Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 7 prej 7
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-10-2007
  Postime
  18
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Tė reja nga kinematografia shqiptare

  kam deshire te dij se cka te re ne kinematografine shqiptare ne pergjithesi !.............per se cka ndodhe me filmat boterore kemi mjafte dritare e publicitete sa sja ve synin mo!
  ...................mua me intereson se ka ndonje autor shqiptar!.........regjisor! skenarist!aktor!aktore!....................kopmozi tor qe ben muzike filmi!...........skenograf qe sjelle nje fryme te re apo aktuale nga kjo jeta jone urbane sot keshtu sic eshte .............roze!
  ka dicka ne shqiperi!
  ka dicka ne klosove!
  tash me dy shtete pa nje film te hajrit..................................!
  apo une jom gabim !

 2. #2
  elixirs
  Anėtarėsuar
  25-09-2007
  Postime
  1,447
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga frymi Lexo Postimin
  kam deshire te dij se cka te re ne kinematografine shqiptare ne pergjithesi !.............per se cka ndodhe me filmat boterore kemi mjafte dritare e publicitete sa sja ve synin mo!
  ...................mua me intereson se ka ndonje autor shqiptar!.........regjisor! skenarist!aktor!aktore!....................kopmozi tor qe ben muzike filmi!...........skenograf qe sjelle nje fryme te re apo aktuale nga kjo jeta jone urbane sot keshtu sic eshte .............roze!
  ka dicka ne shqiperi!
  ka dicka ne klosove!
  tash me dy shtete pa nje film te hajrit..................................!
  apo une jom gabim !

  jo nuk je gabim (mendoj une) ende ska kurgje te re...., sepse ende dominojne komunistat-interesgji=mediokro-injorantet, qe e marrin buxhetin dhe masakrojne vlerat-kulturen tone ne pergjithesi....kujto filmat e fundit sidomos ne Kosove....
  dhe te jesh i bindur,q e Ai skenarist -regjisor i ri, qe ka guxim, itelekt, menquri dhe e njeh zanatin shume mire, keta, qe i permenda me lart e "likuidojne" ...
  And my soul from out that shadow that lies floating on the floor, Shall be lifted -- Nevermore!

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,408
  Faleminderit
  267
  366 falenderime nė 341 postime

  Pėr: Tė reja nga kinematografia shqiptare

  Ēelet Tirana Film Commission, promovimi i qytetit nė shėrbim tė produksioneve kinematografike vendase dhe botėrore

  Njė lajm i mirė vjen pėr tė gjithė kineastėt dhe artistėt shqiptarė. Nė Tiranė, sė fundmi ēelet “Tirana Film Commission”. Njė iniciative e cila ka gjetur mbėshtetjen e Bashkisė sė Tiranės. Kjo qėndėr ka qėllimin kryesor promovimin e qytetit si njė sheshxhirimi i pėrshtatshėm dhe atraktiv pėr prodhimin e filmave, serialeve televizive dhe njė gamė tė gjerė prodhimesh audiovizuale.

  “Tirana Film Commission” do tė ofrojė pėr produksionet e huaja: mbėshtetje financiare, asistencė pėr gjetjen e lokacioneve nė Tiranė; asistencė gjatė xhirimeve dhe gjetjen e shėrbimeve lokale; autorizimin e leje xhirimeve nė Bashkinė e Tiranės;

  (Tirana Film Commission pritej tė lanēohej nė maj gjatė Festivalit tė Kanės por u shty pėr arsye se festivali nuk u mbajt.)

  Pėrveē promovimit tė qytetit TIRANA FILM COMMISSION do tė ndikonte nė rritjen e punėsimit pėrmes angazhimit tė profesionistėve tė sektorit audio vizual dhe si rezultat zhvillimit pozitiv socio-ekonomik nė kryeqytet. Gjithashtu 1/10 e turizmit nė botė ndikohet nga industria e filmit, prova ka dhėnė Kroacia me rritjen e turizmit qė ka pasur pasi u xhiruan disa skena tė “Game of Thrones”.

  Pothuajse ēdo bashki dhe qytet nė Europe e ka njė strukturė tė tillė ku ftojnė prodhimet e filmave nė qytetet e tyre, mė nė fund dhe Tirana futet nė garė. Me sloganin “After making Tirana camera ready, now Tirana is ready to roll” mos u habisni sikur ndonjė skenė nė sezonin e 5 tė “Casa de Papel” tė xhirohet nė Tiranė.

  https://lexo.com.al/2020/05/23/celet...-dhe-boterore/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 25-05-2020 mė 16:42

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,408
  Faleminderit
  267
  366 falenderime nė 341 postime

  Pėr: Tė reja nga kinematografia shqiptare

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 25-05-2020 mė 16:52

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,408
  Faleminderit
  267
  366 falenderime nė 341 postime

  Pėr: Tė reja nga kinematografia shqiptare

  “Delegacioni” i regjisorit Bujar Alimani shpallet fitues nė Varshavė

  “Delegacioni“ me skenar tė Artan Minarolli e me regji tė Bujar Alimani ėshtė shpallur fitues nė konkurencėn ndėrkombėtare nė festivalin e kategorise A “Warsaw Film Festival”.

  “Tetor 1990, regjimi komunist nė Shqipėri po pėrpiqet tė mbajė pushtetin. Njė delegacion evropian vjen nė Tiranė pėr tė monitoruar zbatimin e reformave tė qeverisė – njė parakusht i madh qė Shqipėria tė pranohet nė OSBE. Leo ėshtė marrė fshehurazi nga njė burg i largėt dhe ėshtė sjellė nė kryeqytet. Ai ka qenė njė i burgosur politik pėr 15 vjet. Tani ai ėshtė bėrė jashtėzakonisht i vlefshėm pėr qeverinė. Delegacioni evropian udhėhiqet nga njė shok i shkollės sė vjetėr tė Leo’s. Detyra e tij ėshtė tė kontrollojė progresin e tė drejtave tė njeriut nė Shqipėri. Leo mund ta bindė atė se gjithēka ėshtė nė rregull. Por asgjė nuk shkon siē ėshtė planifikuar.“

  Ky film ėshtė bashkėprodhim nė mes tė Shqipėrisė (Art Film shpk), Kosovės (Bleri Production), Francės (Zorba production) dhe Greqisė (Graal Films). Nė film luajnė aktorėt: Viktor Zhusti, Xhevdet Ferri, Ndriēim Xhepa, Richard Sammel, Kasem Hoxha, ndėrsa nga Kosova nė film paraqiten aktorėt Bislim Muēaj, Selaman Lokaj, Avdullah Gjikokaj, Fatlume Bunjaku, Armend Ismajli, Gani Morina, Artan Selimi, Imer Loshi./KultPlus.com

  Tetor 2018

  https://www.kultplus.com/filmi/deleg...s-ne-varshave/

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,408
  Faleminderit
  267
  366 falenderime nė 341 postime

  Pėr: Tė reja nga kinematografia shqiptare

  ‘Zana’ mes 10 filmave qė pėrfaqėsojnė Evropėn nė Festivalin ndėrkombėtar nė Sydney

  Festivali i Filmit nė Sindei (SFF) dhe European Film Promotion (EFP) kanė pėrzgjedhur filmin ‘Zana’ nga Antoneta Kastrati si njėrin ndėr dhjetė filmat evropian nga regjisore femra qė do tė shfaqen nė kuadėr tė programit ‘Europe! Voices of Women in Film’.

  Ky program ėshtė krijuar nga European Film Promotion (EFP) dhe Festivalit tė Filmi ne Sidnei (SFF). Ky ėshtė viti i pestė i kėtij programi tė cilit nė kėtė edicionit dixhital tė festivalit do ti kushtohet vėmendje e veēantė. Filmat e pėrzgjedhur evropian nė kėtė kėtė program do tė shfaqen bashkė me filmat mė tė ri australian nė kuadėr tė edicionit tė 67-tė tė filmit nė Sidnei.

  “Sė pari, ėshtė nder i madh me qenė pjesė e programit tė veēantė EUROPE! VOICES OF WOMEN IN FILM, i cili pėrfaqėson zėra tė ri tė grave regjisore nga Evropa nė Sydney Film Festival. Veqanėrisht mė gėzon faktin qė Kosova pėr herė tė dytė pėrfaqėsohet nė kėtė program. Kjo dėshmon qė filmat nga Kosova vazhdojnė rrugėn e suksesit nė skenėn ndėrkombėtare.

  E dyta, duke marrė parasysh kohėn e veshtirė nė tė cilėn gjendemi pėr shkak tė Pandemisė dhe anulimeve tė festivaleve dhe shfaqjeve nė kinema, jam shume falenderuese qė Sydney film Festival dhe European film Promotion kanė gjetė mėnyrėn me vazhdu mbėshtetjen pėr filmat dhe artin edhe pse nė njė formė tjetėr, online” u shpreh Antoneta Kastrati regjisorja e filmit ‘Zana.

  Edicioni virtual i festivalit dhe ceremonia e ndarjes sė ēmimeve do tė mbahen nga data 10 deri me 21 qershor 2020.

  Linqet zyrtare tė EFP-sė dhe SFF-sė:

  https://www.efp-online.com/en/news/2...efp-s-EURO.php
  dhe
  https://ondemand.sff.org.au/collecti...ilm-promotion/


  https://www.gazetaexpress.com/zana-m...tar-ne-sydney/

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,408
  Faleminderit
  267
  366 falenderime nė 341 postime

  Pėr: Tė reja nga kinematografia shqiptare

  “Delegacioni” i Bujar Alimanit do tė shfaqet nė kinematė franceze

  Duke filluar nga data 22 Korrik, nė kinematė franceze do tė shfaqet filmi shqiptar “Le dernier prisonnier” (Delegacioni) i regjisorit Bujar Alimani, bashkėprodhim Shqipėri/Francė/Greqi, i cili pėrfaqėsoi Shqipėrinė nė “Oscars 2020”.

  Triller politik qė zhvillohet nė periudhėn e fundit tė diktaturės komuniste, “Delegacioni” ėshtė njė film sa njerėzor aq edhe historik, portret i njė Shqipėrie dramatike nė vigjilje tė nisjes sė rrugės drejt lirisė.

  Mė 1990, nė njė krahinė tė largėt tė Shqipėrisė, njė tė burgosur politik e transferojnė papritur dhe pa arsye drejt njė vendi tė panjohur. Automjeti qė e transporton pėson defekt nė rrugėn nė mes tė maleve. I burgosuri hyn nė bisedė me dy shoqėruesit e tij, besnikė tė partisė komuniste.

  Ky film ėshtė bashkėprodhim i Shqipėrisė (Art Film shpk), Kosovės (Bleri Production), Francės (Zorba production) dhe Greqisė (Graal Films). Nė film luajnė aktorėt: Viktor Zhusti, Xhevdet Ferri, Ndriēim Xhepa, Richard Sammel, Kasem Hoxha, ndėrsa nga Kosova nė film paraqiten aktorėt Selaman Lokaj, Bislim Muēaj, Imer Loshi, Avdullah Gjikokaj, Fatlume Bunjaku, Armend Ismajli, Gani Morina, Artan Selimi.


  https://diasporashqiptare.al/2020/06...mate-franceze/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 26-06-2020 mė 12:20

Tema tė Ngjashme

 1. Sulė Hotla (1875-1947), Njė Jetė Pėr Shqipėrinė
  Nga strong_07 nė forumin Shqipe nga Maqedonia
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 29-04-2019, 17:32
 2. Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-11-2016, 09:56
 3. Theofan Stilian Noli: Jeta dhe veprat e tij
  Nga ILovePejaa nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 81
  Postimi i Fundit: 21-07-2015, 14:25
 4. Kristo Frashėri: Dilema pėr Himarėn
  Nga Qafir Arnaut nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 28-02-2006, 13:56
 5. Letėrsia Shqiptare
  Nga [A-SHKODRANI] nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-10-2005, 15:02

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •