Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
  1. #1
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874

    Kërkimi i të pamundurës.

    Eshte ne natyren njerezore te kerkoje te dijme gjithmone e me shume e gjithcka.Njeriu ka nevoje për sfida te reja për tu ndjere "i gjalle" dhe ku ka sfide me te madhe se sa te kerkosh te dish ate gje për te cilen ti je i sigurte që është pothuajse e pamundur te dish.Njeriu mendon që duke ditur gjithçka atehere do te mund ti pergjigjet gjithçkaje e si rrjedhoje te gjeje zgjidhje për te gjitha pikepyetjet e medha rreth jetes e ekzistences tone.E kemi pak egon e semure ne njerezit por edhe mund t`ja lejojme vetes këtë luks sepse jemi e vetmja qenie me arsye dhe me ndergjegje ne bote.

    Përse njeriu kerkon te dije ate qe kurre nuk mund ta dije???!
    "Carpe Diem"

  2. #2
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Nothig's impossible
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  3. #3
    The World Is Yours Maska e J@mes
    Anëtarësuar
    27-05-2002
    Vendndodhja
    Tiranë
    Postime
    1,966
    Njeriu eshte nje qenie kurioze dhe si i tille e ka te pamundur te rresht se kerkuari.
    Te kerkosh te realizosh te pamunduren, te kuptosh abstrakten, te mundohesh t'i japesh pergjigje edhe atyre gjerave qe ndoshta eshte e pamundur te kene nje pergjigje eshte pjese e qenies sone. Nese dikush nuk do te kishte keto instikte do te ishte nje qenie e vdekur menderisht.
    »« ¤ »«Ê£ÐØ®ÂÐØ»« ¤ »«

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e ^AngeL^
    Anëtarësuar
    14-08-2002
    Vendndodhja
    U.k . London
    Postime
    2,169
    Citim Postuar më parë nga J@mes_Douglas Lexo Postimin
    Njeriu eshte nje qenie kurioze dhe si i tille e ka te pamundur te rresht se kerkuari.
    Te kerkosh te realizosh te pamunduren, te kuptosh abstrakten, te mundohesh t'i japesh pergjigje edhe atyre gjerave qe ndoshta eshte e pamundur te kene nje pergjigje eshte pjese e qenies sone. Nese dikush nuk do te kishte keto instikte do te ishte nje qenie e vdekur menderisht.
    sakte, jam plotesisht dakord.
    Two Heart, Two Minds, In Time, Did Find, One Love, One Aim, Two Paths, The Same

  5. #5
    Emathia Maska e MaDaBeR
    Anëtarësuar
    20-05-2003
    Vendndodhja
    Në çdo vend ku ka jetë
    Postime
    5,321
    Dihet qe njerezit jane qenier kurioze dhe kurioziteti i na shtyn gjithmone te zbulojme pertej asaj qe dime. Njeriu ka ardhur duke ndryshuar si nga menyra e jeteses, menyra e veshjes, e sjelljes, organizimit shoqeror e familjar etj. Dhe kjo per shkak se njeriu asnjehere nuk eshte kenaqur me ate qe ka patur por gjithmone eshte munduar te gjeje diçka te re. Dhe keshtu do vazhdoje edhe me brezat e ardhshem, gjithmone do kerkojne qe te zbulojne ate qe per ne sot mund te jete diçka e pazberthyeshme.

    Gjithmone brezat kane zbuluar e zberthyer gjera te cilat per brezat perpara tyre kane qene te pashpjegueshme. Keshtu qe kjo do vazhdoje akoma.
    Për inad të Djallit dhe Shqyptarëvet, Zoti ka me mbajtë Shqypninë më kambë me nder e me lumni

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e leci
    Anëtarësuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    Goetheanum,Italy
    Postime
    1,742
    Citim Postuar më parë nga DI_ANA Lexo Postimin
    Eshte ne natyren njerezore te kerkoje te dijme gjithmone e me shume e gjithcka.Njeriu ka nevoje për sfida te reja për tu ndjere "i gjalle" dhe ku ka sfide me te madhe se sa te kerkosh te dish ate gje për te cilen ti je i sigurte që është pothuajse e pamundur te dish.Njeriu mendon që duke ditur gjithçka atehere do te mund ti pergjigjet gjithçkaje e si rrjedhoje te gjeje zgjidhje për te gjitha pikepyetjet e medha rreth jetes e ekzistences tone.E kemi pak egon e semure ne njerezit por edhe mund t`ja lejojme vetes këtë luks sepse jemi e vetmja qenie me arsye dhe me ndergjegje ne bote.

    Përse njeriu kerkon te dije ate qe kurre nuk mund ta dije???!
    Te mos i japim shume ngjyra romantike.
    E munduar ska pse te mundoje.
    Thjesht te shtyn deshira te kesh ate qe nuk mund te arrish.Eshte shpirti qe lakmon gjithçka.

    Qe jemi e vetmja qenie me arsye dhe ndergjegje ne bote,kam shume dyshime mbi kete.
    Quod timor cladis.
    Sed intuitum amet elit vitae est

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e ^AngeL^
    Anëtarësuar
    14-08-2002
    Vendndodhja
    U.k . London
    Postime
    2,169
    Citim Postuar më parë nga MaDaBeR Lexo Postimin
    Dihet qe njerezit jane qenier kurioze dhe kurioziteti i na shtyn gjithmone te zbulojme pertej asaj qe dime. Njeriu ka ardhur duke ndryshuar si nga menyra e jeteses, menyra e veshjes, e sjelljes, organizimit shoqeror e familjar etj. Dhe kjo per shkak se njeriu asnjehere nuk eshte kenaqur me ate qe ka patur por gjithmone eshte munduar te gjeje diçka te re. Dhe keshtu do vazhdoje edhe me brezat e ardhshem, gjithmone do kerkojne qe te zbulojne ate qe per ne sot mund te jete diçka e pazberthyeshme.

    Gjithmone brezat kane zbuluar e zberthyer gjera te cilat per brezat perpara tyre kane qene te pashpjegueshme. Keshtu qe kjo do vazhdoje akoma.
    shume e sakte.

    si ka qene bota me perpara thuaj, edhe si eshte sot, edhe jam e sigurt qe shkenca/ teknologjia ka per te perparuar edhe me shume se sa eshte e pasur tani.
    keto pra qe shofim prekim,degjojme,jane te gjitha te bera nga dora e njeriut,nga kurioziteti i tij duke arritur kuriozitet,po sa me shume te arrish aq me shume kerkon.
    keshtu edhe ne shoqeri,familje e te gjitha,njeriun zbulon te hijshem edhe te pa hijshmen,por duke zbuluar kerkuar sipas kuriozitet te njeriut,hasesh me te mira dhe te keqia,kupton ndryshimin. njeriu eshte kurioz pertej gjithckaje,duke sakrifikuar ka arritur dere ketu.
    Two Heart, Two Minds, In Time, Did Find, One Love, One Aim, Two Paths, The Same

  8. #8
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar më parë nga leci Lexo Postimin

    Qe jemi e vetmja qenie me arsye dhe ndergjegje ne bote,kam shume dyshime mbi kete.
    Kush tjetër përveç natyrës njerëzore?!
    Të kuptoj dhe kam arritur dhe unë në një konkluzion të tillë!Jetojmë mes dyshimeve dhe pyetjeve të pamundura...të pamundura për tu kuptuar dhe shpjeguar.
    "Carpe Diem"

Tema të Ngjashme

  1. 7 sherbime kerkimi qe duhet ti dije cdo perdorues i Google.
    Nga LeArNiNgHaCkInG në forumin Lajme nga informatika
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 14-06-2009, 01:47
  2. MS Access 2003 'Kerkimi i te dhenave?'
    Nga LOGIC në forumin Arti i programimit
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 23-03-2009, 02:12
  3. Femra dhe kërkimi i dijës
    Nga GoLdeN në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 14-01-2007, 22:41
  4. Google, motor kërkimi në kompjuterin personal
    Nga Miremengjes në forumin Lajme nga informatika
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 08-03-2005, 09:17

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •