Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Riza Braholli

  Kuadrat iluzor

  Le sytė mbi pasqyrė
  dhe ike; drita
  vraponte pas teje
  e ngushtohej e ngushtohej pareshtur
  nė njė kuadrat iluzor
  tė frymuar nga sytė;
  tė vetmet mundėsi
  nga mundem tė vėshtroj botėn.  E braktisura

  Marroset era
  mbi njė grusht eshtrash,
  degėz e thatė
  kėputur are.

  Gishtngathėt,
  ēepkat mjekėr bari
  e shtretėr gurėsh
  kėrkon kokrra are,
  sikur copėza dielli
  pėr djalin.

  Pas kokrrės,
  lėvorja mėnjanė
  kapotė e grisur ushtari.
  Korba unė…
  … djali …!
  Nėn zė
  si kėngė, si vaj:
  "Kush ta shtron dyshekun?
  Kush ta hedh jorganin?"

  Merr kokrrat,
  shan erėn,
  i mbledh nė gji peshtamalli.

  Djali harruar ka udhėn,
  ka kohė…


  Shtator 2003  Kalvar

  Del nė shkallė e pret me sy nė erė,
  Hėnėtretur nėna nėpėr thekė
  Dhe pėrgjon kalldrėmin si qeth era
  Mjegullėn tek dridhet e bėn shtjellė.

  Nė sirtar tė raftit fsheh njė mollė,
  Nė sepet tė vjetėr ruan njė dardhė,
  Pastaj sysh i zbret njė re e hollė
  Atė re ta vesh fustan tė bardhė.

  Gishtat I lėviz e kreh nė mjegull,
  Sikur flokut kurmit t'i marrė erė,
  "Eh!", pastaj ofshan e lotėshterur
  I palos kalldrėmit sytė e mjerė.

  Ēfar' tė nxi e ēfar' t'i katranos,
  Semafori shpinėn po ma djeg,
  Ky kalvar me dhimbje si s'mu sos;
  Kokėn ku ta plas, ku ta pėrpjek?!

  Mbledhur sa njė grusht pėrmbi kalldrėme
  Thekėt helm tė zi do t'i pikojnė,
  Qielli do tė ēahet dhe nga dhėmbjet
  Gjėmė e gurė do t'i hedh mbi kokė.  Trėndafilat m'i vyshke nė duar

  Vėshtrimngulur nė gotė
  Shkėrmoq trėndafila.
  Tavolina mbushet petale mėrzie.

  Cigarja s'ka kohė tė vetpihet,
  Buzėt fjollojnė zogj inatēorė.

  T'i nis tė butėt, sytė e mi, pėllumbat;
  Me kthetra skifterėsh m'i shpuplon tė gjorėt.

  Tė paqtė e mi mes rrebeshit tė egėr
  Flatrojnė e tė puthin nazisht,
  Rreze e ngrohtė.

  Ti mbėshtillesh e fshihesh
  Mes tymnajės gri si mes njė bote tjetėr,
  Ku s'mundem tė hyj e tė ndez
  Njė qiri me pakėz shpersė.

  Si tė hyj?!
  Vėshtrimngulur nė gotė,
  Trėndafilat nė duar m'i vyshk.


  Maj 2003  Mbi kalldrėm

  Muzg,
  Vakėsirė e purpurt,
  Pėshpėrimė.

  Dehur
  Me pėrndezje xhamash,
  Me pulpė,
  Me kofshė,
  Nga puhiza e butė fėrfėllitur,
  Nėn fustanet e ēupave qė shkojnė tė mbushin ujė
  Frymėmarrin gurėt,

  Gojėkyēurit,
  Shohin kaq shumė.  Verė e vjetėr
  Vangjes

  Ti je… verė e vjetėr,
  Netėt si gotat m'i mbush,
  Mbi buzė m'i zbraz kėto netė,
  Tė shtrydhurat netė si rrush.

  Ti je… verė e vjetėr
  Zjarr i burgosur nė but.
  Marrosur teptis nėpėr shtretėr
  Me afsh pėrvėlues e me ngut.

  Ē'tė pi mė parė, tė pi sytė?,
  Tė ndriturit e zinj gjithė lėng,
  Apo tė harlisurit, gjinjtė
  Tė shtrihem t'i pi i pamend?

  Apo buzėn pas hijes ta bredh
  Mbi kurmin e butė tė lakuar
  Dhe instinktin e egėr ta ndjek
  Ku ti digjesh hukampėrvėluar.

  Ti je… verė e vjetėr,
  Unė etja qė josh marrėzi.
  Gjith' ditėt e jetės, as netėt,
  S'mė dalin krejt tė tė pi.  Falmė, o At

  Duar plot ndezur nė lule;
  Tė shkretat ēelur si puthje.
  Ikja, po nuk bėja tutje
  Bari gjunjėve mė lutej,
  Buzėqeshjet kishin ngutje,
  Mė kėrkonin lule… lule…

  Falmė, o at pėr kėtė herė,
  Fushė e gjorė varre mbjellė,
  I plagosur dielli vetė,
  Krisej, thyhej mbi mermerė.

  Ku kish rėnė sopatė e shkretė,
  Mbi filiz e mbi purtekė,
  Mbi sythin pa hapur fletė;
  Nga njėzet, nga tridhjet vjet,
  Zemėrēarė dheu vetė.

  Mė s'durova, bėra tutje
  Duarzbrazur pa njė lule.

  Njė plis dheu tharė trokė
  Po shkėrmoq zemrėn nė dorė.
  Falmė, o at…
  M'u mbaruan lule e lot.


  Qershor 2003  Rrėshqitje

  Sytė e ndezur nuk fotografojnė asgjė;
  Tė dembelosura pikat e shiut mbi xhama
  Rrėshqasin.
  Mbi asfaltin e lagur makinat
  Rrėshqasin.
  Edhe njerėzit, se si…
  Rrėshqasin.
  Ēudi…!

  Edhe furgoni i ndalur i gazetave,
  Rrėshqiste.
  (Ndoshta, - tha dikush aty pranė,
  - Prej peshės sė gėnjeshtrave)
  Por rrėshqiste.

  Rrėshqisnin parqet, bliret, ministritė,
  Krejt bulevardi rrėshqiste.
  Buzėqeshjet,
  Mė tė ndritshmet,
  Mė tė rrėshqitshmet
  Ikėn nga ėndrrat dhe buzėt.
  Midis tyre shtėrngonin, veē hijen
  E rrėshqitjes.
  Sot rrėshqet…
  Rrėshqet…

  Dhe besimi juaj u ngul mbi rrėshqitjen.
  Bashkė me dheun nėn kėmbė
  Sillet, pėrsillet.  Kokėrr arre

  Era klith,
  arrė e lartė zė e zhvishet,
  mjekra bari prej urtisė
  thinjen, thinjen.
  Prej oxhakut
  davarit njė tym i bardhė
  dhe prej porte
  njė pėrparėse ėngjėllitet
  flet me erėn,
  flet me arėn.

  Kokėrr arre nuk e di
  Si rrokullisem, rrokapisem
  Nė rrėzima,
  Nėpėr gurė
  Dhe ēuditem
  Dhe humbas,
  Ku gishta zemre mė kėrkojnė
  Nė shtretėr gjethesh.
  Thelbi i zemrės ndarė dysh.
  Mė rrėmben me gishta dielli
  Dhe mė hedh,
  Mu nė pėrparėse,
  Kokėrr arre.


  Vjeshtė 2003  Trokitje vjeshte

  Pėshpėrimė mė zgjon vjeshta e prralltė
  Pėrpėlit gjeth i fundit mbi mollė..
  Sjell era njė trokitje tė malltė;
  Trak e truk njė takėz e hollė

  Trakėrima mė vret mu nė gjoks
  Sa i gjori shpirt nuk gjen vend,
  T'ulėrij mė vjen tė them: "Mos!"
  T'a mbledh kokėn nė duar, pa mend.

  Fillikate mė priste, e zbardhur
  Degėz molle mbėshtjellė me brymė,
  Buzėdridhur, e frikur, e mardhur
  Ngrohte doēkat e ngrira me frymė.

  E mbėshtillja nė gji, mė tulatej
  Dhe qetohej aty, e harruar.
  Mė pastaj zogth pėllumbi gugatej,
  Fėrfėllitur nė gaz tė malluar.

  Por ma morėn e s'di si ma morėn.
  Pėrmbi taka qė shponin mbi gurė,
  Veshur ar, fustanbardhė e kurorė;
  Perėndi, si s'ta pret mendja kurrė.

  E kėrkoj, e kėrkoj e kurkund.
  Trakėrima qeth netėt mbi gur,
  Ulėrij; shurdhėria mė mund.
  Kokėn plas e pėrplas mur mė mur.  Vetėm njė puthje

  Vetėm njė puthje.
  Fijet e barit preknin yjet.
  Nata digjej
  e ti ike, xixėllonjė
  nė vallelojė.

  Nė vrapin tėnd pėrmes jonxhishtes
  sė pakositur kisha njė zog
  qė befas zgjohet krahpėrpėlitur

  e ikėn trembur me fėrgėllimė.  Mbyllej njė portė.

  Kanati i rėndė burgoste yjet.  Korrik 2003

  Pendim  Mbrėmja zbret e butė, pėshpėrimė,

  Xhamat derdhin purpur mbi sokak;

  Mė kėput njė mall, njė drithėrimė,

  Zemrėn zė ma gėrryen pak nga pak.  Hapet njė kanatė, dridhen perdet,

  Zemra brof si zog i arratisur,

  Zog qė befas kthehet e gjen ēerdhen,

  Ēerdhen qė njė vjeshtė e ka braktisur.  Sytė pakėz ngre, mė bėjnė dritė,

  Era djallėzisht me mua lot;

  Lodhur nga mėkatet, nga marritė

  S'kish si tė mė priste gjer mė sot.  Lotin qė mė lutej: "A do vish?"

  Rrokullisur faqes i pafaj,

  Ku ta gjej t'i falem sėrish

  Mjegullėn prej syve t'ia shpėrndaj?  Sytė bėj t'i ngre, po s'i ngre dot,

  Mė rėndojn' qepallat si mėkat;

  Shkela pėrmbi dhimbje, pėrmbi lot,

  Udha mė s'mė nxė as fillikat.  Jam hija jote


  Do tė bėhem shi mbi tjegull,

  Do ronitem, do thėrrmohem,

  Pėrmbi gjethin lart mbi pjergull

  Si lot syri do vesohem.  Do tė fryj, tė bėhem erė,

  Do ta shtyj degėn e njomė,

  Tė gėrvishtet pėrmbi derė

  E mbi xham e tė tė zgjojė.  Do t'i zgjas gishtat e lagur,

  Nėpėr xhamin e mesnatės;

  Do tė hyj nė dhomė i mardhur,

  Tė ta puth buzėn e vakėt.  Do ndehem, do vij si mjegull,

  Nėpėr ėndėrr do mė shohėsh;

  Do tė dridhesh dhe e mekur,

  Do tė zgjohesh nėpėr lotė.  Do kėrkosh mė kot, patjetėr,

  Do tė gjesh veē hėnėn copė,

  Copa hėne do tė mbledhėsh

  Nė ēarēafin si dėborė.  Dhe pastaj do tė kujtohesh;

  Trak e truk kalldrėm i gurtė;

  Do tė qash, do tė mjerohesh

  Nėn jorganin pendėbutė.  Do t'i ikėsh pėrqafimit,

  Do ta flakėsh larg jorganė,

  Do lėngosh me lot harrimi

  E do qash me mall Rizanė.  2001

  Makth  Mbrėmjeve vonė kur era fryn

  Njė qen lėpin strehėt e natės

  Me qarje, dridhje kėnaqėsish

  Si dehje shtrojash e krevatesh.  Gishta tė hollė e nazikė

  Luajnė njė perde qė s'shihet kund,

  Dridhen nervozė xhamat e brishtė,

  Njė hije vjen, njė hije humb.  Njė kuje zgjatet, njė lėngim,

  Kėrcet diku njė degė e thatė,

  Ēalitur ėndrrash, nuk gjej shpėtim

  Tulatur, strukur, as nėn ēarēafė.  Lotėt e verės


  Mė fliste pėr tė

  E nė sy kishte fluturimin e njė zogu

  Nė pafundėsinė e qiellit.  Mė fliste pėr tė

  E sytė pėrmes shirash tė ngrohtė

  Qafonin diellin me krahė tė ylbertė.  Mė fliste pėr tė,

  S'i kapėrdija mė lotėt

  E verės sime tė nxehtė.  Frymė hėne


  Pranė meje je dhe ndihesh larg,

  Mė sheh me sy tė pikėllimtė,

  Si krejt harruar mbi njė varg

  Ballin shtrėngoj e s'gjej njė rimė.  Lėviz karrigen e diē pėrplas,

  Ngre njė kapak, lėshon njė libėr,

  Por un' si murg vazhdoj e s'flas

  Ndonėse nė trup se ē'kam njė hithėr.  S'tė kam harruar e mira ime.

  Kur hėna derdhet mbi krevat,

  Kam ndjerė dhembjen e njė thinje

  Tek floku yt, atje nė shtrat.  Tek ajo rrudhėz, sa njė degėz

  Ndihem i zėnė e jam nė faj,

  Ndaj hesht me dhembjen mė tė shenjtė

  E turp s'mė vjen sikur tė qaj.  T'i puthi sytė gjum' i lehtė,

  Si frymė hėne mbi krevat

  Dhe ti s'e di se pėrmbi fletė

  Pėr ty prush yjesh derdh mbi varg.  2002  Fjongo mbi gėrshetė  I mban mend qershizat?

  Flakėzėn nėn fletė?

  Digjej krejt rrugica

  Nga njė zjarr i fshehtė.  Kokėrrzat e kuqe

  Fjongo mbi gėrshetė,

  Digjeshin si lutje

  Mbi buzėn e nxehtė.  Ti bėje me gisht,

  Un' bėhesha ketėr,

  Trupi im kėrthi

  Qepej degė mė degė.  Trembur harabelat

  Nėn syēkat e tua.

  - Zbrit, - mė thoshe, - zbrit

  Qershizat s'i dua.  Klithėn harabelat,

  Klithe ti moj ti,

  Me buzkat qė desha,

  T'i puth e t'i pi.  Thinjur tani vij

  Turma harabelėsh,

  Zemrėn si qershi

  Ē'po ma han' tė shkretėn.

  Kam frikė ta prek ėndrrėn  Kam frikė tė tė shoh nė sy,

  kam frikė,

  Drita e kaltėruar mbi mollza,

  Pikon nga qerpikėt.

  Kam frikė mos je ajo gotė

  Qė buzės sė tharė afruar

  Derdhet ende pa pirė.  Kam frikė ta prek ėndrrėn me duar,

  Me tė mund tė shembem njė ditė.

  Lumturia – kristal i thėrmuar

  do ronitej

  E thinjėt deri nė rrėnjė

  Do mė dhembnin nga gazi shpotitės.  Kam frikė tė tė shoh nė sy,

  kam frikė

  Edhe kėshtu jam i robėruar,

  E mund tė luash me thinjėt,

  Nėse gjoksi yt i harbuar

  Fsheh djallin me brirė

  mes brinjėsh.  Shampanjė  Mbrėmje e qelqtė,

  Gotė kristal parfumuar me hėnė

  Brenda saj ti,

  Lėngu dehės,

  Shampanjė,

  Me ėndrra tė kaltra

  Pėr qiej rozė

  E udhė tė qafuara me lule,

  Ku do tė fluturoje me krahė pėllumbash

  E lulet do tė fėrkoheshin

  Si kotele tė bukura te gjunjėt.  Shampanja gufohej, gufohej

  Derdhej shkumė, durimi im

  Mbi gastaret e thėrrmuara ēante buzėt.  Mė dhanė liri  Mė dhanė liri,

  Liri pėr tė shtrėnguar rripin

  Deri nė vrimėn e fundit,

  Deri nė lotin e fundit,

  Deri nė ē'tendosjen e fundit.  Liri,

  Me duart e mbushura me kohė tė zbrazėt,

  Me zellin e njė tė papuni tė urtė

  Qė hedh copat e grisura tė ditės nė rrugė.  Jam i lirė,

  Tė vras miza nė rrugė,

  Mizat qė mė zukatnin nė trutė.  Ca re pėr fat,

  Floknaja tė bardha, tė pambukta,

  shtėllunga-shtėllunga

  Vozisnin qiellit,

  Bėnin lojra e ojna para sysh,

  Sa s'mė mbetej tjetėr,

  Tė zgjasja duart e papuna

  E tė tirrja fije mendimesh

  Dhe tė endja stofra ėndrrash.  I paēmuar nderi pėrjetėsisht.  Me to torra, enda kaq gjatė,

  Gjithė ditėn, gjithė ditėt,

  Nga mėngjesi nė darkė.

  I vesha e i mbėshtolla fėmijėt me dritė,

  I pikova me qiell tė kaltėr,

  U shtrova bukė lepururash nė sofrėn e varfėr

  E i gostita me ėmbėlsira vitrinash

  E akullore qė i kishin ėndėrruar aq gjatė.

  Pastaj bėra pokemona, lodra gjithėfarė

  Sa s'mė mbeti pėr qiell

  Asnjė re e bardhė.

  Qielli u bė gri, u nxi

  Dhe unė s'po di kujt t'ia shpėrblej mė parė

  Kėtė zavalle liri

  Tė end njė qefin,

  Apo njė litar pėr qafe?  I lirė jam tė zgjedh, gjithėsesi.

  Nė vend tė pasthirrmave  Shtėpia mbledhur grusht;

  E sėmurė qė dergjet

  Nėn hurmat e verdha

  Me gjethet – lajmėtare tė vdekjes,

  Qė era i ēon gjithkund me dhembje.  Kavakė tė zhveshur,

  shpirtlakuriq,

  Mbėshtjellin re tė hirta pikėllimi

  Mbi kokat e njerėzve.  Burrat – qelqe tė krisur

  Pėrtypin nikotinė fjalėsh dhe retė

  Rėnduar nga shira tė gatshėm

  Avullojnė xhamat e syve.  Gratė renditnin dhembjen nė ligje,

  Njerėzit nė heshtje tė plotė gėlltitnin

  Pelinin e klithmave tė tyre.  I vdekuri pėrgjigjet me gjuhėn e heshtjes

  Dhe pėr herė tė fundit,

  Lėshonte pėr tokė gurin e Sizifit.  Njė fėmijė hipur nė hurmė,

  U gėzohej kokrrave tė ėmbla

  Dhe kokrra pafajėsie tė qeshurash hidhte.

  Kristalet e hidhėrimit

  U ronitėn mbi drurė.  Mėngjes i ngrirė


  Nata i mblodhi ēarēafėt e zinj.

  Ra hiri i prushit

  I ftohtė.  Shaje tė grisur mbi qafat e pemėve

  Akoma vetmojnė.  Nėpėr degė e nė bar

  Kullojnė lotėt e paqes.  Pikėvėshtrim


  Tė dy ulur nė njė tavolinė

  Pijmė.  Un' pi njė uiski

  Ti njė xhoni uoker.  Hesht

  Dhe mė sheh tinės

  Nga fundi i gotės.  Lulebora

  E bardhė,

  Pėrkėdhelėse,

  E brishtė,

  Balerinė marrėmendėse

  Vallėzon me dehje

  E me nur tė perėndishėm.  Ulet mbi flokė,

  Urtėsohet mbi supe,

  Mbi qerpik e ndjek drita

  E fshihet

  Dhe unė s'di ku ta kėrkoj mė,

  I gjorė.  Tretur nėpėr sy,

  Humbur nėpėr dej

  Mė bėn tė tejdukshėm,

  Mė mbush me ritėm drite.

  Nėpėr trup depėrtuese

  Mė flirtojnė liritė,

  Hapėsirat e pafundme tė botės.  1980

  Pas perėndimit


  Kurrė s'e ngrohu dėshirėn,

  As e ēoi ndonjėherė nėpėr mend,

  Qė ato forma tė bukura nė gjoks

  T'i linte tė notonin nė ujėrat e mėmėsisė,

  Ndukur ngathtėsisht nga doēka tė vogla

  Dhe buzka tė trėndafilta qė lėng dielli pijnė

  Nė thithkat kadife.  Tė mbushur me zjarr e me dritė,

  I kulloi nė gojė epshesh pa fund

  Pa ndjerė, si avitej mbrėmja

  Me diellin qė ikte i lodhur

  Nga gjinjtė e zbrazur

  Si dy kujtime tė varura,

  Duke lėnė pėrmbi flokė

  Kujtimin, apo mbetjen e tij tė hirtė.  Tani rafte me kukulla

  Pret t'i bien pėrsipėr.  Kotėsi

  Mos eja tė lutem, mos eja!

  Jam shembur e jam njė rrėnojė,

  I shtrydhur, i tymtė si reja,

  Qė era e hedh ku tė dojė.  Ē'do gjesh mė tek unė, nė vatėr

  Nuk ndrin e nuk ndizet mė zjarr

  Ēatia e shembur dhe trarėt

  Vithisur si pllazhdat nė varr.  E ndjej si gėrhet er' e vjetėr

  Dhe dimrin nė eshtra e ndiej

  Trishtim e funebėr nė veshė

  Kambanė pa gjuhė qė hesht.  Po ē'erdhe? Me puthjen e ėmbėl?

  Tė valat buzė ē'm'i ngjit?

  Mė kot, s'mė shqitet njė nėmė,

  S'ma shtie dot diellin nė shpirt.  Ē'e nget atė lotin e gjorė,

  Qė shkon e tė falet nė gushė

  Nė sy dhe i lagėt, i ftohtė

  Mė mbin dhe me akull mė mbush.  Jo, ti s'mundesh kurrė qė hijet

  Nga shpirti im t'i dėbosh.

  Pas meje si loze hardhie

  Mė kot mė mbėshtillesh, mė kot.  Jam shembur e jam njė rrėnojė,

  Nė vatėr nuk ndizet mė zjarr,

  Njė qeshje tė vyshkur nė gojė,

  Si lule tė vdekur e mbaj.  E Bukura e Dheut


  Tė ėmbėlėn e tė brishtėn, nėnėn time,

  Ma veshėn me ēizme tė rėnda llastiku.

  Mbi supet e hijshme, ku hėna pėrndritej,

  M'i vunė thasė tė rėndė, tė shpifur.

  Me rrathė ē'm'ia nxinė atė syrin e ndritur!  Ēaplehtės porsi era, nėnės sime,

  I'u shua trokitja e takave mbi gurrė.

  Nė ecjen e saj mė flutura s'kishte

  Dhe ēizmet e rėnda tėrhiqte si burrė.

  Po ē'helm i pikonte tė gjorės mbi buzė.  Sybukurės sė Dheut, nėnės sime,

  Qerpikėt ia zbardhte pahu i situr,

  Dhe pahu e zbardhte, po tymi e nxinte,

  Pran' furrės sė nxehtė gdhihej drobitur.

  Eh, fryma ē'i bridhte nė gjoks e cfilitur!  E urta, zėqeshura, nėna ime,

  E bardhė, e butė, prej dielli e situr,

  Mėngjeset i zgjon me zhurm' paterice

  Kalldrėmet pėrshkon me gjunjėt e ligur.

  E mpakur si mjegull, mbi gur e vesitur!  Pritje e humbur

  Peroni me drita tė lagura

  Pret nėn njė dritė tė vjetėr kapitėse

  Trokun e trenit

  Gjithnjė edhe mė tė lodhur,

  Si ardhjet e tua.  Durimi im vazhdon tė qullet

  Mbi shinat e lagura qė askund s'takohen

  E ikin nėn shi.

  Ē'po ndodh  Nuk mundem mė qė tė dua,

  Nuk mundem as tė urrej.

  Ē'ka ndodhur, – mė thoni, - me mua

  Si s'mundem tė qaj, tė dėfrej?  Nė gjoks kam veē zbrazėtirė.

  Nė sy veē mjegull mė fshihet

  Nė vrimė tė zezė pėrpirė

  Ku dita as ngrys, as gdhihet.

  Ē'mė mbetet midis baltės - mė thoni

  Midis pluhurit – mė thoni – ē'mė mbetet?

  Ulurij, por ju s'mė dėgjoni;

  Tė qaj por nga burri ē'mė mbetet?!  Mė rrėmbeu pėrroi


  T'i vodha mėrmėrimat pėrrua,

  Kėrcimin nazetar

  dhe dritėn

  Gur mė gur thėrrmuar

  Dhe gjurmėt e thėllėzės pėrmbi bar

  Pendėlagurės me vesė,

  natės shkuar.  Ta vodha zjarrin qė dhelprave u vodhe

  Pasqyrėn me gjith' drerin vetmitar.  T'i vodha aguliēet,

  manushaqet e gjora,

  Mes dėborės sė butė qė tretet e qan

  Dhe ahet dhe lisat dhe panjat beronja,

  Lajthizat – vajza

  tė ndrojturat e pyllit,

  Qė lajnė sytė tek ti

  e ti i marrė,

  Rrėmbyer buēet,

  Hakėrren zemėrak,

  Gjėmon e shkumbon,

  Rrokullis, vithis.

  Hamshor vetmitar…  Edhe kėshtu po tė vjedh.  Tani rridh nė damarėt e mi,

  Veē s'e di:

  Tė vodha unė,

  Apo mė vodhe ti?  U ndjeva mirė


  Mbi rrasėn e varrit

  Grijonte shpirti i trishtė…  Njė tufė me karafila

  Blatuar aty nga kushedi ē'dorė…

  Me buzė tė vyshkura nga dhembja

  Puthte mermerin e ftohtė.  U ndjeva mirė.  Qielli mbi akaciet e ngrira

  U hap i lehtėsuar

  Dhe hijet u tretėn nėpėr ngjyra.  U ndjeva mirė ati im,

  U ndjeva mirė,

  Si dikur fėmijė kur ti

  Me buzėn e dridhtė mė fryje

  Mbi plagėn me djegie tė hidhėt.

  Faqe jete


  Hapa tė ndrojtur trokasin

  Mbi asfaltin e lodhur ,

  Mbi yjet e lagur.  Mesnata e thyer pėrgjon

  Nė gijotinėn e frikės,

  Me kosoren e hėnės

  Mbi qafėn e mardhur.  Nga Dajti,

  Mbi kurorat e pemėve buis,

  sė largu

  Butėsira e njė drite tė vakur.  Fijet e zeza lėmshore tė makthit

  I tėrhiqte njė dorė e padukshme.  Shamizezat e qytetit tim


  Shamizezat,

  Tė kėrrusura, tė mpakura,

  Tė mbrėmjes, rrezevakura,

  Nga fati harruar.

  Pas vatrave kėrkojnė gaca

  Nė hirin e pritjes,

  Me shaje muzgjesh

  Sofateve,

  Oborreve tė shurdhėta,

  Syzbrazura nga pėllumbat.

  Tė pazhurmat

  I plasin kujen qytetit tė shurdhėt.

  Lėmshe, ē'pėshtillen

  Kalldrėmeve vesėlagura

  Dhe me fijet e holla tė shpirtit

  Thurin e ēthurin fatin,

  Me lotin e hidhur

  Nė mbrėmjet qė u tretėn nėn yje.

  Nė duar

  Ca triko,

  Ca ēorape tė paveshura

  E ca pėrkėdhelje tė padhėna.

  Shamizezat,

  Tė kėrrusura,

  T mpakura,

  Nė sy njė kalldrėm

  Me hėnė pritjeje.  I lirė nga liria


  E nėma gurin,

  qė ma vrau gjurin.

  E nėma rrugėn,

  qė m'i lodhi gjunjėt.

  E nėma ėndrrėn,

  qė ma mori gjumin.

  E nėma kaun,

  lopėn,

  kalin,

  mushkėn.

  E nėma erėn,

  pyllin,

  malin,

  fushėn.

  E nėma lumin,

  pemėt

  e livadhin.

  E nėma zogun,

  kėngėn e mėllenjės,

  Folenė e porpollokut,

  flatrimin e pėllumbit

  Dhe cinxėrin e vogėl poshtė ferrės.  I nėma,

  arratisur ika tutje

  Mė ndiqte njė zė kuje prapa shpine,

  Me torbė vetmitari ngava udhėve,

  I vrarė nga liria ime.

  Petalet


  I pamė tė ēelnin, drita

  Qėndisej, ormisej mbi to.  I pamė,

  U dehėm

  I puthte juga e ngrohtė.

  Parfumuam puthjet me to.  I pamė tė binin, era

  Trazoi parqet me to.

  Vajza tė menduara

  Ikur nga adoleshenca.  I pamė tė iknin

  Buzėqeshje virgjėreshash nė shtratin nusėror.

  Prill-majin merrnin me vete

  Dhe dritėn pas tyre dashuruar aq fort.  Ikėn.

  Pa e ditur nė zemėr

  M'u mbėshtoll, e vogėl

  Fare e imėt,

  Njė farėz e shndritshme me dritė.  Kam parė…


  Sot…kam parė…

  Buzėqeshjen qė joshte mėngjesin,

  Tė fshinte kėpucė

  E pastaj si letėr tė bardhė ta zhubrosnin

  E ta hidhnin nė rrugė.  Sot…kam parė…

  Buzėqeshje nė vend tė lehjes sė fisme.

  Pas zmaltit skėrmitnin kafshime.  Sot…kam parė…

  Ushujzat e buzėqeshjeve tė ngjiten

  Mbi faqe tė parfumuara idilesh

  Nė njė ritual gjithėpėrfshirės

  Tė djegur pėr njė bythėlėpirje.  Sot, kam parė…


  Nata e hurmave


  Shtėpia jote nėn njė hurmė,

  Hurma nėn njė hėnė,

  Hėna nėn njė qiell.

  Dhe unė, me gjoksin kėmbanė

  Shkund nė dritare

  Yje dhe tinguj.  Dritarja fle;

  Gishtat e yjeve trokasin ėmbėlsisht.

  Ti nanurisht, si fllad i ėmbėl,

  Rend nėpėr ėndėrr,

  Hurmat pikojnė butėsi,

  larė me hėnė.  Rrezja e ndrojtur, rrėshqet e vakėt

  Pėrmbi ēarēafėt mjegullorė,

  Buzėn ta puth,

  Kokrrat t'i prek,

  Por ti nuk zgjohesh e s'zgjohesh dot.  Qindra kėmbana pėr ty kumbojnė,

  Pėr pakėz flirt nata po digjet,

  pėr pakėz flirt.

  Tetor 2002

  Kur njoha burrin tėnd

  Nėpėr natėn qė s'gdhin
  Ē'ėshtė ky shtrat mbushur me gjemba?
  Nuk fle dot. Sa s'ulėrij;
  Nuk rrjedh gjak, por helm nė rremba.

  Kush t'i vė buzėt mbi gjinj,
  Ti pi syt' e larushuar
  T'i kreh flokėt me gishtėrinj
  Netėve me yjet zgjuar?

  E tė sheh me sy tė gjethtė,
  Kur ti fle duke rėnkuar?
  A ta di ėndrrėn e fshehtė
  Qė pėrēartesh veē pėr mua?

  Nėpėr natėn qė s'gėdhin
  Me raki e as me verė
  Era ēahet, ulėrin
  Mu nė gjoksin tim tė mjerė.


  2002  Ditė e vrarė


  Mbrėmja qep rrudhat nė fytyrėn time  Zvarris kėmbėt e ditės.  Tė zbrazėta

  Pėllėmbėt i fsheh pas shpine.  Porta qan thekshėm

  Muzg

  S'mė nxėnė portat e dhimbjes.  Njė det mė mbyt,

  Apo sytė e fėmijėve!?  Gjeth i patretur nėn borė


  Lakuriq ndjellin drurėt, tė ftohtė

  Tek humbin e treten nė mjegull,

  Veson shpirti im fijehollė

  Lastar i zhveshur mbi pjergull.  Ndiej ftohtė, mornica, dėborė,

  Askush s'mė sheh dot nė zemėr?

  Po ngrij nga flokėt tek thonjtė

  Por bota hesht krejt e verbėr.  Fshij avullin qė xhami ka zėnė,

  Fshij ditėt qė ikin dhe vitet.

  I ri jam, por deri nė rrėnjė

  Dhe floku dhe shpirti po thinjet.  Trishtim ndjellin drurėt, tė ftohtė,

  Jam gjeth i patretur nė borė.  Etyd

  Ėndrrat zgjohen me lulet,

  Ankthet ikin me mjegullėn,

  Dimri griset nė arrna dhe retė

  Ngatėrrojnė itineraret e vjetėr.  Pranvera qep rrobat e reja dhe bora

  Qan ikjen e dimrit nėn strehė.  Ndarje

  Ca pika shkėrmoqur ranė,

  Njė hije u drodh,

  Gri mbi gjoks

  Si shpend i vrarė.

  Pastaj treni

  Rėnduar si mort

  Vraponte nėpėr mjegull

  E mbėrthente gozhdė.

  Brejtje  Njė krimb

  Po bren…  Natėn?  Jo,

  Trurin tim.  Shkurt 2001
  Ti ishe si vera e vjetėr


  Ti ishe si vera e vjetėr,
  Qė mall ke dhe etje ta pish,

  S'do mundja tė pija mė tjetėr

  Veē gjinjėve tė tua sėrish.  Tė ishe pėrsėri ajo verė,

  Qė pija nėn yj ēmendurisht,

  Ēarēafė sonte dhe shtretėr

  Do hanim me dhėmb' sigurisht.  Por s'ngjallet mė koh' e vjetėr,

  Tė bėhemi s'mundim njėzet;

  Lėndinat dhe mezhdat nė shtretėr

  T'i kthejmė mė s'mundim, vėrtet.  Tani s'tė ēelin mė gjinjtė

  Nga prekjet e mia, nga puthjet.

  Tė squllur tė varen, tė mpitė,

  Mbi buzė s'tė bredh asnjė ngutje.  Nuk dua ta kthej, tė pi verė

  Nga gota jote, ē'mė grish.

  Mė lerė, tė lutem, mė lerė

  N'atė shije tė vėrtetė hardhish.

  Larg bythės sime


  Shiu rrodhi e s' bie pėr mua

  Era e tėrbuar gjithashtu.

  Qullur edhe lagur gjer nė thua

  Balta si mastici gjer nė gju.  Edhe zjarri s'pėrvėlon pėr mua,

  Flaka livadhiset dru mė dru,

  Kau pėrcėllohet nė katua,

  Bloza edhe hiri gjer nė gju.  Pėr kė vjen ky lumė i turbulluar?

  Plisa dhe lisa pėrmbi tė…

  Botėn njė kėmbanė tund ndėr duar

  Hesht un' i tulatur e s'bėj zė.  Dalėngadalė uji dhe zjarri

  M'i pėrmbytėn rrugėt gjer tek porta,

  Plumbat ēojnė ftesa pėr tek varri,

  S'duan buk' e ujė, duan koka.  Djalli po na hyn dhe nėpėr shtretėr,

  Qiejtė po pėrmbysen pėrmbi ne.

  Ruajm' bythėt tona, porse nesėr

  Fati na gremis, na fut nė dhe.  Viti 1997  Meditim para partizanit tė panjohur


  Pėr ku vrapon kėshtu, o njeri i mirė

  Me gjurin e pėrthyer

  E grushtin lart?

  S'e sheh, kjo ditė e gėrryer s'ka dėshirė

  Tė vijė pas teje,

  Edhe pse nė kėmbė tė zvarritet

  E tė vjen qark.  Pėr ku vrapon kėshtu praghumbur?

  Asfalti avullon vetminė pėrvėluese

  Dhe hija jote

  Djeg pėrmbi asfalt.  Kėpucėt e papuna bluajnė ecejake

  Mbi trupin e pafaj tė fatit qė rėnkon.

  I shkalafitur brinjėsh fije-fije

  E u ngjesh frymėmarrjen pėr tė bėrtitur

  Me fyejtė eshtėrorė tė dhembjes.  Nė ēantat e tyre dielli flak

  Ca rreze pritjeje mbi ēekanė e sqeparė

  Qė tė skalitin brohoritjen

  Dhe ndonjė plumbēe pėr tė drejtpeshuar

  Vrapimin tėnd tė pavend

  Mbi piedestalin qė u ngjesh

  E u shpeshon frymėmarrjen.  Pėr ku vrapon kėshtu praghumbur?

  Nga ē'muzgje erdhe?

  Nė ē'muzgje do tė arrish?

  Turma e lodhur mbi bronxin tėnd

  Mjerisht stėrkala qeshjesh hedh

  Me gaz shpotitės.

  Kur iku motra  I gurėzuar,

  Mbėshtjellė me tym

  U ul ndanė dritares ku motra

  Qėndiste drerėt

  E shtegėtimin e ėndrrave tė saj.  Tejnxehur

  Copėshkėmbi digjej

  Dhe rrezja e gjilpėrtė e pasdites

  Nė shtjellėn e tymit qėndiste

  Kthetra skifterėsh

  E shpuplime pėllumbash.  Mes gishtash cigareje pa filtėr

  Digjej nė pavėmendjen mė dėshpėruese

  Vėshtrimhumbur pas fjollės qė zgjatej

  Nė pambarimin e rrugės,

  Ku velloja e bardhė e motrės

  hipur mbi kalė ėndrre

  Merrte diellin me vete.  Deri nė palcė ndjente

  Tkurrje drurėsh

  Dhe shtrėngime muresh tė gurtė,

  Nėn dimėrim thinjash.  Nė ėndėrr


  Kockat ndjej tė krisė port' e vjetėr

  Ēezma, Bana ime kėngė rrjedh,

  E bekuara nėna ime vetėm

  Udhėve me bastun si hėnėz bredh.  Melodi e drunjtė zbret mbi gurė,

  Mjegullėz e bardhė mbi kalldrėm,

  Gurėt-gjinj tė lagur feksin butė,

  Njė trishtim i ėmbėl qė tė dhemb.  Pastaj pėrmbi plloēa fshes' e barit

  Fėshfėrima ledhash nėpėr mend

  Si e ngrohta jug' qė zgjon beharin

  Si e ngrohta buz' qė mallin end.  Shtyj jorganin edhe dal nga ėndrra,

  Pėrmbi Dajt njė ftua hėne zverdh.

  Njė merak mė ngjizet e them: – Nėna!

  Ndoshta ėsht' sėmurė…ndoshta vjen…  Trokitje


  Pas dritares vetmia

  Mė mbėshtillte pėr trup

  ēarēafė tė verdhė,

  ngashėrim tė njė zemre tė lodhur

  nė harresė.  Mjaftoi puhizė e lehtė

  Dhe trokitja e degės sė njomė

  mbi parvazin e vjetėr.

  Pas xhamit m'u bė se dikush

  Po mbjell jargavanė

  Sikur ti dikur nėpėr lehė.

  Harromė


  Harromė! – Mė the

  dhe vesa

  Digjej mbi petal e pėrflakur.

  Harromė! – Mė the

  dhe lumi

  M'u bė se rridhte prej gjaku.

  Harromė! – Mė the

  dhe dielli

  Pėrvidhej Moravės i plakur.

  Harromė!

  Harromė!

  S'pushon era pėr natė

  Me fyellin e saj tė pėrmallur.

  Kur s'ndjejmė


  Nuk mė mban sonte nė krahė,

  As tė mbaj dhe s' kam qeder,

  S'jam i dehur, as i marrė;

  Qė tė qaj, tė bėhem vrer.  Do t'i them, jo kot dy fjalė:

  - Kur s'tė ngroh njė pėrqafim,

  Kur s'tė zgjon as puthje e valė

  Dashuria s'ka kuptim.

  Frymėmarrje fluture


  U fikėn dhe dritat e fundit dhe era

  Mbi telat ku nėna nder teshat

  Pret buzėt me njė klithmė tė vajtė.  A qeshin…?

  A qajnė…?  Mbi faqen e lėmuar tė natės

  Rrėshqasin ca zėra tė largėt.  Njė klithmė

  E thiktė

  Ngjeth shtretėrit,

  Buzėt e etura pėr puthje

  Dhe qielli bėn ritin e vet tė lagėt…

  Nė strehėt qė ritmojnė

  Frymėmarrjen e makthshme tė natės.  Kėmisha e zezė fillon e lė copat e grisura

  Nė degėt e fundosura nė kopsht.  Nė mėngjes herėt, gjithēka

  Ėshtė ndryshe.  E veshur me velin e lehtė tė brymės,

  Heshtja tė fal njė lektisje tė ėmbėl

  Si frymėmarrja e fluturės,

  Si qetėsia pas lindjes nė shtrat tė lehonės.

  Kur bebja rehatuar mbi gjoksin e nėnės

  Fle gjumin e parė

  Mė tė ėmbėl tė botės.  2002

  Flakėrimė


  Ti ecje midis rrugės

  Dhe mbaje nė duar

  Njė enė tė mbushur me dritė;

  Spėrkasje me tė trėndafilat

  Qė ēelnin pas gjurmėve tė tua.  U pėrkula mbi lulet

  Isha qiell i virgjėr.
  * * *  Ti vera,

  Un' gota nė duar.

  Ti buza,

  Un' etja qė pi.

  Ti urė,

  Un' urė, tė qafuar

  Njė vatėr na djeg,

  Na bėn hi.

  Pasqyra  Ka dalė ajo prej meje,

  A kam dalė unė prej saj?

  Gjithėsesi,

  Sa herė pėrballemi,

  Ajo mė ējerr

  Me majėn e njė kame tė mprehtė.

  I harruar


  Mė kanė harruar,

  As era nuk mė njeh,

  Veriu me brisk tė hollė mė pret nė faqe.

  Njė tis bore ballin ma ther.

  Pragjet tė ngrira,

  pa mirseardhje.  Mė kanė harruar strehėt e ēatisė,

  Kėnga e pikave mė ka harruar,

  Melodia e trishtė sot hesht,

  e cingėruar.

  Oxhaqet tė rėndė, tė largėt,

  Tymojnė hieroglife pa fund,

  Tė nxirė,

  Si ca Don Kishotė tė marrė,

  nėn qiellin plumb.

  Mbėshtillem nė vetminė e kapotės

  Nėn qiellin mbytur me pezm

  E ftohtė fjolla e dėborės,

  unė digjem jerm.  Diku brenda portės njė kollė e thatė

  Borėn e harresės e shkund,

  Kanatat e portės pėrplasen tė marrė.

  Malli mė humb.

  1998  Pikėllim

  Ballin mbėshtes mbi xhamin e ftohtė.

  Ajėr i pikėlluar,

  I verdhė.

  Ngrin loti mbi bebėzat e mollės,

  I fundit gjeth ra dhe bryma

  Qėndiset mbi gjethe si vel.  Nė kopsht,

  Njė trumcak i vogėl,

  I dridhte si zemėr

  I vogėl,

  I vogėl,

  Mė vėshtron,

  Mė vėshtron syprerė,

  Mbi supet lakuriq tė pemės.  Dridhem;

  Dridhem

  E filloj tė mėrdhi.  1999

  Akullim  Nėn hėnėn vjetėruar si relike

  Nga koha kur kėmbenim karafilė,

  Po vdes i fundit zog pa asnjė klithje

  Nė dejet ku qimton veē bor' e ngrirė.  Nga buzėt njė nga njė gjethet e puthjes,

  U zverdhėn e po treten nėn dėborė;

  Sot hėna nėpėr qiell bredh pa ngutje

  Dhe qielli si mėrzia hesht i ftohtė.  Dhe fjalėt u shkėrmoqėn, mėrmėrimat

  Ngatėrrohen, bėhen gurėza nėpėr dhėmbė,

  Pa dhimbje, tė pa zhurma psherėtimat

  Tė hidhura heshtojnė si nėmė.  Mbi shtrat ka hedhur cip' brymė e heshtjes

  Dhe ndehet mbi ēarēaf si pa kuptuar,

  Si ngricat qė pėrcjellin njė fundvjeshte

  Tė mardhur, nėn njė diell tė sajuar.

  I themi shpejt e shpejt sa pėr tė thėnė

  Ca tinguj lamtumire gjithė gėrvishtje,

  Sikur kjo ngricė gjuhėn na ka ngrėnė

  Nėn hėnėn vjetėruar si relike.  2002

  Mallkim virgjėrie  Mbrėmja pas tylit tė hollė

  Nuk mbushet me frymė e zverdh.

  Mbi degė harruara dy mollė

  Nėn bluzė valosur dy shegė.  Pasqyrės vdes muzgu nė dhomė.

  Njė thinj' e ther brinj' mė brinjė,

  Njė rrudhėz e ējerr, i ngul thonjtė

  Pėrvėluar mallkon virgjėrinė.  Njė vello e bardhė, mjegullhollė,

  I tretet mbi sup me trishtim,

  Rėnkon dhe syve njė dorė,

  I shfaqet, i shket pėrmbi gjinj.  I dridhet pushi, rrėnqethet

  Dhe dora i rrėshket ethenxehtė,

  Dy buzėt e vogla si ledhe

  Njomiten si myshku i blertė.  Shkalluar kanatat nė gjoks

  Ēarēafėt, jastėkėt nė raft,

  Kuvertat jetime vetmojnė,

  Qėndismat gjembojnė mbi shtrat.  Njė hije tretet nė dhomė,

  Me pritjen qė zemrėn ia qeth,

  Perėndimi shuhet mbi mollė

  Nėn bluzė ēahen dy shegė.
  Dhimbje

  Ti ike duke shkelur

  Mbi barin e brishtė,

  Mbi barin qė shtat sa kishte hedhur

  Nė zemrėn e trishtė.  Vesėn e shprishe,

  Rrėshqite si muzg,

  Mbrėmjen qė digjej nė yje

  E mblodhe nė guackė si molusk.

  Ra njė fole  Ra njė fole,

  njė ēerdhe e ngrohtė,

  Nga gishtat e pemės sė tharė.  Ra njė fole,

  zogjtė e ngratė

  Klithnin,

  klithnin.  Kujt i klithnin?

  Erės,

  Apo degės sė thatė?  Absurd  Ne ecim.

  Shpirtrat rėnduar nga mitet

  Dhe ca mirazhe na trazonin djallėzisht.  Dhunshėm,

  Me dhėmbė kėpucėsh

  Kafshonim udhėt,

  baltrat, gurėt.

  Yjet thėrrmoheshin nėn kėmbė,

  Hėna pėrbaltej nė pellgje.  Kafshonim hijet tona,

  veten.  Nata e pėrēudnuar

  Luante absurd.

  Bajonetat ēirrnin qiejtė.

  Qiejt ndiznin yjet qetėsisht.

  Ne i gėzoheshim pa ditur pse yllit

  Qė kėputej tutje horizontit

  Dhe marshonin drejt askundit,

  ēmendurisht.  Ne ecnim,

  Ndjenim erėn qė grindej ndėr shelgje,

  Shiun e trishtimit vazhdimisht

  Hėna pikėllonte mbi pellgje.  1990

  Kėnaqėsia e parė  Ėshtė dhembja e dritės,

  Thyerja e guackės sė verės

  nė daljen e parė,

  Rit mėngjesi i diellit qė sheh

  smeraldet e vesės

  Dhe dehje e barit kapėrthyer

  nga mijėra ylberė.  Edhe dielli

  edhe bari

  edhe vesa

  Ta bėjnė me dorė

  Si kokėrra e mollės Adamit.  Pėrtej syrit  I'u fala njė druri,

  Qė mė hodhi ca gjethe;

  Ca gjethe zhurmė

  Nė pyllin e heshtjes.  Pas drurėve dielli

  Filloi tė lidhej

  Me fasha drite.  Dritė shiu


  Buzėqeshjet e shndritshme tė shiut,

  Nėpėr perde qelqesh varen nga strehėt.  Zgjas grushtin,

  Me gishtat e njomė,

  Tė mbledh vallėzimin e shiut.

  Balerinat e vogla qė kėrcejnė mbi plloca..  Kujtimet zgjohen nga strehėt

  E mbėshtillen me pėrgjėrimin e nėnės:

  "Mos ftohesh!"…

  Mė tepėr se njė ėndėrr,

  Mė qafon njė shall i butė, i ngrohtė

  Dhe thinjat shpėrfaqin argjendin

  E diellit qė fshihet

  Nga njė perde me lotė.  Unė, mė s'di sa vjeē jam tani

  Dhe s'di mė strehėt ē'pikojnė;

  Lotė,

  Apo shi?

  Lamtumirė


  Oborri

  Porta gjysėm e hapur

  Dhe nė tė

  Fluturim gjethesh

  Me figurina ere

  E kėmbė lejlekėsh qė ndjellin ikje.  Qershia vetmonte mbi plloēat e krisura

  Tė frymėmarrjes sime

  Me fėrgėllimėn

  E krahėve tė pėllumbit nėn kthetra skifterėsh.  Gurėt e kalldrėmit

  Me njė zbutje tė vajtė

  Ndrinin, sy tė lagur vetmie.  Harabelat e trishtimit

  Pėr tė fundit herė zhurmuan

  Muret e kėtij mėngjesi tė murrmė

  Nė faqet e tė cilit shkruhej

  Me germa mėrzie:

  LAMTUMIRĖ!  2001

  Je mjegull


  Shpesh mė fanepsesh

  E qasesh…mjegull,

  Sillesh nėpėr kopsht,

  Ta ndjej frymėn,

  Pastaj loton qershisė

  E thinj njė pjergull

  E fijeve tė barit zbret brymė.  Pas teje dal oborrit nėpėr rrugė,

  Ku heshtja puth kalldrėmet gurrėlarė.

  Ke qenė thua?

  Apo s'ke qenė kurrė?

  Apo tė treti malli im i valė?  E ndjej si vjen e ikėn

  Si mė tretesh,

  Nė gishta mė rrėshqet

  E nėpėr buzė,

  Po mjegull shpirtit tim ti do t'i mbetesh

  Dhe mjegull shpirtit tėnd do t'i jem unė.  2001

  Nė fushėn qė digjet


  Kėtu nuk ka mė shushurima plepash,

  Njė zog tė cicėrijė s'duket kund,

  Tymojnė torfat mbrėmje tė djegura,

  Vetmi tė shkretėtirta erė shkrumb.  Mė vjen nėpėr tym e qeshura jote,

  Me diellin qė zogjve u lahej mbi krahė,

  Veē sot po digjem, jam plisi i njė torfe

  Dhe zjarri mė djeg, si zogun tė gjallė.  Tė tjera mbrėmje kemi drithėruar,

  Kur buzėt me puthjet e nxehta t'i ndizja,

  Kur torfa pėrzihej me gjethet rėnkuar

  Dhe flokėt na ngecnin ngatėrruar nė gishta.  Me torfėn po digjem, po shembem dhe unė.

  Tė tymtat ēembere mbi gjoks po mė ngrihen.

  M'i ruaj nė sy pak zogj e pak drurė,

  Njė kėnd me blerim, tė prehem mos digjem..  2002  Natė e ēmendur  Pastaj…

  Pastaj hėna u ēmend

  Braktisi qiellin

  E kėrcente nudo.  Nata ē'virgjėrohej nė flakė tė serta, tė misterta

  Nga buzė tė ēmendura

  Qė shkarkonin puthje.  Tė ēmendur si hėna

  Harruam diellin qė po lindte.  Peng


  Njė hithėr

  Nė gjoks

  Mė djeg

  Ka kaq vjet.  Kam frikė,

  Me hithėr nė gjoks do tė vdes.  Drenovares

  Ish piku i manave, verė

  Pikonin manat si kurrė,

  Horror i paparė ndonjėherė,

  Gjakosur gurė dhe drurė.  Nėn mana ecja hutuar,

  Me kėmishė tė bardhė pėr dreq

  Njė vajzė me kovė nė duar

  Mė shihte nė sy pa tė keq.  Mė shihte e qeshte me mua

  Ma bėnte me gisht nga kėmisha

  E manat qė kishte ndėr duar

  M'i zgjaste ndėr buzė me gishta.  Dhe gishtat dielli mes fletėsh

  I zgjaste si ledha mbi gjinj

  Pse gjoksi mė digjej tė nxehtash

  Nga sytė apo manat e zinj?  Dhe lėngu qė rrodhi gishtrinjve

  Pėrskuqi dhe diellin mbi gjinj,

  U dogja, ato manat e gjinjve

  T'ia shtrydh, me et t'ia thėthij.  Se ē'ndodhi asnjėher' s'u tregua

  Atje mu nėn manat e vjetėr.

  Veē gungat lastarė biskuan

  Dhe trungjet gunguan mė tepėr.  Ka ikur, kaq koh' ka kaluar,

  Kėmisha, e bardha, e holla,

  Si zjarr sot mė ndizet nė duar,

  Ē'mė dogji me manat Drenova!  Natė me hėnė


  Hėna shket Moravės sė dremitur

  Derdh qumėsht mbi gur' e mbi plloēa

  Gjumi im, ky zog i cfilitur

  Pėrpėlitet i pazė nėpėr shtroje.  Teptis njė dritė brenda meje

  E mė ndrit e mė lan krejt nė ar

  E mė shtije pėrvėlime ndėr deje

  Sa dhe udhėt i marrosur i marr.  Tė kėrkoj sa tek ēezma, tek kisha;

  Gur mė gur anės lumit s'lė vend.

  Lumi derdh nėn man mėrmėrima

  Sikur zėrin tėnd nėpėrmėnd.  Edhe era qė shket nėpėr drurė,

  Pėshpėrit drithėrisht veē njė emėr

  Mė puth lehtė me buzėn e butė,

  Mė ngre shpresa fole mu nė zemėr.

  Por mbas xhamash, atje nė dritare,

  As pėllumb, as guguēe s'guit,

  Sot kjo hėnė e ftohtė vetmitare

  Vetėm skuta vetmie mė ndrit.  Mbi kalldrėma brodha e brodha

  Nėn hėnė pa ty i pafrymė,

  Mėngjesin e prita mbi plloēa

  Mbėshtjellė si guri me brymė.  Nėntor 2002

  Pendesė


  Gjumi mė trazohet

  E sytė bredhin nė terr me duart

  Qė kėrkojnė siluetėn e lules

  Tė pakėputur nė degė

  dhe vyshkur

  Nga mospėrfillja ime e verbėr.  Ajri trazohet me aromėn e saj

  Dhe mushkėritė s'ngopen sė thithuri:

  Pendesė!

  Buzėqeshja jote  Kujtimet pėrmbysur,

  Si njė gėrmadhė e vjetėr,

  Ku era e harresės lė

  Fishkėllimėn e vet sunduese.  E vetme, buzėqeshja jote mbetur

  Nė njė cep muri tė parrėzuar ende,

  Gdhendur e latuar bukur

  Me guret e zinj tė Mborjes.  Aty munda tė gjej

  Atė pak diell me ngjyra tė ndezura

  Qė u merrte borxh trėndafilave

  Nė oborrin e shtėpisė sime.

  Dita kur u martove


  Mbi mua binte drita e rrėnuar,

  Nėn hije errėsire rrija strukur

  Dhe zemra pėrpėlitej e kafshuar,

  I zgavėrt kisha mbetur e zėhumbur.  Fustani bėnte dallgė e valėvitej,

  U rrudha e u rrudha nėn lėkurė

  Dhe drita mė vėrbonte, kisha dhembje,

  E dhembja rrokullisej pėrmbi gurė.  Askush nuk m'i pa lotėt pėrmbi faqe,

  Askush dhe nuk mė pa duke rėnkuar.

  Porse njė zog nė sy puplat i lagte

  Dhe ikte nėn njė qiell tė dėshpėruar..  Oborri sa s'po ēaheshe nga gazi,

  Po hėna tė rėnkohej mbi kurorė

  Dhe yjet tė ronitur nga marazi

  Tė shuheshin, shkėrmoqeshin nė dorė.

  Akoma s'kishte pushuar klarineta

  Morava hidhte hijen mbi oborrė,

  Degdisur ika udhėve tė shkreta,

  Ku s'ndihej mė, as dasėm, as dasmorė.  2001

  Portat e mėkatit  Portat e mėkatit

  Gėrvijnė,

  Qajnė,

  Rėnkojnė.

  Moooss…!

  Mos e hap kėtė portė!  Avuj dėshirash

  Mbi xham mjegullojnė.  Ne vazhdojmė me fund,

  Tė pijmė

  Gotat e krisura

  Tė heshtjes sė ngrirė.


  2001


  p.s. Krijimet u derguan ne adrese te Forumit Shqiptar nga autori.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 07-03-2008 mė 15:40

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •