. Tė krishterėt dhe paganėt qė ndodheshin nė Hijaz, duket se nuk kishin marrė mėsime tė rregullta pėr fenė e krishterė.
  Nė atė kohė s’kishte “shkolla” ose institute pėr mėsimin e fesė sė krishterė dhe Shkrimet e krishtera ende s’ishin pėrkthyer nė arabisht. Kėshtu njohja e vėrtetė e mėsimit tė krishterė, duket se ishte vetėm nė hapat e para.
  S’do tė ishte keq tė pėrmendim edhe njė gjė. Megjithėse fiset e ndryshme arabe u jepnin emra tė ndryshėm hyjnive tė veta pagane, ata njėsuan Allah-un, Zotin e Madh, me Atin, Marinė si Nėna e madhe dhe Krishtin si Zotin, bir i lindur fizikisht, prej Allahut dhe Marisė. (Duket se ky pranim pėr tė vėrtetėn gojėdhanore pagane, u pranua me lehtėsi prej Arabėve tė krishterė tė kthyer, qė ishin mėsuar, mos mė keq, nė fenė e krishtere). Ky ėshtė njė shtrembėrim i fesė sė krishtere, dhe teologėt e krishterė mė me autoritet e dėnuan. Edhe Kurani e dėnon kėtė besim, si tė padenjė pėr natyrėn hyjnore. Tė krishterėt janė dakort me mėsimin e Kuranit, se Zoti qėndron shumė mė lart se fakti qė tė lindė njė djalė, apo Maria e Jezusi janė zota qė i shtohen Allahut, ose Allahu ėshtė njėri prej tre zotave. Kurani, pra, e dėnonte mėsimin pagan, gjysėm tė kristianizuar, qė gjėndej atėherė nė Hijaz, njė besim qė as kishat e krishtera nuk e pranojnė.

  Zoti ju ndriēoftė mendjen e zemrėn!
  IHS

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Danieli
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Tirana
  Mosha
  35
  Postime
  139
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pershendetje!

  Shpresemir, doja te te beja nje verejtje, kur thoni se ne Hixhaz kishte te krishter porse keta ishin te paket. Ne fakt edhe fjala e "e paket" nuk mjafton, pasi ta te cilet ndodheshin ne Mekke dhe vetquheshin si krishter nuk beheshin as sa gishtat e njeres dore, per me teper qe thuhet se kur Muhammedi u shpall profet, ata kishin vdekur te tere.
  Apo jo?

 4. #4
  I Djathtė
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Mesues ,

  a te pyes per dicka?

  Si e mendon ti se do te mund te provohej triniteti?
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  albania
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  shpresmir

  ju falenderoj per mundimin.
  Do te nderhyja ne disa gjera.
  Kur ka ardhur Muhammedi si Profet te krishteret nuk figuronin.Njerezit ne ate kohe nuk adhuronin Isain,nen e tij,por adhuronin idhujt,te cilat i kishin perpunuar ata vet.Ata kishin nje gje qe sot te krishteret eshte e dyshimt.Ata e pranonin All-llahun si Krijus,Zot i gjitheshkaje,e cila, te krishteret eshte shume e dyshimt,ku ka shume per tu diskutuar.

  Une e kuptoj ate qe ju doni te thoni,por ju duhet te shpreheni edhe me konkret,duhet te perdorni autoritetin e vertet te njeriut para Krijusit te tij.Duhet ti jepni hakun ketij Krijusi edhe me shume.Ku dihet ju te krishteret keni ber shume gafa ne kete drejtim.
  Triniteti te tekrishteret eshte verbimi me i madh ne te gjithe shoqerin kristiane.Ajo ka ren viktim e viruseve ēifute.Kjo nuk mbaron ketu per te krishteret .

  shpresmire
  ju duhet te kuptoni ne ate qe thoni,nuk do deshiroja qe ajo,thenia juaj,te jet thjesht nje moment.Do doja qe ajo te ishte nje ndryshim i plot per te e verteta.Ju e keni kete zgjuarsi,keni mundesi qe ta kryeni,te shkeputeni nga ajo qe ju e mohoni.
  Adhurimi i nje Zoti te vetem eshte detyra e ēdo krijese,e cila mendon e llogjikon.
  I lutem All-llahut qe ta hapi zemren per te kjo e vertet e ti japish Atij,All-llahut hakun ne adhurim.

  Nuk ka zot tjeter veē All-llahut dhese All-llahu eshte nje e i pa shok.Ai meritn qe te adhurohet.
  Me kete ka ardhur Muhamedi dhe te gjithe profetet e tjere para tij.
  Drejtimi eshte nje.
  Adhurimi eshte nje.
  Feja eshte nje.

  faleminderit
  Sheriati,ligji i All-llahut,ligji i barazis. Drejtesia do te dhunohet deri me ardhjen e sheriatit islam...

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Shpresmiri
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Zagreb (CRO)
  Mosha
  44
  Postime
  408
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Besėlidhja e Re dhe Trinia

  Bibla nuk pėrdor asnjėherė fjalėn “trini”. Pėrdorimi i parė qė mbahet mėnd nė fenė e krishterė, vjen prej Teofilit tė Antiokisė, nė vitin 180. Sidoqoftė, themelin pėr kuptimin e Trinisė, mund ta gjejmė nė Testamentin e Ri, ku shprehja mė e qartė ėshtė formula e pagėzimit e Ungjillit tė Mateut: “Pagėzoni nė emėr tė Atit, e tė Birit e tė Shpirtit Shenjtė”.
  Pėrsa i pėrket Zotit, Testamenti i Ri pėrdor fjalėn greke "ho theos" (Zoti). Kjo fjalė tregon Zotin e pėrjetshėm, krijuesin qė e mban gjallė jetėn, Zotnija mė i lartė. "Ho theos" tregon gjithmonė Zotin e Abramit, tė Isakut, tė Jakobit, Zoti i Moisiut dhe Profetėve. Nė Bibėl, as Krishti, as Shpirti Shenjtė s’janė thirrur "ho theos".
  Autorėt biblikė e thėrrasin Zotin “At”, fjalė kjo qė ėshtė e trashėguar prej Judaizmit. Siē u tha mė sipėr, Jezusi i mėsoi dishepjut tė luten “Ati ynė qė je nė qiell”, duke i dhėnė kėsaj fjale njė tingull tė afėrm, familjar (Abba). Jezusi j’u thotė se po kthehem te “Ati im, te Ati juaj, pranė Zotit tuaj.”
  Megjithatė, letrat e Testamentit tė Ri, pohojnė njė lidhje tė veēantė midis Jezusit dhe Zotit, Atit. Siē e kemi parė, Gjoni flet pėr Fjalėn e amshuar tė Zotit, qė mishėrohet dhe qėndron mes nesh, nė personin e Jezusit (Gjn 1,1). Pali pėrdor tė tillė shprehje: “Zoti ishte nė Krishtin.” Nė njė vend tjetėr Pali thotė se “Mirėsia e Zotit dhe dashuria e tij pėr njerėzit u zbuluan tek Jezusi” (Titi 3,4).
  Nė Ungjillin e Gjonit, Jezusi thotė: “Unė e Ati jemi njė gjė e vetme”. Mendimi ėshtė pėr bashkim dashurie e veprimi tė ngushtė e tė veēantė. Jezusi kryen pikė pėr pikė vullnetin e Atit. Ēdo gjė qė Jezusi njeh dhe qė mėson “mė ėshtė dhėnė prej atit tim”. Dhe shton: “Ati ėshtė mė i madh se unė”.
  Pėr tė kuptuar natyrėn e lidhjes midis Jezusit dhe Zotit, mund tė na ndihmojnė mendimet e hulu-it (shkretėtirė) dhe tė ittihad-es (bashkimi) pėr tė cilin flasin shkrimtarėt Sufi. Megjithėse pjesa mė e madhe e Myslimanėve nuk i pranojnė kėto mendime si autentike tė traditės Islamike, janė kėto fjalė qė autorėt arabo-tė krishterė tė Mesjetės, i pėrdornin pėr tė pėrshkruar lidhjen midis Jezusit dhe Atit.
  Prej kėtyre lidhjeve tė veēanta me Zotin, Jezusi thirret “Biri i Zotit”. Ky titull s’ėshtė pėrdorur kurrė nė kuptimin e njė breznie fizike. Mendimi se Zoti mundet tė bėjė fėmijė, ėshtė e neveritshme si pėr tė krishterin si pėr myslimanin. Nė njė vepėr biblike, tė pėrhapur shumė nė tė krishterėt, J. McKenzie thotė: Titulli “Biri i Zotit” ėshtė njė mjet pėr kishėn mė tė hershme pėr tė shprehur besimin e vet pėr karakterin plotėsisht tė veēantė tė Jezusit. Prej kėsaj lidhje tė posaēme, tė krishterėt besojnė se Zoti lidhet me njerėzimin nėpėrmjet Jezusit. Jezusi ėshtė Shėrbėtori i Tij, lajmėtari i Tij. Ka marrė prej Atit njohjen dhe forcėn pėr tė gjykuar dhe dhuruar jetėn. Ai ėshtė i vetmi ndėrmjetės midis Zotit e njerėzve, dhe veprimet e tij kanė njė fuqi shpėtuese tė posaēme.
  Librat e Testamentit tė Ri, pėrmendin shpesh Shpirtin Shenjtė si Shpirtin e Zotit. Mendimi i krishterė pėr Shpirtin Shenjtė ndryshon prej atij tė Islamizmit. Nė Shkrimet e Shenjta dhe nė traditėn e krishterė, Shpirti Shenjtė nuk njėsohet me Engjėllin Gabriel. Shpirti nuk ėshtė njė qėnie e krijueshme dhe e ndryshme prej Zotit, por Zoti vetė si Ai jeton e vepron nė zemrat e njerėzve dhe nė krijimin e pėrbotshėm. Shpirti ėshtė pranie e fuqishme e Zotit, qė buron e zhvillohet brenda vetes e qė vepron nė botė. Jezusi u pėrftua prej fuqisė sė Shpirtit dhe u ēua prej Shpirtit nė shkretėtirė. Ungjijtė na tregojnė se si nė fillim tė punės sė tij profetike Shpirti zbriti mbi Krishtin nė formėn e njė pėllumbi.
  Shpirti i prin dhe e mėson bashkėsinė e krishtere. Ai zbulon misteret e Zotit dhe frymėzon Shkrimet. Nė librat e Testamentit tė Ri, thirret Ngushėlluesi, Shpirti i Urtisė, i fesė, i guximit, i dashurisė, i gėzimit.
  IHS

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e mesues
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Postime
  113
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  a egziston triniteti?

  Tashme eshte e qarte dhe nga shpjegimi i mesiperm qe nuk ka tre zota por vetem nje te vetem .
  Termi trinitet eshte thjeshte nje shpikje njerezore qe ka ndodhur ne shekullin e dyte te eres sone,dhe nuk ka asnje baze biblike.
  Ne koncept triniteti ka kuptimin ''nje substance e nje lloji te vetem qe perben tre persona''.Megjithate ,ky koncept eshte shume i gabuar sepse ne radhe te pare nuk ka snje prove biblike qe ta provoje.
  Madje ,bibla provon qe ATI eshte me i madh se BIRI .Kur u pyet nga dishepujt e tij se kur do te vinte dita e harmagedonit, Jezui u pergjigj se ate ''nuk e di as une as engjejt e qiellit ,por vetem ATI''. Mjafton vetem ky pohim per te kuptuar qe perendia nuk eshte trinitet,por eshte nje i vetem. Cdo njeri qe mundohet te provoje te kunderten ,nuk ben gje tjeter vecse humb kohen,nje kohe te vlefshme qe nderkohe mund t'ja kushtonte kerkimit te se vertetes ne lidhje me te ardhmen qe pret njerezimin

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  233
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Fjala trinitet pershkruan nje koncept. Pavaresisht se fjala trinitet nuk ndodhet ne Bibel, kjo nuk do te thote qe koncepti qe pershkruhet nga kjo fjale nuk gjendet ne Bibel.

  Ati, Biri dhe Fryma e Shenjte jane NJE.

  Kjo nuk eshte doktrine njerezore, e shpikur nga dikush per qellime te caktuara, por gjendet fare qarte ne Bibel. Kushdo qe lexon Biblen me kujdes do ta kuptoje nje gje te tille.
  Per ata besimtare te "krishtere" qe nuk adhurojne Jezusin, por e quajne ate njeri, engjell, kryengjell, apo dicka tjeter qe Ai nuk eshte do t'ju inkurajoja qe t'i luteshit Zotit per te kuptuar te verteten.

  Per te pare disa vargje Biblike per Jezusin dhe se kush Ai eshte ne te vertete, ju lutem lexoni temen Ati, Biri dhe Fryma e Shenjte.

  Se fundi, per mesuesin dhe "besimtare" te tjere si puna e tij:
  Me duket se jeni Deshmitare te Jehovahit. Do t'ju lutesha qe te tregonit besimin tuaj - besimi nuk duhet mbajtur i fshehte, apo personal.

  Per te gjithe te tjeret, Deshmitaret e Jehovahit nuk jane aspak te krishtere, dhe aspak deshmitare te Zotit. Jane nje kult i krijuar nga Russell e Rutherford ne vitet 1900 e ca.

  Dhe njehere: Ati, Biri dhe Fryma e Shenjte jane NJE. Per disa vargje ne lidhje me Jezusin, lexoni tek Ati, Biri dhe Fryma e Shenjte. Se shpejti do perpiqem te shkruaj ne lidhje me Frymen e Shenjte.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Shpresmiri
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Zagreb (CRO)
  Mosha
  44
  Postime
  408
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Njė Zot i vetėm, por nė tre persona nė historinė e krishterė

  Po, berat96, ashtu ėshtė!

  Testamenti i Ri, megjithėse nuk e pėrdor fjalėn “trini”, flet pėr Zotin i quajtur “Ati”, pėr lajmin e Zotit qė bėhet mish e qėndron tek Jezusi, pėr praninė e Zotit tė fuqishėm e veprues brenda vetes, i quajtur “Shpirti”. Breznitė e njėpasnjėshme tė tė krishterėve, kanė menduar mbi atė qė na mėsojnė Shkrimet dhe kanė pėrdorur fjalėt e kategoritė e veta, pėr tė arritur njė kuptim mė tė mirė pėr atė qė ėshtė mėsuar nė Bibėl.
  Gjatė historisė sė Kishave tė krishtera, tė krishterėt e kanė parė natyrėn treshe tė Zotit si njė mister, qė prek brendinė e vėrtetė, natyrėn e Zotit. Duke qenė kėshtu, ajo nuk mund tė shprehet nė asnjė formulė njerėzore. Shkrimtarė tė krishterė, teologė, mistikė, prijėsa, janė pėrpjekur qė t’i pėrdorin tė dhėnat e Testamentit tė Ri pėr t’u afruar nė njė kuptim tė pėrafėrt me natyrėn e Zotit. Megjithatė, edhe pasi veprojnė kėshtu, kuptojnė se pėrpjekjet e tyre kanė qenė tė pamjaftueshme.
  Nė ēdo epokė, mendimtarėt e krishterė, kanė bėrė tė pamundurėn qė tė merren me mendimet e sistemet filozofike tė kohės sė tyre, me qėllim qė tė shprehin misterin e Zotit tė vetėm, por nė tre persona. Koncilet e Kishės sė Papės, na kanė mėsuar se disa formulime tė veēanta, janė tė gabuara, pa i vėnė kufi formulimeve tė mėsimit tė krishterė autentik, me deklaratat e tyre.
  Pasi tė krishterėt besojnė se kisha udhėhiqet gjithmonė prej Shpirtit Shenjtė tė Zotit, ne besojmė se kuptimi jonė pėr misterin e Trinisė rritet vazhdimisht e zhvillohet me Papėt, Koncilet, teologėt e mistikėt duke dhėnė tė gjithė ndihmėn e tyre me vėzhgime tė reja. Koncilet e para tė krerėve tė Kishės (Nicea, Efezi, Kalcedoni e Konstantinopoli) pėrcaktuan njė Zot tė vetėm nė tre hipostaze. Fjala greke “hipostaz” mund tė pėrkthehet si “njė mėnyrė qėndrese”. Tri hipostazet e Zotit janė kėshtu tri rrugė ose tri mėnyra qėnjeje e veprimi tė Zotit.
  Fjala “hipostaz”, u pėrkthye nė arabisht nga shkrimtarėt arabo-tė krishterė nė sifah (karakteristikė, paraqitje) ose ugnum (e marrė nga fjala greke gnome qė dmth. formė). Po e njėjta fjalė u kthye nė latinisht, si person qė do tė thotė “maskė”, ose “mėnyrė tė qeni”. Sidoqoftė, nė gjuhėt moderne, “person” nuk ka marrė kuptimin e njė mėnyre tė qėni, veprimi, por na ēon tek njė individ i dalluar, autonom dhe njė qėnie e pavarur, qė ka intelektin e vet tė veēantė, me njė vullnet tė vetin dhe me pėrgjegjėsinė e vet morale.
  Kėshtu sot, kur tė krishterėt flasin pėr “Njė Zot tė vetėm nė tre persona”, mund tė kuptohet gabimisht se tė krishterėt besojnė nė njė Zot qė pėrbėhet prej “tre vetėsh” apo “tre personash”, njė lloj komuniteti tresh. Nuk ėshtė ky mėsimi i drejtė krishterė, nuk ėshtė ky qėndrimi i Koncileve tė para tė Kishės.
  IHS

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e mesues
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Postime
  113
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  berat 96

  I
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mesues : 29-05-2002 mė 19:38

 11. #11
  i Krishtere Maska e i krishteri
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  itali
  Mosha
  40
  Postime
  671
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  triniteti

  Dua qe te le fjalen e Perendise qe te flase per kete gje:
  TRINITETI
  1- zanafilla 1:26, 3:22, Mateu 3:16-17, 28:19, 1korintasve 12:3-6,2korintasve13:13(edhe pse deshmimtaret e Jehovait e kane ndryshuar kete varge por ai mbetet ne origjinalin siē e ka shkruajtur pali), gjoni 14:23,veprat 7:55-56, galatasve 4:4-6, 1pietri1:2, etj.

  JEZUSI ZOTI EDHE PERENDI

  2- PSALMI 24:7-10, 1korintasve2:8, jakobi2:1, isaia 44:6, apokalipsi 1:17,isaia 48:12-16, apokalipsi22:13(Jezusi perserit te njejtat fjale qe perserit Perendia), gjoni 1:1-5, filipianet 2:5-11,
  joeli2:32,veprat2:21, 1korintasit 1:2, veprat 16:31, romaket 10:8-13,hebrenjte 1:8,10-12,isaia 9:5, tito2:13, romaket9:5, 1gjoni5:20, 1korintasve4:5, 2korintasve 5.10, 2timoteu 4:1, ligji i perterire 10:17, apokalipsi 17:14, 1samueli2:2, veprat3:14, veprat 10:36, romaket 10:11-13, isaia 40:28, kolosianet1:16, hebrenjte 1:2, kolosianet 2:9, hebrenjte 1:3 etj. etj. kam edhe shume te tjera por nuk e di nqs mund ti lexoni(ju keshilloj ti shenoni edhe ti lexoni me ngeh)

  SHPIRTI I SHENJTE

  3- HEBRENJTE 3:7-9, 2PIETRI1:21, veprat 28:25, veprat 7:51, luka 2:26-29, veprat 4:23-25;veprat 1:16,20, veprat 5:3-4, hebrenjte 9:14, romaket 15:19, jobi33:4, etj etj.edhe per frymen e shenjte kam shume por mendoj se per kesaj radhe mjaftojne!

  :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: ::::::::::::::::::::::::::::::::::

  nje here nje katolik po ecte neper bregun e detit edhe po mendohej se si mund ta zgjithte ose ta shqyrtonte me mendje faktin e trinitetin edhe duke ecur takon nje femije qe kishte hapur nje grope edhe po kerkonte qe te hidhte te gjithe detin ne ate grope qe kishte hapur. e Pyet rrituri ē'fare po bene, ai i pergjigjet ja po hedh detin ne kete grope, i rrituri filloj te qeshe me hironi edhe ti thote a ka mundesi qe i gjithe deti te hyje ne kete grope qe ke hapur? Femija i pergjigjet, mire po te bej edhe une nje pyetje a eshte e mundur qe Perendine kq te madhe ta futesh ne mendjen tede kaq te vogel? Atehere e kuptoj qe kishte gabuar qe perndia nuk llogjikohet por besohet!

  :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: ::::::::::::::::::::::::::::::::::

  Te dashur miq une ju kerkoj ndjese qe e zgjata por mendoj se keto rreshta qe ju lash (po ti lexoni), tju hapin syte sepse fjala e Perendise e ka shpiegimin e triniteti edhe eshte shume i thjeshte. Nuk duhet te beshe shkolle por duhet te besosh!!!

  Zoti ju dhente frymen e vet per te kuptuar

  Ne dashurine e Zotit Jezus ju le edhe ju pershende
  Tani pra keto tri gjera mbeten:
  Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
  Por me e madhja nga keto eshte
  DASHURIA

  Zoti ju bekofte te gjitheve

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  233
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Per mesuesin

  Mesues,

  Krishti ka thene qe te mos gjykojme. Por kjo s'do te thote qe kur dikush shpall nje mesim te gabuar te rrime ne heshtje. Eshte detyra e cdo besimtari qe te korrigjoje nje mesim te gabuar.

  Nje mesues i mire, i korrigjon nxenesit kur bejne gabime, dhe aq me teper kur keto gabime kane te bejne me ceshtje kaq te rendesishme si Jezusi.

  Une nuk e di se cfare ti beson personalisht. Me aq sa kam lexuar kam kuptuar se je anetar/simpatizues i organizates Deshmitaret e Jehovahit, pasi te gjithe Deshmitaret e Jehovahit qe kam ndeshur kane te njejtin stil te menduari, sic diktohet nga revistat Watchtower (Kulla e Rojes) dhe Awake (Zgjohuni).

  Deshmitaret e Jehovahit jane nje kult sepse transformojne karakterin e vertete te Krishtit dhe te Frymes se Shenjte duke hedhur poshte se cfare thuhet ne Bibel. Eshte detyra e cdo besimtari te keshilloje njerezit per mesime te gabuara.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Postime
  2,293
  Faleminderit
  9
  25 falenderime nė 21 postime

  Jezusi tha:...

  Me lejoni qe shkurtimisht tju sjell dy vargje te cituara nga Zoti Jezus.
  Tek Mateu7:1:
  Jezusi thote:
  " Mos gjykoni qe te mos gjykoheni"
  Tek Gjoni:7:24: Jezusi thote:
  " Mos gjykoni simbas pamjes se jashtme, por gjykoni
  simbas drejtesise."
  Ketu kemi dy vargje te thena nga vete Zoti yne Jezus Krisht. Tek Mateu , Jezusi na urdheron qe te mos gjykojme , sepse do te gjykohemi. Cfare do te tregoje Jezusi nepermejt ketij vargu?
  Shume njeres, bile dhe te krishtere ,shpeshhere kete varg e perdorin si nje "mburoje" per te evituar gabimet dhe problemet e tyre, duke e vene kete varg te Jezusit , si nje barrjere ne menyre qe te evitojne gjykimin e ceshtjes ne fjale. Valle Jezusi me ane te ketij vargu ka per qellim qe , te krishteret duhet te jene "sy leshte" dhe duhet te mos gjykojne ndaj nje problemi apo faji? Jo, Kjo nuk eshte aspak e vertete. Kur Jezusi thote : Mos gjykoni, ka parasysh qe askush nuk ka te drejte qe te beje gjyqin e Perendise tek njeriu. Psh: Askush nuk mund ti thote vellajt te tij Raka(Budalla), askush nuk mund ti thote tjetrit : Ti do te shkosh ne Ferr, askush nuk mund ti thote tjetrit : Satan . Pra ky lloj gjykimi i perket vetem Perendise , sepse ai di fundin dhe fillimin e cdo gjeje. Pra atij i takon Gjyqi. Le te shohim nje shembull.
  Kur Krishti u kryqezua ne kryq, bashke me te ishin dhe dy kriminele. Me lejoni qe tju dretjoj nje pyetje:
  Kush prej njerezve , pervec Jezusit e dinte se njeri prej krimineleve do te shpetohej dhe do te shkonte ne parajse? Askush. Vetem Zoti Perendi e dinte se krimineli i kryqezuar ne kryq , ne agoine e tij do te pranonte Jezus Krishtin per shpetimtar te jetes se tij. Pra ky gjykim i takon vetem Perendise. Pikerisht kete gje naj zbulon Jezusi tek ungjilli pas Gjonit:7:24. Ai thote jykoni vetem sipas se vertetes , cdo gjykim jashte ketij fakti denon veteveten. Kush eshte e vertea? Jezus Krishti. Pra nese gjykoni, te gjykoni me drejtesi Perendie. Nese vellai juaj shkon ne mekat, duhet ta gjykosh veprimin e tij simbas drjetesise. Nese kundershtari yt blasfemon ose te perndjek , gjykoje simbas drejtesise. Nese dikush sjell doktrine te gabuar dhe jo fjalen e Perendise, gjyko simbas drjetesise, dhe drejtesia eshte Jezusi 1korinth:1:30: Dhe te gjykosh simbas drejtesise do te thote te besh dashurine e Krishtit. Nese dikush ecen ne doktrine te gabuar , gjykoje simbas drejtesise, nese dikush meson nje mesim te gabuar, gjykoje simbas drjetesise. Pra gjithshka te nxjer vetem tek Krishti.
  Nese ju i nderuar Mesues , pretendoni se askush nuk ka te drejte qe tu gjykoje per besimin tend , kjo eshte e vertete, une skam te drejte qe te bej gjyqin e Perendise ne ty, kete te drejte e ka vetem Krishti, i cili do ta gjykoje boten me drejtesi. Por, une kam te drejte te gjykoj me drejtesi Perendie cdo gje , cdo doktrine apo mesim. Ja se si thote Apostulli Pal tek 1kor:2:15:
  " Por njeriu qe eshte frymor, gjykon cdo gje dhe vete nuk eshte i gjykuar nga asnjeri."
  Pra njeriu frymor, dmth, besimtari, ka te drejte te gjykoje cdo gje, pervec gjyqit te Perendise, dhe Pali thote se ky njeri frymor nuk eshte i gjykuar nga askush.
  Dhe ju i nderuar mesues, nuk ka te drejte qe tju gjykoje askush , per besimin qe ndjek, kete te drejt e ka vetem Perendia, por cdo besimtar ka te drejte qe te gjykoje doktrinene apo mesimin qe ti perhap, dhe kete gykim te beje gjithmone simbas drejtesise, (Krishtit)."
  Deshmuesi i Krishtit.

 14. #14
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime
  Sot qe u regjistrova ne forum dhe jam pushim,m'ka hyp i qejf me shkrujt,qe s'po edi dhe vete.
  Nuk po kuptoj,se ku qendron problemi.Tek ajo se termi Trini nuk ekziston ne Bibel,apo nese Perendia eshte Trini ose jo?Padyshim qe ky eshte konkluzioni,ku duan te dalin Jehova Witnesses.
  1)Arsyeja pse ky term nuk eshte ne Bibel nuk nenkupton mosekzistncen e Trinise,por ka te beje direkt me problemin kryesor,qe solli protestantizmin dhe me vone devijime fantastike teologjike dhe ringjallje herezish te vjetra si ajoe deshmitareve te Jehovait me Ariusin e Aleksandrise,Mormoneve me ato gnostike,madje dhe vete islamizmi eshte pare si nje herezi e krishtere.Ky problem qendronne menyren se si e shikojme ne Shkrimin e shenjte,Testamentin e Ri.
  Kisha Orthodokse,mesa di une dhe Katolicizmi,ka per baze te zbuleses hyjnore jo thjesht nje liber,por nje Person,Jisu Krishtin.Ky eshte burimi i doktrines sone dhe kjo doktrine eshte nje Zbulese nga Zoti i misheruar dhe vec se pranohet sic eshte nuk diskutohet.Krishti nuk erdhi me misionin te sjelle nje liber tjeter(sic muslimanet e paraqesin,por edhe protestanet praktikisht e trajtojne),ku saktesia doktrinore do te varej nga interpretimi i sakte i ketij libri.Kete ju do ta vereni dhe ne Ungjill,ku asnjehere Ai nuk permend rendesine e te shkruarit te thenieve te tij.Krishti mes te tjerash erdhi qe te krijoje njeriun sipas modelit te krijuar nga vete Ai dmth te rigjeneroje dhe ringreje racen njerezore nga renia e pesuar nga Adhami.Per kete Ai krijoi dhe nje Kishe(Trupi i Tij),qe edhe dyert e ferrit nuk do ta mundenin dot,qe do te mbante,ruante dhe soste vepren e tij shpetimtare deri ne fundin e koherave.Kjo Kishe me "mendjen" dhe Shpirtin e Krishtit kur e pa te nevojshme i hodhi ne leter theniet kryesore te Tij,me pas i grumulloi dhe formoi nje Liber me to(Testamentin e Ri).Per kete u deshen afro 300-vjet o te nderuarit e mi.Pergjate ketyre 300 viteve besa ishte e gjalle dhe konform me ato qe ju lexoni sot ne ungjill.Kjo per shkak te tradites gojore dhe te shkruar dhe krijimi dhe kanonizimi i Testamentit te Ri nuk eshte vecse nje konfirmim i asaj bese dhe tradite ndryshe nuk do te ishte krijuar.Ajo Bese dhe Tradite nga ku Bibla erdhi dhe te cilat edhe konfirmon eshte pa asnje ndryshim ruajtur nga Kisha e shenjte Orthodhokse.
  Per kete arsye Testamenti i ri nuk mund te permbaje cdo detaj doktrinor dhe se ka as per qellim.Lexoni fundin e Ungjillit sipas shen Joanit,ku thote se te gjitha ketou shkruajten qe ju te besoni se Krishti eshte Bir i Perendise-dhe se jo te gjitha ato qe Ai beri mund te shkruhen.Kjo bese dhene Trupit te Tij(qe dhe dyert e ferrit nuk e mundin,korruptojne dot or muslimane)shpall misterin hyjnor enje Perendie ne Tre Persona.Kjo e Vertete dhene trupit te Tij eshte e mjaftueshme per besim dhe nese e Verteta e shkruar se pershkruan ne detaj.
  2)Shenimet nga Shkrimi i Senjte qe jane dhene ne artikuj te mesiperm per Trinine jane te mjaftueshme.
  Pershendes te gjithe ju me respekt.

 15. #15
  i Krishtere Maska e i krishteri
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  itali
  Mosha
  40
  Postime
  671
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  pyetje

  Dua te dij nje gje klod une vertet e lexoj bible e kam pranuar Zotin ne jeten time para 8vjetesh edhe e jetoj ēdo dite me leximin e fjales se tij edhe me lutje(qe eshte detyra e nje te krishteri). Jam protestant ungjillor edhe nje kam kuptuar, s'eshte e bukur imponimi(influencimi) siē bejne deshmimtaret e Jehovahit ose edhe fete tradicionale katolike edhe ortodokse mbifene. po shpiegohem me qarte: ne fene qe permenda ne fillim duhet te beshe studimet e feseose njohurite nga ana e asaj fese qe ndjek edhe me pas mund te lexosh biblen edhe pse kjo eshte e gabuar behet njelloj!!!

  Une nuk e kam pranuar Zotin ne nje vend ku ne fillim me kane bere koken dhalle edhe pastaj jam bindur, por duke lexuar thjesht biblen edhe duke filluar te lutesha per esapin tim pa ditur se kujt feje i perkisja edhe nuk me interesonte fjala fe edhe pse do te thote shkenza mbi Zotin, per mua ishte nje fjale qe kishte shtremberuar fjalen e Perendise se gjithepushtetshem! isha vertet myslyman edhe nuk me foli asnje per krishtin veēse motra ime qe dinte sa dija uneedhe filluam ta lexonim edhe perendia na udhezoj ate qe te benim me ane te lutjeve!!!

  nje nuk behet i krishtere se ndjek nje fe por po te pranoj ne Zemren e vet Jezusin si Zoti edhe shpetimtarin e vet edhe ne funde te beje nje eksperience me te(duke lexuar fjalen e tij edhe duke u lutur per ate qe lexon) i gjejme keto ne veprat16:31, romaket10:7-13 joshua(Jozueu) 1:8-9, 1thesalonikasve ose 1selanikasve 5:16:23!!!


  Une nuk flas nga cetja ime por le frymen e shenjte qe te fjase nepermjet fjales ne Zemrat e njerezve!!!


  Zoti ju dhente gjithēka qe ju nevojitet... ah desh e harrova une besoj ne trinitetin edhe kam dhene disa rreshta qe kush nuk beson fjala e perendise do ti flase edhe jo une!!!
  Tani pra keto tri gjera mbeten:
  Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
  Por me e madhja nga keto eshte
  DASHURIA

  Zoti ju bekofte te gjitheve

 16. #16
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime

  re;triniteti

  I krishtere nuk e di a me kuptove qarte:Ne disa shkrime te mesiperme,ku ti replikon me Trinity,ne mos gaboj,ti permend disa here ortodoksit dhe katoliket,si shkaktare te asaj qe njerezit blasfemojne Biblen sot dhe se madje ne edhe e paskemi cenuar ate.Une e respektoj situaten shpirterore ku ti je dhe ato cka ti flet ne pergjithesi,por nuk mund ti leja ne heshtje ato pika qe permenda me lart.Perseri rezervohem karshi pjekurise me te cilen ti flet,por qe ti beson ne bibel dhe ne Krisht une te pergezoj.

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Postime
  2,293
  Faleminderit
  9
  25 falenderime nė 21 postime

  Klodi.. Krishteri..

  Mendoj se gjeja qe na bashkon dhe na ben bij te Perendise , eshte vetem besimi tek Biri i Perendise Zoti Jezus Krisht. Fjala "Fe", ne gjuhen shqipe nuk ka shpesh here kuptimin e fjales se vertet ne greqisht. Ne greqisht kjo fjale ka nje kuptim teper te rendesishem dhe konkret. Te qenit Fetar simbas bibles do te thote: Te besosh tek Krishti, ta dorzosh veten tende ne dore te Krishtit, ta perzgjedhesh Perendine Jehovah si shkembin e Shpetimit, te ecesh me Krishtin , ti bindesh Krishtit, te punosh per Krishtin dhe te jesh i shenjte.
  Nuk jemi te shpetuar nga qe i perkasim nje sekti te caktuar, nuk jemi te shmpetuar nga qe kemi lindur ne nje familje ortodokse, katolike apo protestante.Shpetimi , thote bibla , vjen vetem me ane te besimit tek Krishti, pra vetem Jezusi eshte shpetuesi i atyre qe e therasin Emrin e tij me te vertete.
  Kisha e Krishtit eshte Trupi i tij, dhe ne trup ka lloj lloj organesh ku secila kryen funksoionin e vet, dhe kontribon simbas punes ne te cilen Zoti e ka vendosur. Keshtu nepermejt ketij shembulli shikoni dhe sektet e ndryshme te krishtere, ku secili sekt kontrinbon simbas dhuntise qe Zoti i ka dhen.
  Mos haroni dhe dicka tjeter: Kur Krishti te vije per here te dyte, Ai do te mare Kishen e tij , e cila ndodhet brenda kishes , sepse jo cdo njeri qe shkon ne kishe eshte nje i Krishter i vertete.
  Vargu me te cilin dua tju inkurajoj eshte ateu:7:21-29:
  Krishti ju bekofte me dashurine dhe paqen etij.
  Deshmuesi i krishtit.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 12-05-2002 mė 12:10

 18. #18
  i Krishtere Maska e i krishteri
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  itali
  Mosha
  40
  Postime
  671
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  pergjigje

  vertet gjeja qe na bashkon eshte krishti!!!

  une nuk kam dashur kurre qe njerezit te beheshin ungjillore kur ju flisja(une jam ungjillor)por kam dashur qe njerezit te pranonin Jezusin ne jeten e tyre edhe nuk me pelqen qe nje fe pretendon qe njerezit te behen te asaj feje!

  krishterimi nuk eshte fe por besim edhe pse fe do te thote shkenca e Zotit por nuk me pelqen feja sepse eshte sipas njeriut edhe e krijuar nga njeriu ndersa PERENDIA dha JEZUSIN qe te besohej d.m.th. besimi!!!

  klod me fale n.q.s.u shpreha keq une nuk kam ndermend te shajne nje person por ta inkurajohi me ane te fjales se PERENDISE!!!

  HALELUJA PERENDISE SONE TE LAVDISHEM!!!
  Tani pra keto tri gjera mbeten:
  Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
  Por me e madhja nga keto eshte
  DASHURIA

  Zoti ju bekofte te gjitheve

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e mesues
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Postime
  113
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  triniteti

  F
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mesues : 29-05-2002 mė 19:41

 20. #20
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime
  Ore po c'jane keto perkthime more!!!!

  "me prodhuan...."
  "kur ende Ai se kishte SAJUAR..."


  Po flet per ndonje uzine,punetoret e saj...?Po ketu e ka fillimin dhe menyra,se si Studentat filluan ta lexojne Biblen....

  Vetem nje gje,a nuk u ngjan shume atyre,qe jo shume me vone,u mblodhen neper fabrika e uzina per te studiuar KAPITALIN?
  Prandaj dhe djaloshi nga Austria i persekutonte,i ngjanin me idete cifute dhe komuniste.....nejse...po kaloj tek ato qe thua....

  PYETJE-
  A di ti te lexosh vargun ne kontekst?
  A je i sigurte,se per cfare flitet aty?
  A i referohet vargu direkt Krishtit?

  Po a kundershton ky varg,qe si rreferohet direkt Krishtit,vargje te tjera,qe pohojne direkt perjetesine e Krishtit?

  Kur ti shohesh keto pika,shpresoj se do ta kuptosh me mire...

  KRISHTI MBRET DHE ZOT!

Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Ajo qė ėshtė e bukur...
  Nga Cupke_pe_Korce nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 67
  Postimi i Fundit: 17-07-2008, 22:31
 2. Isuf Luzaj
  Nga Veshtrusja nė forumin Shkrimtarė shqiptarė
  Pėrgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 28-09-2007, 09:48
 3. Fragmente nga Shėn Grigor Teologu
  Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 12-03-2007, 08:40
 4. A ekziston lufta kundėr Islamit?
  Nga Kryeplaku nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 26-08-2006, 16:13
 5. Nese Perendia ekziston... perse sundon e keqia..
  Nga ABIGAIL nė forumin Komuniteti protestant
  Pėrgjigje: 64
  Postimi i Fundit: 14-10-2003, 10:27

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •