Close
Faqja 1 prej 37 12311 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 728
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Siara
  Antarsuar
  20-10-2002
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Shqiptart n Franc

  Pershendetje te gjitheve !!!

  Si fillim do te doja te thoja qe mendimi fillestar per hapjen e kesaj teme ishte ti drejtohesha studenteve qe ndodhen ne France, por me deshiren e mire qe kjo teme perve faktit qe do na beje te ndjehemi me prane njeri tjetrit, duhet te jape dhe kontributin e saj ne zgjidhjen e problemeve te shumta qe keta te fundit mund te kene ne kete vend, mendova se do ishte me frytdhenese qe te shkembenim mendime dhe me shqiptaret e tjere qe ndodhen ketu per arsye te ndryshme(perve studimeve).
  Keshtu pra po e perseris edhe njehere kjo teme eshte e hapur per te gjithe shqiptaret qe ndodhen ne France.

  P.s Ketu sigurisht mund te flisni dhe mbi eksperiencat tuaja pozitive, pasi nuk eshte vetem teme problematike ... LOL...
  Ai qe sheh me syrin e te mires edhe kur mendon, mendon mire. Ai qe mendon mire arrin te gjeje kuptimin e kesaj jete dhe ta shijoje ate.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e juliano1
  Antarsuar
  03-09-2002
  Postime
  144
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  nuk e di sa vjet ke ne france por une kam vetem 4 muaj
  ndodhem ne rouen normandi
  kam nje problem te vogel me caf-in
  nqs ke degjuar
  une carte de sejour fr nuk kam por kam ate it
  dhe nuk perfitoj dot nga caf-i ndihmen per shtepi se nuk e kam carten
  po une jam i regjistruar rregullishte ne shkolle
  ke ndonje ide
  se kur te bej carten fr e kam mbaruar shkollen se jam ne fr vetem per nje vite
  ku jeton ne fr?
  .....................................
  .....................................
  ------------------------------
  --------------------------------

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Siara
  Antarsuar
  20-10-2002
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Pershendetje Julian, te uroj mireseardhjen ne kete forum meqe je i pari qe shkruan ketu dhe uroj te gjesh pergjigjen e pyetjeve te tua apo zgjidhjen e ndonje problemi.
  Faktikisht une nuk kam vite ne France sikurse mendon ti, perkundrazi kam me pak kohe se sa ty, vese 2 muaj. Une ndodhem ne Pau (jug te Frances) dhe ketu nuk p
  Ai qe sheh me syrin e te mires edhe kur mendon, mendon mire. Ai qe mendon mire arrin te gjeje kuptimin e kesaj jete dhe ta shijoje ate.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Siara
  Antarsuar
  20-10-2002
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  ooopsss !

  Me fal qe nje gabim teknik...
  Pra ndodhem ne Pau dhe ketu nuk ka shqiptare te pakten une nuk njoh asnje, dhe kam fatin te kem shume miq franceze te cilet me kane ndihmuar per gjithka, dhe tashme pak a shume i di se si funksionojne gjerat ketu.
  Tani konkretisht per problemin qe kishe ti do te thoja qe une kam rreth 2 jave qe kam paraqitur dokumentacionin tek CAF, dhe me sa di une nje nder kushtet eshte te kesh carte de sejour fr. Ti fare mire mund ta besh ate edhe pse do rrish vetem nje vit, pasi nuk vonohet shume si proedure. Une tashme kam bere kerkesen per Carte de sjour dhe po diten qe paraqita dokumentacionin me dhane nje leter qe quhet "rcpiss" deri ne marrjen e kartes, dhe nderkohe kete leter mund ta perdoresh ne vend te kesaj te fundit por gjithnje te shoqeruar me pasaporte. Pra per mendimin tim shko ne prefekture ku do te japin kete leter dhe me pas kete do ta paraqesesh tek CAF, edhe nese te vonohet sado pak proedura per paraqitjen dhe shqyrtimin e dokumentave te kartes kurdo qe te paraqitesh tek Caf keto te fundit pamvaresisht se kur e marrine kerkesen tende per burse, do te rimbursojne dhe per muajt qe kane kaluar, pra qe ma mberritjen tende ne France.
  Julian shpresoj te te kem ndihmuar sado pak, gjithsesi nese ke ndonje gje te paqarte ose ndonje pyetje tjeter une jam e gatshme te te ndihmoj , apo dhe kushdo tjeter qe mund te kete deshire mund te te pergjigjet ketu.

  Me respekt Siara !
  Ndryshuar pr her t fundit nga Siara : 03-12-2002 m 16:18
  Ai qe sheh me syrin e te mires edhe kur mendon, mendon mire. Ai qe mendon mire arrin te gjeje kuptimin e kesaj jete dhe ta shijoje ate.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e juliano1
  Antarsuar
  03-09-2002
  Postime
  144
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  flm per pergjigjen siara
  po problemi im eshte pak me i nderlikuar
  gjithsesi flm edhe njehere
  juliano1
  .....................................
  .....................................
  ------------------------------
  --------------------------------

 6. #6
  Lady_ In_ Red Maska e annaiss
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  France
  Mosha
  42
  Postime
  45
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Me v'la moi aussi

  Ca va vous deux ??

  Ok juli pa he i here si e kishe hallin ti lal se per mua Siara ta ka shpjegu shume mire, por s'paska kap ate pike qe doje ti.
  Qe thu ti dhe nje shoqja ime e ka be keshtu si puna jote dmth ajo jeton ne milano dhe ka ardh ketu me programin erasmus (nuk e di ne dhe ti i tille)
  Ok deri ktu... asaj qe thu ti i kazm kerku vetem docs e shkolles franceze dhe per sejour ajo ka shpjegu rastin e vet dhe mqs ka nje dhome ne nje konvikt ata i rimboursojne 50 %. Ajo ka ham un compte banquaire et illui verse aret ne fund te muajit. Ti bej nje gje: ze nje shok tamam qe pasi ti te kthehesh ne itali te ti terheqi gjithe paret nga compti jot te ti dergoje dhe te mbylli comptin. volia mec

  Bref, ku je ti ne fr ne ca qyteti ?


  Bububja sa shume llapa
  Ika se mbase shifena noiher te tre
  Ah po une jetoj ne Epinal dans les Vosges. Kam ktu 5 via e i cik

  Pacim te dyve
  E dua shiun sepse eshte i vetmi moment kur mund te qaj me koken lart...

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e juliano1
  Antarsuar
  03-09-2002
  Postime
  144
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  pikes i ke rene
  jam me programin erasmus
  po problemi eshte se ne caf me thane se kur te marre carten
  atehere me japin dhe ndihemen
  pra nqs e bej carten ne shkurt me japin vetem muajt e qe vine pas tij
  une jam i sigurte qe e mare andej nga shkurti se jane pak remuje ketej nga rouen ( normandi )
  shoqja jote ka qene me fat
  se une vajta dhe ma mbyllen deren
  po me qe e thua ti po iki dhe njehere ndoshta po bie ne ndonje person te mire
  po ligji fr thote o me sakte regullorja e cafit
  pa carte pa ndihme
  do te kthej pergjigje nqs bej ndonje gje
  flm per ndihmen
  juliano1
  .....................................
  .....................................
  ------------------------------
  --------------------------------

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e ELBASANLLIU
  Antarsuar
  31-05-2002
  Vendndodhja
  ATJE
  Postime
  91
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  SALUT TOUT LE MONDE

  CA VA BIEN? LA VIE TRANKIL?

  QUOI DE NEUF?

  HA MER MIRE JENI? CA VENI TE FRANCES JENI?
  U BA CA U BA LENE MA....

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e ELBASANLLIU
  Antarsuar
  31-05-2002
  Vendndodhja
  ATJE
  Postime
  91
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Il y a-t-il quelqu'un en France?

  KA APO SKA NJERI KNEJ KA UN?
  U BA CA U BA LENE MA....

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Siara
  Antarsuar
  20-10-2002
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ouiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

  IL faut crire "il y a quelqu'un" ou "y a-t-il quelqu'un"

  Nous ne sommes que deux ici je crois.
  Attendons les autres...

  A bientot !
  Ai qe sheh me syrin e te mires edhe kur mendon, mendon mire. Ai qe mendon mire arrin te gjeje kuptimin e kesaj jete dhe ta shijoje ate.

 11. #11
  pa he!... Maska e korar
  Antarsuar
  18-10-2002
  Vendndodhja
  NO god'S LAND
  Postime
  666
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Toutes les deux se valent mais...
  "Oj nan moj, thenke, a ma ep thiken ta prej Ameriken?"

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e ELBASANLLIU
  Antarsuar
  31-05-2002
  Vendndodhja
  ATJE
  Postime
  91
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  MAIS QUOI ?

  HEI SIARA ME VJEN KEQ POR SHKRUHET SIC E SHKROJTA UN.

  O KORCA D'OU NOUS PARLES TU?

  DIARA SI SHKOJN STUDIMET?
  U BA CA U BA LENE MA....

 13. #13
  pa he!... Maska e korar
  Antarsuar
  18-10-2002
  Vendndodhja
  NO god'S LAND
  Postime
  666
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Jo o shoku jo, nuk shkruhet si e shkruajte ti por si e shkruajti Siara dhe ajo "mais" ishte sepse njera perdoret ne gjuhen e folur-langage parl- kurse tjetra ne shkrimet- langage crit.

  Ahh! moi je parle de la Belgique voisine.
  "Oj nan moj, thenke, a ma ep thiken ta prej Ameriken?"

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e ELBASANLLIU
  Antarsuar
  31-05-2002
  Vendndodhja
  ATJE
  Postime
  91
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  OK E KUPTOVA GABIMIN.KERKOJ FALJE PRA.

  CA MENONI PER FRANCEZT?

  KTU KU JAM UN JANE TE GJITHE ROB TE DEGJENERUM
  U BA CA U BA LENE MA....

 15. #15
  pa he!... Maska e korar
  Antarsuar
  18-10-2002
  Vendndodhja
  NO god'S LAND
  Postime
  666
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Comment devenir riche???
  Acheter un francais au prix qu'il vaut et le revendre au prix qu'il croit valoir!!!

  Pourquoi les autoroutes francaises ne sont-elles pas claires?
  Parce que les francais se prennent pour des lumieres!

  Ja po te jap ketu lart nje vezhgim te shumices mbi francezet.
  Ke rene keq shoku; jo atje ku je ti po kudo te vesh ne France te njejtet franceze do takosh: mendjemedhenje, egocentrike, egoiste, shoviniste(!) etj., etj.
  E pranoj qe ka edhe perjashtime-shume te pakta- por atij qe me kundershton i them: "Mjere ti o shok!".
  "Oj nan moj, thenke, a ma ep thiken ta prej Ameriken?"

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e ELBASANLLIU
  Antarsuar
  31-05-2002
  Vendndodhja
  ATJE
  Postime
  91
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  AH MER LAL CA BASH ? KUR NA KA ZAN RROTA BISHTIN KSHU ASHT?SKE CA ME I BA.

  TI KORCA ME CA MERRESH?
  U BA CA U BA LENE MA....

 17. #17
  ....... E pergjuar....... Maska e vana
  Antarsuar
  08-11-2002
  Vendndodhja
  Ku jam une......Nuk je ti!....(Ndoshta jemi duke luajtur kukamcefti) ....
  Postime
  346
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Hey une duhet te iki ne Paris, per 4 dite, per pushime, dhe desha me ju pyet cfare duhet me vizituar, ndonje gje te vecante (dihet Versailles, Tourr-eiffel, Opera, Champs Elisee, dhe Moulin Rouge, ndonje gje tjeter????????

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e ELBASANLLIU
  Antarsuar
  31-05-2002
  Vendndodhja
  ATJE
  Postime
  91
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  AH MOJ MOTER UN JAM ICIK SI LARG PARISIT. I TEK HER KAM SHKU NPARIS DERI IMEN DHE SDI ME TE THENE CFARE TE VIZITOSH.

  DESOLE
  U BA CA U BA LENE MA....

 19. #19
  ....... E pergjuar....... Maska e vana
  Antarsuar
  08-11-2002
  Vendndodhja
  Ku jam une......Nuk je ti!....(Ndoshta jemi duke luajtur kukamcefti) ....
  Postime
  346
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Po ndonji tjeter a ka qe te me japi disa informacione pak me te qarta?
  Se me kan thane qe duhet me pasur shume kujdes ne Metropolitan se te vjedhin, nuk e di a eshte e vertet?

 20. #20
  pa he!... Maska e korar
  Antarsuar
  18-10-2002
  Vendndodhja
  NO god'S LAND
  Postime
  666
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Nuk mund te mos shkosh ne LOUVRE...
  "Oj nan moj, thenke, a ma ep thiken ta prej Ameriken?"

Faqja 1 prej 37 12311 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Gjergj Kastriot Sknderbeu
  Nga Arbushi n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 432
  Postimi i Fundit: 23-02-2018, 13:46
 2. Si lindi harmonia fetare n Shqipri?
  Nga Albo n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 127
  Postimi i Fundit: 27-10-2010, 08:41
 3. Paketa e propozuar nga Ahtisari pr statusin final t Kosovs
  Nga Nice_Boy n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 451
  Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59
 4. Rexhep Qosja: T vrtetat e vonuara
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 19-09-2006, 20:51
 5. TOP10 i kinematogarfise boterore
  Nga autori n forumin Kino-Televizioni npr Bot
  Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 15-06-2005, 10:07

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •