Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 78 prej 78
 1. #61
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  36
  59 falenderime nė 56 postime
  Citim Postuar mė parė nga Matrix Lexo Postimin
  Coptic,

  Njeriu - Adami - u krijua ne shembelltyren e Hyjit dhe prej brinjes se tij doli Eva
  Ashtu sikurse prej brinjes se Adamit te ri - Krishtit- doli Kisha - Nusja e Tij (e cila ishte brenda Tij frymerisht, sikurse Eva brenda Adamit)

  Po keto jane mistere per mendjen tende
  Vėlla Matrix, Zoti te bekoftė. Shumė e goditur, asnjėher mėparė nuk kam menduar pere kėtė qe ti thua. Ishte vertetė shumė e qelluar dhe shumė domethėse.

  Krishti me ne

  toni77
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 2. #62
  Paqe! Maska e Matrix
  Anėtarėsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  Nė Zemrėn e Hyjit!
  Mosha
  40
  Postime
  3,128
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime
  Keto nuk jane mister per ne, sepse velloja eshte larguar, por per ty ngelen ende mistere.
  Lexo letrat e apostujve sepse aty e ke pergjigjen coptic
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 3. #63
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  36
  59 falenderime nė 56 postime
  Citim Postuar mė parė nga coptic Lexo Postimin
  O toni, e di, tani je zbuluar per hipokrizi.

  E kuptova perse DJ e quajne Shpirtin - Fryme.


  Ti e quan frymen e Perendise - Shpirt.
  Spirit - Fryme
  coptic
  Ok ok, nuk ishte kėtu qellimi, tash ti ike aty ku ishte fjala dhe biseda, ky eshte probleni se unė nuk ta lejoj dhe kam pervojė nė debate me ju. Mos ik aty ku ishte fjala.

  Fjala ishte
  Postuar mė parė nga coptic
  Sipas asaj qe ti del ne perfundim cili nga keta eshte femer? Ati? Biri? Fryma?  Prandaj qellimi i juaj ishte per FRYMEN, dhe pasi qe ju keni guximin ta quani Frymen femer, unė tė thash se lidhur me kete keni nje shkrim. Krejt ne rregull por nuk mu pergjigje se kur behet fjale per Perendinė apo Perendia, si e komenton ti , eshte mashkull apo femer???

  Ti mjaft ke folur ne at shkrim, por pergjigj nuk je, pytja ishte kjo:

  Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
  Po Perendia?
  Ende pytja kerkon pergjigje
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar toni77_toni pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 5. #64
  Paqe! Maska e Matrix
  Anėtarėsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  Nė Zemrėn e Hyjit!
  Mosha
  40
  Postime
  3,128
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime
  Citim Postuar mė parė nga Toni77_Toni
  Vėlla Matrix, Zoti te bekoftė. Shumė e goditur, asnjėher mėparė nuk kam menduar pere kėtė qe ti thua. Ishte vertetė shumė e qelluar dhe shumė domethėse.

  Krishti me ne

  toni77
  Vella Toni

  Kjo eshte nje zbulese shume e rendesishme qe Krishti na ka dhene. Kisha pershkruhet ne Bibel si Nusja e Tij tek Efesianet 5, Zbulesa 19-21 etj... Po keshtu tek Korinthianet dhe Romaket Krishti quhet Adami i ri (ose Njeriu i ri)
  Kur ushtaret ne Kryq i shpuan Brinjen Krishtit, prej Tij rrodhi gjak dhe uje. Nga Dhjata e Vjeter e dime se kur brinja e Adamit u hap, prej saj u krijua Eva. Por Adami ishte nje para-figurim i Krishtit dhe tani ne shohim se si ajo qe u parafigurua me Adamin, u plotesua dhe mori kuptim te plote ne Krishtin
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Matrix : 09-12-2009 mė 06:28
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Matrix pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 7. #65
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  36
  59 falenderime nė 56 postime
  Citim Postuar mė parė nga Matrix Lexo Postimin
  Vella Toni

  Kjo eshte nje zbulese shume e rendesishme qe Krishti na ka dhene. Kisha pershkruhet ne Bibel si Nusja e Tij tek Efesianet 5, Zbulesa 19-21 etj... Po keshtu tek Korinthianet dhe Romaket Krishti quhet Adami i ri (ose Njeriu i ri)
  Kur ushtaret ne Kryq i shpuan Brinjen Krishtit, prej Tij rrodhi gjak dhe uje. Nga Dhjata e Vjeter e dime se ku brinja e Adamit u hap, prej saj u krijua Eva. Por Adami ishte nje para-figurim i Krishtit dhe tani ne shohim se si ajo qe u parafigurua me Adamin, u plotesua dhe mori kuptim te plote ne Krishtin
  Vėlla I dashur, jeta me Krishtin asnjėher nuk ėshtė pasive, pra asnjėher nuk mund tė thuhet qe ėshtė arritur kulmi I dijes apo I njohurive etj etj. Pra, jeta me Krishtin ėshtė per ēdo ditė njė zbulesė e re. Sikurse edhe kur lexojmė Biblen, ka 17 vite qe lexoj Biblen me rregull, por beso vėlla se gjithmonė mė zbulohet diēka e re qe ende nuk ishte e njohur per mua. Ėshtė Shpirtin e Shenjt qe na ripetri. kėtė e thotė edhe Bibla qe ne kemi Shpirtin e Shenjt qe na ripetri, na shenjteron dhe na persosė nė Krishtin. Prandaj unė besoj se jeta me Krishtin ėshtė ecje drejt persosmerisė – jetes sė pejetshme nė Perendinė.

  Ata rreshta qe lexova janė veretė shumė domethėnės per mua, kjo nuk do te thotė se mund te jetė edhe per te tjeret sepse varet nėse njerezit ia hapin zemren Krishtit per tu kuptuar me Tė, ndersa per mua po dhe mė kan ushqyer shumė, falemnderit.

  Bria e Adamit = Eva neper te cilen depertoj zėri dhe fryma e mėkatit qe bartetet tek njerėzit dhe trashigohet tek te tjeret - vdekja. Trashigimtarėt e vdekjes.

  Bria e Adamit tė ri – Jezusit = Mėshira e Hyjit qe deperton Fryma faljes qe bartetet tek njerėzit dhe trashigohet tek te tjeret – JETA e PERJETSHME. Trashigimtarėt e Jetes.

  AMEN.

  Lavdi Zotit vėlla, njerezit nuk janė tė vetdieshem se nga Bria e Jezusit buron Jeta. AMEN. Unė nuk mund tė vazhdoj para se me zemer dhe fuqinė qe kam ta falemnderoj Hyjin per Mėshiren dhe Dashurinė qe ka per nejriun dhe qe kete dashuri e ka shprehur nė Brinė e Jezusit. Lavdi Zotit.

  Vėlla, dua tė postoj diēka qe lexova sepse u shtyna nga rreshti nė fjalė, pasi qe lexova gjeta diēka te ndaj me ju te gjithė qe sė bashku shpresojmė Jezusin Shelbues.

  Nė kėta rreshta mund tė kuptojnė vetem ata qe kan veshė tė degjojnė:  Por, kur, u dėftua mirėsia e Hyjit, Shėlbuesit tonė, dhe dashuria e tij ndaj njerėzve Ai na shėlboi, jo nė saje tė veprave tona qė ne i bėmė nė drjetėsi, por nė saje tė mėshirės sė vet: me anė tė larjes sė rilindjes dhe tė ripėrtėritjes qė jep Shpirti Shenjt, tė cilin me begati e ndikoi nė ne nėpėr Jezu Krishtin, Shėlbuesin tonė, qė, tė shfajėsuar me anė tė hirit tė tij tė jemi, nė saje tė shpresės, trashėgimtarė tė jetės sė pasosur. Kjo fjalė ėshtė e denjė pėr t’u besuar dhe dua qė tė pėrsėritėsh pa pushim qė ata, qė besuan nė Hyjin, tė mundohen tė jenė tė parėt nė vepra tė mira. Kjo gjė ėshtė e bukur dhe e dobishme pėr njerėzit. (ti 3; 4-8)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 09-12-2009 mė 06:46
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 8. #66
  Paqe! Maska e Matrix
  Anėtarėsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  Nė Zemrėn e Hyjit!
  Mosha
  40
  Postime
  3,128
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime
  Sipas teje Coptic Nusja e Krishtit jane 144,000 qe do shkojne ne qiell, ok?

  Kete e kemi diskutuar dhe me pare dhe nuk i kthehem.
  Dhe cilet jane sipas teje bijte e Nuses?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Matrix : 10-12-2009 mė 06:42
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 9. #67
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  36
  59 falenderime nė 56 postime
  Citim Postuar mė parė nga coptic Lexo Postimin
  Lexo Isaine 9:6, 7.
  Bijte e Krishtit, jane ata qe kane shprese te jetojne pergjithmon ne Toke. Dhe per keta Krishti eshte bere nje Ate i Perjetshem. Sepse ati i tyre i pare, Adami deshto, nuk qe i perjetshem.

  coptic

  Krishti nuk genjenė, jeni ju genjeshtar!


  Si ka mundesi qe Jezusi tė genjejė? Sipas teorive te juaja rrezullton se Krishti na qenka njė genjeshtar, unė kam zgjedhur tė besoj te Vertetes sė Krishtit nė Ungjill.

  Ju thuani se; "Bijte e Krishtit, jane ata qe kane shprese te jetojne pergjithmon ne Toke"! Tash kur lexojmė Biblen na tregon se nė shtepinė e Atit ka shumė banesa dhe aty bashk me Krishtin do tė jenė ata tė Krishtit. Ndersa sipas teorive te djallit njerezit do te jetojnė nė tokė per jetė. Toka dhe kjo botė e rrejshme do tė pefundoj bashk me teoritė dhe gėnjeshtrat e juaja tash mė tė deshtuara para atyre tė Zotit:

  Ėshtė Krishti Ai qė erdhi pikėrisht qe ta mposhtė princin e geenjeshtres, lexoje Biblen;


  "Nė shtėpinė e Atit tim ka shumė banesa. Po tė mos kishte, a do t’ju thoja:

  ‘Po shkoj t’ju bėj gati vendin’?

  Kur tė shkoj e t’ju pėrgatis vendin, do tė vij prapė e do t’ju marr tek unė, qė aty ku jam unė, tė jeni edhe ju" .(Gjn 14; 2-3)


  Lavdi Zotit KRISHT
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 11-12-2009 mė 06:29
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 10. #68
  i/e regjistruar Maska e refet
  Anėtarėsuar
  24-04-2007
  Postime
  568
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  1+1+1=3 triniteti. njeriu mundet te besoje cka te doje, ajo eshte e drejta e krishterve por kjo eshte send i gabuar.

 11. #69
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Citim Postuar mė parė nga refet Lexo Postimin
  1+1+1=3 triniteti. njeriu mundet te besoje cka te doje, ajo eshte e drejta e krishterve por kjo eshte send i gabuar.
  tek llozha e Golden Dawn, si dhe O.T.O
  perdoret kjo lloj konvente per te treguar gradat ne hierarkine e llozhes,
  First Order

  * Introduction—Neophyte 0=0
  * Zelator 1=10
  * Theoricus 2=9
  * Practicus 3=8
  * Philosophus 4=7

  Second Order

  * Intermediate—Portal Grade
  * Adeptus Minor 5=6
  * Adeptus Major 6=5
  * Adeptus Exemptus 7=4

  Third Order

  * Magister Templi 8=3
  * Magus 9=2
  * Ipsissimus 10=1


  une nuk pretendoj se e di domethenien,
  por njefare ideje mund ta kem,

  keshtu qe mos ji kaq i sigurte se 1+1+1=3,
  mund te jete po aq e vertete dhe ne fakt eshte e vertete 1+1+1=1

  ashtu si 10=1, 3=8 etj etj.
  nese ti nuk arrin te kuptosh simboliken e numrave pertej rregullave matematikore mos prit te kuptosh Trinitetin.

 12. #70
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  36
  59 falenderime nė 56 postime
  Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
  tek llozha e Golden Dawn, si dhe O.T.O
  perdoret kjo lloj konvente per te treguar gradat ne hierarkine e llozhes,
  First Order

  * Introduction—Neophyte 0=0
  * Zelator 1=10
  * Theoricus 2=9
  * Practicus 3=8
  * Philosophus 4=7

  Second Order

  * Intermediate—Portal Grade
  * Adeptus Minor 5=6
  * Adeptus Major 6=5
  * Adeptus Exemptus 7=4

  Third Order

  * Magister Templi 8=3
  * Magus 9=2
  * Ipsissimus 10=1


  une nuk pretendoj se e di domethenien,
  por njefare ideje mund ta kem,

  keshtu qe mos ji kaq i sigurte se 1+1+1=3,
  mund te jete po aq e vertete dhe ne fakt eshte e vertete 1+1+1=1

  ashtu si 10=1, 3=8 etj etj.
  nese ti nuk arrin te kuptosh simboliken e numrave pertej rregullave matematikore mos prit te kuptosh Trinitetin.
  Apo mund te jetė edhe; 1 x 1 x 1 = 1 Kėshtu qe matematika nuk mund te takoj njeriun me Zotin
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 11-12-2009 mė 19:24
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 13. #71
  i/e regjistruar Maska e refet
  Anėtarėsuar
  24-04-2007
  Postime
  568
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  ajo eshte e drejta e juaj te besoni se 3=1 . pa keqkuptime

 14. #72
  ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
  Anėtarėsuar
  10-03-2003
  Vendndodhja
  -|- Atje ku njeriu takohet me Perėndinė
  Mosha
  43
  Postime
  1,259
  Faleminderit
  2
  8 falenderime nė 8 postime
  Citim Postuar mė parė nga coptic Lexo Postimin
  Te lutem Toni, sepse nuk je ne rrjedhen e bisedes. Po flitet per dy grupet e te krishtereve. Kjo pyetje m'u be dhe u pergjigja. Nese nuk te pelqen eshte problem i yti. Por a nuk thote vete Krishti:

  Gjoni 10:16
  Unė kam edhe dele tė tjera qė nuk janė tė kėsaj vathe; duhet t`i mbledh edhe ato, dhe ato do ta dėgjojnė zėrin tim, dhe do tė jetė njė tufė e vetme dhe njė Bari i vetėm.

  Keshtu qe nuk po flitet per ata qe jetojne ne toke kur iu derjtua Krishti dishepujve, Por atyre qe kane nje shprese per te jetuar ne qiell si klase prifterinjsh. Kjo kuptohet edhe nga organizimi ne tempullin e Solomint dhe rregullin prifteror. Perderisa shkrimet thone qe ato gjera ishin hije te gjerave qe do te vinin kuptohet kjo paralele:

  Kryeprifti - Krishti
  Klasa prifterore - Te zgjedhurit per te jetuar ne qiell, 144.000 sipas Zbuleses.
  Pjesa tjeter e popullit - Ata qe kane shprese per te jetuar ne Toke.

  coptic

  coptic

  Dalėngadalė ke nxjerrė fytyrėn e vėrtetė tė besimit tėnd. Njė besim i shtrembėr qė pėrfundimi ėshtė ferri. Nuk kam ndėrmend tė merrem me gjėra qė janė thjesht humbje kohe dhe nuk i shėrbejnė besimit tim dhe jetės sime frymore. Mė bėri pėrshtypje ky postimi yt nė lidhje me komentin qė ke bėrė me vargun qė ke sjellė. Shtrembėrim kokė e kėmbė. Kur brenda njė njeriu nuk jeton Krishti, ėshtė shumė e lehtė tė devijosh dhe tė flasėsh nė lidhje me vargjet biblike kot sė koti.

  Kohėn e kam tė pakėt qė tė rri dhe tė tė sjell komplet arsyen pse Krishti e tha por vargu ose mė saktė Krishti ėshtė duke thėnė se pėrveē tufės sė Izraelit, ekziston edhe njė tufė tjetėr qė nuk i pėrket vathės sė Izraelit, dhe kjo tufė janė popujt jo izraelitė. Po tė sjell vargjet e mėposhtėme ku vetė Krishti deklaron se Ai u dėrgua pėr popullin Izraelit dhe jo pėr johebrenjtė:

  Mateu kapitulli 15 v21-28:


  21 Pastaj Jezusi, pasi u largua qė andej, u nis drejt rrethinave tė Tiros dhe tė Sidonit.

  22 Dhe ja, njė grua kananease, qė kishte ardhur nga ato anė, filloi tė bėrtasė duke thėnė: ''Ki mėshirė pėr mua, o Zot, o Bir i Davidit! Vajza ime ėshtė tmerrėsisht e pushtuar nga njė demon!''.

  23 Por ai nuk iu pėrgjigj fare. Dhe dishepujt e tij iu afruan dhe iu lutėn duke thėnė: ''Lėshoje atė, sepse po bėrtet pas nesh''.

  24 Por ai u pėrgjigj dhe tha: ''Unė nuk jam dėrguar gjetiu, pėrveē te delet e humbura tė shtėpisė sė Izraelit''.

  25 Por ajo erdhi dhe e adhuroi, duke thėnė: ''O Zot, ndihmomė!''.

  26 Ai u pėrgjigj, duke thėnė: ''Nuk ėshtė gjė e mirė tė marrėsh bukėn e fėmijėve dhe t'ua hedhėsh kėlyshėve tė qenve''.

  27 Por ajo tha: ''Éshtė e vėrtetė, Zot, sepse edhe kėlyshėt e qenve hanė thėrrimet qė bien nga tryeza e zotėrinjve tė tyre''.

  28 Atėherė Jezusi iu pėrgjigj duke thėnė: ''O grua, i madh ėshtė besimi yt! T'u bėftė ashtu si dėshiron''. Dhe qė nė atė ēast e bija u shėrua.


  Do tu lutesha tė gjithė vėllezėrve tė diskutojnė brenda temės dhe jo tė ngacmojnė temėn duke ftuar brenda saj persona qė nuk i pėrkasin kėtij besimi. Nėse keni pyetje tė tilla mund ti bėni nė komunitetin pėrkatės dhe nėse ky nuk ekziston, ka vend tjetėr. Tė gjithė ata qė nuk i pėrkasin kėtij besimi mund ti shkruajnė mendimet e tyre nė komunitetet pėrkatėse. Postimet do tė fshihen pa asnjė lloj paralajmėrimi.


  Nėn Hirin e Tij,

  ns
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Peniel : 12-12-2009 mė 14:59
  קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


  I Shenjtė I Shenjtė...

 15. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Peniel pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 16. #73
  ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
  Anėtarėsuar
  10-03-2003
  Vendndodhja
  -|- Atje ku njeriu takohet me Perėndinė
  Mosha
  43
  Postime
  1,259
  Faleminderit
  2
  8 falenderime nė 8 postime
  Citim Postuar mė parė nga coptic Lexo Postimin
  Tani per hipokrizine nuk e besoj se kam nevoje te ta kujtoj, kete je i bindur edhe vete perderisa i perserit te njejtat gjera dhe vete kapesh per problemet e tua personale. Askush nuk kerkoi mendimin tend prandaj mos u qjerr se nuk te intereson i imi.

  Por nuk e kuptoj nje gje, nese ke mundin te me sqarosh. Ne nje teme qe ty nuk te pelqu fare, ngaqe u zbulua falsiteti i mesimdhenies sate, si e shnderrove dialogun ne monolog. Sepse po futem atje, pasi qe tashme e ke mbyllur, dhe shoh qe asnje nga komentet kryesore qe kishin te benin me te verteta nga dokumente te ndryshme origjinale biblike nuk ekzistojne. Madje te kujtohet fare mire per komentet ne nje perkthim qe kishe gjetur dhe bazoheshe tek to per trinine. Tani qudi qe u avulluan dikah. Ty te vjen turp nga vetja, kaq ke. Kjo eshte femijerore, sepse kur gabon duhet ta pranosh jo te fshih komentet per te mos u zbuluar.

  Nese ato burime biblike origjinale ne gjuhet greke e hebraike te duken si sulme personale, eshte problem i joti (madje serioz, do te rekomandoja te besh nje kontrolle tek psikologu).

  Tani vazhdo ti, se nuk merrem dot me njerez qe kane probleme psikologjike.

  coptic


  Tė kam duruar jashtė mase dhe kam harxhuar shumė kohė duke u marrė me gjėra qė nė fund tė fundit nuk kanė asnjė vlerė. Faleminderit pėr komplimentet dhe me kėtė ke vendosur edhe vulėn pėrfundimtare tė mosshkeljes tėnde nė kėtė nėnforum.
  קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


  I Shenjtė I Shenjtė...

 17. #74
  i/e regjistruar Maska e peshkatar1
  Anėtarėsuar
  04-01-2012
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga berat96 Lexo Postimin
  Mesues,

  Krishti ka thene qe te mos gjykojme. Por kjo s'do te thote qe kur dikush shpall nje mesim te gabuar te rrime ne heshtje. Eshte detyra e cdo besimtari qe te korrigjoje nje mesim te gabuar.

  Nje mesues i mire, i korrigjon nxenesit kur bejne gabime, dhe aq me teper kur keto gabime kane te bejne me ceshtje kaq te rendesishme si Jezusi.

  Une nuk e di se cfare ti beson personalisht. Me aq sa kam lexuar kam kuptuar se je anetar/simpatizues i organizates Deshmitaret e Jehovahit, pasi te gjithe Deshmitaret e Jehovahit qe kam ndeshur kane te njejtin stil te menduari, sic diktohet nga revistat Watchtower (Kulla e Rojes) dhe Awake (Zgjohuni).

  Deshmitaret e Jehovahit jane nje kult sepse transformojne karakterin e vertete te Krishtit dhe te Frymes se Shenjte duke hedhur poshte se cfare thuhet ne Bibel. Eshte detyra e cdo besimtari te keshilloje njerezit per mesime te gabuara.
  dikush tha te kuptosh trinine me llogjike do cmendesh. nje shembull per trinine luanit te math mund ti thuash luan,por edhe luanit te vogel do ti thuash luan ne qoftese je atehere si ta quajme
  ?

 18. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar peshkatar1 pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 19. #75
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime nė 28 postime

  Pėr: A ekziston Triniteti?

  Triniteti egziston dhe eshte i vertete, ashtu sic eshte e vertete edhe ajo se Perendia nuk e ndan pushtetin e Tij me askend, por i Trizuar ne te tre dimensionet(te shkuaren, te tashmen dhe te ardhmen) sundon absollut.

 20. #76
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Postime
  2,293
  Faleminderit
  9
  25 falenderime nė 21 postime

  Pėr: A ekziston Triniteti?

  Shembulli arithmetik qe meret, eshte i drejte, se 1+1+1=3. Nuk mendoj se ka ndonje njeri ketu qe e hedh poshte nje veprim te tille arithmetik. Problemi qendron se, cfar perfaqesojne ata numra qe ju mblidhni. Atehere duhet te biem ne nje marveshje, dhe te vendosim cfar jemi duke mbledhur. Nese mbledhim tre njerez, natyrisht qe perfundimi jane tre njerez, dhe jo nje. Nese jemi duke folur per Perendine, atehere duhet te dime, ceshte Perendia ne thelb te vet. Te gjitha llojeve te besimeve, perjashto ate kristian, nese ju ben pyetjen se, Ceshte Perendia ne thelb te vet, askush nuk mund te te jape pergjigje. Kjo sepse Perendia u zbula vetem ne Krishtitn Jezus. Atehere ju te nderuar kundershtare, kur te sillni nje veprim arithmetik, ju lutem sqaroni se cfare perfaqesojne ne thelb tri njeshat.
  Atehere po vijme tek Trinia. Ati, Fjala Fryma. Mund te me thote ndonjeri nga ju se, Cfar eshte Ati ne thelb, Fjala ne Tehlb dhe Fryma ne Thelb? Bibla thote: eshte Ati, Perendi, Fjala Perendi dhe Fryma Perendi. Pra thelbi i tyre eshte Perendi. Po keshtu Bibla na meson se Perendia ska limit. Atehere ju pyes. Si mund te njehesoni te palimitiuarin me nje numur arithmetik te limituaar, sic eshte numuri 1.? Kjo ka rendesi te kuptohet drejt. Atehere vjen pyetja: Ceshte Perendia ne thelb te vet? Jezusi na zbulon dhe na thote se, Perendia eshte Fryme. Gjon:4:24. Atehere kemi te bejme nje nje tjeter koncpet. Nuk po flasim per mbledhjen e tri numrave si ne arrithemtike, por po flasim per Nje, te vetmin Perendii, cili ne thelb te vet eshte Fryme. Nuk kemi te bejme me nje mbledhje fizike, por me Esencen. Po mar nja shembull per ta bere sa me te qarte ate cfar dua te them, duke ju referuar shembullit arithmetik 1+1+1=3 Dhe themi: 1njeri+1njeri+1njeri= 3 njerez. Pra jemi duke mbledhur tri perosna fizike, ku numri arithmetik perfaqeson plotesisht cdo peson fizik. Por nese bejme nje mbledhje te perberejs se tyre esenciale, dhe themi: 1njeri+1njeri+1njeri, ne esence jane NJERI. Edhe nese mbeldhim gjith njerzit e globit, ne esence jane NJERI. Pra kur themi Ati Perendi, Fjala Perendi: Fryma Perendi, ju jeni duke bere nje mbledhje sasiore fzike, nderkohe qe Perendia eshte Fryme, pa limit dhe koohe. Por ata qe nuk njohin Perendine, perceptimin e tyre e bazojne ne arsyetimin e llogjikes se njeriut, sepse ky eshte konceptimi i vetem qe njeriu disponon. Kur themi 1, gjithmone ne mendje kemi te bejme me nje GJE, e cila eshte brenda nje limiti te kufizuar. Nderkohe qe per ato "GJERA" te cialt jane te palimitshme, nuk mund te perdorim dot numrin 1. Jezusi tha: Perendia eshte Fryme. Tani ju pyes ju kundershtare, a mund te me thoni, ku fillon dhe ku mbaron Fryma? E kutponi qe jeni krejt te paafte te konceptoni Perendine, dhe jo me ta njihni ate. Trinia nuk eshte nje bashkesi fizike arithmetike, Por eshte NJE, Perendia. Qe te krijoni nje koncpet po mar shembull UJIN. Ujin mund ta hasim ne kater gjendje: UJE + AKULL + BORE + AVULL. A mudn te themi se ky veprim arithemtik, eshte baraz me 4.??? Po. por cfar eshte Katra ?? Natyrisht qe eshte, UJE. Pra nuk kami, 1uje+1uje+1uje+1uje = 4uje. Jo. kemi thjesht UJE, qofte avull, bore apo akull. Perendia eshte NJE dhe i vetmi, Ati Perendi, Biri Perendi, dhe Fryma Perendi.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 27-10-2016 mė 21:43

 21. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar deshmuesi pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 22. #77
  i/e regjistruar Maska e Evian
  Anėtarėsuar
  04-08-2015
  Postime
  507
  Faleminderit
  42
  73 falenderime nė 65 postime

  Pėr: A ekziston Triniteti?

  Per te krishteret, Zoti eshte egal / baraz i Njeriut.

  "Zoti na krijoj sipas shembelltyres se tij" thoni, pra, Adami qenka pasqyre e Zotit me sa ju kuptoj ?

 23. #78
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Postime
  2,293
  Faleminderit
  9
  25 falenderime nė 21 postime

  Pėr: A ekziston Triniteti?

  Citim Postuar mė parė nga Evian Lexo Postimin
  Per te krishteret, Zoti eshte egal / baraz i Njeriut.

  "Zoti na krijoj sipas shembelltyres se tij" thoni, pra, Adami qenka pasqyre e Zotit me sa ju kuptoj ?
  Pandaj erdhi Krishti, Adami nga qiejt, i cili vdiq ne kryq per imazhin e rene te njeriut, duke e ringritur ate plotesisht, nga vdekja ne jete te perjetshme, dhe duke e risjelle ate ne imazhin e vertete te Zotit.

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Tema tė Ngjashme

 1. Ajo qė ėshtė e bukur...
  Nga Cupke_pe_Korce nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 67
  Postimi i Fundit: 17-07-2008, 21:31
 2. Isuf Luzaj
  Nga Veshtrusja nė forumin Shkrimtarė shqiptarė
  Pėrgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 28-09-2007, 08:48
 3. Fragmente nga Shėn Grigor Teologu
  Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 12-03-2007, 07:40
 4. A ekziston lufta kundėr Islamit?
  Nga Kryeplaku nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 26-08-2006, 15:13
 5. Nese Perendia ekziston... perse sundon e keqia..
  Nga ABIGAIL nė forumin Komuniteti protestant
  Pėrgjigje: 64
  Postimi i Fundit: 14-10-2003, 09:27

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •