Close
Faqja 9 prej 37 FillimFillim ... 789101119 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 180 prej 728
  1. #161
    i/e regjistruar Maska e Sparkly
    Anëtarësuar
    09-04-2007
    Vendndodhja
    Bordeaux
    Postime
    2
    çudi gjithnje flitet vetem per politike...
    po mire te pakten a keni votuar ju apo nuk mundeni?!!

    Sido qe te jete mos u merzisni se gjerat nuk kane per te ndryshuar shume se po te krahasoni programet ndryshojne shume pak njeri nga tjetri ose te pakten kete thone dhe vete francezet...

    edhe nje pyetje po ketej nga Bordeaux nuk ka ndonje student shqiptar???

    Ndryshuar për herë të fundit nga Sparkly : 30-04-2007 më 08:56

  2. #162
    i/e regjistruar Maska e ELBASANLLIU
    Anëtarësuar
    31-05-2002
    Vendndodhja
    ATJE
    Postime
    91
    Sparkly....gjithnji per politike flitet se nga ajo varemi ne; qofshim pa letra, me letra, francez apo european...
    Kane votu ato qe kan te drejten dmth ato me nenshtetsi kurse ato qe se kane nenshtetsine nuk votojne...

    Gjanat isoj nuk i kane kto...plotsisht te kunderta...kot si thojne "e majte" dhe "e djathte"...Sarkozy-ja man politike kapitaliste...nen pretekstin se do rrisi "smick-un"...por ai deklaron se do mbroje patronatin...(patronat=mbartesit e pareve) kshu qe i bie t'jete politike KAPITALISTE...gjithsesi te djathtet gjithmone KAPITALISTE e kane politiken...dhe besome...kjo lloj politike nuk sjell has njehere barazi n'shoqeri...

    Megjithate per Studentet ska ndonje "rrezik" te vecante...sepse me te miret mund te punesohen ne France...sepse Sarkozy-ja mbeshtet politiken e emigrimit te Perzgjedhur...dmth qe do marri Ajkat e Shteteve te dobet...dhe nqs ja merr kte t'funit...ca do i ngelet shteti t'shkrete...nga ku edhe Kapitalizem....

    Pershnetje
    U BA CA U BA LENE MA....

  3. #163
    Engineer Maska e planeti_x
    Anëtarësuar
    29-12-2004
    Vendndodhja
    Verdalle
    Postime
    62

    Ndihme

    Mirdita te gjitheve!!
    Po kekoj ndihme, te di sa me shume se si behen
    dokumentat apo leje qendirmi ne france.
    A ka rregulla e kushte te veshtira?
    Provova te telefonoj ambasaden tone ne Paris, por nuk u pergjigj njeri!

    Ku mund te gjej informacion rreth keti problemi?

    Kushdo qe din ndonje gje, eshte i lutur te me shpjegoje dhe mua.


    Faleminderit!!

  4. #164
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Pershendetje Per Shqipet QE Ndodhen Ne France KAlofshni Sa me Kendshem

  5. #165
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    01-12-2005
    Postime
    363
    planeti x, ma c'arsye kerkon ti qe shteti francez te te jape leje qendrimi? si dhe pse do te vish? pa kete informacion as une por besoj as ambasada nuk te pergjigjet dot

  6. #166
    Shqipetar i dashur Maska e Never Say Never
    Anëtarësuar
    22-11-2002
    Vendndodhja
    Paris
    Postime
    33

    Thumbs down Sarkozi fitimtar

    I zhgenjyer per kete zgjedhje te francezve. çfare me beri pershtypje ne keto zgjedhje ishte roli gjithmone e me i madh i sondazheve qe gjithmone e me teper i afrohen realitetit.
    Nje pyetje. A e ka njeri idene se kush eshte politika e Sarkos per Kosoven? Sonte e degjova qe foli per mesdheun por ne vija te pergjithshme.

    @+
    Love And You'll Be Loved

  7. #167
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Pershendetje Per Djalin e Dajes Sim Qe Ndodhet Ne France...

  8. #168
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    01-12-2005
    Postime
    363
    e ndaj zhgenjmin tend never say never. nuk di c'te them per kosoven por fakti qe eshte pro amerikan mbase do jete gje pozitive per kosoven ne lidhje me statusin. s'di ne fakt. ate qe di eshte se sarkozy qenka maipulator i rangut te pare: mbaj mend si talleshin mediat kur pati thene se mendonte per elisee cdo mengjes kur rruhej. dhe kush dilte hapur si mbeshtetes i sarkozy, i viheshin te gjithe me media e me opinion publik (kujtoni doc gyneco me fillim) dhe tani ma zgjedhin president te republikes. kam nje fjale ne maje te gjuhes per francezet qe me mire s'po e them.

  9. #169
    i/e regjistruar Maska e BaBa
    Anëtarësuar
    12-03-2006
    Vendndodhja
    Facebook.com/BabaAlbanian
    Postime
    4,061
    Citim Postuar më parë nga ELBASANLLIU
    Sparkly....gjithnji per politike flitet se nga ajo varemi ne; qofshim pa letra, me letra, francez apo european...
    Kane votu ato qe kan te drejten dmth ato me nenshtetsi kurse ato qe se kane nenshtetsine nuk votojne...

    Gjanat isoj nuk i kane kto...plotsisht te kunderta...kot si thojne "e majte" dhe "e djathte"...Sarkozy-ja man politike kapitaliste...nen pretekstin se do rrisi "smick-un"...por ai deklaron se do mbroje patronatin...(patronat=mbartesit e pareve) kshu qe i bie t'jete politike KAPITALISTE...gjithsesi te djathtet gjithmone KAPITALISTE e kane politiken...dhe besome...kjo lloj politike nuk sjell has njehere barazi n'shoqeri...

    Megjithate per Studentet ska ndonje "rrezik" te vecante...sepse me te miret mund te punesohen ne France...sepse Sarkozy-ja mbeshtet politiken e emigrimit te Perzgjedhur...dmth qe do marri Ajkat e Shteteve te dobet...dhe nqs ja merr kte t'funit...ca do i ngelet shteti t'shkrete...nga ku edhe Kapitalizem....

    Pershnetje

    I paske hyr me turinje politikes he Elbasanlliu

    Ame ckemi ane ca ke ba nai gja ca thot jeta mir tkam ke hum fare e burr ca ban kshu se me zor tkemi ajd ajd Tpershendes nga Skampa me kangen e kampionve

    Respekt BABA.

  10. #170
    i/e regjistruar Maska e BaBa
    Anëtarësuar
    12-03-2006
    Vendndodhja
    Facebook.com/BabaAlbanian
    Postime
    4,061
    Citim Postuar më parë nga ELBASANLLIU
    Sparkly....gjithnji per politike flitet se nga ajo varemi ne; qofshim pa letra, me letra, francez apo european...
    Kane votu ato qe kan te drejten dmth ato me nenshtetsi kurse ato qe se kane nenshtetsine nuk votojne...

    Gjanat isoj nuk i kane kto...plotsisht te kunderta...kot si thojne "e majte" dhe "e djathte"...Sarkozy-ja man politike kapitaliste...nen pretekstin se do rrisi "smick-un"...por ai deklaron se do mbroje patronatin...(patronat=mbartesit e pareve) kshu qe i bie t'jete politike KAPITALISTE...gjithsesi te djathtet gjithmone KAPITALISTE e kane politiken...dhe besome...kjo lloj politike nuk sjell has njehere barazi n'shoqeri...

    Megjithate per Studentet ska ndonje "rrezik" te vecante...sepse me te miret mund te punesohen ne France...sepse Sarkozy-ja mbeshtet politiken e emigrimit te Perzgjedhur...dmth qe do marri Ajkat e Shteteve te dobet...dhe nqs ja merr kte t'funit...ca do i ngelet shteti t'shkrete...nga ku edhe Kapitalizem....

    Pershnetje

    I paske hyr me turinje politikes he Elbasanlliu

    Ame ckemi ane ca ke ba nai gja ca thot jeta mir tkam ke hum fare e burr ca ban kshu se me zor tkemi ajd ajd Tpershendes nga Skampa me kangen e kampionve

    Respekt BABA.

  11. #171
    Engineer Maska e planeti_x
    Anëtarësuar
    29-12-2004
    Vendndodhja
    Verdalle
    Postime
    62
    Citim Postuar më parë nga babybell
    planeti x, ma c'arsye kerkon ti qe shteti francez te te jape leje qendrimi? si dhe pse do te vish? pa kete informacion as une por besoj as ambasada nuk te pergjigjet dot
    Une per momentin punoj per nje kompani franceze ne shqiperi dhe nepermjet punes kam ardhur disa here dhe ne france.
    Me sa shikoj, po te kembnguli shume, mund tua mbush mendjen ketyre te me kalojne me pune ketu. Por para se te kerkoj nje gje te tille, dua te di per lejen e qendrimit. A jep shteti francesh nenshtetsi a ndonje gje te tille.
    Se pastaj do me pelqente te merrja dhe nusen andej (pa te ku te shkoj )

    Dmth, duke patur nje pune te rregullt, sa mundesi kam dhe pse sa kohe, te marr leje qendrimin ne france.

    Shume faleminderit per keshillat!!

  12. #172
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar më parë nga planeti_x
    Une per momentin punoj per nje kompani franceze ne shqiperi dhe nepermjet punes kam ardhur disa here dhe ne france.
    Me sa shikoj, po te kembnguli shume, mund tua mbush mendjen ketyre te me kalojne me pune ketu. Por para se te kerkoj nje gje te tille, dua te di per lejen e qendrimit. A jep shteti francesh nenshtetsi a ndonje gje te tille.
    Se pastaj do me pelqente te merrja dhe nusen andej (pa te ku te shkoj )

    Dmth, duke patur nje pune te rregullt, sa mundesi kam dhe pse sa kohe, te marr leje qendrimin ne france.

    Shume faleminderit per keshillat!!

    Nenshtetesine franceze nuk mund ta kerkosh dot me anen e punes qe ben edhe pse ti punon per nje kompani franceze.
    Duhet te kesh ne fillim nje leje qendrimi ne France gati per 5 vjet dhe vetem pas ketyre viteve mund te besh nje kerkese per nenshtetesi franceze..
    Kerkesa zgjat gati dy vjet dhe jo gjithmone mund te jepet,pasi per te qene francez duhet te plotesosh shume kritere dhe te kesh nje integrim te barabarte me vendasit..

    te uroj shanc
    "Carpe Diem"

  13. #173
    Shqipetar i dashur Maska e Never Say Never
    Anëtarësuar
    22-11-2002
    Vendndodhja
    Paris
    Postime
    33

    Exclamation dokumentat ne France

    DI_ANA e ka pershkruar shume qarte marrjen e nenshtetesise.
    Kurse per sa i perket lejes se qendrimit duhet qe te besh nje kerkese per leje qendrimi salarié. Per kete duhet te kesh:
    1. Nje promesse d'embauche écrite (nje premtim te shkruar punesimi (fjale per fjale)) nga nje firme franceze, e cila duhet te justifikoje faktin perse te puneson ty dhe perse nuk puneson nje francez per te njejtin post.
    2. duhet te plotesosh ti dhe firma nje kontrate ku jepen rroga etj etj.
    3. Shume e rendesishme por qe nuk shkruhet ne asnje vend => duhet te besh nje leter motivimi per je justifikuar PSENE?

    ka dhe pika te tjera por keto jane me te rendesishmet ne mos gaboj. Nese ata te firmes tende mund te te sigurojne keto atehere gjerat jane me te thjeshta per ty.

    nese ke pyetje te tjera mos hezito

    @+
    Love And You'll Be Loved

  14. #174
    revolucionar Maska e bOndi_oo7
    Anëtarësuar
    18-10-2005
    Vendndodhja
    Shkup
    Postime
    704
    Pershendetje per gjithe ju qe gjendeni ne France,

    Sonte eshte nata e pare e Festivalit "Eurovision" . Mos harroni se duhet votuar per Shqiperine.
    Punë, djersë, dashuri mes njerëzve dhe ndaj atëdheut.

  15. #175
    azagori Maska e Korca_Reli
    Anëtarësuar
    01-11-2006
    Vendndodhja
    Chicago U.S.A.
    Postime
    355
    Citim Postuar më parë nga bOndi_oo7
    Pershendetje per gjithe ju qe gjendeni ne France,

    Sonte eshte nata e pare e Festivalit "Eurovision" . Mos harroni se duhet votuar per Shqiperine.
    Dhe sigurisht qe te gjthe Shqiptaret do votojme per kengen perfaqesuese ne eurovision, e cila ishte:

    FANTASTIKE

  16. #176
    Engineer Maska e planeti_x
    Anëtarësuar
    29-12-2004
    Vendndodhja
    Verdalle
    Postime
    62
    Citim Postuar më parë nga Never Say Never
    nese ke pyetje te tjera mos hezito
    Shume faleminderit per shpjegimet!!

    Kam dhe nje pyetje tjeter (per momentin)
    A me mjafton leja e qendrimit qe te bej kerkesen qe nje persen tjeter nga Shqiperia te vi tek une??
    Sepse per momentin jam i fejuar, para se te "nisem" (nqs do nisem ndonjeher per france) do martohem. Puna eshte te marr dhe "PITIN" (nuk i them dot Grua )

    Apo me mire eshte te nisem dhe te bej dok. a lejet e qendrimit pa u martuar, e pastaj te martohem??

    Gjithe te mirat dhe faleminderit!!

  17. #177
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-12-2006
    Postime
    21
    Citim Postuar më parë nga planeti_x
    Shume faleminderit per shpjegimet!!

    Kam dhe nje pyetje tjeter (per momentin)
    A me mjafton leja e qendrimit qe te bej kerkesen qe nje persen tjeter nga Shqiperia te vi tek une??
    Sepse per momentin jam i fejuar, para se te "nisem" (nqs do nisem ndonjeher per france) do martohem. Puna eshte te marr dhe "PITIN" (nuk i them dot Grua )

    Apo me mire eshte te nisem dhe te bej dok. a lejet e qendrimit pa u martuar, e pastaj te martohem??

    Gjithe te mirat dhe faleminderit!!
    mirembrema po ke te drejt te besh kerkesen pergjigja te vjen per nje jave por nuk i dihet aprovohet apo jo...me e mira eshte te beshe martesen para se te vish keshtu ben nje kerkes per bashkim familje...e mira eshte qe gruaja te dij te flasi frengjisht edhe ti ti gjesh nje kontrat pune ketu sepse me ligjet e reja qe do dalin nuk ke per te patur shume shance.

  18. #178
    Perjashtuar Maska e BuB@
    Anëtarësuar
    15-05-2007
    Vendndodhja
    Në Planetin e kaltër !
    Postime
    102
    Bonjour à tous les Albanais de France !

    Ju përshëndes të gjithve duke ju uruar çdo të mir në kët jetë dhe dans l'autre

    Votre ami, BuB@

    Mes salutations les meillieurs.

  19. #179
    Not Interested ! Maska e Marijuana85
    Anëtarësuar
    13-01-2007
    Vendndodhja
    Home for a while and soon back to U.K :)
    Postime
    683
    Tung !!
    E kam nje pyetje per Shqiparet (nga Kosova, ose Mali i Zi ...) se jetojn ne France.
    Kur ju pyet dikush se qfar nenshtetsi keni ose kan prindert e juaj , cila eshte pergjegja juaj ?
    => "Albanais(e) ?, ose Kosovar(e)" ?
    shpesh here kur me ka pyetur dikush i kam then se jem "Albanaise" dhe nuk e ka kuptuar pse nuk thojsha "Kosovare" ...
    Per veti, mendoj se fjala "Kosovar(e)" ne gjuhen frenge me duket jo e bukur dhe diskriminative.

    ju pershendes
    Think only of the past as its remembrance gives you pleasure. J. Austen

  20. #180
    Juventini Maska e EkOnOmIsTi
    Anëtarësuar
    22-05-2005
    Vendndodhja
    Pse Do Vish Dhe Ti ?
    Postime
    2,406
    Pershendetje gjith shqiptarve qe ndodhen ne franc
    S |< R /\ p /\ |_ |
    Skrapali.Babuc.Pianec.Do.Me.Se.Kam.Sa.Te.Duash

Faqja 9 prej 37 FillimFillim ... 789101119 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Gjergj Kastriot Skënderbeu
    Nga Arbushi në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 434
    Postimi i Fundit: 18-09-2022, 06:57
  2. Si lindi harmonia fetare në Shqipëri?
    Nga Albo në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 127
    Postimi i Fundit: 27-10-2010, 08:41
  3. Paketa e propozuar nga Ahtisari për statusin final të Kosovës
    Nga Nice_Boy në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 451
    Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59
  4. Rexhep Qosja: Të vërtetat e vonuara
    Nga ARIANI_TB në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 19-09-2006, 20:51
  5. TOP10 i kinematogarfise boterore
    Nga autori në forumin Kinematografia dhe televizioni
    Përgjigje: 29
    Postimi i Fundit: 15-06-2005, 10:07

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •