Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 87
  1. #1
    .... ...
    Anėtarėsuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049

    Smile Mėsuesi/ja qė ju ka lėnė mė shumė mbresa

    Po flisja sot ne telefon me mamin dhe po diskutonim rreth disa mesuesve te mi ne tete-vjecare.

    Nga ajo bisede me lindi ideja e kesaj teme.

    Do te kisha deshire qe ne kete teme anetaret e forumit te shkruanin per mesuesin/mesuesen qe u ka lene me shume mbresa, apo qe ka ndikuar me shume tek ju ne formimin si individe dhe si nxenes. Mesuesit (profesoret) mund te jene te cdo niveli, dmth qe nga fillorja deri ne shkolle te larte. Gjithashtu, studentet qe kane studiuar jashte, mund te shkruajne per profesoret e huaj.

    Diskutim te mbare.

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e SnoW~DroP
    Anėtarėsuar
    05-05-2004
    Postime
    432
    Po ti ta kishe filluar vete e para
    Jo per gje,por ju te te Qeverise,na jepni zemer dhe ne masave te gjera te popullit.
    Une do mendohem dhe do shkruaj

  3. #3
    .... ...
    Anėtarėsuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    Citim Postuar mė parė nga SnoW~DroP
    Po ti ta kishe filluar vete e para
    Jo per gje,por ju te te Qeverise,na jepni zemer dhe ne masave te gjera te popullit.
    Une do mendohem dhe do shkruaj
    Snow~Drop, ke te drejte, duhet te kisha shkruar vete e para.

    E vetmja arsye qe nuk shkruajta eshte se kam pasur shume mesues/mesuese qe me kane lene mbresa, dhe eshte veshtire te zgjedhesh. (Per me teper, mami eshte mesuese per vete, keshtu qe kam respekt te vecante per ate profesion.)

    Po filloj me (ndoshta kliche) mesuesen e fillores. Si njeri dhe si mesuese ishte e pakrahasueshme. Klasa jone ishte e zgjedhur me kokrra (si i thone) sepse benim matematike eksperimentale (ishim ne, dhe nje tjeter nje vit para nesh me duket.) Ndersa fillorja ne Vlore ishte mbasdite, ne ishim paradite. Mbaj mend shume gjera nga ato kater vite, por me kujtohet nje rast i vecante.

    Luajtem ne 15 min pothuajse gjithe klasa (me duket me perjashtim te dy vajzave) ... s'me kujtohet tani emri i lojes, puuuuu na kalbi trute emigracioni, por di qe na doli shkuma lol. Kur u kthyem ne klase ishim te gjithe uje (mbytur ne djerse.) Mesuesja mori vizoren (prej druri) lol dhe na hyri te gjitheve me rradhe. Pastaj kishim dituri, dhe filloi te ngrinte nxenesit me te mire ... kater te gjitheve ne regjister . Na mbajti deri pasdite vone, pas mesimit, te lexonim gjithe kapitullin, dhe na pyeti serish dhe kuptohet ... 10 ne regjister, lol. Erdhen prinderit ne shkolle se u bene merak, por kur moren vesh cfare kishte ndodhur, ca nga ne hengrem dru prape ne shtepi (por sic i thone ketu, with good cause, lol.)

    Mbi cdo gje, vleresoj pa mase durimin, punen e saj me secilin nga ne vecanerisht. Dhe nuk ishte e lehte, ishim shume veta, dhe duke pasur parasysh familjet (mesuesish, inxhinieresh, oficere, doktore etj) ishim te llastuar, kokeforte per qamet. Baza qe na dha te gjitheve pa perjashtim ishte e pacmueshme, shumica prej nesh mbaruan universitetin ne Shqiperi apo jashte.

    Fatkeqesisht, nuk e di ku ndodhet tani. Dikush me tha vite me pare qe iku ne Greqi ne vitet 90-te. Sikur ta dija ku ndodhej, do t'i shkruaja, dhe ta falenderoja nga zemra per gjithcka qe beri per mua (dhe te tjere), per gjithcka qe me dhuroi ato kater vjet. Per doren qe i zgjati nje femije dhe e mesoi te "ecte" drejt dijes, drejt diturise, drejt drites. Per supin ku u mbeshtetem shume prej nesh. Per ngrohtesine e nje prindi te dyte. Per familjen qe krijoi. Per ashpersine dhe butesine e saj. Per forcen qe na dha te enderrojme per dicka me te mire. Per krahet qe na dha te fluturojme drejt jetes. Per ... per njeriun qe ishte dhe qe na beri ... i jam thellesisht mirenjohese.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e cikita
    Anėtarėsuar
    12-05-2006
    Postime
    117
    shume teme e bukur kjo doja ta hapja dhe vete...

    ja ti marr me rradhe!

    fillore

    albana hoxholli -mesuese kryeveper
    8- vjecare -bashkim skendo presor matematike dhe behije mesuesja letersise
    gjimnaz- mesuesja e historise dhe e letersie the best one -djana
    fakultet- mirjan ylli ( arkeologji)

    keto ishin!!!
    mirupafshim

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-04-2005
    Postime
    117
    Mesuesja e edukimit fizik apo nuk kishte nje trup.......................................

  6. #6
    ga ga Maska e bunny
    Anėtarėsuar
    09-06-2003
    Vendndodhja
    U.K
    Postime
    935
    teme shum e bukur

    Hmm une kam bere vetem deri ne klasen e 5te ne shqiperi kshq nuk me kujtohet ndonje ne vecanti.

    Por ketu ku jam, mbas 8vjecares (GCSEs) ben 2 vjet para Universitar (A-Level) ne vitin e pare (AS-Level) kam pasur nje mesuese qe me te vertete ishte shum special.
    Ajo ishte mesuesja e Literatures Angleze, kur jepte mesim, e kishte me aq pasion- saqe mund te rrija gjithe diten ne klasen e saj. Si fillim nuk isha aq e sigurte per kete lende qe zgjodha te beja si (A-Level) pasi u fuste shum thelle ne Literaturen Angleze- por ajo me beri te besoja ne vetevete- edhe e bera per 2 vjet, ku me te vertete e kam shijuar- mesova shum per disa shkrimtare Angleze, qe mbase kurre nuk do i mesoja
    Kur beme provimet finale- ajo erdhi para provimit edhe na uroj 'good luck' une ngaqe isha shum nervoze edhe ajo aty- mu mbushen syte me lot . ...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga bunny : 06-09-2006 mė 15:25
    How can she fall, if there is no one there to catch her

  7. #7
    automotive Maska e ClaY_MorE
    Anėtarėsuar
    16-05-2004
    Vendndodhja
    Deutschland
    Postime
    4,456
    Zakonisht mbresa lene me shume mesueset e 8-vjecares me pas ne gjimnaz mesueset kujdestare
    Jeta ime, mban emrin e saj..

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Kishim nje profesor Fizike ne polikum qe shkonte me biciklet nga 21 dhjetori tek polikumi ke treni se i kishte orret ca ketu e ca atje Gramoz Cuci me duket e quanin, dhe kujtoj qe nje dit erdhi me pese minuta vonese dhe nuk gjeti njeri ne klase pasi te gjith hikem dhe u ulem ke stolat e lulishtes se 21 dhjetorit tham se ja hudhem kur shofim ate me biciklet erdhi aty nejti pak me ne pastaj na tha vrap te gjith ne klase tani dhe here tjeter me prisni ne klase dhe jo ketu.

    Me vone ky profesor u be drejtor i gjimnazit Qemal Stafa
    larguar forever

  9. #9
    ciao belli !!! Maska e donna76
    Anėtarėsuar
    30-08-2005
    Postime
    1,491
    me shume mbresa me kane lene ato qe me kane folur ose goditur me ndonje cekth ne koke
    kam lexuar diku qe eshte normale qe ne kujtojme me shume mesuesit qe na kane lene "shenja" edhe negative ,po truri jone i memorizon me mire

    bera nje provim isha klase e katert,sa i bie te isha 11 vjece ,kam zgjidhur nje problem ne matematike,isha e vetmja qe e kisha bere mire
    levdatat s'mbaronin,dhe une u cudita se ne matematike s'kam qene asnjehere gjeni

    kaloi ca kohe dhe u ktheva ne hapat e mija...me thote kjo me nje cekth ne koke
    "u dehe nga sukseset ti" a mortja mua isha 11 vjece
    "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-08-2006
    Vendndodhja
    askund
    Postime
    9,007
    mesuesja e letersise
    ajo ishte mesuese e kompletuar me te gjitha
    ku e merr ta kem serish mesuese
    kukull fare

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2003
    Postime
    2,796
    Mr. Sakelariadis...se di a e ka patur ndo nje nga ju kte

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e hope31
    Anėtarėsuar
    23-11-2002
    Vendndodhja
    ketu
    Postime
    1,054
    mesuesja e anglishtes dhe e matematikes ne shkolle te mesme

    asnjehere nuk merzitesha ne oren e mesimit qe zhvillonin ato
    te qarta ne shpjegim
    te thjeshta dhe shume te qeta
    te komunikueshme me nxenesin
    Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
    Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
    :^proton

  13. #13
    PEDAGOG Maska e Pyes_Lotin
    Anėtarėsuar
    07-06-2002
    Vendndodhja
    Chelsea
    Postime
    1,688
    Shkolle fillore shoku kisha - Haxhirenė! Klas mesuse megjithse e rrept pak po hec ma . MR WHITTE qe me futi ne gjak pasionin per gjuhen Angleze (GCSE).
    Me shume ishim si shok, futboll ai futboll une, arte marciale une arte marciale ai biles dhe tani e takoj pim ndonje birr bashk. A-level Mr Illingworth (English AS-A-LEVEL) - Cool geezer fare, aq shume shoqeri krijova me kete mesus sa dhe ne shtepi me ftoi...

    Tani tiqe mos e kput - Ne Universitet sta din as emrin ....
    Jam JETUS jo TREGUS!.

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    01-12-2005
    Postime
    363
    Ne gjimnaz dua ti bej nje homazh mesuese Lumes se letersise: njeri me bote e me kulture. Sikur te ishin te gjitha si ajo!

    nga ana tjeter dua te permend nje mesuese qe me ka lene mbresat me te keqija te gjthe ciklit tim shkollor ne shqiperi. Femer me e degjeneruar nuk behet: Natasha Ymeri e matematikes. kam sh qejf qe ta lexoje kete post nqse ka mesuar te perdori internetin shushka. lol

  15. #15
    *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
    Anėtarėsuar
    19-11-2002
    Vendndodhja
    Larguar!!!!!
    Postime
    2,753
    Profesori qe me ka lene me shume mbresa ka qene Genc Ruli ish Ministri i Financave i cili na ka dhene lenden Kontabiliteti Financiar.. Akoma me ka mbetur ne mendje shpjegimi i tij
    Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

  16. #16
    PEDAGOG Maska e Pyes_Lotin
    Anėtarėsuar
    07-06-2002
    Vendndodhja
    Chelsea
    Postime
    1,688
    Citim Postuar mė parė nga babybell
    Ne gjimnaz dua ti bej nje homazh mesuese Lumes se letersise: njeri me bote e me kulture. Sikur te ishin te gjitha si ajo!

    nga ana tjeter dua te permend nje mesuese qe me ka lene mbresat me te keqija te gjthe ciklit tim shkollor ne shqiperi. Femer me e degjeneruar nuk behet: Natasha Ymeri e matematikes. kam sh qejf qe ta lexoje kete post nqse ka mesuar te perdori internetin shushka. lol
    Ka mesuar ka mesuar
    Jam JETUS jo TREGUS!.

  17. #17
    Larguar Maska e tironse_me_fiks
    Anėtarėsuar
    30-11-2004
    Vendndodhja
    anej knej gjithanej
    Postime
    58
    Citim Postuar mė parė nga cikita


    8- vjecare -bashkim skendo presor matematike dhe behije mesuesja letersise
    Afjeta Laha msuesja e paharrueshme e fillores
    Bashkimi ka qen msusi qe me ka dhene bazat e matematikes dhe s kam per ta harru kurr edhe pse shpesh flas ne tel me te kshuqe s kam si e harroj kollaj.

    Ne te mesme Agim Kondo i matematikes e kujtoj shpesh dhe sa here kam shku ne tiran e kam taku ne i shishe raki jam kam cu me gjith qef :P
    Aferdita Havari e letersis,tmerri Partizonit .....po oret e saj na linin me goj hapur te gjithve.(s harroj edhe kur me coi ne drejtori per nji referat )
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga tironse_me_fiks : 27-09-2006 mė 11:58
    Sot jemi akoma ktu,me te mdhenj se kurr,me te fort se kurr.


    SuperKlub Tirona
    Gjithmon Bardheblu!!!

  18. #18
    Kalimtare e rastit... Maska e AMERIKANJA06
    Anėtarėsuar
    03-06-2006
    Vendndodhja
    shba
    Postime
    168
    Bashkim Gjergji, Shefi i Departamentit te Gazetarise(ku kemi mesuar "Shkrimin dhe raportimin e lajmit").Shume tip serioz dhe aspak tolerues.
    Presor Xhacka-presori i gjeografise tek shkolla e mesme e gjuheve te huaja "Asim vokshi";tip qesharak.
    si dhe Anushe Minxhozi, presorja e gjuhes frenge;per te cilen vertet ruaj respektin me te madh.
    -Lirine kerkon?!-Pushka s`ka cark!Fluturimin do?por krahet s`i hap.Me rraso je veshur.Zotin e tall!Kush je ti?!-Perendi a djall?!

  19. #19
    Trusti i Lulelakres Maska e Tulipani Zi
    Anėtarėsuar
    02-09-2004
    Vendndodhja
    Aty ku mos qofsha
    Postime
    412
    Per fat te gjitha mesueset e mia te preferuara ne Shqiperi i kam pasur edhe kujdestare.

    Tek "Deshmoret e Lirise": Zana Myftiu (fillore) & Marika Dodona (tetevjecare)
    Gjimnazi "Qemal Stafa": Zysh Natasha e Letersise (mbiemri per fat te keq s'po me kujtohet) dhe Gafrina e Matematikes. Edhe Ben Cela, presor fiskulture dhe ish-mesfushor i SK Tiranes, ka qene i papare
    College: Richard Wilkins presor i Communications
    Law School: Mark Meyer presor i "Transactions in Emerging Markets".
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Tulipani Zi : 28-09-2006 mė 03:53
    BRIGADA E KUQE PERJETE

  20. #20
    SupremacY Maska e IL__SANTO
    Anėtarėsuar
    23-08-2004
    Vendndodhja
    Larg
    Postime
    4,248
    Mesuesja e Matematikes ne Shkollen 8-Vjecare Andon Xoxa ne Fier.

    Eleni Loli. (Mesuese Perfekte)
    Te tjerat kane qene pak a shume njelloj.

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Cfarė kafshėsh shtėpiake keni / preferoni?
    Nga BlooD_VenoM nė forumin Grupmoshat e komunitetit
    Pėrgjigje: 347
    Postimi i Fundit: 22-01-2024, 05:05
  2. Cfarė ngjyre preferoni nė rroba ...??
    Nga Piskavica_ nė forumin Bukuri dhe estetikė
    Pėrgjigje: 148
    Postimi i Fundit: 16-11-2023, 14:49
  3. Futbollisti juaj i preferuar
    Nga bayern nė forumin Sporti nėpėr botė
    Pėrgjigje: 275
    Postimi i Fundit: 30-12-2008, 10:01
  4. Humoristi juaj i preferuar?
    Nga Homza nė forumin Humor shqiptar
    Pėrgjigje: 66
    Postimi i Fundit: 02-12-2007, 06:20
  5. Berisha, mė i preferuar si kryeministėr
    Nga Irfan nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 26-06-2005, 13:46

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •