Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-10-2007
  Postime
  18

  T reja nga kinematografia shqiptare

  kam deshire te dij se cka te re ne kinematografine shqiptare ne pergjithesi !.............per se cka ndodhe me filmat boterore kemi mjafte dritare e publicitete sa sja ve synin mo!
  ...................mua me intereson se ka ndonje autor shqiptar!.........regjisor! skenarist!aktor!aktore!....................kopmozi tor qe ben muzike filmi!...........skenograf qe sjelle nje fryme te re apo aktuale nga kjo jeta jone urbane sot keshtu sic eshte .............roze!
  ka dicka ne shqiperi!
  ka dicka ne klosove!
  tash me dy shtete pa nje film te hajrit..................................!
  apo une jom gabim !

 2. #2
  Citim Postuar m par nga frymi Lexo Postimin
  kam deshire te dij se cka te re ne kinematografine shqiptare ne pergjithesi !.............per se cka ndodhe me filmat boterore kemi mjafte dritare e publicitete sa sja ve synin mo!
  ...................mua me intereson se ka ndonje autor shqiptar!.........regjisor! skenarist!aktor!aktore!....................kopmozi tor qe ben muzike filmi!...........skenograf qe sjelle nje fryme te re apo aktuale nga kjo jeta jone urbane sot keshtu sic eshte .............roze!
  ka dicka ne shqiperi!
  ka dicka ne klosove!
  tash me dy shtete pa nje film te hajrit..................................!
  apo une jom gabim !

  jo nuk je gabim (mendoj une) ende ska kurgje te re...., sepse ende dominojne komunistat-interesgji=mediokro-injorantet, qe e marrin buxhetin dhe masakrojne vlerat-kulturen tone ne pergjithesi....kujto filmat e fundit sidomos ne Kosove....
  dhe te jesh i bindur,q e Ai skenarist -regjisor i ri, qe ka guxim, itelekt, menquri dhe e njeh zanatin shume mire, keta, qe i permenda me lart e "likuidojne" ...
  And my soul from out that shadow that lies floating on the floor, Shall be lifted -- Nevermore!

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,240

  Pr: T reja nga kinematografia shqiptare

  elet Tirana Film Commission, promovimi i qytetit n shrbim t produksioneve kinematografike vendase dhe botrore

  Nj lajm i mir vjen pr t gjith kineastt dhe artistt shqiptar. N Tiran, s fundmi elet “Tirana Film Commission”. Nj iniciative e cila ka gjetur mbshtetjen e Bashkis s Tirans. Kjo qndr ka qllimin kryesor promovimin e qytetit si nj sheshxhirimi i prshtatshm dhe atraktiv pr prodhimin e filmave, serialeve televizive dhe nj gam t gjer prodhimesh audiovizuale.

  “Tirana Film Commission” do t ofroj pr produksionet e huaja: mbshtetje financiare, asistenc pr gjetjen e lokacioneve n Tiran; asistenc gjat xhirimeve dhe gjetjen e shrbimeve lokale; autorizimin e leje xhirimeve n Bashkin e Tirans;

  (Tirana Film Commission pritej t lanohej n maj gjat Festivalit t Kans por u shty pr arsye se festivali nuk u mbajt.)

  Prve promovimit t qytetit TIRANA FILM COMMISSION do t ndikonte n rritjen e punsimit prmes angazhimit t profesionistve t sektorit audio vizual dhe si rezultat zhvillimit pozitiv socio-ekonomik n kryeqytet. Gjithashtu 1/10 e turizmit n bot ndikohet nga industria e filmit, prova ka dhn Kroacia me rritjen e turizmit q ka pasur pasi u xhiruan disa skena t “Game of Thrones”.

  Pothuajse do bashki dhe qytet n Europe e ka nj struktur t till ku ftojn prodhimet e filmave n qytetet e tyre, m n fund dhe Tirana futet n gar. Me sloganin “After making Tirana camera ready, now Tirana is ready to roll” mos u habisni sikur ndonj sken n sezonin e 5 t “Casa de Papel” t xhirohet n Tiran.

  https://lexo.com.al/2020/05/23/celet...-dhe-boterore/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 25-05-2020 m 15:42

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,240

  Pr: T reja nga kinematografia shqiptare

  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 25-05-2020 m 15:52

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,240

  Pr: T reja nga kinematografia shqiptare

  “Delegacioni” i regjisorit Bujar Alimani shpallet fitues n Varshav

  “Delegacioni“ me skenar t Artan Minarolli e me regji t Bujar Alimani sht shpallur fitues n konkurencn ndrkombtare n festivalin e kategorise A “Warsaw Film Festival”.

  “Tetor 1990, regjimi komunist n Shqipri po prpiqet t mbaj pushtetin. Nj delegacion evropian vjen n Tiran pr t monitoruar zbatimin e reformave t qeveris – nj parakusht i madh q Shqipria t pranohet n OSBE. Leo sht marr fshehurazi nga nj burg i largt dhe sht sjell n kryeqytet. Ai ka qen nj i burgosur politik pr 15 vjet. Tani ai sht br jashtzakonisht i vlefshm pr qeverin. Delegacioni evropian udhhiqet nga nj shok i shkolls s vjetr t Leo’s. Detyra e tij sht t kontrolloj progresin e t drejtave t njeriut n Shqipri. Leo mund ta bind at se gjithka sht n rregull. Por asgj nuk shkon si sht planifikuar.“

  Ky film sht bashkprodhim n mes t Shqipris (Art Film shpk), Kosovs (Bleri Production), Francs (Zorba production) dhe Greqis (Graal Films). N film luajn aktort: Viktor Zhusti, Xhevdet Ferri, Ndriim Xhepa, Richard Sammel, Kasem Hoxha, ndrsa nga Kosova n film paraqiten aktort Bislim Muaj, Selaman Lokaj, Avdullah Gjikokaj, Fatlume Bunjaku, Armend Ismajli, Gani Morina, Artan Selimi, Imer Loshi./KultPlus.com

  Tetor 2018

  https://www.kultplus.com/filmi/deleg...s-ne-varshave/

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,240

  Pr: T reja nga kinematografia shqiptare

  ‘Zana’ mes 10 filmave q prfaqsojn Evropn n Festivalin ndrkombtar n Sydney

  Festivali i Filmit n Sindei (SFF) dhe European Film Promotion (EFP) kan przgjedhur filmin ‘Zana’ nga Antoneta Kastrati si njrin ndr dhjet filmat evropian nga regjisore femra q do t shfaqen n kuadr t programit ‘Europe! Voices of Women in Film’.

  Ky program sht krijuar nga European Film Promotion (EFP) dhe Festivalit t Filmi ne Sidnei (SFF). Ky sht viti i pest i ktij programi t cilit n kt edicionit dixhital t festivalit do ti kushtohet vmendje e veant. Filmat e przgjedhur evropian n kt kt program do t shfaqen bashk me filmat m t ri australian n kuadr t edicionit t 67-t t filmit n Sidnei.

  “S pari, sht nder i madh me qen pjes e programit t veant EUROPE! VOICES OF WOMEN IN FILM, i cili prfaqson zra t ri t grave regjisore nga Evropa n Sydney Film Festival. Veqanrisht m gzon faktin q Kosova pr her t dyt prfaqsohet n kt program. Kjo dshmon q filmat nga Kosova vazhdojn rrugn e suksesit n skenn ndrkombtare.

  E dyta, duke marr parasysh kohn e veshtir n t ciln gjendemi pr shkak t Pandemis dhe anulimeve t festivaleve dhe shfaqjeve n kinema, jam shume falenderuese q Sydney film Festival dhe European film Promotion kan gjet mnyrn me vazhdu mbshtetjen pr filmat dhe artin edhe pse n nj form tjetr, online” u shpreh Antoneta Kastrati regjisorja e filmit ‘Zana.

  Edicioni virtual i festivalit dhe ceremonia e ndarjes s mimeve do t mbahen nga data 10 deri me 21 qershor 2020.

  Linqet zyrtare t EFP-s dhe SFF-s:

  https://www.efp-online.com/en/news/2...efp-s-EURO.php
  dhe
  https://ondemand.sff.org.au/collecti...ilm-promotion/


  https://www.gazetaexpress.com/zana-m...tar-ne-sydney/

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,240

  Pr: T reja nga kinematografia shqiptare

  “Delegacioni” i Bujar Alimanit do t shfaqet n kinemat franceze

  Duke filluar nga data 22 Korrik, n kinemat franceze do t shfaqet filmi shqiptar “Le dernier prisonnier” (Delegacioni) i regjisorit Bujar Alimani, bashkprodhim Shqipri/Franc/Greqi, i cili prfaqsoi Shqiprin n “Oscars 2020”.

  Triller politik q zhvillohet n periudhn e fundit t diktaturs komuniste, “Delegacioni” sht nj film sa njerzor aq edhe historik, portret i nj Shqiprie dramatike n vigjilje t nisjes s rrugs drejt liris.

  M 1990, n nj krahin t largt t Shqipris, nj t burgosur politik e transferojn papritur dhe pa arsye drejt nj vendi t panjohur. Automjeti q e transporton pson defekt n rrugn n mes t maleve. I burgosuri hyn n bised me dy shoqruesit e tij, besnik t partis komuniste.

  Ky film sht bashkprodhim i Shqipris (Art Film shpk), Kosovs (Bleri Production), Francs (Zorba production) dhe Greqis (Graal Films). N film luajn aktort: Viktor Zhusti, Xhevdet Ferri, Ndriim Xhepa, Richard Sammel, Kasem Hoxha, ndrsa nga Kosova n film paraqiten aktort Selaman Lokaj, Bislim Muaj, Imer Loshi, Avdullah Gjikokaj, Fatlume Bunjaku, Armend Ismajli, Gani Morina, Artan Selimi.


  https://diasporashqiptare.al/2020/06...mate-franceze/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 26-06-2020 m 11:20

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,240

  Pr: T reja nga kinematografia shqiptare

  Lkura e Qenit i Fatos Kongolit do t bhet film

  Ditlindja e 77-t e shkrimtarit Fatos Kongoli u shnua me aktivitetin Nn lkurn e qenit, nj ceremoni e vogl n koh pandemie pran Qendrs Kombtare t Librit dhe Leximit pr t vlersuar kontributin e shkrimtarit.

  N kt aktivitet ku u bn bashk autor, studiues t veprs s tij, botues, prkthyes, kineast, shkrimtari Fatos Kongoli u vlersua me nj certifikat mirnjohje nga Qendra Kombtare e Librit dhe Leximit.

  Shkrimtari Fatos Kongoli shprehu mirnjohjen e tij pr njerzit, q i kan qndruar pran dhe tha se nuk e priste kt vlersim dhe ceremoni n kt koh pandemie. Ju falnderoj t gjithve. Un mendoj q mkati m i madh njerzor sht mosmirnjohja. Kt e kupton, pasi ngjitesh deri sipr. Troket tek Shn Pjetri t mbyllet dera dhe kthehesh pas, ather e kupton se far sht mirnjohja. Faleminderit t gjithve, u shpreh ndr t tjera Kongoli.

  Ndrkoh, shkrimtari Besnik Mustafaj i pranishm n aktivitet u shpreh se Kongoli me letrsin e tij para e pas 1990-s, por sidomos pas 1990-s, ka treguar vlerat e tij si shkrimtar sepse prova e vrtet pr letrsin, sht prdorimi i liris.

  N 77-vjetorin e autorit, regjisori Spartak Pecani bri me dije dhe nj tjetr bashkpunim pr nj vepr filmike, pas suksesit t filmit Bolero n viln e pleqve. Ai tha se do t ekranizohet romani Lkura e qenit, q sht nj ndr veprat m t mira t tij.

  Kongoli sht si nj labirint q ka brenda t bukurn, t papriturn dhe ka qen nj ndihm e madhe pr skenarin. Veprat e tij jetn time ma kan br shum m t bukur. Un kam srish n duar romanin Lkura e qenit, q ka fituar t drejtn pr zhvillim dhe s shpejti do t hidhet n prodhim. Jam i lumtur, q veprn m t mir do ta kem n duar n fund t krijimtaris sime, u shpreh ndr t tjera kineasti Spartak Pecani. /gazetasi/ KultPlus.com


  https://www.kultplus.com/filmi/lekur...te-behet-film/

Tema t Ngjashme

 1. Sul Hotla (1875-1947), Nj Jet Pr Shqiprin
  Nga strong_07 n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 29-04-2019, 16:32
 2. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-11-2016, 09:56
 3. Theofan Stilian Noli: Jeta dhe veprat e tij
  Nga ILovePejaa n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 81
  Postimi i Fundit: 21-07-2015, 13:25
 4. Kristo Frashri: Dilema pr Himarn
  Nga Qafir Arnaut n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 28-02-2006, 13:56
 5. Letrsia Shqiptare
  Nga [A-SHKODRANI] n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-10-2005, 14:02

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •