Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  ► ☆☆☆ ◄
  Antarsuar
  26-10-2005
  Vendndodhja
  Mmdhe
  Postime
  4,834

  Shqipri, nj deputet me diplom t falsifikuar

  Ne nuk jemi t sigurt far sht nj diplom bachelor. Kshtu i kujton fjalt e nj npunsi n Ministrin e Arsimit, Eduardi, kur ai u mundua t ekuivalentonte diplomn e tij, pasi u kthye nga Shtetet e Bashkuara t Ameriks, ku kishte studiuar Drejtsi Kriminale. "Mu deshn afro tet muaj pr t provuar q diploma ime ishte e vlefshme, ndrkoh q un isha i ndaluar t aplikoj pr nj pun n institucione shtetrore", kujton ish-studenti n Universitetin e Florids s Jugut. "Ato nuk e kishin iden se far ishin kreditet, ose q nj diplom bachelor nga nj universitet shtetror n Shtetet e Bashkuara, u jepte pas nj kursi studimi katrvjear apo pas dy vjetsh", shton ai.

  dokush q krkon t aplikoj pr nj pun n nj institucion publik n Shqipri, duhet ta njehsoj diplomn e tij si t barabart m nj t lshuar nga universitetet lokale. Procesi nuk duhet t marr m shum se tre muaj. Megjithat, nj investigim nga agjencia e lajmeve Balkan Insajt ka gjetur q jo vetm procesi shpesh merr deri n nj vit, por q gjithashtu ministria ka autentikuar diploma t falsifikuara si autentike. Edhe m keq, ministria ka br nj sy qorr ndaj ktij gabimi dhe nuk i ka br kurr gjetjet e saj publike, kur sht kuptuar q kto diploma ishin false. Balkan Insajt ka zbuluar q diplomat false, shum nga t cilat aludohet se vinin nga Universiteti i Tetovs n Maqedoni, mund t blihen pr disa qindra euro n rrugt e Tirans. Megjithse, Ministria e Arsimit thot q ka njoftuar Ministrin e Brendshme dhe ish-prokurorin e Prgjithshm, Theodhori Sollaku, asnj procedim nuk sht iniciuar. Ndrkoh q diplomat false kalojn nprmjet sistemit dhe njerzit q i prdorin ato nuk konsiderohen prgjegjs, t diplomuar legjitim si Eduardi duhet t konkurrojn me njerz q arsimimi u kushton pak or pun dhe nj grusht me euro.

  Heshtja institucionale

  M 3 mars, 2007, nj komision ad-hoc u mblodh n katin e tret t Ministris s Arsimit dhe Shkencs n Tiran, drejtuar nga zv/ministrja Ardiana Gjonaj. Komisioni u mblodh pr t rishikuar nj vendim t mparshm t dhn nga nj komision i ngjashm n nntor dhe dhjetor t vitit 2005, q kishte certifikuar nj numr diplomash t dhna nga Departamenti i Drejtsis n Universitetin e Tetovs n Maqedoni.

  Detajet e mbledhjes s fundit, t siguruara nga Balkan Insajt, kishin t bnin me 13 persona, t cilt kishin siguruar njehsimin e diplomave nga ministria n vitin 2005 me an t dokumenteve false. Ndr ta, ishte nj deputet n Parlamentin shqiptar, nga koalicioni i djatht. Deputeti akoma e liston diplomn nga Universiteti i Tetovs n CV-n e tij. Universiteti i Tetovs nuk e kishte fajin pr diplomn false t deputetit. N t vrtet, m 19 tetor 2005, universiteti e kishte njoftuar Ministrin shqiptare t Arsimit q, megjithse parlamentari ishte regjistruar n Departamentin e Drejtsis, ai nuk kishte kaluar asnj provim. N kundrshtim me kt informacion, ministria e ekuivalentoi "diplomn"e tij q nuk ekzistonte, m 26 dhjetor 2005. Pasi anuloi vendimin e saj t mparshm n mbledhjen e vitit 2007, komisioni i Ministris s Arsimit njoftoi Ministrin e Brendshme dhe zyrn e ish-prokurorit t Prgjithshm dhe mori vendimin ti bnte publike gjetjet n web-sitin e ministris dhe n shtypin e prditshm. Balkan Insajt e kontaktoi Gjonajn pr ta pyetur nse vendimi ishte br publik, por zv/ministrja nuk pranoi t komentonte mbi shtjen. Por megjithat, ministria e ndrmori vendimin pr t njoftuar at t Brendshme dhe zyrn e Prokurorit t Prgjithshm, por kto institucione shtetrore nuk iniciuan asnj investigim.

  Aleksandr Goga, kreu i zyrs s hetimit n at koh n Prokurorin e Prgjithshme, u shpreh pr Balkan Insajt se ai nuk kishte marr asnjher ndonj dokument q kishte t bnte me diploma false nga Universiteti i Tetovs. Kreu i krimit ekonomik n Prokurorin e Tirans, Llambi Baku, gjithashtu mohoi t kishte marr nj dokument nga ish-prokurori i Prgjithshm, Theodhori Sollaku, i cili ndrkoh sht shkarkuar nga detyra.

  Diplomat false, fitime t kndshme

  Ndrkoh, nj biznes ilegal n dokumente t falsifikuara vazhdon i pashqetsuar n rrugt e Tirans. "Ktu n Rrugn e Kavajs mund t gjesh far t duhet, vetm jo non e bab", bn shaka Roni, nj burr i shndosh q merret me dokumente arsimore. "Rruga e Kavajs" n Tiran sht br sinonim me dokumente t falsifikuara. Nj zon e preferuar nga grupe njerzish q n pak or dhe pr mimin e duhur mund t sigurojn do dokument fals, q nga diplomat e universitetit e deri te pasaporta britanike. Roni shpjegon q kostoja e nj diplome universiteti shkon nga 500 deri n 800 euro. "Mund t gjej fardolloj vule t duash", shton ai me konfidenc, kur pyetet nse mund t siguroj nj diplom nga Tetova.

  Si nj universitet n gjuh shqipe, por jasht vendit- dhe n t njjtn koh jasht autoritetit t institucioneve zyrtare- Universiteti i Tetovs, i krijuar n mesin e viteve 1990, sht nj zgjedhje popullore pr shqiptart q krkojn t sigurojn nj diplom false jasht. Rektori i universitetit, Sadi Bexheti, pranon q problemi sht br alarmant. "Kto diploma nuk jepen nga universiteti, por printohen nga grupe kriminale me ndihm t brendshme", ankohet ai. "Shpesh, student nga Shqipria q nuk kan kaluar as n vitin e dyt, kan falsifikuar diplomat e tyre dhe kan krkuar ti ekuivalentojn ato", shton Bexheti. Rektori thot se ka informacion q diploma t Tetovs po shiten dhe n Kosov e Mal t Zi.

  Nga zyrtar e deri n kriminel me precedent, pr disa qindra euro dokush mund t blej nj diplom false n tregun e zi n Tiran, ndrkoh q autoritetet vazhdojn ta injorojn problemin.

  Marr me shkurtime nga Balkan Insajt, publikimi n internet i BIRN

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Antarsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Mosha
  37
  Postime
  4,061
  Shqipri, nj deputet me diplom t falsifikuar

  kjo sa gja e re, normale kush a ba me pushtet sot kush ka vjeth kush ka vra kto jan qeveritaret tane te shqipris, dhe mir e kan ba kur gjejn do bajn.


  shnet.
  Dhe kau i mir po s'e ngacmove, s'trheq n brazd.

 3. #3
  bad girl Maska e Capkenja
  Antarsuar
  10-05-2006
  Vendndodhja
  ne zvicer, kantoni ticino
  Mosha
  42
  Postime
  71
  Diploma bachelor nuk eshte as kater vjet as dy vjet por eshte tre vjet universitet dhe me deshire dy vjet master. bachelor ( tani une nuk jam e sigurte se si funksionon ne tirane) por ne zvicer eshte si nje diplome universitare sepse ti jep edhe tezen ne fund te kti tre vjetorit, ben edhe stazh. nuk eshte hera e pare qe degjojme gjera te tilla persa i perket diplomave falco, ama bachelor nuk eshte diplome falco, nese eshte marre ndershmerisht.... nejse ne shqiperi mund te ndodhi gjithcka

 4. #4
  Perjashtuar
  Antarsuar
  14-11-2007
  Vendndodhja
  ne kabul tu bo plazh
  Postime
  784
  pranej kemi ligje nam ne se i ben ky tipi rrezik
  njeher tu pi kafe me shoket nigjove te tavolina ngjitur njerin qe i thoshte tjetrit(TA DIJA SA LEHT MERRET UNIVERSITETI DO KISHA BER DHE SHKOLLEN E MESME)
  gjona qe ndodhim po he.jetojm ne tiron hahahhaha

 5. #5
  Citim Postuar m par nga Capkenja Lexo Postimin
  Diploma bachelor nuk eshte as kater vjet as dy vjet por eshte tre vjet universitet dhe me deshire dy vjet master. bachelor ( tani une nuk jam e sigurte se si funksionon ne tirane) por ne zvicer eshte si nje diplome universitare sepse ti jep edhe tezen ne fund te kti tre vjetorit, ben edhe stazh. nuk eshte hera e pare qe degjojme gjera te tilla persa i perket diplomave falco, ama bachelor nuk eshte diplome falco, nese eshte marre ndershmerisht.... nejse ne shqiperi mund te ndodhi gjithcka
  Diploma bachelor eshte diplome universiteti. Ket ne Amerike behet per 4 vjet zakonisht, po nese do e mbaron dhe per 2 vjet, nuk ka shume rendesi kohezgjatja.

  Fallco ama mund te merren sa te duash, po nese verifikohen tamam atere del qe eshte fallco.

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 17-01-2013, 12:29
 2. Tahiraj: Rrefime mbi luften ne Kosove
  Nga Kuksjan_forever n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 09-11-2010, 14:42
 3. Kryepeshkopi Anastas ende pret nnshtetsin shqiptare
  Nga Arrnubi n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 130
  Postimi i Fundit: 19-08-2009, 07:39
 4. "Dr. dituria"
  Nga Sabriu n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 18-12-2008, 06:32
 5. Debat mes anti liberalve dhe liberalve
  Nga liridashes n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-03-2005, 19:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •