Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 10 prej 10
 1. #1
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  31
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime n 16 postime

  Kam dshir t futem n chat, por nuk di sesi!

  Prmbajtja e tems!
  1. Me cilin server do lidhem dhe kush e viziton kt server?
  2. Si mund t lidhem me serverin?
  3. Si t lidhem n chat nprmjet Java Virtual Machine?
  4. Si t shtoj Albasoul Network dhe dhomat n mIRC-in tim?
  5. Si t lidhem n chat nprmjet mIRC-it tim?
  6. Kompjuteri m njofton se nuk kam Java-n t instaluar!
  7. far sht Java Virtual Machine?
  8. Pse krkohet instalimi i Java-s?
  9. Ku mund ta shkarkoj Java Virtual Machine?
  10. Instalimi duhet t kryhet sa her q krkoj t futem n chat?


  Lexoni udhzimet e treguara n kt tem pr t msuar sesi t futeni n chat.

 2. #2
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  31
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime n 16 postime
  Me cilin server do lidhem dhe kush e viziton kt server?

  Ju do t lidheni me Albasoul Network, serveri i par shqiptar n historin e IRC!

  N kt server mblidhen shqiptar nga Shqipria, Kosova, Maqedonia, Mali i zi dhe Diaspora, t cilt futen pr t bashkbiseduar me patriott e tyre. Ka me mijra frekuentues t rregullt t chat-it, por ka shum prej tyre q nuk e din nse ekziston nj server shqiptar apo t futen n t.


  Si mund t lidhem me serverin?

  Dy jan mnyrat me t cilat ju mund t lidheni me serverin. Mnyra e par sht ajo me java, duke prdorur shfletuesin e internetit dhe mnyra e dyt sht ajo me mIRC nj program i cili mundson hyrjen n chat.

 3. #3
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  31
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime n 16 postime
  Lidhja n chat nprmjet Java-s!

  Mjafton t shkoni n krye t forumit, t shtypni tek Chat 24/7 (numri 1) dhe zgjidhni dhomn n t cilin dshironi t futeni (numri 2).

  Njherazi do hapet nj dritare e re ku ju krkon t vendosni nj emr/pseudonim (numri 3) q ju plqen t prdoni n chat m pas shtypni butonin 'Connect' (numri 4) dhe prisni deri sa t kryhet lidhja me serverin.

  Nj mnyr tjetr e lidhjes me Java sht duke hapur nj faqe shfletuesi t re interneti dhe t shkruani http://chat.albasoul.com.


  Pr t drejtat tuaja si vizitor, rregullat e chat-it, bashkpunim, ndihm, etj. shtypni tek lidhjet e vendosura posht Java-s (numri 5).

  Nse keni probleme me kt version Java ju mund t prdorni nj version m t vjetr t Java Applett duke klikuar tek lidhja e treguar n foto (numri 6).


  Pr m tepr ndiqni udhzimet e treguara n imazhet e mposhtme!
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 4. Anetart m posht kan falenderuar ClaY_MorE pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 5. #4
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  31
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime n 16 postime
  Si t shtoj serverin n mIRC-in tim?

  Kur shkarkohet nj mIRC i ri, nuk e prmban serverin e Albasoul Network edhe kjo sjell q shum persona t mos hyn n chat nprmjet mIRC ose pothuajse fare. Ndiqni udhzimet e treguara m posht sesi t shtoni serverin e Albasoul Network n mIRC-it tuaj.


  1 - Hap mIRC-in dhe shkoni tek mIRC Options
  Hap mIRC-in dhe shtypni ikonn e dyt.

  2 - Zgjidhni Servers tek mIRC Options
  Pasi t hapet nj dritare e re tek menuja n t majt zgjidhni Connect Servers.

  3 - Lista e serverave, mIRC Options
  Shtypni mbi butonin Add pr t shtuar serverin.

  4 - Shkruani t dhnat e serverit
  Vendosni kto informacione:
  Kodi PHP:
  DescriptionAlbasoul Network
  IRC Server
  :  Irc.Albasoul.Com
  Ports
  :       6667
  Group
  :       Albasoul Network 
  M pas shtypni prsri butonin Add

  5 - Kompleto shtimin e serverit
  Duhet patjetr t shtypni butonin OK pasi t keni shtuar serverin, n t kundrt nuk do t ruhet asgj.


  Ps: Listn me servera t tjer (jo shqiptar), nse nuk ju duhen mund ti fshini.

  Pr m tepr ndiqni udhzimet e treguara n imazhin e mposhtm!
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 6. #5
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  31
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime n 16 postime
  Si t shtoj dhomn #Shqipria n mIRC-in tim?

  Ashtu si serveri edhe dhoma #Shqipria nuk ndodhet n listn e dhomave. Ndiqni udhzimet e treguara m posht sesi t shtoni dhomn #Shqipria apo dhoma t ndryshme n mIRC-in tuaj.


  1 - Hap mIRC-in dhe shkoni tek mIRC Favorites
  Hap mIRC-in dhe shtypni ikonn e tret.

  2 - Lista e dhomave, mIRC Favorites
  Pasi t hapet nj dritare e re shtypni mbi butonin Add pr t shtuar dhomn.

  3 - Shto nj dhom t re
  Shkruani emrin e dhoms #Shqipria apo dhoms t ciln doni t shtoni.

  4 - Kompleto shtimin e dhoms
  Duhet patjetr t shtypni butonin OK pasi t keni shkruar dhomn, n t kundrt dhoma nuk do t shtohet tek lista.


  Ps: Listn e dhomave, nse nuk ju duhen mund ti fshini.

  Pr m tepr ndiqni udhzimet e treguara n imazhin e mposhtm!
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 7. #6
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  31
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime n 16 postime
  Si t lidhem n chat nprmjet mIRC-it tim?

  Mnyra e par - serveri sht n list

  Ndiqni t njjtm procedur q ndoqt pr shtimin e serverit n mIRC dhe shtypni mbi serverin. N vend t butonit Add duhet t shtypni butonin Select Conect to Server.

  Ose shkurt, shtypni tek File Recent Servers dhe t zgjidhni Albasoul Network!

  Mnyra e dyt - serveri nuk sht n list

  Hapni mIRC-in, shkruani /server irc.albasoul.com dhe shtypni butonin ENTER, ju duhet t prisni sa t kryhet lidhja!

 8. Anetart m posht kan falenderuar ClaY_MorE pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 9. #7
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  31
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime n 16 postime
  Si t futem n dhomn #Shqipria?

  Mnyra e par - dhoma sht n list
  Shtypni tek ikona e dyt mIRC Favorites dhe zgjidhni dhomn #Shqipria, bni nj shtypje t dyfisht mbi dhomn ose shtypni butonin Join dhe menjher do t futeni n dhom.

  Ose shkurt, shkoni tek Favorites dhe shtypni tek dhoma #Shqipria, automatikisht do t futeni n dhom.

  Mnyra e dyt - dhoma nuk sht n list
  Pasi t jeni lidhur me serverin shkruani /join #Shqipria t shtypni butonin ENTER dhe menjher ju do t futeni n dhom!

 10. #8
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  31
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime n 16 postime
  Kompjuteri m njofton se nuk kam Java-n t instaluar!

  U mundova t futem n chat por kompjuteri m njofton se nuk kam t instaluar Java-n, si t veproj?

  Nse ju nuk posedoni nj program t till n kompjuter do ju duhet ta instaloni at nse dshironi t futeni n chat. Istalimi sht i thjesht dhe me kt rast ju do t hapni 'do aplet Java kur jeni duke vizituar faqe t ndryshme n internet.


  far sht Java Virtual Machine?

  Java Virtual Machine sht nj program q bn t mundur hapjen e apletave t shkruajtura n Java nga shfletuesit q ju prdorni: Internet Ekplorer ose Firefox. Java n vetvete sht nj gjuh programimi.


  Pse krkohet instalimi i Java-s?

  Java Virtual Machine duhet instaluar n kompjuter n mnyr q ju mund t lidheni me serverin dhe t hyni n dhomen ton t chat. Kjo faqe prdor nj java aplet.


  Ku mund ta shkarkoj Java Virtual Machine?

  Shkoni tek faqja zyrtare e Java Virtual Machine.Shtypni mbi butonin Download Now, shkarkimi dhe instalimi do t fillojn automatikisht. Pas prfundimit t proesit s instalimit do ju duhet t rinisni kompjuterin tuaj n mnyr q t gjitha ndryshimet e instalimit t ndodhin si duhet.


  Instalimi duhet t kryhet sa her q krkoj t futem n chat?

  Instalimin e bni vetm njher dhe jo sa her q vizitoni chatin. Programi i Java-s do t mbetet i instaluar n kompjuter prgjithmon, deri n momentin q ju zgjidhni ta hiqni at nga kompjuteri.


  Ps: Pas prfundimit me sukses t instalimit t Java-s, Ju mund t lidheni pa problem me serverin.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 16-03-2008 m 02:55

 11. #9
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  31
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime n 16 postime
  Lexoni temn e ndihms sesi t prdorni komandat fillestare dhe mnyrn e hyrjes n chat. Fotot dhe shpjegimet jan t qarta dhe mund t'ju ndihmojn m shum.

  Tutorial me foto: Si t prdorim apletin Java Jirc, JPilot dhe CR!

 12. #10
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  31
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime n 16 postime
  Mir se vini n serverin Albasoul Network, ju urojm chat t kndshm!

  Sinqerisht, Stafi i Forumit!

Tema t Ngjashme

 1. a do kishit kurajo dhe deshire te...
  Nga Alket123 n forumin N krkim t romancs
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 10-07-2008, 14:37
 2. Cilin nga antaret e forumit keni dshir ta takoni?
  Nga Laura78 n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 495
  Postimi i Fundit: 04-01-2008, 17:46
 3. Kam deshire te njihem me nje vajze
  Nga ILjo n forumin N krkim t romancs
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 15-07-2003, 14:39
 4. Kam Deshire...
  Nga BAD00355 n forumin Ditari i meditimeve
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 23-06-2002, 10:32
 5. A keni deshire ...
  Nga iliria e para n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 29-05-2002, 10:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •