Kompjuteri m njofton se nuk kam Java-n t instaluar!

U mundova t futem n chat por kompjuteri m njofton se nuk kam t instaluar Java-n, si t veproj?

Nse ju nuk posedoni nj program t till n kompjuter do ju duhet ta instaloni at nse dshironi t futeni n chat. Istalimi sht i thjesht dhe me kt rast ju do t hapni 'do aplet Java kur jeni duke vizituar faqe t ndryshme n internet.


far sht Java Virtual Machine?

Java Virtual Machine sht nj program q bn t mundur hapjen e apletave t shkruajtura n Java nga shfletuesit q ju prdorni: Internet Ekplorer ose Firefox. Java n vetvete sht nj gjuh programimi.


Pse krkohet instalimi i Java-s?

Java Virtual Machine duhet instaluar n kompjuter n mnyr q ju mund t lidheni me serverin dhe t hyni n dhomen ton t chat. Kjo faqe prdor nj java aplet.


Ku mund ta shkarkoj Java Virtual Machine?

Shkoni tek faqja zyrtare e Java Virtual Machine. Shtypni mbi butonin Download Now, shkarkimi dhe instalimi do t fillojn automatikisht. Pas prfundimit t proesit s instalimit do ju duhet t rinisni kompjuterin tuaj n mnyr q t gjitha ndryshimet e instalimit t ndodhin si duhet.


Instalimi duhet t kryhet sa her q krkoj t futem n chat?

Instalimin e bni vetm njher dhe jo sa her q vizitoni chatin. Programi i Java-s do t mbetet i instaluar n kompjuter prgjithmon, deri n momentin q ju zgjidhni ta hiqni at nga kompjuteri.


Ps: Pas prfundimit me sukses t instalimit t Java-s, Ju mund t lidheni pa problem me serverin.