Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e OO7
    Anėtarėsuar
    07-12-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    3,823

    Question A i mbėshtet Forumi Shqiptar skemat piramidale?

    Pėrshėndetje,

    Kisha njė pyetje pėr administratorėt e Forumit Shqiptar nga tė cilėt do tė doja njė pėrgjigje sa mė tė sinqertė dhe jo njė mbyllje teme pa pėrgjigje si herėn e kaluar.

    Pyetja ime ėshtė e thjeshtė sic mund ta lexoni dhe tek titulli dhe formulohet si shkas i sponsorizuesėve tė Forumit Shqiptar. Njė nga reklamat nė Forumin Shqiptar ėshtė faqja e njė kompanie e tipit "Make Money Fast" e cila ėshtė njė formė e skemave piramidale sipas skemės sė Ponzit dhe e mashtrimit nėpėrmjet internetit. Pyetja ime ėshtė:

    A i mbėshtet Forumi Shqiptar skemat piramidale?

    Faleminderit paraprakisht.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga OO7 : 11-03-2008 mė 22:47

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,446
    Postimet nė Bllog
    17
    Forumi Shqiptar nuk i mbėshtet firmat piramidale dhe reklamat janė vetėm njė formė pėr tė ndihmuar nė mbulimin e shpenzimeve financiare tė komunitetit, nė mėnyrė qė ti dhe 35000 shqiptarė tė tjerė nga mbarė bota tė vini e tė shprehni mendimet tuaja lirshėm, tė lexoni dhe lexoheni nga ata mijėra anėtarėt e tjerė. Njė shėrbim i ofruar falas.

    Donacionet e anėtarėve dhe reklamat janė burimet e vetme tė tė ardhurave tė komunitetit, tė cilat mbulojnė vetėm njė pjesė tė shpenzimeve, pjesėn tjetėr e mbulojnė vetė nismėtarėt e forumit. Nėse nuk dėshiron tė shikosh reklama nė forum, bėj njė donacion financiar nė forum.

    Albo

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e OO7
    Anėtarėsuar
    07-12-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    3,823
    Per donacionin tim nuk jam ende i bindur pasi akoma nuk mendoj se do te kete vlefshmeri ne sherbim te Forumit. Gjthesesi provova te jap nje shume te vogel si per fillim por PayPal nuk e pranoi karten time Maestro. Pergjigjen per pyetjen time e mora dhe konkludoj se ju nuk i mbeshtesni skemat piramidale te mashtrimit nepermjet internetit, por ata ju mbeshtesin ju ne formen e reklames. Reklama eshte nje forme fitimi ne "biznesin" tuaj ndaj dhe une nuk kam pse te gjykoj formen e mbledhjes se ketij fitimi. Por jam i mendimit se eshte paksa e gabuar tu "shesesh" nje mashtrim 35000 anetareve te ketij forumi te cilet cdo dite e vizitojne dhe ndihmojne ne rritjen e numrit te vizitoreve te faqes cka ne menyre te drejtperdrejte rrit edhe kuotat per reklamat ne kete forum.

  4. #4
    Administratore Maska e Fiori
    Anėtarėsuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    Forumi Shqiptar nuk eshte 'biznes' sepse po te ishte biznes ti duhej me patjeter te paguaje dicka qe te merrje pjese dhe te shkruaje pra ne duhet te nxirrnim nje fitim ne baze te sherbimit. Asnje sherbim qe nga muzika, chat, forumi etj nuk jane per shitje me fitim ndaj duke qene se pjesmarrja tuaj ketu eshte e lire (sepse asnjeri nga stafi i forumit apo faqeve tona nuk ju ka detyruar te regjistroheni me zorr) dhe falas (gje qe ne e permendim qe ne regjistrim) atehere nuk ka ndonje mashtrim, sepse kur regjistrohesh supozohet qe ti je ne rregull nga mendja dhe nese do i lexon reklamat nese nuk do nuk i lexon. Forumi apo ndonje pjestar stafi nuk po te detyron me ndonje menyre te fshehur qe ti te marresh pjese ne forum apo te biesh pre e ndonje reklame.

    Pra JO forumi nuk i mbeshtet skemat piramidale.

    -----
    Donacionet e anėtarėve dhe reklamat janė burimet e vetme tė tė ardhurave tė komunitetit, tė cilat mbulojnė vetėm njė pjesė tė shpenzimeve, pjesėn tjetėr e mbulojnė vetė nismėtarėt e forumit. Nėse nuk dėshiron tė shikosh reklama nė forum, bėj njė donacion financiar nė forum.
    ----

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e OO7
    Anėtarėsuar
    07-12-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    3,823

    Thumbs down Ju lutem rihapeni temen!

    Citim Postuar mė parė nga Fiori Lexo Postimin
    Forumi Shqiptar nuk eshte 'biznes' sepse po te ishte biznes ti duhej me patjeter te paguaje dicka qe te merrje pjese dhe te shkruaje pra ne duhet te nxirrnim nje fitim ne baze te sherbimit. Asnje sherbim qe nga muzika, chat, forumi etj nuk jane per shitje me fitim ndaj duke qene se pjesmarrja tuaj ketu eshte e lire (sepse asnjeri nga stafi i forumit apo faqeve tona nuk ju ka detyruar te regjistroheni me zorr) dhe falas (gje qe ne e permendim qe ne regjistrim) atehere nuk ka ndonje mashtrim, sepse kur regjistrohesh supozohet qe ti je ne rregull nga mendja dhe nese do i lexon reklamat nese nuk do nuk i lexon. Forumi apo ndonje pjestar stafi nuk po te detyron me ndonje menyre te fshehur qe ti te marresh pjese ne forum apo te biesh pre e ndonje reklame.

    Pra JO forumi nuk i mbeshtet skemat piramidale.

    -----
    Donacionet e anėtarėve dhe reklamat janė burimet e vetme tė tė ardhurave tė komunitetit, tė cilat mbulojnė vetėm njė pjesė tė shpenzimeve, pjesėn tjetėr e mbulojnė vetė nismėtarėt e forumit. Nėse nuk dėshiron tė shikosh reklama nė forum, bėj njė donacion financiar nė forum.
    ----
    Ne radhe te pare te falenderoj per pergjigjen tende Fiori, por me duhet te te them se ske kuptuar asgje nga ajo qe thashe dhe ja ke futur komplet ne tym. Nese do ti lexosh ate cka kam shkruar dhe ta mendosh ne fillim do te kuptosh se sa e gabuar je ne knkluzionin qe ke nxjerre dhe ne pergjigjen qe ke dhene. Do te lutesha ta rihapje temen dhe ti lije vend z. Albo per tu pergjigjur pasi ai e ka kuptuar per cka behet fjale ndersa ti ke koptuar komplet gabim konceptin e fjales mashtrim qe une kam perdorur.

    Kjo eshte reklama ne forum e cila eshte nje skeme piramidale e tipit te Ponzi dhe eshte nje mashtrim nepermjet internetit:

    Earn $2,343 From Resell R Resell Ebook and keep 100% of the profits! Get It NOW - Limited Offer !


    Citim Postuar mė parė nga Fiori Lexo Postimin
    Forumi Shqiptar nuk eshte 'biznes' sepse po te ishte biznes ti duhej me patjeter te paguaje dicka qe te merrje pjese dhe te shkruaje pra ne duhet te nxirrnim nje fitim ne baze te sherbimit.
    P.S. Sipas teje edhe Facebook nuk eshte biznes sepse rregjistrimi eshte falas, Yahoo Mail po ashtu, Hotmail, MSN, Gmail, Google etj etj. Te gjitha keto ne baze te kesaj qe ke thene ti nuk jane biznese. Do te lutesha perseri ta rihapje temen sepse ke gabuar 100% ne ate qe ke thene.

  6. #6
    Rebel, e lexova edhe ne temen tjeter shqetesimin tuaj dhe personalisht e shikoj jo shume tragjike si ceshtje, edhe pse eshte i justifikueshem deri ne nje fare pike ideja qe ti hedh. Nuk besoj se ka ndonje forumist ketu qe rrezikohet te bie viktime e skemave piramidale te reklamave te forumit. Forumi keto mundesi te kufizuara ka qe te qendroje ne kembe. Nese vertet anetaret ne pergjithesi e shikojne si shume shqetesuese kete punen e reklamave mashtruese, atehere le te behet nje njoftim nga moderatoret apo administratoret qe te evitohet vizita ne keto faqe. Megjithese edhe ketu dyshoj se do kishte vlere kjo lloj iniciative pasi s'me duket detyre e administratoreve te beje rolin e protektorit per anetaret e forumit.
    ABCĒDDhEĖFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gėrma)

  7. #7
    Administratore Maska e Fiori
    Anėtarėsuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    Populli thote 'Fjalet e shumta jane fukarrallek'. Dy administratore te thane qe JO forumi nuk i mbeshtet skemat piramidale, nuk e shikoj cfare do me shume? Nuk eshte detyra jone te te mbushim mendjen ty per nje fakt te tille.

    Forumi Shqiptar eshte jo fitimprures, ndersa Facebook eshte Inc. Ne facebook jo gjithe sherbimet jane falas, ndersa ne faqet e albasoul dhe forum gjithcka eshte falas per vizitoret. Ku njera ku tjetra!

    Une nuk 'kam kuptuar' asgje nga ato qe po thua ti thjesht po ju pergjigjem pyetjeve pa kuptim qe ke ti si 'forumi si biznes' apo 'fitimi' dhe 'mashtrimi'.


    Te sugjeroj te lexosh pak me shume mbi ligjet e reklamimit dhe faqet ne internet.

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e OO7
    Anėtarėsuar
    07-12-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    3,823

    Thumbs down Kjo teme eshte brenda te gjitha rregullave te forumit perse fshihet znj. Fiori?

    Populli thote 'Fjalet e shumta jane fukarrallek'. Dy administratore te thane qe JO forumi nuk i mbeshtet skemat piramidale, nuk e shikoj cfare do me shume? Nuk eshte detyra jone te te mbushim mendjen ty per nje fakt te tille.

    Forumi Shqiptar eshte jo fitimprures, ndersa Facebook eshte Inc. Ne facebook jo gjithe sherbimet jane falas, ndersa ne faqet e albasoul dhe forum gjithcka eshte falas per vizitoret. Ku njera ku tjetra!

    Une nuk 'kam kuptuar' asgje nga ato qe po thua ti thjesht po ju pergjigjem pyetjeve pa kuptim qe ke ti si 'forumi si biznes' apo 'fitimi' dhe 'mashtrimi'.


    Te sugjeroj te lexosh pak me shume mbi ligjet e reklamimit dhe faqet ne internet.
    Ndersa une te sugjeroj te lexosh kete artikull:

    http://www.sec.gov/answers/ponzi.htm

    Citoj nga artikulli:

    Ponzi schemes are a type of illegal pyramid scheme named for Charles Ponzi,
    Pra ne vetevete reklama qe une permenda eshte e paligjshme.

    Do te sugjeroja dhe dicka tjeter, mos mendo se je me e zgjuar se ne te tjeret vetem sepse ke fuqine per te mbyllur temat. Mendoji gjerat para se ti thuash sepse sben gje tjeter vecse tregon sa e ceket je ne mendime dhe qesharake cilesi te cilat nuk i shkojne per shtat administratores se nje forumi. Fjale qe une kam perdorur nuk jane te shkeputura, jane ne nje fjali. Lexo fjaline dhe gjej kuptimin, mos komento mbi fjalet!

    P.S. Sa per kulture dhe dije ka edhe biznese jo fitimprurese, te cilat cilesohen me termin biznes. Fitimi i tyre shkrihet ne kapitalin fillestar, investime dhe pagesa te kredive.

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
    Anėtarėsuar
    25-01-2004
    Vendndodhja
    Larg vendlindjes i pa shpi..
    Postime
    4,220
    Vallaj te isha ne vend te Fiorit.. Banned direkt!! Qe 5 tema te hapura vetem nga ti!!

    [20:12] <@ForumiShqiptar> Titulli i Temės: Per Fiori
    [20:12] <@ForumiShqiptar> Lidhja e Temės: http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=92719
    [20:12] <@ForumiShqiptar> Anėtari qė hapi temėnhe Rebel
    [20:12] <@ForumiShqiptar> Titulli i Forumit: Vėrejtje dhe kėshilla
    [20:12] <@ForumiShqiptar> Pėrmbajtja e Postimit: Populli thote 'Fjalet e shumta jane fukarrallek'. Dy administratore te...
    * Retrieving #sherbimet info...
    [20:16] <@ForumiShqiptar> Titulli i Temės: Kjo teme eshte brenda te gjitha rregullave te forumit perse fshihet znj. Fiori?
    [20:16] <@ForumiShqiptar> Lidhja e Temės: http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=92721
    [20:16] <@ForumiShqiptar> Anėtari qė hapi temėnhe Rebel
    [20:16] <@ForumiShqiptar> Titulli i Forumit: Vėrejtje dhe kėshilla
    [20:16] <@ForumiShqiptar> Pėrmbajtja e Postimit: Populli thote 'Fjalet e shumta jane fukarrallek'. Dy administratore te...


    Uha..
    Mė gėnjeu pasuria, jeta vrap mė iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka nė dhe tė huaj do tė vdes..

  10. #10
    Administratore Maska e Fiori
    Anėtarėsuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    Kesaj i thone zura nje huajdut lere po s'me leshon

    Ti do qe une te them qe forumi i mbeshtet skemat piramidale, por fatkeqsisht ne nuk i mbeshtesim ndaj edhe 100 tema te hapesh ti pergjigja do te jete JO.

    Keto te tjerat jane fare budallalleqe, nq se do te diskutosh per bisneset fitimprurese apo jo mund te diskutojme tek forumi i ekonomise dhe ta tregoj une sa e 'zgjuar' jam.


    Ne lidhje me temen vazhdoj te citoj dhe po e mbyll ketu:

    ----
    Donacionet e anėtarėve dhe reklamat janė burimet e vetme tė tė ardhurave tė komunitetit, tė cilat mbulojnė vetėm njė pjesė tė shpenzimeve, pjesėn tjetėr e mbulojnė vetė nismėtarėt e forumit. Nėse nuk dėshiron tė shikosh reklama nė forum, bėj njė donacion financiar nė forum.
    ----

Tema tė Ngjashme

  1. Ē'mendim keni pėr nacionalizmin shqiptar?
    Nga Anton nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 45
    Postimi i Fundit: 25-09-2012, 16:09
  2. Mbi konfliktin nė Komunitetin Musliman Shqiptar
    Nga Brari nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-03-2009, 10:00
  3. Rrymat politike katolike shqiptare
    Nga ~Geri~ nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 74
    Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
  4. Partia Islamike Shqiptare
    Nga Hyllien nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 104
    Postimi i Fundit: 27-03-2004, 12:23
  5. Ndihme per disa test cases...
    Nga BeracakjaKeqe nė forumin Arti i programimit
    Pėrgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 29-02-2004, 01:07

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •