Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  Perjashtuar Maska e Sabriu
  Antarsuar
  29-12-2005
  Postime
  1,283

  Kejsi: Kosova dhe Maqedonia ta zgjidhin me dialog shtjen e kufirit

  Kejsi: Kosova dhe Maqedonia ta zgjidhin me dialog shtjen e kufirit

  Uashingtoin, 7 mars - SHBA t duan q shtjen kontestuese t kufirit Kosova dhe Maqedonia ta zgjidhin me dialog dhe n mnyr paqsore. "Kur bhet fjal pr fardo mospajtimi midis Kosovs dhe Maqedonis, apo edhe vendeve t tjera, ne i inkurajojm popujt t'i zgjidhin ato shtje n mnyr paqsore dhe prmes bisedimeve", tha zdhnsi i Departmenti t Shtetit, Tom Kejsi. Ai i shpreh i sigurt se kontesti kufitar i Prishtins dhe Shkupit do t zgjidhet n t mnyr.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616
  Pjese me e madhe e zones malore te bjeshkeve te Sharrit iu dhurua Maqedonis nga serbia si potez politiko strategjike ne menyre qe pastaj serbia te rimerrte kete zone te dhuruar perseri nga maqedonet ne menyre qe te lidhte komunen e Shterpces me serbi dhe ne kte menyre te rrethonte kosoven si ne patkua.
  Mirepo maqedonaset nese nuke dojne trubullime me semiri iu bie qe tua ktheje kete territor kosoves qe ne fakte eshte vetem se ne teori si e tyre se ne praktike gjithnje ka qene prone e kosoves, pra qe te mos kte probbleme te na ktheje pa konflikte ne kufi se perndryshe do i dali keq kjo heshtje.

 3. #3
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,945
  Maqedonasit duhet ta zgjidhin se s'ben me mjete paqesore,se vec ne e kruajtshin vete,se sinqerisht nuk ka gje me te mire,sesa ta kruajne cike me kallamishte....
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 4. #4
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Pak na i kane marr tokat tone ne Shkup, Tetove, Kumanove, Gostivar, Diber, Struge, etj. por kerkojne edhe 2 mije hektare tjere. Keta jane shume te pakuptueshem, te palogjikshem. Asnje cm toke nuk do ja japim, nese duan te na pranojne mire, nese jo, le te perballen me problemet me shqiptaret ne Maqedoni pastaj.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616
  si e thash me siper; maqedonet nuke na i moren keta 2000 hektar tok por serbet ua dhuruan maqedonve para konfliktit te 1999 -tes....

 6. #6
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Citim Postuar m par nga Kreksi Lexo Postimin
  si e thash me siper; maqedonet nuke na i moren keta 2000 hektar tok por serbet ua dhuruan maqedonve para konfliktit te 1999 -tes....
  Pse ja fut kot?

  Po ti kishin marr ata nuk kishin kerkuar tani nga ne dicka qe vec e kane marr. Eshte arritur nje marreveshje mes Serbise dhe Maqedonise ne vitin 2001 ku Serbia ia jep keto 2 mije hektare Maqedonise, mirepo, Serbia nuk mund ti jap askujt token kosovare, mund ti jap toke te Serbise po deshi por jo toka tonat. Kjo marreveshje nuk eshte pranuar nga institucionet tona dhe natyrisht as nga populli i fshatit Debellde te qytetit te Vitise qe eshte edhe pronar i ligjshem i kesaj toke. Ushtria maqedone ka tentuar te futet ne ate zone por ka hasur ne rezistence te armatosur nga fshataret dhe pastaj eshte detyruar te terhiqet.

  Institucionet e Kosoves duhet vetem te konfirmojne kufijte ekzistues te Kosoves me Maqedonine, kurse tu jipet toka, as qe behet fjale. Bile edhe vet pretendimet sllavo-maqedone nuk kane kurrfare sensi. Me jep token tende ti se po me duhet. lol. Kerkese qesharake.

  Maqedonia eshte e detyruar ta njoh Kosoven zyrtarisht si shtet te pavarur e sovran per vet faktin qe faktori shqiptar ne Maqedoni eshte faktor determinues dhe jetik (me shume se 30% e Maqedonise) i vet qenies si shtet te Maqedonise.
  Ndryshuar pr her t fundit nga dodoni : 08-03-2008 m 05:38
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Fillon shnimi i vijs kufitare mes Kosovs e Maqedonis

  Komisioni i qeveris s Republiks s Kosovs pr demarkacionin e kufirit si dhe ai i Maqedonis, kan filluar sot me shnjimin e vijs kufitare n zonn e Debelldeut, si zona m e ndjeshme, pasi q marrveshja mes Shkupit dhe Beogradit e vitit 2001, i cenon t drejtn e prons banorve t ktij fshati n nj siprfaqe prej 420 hektarsh.
  N territorin e Maqedonis kan filluar sot punimet teknike mes komisioneve ndrshtetrore t Kosovs dhe Maqedonis pr demarkacionin e kufirit.

  Nn prcjellje t pjestarve t Shrbimit Policor t Kosovs dhe policis kufitare maqedonase, komisionet kan filluar me vendosjen e shenjave ku parashihet t vendoset kufiri mes Kosovs dhe Maqedonis n kt zon e cila sht m e ndjeshme pr faktin se ka t bj edhe me prona private t banorve t Debelldeut.

  Prof.dr. Murat Meha zv . kryetar i komisionit pr demarkacionin e kufirit, tha se t gjitha prgatitjet pr shnjimin e vijs kufitare jan br n nivelin m t lart dhe n bashkpunim edhe me banort e Debelldeut.

  Ne si komision jemi t interesuar q gjrat ti zgjidhim dhe t kemi sukses, sepse sht sukses edhe i qeveris edhe i t dy shteteve q ky problem t zgjidhet, tha Meha i cili theksoi se nuk sht shnuar asnj penges q nga fillimi i puns s dy komisioneve n shnjimin e vijs kufitare, ndrkoh shpreson se do t gjendet nj zgjidhje e mir, ngase gjithka po shkon n frymn e bashkpunimit.

  Kryetari i kshillit t fshatit Debellde Zymri Ilazi, tha se shnjimi i pikave kufitare po bhet n prputhje me krkesat e banorve t Debelldeut q i kthen n pronsi banorve tokat e tyre t uzurpuara 7 vite m par.

  Kufiri po vendoset n baz t vijs s vjetr kufitare dhe n baz t pikave t cilat po vendosen pr gjat ksaj zone, sht nj dshmi e mir se banorve po u kthehen pronat t cilat i jan marr me marrveshjen Shkup-Beograd n vitin 2001,tha Ilazi

  Sipas antarve t komisionit pr demarkacionit t kufirit, punt rreth shnjimit t vijs kufitare Kosov Maqedoni duhet t prfundojn n mars t vitit 2009.

  RTK 01 shtator 2008 - 12:59:59
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

Tema t Ngjashme

 1. Misioni Amerikan N Shqipri (1946)
  Nga DriniM n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
 2. Kosova: unjust politics
  Nga bqato n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-10-2006, 08:07

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •