Mes dy familjeve nga Fush-Arrzi, q vuajn prej tre vjetsh pasojat e trafikimit t vajzave t tyre n Itali .

Fush-Arrz, aty ku varfria nxit prostitucionin

Valentina Biaku sht zhdukur tre vjet m par. Prindrit kan denoncuar tutorin por nuk kan gjetur t bijn

Aleksandra Bogdani

FUSH-ARRZ- N qytetin e vogl nuk dgjohen prej vitesh sharrt e zhurmshme t druvarve. Ndrsa pyjet, me t cilat mbanin frymn gjall pjesa m e madhe banorve, jan shkretuar plotsisht. Varfria dhe skamja kan pushtuar pjesn m t madhe t familjeve t qytetit verior. I vetmi ngushllim pr banort e ktij qyteti ka mbetur kisha, ku do dit ata i lypin ndihm zotit tu ndryshoj gjendjen e mjerueshme. Fenomeni i gjakmarrjes duket i zbutur n kt qytet verior, gjat ktyre viteve t fundit. Sipas policis, lokale vetm 3-4 familje jetojn nn krcnimin e gjakut. Ndrsa trafiku i prostitucionit, n kt qytet t vogl verior , sht kthyer n nj plag pr shum familje t varfra. Sipas policis lokale t ktij vendi, sht pikrisht kjo gjendje e varfr ekonomike q ka nxitur trafikun e prostitucionit n Fush-Arrz. Statistikat policore tregojn se n rrethin e Puks jan trafikuar rreth 83 vajza, t cilat kan ushtruar m pas prostitucion n Itali, Greqi, Belgjike apo edhe Danimark. Ndrsa n Fush-Arrz shnohen rreth 10 raste t trafikut t prostitucionit, katr prej t cilave ndodhen n hetim e sipr. Por sipas drejtuesve t policis lokale, msohet se ky fenomen, n t shumtn e rasteve, nuk denoncohet nga banort. Por nuk gjejm t njjtin qndrim tek qytetart hallexhinj, t cilt kan vuajtur n kurriz shfrytzimin e vajzave t tyre. Ata jan t gatshm t rrfejn vuajtjet e tyre, t krkojn ndihm , t shpresojn tek do i huaj q troket n dern e tyre pr tu interesuar pr dramat e parrfyera.
Trafikimi
Lena Pepa sht nj meso-grua e cila jeton vetm prej disa muajsh n katin e par t nj pallati n Fush-Arrz. Kur e pyesim pr vajzn e saj, ajo nuk heziton aspak t tregoj historin e dhimbshme . T gjith komshinjt e din historin,-thot ajo, pa dashur t fshihet aspak. Lena Pepa tregon se vajza e saj ka qen 18 vje kur sht larguar nga shtpia. Ajo sht gnjyer nga e kunata dhe prfundoi n Itali,-tregon Lena. E bija e saj, M.P sht mashtruar fillimisht nga nusja e t vllait, e cila e ka prezantuar me nj djal. M pas, ky person i ka premtuar nj jet t lumtur, vetm n.q.se shkonin s bashku n Itali. Vajza 18-vjeare ka shkuar n Itali, ku nuk ka gjetur aspak nj jet t lumtur. Djali q e mori M.P nga Fush-Arrzi ia ka dorzuar vajzn e re personave t tjer, t cilt kan tentuar ta shfrytzojn at pr prostitucion. Por ajo ka mundur tu shptoj kthetrave t tutorve dhe sht strehuar m pas n nj qendr rehabilitimi n Bergamo t Italis. Sipas adress s letrave, q M.P i kishte drguar Lens, kjo qndr drejtohej nga Karitasi. Ndrsa muaj m par, ajo sht riatdhesuar s bashku me vajza t tjera shqiptare, t cilat qndrojn n nj qendr rehabilitimi n Tiran. Lena tregon se sa her q mundet ajo shkon n Tiran pr t takuar t bijn. Kam folur pr gjithka me time bij, q ka lidhje me ikjen e saj n drejtim t Italis,-thot Lena Pepa. Ajo shton se e di shum mir se kush e ka mashtruar t bijn, por nuk ka se t bj. Ndrkoh, Lena jeton n vetmi, n nj gjendje t mjerueshme pas largimit t s bijs nga Fush-Arrzi. Por ajo sht e knaqur q e bija ka mundur ti shptoj prostitucionit dhe q po riaftsohet pr tiu kthyer jets.
Zhdukja
Nj tjetr histori trafikimi na rrfehet pak metra m tutje, tek nj tjetr familje e varfr n Fush-Arrz. Frane Biaku , nn e shtat fmijve dhe bashkshorti i saj jetojn prej tre vjetsh me bujqsi dhe me ndihmn e kishs, pasi jan besimtar t devotshm. Por kjo familje ka m shum se tre vjet q nuk e ka par vajzn e madhe, Valentinn. Frana tregon se ajo ishte zhdukur para tre vjetsh, pa paralajmruar prindrit e saj. Fqinjt na treguan emrin e personit q e kishte mashtruar vajzn ton,-thot Frana. Pak dit pas zhdukjes s vajzs, ajo ka shkuar n komisariatin e Puks, ku ka denoncuar trafikimin. Ndrsa nj dit m von, tutori i Valentins sht prangosur n qendr t Fush-Arrzit. Ai sht marr n pyetje nga policia por nuk ka treguar asgj pr vendndodhjen aktuale t 16- vjeares(para tre vjetsh). Tutori, i cili banon n nj fshat t Fush-Arrzit, ka rrfyer para uniformave blu se e ka prcjell vajzn e re deri n Vlor. M pas ajo u sht dorzuar personave t tjer, t cilt e kan prcjell n drejtim t Italis. Q prej ksaj dite, nuk dihet asgj tjetr pr fatin e Valentins. Prindrit e saj kan pritur m kot nj lajm apo nj letr prej s bijs. Por vajza e re sht zhdukur pa asnj gjurm, ndrsa krkimet e policis s Puks pr gjetjen e saj kan qen t kota. Fran Biaku dhe bashkshorti i saj shprehen se do t jepnin gjithka pr t rikthyer n shtpi t bijn. Duam t dim nse sht gjall, ku ndodhet dhe me se merret,-thot nna e Valentins me lot n sy. Ndrsa i ati, shum m i vjetr n mosh, fillon e loton pa mundur ta mbaj vetn pr t bijn. Do t doja ta takoja time bij, po ku ta gjej,-tregon ai, dhe pasi fshin lott ledhaton vajzn m t vogl. Valentina Biaku sht zhdukur tre vjet m par. Gjithka q prindrit e saj din, sht se ajo sht trafikuar pr qllime prostitucioni. Ndrsa personi q e ka mashtruar at sht arrestuar nga policia e Puks dhe tashm ndodhet n qeli. Por vajza e re nuk sht br e gjall gjat ktyre tre viteve. Familja e saj jeton do dit me brengn e vajzs s zhdukur, ndrsa presin me ankth q ajo t bhet e gjall. Ndrsa policia, q ka marr n dor fillimisht denoncimin e Frans dhe m pas hetimin e ksaj shtjeje, nuk ka mundur t zbuloj vendin ku ndodhet vajza q tashm duhet ti ket mbushur 21 vje. Ashtu si Valentina, n Fush-Arrz ka dhe vajza t tjera, fati i t cilave nuk dihet as nga prindrit e tyre.

POLICIA
Trafiku, 83 vajza n kthetrat e prostitucionit
FUSH-ARRZ- Trafiku i prostitucionit sht kthyer n nj sfid pr forcat e policis s Puks. Sipas punonjsve t ktij komisariati, ky trafik ka filluar t luftohet pas vitit 1998. Ndrsa nga uniformat blu t policis sht realizuar nj studim, pr numrin e vajzave t cilt jan mashtruar pr qllime prostitucioni. Sipas studimit ton, jan rreth 83 vajza, viktima t prostitucionit n Puk dhe Fush-Arrz,-thot nj punonjs i policis. Ndrkoh, pran ktij komisariati msohet se banort e ktyre zonave nuk denoncojn zhdukjen e vajzave t tyre, gj q vshtirson edhe aksionet policore pr kapjen e tutorve. Kshtu, gjat ksaj periudhe kohore jan goditur vetm n Fush-Arrz tre raste t trafikut t prostitucionit. Ndrkoh q policia po punon pr grumbullimin e provave dhe hetimin e katr rasteve t tjera, nn akuzn e shfrytzimit t prostitucionit. Nj tjetr studim, q sht realizuar nga policia e Puks tregon vendndodhjen e vajzave t trafikuara nga kto dy qytete. Pjesa m e madhe e tyre jan drguar n Itali, nga ku m pas jan detyruar t prostituojn n vende t tjera. Ndrsa nga informacionet q policia e Puks ka grumbulluar, pjesa tjetr e vajzave ndodhen n Belgjik, n Franc dhe n Danimark. Sipas burimeve policore pran ktij komisariati msojm se prve vajzave-viktima t prostitucionit, jasht shtetit ndodhen edhe nj pjes e tutorve. Dy prej tyre, t cilt jan dnuar nga gjykata e Puks me 13 dhe 8 vjet heqje lirie, jan fshehur jasht shtetit, pr t mos u kapur nga policia shqiptare. Ndrkoh, policia po punon mbi katr rrjete t trafikut t prostitucionit, t cilt ndodhen ende nn hetim.
-------------------------------
---------------------------------
Oj sharki e lehte si era , a ka ardhur ne Shqiperi pranvera?