Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 15
 1. #1
  me nder qofsh
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  ne fluturim e siper
  Postime
  810

  ylber durishti

  alber durishti nga tirana, studion ne academin e arteve Brera, milano.


 2. #2
  me nder qofsh
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  ne fluturim e siper
  Postime
  810

 3. #3
  me nder qofsh
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  ne fluturim e siper
  Postime
  810

 4. #4
  me nder qofsh
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  ne fluturim e siper
  Postime
  810

 5. #5
  me nder qofsh
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  ne fluturim e siper
  Postime
  810

 6. #6
  me nder qofsh
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  ne fluturim e siper
  Postime
  810
  IL SAPORE NUDO

 7. #7
  me nder qofsh
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  ne fluturim e siper
  Postime
  810
  "RINASCITA

 8. #8
  me nder qofsh
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  ne fluturim e siper
  Postime
  810
  LA MACCHINA NEL BUIO

 9. #9
  me nder qofsh
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  ne fluturim e siper
  Postime
  810
  LA MACCHINA DELLA VITA
  [

 10. #10
  me nder qofsh
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  ne fluturim e siper
  Postime
  810
  SUL FUMO DELLA VITA

 11. #11
  me nder qofsh
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  ne fluturim e siper
  Postime
  810

  ylber durishti
  per me shume vizitoni faqen e tij http://www.permessosoggiorno.tk/

  ps pse me dalin kaq te medhja keto imazhet mua.

 12. #12
  me nder qofsh
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  ne fluturim e siper
  Postime
  810


  DORASHKA E DURISHTIT

  Ylber Durishti eshte nje artist i ri nga Tirana. Nga me shume se dy vjet studion ne Itali prane "Akademia e arteve te bukura te Breras - Milano", adhuron artin dhe revulucionaret e muzikes si "The Doors" e "The Beatles". Takimi dhe shkembimi midis personave eshte kerkesa e vazhdueshme e tij, per ti dhene estetiken evenimeteve qe ofron jetea. Perveē piktures Ylber eshte nje skenograf dhe fotograf i mire…


  - Une dhe vellai im jetojme sebashku ne Milano, une studioj ndersa ai punon si artizan. Ne kete vizatim timin kam dashur te paraqes, ne menyre metaforike gjendjen tone. Ne kompozim ne fakt jane dy dorashka, njera figurative dhe tjetra reale, nje dorashke e nje artisti qe studion dhe nje tjeter e atij qe punon, pastaj mbi te gjitha eshte "dora" qe eshte pike takimi per te gjithe, pra eshte "dora" ajo qe afron njerzit dhe sendet qe na rrethojne, njeriun dhe boten, dhe te gjithe njerezit qe e rrethojne. Pra dora eshte nje simbol takim dhe lidhje, eshte nje simbol dashurie!
  - Kam dashur te vendos prane vizatimit te dorashkes dhe dorashken reale me te gjitha "rrullat" dhe goditjet e shenuara nga evenimentet, pra dorshka me jeten e saj te ēveshur dhe reale pa zbukurime dhe trillime. Eshte nje dorashke e shfrytezuar por akoma me energji nepermjet se ciles rrjedhin veshtiresite dhe gezimet nga puna e shume njerezve. Eshte nje dorashke e thjeshte, vertete eshte e keqe dhe konsumuar por ne te njeten kohe eshte me plot jete dhe e pasur nga eksperjenca. Keshtu ndihem edhe une i forte nga eksperjenca ime e jetes dhe artit ne Shqiperi i forte nga ekperjenca ime ne Shqiperi qe jam dashur te ndeshem me ngjarje nganjehere shume te veshtira, i forte edhe nga shkembimi i ideve midis studenteve dhe profesoreve tane ne Tirane, me plot deshira per revolucione dhe ndryshime, te hapur drejt se ardhmes dhe me plot shpresa.
  - Dorshka e viziatuar me pasqyron keshtu sic jam tani nje student i arteve, dhe ne te njejten kohe nje artist qe ben dhe kerkime te vazhdueshme ne art.
  - Dashuroj artin dhe mbi te gjitha artin e varfer qe di te bej te flasin edhe sendet me te thjeshta e te rendomta. Ne boten e artit c'do gje ka vleren e saj dhe te dashuron. Per mua cdo gje ne art behet npermjet trekendeshit zemer, tru dhe dore. Eshte art vetem ajo gje qe kur e paraqet te godet dhe te ben ta ndiesh nga brenda. Jam i lumtur qe studioj ne Milano, ne Brera eshte nje klime e mire midis kolegeve te mi universitar ku ndeshemi shpesh… Nga Tirana, ama, me mungojne mjaft gjera: mbi te gjitha ajri i shtepise sime, nena qe me pergedhel, rrezet e para te diellit qe lindin nga malet, por edhe gjeja me e thjeshte ku takohesha me shoqerine, pasditet e gjata kalur me to duke biseduar dhe degjuar muzike ne shtepite e ēdonjerit, mbi te gjitha argetimimi i lire dhe falas. Ne Shqiperi mbase argetohemi ne nje menyre me te "varfer" por ama edhe me originale. Ketu ne fakt shpesh merzitem, nuk ndihem i plote. Nganjeher ketu me duket se me ofrohet nje argetim i prekonfensionuar dhe artificial. Atje ne Tirane ne te rinjte jemi duke perjetuar nje klime euforike ndryshimesh qe ketu ju e keni perjetuar dhe kaluar me kohe. Pas viteve te censures me ne fund eshte muzika e tejoqeanit, arti dhe stilet, tashme dhe kompjuteri, interneti… !!
  - Nuk jam nacionalist, dashuroj ne menyre te thjeshte jeten dhe artin, mbase arrij te jetoj kudo, mjafton qe vetem enderrat e mia te mos me abandonojne.


  Interviste e dhene per librin ne botim. "Ti raconto il mio paese ALBANIA".
  Intervistoi: Ramona Parenzan
  Memory is a kind
  of accomplishment
  a sort of renewal
  even
  an initiation

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-10-2005
  Postime
  17
  loja e ngjyrave me duket fantastike

  ciao

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Me pelqeu shume piktura "Shija"
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 15. #15
  ..ılılı T.T ılılı.. Maska e Dj-GabrieL
  Anėtarėsuar
  20-01-2003
  Vendndodhja
  Jabanxhi
  Postime
  1,896
  Jan vertet te bukura & me pelqyen shume.
  Feel the pump √

Tema tė Ngjashme

 1. Ylbert Durishti
  Nga Leila nė forumin Arti shqiptar
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-03-2004, 18:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •