Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 64
 1. #1
  INTER Maska e Fittox
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Postime
  1,150
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Shqiptaret ne Ulqin

  Me ka ra rasti me vizitu Ulqinin gjate
  Veres dhe kam pare Shqiptar te Ulqinit
  duke fulur ndermjet vete ne gjuhen serbe.

  Jam kureshtar ta di pse shqiptaret e Ulqinit
  flasin ne gjuhen serbe ?

  ________
  Inter Campione d'Italia!!
  2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013... 2500

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Anėtarėsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kėndej
  Postime
  3,131
  Faleminderit
  1
  24 falenderime nė 22 postime
  Si e dite se jan shqiptar ?
  Ne Ulqin ka edhe nja 25% serb-malazez.
  Po ka edhe disa qe ndihen me te mdhej kur folin ne gjuh te huj.

 3. #3
  INTER Maska e Fittox
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Postime
  1,150
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Si e dite se jan shqiptar ? (Renea)

  I kisha afer dhe pas ca minutash me pyten
  nga cili vend jeni ? Dhe me treguan qe jan shqiptar.
  _______
  Inter Campione d'Italia!!
  2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013... 2500

 4. #4
  ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
  Anėtarėsuar
  01-02-2008
  Vendndodhja
  Berlin City
  Mosha
  35
  Postime
  3,441
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 10 postime
  ta them une se kam bere nja 5 vjet rresht pushime atje..nuk flasin shqip se nuk i marin ne pune...keshtu kam ndigjuar une mbase dhe nuk esht e vertet....kur e marin vesh qe je shqiptar dhe te flasin shqip...

 5. #5
  revolucionar Maska e bOndi_oo7
  Anėtarėsuar
  18-10-2005
  Vendndodhja
  Shkup
  Mosha
  37
  Postime
  705
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Pershendetje Ulqinake!
  Punė, djersė, dashuri mes njerėzve dhe ndaj atėdheut.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-10-2007
  Postime
  19
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Te pergezoj per temen interesante qe ke hapur.
  Ulqini eshte qyteti malazias i cili per nga numri i popullsise ka me shume shqiptare (shqipfoles), pjesa me e mire e tyre jane krenare per prejardhjen e tyre te lashte Ilire dhe e ruajne me fanatizem gjuhen e te pareve, por duhet verejtur se tek disa te rinj kjo ndjenje eshte zbehur.
  Me lart permenda se Ulqini ka me shume shqiptare dhe ne kllapa theksova shqipfoles! Perse?
  Sipas te dhenave historike dime se Podgorica aty nga viti 1916 ishte me shumice shqiptare, tani ne ditet tona eshte e kunderta, sepse keta jane asimiluar per nje kohe shume te shkurter duke harruar rrenjet e tyre stergjysherore shqiptare.
  I njejti fenome, edhe me keq, ka ndodhur me qytetin e Plaves, ku joshume kohe me pare (para 100 e ca vitesh) nuk degjohej vetem se shqipja gjuhe e folur.
  Me sa duket tek disa te rinj po vepron procesi i rrezikshem i asimilimit.
  Nuk dua te zgjatem me, por thjeshte u bej apel ketyre njerezve qe ta duan gjuhen e te pareve te tyre dhe ta ruajne ate asshtu sic kane bere te paret e tyre ne shekuj.
  Ju pershendes
  NIKE MARTINI
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga nike martini : 16-03-2008 mė 15:51 Arsyeja: ende i pa perfunduar

 7. #7
  Maska e *Babygirl*
  Anėtarėsuar
  06-07-2006
  Vendndodhja
  Local Disk :D
  Postime
  910
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Jo te gjithe Ulqinaket flasin serbisht p.sh ka ndonje qe flet serbisht me nje qe nuk din shqip dmth malazez se ne Ulqin ka dhe malazez.
  Un nuk besoj se Ulqinaket flasin serbisht ne mes vetit.
  Mos jeto pa buzėqeshur...sepse dikush nė kėtė botė jeton nga buzėqeshja jote ...!

 8. #8
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,919
  Faleminderit
  141
  234 falenderime nė 190 postime
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e haxhi
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  ulqin
  Mosha
  58
  Postime
  20
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Mehmet Bardhi:Ankimet e shqiptarėve nė Mal tė Zi

  PODGORICĖ, 14 PRILL- Pushteti aktual malazias bėn diskriminimin e pakicave mbi baza nacionale dhe partiake nė fushėn e punėsimit, thanė tė hėnėn Mehmet Bardhi, kryetar i Lidhjes Demokratike nė Mal tė Zi (LDMZ) dhe Sulo Mustafic, zėdhėnės i Partisė Boshnjake. Sipas Bardhit,tė kėrkosh punė, paraprakisht duhet tė jesh apo tė bėhesh anėtar i Partisė Demokratike tė Socialistėve nė pushtet. “Nė shkallė republike, shqiptarėt marrin marrin pjesė me 7 pėr qind. Por, ky nivel i pėrfaqėsimit mungon nė shėrbimet publike, polici, gjykatė.Pushteti malazias, shqiptarėt ... [Lexo mė shumė]

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e haxhi
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  ulqin
  Mosha
  58
  Postime
  20
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Edhe dy fjalė rreth kėshillit nacional shqiptar nė Mal tė Zi


  Mosrespektim i Ligjit dhe keqpėrdorim i funksionit Aktualisht dihet qė ankesė nė veprimin e Ministrisė rreth Kėshillit Nacional shqiptar ka paraqitur Ferhat Dinosha kryetar i UDSH-sė si dhe kryetari i Parlamentit tė Ulqinit, Muhamet Nika, qė tėrheqin vėrejtjen pėr shkeljen e nenit 33 tė Ligjit. Ky i fundit pas vazhdimit tė punės rreth konstituimit tė Kėshillit, pas ankesės qė bėri nė Ministrinė pėrkatėse ai gjithashtu, dje bėri urgjencė, nė ankesėn e bėrė te kjo Ministri edhe zyrtarisht paralajmėroi se pėr mosrespektim tė Ligjit ... [Lexo mė shumė]

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Milla
  Anėtarėsuar
  19-10-2006
  Vendndodhja
  nė zvicėr
  Postime
  60
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Fitim Shala Lexo Postimin
  Me ka ra rasti me vizitu Ulqinin gjate
  Veres dhe kam pare Shqiptar te Ulqinit
  duke fulur ndermjet vete ne gjuhen serbe.

  Jam kureshtar ta di pse shqiptaret e Ulqinit
  flasin ne gjuhen serbe ?

  ________
  Shko nė Rahovec se do ta mėsosh jo gjuhėn Serbe por atė "Bugare". Unė pėr herė tė parė kur kam qenė nė Rahovec mė ėshtė dashur njė pėrkthyes sepse nuk kuptoja asgjė. Sa i pėrket asaj se ulqinakėt flasin serbisht apo ndonjė gjuhė tjetėr po ta rikujtoj se asnjė familje ose individ nga Ulqini gjerė mė tani nuk ėshtė deklaruar se ėshtė i ndonjė kombi tjetėr pėrveē asaj Shqiptar. Ata qė e flasin gjuhėn shqipe ėshtė kėnaqėsi ti dėgjosh se flasin shqip e jo me "shkojna" punojna "zejtin" "xherxh"nė vend tė Gjergj etj etj etj. Edhe njė gjė tjetėr shqiptarėt e Ulqinit kanė ruajtur simbolet e tyre shqiptare me shekuj edhe ate me shumė fanatizėm. Nė kosovė po shkohet drejt "ballkanizimit" domethėnė njė gjuhė njė FLAMUR e njė komb. Flamuri shqiptar nė Kosovė u injorua. Ėshtė fillimi i asimilimit. Romėt me shqiptarė kanė tė njėjtin simbol FLAMURIN me gjashtė yje.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e extreme
  Anėtarėsuar
  29-04-2005
  Postime
  1,272
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  po nja 15 vite me radh kam shkuar ne ulqin por me te vertet duhat ta them me keqardhje se shpirterisht jan te asimiluar .
  We are all Aliens

 13. #13
  Ultras Maska e KUSi
  Anėtarėsuar
  30-11-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  3,050
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Tironcja_BLN Lexo Postimin
  ta them une se kam bere nja 5 vjet rresht pushime atje..nuk flasin shqip se nuk i marin ne pune...keshtu kam ndigjuar une mbase dhe nuk esht e vertet....kur e marin vesh qe je shqiptar dhe te flasin shqip...
  Pajtohem plotesisht me mendimin tend , una dy vitet e fundit pushimet i kam kaluar atje dhe kam has ne te njejtin problem , kurse kte vit me ra radha te kem me shume pune me ulqinak dhe te gjithe ne fillim u drejtoheshin ne gjuhen serbe pastaj kur kuptonin se je shqiptar tu drejtohesh "or burr " ishte nje shprehje te cilien e perdornin shume , besoj se kjo dukuri nga shqiptaret e Ulqinit do filloj qe dal nga dal te menjanohet .
  ” UNĖ JAM MIRĖ KUR ASHT MIRĖ SHQYPNIA! ”

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e xho1
  Anėtarėsuar
  01-04-2008
  Vendndodhja
  ulqin
  Postime
  88
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Thumbs up

  Ju pershendes te gjithve ne forum edhe pse sjeni aty.Po cka keni me ne ULQINAKET, pse gjith kjo gjelozi ose *pse na keni ne shenjester *jan shqiptar sjan shqiptar,na jemi shqiptar bile,bile shum ma teper se ju qi vuni kta pytje,ne mbijetuam ma veshtiresi se shum tjer, edhe pse kemi dite me ba qejf kur asht paraqit momenti,pra njoftoni pak ma mire ulqinaket dhe kulturen e tyre por me kto sjellje se besoj se mund te i afroheni ulqinakve, nuk kam koh te vazhdoj biseden se mjaft te dhan pergjigje dhe disa nga forumi ne rase i keni kuptuar,ju lutem uleni pak kryet dhe me kujdes me ne nese doni qe te afrohem.Pershendetje nga xho.

 15. #15
  Pro diturise Maska e Gjelosh PRekaj
  Anėtarėsuar
  07-07-2008
  Vendndodhja
  N'rranjen e Rozafs
  Postime
  681
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Me shku ne ulqin ti nuk ndin gjuhe tjeter veq shqipes.

  Merreni prej mejet i cili sa here qi shkoj ne shkoder aty ku jetoj une shkoj per pushime dhe ne ulqin.

  Po nodshta juve te jugut ju duket djalekti i ashper i ghenishtes si gjuhe e huje.

 16. #16
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Anėtarėsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,549
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga extreme Lexo Postimin
  po nja 15 vite me radh kam shkuar ne ulqin por me te vertet duhat ta them me keqardhje se shpirterisht jan te asimiluar .
  Na trego mė hollėsisht pse mendon kėshtu? Ēfarė eksperience ke pas kėto 15 vite nė Ulqin, ēfarė s'tė ka pėlqyer?

  (pyetjen e bėj thjesht pėr kuriozitet)
  Life's too short to remove USB safely.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,731
  Faleminderit
  12
  113 falenderime nė 89 postime
  Citim Postuar mė parė nga xhudo Lexo Postimin
  Ju pershendes te gjithve ne forum edhe pse sjeni aty.Po cka keni me ne ULQINAKET, pse gjith kjo gjelozi ose *pse na keni ne shenjester *jan shqiptar sjan shqiptar,na jemi shqiptar bile,bile shum ma teper se ju qi vuni kta pytje,ne mbijetuam ma veshtiresi se shum tjer, edhe pse kemi dite me ba qejf kur asht paraqit momenti,pra njoftoni pak ma mire ulqinaket dhe kulturen e tyre por me kto sjellje se besoj se mund te i afroheni ulqinakve, nuk kam koh te vazhdoj biseden se mjaft te dhan pergjigje dhe disa nga forumi ne rase i keni kuptuar,ju lutem uleni pak kryet dhe me kujdes me ne nese doni qe te afrohem.Pershendetje nga xho.
  shka ke kjo?

  kercenim?

  pse ku doni me shku? sdoni me u afru me ne? po u pelqejn ma shum cernagorsit a si?

  shpjegoje pak ma mir se spo munem me te kuptu, shka ke dasht me than.
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e HoLd*Em
  Anėtarėsuar
  13-05-2008
  Postime
  179
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Gjithashtu shumica e tyre i kane mbiemrat me vic ne fund dhe nuk bejne asgje per ti kthyer. Nuk po diskutoj faktin se pse i kane ndryshuar, por arsyet pse nuk e heqin vic-in tani kur nuk ka me persekutim nga pala malazeze.

  Dhe ai ulqinaku qe foli me siper duke ja vene me teper fajin te rinjve per "asimilimin" eshte shume gabim per mendimin tim. Kam vene re ktu ne Usa shume ulqinake te moshave mbi 40 vjec qe flasin serbisht mes tyre.

 19. #19
  i/e larguar Maska e SKRAPARI
  Anėtarėsuar
  13-01-2005
  Postime
  867
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ashtu sic flisni ju te jugut greqisht ne Athine ashtu edhe ata flasin serbisht ne Mal te Zi. Vetem kur shqiptaret te ndihen te sigurt ekonomikisht ata do flasin shqip ne keto vendet fqinje.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e xho1
  Anėtarėsuar
  01-04-2008
  Vendndodhja
  ulqin
  Postime
  88
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga derjansi Lexo Postimin
  shka ke kjo?

  kercenim?

  pse ku doni me shku? sdoni me u afru me ne? po u pelqejn ma shum cernagorsit a si?

  shpjegoje pak ma mir se spo munem me te kuptu, shka ke dasht me than.
  Ska cka mu than aty,ju pa na largoni vete edhe pse smundeni, sepse ne jemi shqyptar me shekuj dhe se shqypnija asht ulqini dhe ulqini shqypnija dhe kjo sdo te mbaroj kurreeeee kemi fakte pse ktu flitet shqypja e at gjergj fishtes pra gegnishtja dhe mjaft me kto prralla,pershendes te njajtit mendim.

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Video e ushtarėve grekė nė Internet indinjon shqiptarėt
  Nga Ingenuous nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 207
  Postimi i Fundit: 22-09-2011, 14:58
 2. Himarė, mėsimi nis me himnin grek
  Nga karaburuni nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 134
  Postimi i Fundit: 15-08-2009, 04:07
 3. Greqia u jep shtetėsinė minoritarėve
  Nga DYDRINAS nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 411
  Postimi i Fundit: 12-03-2008, 06:59
 4. Rrymat politike katolike shqiptare
  Nga ~Geri~ nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 74
  Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
 5. Gjergj Kastrioti sipas pikėpamjeve antishqiptare
  Nga Davius nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 77
  Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •