Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 49
 1. #1
  Plisat Maska e Vito
  Anėtarėsuar
  15-02-2007
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Prejardhja e emrit Kosovė dhe emrat e qyteteve te saj

  pershendetje te gjitheve ketu...
  une jam i ineteresuar per diqka te dij me shume... e shpresoj se dikush kendej te me ndihmoje.

  po e shoh se ketu shkruajn disa njohes te mire te historise...

  A mundet dikush, dikush qe ma i ka rene ne sy, ka lexuar, te me thot me shum diqka per prejardhjen e emrit KOSOVE edhe emrat e qyteteve te Kosoves prej ardhjen e tyne (Prishtina, Mitrovica, Peja, Rahoveci, Gjilani etj) sepse po me duhet shpesh kur po jam ne ndonje debat me disa idiota qe po duhet me jau vizatu historin sepse num besojn dot Kosova eshte Shqiperi por gjithmone lidhen pas emrave e disa gjerave banale.

 2. #2
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Anėtarėsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Un di te te sqaroj vetem se emri Fushe Kosove eshte shum i qarte per ta kuptuar. Pra fjala fush tregon per nje hapesir te rafshet tokesore..
  Ndersa Kosova mendoj se rrjedh nga ndonje fjal serbe(nuk eshte fjal ilire-shqiptare).
  Sova = Sorra(ne serbishte)...
  Ko = Kush(prap serbisht)..

  ky eshte vetem nje mendim rreth emrit Kosova, qe jam i bindur se nuk eshte emer Ilir, por emer i huazuar..!!

  Pershendetje!!
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 3. #3
  Patriot i moderuar Maska e Justiniani 2007
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  150
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  O VITO,
  kur tė tė pyesi prapė ai apo ata pallat, pyete po pse qėndra e Beogradit mban emrin turqisht Kalemegdan? dhe mė beso qė do ta lėsh pa fjalė se do ta kuptojė vetė, megjithatė kujtoji edhe lumin e Amazonės dhe pyete se mos kanė jetuar gjė grekėt nė Brazil......lol toponimet nuk do tė thonė shumė sepse ka edhe nė Athinė toponime shqipe (emra fshatrash) por qė dihet se Arvanitasit atje kanė shkuar qė pėrpara njėmijė vjetėve.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Justiniani 2007 : 25-02-2008 mė 19:53

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-10-2007
  Postime
  26
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  E di vetem legjenden per emrin e Prishtines ; thuhet se perandori Justinan i ka vene emrin sepse shume here ka kaluar ne ate pjese dhe i ka pelqyer vendi.Karvanet e medha dhe tregeti e mahe thuhej se behej aty .AI i vuri emrinPRI JUSTINA qed.m.th prima justina qe me kohe edhe u ba prishtina (pesoj ndryshime gojore ) .

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime
  Ne lidhje me Prishtinen harruat termetin e madh qe goditi kete qytete ne veitin 527 te eres sonė, ku menjehere pas termetit ky vend mori emrin Justiniana Prima ne vende te Ulpianes qe ishte nje qytete tjeter i shtrire me poshte ne rrafsh e jo ne kodra...
  Pas termetit me siguri se qytetti i ri u ndertue mbi germadha ku me siguri ne shqipe duhej te quhej Prishtiniana....qe do thot ndertuar mbi rrnoja...
  Sido qofte Prishtina ka kuptimin e plote shqipe qe tregon vendin e ndertimit te nje qyteti tjeter mbi germadhat e qytetit te vjeter te prishur nga termeti....

  Edhe nje gje per sqarim; Justiniani ne kete kohe kur plasi dridhja e tokes ai nuke ishte emertuar ende perandor por ishte vetem se nje gjeneral i ushtrise bizantine ne kete kohe mirepo ky termet ia mundesoi ardhjen ne fuqi dhe te merr titullin perandor ngase ishte treguar shume aktive pas termetit ne zonen e mesise (dardanisė) ku menjehere pas disa muajsh arriti te emrohet perandor me 527....

 6. #6
  Perjashtuar Maska e Dragut
  Anėtarėsuar
  14-06-2006
  Vendndodhja
  Pėrtej Gramozit, gati pėr luftė
  Postime
  545
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Vito Lexo Postimin

  po e shoh se ketu shkruajn disa njohes te mire te historise...  mmmmm pah

 7. #7
  Perjashtuar Maska e Dragut
  Anėtarėsuar
  14-06-2006
  Vendndodhja
  Pėrtej Gramozit, gati pėr luftė
  Postime
  545
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ah se harrova

  Kosovė nuk ka ēa ti sqarosh! Ajo quhet Dardani!

  Kosovė do tė thotė Fusha e Mėllenjave, nai qė njeh gjuhėn serbo-kroate mund tė na i shpjegojė mė mirė...

  ... po mos na i luaj historianėt tė lutem se ata i kemi pėr gjėra tė tjera...

 8. #8
  Perjashtuar Maska e Zėu_s
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,674
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Vito Lexo Postimin
  A mundet dikush, dikush qe ma i ka rene ne sy, ka lexuar, te me thot me shum diqka per prejardhjen e emrit KOSOVE edhe emrat e qyteteve te Kosoves prej ardhjen e tyne (Prishtina, Mitrovica, Peja, Rahoveci, Gjilani etj) ...
  Sa per emrin Prishtina, ajo do te thot prishtinė (mendo ... kodrine, gurzine, lugine etj.), ma shqip se prishtine asht vshtir me gjet dikund, ndersa per emrat e qyteteve te tjera kam disa ideja por nuk jam i sigurt.

  Citim Postuar mė parė nga Dragut Lexo Postimin
  Kosovė do tė thotė Fusha e Mėllenjave, nai qė njeh gjuhėn serbo-kroate mund tė na i shpjegojė mė mirė...
  KOS i thone mellenjes ne gjuhet sllave (jo vetem ne serbo-kroatisht), emrin Kosov e ka patur vetem nje fushe (fushekosova) e jo i ter regjioni qe quhet sot Kosovė, dhe kete emer Kosov duhet t'ia ken lene bullgaret asaj fushe, pasi qe ata e kan robruar nje here ate vend te banuar me Shqiptar para se te na vijne serbet. Dhe vet fjala kosov tingllon me shum bullgarisht se sa serbo-kroatisht.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Zėu_s : 30-04-2008 mė 12:38

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime
  Duke lexuar koheve te fundit disa libra ne rrjete permes google books.com kam hasur ne nje thesar te fshehur qe nuke e kam vrejtur deri me tani megjithese bibliotekat i kam hulumtuar gjithenje por shumica e librave tani ne rrjete nga Google shkarkohet qe eshte knaqesi per te gjithe ata qe mirren me hulumtime ne lami te historise.
  E pabesueshme eshte numiri i madh i ketyre librave per shqiperine dhe shqiptaret e per iliret ne gjuhen frenge por me siguri per ata qe njohin anglishten duhet te gjejne edhe ne anglishte libra ne rrjete.

  Qe per shembull per kosoven gjeta erplote emra te kosoves qe Amie Boue thote se jane me origjine shqipe..nder ta me interesoi emri i malit Liuboten, kurora e malit te Sharrit qe Boue thote se eshte emer shqipe e jo sllave qe shqiptaret e quajne
  Lopa tinar ! Ose me thjeshte mali i lopve qe nga Lope eshte shendrruar ne sllave Liuba...
  Poashtu edhe per malet e Kolashinit qe Boue thote se ky emer vjen nga shqipja nga Kali-shin qe do thote vendi ku ne keto ane mbaheshin kuajt, Kalashin pra eshte shqip.
  Po edhe Nerodimlja para sllave quhej Predimlia qe ndoshta pre-dy malesh.

 10. #10
  Arberor Maska e dias10
  Anėtarėsuar
  12-05-2008
  Postime
  1,025
  Faleminderit
  1
  0 falenderime nė 0 postime
  Mendoj se emri Gjakov vjen nga fjala shqipe Gjak.
  Po ashtu Prishtine mund te vij prej mbiemrit e prishtun=e prishur=demtuar. Nuk e di arsyen clidhje ka kjo gje me Prishtinen por ndoshta ka te beje me ndonje fenomen natyror.
  e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime
  Citim Postuar mė parė nga dias10 Lexo Postimin
  Mendoj se emri Gjakov vjen nga fjala shqipe Gjak.
  Po ashtu Prishtine mund te vij prej mbiemrit e prishtun=e prishur=demtuar. Nuk e di arsyen clidhje ka kjo gje me Prishtinen por ndoshta ka te beje me ndonje fenomen natyror.
  Gjakova rrjedhe nga familja e njohur Jakova, ata rrobaqepesit e njohur te mishave qe benin Jaka, pra s'ak lidhje me gjake fare...mirepo tuqit e pastaj serbet ia ndrruan ne gjakova.

  Qe per shembull edh beratit dikur i thonin Beligrd, qe u habita mirepo duke e studiar mire thash; a mos eshte ky qyteti i famshem Albanopolis ? Sepse belli= bardh ne sllavishte, polis=qyteti dhe kur perkthehet i teri para ardhjes se sllaveve del Qyteti i Bardh, Bardatium beratium ka ngelur Berati.
  Pra Albanopolisin s'kemi pse ta kerkojmi, gjendet ne beratin e sotem... nejse me falni se dolem prej teme...

  Prishtina ndoshta vjen si e thash ngase qyetei u nderue ose me gur te ulpianes se rrenuar nga termeti i vitit 527 ne kohen e justinianit ose ka marrur emri se ishte vend Kristian, Kristina e pastaj eshte shendrruar ne prstina..;

  Une do ia kisha ndrue emrin ne Kristina, me pelqen me shume seprishtina pa lidhje..;apo jo dias...(pa humor) ....
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kreksi : 26-05-2008 mė 17:53

 12. #12
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  32
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Kosovo - "kos" i thuhet zogut tė zi, kjo mund tė shpjegohet me faktin se serbėt apo bullgarėt kur erdhėn kėtu panė shqiponjėn e zezė dykrenore tė Konstantinit tė Madh. Sipas variantit tjetėr "kos" i thonė mėllenjės gjė qė pėrshtatet me emrin gjerman tė Fushė Kosovės.

  Megjithatė emri Fushė-Kosovė gjithėmonė pėrshkruante vetėm atė fushėn e ngushtė nga Kaēaniku deri nė Mitrovicė. Kosova e sotme mori kėtė emėr vetėm pasi u krijuan vilajetet nė Perandorinė turke. Dmth emri i fushės kryesore u pėrdor pėr tėrė rajonin pėrreth, fillimisht vetėm nga administratat e shk.ėrdhyera turko-sllave e shumė mė vonė i pėrvetėsoi populli.

  Prishtina - siē e ka cekė ai tjetri mė sipėr nga "Pri Justiniana" qė dmth Qyteti Justiniana (zakon i njohur i perandorėve tė ndėrtojnė qytete me emrat e tyre)

  Gjilani - siē e ka cekė ai sipėr, nga Pashallarėt e Prishtinės, Gjinollėt tė cilėt edhe e ndėrtuan vetė kėtė qytet. Gjinoll rrjedh nga emri shqip Gjin dhe i ėshtė shtuar njė prapashtesė turke -oll.

  Rahovec - rrjedh nga Orahovac, rrėnja sllave Orah dmth Arrė.

  Ferizaj - nga njė farė Ferizi qė e kishte ndėrtuar hanin nė trollin e qytetit tė sotėm, nga "hani Ferizajt" mbeti Ferizaj.

  Kaēanik - Kaēat e Nikės (Kaēa ėshtė Trėndafili i egėr)

  Lipjan - Ulpiana

  Mitrovica - nga kisha e Dhimitrit qė ishte aty afėr, Dhimitėr => Mitėr dhe duke i shtuar prapashtesėn sllave ovica, Mitrovica.

  Gjakova - fillimisht qyteti i Jakut, u quajt Jakova, pastaj Gjakova.

  Klina - nga vendbanimi ilir i lashtė, me tė njėjtin emėr.

 13. #13
  Perjashtuar Maska e Zėu_s
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,674
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Per ėmrin Prishtinė nuk mund te pajtohem me ty , sepse prishtinė do te thot prishtinė.

 14. #14
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  32
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Per ėmrin Prishtinė nuk mund te pajtohem me ty , sepse prishtinė do te thot prishtinė.
  Por se osht e prisht pe dina, veē mos te prishum edhe ma.

  Sille qysh dush, Shkupi osht qujt Justiniana Prima, kurse Prishtina Justiniana Secunda, qė do tė thotė e dyta. Kjo Pri dmth qytet, Pristina => Prishtina

 15. #15
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  32
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Nuke kam nga vetja kėtė idenė e emrit prishtina, por ėshtė thėnė nga tė tjerė.

 16. #16
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Kosova nuk ka kurrfare lidhje as me kos as me bylbyla, termi kosove per ma saktesisht kostrov vjen per here te pare per nje mikronim ne taq fushe te kosoves ku pas betejes se famezuar ne shekullin 18 mbeten me mija ushtare te vrare per eshterat e te cileve nuk u perkujdes askush e qe mbeten te pavarrosur perhere deri sa i perbiu dheu e i shperndane sorrat.

  Pikerisht ai vend ku ndodhej kostrovi ne fjale filloi te ndihej me shume si shenjues i atij lokaliteti dhe me kohe e me ndihmen e propagandes se pa shuar serbe arriti qe kete toke shqiptare e cila kurre nuk eshte njohur me ate emer ta kostrovizoje pergjithmone.

  Kurre para kesaj disfate te koalicionit te shumefishte te principatave te ilirikut ku rane aq shume luftar nga te dy anet per shkak te tradhetise serbe nuk ka ekzistuar ndonje vend qe eshte quajtur kos(tr)ove.

  Fatkeqsisht theksi i kesaj fjale bie ne rrokjen e dyte ne te dy gjuhet me crast shurdhon ciftin "tr" dhe per pak kohe e eliminon plotesisht nga edhe nga shqiptimi duke perfituar keshtu Kosove dhe kosovo teper te ngjashme ne te dy gjuhet.

  Kjo shprehje e mjere e rajes jeton ende neper gojet e pleqeve tane si shprehje e vecante e kur perdoret "jan ba kostrov" ose "kane me u ba kostrov" apo "kane mbete kostrov": pershkruan mori kufomash te sakatosura te perziera e te pavarrosura pergjithmone.

  Nuk ka asnje gjase qe dikush ta vertetoje se ka ekzistuar nje here te vetme termi kosove, para kesaj beteje dhe para pushtimit te perbashket turko-serv te veriut shqiptar. Mellenja ka pasur ne secilen fushe dhe vazhdon te kete hala. Por kjo nuk beri qe ato te quhen fushe mellenjash asnjera, perse duhet te bej perjashtim kjo?

  Ishte propaganda serbe ajo qe fuqizoi kete emer dhe perfshiu nje krahine te tere me te shume shekuj pas asaj qe kishte ndodhur aty nje here dhe dikur dhe eshterave te perndara neper fushe qe per dekada te tera zbardhnin logun te nje disfate te pesuar nga tradhetia serbe e koaliconit te pafat.

  Pa kete tradheti serbe - historia e ilirikut sigurisht sot do te ishte krejtesisht ndryshe madje as Iliriku kurren e kurres nuk do te arrinte te quhej ballkan, sepse ballkani eshte andej moraves ne Bullgari, nuk preket me Ilirikun hiq.
  b.b. Troy III p.a.e.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 17. #17
  elixirs
  Anėtarėsuar
  25-09-2007
  Postime
  1,447
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  eh, ku paska ndodhe beteja pra BAptist?

 18. #18
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga ABSOLUTE Lexo Postimin
  eh, ku paska ndodhe beteja pra BAptist?
  Ne fushe t'mejdanit o ABSOLLUT, pse ku tjeter?

  (lexo dhe nje here)
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 19. #19
  elixirs
  Anėtarėsuar
  25-09-2007
  Postime
  1,447
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  e qasaj fushes te mejdanit, qysh i paskan than pra, para se me i than Kos-tr-ove?
  a e kuptove tash vetjen

  edhe s'ka lidhje jo emni Kosova me Kostrove, as me kastrime, as me masakrime, as me tredhje, jo !

 20. #20
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  31 falenderime nė 30 postime
  o musliu,ēa thu ti re?apo futja kot keshtu,si ta ka qefi ty.


  ēhyjne serbet ke emri ballkan?????

  ballkan eshte fjale turke,dmth vargmale,pra turqit e dhjere musliuman e quajten keshtu gadishullin tone,dhe jo vetem kete.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga land : 07-08-2008 mė 21:15

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. KOSOVE-1981 - Rrofte Republika Socialiste e Kosoves
  Nga DYDRINAS nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 46
  Postimi i Fundit: 07-07-2018, 12:21
 2. Tahir Zemaj
  Nga Brari nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 01-01-2011, 10:45
 3. Paketa e propozuar nga Ahtisari pėr statusin final tė Kosovės
  Nga Nice_Boy nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 451
  Postimi i Fundit: 21-10-2007, 13:59
 4. Bisedimet pėr statusin e Kosovės nė tetor 2005
  Nga Harudi nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 32
  Postimi i Fundit: 08-10-2005, 17:27

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •