Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 33
 1. #1
  alpha dominant Maska e D@mian
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,170

  "Perse Kosova NUK eshte Serbi", nga Noel Malcolm ne Guardian, 26 Shkurt 2008

  Pjesa qe ka shkruar sot Malcolm ne gazeten Guardian eshte e shkurter por perben nje pergjigje me argumente akademike, racionale dhe te mprehte ndaj propagandes se shfrenuar serbe qe ka mbushur internetin, sidomos javet e fundit.

  Po e sjell artikullin ne anglisht pikerisht per kete arsye. Shperndajeni ku te mundeni.


  http://www.guardian.co.uk/world/2008/feb/26/kosovo.serbia

  Is Kosovo Serbia? We ask a historian

  Noel Malcolm
  The Guardian,
  Tuesday February 26 2008 Article history · Contact us

  "Kosovo is Serbia", "Ask any historian" read the unlikely placards, waved by angry Serb demonstrators in Brussels on Sunday. This is rather flattering for historians: we don't often get asked to adjudicate. It does not, however, follow that any historian would agree, not least because historians do not use this sort of eternal present tense.

  History, for the Serbs, started in the early 7th century, when they settled in the Balkans. Their power base was outside Kosovo, which they fully conquered in the early 13th, so the claim that Kosovo was the "cradle" of the Serbs is untrue.

  What is true is that they ruled Kosovo for about 250 years, until the final Ottoman takeover in the mid-15th century. Churches and monasteries remain from that period, but there is no more continuity between the medieval Serbian state and today's Serbia than there is between the Byzantine Empire and Greece.

  Kosovo remained Ottoman territory until it was conquered by Serbian forces in 1912. Serbs would say "liberated"; but even their own estimates put the Orthodox Serb population at less than 25%. The majority population was Albanian, and did not welcome Serb rule, so "conquered" seems the right word.

  But legally, Kosovo was not incorporated into the Serbian kingdom in 1912; it remained occupied territory until some time after 1918. Then, finally, it was incorporated, not into a Serbian state, but into a Yugoslav one. And with one big interruption (the second world war) it remained part of some sort of Yugoslav state until June 2006.

  Until the destruction of the old federal Yugoslavia by Milosevic, Kosovo had a dual status. It was called a part of Serbia; but it was also called a unit of the federation. In all practical ways, the latter sense prevailed: Kosovo had its own parliament and government, and was directly represented at the federal level, alongside Serbia. It was, in fact, one of the eight units of the federal system.

  Almost all the other units have now become independent states. Historically, the independence of Kosovo just completes that process. Therefore, Kosovo has become an ex-Yugoslav state, as any historian could tell you.

  · Noel Malcolm is a senior research fellow at All Souls College, Oxford. He is the author of Kosovo: A Short History
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 2. #2
  Citim Postuar mė parė nga D@mian Lexo Postimin

  Po e sjell artikullin ne anglisht pikerisht per kete arsye. Shperndajeni ku te mundeni.


  http://www.guardian.co.uk/world/2008/feb/26/kosovo.serbia
  E kam filluar shperndarjen 9 ore e gjysem perpara. Mund ta kem hedhur ne mbi 30 vende te ndryshme

 3. #3
  Feniks. Maska e niktironci
  Anėtarėsuar
  25-03-2007
  Vendndodhja
  Aty ku jetohet.
  Postime
  337
  Sa me shume dokumentacione te tilla, ose artikuj te tille, aq me mire per Kosoven, si edhe c`do e dhene tjeter per kete problem, do te ishte po kaq i rendesishem.
  Degjoj larte e poshte se pamvaresine Kosoves ja dhe U.S.A. por shume njerez nuk e dine te verteten mbi historine, dhe flasin ne tym.
  Sa me shume te dhena nga historianet boterore,ose artikuj qe tregojne te verteen qofte edhe nga historia, dhe arkeologjia Shqiptare mbi kete ceshtje eshte nje ndihme e pa llogariteshme per Shqiperine edhe Kosoven.
  C`do gje te jepet ne internet, qe njerezit te dine te verteten.
  Mos tja leme doren te lire Serbeve te flasin sipas qejfit,per mendimin tim ky artikull eshte pak dhe sakt.
  F.L.M. hapesit te temes.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e kleos
  Anėtarėsuar
  28-04-2006
  Vendndodhja
  United States of Albania
  Postime
  425
  Flm pėr informacionin , sa tė merremi me thashetheme me serbėt nėpėr forume , mė mirė ua mbyllim gojėn me kėto . Tė paktėn na vlejnė dhe pėr tiu treguar tė vertetėn atyre qė nuk e dinė ose iu janė zėnė sytė nga propaganda e fėlliqur serbe.

 5. #5
  alpha dominant Maska e D@mian
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,170
  Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
  E kam filluar shperndarjen 9 ore e gjysem perpara. Mund ta kem hedhur ne mbi 30 vende te ndryshme

  Perse nuk surprizohem?
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 6. #6
  zhapik buster Maska e drity
  Anėtarėsuar
  11-01-2006
  Postime
  1,237
  Toothless Serb syndrome
  Mark Mardell

  http://www.bbc.co.uk/blogs/thereport..._syndrome.html
  When you are in it up to your ears, keep your mouth shut.

 7. #7
  i/e larguar Maska e Traboini
  Anėtarėsuar
  09-12-2003
  Vendndodhja
  East of Las Vegas-West of Atlantic City
  Postime
  389
  "kOSOVO A SHORT STORY" e kam lexuar me 1999, jam ka e rilexoj prap. Bitimi i ketij libri ishte right time/right place. Ky artikull vyen shume, posacrisht per ato kukavajkat sllavo-ruso-greke.

  Kur s'kemi ne historjan atehere na duhen Shuflay-at dhe Malcolm-at.... Haj BAC se edhe Historjan do kemi....

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,616
  Ju flm. shume Damian, e hedhe edhe une tek yahoo. Pytje/Pergjigjeje qe me se shumti ka komente, besoj se do ua kemi mbyllur gojen kete here serbeve dhe klysheve te tyre qe lehin....hau, hau, hau tere diten neper ketO site...

  shendet

 9. #9
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960
  A ėshtė Kosova Serbi?

  “Kosova ėshtė Serbi”, “Pyesni ēdo historian”. Kėto janė frazat qė shihen nė pankartat qė valėvisin serbėt e inatosur nėpėr protesta kundėr pavarėsisė sė Kosovės. Kjo gjė na bėn qejfin ne historianėve, se nuk para na pyesin pėr tė dhėnė gjykime.

  Kėshtu, historia pėr serbėt nisi nė fillim tė shekullit tė 7-tė, kur ata u vendosėn nė Ballkan. Baza e tyre e pushtetit ishte jashtė Kosovės, tė cilėn ata e pushtuan plotėsisht nė fillim tė shekullit tė 13-tė. Kėshtu qė pretendimi se Kosova ishte “djepi” i serbėve ėshtė i pavėrtetė. Ajo qė ėshtė e vėrtetė, ėshtė fakti se ata sunduan Kosovėn pėr mė shumė se 250 vjet, deri nė pushtimin otoman nė mes tė shekullit tė 15-tė. Kishat dhe manastiret ortodokse serbe qė ndodhen sot nė Kosovė, janė pikėrisht nga ajo periudhė e historisė. Por nuk ka vazhdimėsi mes shtetit serb mesjetar dhe Serbisė sė sotme, ashtu siē nuk ka mes Perandorisė Bizantine dhe Greqisė. Kosova mbeti territor otoman, derisa u zaptua nga forcat serbe nė vitin 1912. Serbėt pėrdorin frazėn “ēliruar”, por edhe vetė shifrat e tyre tregojnė se popullsia serbe ortodokse ishte mė pak se 25 pėr qind. Shumica e popullsisė ishte shqiptare, dhe natyrisht qė nuk e mirėpriste sundimin serb, kėshtu qė “zaptim” mė duket termi i duhur. Por ligjėrisht Kosova nuk u pėrfshi nė Mbretėrinė Serbo-Kroato-Sllovene nė vitin 1912, por ajo mbeti njė territor i pushtuar deri nė 1918-ėn. Mė pas u bė pjesė, por jo e shtetit serb, kėsaj here e shteti jugosllav. Dhe pas njė ndėrprerjeje tė madhe (Lufta e Dytė Botėrore), ajo mbeti pjesė njė lloj shteti jugosllav deri nė qershor tė 2006-ės*, deri nė shkatėrrimin e sė vjetrės Jugosllavi Federale tė Millosheviēit, Kosova kishte njė status tė dyfishtė. Ajo quhej pjesė e Serbisė, por ishte gjithashtu njėra prej njėsive tė Federatės Jugosllave. Nė tė gjitha mėnyrat praktike, Kosova fitoi dalėngadalė autonominė: kishte parlamentin dhe qeverinė e vet dhe pėrfaqėsohej nė mėnyrė tė drejtpėrdrejt nė nivel federal, sė bashku me Serbinė. Ajo ishte nė fakt njė prej 8 njėsive tė sistemit federal. Thuajse tė gjitha njėsitė e tjera tashmė janė bėrė shtete tė pavarura. Historikisht, pavarėsia e Kosovės e kompleton kėtė proces. Ndaj Kosova ėshtė bėrė tashmė njė ish-shtet jugosllav, si ēdo historian mund t;ju thoshte.

  Historik

  Kosova ishte njėri nga 4 vilajetet etnike shqiptare, njėsi administrative nė Perandorinė Turke dhe u nda pėrfundimisht nga Shqipėria nė Konferencėn e Londrės nė 1913. Njė vit mė parė, delegatėt e saj shprehėn vullnetin e Mėvetėsimit tė Shqipėrisė nė Vlorė, pas kryengritjeve tė mėdha tė fundviteve 1878-1911. Kosova u pėrfshi nė Mbretėrinė Serbo-Kroato-Sllovene dhe nė Jugosllavinė e Pashiēit nė vitet 1914-1921. Me dekretin mbretėror tė vitit 1914, Kosova quhej “koloni”. Nė vitin 1942, Kosova u bashkua nga Italia fashiste me Shqipėrinė. Konferenca e Bujanit nė 31 dhjetor 1943 - 2 janar 1944 shprehu pėrsėri vullnetin e Kosovės pėr bashkimin me Shqipėrinė, premtim qė u ishte bėrė shqiptarėve nga Miladin Popoviēi, udhėheqės komunist serbo-jugosllav dhe kryetari Josif Broz Tito. Ky premtim u shkel nė Kuvendin e Prizrenit nė 1946, pasi u vranė deputetėt e Kosovės dhe u imponua Prishtina si kryeqytet. Deri nė fillimvitet 1960 shqiptarėt nuk gėzonin asnjė tė drejtė as gjuhė, as arsim dhe u dėbuan rreth 400 mijė prej tyre me fushatėn e famshme tė ish-ministrit tė Brendshėm, Rankoviē. Nė fund tė viteve 60 u lejua Universiteti i Prishtinės, ndėrsa nė 1974 Kosova u quajt pjesė pėrbėrėse e federatės, duke e udhėhequr atė nė vitin 1979 me Mahmut Bakallin, njėsoj si republikat e tjera dhe krahina simotėr Vojvodina (etnike e Hungarisė). Nė 1981, Kosova kėrkoi statusin e republikės qė pėrputhej me statutin qė gėzonte nė federatė. Por tė paktėn 11 shqiptarė u vranė dhe rreth 700 mijė u pėrndoqėn pas demonstratave tė marsit tė atij viti. Nė mars 1989, Serbia i hoqi autonominė, akt i miratuar nė Kuvendin Krahinor, asaj qė e quante “Krahina serbe autonome e Kosovės”. Nė 19 shtator 1992, me rezolutėn 777 tė KS-sė sė OKB-sė, territori ku shtrohej Jugosllavia u quajt “Ish-Jugosllavi” dhe ky shtet nuk ekzistonte. Nė 9 qershor 1999, KS miratoi rezolutėn 1244, qė vepronte mbi njė shtet qė nuk ekzistonte. Por statusi i fundit i Kosovės ligjore ishte ai i vitit 1989: Krahinė autonome me tė drejta tė barabarta me 6 republikat dhe me Vojvodinėn. Rezoluta 1244 nuk e pėrcakton pjesė tė Serbisė, por tė “territorit tė ish-Jugosllavisė”, madje si frymė dhe jo si akte ligjore.

  Noel Malkolm ėshtė studiues nė kolegjin “All Souls” nė Oksford. Ai ėshtė autori i librit : “Kosova, njė histori e shkurtėr”.


  24 ORE
  My silence doesn't mean I am gone!

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Stendhal
  Anėtarėsuar
  19-02-2008
  Postime
  52
  Pershendetje,

  Do ishte nje ide e shkelqyer sikur te behet perseri kongresi i studimeve Ilire sic u be ne vitet 60 po kesaj rradhe te kryhet ne Prishtine dhe mos te kete vetem historine Ilire si baze por dhe krijimin e Shtetit te Kosoves dhe pse ky shtet duhet te ekzistoje.

  Mendoj se Noel Malcolm duhet te ishte nje nga moderatoret dhe antar nderi i ketij forumi sidomos per pjesen e historise mesjetare deri ne ate moderne. Do ishte gjeja me me mend qe mund te kryej nga shqiptaret e Kosoves. Nje forum nderkombetar ku te ftoheshin dhe akademiket Serbe, dhe prifterinjte Serbe po te donin dhe ato Ruse dhe te shikonim se ku do dilnim. Nuk do ndryshonte shume sepse sic e kam thene dhe ne nje postim tjeter, nese media merr ane nuk ke cti besh, vec te punosh qe te dalesh sa me shume per gjera pozitive dhe sa me pak per gjera negative. Por do ishte nje fillim.
  "It is difficult to escape from the prevailing disease of one’s generation."
  - Marie Henri Beyle

 11. #11
  Lazaratas Maska e Bel ami
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  Lazarat
  Mosha
  42
  Postime
  1,184
  Noel Malcolm meriton nje vemendje me te madhe nga Qeverite Shqiptare.Sherbimi qe i ka bere ai ceshtjes Shqiptare ne keto vite vlen sa a bere gjithe Akademia e Shkencave.Presidentit Topi i duhet propozuar te dekoroje kete Historian.
  ... E ku thuhene ne karte
  Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,616
  Ne duhet te hapim nje insqtitut ku do mbaje emrin Noel Malcolm ku do behen kerkime si dhe te inkurajohen shkenctar te rinje ne arkeologjie dhe histori.
  Dhe krahas emertimeve te rrugeve qe po mban sot Prishtina te gjendet nje shesh apo nje rruge aty afer Skenderbeut qe do mbaje emrin emrin e malckolmit

 13. #13
  Patriot i moderuar Maska e Justiniani 2007
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  150
  Citim Postuar mė parė nga Bel ami Lexo Postimin
  Noel Malcolm meriton nje vemendje me te madhe nga Qeverite Shqiptare.Sherbimi qe i ka bere ai ceshtjes Shqiptare ne keto vite vlen sa a bere gjithe Akademia e Shkencave.Presidentit Topi i duhet propozuar te dekoroje kete Historian.

  Unė besoj se ēėshtja nuk duhet shrtuar se Noel Malcolm i ka shėrbyer ēėshtjes Shqiptare, tingėllon pak si ata pseudo-historianėt filogrek e filoserb qė tė paguar nga Lobet pėrkatėse janė gati tė shkruajnė ēfarėdo lloj gjėje qė u thuhet.... Ēėshtja kėtu duhet shtruar se si njė akademik Britanik, me studimin e tij tejet tė detajuar dhe tė referuar nė materiale tė bollshme dhe tė pakundėrshtueshme, totalisht nė mėnyrė shkencore dhe bindėse, gjen tė vėrtetėn e historisė sė njė populli qė pėr shumė kohė ka qėnė pre e njė propagande tė pafrenuar qė i mohonte atij identitetin, kulturėn, gjuhėn, tė drejtėn e pronėsisė etj., etj. Pėr kėtė Malcolmi meriton vėmendje dhe tė dekorohet jo vetėm nga Shqiptarėt por nga Akademitė e ndryshme tė shkencave mbarė Europės. Shkuarja drejt tė vėrtetės ėshtė detyrė e ēdo studiuesi dhe historiani, dhe jo vetėm disave.
  Omnia mutantur, nos et mutamur in illis.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,616
  Te verteten e kane ditur edhe historiane te tjere por nuke e kane thene si duhet dhe sa duhet. Eshte edhe bizantinologu francez Annde Dussollier i cili e ka thene para 20 vite kete te vertete por me njė titull te nderlikuar, jo per te zgjedhur problemin por per te nderlikuar edhe me tutje qeshtjen e ketije trualli me titullin prekes; A E KANE PUSHTUAR KOSOVEN SHQIPTARET ? pra si e shifni vete titulli knaqe shumicen e opinjonit ndersa thelbi tregon krejte tjeter se aty Dussollier i ven serbet ne rangun e pushtuesve. Ndersa historianet tjere europiane ne tekstet shkollore dhe ne librat e turistike te xhepit dyndjet serbe ne kosove i quajne me terma tjere si psh. "zgjerimi" i serbisė kah jugu arsytohet si gjoja normale per keta historian moderne duke rene vi pergjithemone termit pushtim apo invadim....
  Lexuesi i ketyre teksteve as qe vrene fare kete pasoj e kete ndryshim permes zgjerimit e pushtimit serbe pastaj mbajtja nene sundim e kosoves nga serbet per nje kohe te shkurter prej vetem 120 vite tek historianet moderne behet buall ku e shendrrojne kete sundim si glorioz per serbet si ai sundimi Mogol ne indi ku dinastija e tyre pati nje jete teper te shkurter
  ne indi por pas vete la njė objekt ndertimi si Taxh Mahall qe njihet ne tere boten.
  Tani pas Pesqind vjete mongolet(pasardhesit e Gjingis Khanit po gjeten rastin a thua do te revandikojn njė dite se duke u bazuar ne tempullin e Taxh Mahallit nje pjese e indise do iu takoje mongolve ?

 15. #15
  i/e larguar Maska e Lumnjani
  Anėtarėsuar
  15-08-2005
  Vendndodhja
  N'prag t'ardhmes
  Postime
  118
  Citim Postuar mė parė nga D@mian Lexo Postimin
  Pjesa qe ka shkruar sot Malcolm ne gazeten Guardian eshte e shkurter por perben nje pergjigje me argumente akademike, racionale dhe te mprehte ndaj propagandes se shfrenuar serbe qe ka mbushur internetin, sidomos javet e fundit.
  Serbt nuk kan me iu shkput disfatave perdeirsa ta msojne dhe te msojne nga historia e vetetet e tyne. Pika e pare, zavendsimi i Anton Mileticit me Noel Malcom-in ne ligjeratat e historise naper shkollat e tyne. Nuk asht vone edhe per ta...

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,616
  Pushtimi i Dardanisė per here te parė ne histori nga serbet

  Dyndjet e sllaveve ne drejtim te ballkanit u nisen nga rusia qe nga shekulli i VI-tė pas krishti te ardhur si puntor sezonale si fuqi punetore ne fushat e pasanikeve romake dhe vendas.
  Ne krahasim me te gjithe pushtuesit tjere me ushtrite perandorike keta popuj u instaluan per te mbetur perjjithemon ne gadishull duke shtyer popullsine autoktone mbrenda thelle ne viset malore ku gjeten te vetmin shpetim nga keta barbaaret e fundit te ardhur pertej karpateve. Popullesia ilire e thrake mbetet e pambrojtur pas Justinianit dhe nga ana tjeter viset tjera ilire qe ishin deri ne ate kohe nene sundimin e perandorve te oksidentit edhe keta u dobesuan keshtuqe avaret dhe sllavet shfrytezuan rastin te instalohen edhe ne kete pjesen perendimore te ilirisė.
  Pse depertimi sllave pati suksese te instalohet ne ballkanė ?
  Siē e thash, shumica e ketyre punetorve qe ishin si sherbtor ne familjet e pasura te guvernatorve romakė ketej Danubit me vete sollen dale nga dale edhe familjet e tyre qe se shpejti arriti nje numer te madh dhe ne momentin kure romaket me nuke ishin ne gjendje te qeverisnin keto toka ky territor kaloi ne nje anarshi ku secili sherbtor filloi te behej pronar i ketyre tokave te qe vendaset ilirė qe kishin mbetur te shtypur e te lodhur si edhe me numer te vogel me nuke kishte fuqi te rimkembeje per ti punuar keto toka keshtuqe sllavet ia dolen me ndihmen e sherbtorve te tyre i pervetesuan keto toka dhe filluan te krijojne rrethe qe quheshin zhupa, keshtu qe e tere thracia dhe iliria gati se rane ne duart e tyre.
  Kur filluan bizantinet te zgjohen nga gjumi kuptuan qe keto vende tani me ishin pushtuar nga fise sllave e avare dhe menjehere filluan qe te marrin fushaten per debimin e tyre mirepo slalvet e aleatet e tyre qe kishin ardhur paar tyre avaret te organizuar rrenuan tere ballkanin si pergjigjeeje ndeshkuese ndaj largimit te tyre.
  Slavet filluan te djegin dhe te te bejne kerdine mbi popullaten ilire qe kishin mbetur ne Mesi, Dardanie, Thracie e ne tere iIlirikumin kjo tokė u la me gjakė.
  Bizanti nuke kishte te beje ketu me nje lufte kunder nje ushtrie por nje lufte kunder nje popullate qe me pare njiheshin si sherbtor por te organizuar mire tani revandikonin me ēdo kushte nje pjese te kesaj toke.
  Bizanti nuke kishte rruge tjeter perpos te kuvendoje me keto fise te reja te ardhura pertej Danubit tani kerkonin autonomi ndaj bizantit. Filluan te perqafin krishterimin dhe se shpejti u bene si principata (zhupa) ne krye me zhupanin e tyre. Volgaret ishin kualifikuar te paret ne administraten bizantine, si te thuhet sot bullgaria qe hyri ne familjen ebashkesise europiane keshtu edhe te paret e tyre hyn ne perandorine bizantine kurse kroatet bene nje fushate kunder avarve dhe dolen fitues e per kete moren shperblim nga Ravena te qendrojne ne keto vise te ilirise e delmacise duke e perqafur edhe keta krishterimin.
  Pas volgarve edhe serbet krijuan zhupen e tyre me qender ne Rasci(Rashkė qe ne shqipe i bie qyteti i ndertuar mbi gure rrase.
  Vetem pas dsa shekujve lufte te ashper e shtytje mes administrates bizantine ne nje ane dhe duke luftuar edhe kunder fiseve lokale me popullesi autoktone Seves(sherbetoret keshtu quheshin nga latinet) ia arriten te krijojne autonomin e tyre nga bizanti.

  Zgjerimi i zhupes serbe apo pushtimet e reja kah jugu

  Ne vitin 1169 Stefan Nemanja emrohet zhupani i Rashkes(Rascie= qyteti mbi rrasa) e menjehere ne kete kohe duke perfituar nje grindje mes bizantineve per fron, Stefani i zgjeron(keshtu e quajne kete pushtim edhe sot historianet ne libra, ne vend se ta quajn pushtim) kufijt e tij kah jugu i Rashkes, do te thote Stefani pushton Dardanine qe ne ate kohe ishte provence bizantine por si e dini Konstantinopoja perdorte shkrimin latine edhepse i perkiste botes ortodokse greke e ky vend quhej pra Campus Merlanus(fusha e mellinjave) per gjermanet ishte Amselfelder, per francezet Champs des Merles etj. ...
  Perpos qe pushtuan Fushen e mellinjave serbet arriten te dalin deri ne detin Adriatike dhe ne jug u kufizuan me bullgaret qe ndajn malet e Sharrit.

  Mirepo serbet kishin edhe ambicje tjera; te pushtonin edhe vise tjera te fqinjeve te tyre andaj iu duhej perdorur nje politikė tjeter permes martesave.
  Per te pushtuar nje pjese te hungarisė, Dragutini pra nipi i Stefanit u martua me nje pricesh hungareze. Kur Dragutini jep doreheqje djali i tij Milutini gjysem hungarez merr ne trashegim nga mbreti hungarez Ladislasi IV tokat e Sremit, Maēves dhe Beogradit keshtu qe danubi u be kufiri verior me hungarezet.
  Pas Milutinit vjen ne fron djali i tij nje tjeter Stefan qe pastaj merr emrin Stefan Dushani qe serbet e quajne edhe Stefan Deēanski...i cili mbretroi nga viti 1322 deri me 1355 keshtuqe per 20 vite sundimi serbet e dyfishuan territorin e tyre nga Danubi ne Adriatike e deri ne Byzancė...

  Nese llogarisim kete pushtim deri ketu serbet qendrojne ne keto viset e kosoves se sotme si sundimtar apo pushtues qe nga viti 1217 nga Stefan nemanja e deri tek nipi i tij Stefan Dushani qe vdiq me 1355 llogarism se del nje periudh kohore prej 125 vitesh pushtimi serbe ne keto troje, iu mbeten serbeve edhe nja 4" vite per te marrur fund sundimi i tyre ne ballkane me ardhjen e ottomanve qe u ndeshen ne kete fushe te mllijave me 1389;
  Gjithesejt serbet kane jetuar dhe gezuar kete toke per vetem; 125+45=170 vite pushtimi !
  Kaqe kohe gati paten sunduar edhe francezet ne Algjeri ku filluan te quanin kete toke te huaj algjeria franceze se atje paten ndertuar edhe disa kisha katolike !
  Perndoria mongoli pas Xhingis Khanit, pushtuesit me te madh te botes zgjati po aqe kohe ne indi duke ndertuar ne kete toke te huaj Taxh Mahallin e famshem !
  *****************************

  Analizoni edhe ju tani se sa eshte sot kosova serbe...beni llogari se ndoshta kam gabuar ne numra...por realiteti eshte ky se matematika nuke genjen.
  ***************************************
  ...ne epizodin tjeter pas 500 virtesh serbet perseri bejne tentim me 1912-ten qe te ripushtojne ish kolonin e tyre, tani me emrin kosova;

  ************************************
  Desha te ceki per Doruntinen se ne kete kohe treva e kosoves nga italianet quhej ende Dardania si ne kohen e pushtimit romakė te cilet qendruan edhe keta si pushtues ne keto troje qe nga fillimet e para te imperializmit romakė qe nga 168 Para krishti e deri ne ndarjen administrative te vitit 395 pas krishti, pra romaket qendruan ne kete Dardani me se 560 vte, me shume se sa turqit... ku menjehere pas romakeve kjo treve kalon ne administraten bizantine te Konstantinopojes qe zgjati 800 vte deri tek fillimi i pare i marrjes ne dor i ketyre trojeve nga pushtuesit serbė me 1217 nga Stefan Nemanja.
  Pra 560+817=1377 vite keto vise ishin fare pa prezencen e serbeve !

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,616
  Kush ishte Prokop de Cesare ?

  Lindi ne Palestinė ne vitin 500- 560; njihet si historian romakė por qe tere jeten kishte kaluar nė Konstantinopoje ne sherbime te perandaorit Justinian por ne terren gjithnjė ishte prezent ne betejat me te medha te asaj kohe qe zhvilloheshin kunder barbarve ne krye me gjeneralin e famshem te Jusinianit, Beliser.
  Prokopi pra shkruante vazhdimishte ngjarjet e luftave te gjeneralit kunder Goteve, anteve dhe skllaveve te cilet vazhdimishte benin sulme ne tokat e perandorise bizantine, ne fillim vetem per te u pasuruar me rrembime ushtaresh dhe njerez qe pastaj kerkonin shperblim ndaj tyre keshtuqe ktheheshin prap pertej Danubit...
  Ne menyre me te bukur Prokopi shkruan keto detaje se si skllavet sulmonin Trakinė dhe Ilirikumin duke bere kerrdi edhe mbi qytete te medha por duke vrare e torturuar banoret vendasė te ketyre provencave bizantine sidomos sulmet e vitit 540 dhe 559 ishin te tmerrsheme se anteve dhe sklavoneve iu bashkangjiten edhe fise tjera volgare si fisi i njohur i tyre Kutrigur. Perandoria bizantine me ne funde vendosi te bisedoje me Antet kete populle alet te sllaveve dhe ia arriti qellimit qe ti beje per vete duke i privilegjuar nga sllavet mirepo keta sllavet te terbuar nga kjo marrveshje e aleatve te tyre me te ngushte u versulen kunder iliricumit me nje ushtri profesionale dhe bene kerdi ne tere ilirine dhe trakine ku arriten edhe deri ne Thesalonikė dhe ne vitin 547 ata arriten edhe afer Konstantinopojes !
  Kjo njihet si fushata e parė e sulmeve sllave ne perandorine bizantine.

  Vala e dyte e sulmeve sllave fillon qe nga viti 560 deri 630 ku kete here sllavet ia arriten te depertojne edhe ne disa ujdhesa te greqisė. Qe nga shekulli VII pra skllavenet mbeten definitivishte ne Ballkanė dhe nga ky moment lindi populli i sllaveve te Jugut.

  Si ia arriten sllavet te korrin suksese ndaj perandorise bizantine ?

  Ėshtė edhe njė kronikues tjeter qe pershkruan kete periudh se si u instaluan sllavet ne ballkane nga Fredeger.

  Sllavet asnjehere nuke sulmonine ballkanin pa ndihmen e ndonje aleati te tyre te ngushte keshtuqe ne ate kohe pas vdekjes se Atiles hunet kishin zgjedhur hungarine e sotme si vende perqendrimi te tyre ku dale ngadale edhe mbeten aty pas vdekjes se Atiles me 452 hunet ishin nje popull i ardhur nga stepet e largeta te euroazisė ku me perzierjen e shume popujve tjere si me turket(jo turqit osman) dhe me ugrienet themeluan ne hungari nje mbreteri qe pastaj njihet me emrin si popull Avarė. Pra sllavet lidhen aliance me kete populle qe ishin te forte dhe te ashper sidomos me kalorsit e tyre ku mund ti mblidhnin deri ne 60 000 kalors.
  Sllavet mirreshin me manipulime te lloje llojsheme ne ate kohė, duke pare qe antet po miqesoheshin me bizantin keta lidhen aliance me avaret qe ti zhdukin antet. Ne kete kohe ne veri te hungarise se sotme jetonin edhe nje popull tjeter qe njiej me emrin Lombard. Avaret ia arriten qe ti bejne alet te tyre dhe me ndihmen e e Lombardeve dhe sllaveve i sulmuan Gepidet dhe ne vendin e tyre u instaluan Lombardet mirepo pas nje kohe te shkurter Lombardet braktisen kete regjion danubien dhe u instaluan pergjithemone ne veri te italisė.
  Slavet pra me ndihmen e avarve arriten te instalohen nė tokat e perandorise bizantine si popull mirepo avaret e pezmatuar ndaj sllaveve qe perfituan prej tyre u lidhen me nje gjeneral bizantinė per ti larguar sllavet nga Danubi, gryka e gjerdapit
  Sa here qe avaret tentonin te lidhnin aliance me bizantin slalvet pengonin dhe ngritnin koken kunder avarve mirepo te ndihmuar nga bizanti khani Bajan me origjine volgaro avare ia arrine te sulmoje qerdhen e re sllave ne Trakiė dhe ti nenshtroje qe te paguanin shperblim per ēdo vite avarve mirepo kete kontrat sllavet nuke e rrespektojne dhe shpesh rebelohen.

  Te ju njoftoje sene kete tekst te postuar jam mbeshtetur nga libri
  libri "Sllavet" nga Michel Kazanski.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kreksi : 14-03-2008 mė 15:40

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,616
  Sulmet Avaro-Sllave qe nga sheulli i VI Pas K. ne drejtim te perandorisź Bizantine.

  Siē e thash me siper, kur roma u nda ne dy perandori per qeshtje me te lehte te administrimit nga Konstandini i Madh, popullesi te tera pertej veriut te Danubit benin tentime qe te hyjne ne perandori qe edhe ata te shijonin kete jete luksuoze me pasuri te medha qe posedonte Konstantinopoja dhe Ravena. Roma pra kishte kohe qe kishte ngritur duart dhe me nuke prokllamohej kryeqyteti i botes qe kur Atila me hunet e tije e pastaj Gotet e ostrogotet kishin sulmuar disa here kete qytete te te famshem qe kishte rene ne shenje disa here nga sulmet barbare dhe ishte demtuar rendė, romes i kishte ardhur fundi, ose te zgjidhte nje qytete tjeter ku do te strehohej qeveria ose te zhdukej prandaj kishin zgjedhur Ravenen si zevendesuese te romes ne brigjet e Adriatikut qe u be si qender e perandorise oksidantale perendimore kurse Konstantini vendosi te shperngulet ne Byzance ku kete qytete me dy brigje qe njihej edhe si briri i artė e pagezon me emrin e tij, Konstantinopojė.
  Ravena pra nuke kishte aftėsi qe te luante rolin e romes se famshme kur ajo mbronte kufijt e perandorise ne kater anet e botes e as qe te zgjerohej, Raveni mezi qe merrte frymė si duhej ndersa ne tjetren anė Konstantinopoja rritej zhvillohej dhe behej qender e empirit romakė apo mori hovin e nje vazhdimsie te romes se dikurshme me perandor ilirė te cilet moren ne dor empirin. Nga gjeneral te thjeshtė e nganjehere edhe barinjė kjo gjenerate e re e perandorve ia arriti te shkelqente ne shekullin e VI-tė te eres sonė, vetem njė dobesi kishin, nuke ia arrinin qe ti ndalnin sulmet barbare edhe pas shume tentativave me ne fund barbaret ngadhnjyen mbi Bizantin.
  Sado qe te qmohet e te lavderohet Justiniani ilirianė prap se prape ai, per mendimin tim, mbetet si shkaktar i invadimeve barbare drejte ballkanit dhe mbare perandorise bizantine qe sollli efekte shkatrruese deri ne permbysjen e perandorise disa shekuj me vonė.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,616
  Cilat ishin gabimet e bizantit qe shtyu avaro-sllalvet te depertonin ne Ballkan!pe ?

  Po kthehem edhe njehere teke populli ilire qe ishte nene sundimin e bizantit qe nga Konstantini i Madh, nejse, nja 20 vite me pare qe bere ndarja pra siē e thash nga viti 295 por qe me ardhjen e Konstandinit nga Ravena ne Bizancė pas vitit 313, menjehere pasiqe e lejoi zyrtarishte krishrianizmin, populli ilire edhepse jetonte nene pushtimin e huaj ai ne krishtianizem gjeti pakez shpres lirie per 150 vte deri me ardhjen e perandorit tjeter me origjine ilire Justinianit i cili nuke ishte edhe aqė i adhurueshem ne popullesi sepse ky kishte vene shume ligje te forta qe populli nuke mundte ti rrespektoje as ti zbatoje.
  Hordhit e egra hune e barbare te ndryshem qe kalonin danubin gjithenje versuleshin kahe bizanti por gjithnje popullesia ilire e thrake paguente shtrenjte keto invadime ku sjellnin me vete uri dhe pastaj semundje vdekjeprues ne popullesi qe e benine popullin autokton edhe me te dobete ne mbrojtje, megjithese per mbrojtje te vendit siē e thash kujdes perandoria me ushtri te paguar profesionale.
  Qe nga Konstandini i Madh e deri tek Justiniani i cili erdhi ne fuqi si gjeneral dhe ate rastesishte menjehere pas termetit te fuqishem qe e goditi ate kohe Dardanine me 527 ky termet shkaktoi viktima te medha por edhe shkatrrime e duek perfituar nga ky termet Justiniani u tregua teper aktive ne sherbim te popullsise por edhe te perandorise dueke e rimkembur vendin e rrenuar shume shpejte dhe duke mbajtur rendin dhe qetesin ne kete regjion. Pra si e shifni, nuke ishte vetem sulmi i barbarve por ishte edhe varferija, uria dhe smundjet e me ne fund edhe dridhjete shpeshta te tokes bene qe populli ilire mbeti i dobesuar per se tepermi.
  Menjehere pasi hypi ne fron Justiniani ai filloi te ndertoje gati se ne gjdo maje kodre nga nje Kastilė, keshtjella te vogla ku mund te ruanin deri ne 500 ushtar gjoja per ti ndalur sulmet slalve e avare.
  Keto garnizone nuke ishin edhe aqe te mbrojtura nga sulmet e te huajve sepse edhe barbaret mesuan taktiken e tyre te re; ata i tejkalonin keto Kastile pa patur nevoje fare te perleshen me garnizonet bizantine qe qendronin te mbyllura mbrende mureve te ketyre keshtjellave dhe prap se prap sllavet e avaret benin kerdin ne popullesi te pa mbrojtur duke menduar se ushtria e forte bizantine do ti mbroje me te gjitha ato keshtjella te ndertuara maje kodrave dhe me gjthe tatimet qe kishin dhene e pasuri qe kishin shpenzuar kjo iu shkoi huq edhe planit te Justinianit poashtu edhe mundimit qe derdhi kote popullsia ne ndertimin e ketyre fortifikatave.
  Ne keto rrethana te veshtira per egzistence bizanti perpiqej qe te luftoje ne dy fronte; qe ta bindi popullesine me madheshtine e ketyre keshtjellave se ajo eshte nje syperfuqi e gatshme te mbroje popullin nga armiqet dhe ne tjetren an tatimet rriteshin gjoja per shpenzime lufte por me ne fund erdhi edhe me e keqja kur kah viti 545 tere kete regjion e goditi edhe mortaja, smundje shkatrruese ku shkatoi shume viktima.
  E duek perfituar nga keto te gjitha dobesi qe e godisnin gadishullin ballkanikė njera pas tjetres slalvet gjeten me lehte kete here depertimin kah keto troje te reja qe per barbaret ishin si nje tokė e premtur, toke e premtuar per nje popull te mallkuar i cili as nje moment nuk e ndali krimin dhe masakrin mbi popullesine e vjeter te ketije vendi ku synimi i tyre ishte zhdukja definitive e vendasve dhe keshtu vepruan me sa munden duke zhdukur ne tersi popullin thraks dhe gjysmen e ilirve, e ata qe paten rastin te strehohen ne bjeshket e larta mbijetuan ose emigruan ne malet e larta te alpeve shqiptare me shpres se ndoshta nje dite do vije ndonje perandori tjeter me forte se kjo bizantine qe do ti ēliroje nga thundra serbo-avaro sllave.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kreksi : 17-03-2008 mė 19:56

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,616
  Pse Bizanti me ne fund lejoi sllavet te stabilizohen ne Ballkanė ?

  Duke pare pamundesine qe tiu kundervihet sulmeve te shpeshta barbare mbrenda perandorisė bizantine me ne fund bizanti duhej te zgjidhte; ti pranonte avaret me origjinė hune apo slalvet volgar qe i duheshin perandorisė per perforcimin e perandorisė ?

  Ne anen tjeter tek perandoria perendimore e romes qe ishte ndare siē e tham me pare, as kjo nuke i kishte punet me mire se Bizanti. Sulme te shpeshta barvbare e ksihin sulmuar tere perandorine e romes ku ne veri te saj vandalet kishin kaluar neper tokat gale dhe kishin bere kerdinė, vicigotet kishin kaluar edhe keta e dalur edhe ne afriken veriore njesoj si Vandalet. Nje fis tjeter qe jetonte ne veri te gjermanisė afer hamburgut, franket, edhe keta u versulen kah jugu kush me parė do zeri vendė ne tokat e perandorise romake.
  Pra qe te dy perandorit ishin dobesuar dhe me dy kembe mezi qe mbaheshin, iu nevoitej nje frym qe te rrrexoheshin...
  Ne shek. e V-tė Atila shkeli Galinė(francen aktuale) ku per here te dyte donte te tentoje qe te perbyste Romen definitivishtė !
  Po te mos ishte gjenerali i famshem me origjine iliro-thrakase(nga rrethi i Serdikes) bullgari aktuale, Ajetus, me siguri se Roma kete here do ta pesonte nga 350 000 hunet e Atiles dhe kurre me nuke do te ishte permendur me fare, as gur nuke do leje mbi temele te saj...
  Ravena pra zgjodhi fiset e frankeve si te vetmit popuj qe do kene aftesi te ripertrijne perandorine romake dhe iu dhane shenje qe te versulen kahe jugu, pra te pushtojne tokat e galise se vjeter(francen e sotme) dhe u instaluan nė veri te Parisit, ne Senlis.
  Kete operacion te frankeve ne ndihme apo ne perforcim te perandorise romake do ta imitoje poashtu edhe Bizanti me sjelljen e sllaveve ne Ballkanė.
  Popujt e vjeter autokton si galet(goluazet, te paret e galve) qe ishin nėn sundimin romakė si dhe ilirėt e traket qe ishin ne sundimin e Bizantit rezikoheshin deri ne zhdukje te plote dhe pergjithemone humbjen edhe te emrit te tyre ne histori si popuj te vjeter me ardhjen e ketyre dy popujve; frankeve dhe sllaveve ne dy perandorit e famsheme.

  Mirepo Ajetusi qe e njihte edhe personalishte Atilen qyshe nga feminija sepse qe te dy ishin rritur ne kampet e ndryshme, Atila kishte qendruar me vite ne Rome si princ i hunve kurse ne kampin e hunve kishte qendruar Ajetusi per te njohur taktiken e ketij populli. Me nje fjalė kjo ishte lufta e fundit midis dy shokve te ngushtė por deterrminuese ne fushen e Katalonjes ne jug perendim te Galisė(frances aktuale) afer Dizhoni ku ngadhnjyes doli Ajtusi kurse Atila u terhjeke mbrapa ne hungari...

  Qe te dy perandorit edhepse te ndara aat komunikojshin mes veti sepse kishin te njejtat telashe me barbaret.
  Perandoria romake pra duhej te beje diēka qe te ndali keto sulme, njesoj edhe bizanti kishte ne plane te veroje si kjo; te mbeshtese fise tjera rivale ne lufte kunder barabrve perndryshe do e pesonine qe te dyja perandorit ku do vinte deri te shkatrrimi i mbare civilizimit perendimor !
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kreksi : 19-03-2008 mė 15:10

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Procesi i Pavarėsimit tė Kosovės
  Nga AsgjėSikurDielli nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 12-10-2012, 06:23
 2. Paketa e propozuar nga Ahtisari pėr statusin final tė Kosovės
  Nga Nice_Boy nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 451
  Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59
 3. Katalog shenjtorėsh
  Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-12-2006, 10:31
 4. Kosova, e pavarur, por jo sovrane!
  Nga Davius nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 18-04-2006, 05:52
 5. "Nano Ik", protesta sėrrisht nė Bruksel
  Nga Asteroid nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 500
  Postimi i Fundit: 02-05-2004, 12:07

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •