Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,874

  Parkinsoni (Parkinson’s Disease)

  Parkinsoni ėshtė njė sėmundje neurologjike dhe shenjat e dukshme tė saj janė dridhjet, veēanėrisht tė gjymtyrėve. Me pėrparimin e sėmundjes, simptomat shtohen. Vėshtirėsitė qė shoqėrojnė sėmundjen e parkinsonit janė dridhjet, bllokimi i muskujve, ngadalėsimi i lėvizjeve, vėshtirėsitė pėr tė ruajtur balancėn gjatė ecjes dhe humbja e kujtesės pėr rreth 20 pėr qind tė pacientėve. Sipas organizatės botėrore tė shėndetėsisė, 4 milionė njerėz vuajnė nga sėmundja e parkinsonit. Por kjo shifėr parashikohet tė rritet ndėrsa shumė vende tė zhvilluara vazhdojnė tė njoftojnė mbi rritjen e numrit tė popullatės sė moshuar. Nė Shtetet e Bashkuara ka rreth 1 milionė e 500 mijė vetė tė diagnostikuar me parkinson. Sėmundja fillon tė shfaqet kryesisht tek njerėzit e moshės 60-65 vjeē. Ilaēet duket se bėjnė efekt nė vitet e para tė prekjes, por mė vonė kėto efekte dobėsohen.
  Trajtimi i parkinsonit ėshtė treguar i suksesshėm tek 25 pėr qind e pacientėve, tė cilėt iu nėnshtruan operacionit pėr stimulimin e thellė tė trurit. Elektrodat vendosen nė njė zonė tė trurit tė njohur me emrin subthalamic nuckleus qė nxit veprimtarinė e tepruar tė trurit. Elektrodat lidhen me njė aparat tė vendosur nė gjoks. Nė kėtė mėnyrė, elektrodat dėrgojnė njė sinjal pėr qetėsimin e dridhjeve dhe zhbllokimin e muskujve.

  Simptomat
  - Dridhje e duarve
  - Dridhje edhe nė gjendje qetėsie
  - Muskujt e dorės dhe tė krahut nė pėrgjithėsi janė tė ngurtė
  - Kėta pacientė kanė vėshtirėsi nė ecje
  - Nuk e mbajnė dot ekuilibrin
  - Nė faza tė rėnduara tė sėmundjes pacientėt rrėzohen shpesh

  Blerina Kaca, Elberta Spaho
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DI_ANA : 15-03-2008 mė 16:38
  "Carpe Diem"

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Anėtarėsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,488
  Te Premten me 11 Prill ishte dita e Parkinsonit,nji neurologe foli ne Tv ne lajme per ket smundje dhe me quditi qe ajo u prononcu (tha) se parkinsoni vjen nga pesticidet ....
  tash e kuptoj qe belgjika veq asht ne rruge per ta shpall zbulimin BIO-cidit asht ne test ...
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 3. #3
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,874
  Parkinsoni

  Trajtimi gjenetik i sėmundjes sė parkinsonit ka kohė qė ka zgjuar shpresat e shumė pacientėve dhe mjekėve. Por sa i efektshėm ėshtė ky trajtim dhe a ekzistojnė mėnmyra tė tjera trajtimi?

  Njė nga personalitet e njohura, tė prekura nga parkinsoni ka qėnė edhe Papa Gjon Pali i Dytė. Vitet e fundit sėmundja e parkinsonit e kishte dobėsuar dukshėm Papėn, i cili gjithashtu vuante edhe nga sėmundje tė tjera, pėrfshi pasojat e atentatit tė disa dekadave mė parė. Papa Gjon Pali ishte shumė aktiv dhe njė nga papėt qė ka udhėtuar mė shumė. Por gjatė viteve tė fudnit tė jetės sė tij, sėmundja e parkinsonit e bėri atė shėndetlig.

  Parkinsoni shkaktohet nga humbja e qelizave tė trurit qė prodhojnė njė kimikat qė quhet Dopaminė. Pa dopaminė tė mjaftueshme, pjesė tė trurit bėhen tejmase aktive dhe i sėmuri humbet kontrollin dhe dhe muskujt humbasin elesticitetin. Trajtimi mė i efektshėm i parkinsonit ėshtė njė ilaē i dalė nė skenė 30 vjet mė parė.

  Doktor Mark West i universitetit Rutxhers thotė se ky ilaē ėshtė L-Dopa, tė cilin truri e shndrron nė dopaminė, duke bėrė qė njė pjesė e domaninės sė humbur tė zėvėndėsohet. Por mjekėt thonė se L-Dopa ėshtė vetėm njė lehtėsuese e simptomave dhe pėr disa pacientė efektet e saj janė tė pėrkohėshme.

  Ndėrsa njė trajtim kirugjik i quajtur Stimulimi i Thellė i Trurit mund tė trajtojė simptomat tek shumė pacientė. Sinjale tė vogla dėrgohen nga njė stimulues nėpėrmjet elektrodave tė lidhura me trurin. Ky lloj trajtimi kirurgjik ul veprimtarinė e trurit nė nivelin normal, por ka edhe disa tė meta.

  Doktor Majkėll Kaplit i universitetit Kornell thotė se sa herė qė njė objekt i huaj, nė kėtė rast elektrodat, vendoset nė trup, ekziston rreziku i infeksionit, gjithashtu njė herė nė disa vjet nevojitet ndrimi i baterive, si dhe aparati mund tė prishet ose tė ketė defekt.

  Kohėt e fundit, 55 vjeēari Nathan Klein i prekur nga Parkinsoni u bė pacienti i parė qė iu nėnshtrua terapise gjenetike. Kirurgėt injektuan miliarda viruse tė njė gjeni qė ndihmon prodhimin e njė substance kimike qė ndihmon nė normalizimin e veprimtarisė sė trurit.

  Doktor Kaplit thotė se duke injektuar gjenin, qelizat mund tė fillojė prodhimin e substancės sė nevojėshme. Shkencėtarėt shpresojnė se terapia gjenetike do tė ofrojė njė trajtim mė tė mirė pėr personat e prekur nga parkinsoni, duke hapur rrugėn pėr shėrimin e tyre tė plotė.  "Shekulli"
  "Carpe Diem"

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,967

  Pėr: Parkinsoni (Parkinson’s Disease)

  Ushqimet qė duhen konsumuar pėr tė parandaluar pėrkeqėsimin e Parkinsonit

  Nga Sadiola Xhelili


  Nė mbarė botėn, afėrsisht 10 milionė njerėz janė tė prekur nga sėmundja e Parkinsonit.

  Incidenca rritet me moshėn, por rreth 4 pėr qind e rasteve shfaqen para moshės 50 vjeēare.

  Sėmundja ėshtė pėr shkak tė depozitimit tė njė proteine ​​jonormale qė dėmton neuronet e njė zone nė bazėn e trurit tė quajtur substantia nigra, shoqėruar me neuroinflamacion.

  Shfaqet me dridhje, ngurtėsi muskulore dhe lėvizje tė ngadalta, tė cilat shkaktojnė paaftėsi dhe mund tė pėrparojnė duke prekur korteksin cerebral dhe tė shkaktojnė demencė.

  Edhe pse dihet pak pėr shkaqet, mund tė bėhet shumė pėr tė parandaluar sėmundjen dhe pėrkeqėsimin e saj.

  Njė rishikim sistematik i 64 studimeve ka zbuluar se dieta mesdhetare ėshtė e lidhur me njė rrezik mė tė ulėt tė sėmundjes sė Parkinsonit, ndėrsa dieta perėndimore me pak fibra jep njė rrezik mė tė madh dhe shkakton njė pėrkeqėsim tė simptomave.

  Studimi ka ndjekur 706 pjesėmarrės, tė moshės 69-97 vjeē pa shenja tė sėmundjes gjatė rekrutimit, pėr 4.6 vjet, duke dokumentuar njė rrezik mė tė ulėt tė zhvillimit tė sėmundjes sė Parkinsonit.

  Po ashtu ėshtė vėnė re njė pėrparim mė i ngadaltė i simptomave tek ata qė kishte njė stil tė tė ushqyerit qė ishte afėr dietės tradicionale mesdhetare, veēanėrisht nėse ishte e pasur me perime dhe fruta.

  Sakaq, fermerėt e ekspozuar ndaj pesticideve sėmuren mė shumė. Sėmundja e Parkinsonit ėshtė njė sėmundje profesionale e punėtorėve tė serrave.

  Studime tė shumta zbulojnė rrezikun e sėmundjes sė Parkinsonit tek ata qė konsumojnė produkte tė qumėshtit.

  Supozohet se produktet e qumėshtit reduktojnė pėrqendrimin plazmatik tė acidit urik, i cili ėshtė mbrojtės pėr shkak tė fuqisė sė tij antioksiduese.

  Produktet e qumėshtit do tė pengonin pėrthithjen e dopaminės nė zorrė.

  Ndėrkaq, diabeti dhe sheqeri i lartė nė gjak shoqėrohen me rrezik tė shtuar tė Parkinsonit, i cili konsiderohet njė lloj diabeti i tipit III.

  Gjithnjė e mė shumė studime sugjerojnė se agjėrimi me ndėrprerje, i cili pėrmirėson ndjeshmėrinė ndaj insulinės, ngadalėson pėrparimin e sėmundjes.

  Po ashtu duhen shmangur ėmbėlsuesit artificialė.

  Gjithashtu ushqimet e konservuara pasi ato shoqėrohen me disbiozė tė zorrėve dhe njė gjendje inflamatore kronike qė mund tė favorizojė sėmundje neurodegjenerative, edhe pėr shkak tė pranisė sė aditivėve.

  Prania e niveleve tė larta tė glutamatit nė ushqime mund tė dėmtojė qelizat nervore.

  Kafeja dhe konsumimi i alkoolit shoqėrohen me njė rrezik tė reduktuar pėr t’u sėmurur. Tymi i duhanit gjithashtu mbron, por nuk ėshtė njė arsye e mirė pėr tė pirė duhan.

  Marrė nga “Corriere della Sera”, pėrshtatur pėr “Albanian Post”.


  / Albanianpost.com

  https://albanianpost.com/ushqimet-qe...e-parkinsonit/

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,566

  Pėr: Parkinsoni (Parkinson’s Disease)

  Parkinsoni ėshtė njė sėmundje neurologjike progressive qė ndikon nė sistemin e qėndrueshmėrisė dhe lėvizjes,njė dietė e shėndetshme dhe e balancuar mund tė ndihmojė nė menaxhimin e simptomave dhe nė mbėshtetjen e shėndetit tė pėrgjithshėm. Kėtu janė disa kėshilla pėr ushqimin qė mund tė ndihmojnė nė parandalimin e pėrkeqėsimit tė Parkinsonit:

  1. Ushqimi i pasur me antioksidantė: Antioksidantėt ndihmojnė nė luftimin e dėmtimit qelizor nga radikalet e lira. Konsumoni fruta dhe perime tė freskėta tė pasura me antioksidantė, siē janė boronica, spinaqi, brokoli, luleshtrydhe, mollė, portokallja dhe qepa e kuqe.

  2. Acidi yndyrore Omega-3: Disa studime kanė treguar se acidi yndyrore Omega-3, i cili gjendet nė peshk, ėshtė i dobishėm pėr shėndetin e trurit dhe sistemin nervor. Konsumoni peshk tė yndyrshėm si salmoni, lakri, sardi, apo merrni shtojcė tė ushqimit me Omega-3 nėse nuk preferoni tė hani peshk.

  3. Vitaminat e grupit B: Vitaminat e grupit B kanė rėndėsi pėr funksionimin e sistemit nervor. Pėrfshini ushqime tė pasura me vitamina B nė dietėn tuaj, siē janė gruri i plotė, orizi i plotė, vezėt, lėngjet e frutave tė freskėta dhe bimėt e gjelbra.

  4. Vitamin C: Konsumoni ushqime tė pasura me vitaminė C, si portokallja, limoni, grepfruti, qershia, kivi dhe perimet e gjelbra tė freskėta. Vitamin C ndihmon nė luftimin e dėmtimit oksidativ dhe rrit imunitetin.

  5. Kurkuma: Kurkuma pėrmban njė substancė aktive quajtur kurkuminė, e cila ka veti anti-inflamatore dhe antioksidante. Shtoni kurkumė nė pjatat tuaja tė ushqimit, siē janė karii, supat ose smoothie-t.

  6. Kontrolloni konsumin e kafeinės: Disa studime kanė sugjeruar njė lidhje midis konsumit tė moderuar tė kafeinės dhe reduktimit tė rrezikut tė Parkinsonit. Megjithatė, kafeina nuk ėshtė zgjidhja e vetme dhe efektet e saj janė ende tė diskutueshme. Ėshtė mė mirė tė kufizoni konsumin e kafeinės dhe tė konsultoheni me mjekun tuaj pėr mė shumė informacion.

  Ėshtė e rėndėsishme tė theksohet se kėto kėshilla janė pjesė e njė stili jetese tė shėndetshėm dhe nuk mund tė trajtojnė Parkinsonin vetėm me ushqim. Nėse keni simptoma tė dyshimta ose diagnozuar Parkinson, konsultohuni me mjekun tuaj pėr trajtimin dhe menaxhimin e duhur tė sėmundjes.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •