Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 34
 1. #1

  Fmijt n internet cila sht mosha e duhur?

  Fmijt n internet cila sht mosha e duhur?  Shum or prpara kompjuterit ndikojn pr keq n formimin e fmijve:
  i bjn t rriten n nj bot t shkputur nga realiteti,
  t varur nga kompjuteri, nga videolojrat dhe chati.  Ky nuk sht njoftimi i par, por para disa ditsh,
  nj gazet e prditshme gjermane ka publikuar nj propozim drastik:
  nj tabel me kohn maksimale t prdorimit t kompjuterit
  dhe jets online. Rregulla t ashpra, t klasifikuara sipas
  moshs dhe t shoqruara me kshilla mbi limitet dhe kontrollin.
  Nuk ka qen gazeta ajo q sht shqetsuar pr kt fakt.
  Ideja ishte e nj doktoreshe, gjithashtu drejtoresh e Institutit
  Ndrkombtar t TV-s pr fmij dhe programet edukative.
  I drejt apo i gabuar, sido q t jet, sht nj problem
  real ose nse preferoni nj realitet i ri. Nj bot e re q po
  rritet para syve tan, shpesh pa dijenin e prindrve.
  Pr shembull, pjesn m t madhe t kohs fmijt e harxhojn
  me videolojra, koh e shprdoruar kot pr jetn reale,
  pr lojrat n ajr t pastr. Or dhe energji, t cilat mund t
  shfrytzohen pr detyrat e shtpis, qndrimin me miqt, apo familjart.

  Ky problem nuk sht vetm gjerman, sht nj e dhn e
  prbashkt n t gjith botn. Q ktu lind propozimi i doktoreshs:
  t vendosem n familje rregulla t forta pr prdorimin e
  kompjuterit, t radhitura sipas moshs. Pr fmijt 4-6 vje,
  koha maksimale e qndrimit para kompjuterit sht 30 minuta,
  pr ato 7-10 vje 45 minuta, 11-13 vje 1 or, ndrsa fmijt
  nga 14 e lart nj or e gjysm. M pas ndalimi: nuk ka chat online,
  nuk ka lojra me kompjuter pa pranin e prindrve,
  apo t eksplorojn vetm n internet, nuk ka kompjuter
  personal n dhom; pr m t rriturit komunikimi n chat do t jet
  i kontrolluar, nuk do t shohin video natn dhe nuk duhet tu
  japin kurr adresn apo numrin e telefonit t panjohurve.

  Problemi n fjal sht aq serioz, saq edhe vet Bill Gates
  s bashku me t shoqen, Melinda, ia kan ndaluar s bijs,
  e cila sht 10 vjee t prdor kompjuterin m shum se
  45 minuta n dit. Nse nuk do t merrnin kt mas,
  ather kishte t ngjar q vajza t largohej nga realiteti,
  pa marr parasysh m pas mostrat online, pornografin,
  pedofilin dhe faqet e dhunshme.

  "Un jam plotsisht dakord me iden e tabels mbi limitet e prdorimit.
  Kan br shum mir q e kan publikuar", pohon nj tjetr profesoresh,
  q sipas s cils do t ishte edhe m e vlefshme ideja q
  kompjuteri t prdorej nga fmijt vetm pas moshs 10-11 vje,
  jo m posht ksaj moshe. Rreziku "sht nj teknologji e vetmis,
  fundi i ndrmjetimit": kompjuteri dhe interneti mund t
  zvendsojn nj mik, dashurin, komunikimin me njerzit e gjall,
  jetn reale. Me sindromn e second life pr fmijrin
  "mund t zhduket ndrmjetsuesi, momenti motiv,
  emocioni i kontaktit njerzor".

  Megjithat, rreziku nuk mund t fshihet vetm pas sajteve porno,
  krcnimeve online dhe lojrave t shmtuar. Ka nj humbje vlerash.
  Interneti shformon realitetin. T qenit n shrbim t tij si fmijt
  ashtu dhe adoleshentt rrezikojn t bhen viktimat e tij.
  Mos ndoshta sht von t reagojm? "Jo, sepse kemi
  reaguar menjher. Faza e eksperimentimit t lir ka prfunduar,
  t rriturit duhet t kuptojn se nj bot virtuale e pakontrolluar
  mund t jet shum e rrezikshme", vazhdon m tej ajo.
  Shum studime kan treguar se fmijt duan m shum lodrat
  dhe ajri i pastr. Kompjuteri sht nj streh q t shtyn drejt vetmis.

  Nxitjet dhe iniciativat e ndryshme nuk mungojn: n treg
  jan hedhur lloje t ndryshme kompjutersh nga ato pr
  minoren tek ata portabl t prshtatshm pr nevojat e fmijve,
  prezantuar Kshilli i Evrops, t cilt ofrojn shum
  informacione dhe kontakte. Por mbi temn e madhe, se si sht
  e mundur ti mbrojm fmijt nga kompjuteri, ekspertt ndahen.
  Limiti i kohs s prdorimit t kompjuterit sht nj mnyr e
  thjesht, e rreme, pohon nj psikiatr. Sot po rritet nj brez q
  sht mjaft i lidhur me botn virtuale. Me prdorimin e kompjuterit
  dhe internetit, truri i tyre funksionon ndryshe. Problemi nuk
  qndron te vendosja e limiteve, por te fakti q ta integrojm
  jetn n fushn digjitale me raportin njerzor.

  Prindrit duhet ta kuptojn botn e fmijve, pa harruar
  q nesr m shum se sot, prdorimi i kompjuterit do t
  jet edhe m i pashmangshm, t paktn 10 or n dit,
  si n pun ashtu dhe shtpi.

  Gjithashtu, fmijt dhe t rriturit do t jen m t ekspozuar
  ndaj rreziqeve: "Nuk mendojm vetm pr pisllqet dhe pornon.
  Do t prballemi edhe me probleme t tjera. Pr shembull,
  anoreksiket dhe anoreksikt q fshihen n jetn reale,
  gjejn nj dimension dhe kontakt me t tjert prmes bots virtuale".
  T mos harrojm dhe nj tjetr realitet: pjesa e m e madhe
  e telefonave nuk tingllojn vetm pr t lajmruar nj rrezik
  apo pr t denoncuar dhun. Kto telefonata vijn nga fmijt
  dhe adoleshentt q vuajn nga vetmia. Pra a sht e vlefshme
  zgjidhja q fmijt nuk duhet t prekin kompjuterin?
  Prballja vazhdon t mbetet e hapur.
  Telegrafi RSS
  Ndryshuar pr her t fundit nga Fittox : 14-03-2008 m 16:52
  Inter Campione d'Italia!!
  2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013... 2500

 2. #2
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Antarsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  N do vend ku ka jet
  Postime
  5,321
  Interneti eshte bere nje shqetesim me vete per femijet e vegjel. do dite e me teper prinderit po ankohen per femijet e tyre qe harxhojne shume kohe pas internetit dhe lene mesimet pas dore. Por nuk eshte kjo me e keqja, e keqja eshte se keta femije, hyjne ne faqe qe jane te ndaluara per ta. Ky po qe eshte nje problem i madh.

  Per mendimin tim, femijet, sa jane ne shkolle fillore apo 8 vjeare nuk eshte problem nese hyjne ne internet, por ama gjithmone te shoqeruar me nje person nga familja, nena, babai, motra ose vellai me i madh se to.
  Pr inad t Djallit dhe Shqyptarvet, Zoti ka me mbajt Shqypnin m kamb me nder e me lumni

 3. #3
  Varet se per ca tipash femijesh e ke fjalen MaDaBer...NUk jane te gjithe te njejte...
  "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

 4. #4
  -_- Maska e jack_sparow
  Antarsuar
  10-02-2007
  Vendndodhja
  Out of Space
  Postime
  784
  Citim Postuar m par nga MaDaBeR Lexo Postimin
  Per mendimin tim, femijet, sa jane ne shkolle fillore apo 8 vjeare nuk eshte problem nese hyjne ne internet, por ama gjithmone te shoqeruar me nje person nga familja, nena, babai, motra ose vellai me i madh se to.
  Ketu e egzagjerove pak! Tashi si mund te rije nje i klases se 7 se 8 me prinderit ne internet?

 5. #5
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,043
  Varet se cfare prindrish kane.E para shtpia ka rregulla qe duhet te respektohen,si per internetin,tv dhe lojrat e ndryshme dhe e dyta duhet i polic ne shpi.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e alda09
  Antarsuar
  08-02-2008
  Vendndodhja
  a casa
  Postime
  1,327
  Varet sa interes dhe c'fare interesi ka femija per kompjuterin. ne komp duhet te hyj te programet qe ka ne orarin mesimor,dhe aq ore sa jane pershkruar ne te,lenia e tepert ne komp. na demton ne jo me femijet qofte nga ana shendetsore ashtu dhe psikologjike.

 7. #7
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Antarsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,278
  epo varet nga prindit tash, kam disa fmije te tezes, babi e mami ne pun, ata fmijet 10, 12 vjeq tan diten en internet pra babi nuk i kontrollon se cfar ben, para disa kohe i erdhi babit ati nje leter 120 € per ta paguar ishta lajmruar diku me emer te vertet emrin e adreses te vertet dhe vjet te rrejshme, qe te mund te regjistrohet dhe i erdhi nje leter ku duheshte ta paguash, veq asaj ku di une cfar tjera shikon aj fmija ne internet, pra nese prindi si ka nen kontroll, seshte mir qe fmija te perdor internetin, po kur e ke nen kontroll e shikon se a meson dicka nga aty apo jo
  Mso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

 8. #8
  Perjashtuar Maska e LoG
  Antarsuar
  03-03-2008
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  36
  Interneti! , dorga me e re , dhe me e rende..

 9. #9
  Maseli Maska e JaCk_DaniELs
  Antarsuar
  17-05-2002
  Vendndodhja
  As Vet Se Di
  Postime
  923
  Citim Postuar m par nga LoG Lexo Postimin
  Interneti! , dorga me e re , dhe me e rende..

  Shum e sakte.
  E kam t vshtir t gjykoj t tjert , por t tjert e kan t vshtir pr mos m gjykuar mua.....

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Mendoj se interneti duhet ti ndalohet femijeve, te pakten deri ne moshen adulte.
  Kompjuteri ka plot gjera per te mesuar dhe pa patur internetin.
  Ose ose te pakten ti kufizohet hyrja me orare, psh nje ore ne dite, dhe te lejohet vetem ne site te caktuara.

 11. #11
  progress Maska e BvizioN
  Antarsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,119
  Pse te fajesosh internetin?

  Tek e fundit, nje kopjuter qe administrohet nga prinderit ka te gjitha opsionet per te filtruar acountin qe perdorin femijet dhe per te vendosur nje shkalle accessi te pershtatshme per moshen e femijeve te tyre.

  Gjithcka c'fare permban interneti, femijet jo vetem qe kane te gjitha mundesite ti mesojne pa qene nevoja per internet...por madje edhe ti praktikojne. Kufizimi apo bllokimi i internetit tek femijet nuk eshte rrugezgjidhje. Gjithcka varet nga kujdesi i prinderve dhe edukata familjare qe ata i japin femijeve te tyre.
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 12. #12
  un them qe ne 2008 smund ti ndalosh femit ne hyrjen e internetit sepse ka boten ne dor aty..
  mendoj me mir ta edukosh femin tate me nje menyr qe ai te drejtohet vet dhe mos ta perdori per arm po per liber!ca i duhet femive interneti?te lozi,te ndegjoj shoket,ti shkarkoj babes naplonin per ta fut diskun ne makin,te shohi shqiprin ose boten po qe i vendit,te boj detyrat dhe shum gjera tjera qe mund te bej nje femi..
  po a e njifni at hackerin 14 vjec qe hyri ke sistemi i nases dhe per pak sna bonte me plas luften boterore?kshu qe duhet dhe kontroll..
  nje prinder sot duhet ta di te pakten si ndizet kompjutri dhe jo ti rri gjithmone mbrapa po te shikoj qe mos te marri rrugen shtrema shtrema dhe ta drejtoj!
  po interneti ose me mir,kompjutri duhet sesbon te hy ne cdo shpi sot dhe te mesohet qysh perdoret

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,488
  Per femijet shqiptar interneti eshte katastrofa me e madhe pas droges ...une skam pa asnji femij tuj mesu dika ne Wikipedia apo medicin asgje veten chating dhe duke shku ne faqe te ndaluara ...........
  i kam then prindve a i kontrolloni ?
  nuk dim ?
  po pse ather e keni ble? pse jem te knaqur qe fmija po din me fol me amerik me daj e teze ...wauuuuuuu
  domth, njiher ne jave folin me teze e me daj tani deri ne mengjes gjera te ndaluara,kur ju thojsha pse femijt rrin deri von ? ka ndodh njiher !
  Ok...edhe i arsyetojn ndaj neve ...aha ...

  po presim....bomba artizanale vonon me kersit veq kerset kogja mir..
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e King_Arthur
  Antarsuar
  27-04-2006
  Vendndodhja
  Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
  Postime
  2,411
  une jam plotesisht dakort me kete larte

 15. #15
  progress Maska e BvizioN
  Antarsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,119
  Per femijet shqiptar interneti eshte katastrofa me e madhe pas droges
  Katastrofa me e madhe pas droges per mendimin tim eshte paaftesia e prinderve per te dhene edukaten dhe moralin e duhur tek femijet. Ankime te kesaj natyre ne kete teme kane egzistuar qe ne kohen e televizorit bardhe e zi e diri ne kohet e tanishme. Atehere ish fajtor televizori....tani kemi dicka tjeter me te sofistikuar per ta hedhur faijn, internetin.

  Kush i ka fajet nese femija konsumon me teper kohe se c'duhet ne internet?
  Kush i ka fajet nese femijes i jepet mundesia te vizitoje faqe pronografike?
  Kush i ka fajet nese femija shkarkon materiale pornografike ne PC?
  Kush i ka fajet nese femija bie viktime e pedofileve me te cilet ka biseduar rregullisht ne chat?

  Femija? Interneti? Apo prindi?
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 16. #16
  ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
  Antarsuar
  01-02-2008
  Vendndodhja
  Berlin City
  Postime
  3,440
  me mire te hyn ne internet se sa te meren me shitje droge etj..por normal qe mos te hyn ne ato ane qe nuk lejohen...por amon kush prinder thot per femit e vet qe hyn bejn nuk mendon keq prinderi kur ja blen internetin por per mire....dhe e kan vet fain qe nuk i kontrollojn...jam dhe shume dakort me mendimin e dragues...

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e King_Arthur
  Antarsuar
  27-04-2006
  Vendndodhja
  Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
  Postime
  2,411
  ti larte te hyjne ne interenet por ka dhe rregulla dhe te mos rrine per nje kohe te gjate .
  pastaj prinderit per te mos lejuar femijet per faqe pornografike ka dhe programe qe i instalohet pc per mos pare gjera te tilla .

 18. #18
  ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
  Antarsuar
  01-02-2008
  Vendndodhja
  Berlin City
  Postime
  3,440
  Citim Postuar m par nga King_Arthur Lexo Postimin
  ti larte te hyjne ne interenet por ka dhe rregulla dhe te mos rrine per nje kohe te gjate .
  pastaj prinderit per te mos lejuar femijet per faqe pornografike ka dhe programe qe i instalohet pc per mos pare gjera te tilla .
  po cfare po tehm nuk e paske lexuar tamom ti?Te rin por prinderit duhet te kujdesen..dhe ka prinder qe nuk e din ket gje me i blloku etj....

 19. #19
  rilntě ΅ λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Antarsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,577
  Femijet sot jane gjenijte e e PC keshtu qe sado te limitoje prindi, perseri do te gjeje nje hapesire.

  Une mendoj te pakten mbi moshen 14 vjec. te pakten te kete njohurite e nevojshme tashme te mesuar e te dije ti mire interpretoje ato qe shef ose lexon ... Perseri nen kontrollin e prinderve, por fatkeqesisht brezat e prinderve tane ,shumica nuk ja kane shume idene kompjuterave
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 20. #20
  pirg hologramesh Maska e Inteligjentja
  Antarsuar
  08-10-2005
  Vendndodhja
  Ne kontinentin e Kurrkundit
  Postime
  862
  Varet. Une s'jam fanse e madhe e teknologjise dhe deshira qe femijet (e ardhshem) ti edukoj me aktivitete social dhe fizike eshte shume e madhe, por nqs jeton ne nje ambjent te huaj eshte shume e veshtire. Idealisht, para klases se 6 s'do ti lija ne kompjuter fare.
  Homo sum; humani nil a me alienum puto.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Gjendja e fmijve jetim shqiptar
  Nga Albo n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 12-11-2010, 17:19
 2. Nj epidemi e rrezikshme
  Nga Apolloni31 n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-05-2009, 16:08
 3. Disa nga Ilacet me te zakonshme dhe efektet e tyre
  Nga Vinjol n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-01-2009, 09:12
 4. Atropina
  Nga Vinjol n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-01-2009, 09:11

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •