Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 61
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,304
  Postimet n Bllog
  4

  Deklarata e pavarsis s Kosovs

  Deklarata e Pavarsis s Kosovs

  T mbledhur n mbledhje t jashtzakonshme m 17 shkurt 2008, n kryeqytetin e Kosovs, n Prishtin,

  Duke iu prgjigjur thirrjes s popullit pr t ndrtuar nj shoqri q respekton dinjitetin njerzor dhe afirmon krenarin dhe synimet e qytetarve t saj,

  T zotuar pr tu prballur m trashgimin e dhembshme t s kaluars s afrt n frym t pajtimit dhe faljes,

  T prkushtuar ndaj mbrojtjes, promovimit dhe respektimit t diversitetit t popullit ton,

  Duke riafirmuar dshirn ton pr tu integruar plotsisht n familjen euroatlantike t demokracive,

  Duke vrejtur se Kosova sht nj rast special q del nga shprbrja jokonsensuale e Jugosllavis dhe nuk sht presedan pr cilndo situat tjetr,

  Duke rikujtuar vitet e konfliktit dhe dhuns n Kosov q shqetsuan ndrgjegjen e t gjith popujve t civilizuar,

  Mirnjohs q bota intervenoi m 1999 duke hequr n kt mnyr qeverisjen e Beogradit mbi Kosovn, dhe vendosur Kosovn nn administrimin e prkohshm t Kombeve t Bashkuara,

  Krenar q Kosova q ather ka zhvilluar institucione funksionale, multietnike t demokracis q shprehin lirisht vullnetin e qytetarve tan,

  Duke rikujtuar vitet e negociatave t sponsorizuara ndrkombtarisht ndrmjet Beogradit dhe Prishtins mbi shtjen e statusit ton t ardhshm politik,

  Duke shprehur keqardhje q nuk u arrit asnj rezultat i pranueshm pr t dyja palt prkundr angazhimit t mirfillt t udhheqsve tan,

  Duke konfirmuar se rekomandimet e t Drguarit Special t Kombeve t Bashkuara, Martti Ahtisaari, i ofrojn Kosovs nj korniz gjithprfshirse pr zhvillimin e saj t ardhshm, dhe jan n vij me standardet m t larta europiane pr t drejtat t njeriut dhe qeverisjen e mir,

  T vendosur q ta shohim statusin ton t zgjidhur n mnyr q ti jipet popullit ton qartsi mbi t ardhmen e vet, t shkohet prtej konflikteve t s kaluars dhe t realizohet potenciali i plot demokratik i shoqris son,

  Duke nderuar t gjith burrat dhe grat q bn sakrifica t mdha pr t ndrtuar nj t ardhme m t mir pr Kosovn,

  1. Ne, udhheqsit e popullit ton, t zgjedhur n mnyr demokratike, nprmjet ksaj Deklarate shpallim Kosovn shtet t pavarur dhe sovran. Kjo shpallje pasqyron vullnetin e popullit ton dhe sht n pajtueshmri t plot me rekomandimet e t Drguarit Special t Kombeve t Bashkuara, Martti Ahtisaari, dhe Propozimin e tij Gjithprfshirs pr Zgjidhjen e Statusit t Kosovs.

  2. Ne shpallim Kosovn nj republik demokratike, laike dhe multietnike, t udhhequr nga parimet e jodiskriminimit dhe mbrojtes s barabart sipas ligjit. Ne do t mbrojm dhe promovojm t drejtat e t gjitha komuniteteve n Kosov dhe krijojm kushtet e nevojshme pr pjesmarrjen e tyre efektive n proceset politike dhe vendimmarrse.

  3. Ne pranojm plotsisht obligimet pr Kosovn t prmbajtura n Planin e Ahtisarit, dhe mirpresim kornizn q ai propozon pr t udhhequr Kosovn n vitet n vijim. Ne do t zbatojm plotsisht ato obligime, prfshir miratimin prioritar t legjislacionit t prfshir n Aneksin XII t tij, veanrisht at q mbron dhe promovon t drejtat e komuniteteve dhe pjestarve t tyre.

  4. Ne do t miratojm sa m shpejt q t jet e mundshme nj kushtetut q mishron zotimin ton pr t respektuar t drejtat e njeriut dhe lirit themelore t t gjith qytetarve tan, posarisht ashtu si definohen me Konventn Europiane pr t Drejtat e Njeriut. Kushtetuta do t inkorporoj t gjitha parimet relevante t Planit t Ahtisaarit dhe do t miratohet nprmjet nj procesi demokratik dhe t kujdesshm.

  5. Ne mirpresim mbshtetjen e vazhdueshme t bashksis ndrkombtare pr zhvillimin ton demokratik nprmjet t pranive ndrkombtare t themeluara n Kosov n baz t Rezoluts 1244 t Kshillit t Sigurimit t Kombeve t Bashkuara (1999). Ne ftojm dhe mirpresim nj prani ndrkombtare civile pr t mbikqyrur zbatimin e Planit t Ahtisaarit dhe nj mision t sundimit t ligjit t udhhequr nga Bashkimi Europian. Ne, po ashtu, ftojm dhe mirpresim NATO-n q t mbaj rolin udhheqs n pranin ndrkombtare ushtarake dhe t zbatoj prgjegjsit q i jan dhn sipas Rezoluts 1244 t Kshillit t Sigurimit t Kombeve t Bashkuara (1999) dhe Planit t Ahtisaarit, deri n at koh kur institucionet e Kosovs do t jen n gjendje t marrin kto prgjegjsi. Ne do t bashkpunojm plotsisht m kto prani n Kosov pr t siguruar paqen, prosperitetin dhe stabilitetin n t ardhmen n Kosov.

  6. Pr arsye t kulturs, gjeografis dhe historis, ne besojm se e ardhmja jon sht n familjen europiane. Pr kt arsye, ne shpallim synimin ton pr t marr t gjitha hapat e nevojshm pr t siguruar antarsim t plot n Bashkimin Europian sapo q t jet e mundshme dhe pr t zbatuar reformat e krkuara pr integrim europian dhe euroatlantik.

  7. Ne i shprehim mirnjohje Organizats s Kombeve t Bashkuara pr punn q ka br pr t na ndihmuar n rimkmbjen dhe rindrtimin pas lufte dhe ndrtimin e institucioneve t demokracis. Ne jemi t prkushtuar t punojm n mnyr konstruktive me Organizatn e Kombeve t Bashkuara gjersa ajo vazhdon punn e saj n periudhn n vijim.

  8. Me pavarsin vie detyra e antarsis s prgjegjshme n bashksin ndrkombtare. Ne e pranojm plotsisht kt detyr dhe do ti prmbahemi parimeve t Karts s Kombeve t Bashkuara, Aktin Final t Helsinkit, akteve tjera t Organizats pr Siguri dhe Bashkpunim n Europ, obligimeve ligjore ndrkombtare dhe parimeve t marrdhnieve t mira ndrkombtare q shnojn marrdhniet ndrmjet shteteve. Kosova do t ket kufijt e saj ndrkombtar ashtu si jan parapar n Aneksin VIII t Planit t Ahtisaarit, dhe do t respektoj plotsisht sovranitetin dhe integritetin territorial t t gjith fqinjve tan. Kosova, po ashtu, do t prmbahet nga krcnimi apo prdorimi i forcs n cilndo mnyr q sht jokonsistente me qllimet e Kombeve t Bashkuara.

  9. Ne, nprmjet ksaj Deklarate, marrim obligimet ndrkombtare t Kosovs, prfshir ato t arritura n emrin ton nga Misioni i Administrats s Prkohshme t Kombeve t Bashkuara n Kosov (UNMIK), si dhe obligimet e traktateve dhe obligimet tjera t ish-Republiks Socialiste Federative t Jugosllavis ndaj t cilave obligohemi si ish-pjes konstituive, prfshir konventat e Vjens pr marrdhniet diplomatike dhe konsullore. Ne do t bashkpunojm plotsisht me Tribunalin Penal Ndrkombtar pr ish-Jugosllavin. Ne synojm t krkojm antarsim n organizatat ndrkombtare, n t cilat Kosova do t synoj t kontribuoj pr qllime t paqes dhe stabilitetit ndrkombtar.

  10. Kosova shpall zotimin e saj ndaj paqes dhe stabilitetit n rajonin ton t Europs Juglindore. Pavarsia jon e sjell n fund procesin e shprbrjes s dhunshme t Jugosllavis. Gjersa ky proces ka qen i dhembshm, ne do t punojm pa pushim pr ti kontribuar nj pajtimi q do t lejonte Europn Juglindore t shkoj prtej konflikteve t s kaluars dhe t farkoj lidhje t reja rajonale t bashkpunimit. Pr kt arsye, do t punojm s bashku me fqinjt tan pr t avansuar t ardhmen ton t prbashkt europiane.

  11. Ne shprehim, n veanti, dshirn ton pr t vendosur marrdhnie t mira me t gjith fqinjt tan, prfshir Republikn e Serbis, me t ciln kemi marrdhnie historike, tregtare dhe shoqrore, t cilat synojm ti zhvillojm m tej n t ardhmen e afrt. Ne do t vazhdojm prpjekjet tona pr ti kontribuar marrdhnieve t fqinjsis dhe bashkpunimit me Republikn e Serbis duke promovuar pajtimin ndrmjet popujve tan.

  12. Ne, nprmjet ksaj, afirmojm n mnyr t qart, specifike dhe t parevokueshme se Kosova do t jet ligjrisht e obliguar t plotsoj dispozitatat e prmbajtura n kt Deklarat, prshir ktu veanrisht obligimet e saj nga Plani i Ahtisaarit. N t gjitha kto shtje, ne do t veprojm n pajtueshmri n parimet e s drejts ndrkombtare dhe rezolutat e Kshillit t Sigurimit t Kombeve t Bashkuara, prfshir Rezolutn 1244 (1999). Ne shpallim publikisht se t gjitha shtetet kan t drejtn t mbshteten n kt Deklarat, dhe i bjm apel t na ofrojn prkrahjen dhe mbshtetjen e tyre.

  Kuvendi i Kosovs

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,304
  Postimet n Bllog
  4
  Kosova u shpall shtet i pavarur dhe sovran

  Prishtin, 17 shkurt - Deputett e Kuvendit t Kosovs njzri miratuan Deklaratn e Pavarsis duke e br Kosovn shtetin m t ri n bot. Nga dita e sotme vendi yn quhet Republika e Kosovs, e cila sht shprehje dhe mishrim i aspiratave t shum brezave pr liri dhe pavarsi. Pro deklarats votuan 109 deputet t pranishm n sall nga gjithsej 120 sa ka Kuvendi i Kosovs. Nuk ishin t pranishm deputett serb. Pas miratimit Deklarats s Pavarsis pr Kosovn shtet t pavarur, sovran dhe demokratik, deputett do t miratojn edhe simbolet shtetrore, flamurin dhe stemn.

  Kuvendi i Kosoves

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,304
  Postimet n Bllog
  4
  FJAL E PRESIDENTIT FATMIR SEJDIU N DITN E SHPALLJES S PAVARSIS S KOSOVS

  Prishtin, 17 shkurt 2008; Salla 1 Tetori I nderuar kryetar i Kuvendit t Kosovs, z. Jakup Krasniqi, I nderuar kryeministr i Kosovs, z. Hashim Thai, T nderuar deputet e ministra t Kuvendit t Kosovs, E nderuara familje e Presidentit Rugova,

  E nderuara familje Jashari,

  T nderuara familje t dshmorve t Kosovs,

  T nderuar prfaqsues t institucioneve t vendit,

  T nderuar prfaqsues t misioneve diplomatike n Kosov,

  Qytetar t dashur t Republiks s Kosovs,

  Zonja dhe zotrinj,

  Po flas para jush si President i Republiks s Kosovs t shpallur pasditen e sotme, ksaj t diele t 17 shkurtit t vitit 2008.

  Si e thash sot n fjaln time n Kuvend, dita e sotme e ndan historin e Kosovs n dysh; n epokat para dhe pas pavarsis. Pavarsin e Kosovs e kan krijuar breza t tr heronjsh t knduar e t paknduar me veprn e tyre jetsore, me punn e palodhshme e sakrificat q kan br. Pavarsin e shpallm para bots ne, populli i Kosovs, afr dy milion e gjysm njerz, prmes prfaqsuesve t popullit, t deputetve t ksaj legjislature, tash t Republiks s Kosovs, ngritn dorn n mbshtetje t Deklarats s Pavarsis. Mvetsin ton e shpallm para bots dhe me bekimin e saj, n mes miqsh tan, q u gjetn pran nesh para nj dekade, kur e keqja kishte prlar kt pjes t Ballkanit, por edhe m von, n kto vite t rimkmbjes s jets shoqrore, ekonomike e politike t vendit ton t shkatrruar nga okupimi e lufta. N kt fillim t shekullit t ri, t mileniumit t tret, po hyjm n familjen e madhe, n gjirin e kombeve t lira t bots, me pavarsi – si t barabart.

  Pr t’u br shtet m vete, komb n kuptimin politik t fjals, Kosova ka kaluar npr histori prpjekjesh e vuajtjesh gjat ekzistencs s vet, shpeshher n luft pr identitet politik, kulturor e historik si entitet m vete. Perandori t mdha e t vogla prej antike e kndej jan ngritur, kan lulzuar, e kan rn, ndrsa Kosova – si Dardani antike apo si njsi me identitet t veant prgjat historis – ka ruajtur substancn e vet me baz shumicn parashqiptare e shqiptare, dhe me pakicat etnike, q kan jetuar ktu npr shekuj prgjat evolucionit historik t ksaj hapsire gjeografike e politike.

  Pavarsin e Kosovs e shpallm sot, kur sapo jan mbushur dy vjet nga vdekja e Ibrahim Rugovs, burrit m t madh t Kosovs, themeltarit t shtetit ton. Rugova, Ati i Kombit ton, n kuptimin politik t fjals, dhe Adem Jashari, komandanti legjendar i Ushtris lirimtare t Kosovs, q mbush muajin tjetr 10 vjet t jets n amshim, pasi ra n altarin e liris n Prekaz, prbjn binomin e pandashm t pavarsis s Kosovs. Ibrahim Rugova e nxori Kosovn prej kaosit n organizim, me rend t brendshm demokratik e me struktura elementare shtetrore, deri edhe me prfaqsim diplomatik n brtham. Me kto dhe veprime t tjera ai ngriti dhe promovoi kulturn shtetformuese t Kosovs. Veprimi dhe organizimi kan qen palca kurrizore e aksionit politik t Ibrahim Rugovs, t Lidhjes Demokratike t Kosovs (LDK), t lvizjes m t organizuar shtetformuese q kan pasur shqiptart n historin e vet moderne, amn e shtetit t Kosovs dhe t pluralizmit politik t vendit ton, dhe t Ushtris lirimtare t Kosovs (UK), organizimit m t suksesshm t vullnetit luftarak t popullit ton pr liri dhe mvetsi. Veprimtaria e lvizjes politike q drejtoi Rugova ka qen vet lufta totale politike me organizim, i cili ka shtruar rrugn pr t mbramen: pr luftn me arm pr liri e pr ekzistenc njerzore e nacionale, emblem e prjetshme e s cils mbetet komandanti Adem Jashari.

  far shteti t Kosovs po krijojm? Nse jo n versionin idealist t Rugovs, t ideologut t pavarsis s Kosovs, e t lufttarve me arm, shteti m i ri n Evrop e n bot po ndrtohet mbi themelet q kishte vn Republika e Kosovs, e ngjyer me sakrificn e brezave e me gjakun e rreth 15.000 kosovarve q ran n altarin e liris n fund t shekullit t kaluar, para m pak se nj dekade. Kjo Kosov sht shtpi e t gjithve, e shqiptarve shumic drmuese dhe e t gjitha komuniteteve pakic, duke prfshir edhe serbt, me paqe t brendshme e raporte miqsore me fqinjt, pjes e Unionit Evropian dhe NATO-s dhe me marrdhnie speciale me Shtetet e Bashkuara t Ameriks.

  T dashur qytetar t Republiks s Kosovs.

  Zonja dhe zotrinj,

  Kosova do t gjendet prej sot n hartn politike t bots. Synimi historik i popullit t Kosovs u realizua. ndrra jon shekullore u b realitet. Ne marrim atributet e nderit, por edhe prgjegjsit q i takojn shtetit, pas nj ndrmarrjeje shtetformuese shum t veant q e bn rastin e Kosovs sui generis. Kto prgjegjsi i marrim para t gjith qytetarve tan, por edhe para bashksis ndrkombtare. Tash vazhdon jeta me sprovat e ditve, t javve, t muajve, t viteve, e t dekadave q ka prpara ky brez i njerzve tan, i shtetasve t Republiks s Kosovs, q kan fatin t jen bashkkohs t shpalljes s Deklarats s Pavarsis. Ne besojm se trashgimtart tan do t ken arsye t ndihen krenar me paraardhsit e vet, me vizionin e tyre pr jetn e re t kombit ton, me shpirtin e tyre fisnik, me frymn e tyre t paqes, t farkuar n vazhdn e stuhive barbare, t mizorive e t krimeve t lufts q prodhoi e keqja e fundshekullit t XX.

  Kosova shtet po lind sot me ode gzimi pr shumicn drrmuese t popullit ton. Mirpo, duhet pranuar se nj pjes e bashkqytetarve tan, e shtetasve t Republiks son t re, nuk e kan pritur lindjen e ktij shteti me entuziazm. Disa e kan pritur edhe me droj. E bjm t qart dhe e themi zshm dhe solemnisht: Liria jon do t jet e t gjithve! Liria jon s’mund t jet krcnim pr ask, aq m pak pr bashkqytetart tan. Ksaj lirie t prbashkt i krcnohet vetm paragjykimi i atyre q e kan par shoqrin ton nga prizmi i dominimit. Kosova e re sht aren e barazis s t gjithve, jo e dominimit t askujt mbi ask. Kjo sht besa jon, e njerzve t mir t Kosovs dhe e institucioneve t saj, q do t shenjtrohet edhe me Kushtetutn e Republiks, e cila do t miratohet nga Kuvendi pas disa javsh. Bashk me Kushtetutn dhe krahas me t do t miratohet edhe korpusi i ligjeve q prplotson kornizn ligjore t Republiks s Kosovs, q, sipas nenit t par t Kushtetuts s saj, sht “shtet i pavarur, sovran, demokratik, unik, dhe i pandashm”. Nj pjes e ktij korpusi tashm sht miratuar nga legjislatura e prparshme e Kuvendit. Kjo dshmon se prkushtimi i kosovarve pr kt rend t ri t brendshm t Kosovs nuk determinohet nga prbrja e nj legjislature, apo e nj Qeverie t Kosovs. Ky prkushtim sht m i madh se rezultati i stinve politike, i cikleve demokratike, npr t cilat do t kaloj Republika jon.

  Republika e Kosovs do t krkoj kulm t ri n Unionin Evropian dhe n NATO. Integrimi yn do t shkoj natyrshm sepse me vlera t veta, Kosova kulturalisht bn pjes n kt familje q moti. Tashti na duhet edhe integrimi politik pr t siguruar mundsi q potencialet njerzore e materiale t vendit ton t vihen n shrbim t zhvillimit t gjithanshm shoqror e ekonomik t vendit ton.

  Pavarsia e Kosovs e bn t mundshme pjesmarrjen e vendit ton n proceset ekonomike globale, t cilat shkojn npr bashkpunime rajonale dhe multilaterale fillimisht. Vendi yn do t krijoj mundsi pr jet m t mir pr t gjith qytetart e vendit, sepse shteti yn do t jet partner sovran n marrdhniet me t tjert, n mbrojtje t vlerave e t qytetarve t vet, duke respektuar dhe promovuar vlerave universale n udhn e progresit pr t gjith.

  Institucionet e prkohshme vetqeverisse t Kosovs – IPVQ, si jan quajtur me nj akronim jo fort kumbues – Republika i shndrron n institucione t prkohshme q s’do t quhen t prkohshme, por as t prhershme. E prhershme sht tani vetm Republika – sht liria e Kosovs.

  E prjetshme qoft Republika e Kosovs! Sot e pr mot nj ode gzimi pr ne vdektart, pr kalimtart e ksaj bote.

  Republika e Kosovs krkon prqafimin e bots.

  Ju falemnderit!

  Presidenti i Kosovs

  Dr. Fatmir Sejdiu

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,304
  Postimet n Bllog
  4
  Fjala e Presidentit dr. Fatmir Sejdiu n Parlamentin e Kosovs n ditn e shpalljes s Pavarsis s Kosovs  I nderuar Kryetar i Kuvendit t Kosovs, z. Jakup Krasniqi, I nderuar Kryeministr i Kosovs, z. Hashim Thai, T nderuar deputet dhe ministra, E nderuara familje e Presidentit Rugova,

  E nderuara familje Jashari,
  T nderuar prfaqsues t institucioneve t Kosovs,
  T nderuar prfaqsues t misioneve diplomatike n Kosov,
  T nderuar qytetar t Kosovs,
  Poštovani poslanici,
  Poštovani gradjani Kosova,
  Zonja dhe Zotrinj,

  Dita e sotme e ndan historin e Kosovs n dysh: n epokat para dhe pas pavarsis. Pavarsin e Kosovs e kan krijuar breza t tr me veprn e tyre jetsore, me pun t palodhshme dhe me sakrificat q kan br. Pavarsin ton po e shpallim para dhe me bekimin e bots, n mes miqsh tan q u gjetn pran nesh gjat dekadave e sidomos para nj dekade kur e keqja kishte prfshir kt pjes t Ballkanit. Po t njejtit miq ishin me ne edhe gjat rimkmbjes s paslufts, rindrtimit t vendit t shkatrruar nga lufta dhe okupimi.

  Sot, kujtojm shum sakrifica q i kan paraprir ksaj dite t jashtzakonshme. I kujtojm nnat dhe baballart t cilt prjetuan vshtirsi t paprshkrueshme n mnyr q bijt dhe bijat e tyre t mund t jetonin t lir. Sot, kujtojm Presidentin Ibrahim Rugova, udhheqsin e madh dhe themeltarin e shtetit tone, i cili e nxorri Kosovn nga kaosi n rend demokratik. Sot, kujtojm Adem Jasharin dhe Ushtrin lirimtare t Kosovs q e uan tutje vullnetin e popullit t Kosovs pr t qen t lir. Poashtu kujtojm edhe fqinjt tan t t gjitha prkatsive etnike, ideologjike e religjioze t cilt na doln n ndihm gjat viteve t represionit dhe lufts. I kujtojm t gjitha kto jo n shenj hakmarrjeje pr t kaluarn e dhunshme, por pr t ndrtuar nj t ardhme plot besim q do t ofroj ambient pr pajtim dhe falje.

  Kto ngjarje t madhrishme t historis son – sakrificat tona, si dhe shpresat dhe arritjet tona – na kan sjell sot ktu pr t shpallur pavarsin ton. Kjo shpallje e pavarsis sht vullnet i popullit. sht rrjedhoj morale dhe logjike e historis son dhe sht n pajtueshmri t plot me rekomandimet e t Drguarit Special Marti Ahtisari. Pavarsia e Kosovs shnon fundin e procesit t gjat t shprbrjes s Jugosllavis. Pas dy vitesh angazhimi n negociata t mirfillta mbi statusin me Beogradin dhe prkundr angazhimit serioz dhe konstruktiv t Ekipit t Unitetit t Kosovs, arritja e nj zgjidhjeje t pranueshme pr dy palt nuk ishte e mundshme. Prandaj, u desh t vepronim pr t’i ofruar popullit ton nj perspektiv t qart me qllim t avancimit t zhvillimit ton politik, shoqror dhe ekonomik.

  Vizioni yn pr Kosovn sht shum i qart.

  Dshirojm q Kosovn ta ndrtojm mbi parimet fundamentale demokratike. Kjo do t thot se Kosova do t jet nj shtet demokratik, shumetnik, i integruar n rajon, me marrdhnie t mira fqinjsore me shtetet prreth, nj shtet q lviz shpejt drejt antarsimit t plot n Bashksin Euro-atlantike. Populli i Kosovs sht prcaktuar dhe dshiron nj t ardhme evropiane pr vendin e vet.

  Propozimi gjithprfshirs pr zgjidhjen e statusit t Kosovs n mars t vitit t kaluar ka marr edhe prkrahjen e Kuvendit t Kosovs. Kjo pako u jep serbve por edhe pakicave tjera: turqve, boshnjakve, romve, ashkalinjve dhe egjiptasve, garanc t fuqishme pr mbrojtjen e t drejtave t tyre kulturore e politike, q n shum pika tejkalojn edhe standardet m t avancuara ndrkombtare pr t drejtat e pakicave. Kushtetuta e Republiks s Kosovs u garanton komuniteteve pakic pjesmarrje t gjithanshme dhe kuptimplote n vendimmarrje.

  T nderuar pjesmarrs t ksaj seance historike t Kuvendit t Kosovs,

  Prioritet nacional pr Republikn e Kosovs n javt dhe muajt e ardhshm sht zbatimi i plot i Planit t Ahtisarit. Shum shpejt synojm t miratojm ligjet dhe Kushtetutn e re t Kosovs e cila mishron edhe parimet e Ahtisarit. E gjith kjo do t pasohet me veprime konkrete n terren pr zbatimin e dispozitave q prmban plani i Presidentit Ahtisari.

  Kosova me aktin e sotm poashtu po merr prgjegjsit q i takojn si shtet. N t njjtn koh, Kosova rithekson prkushtimin pr bashkpunim t ngusht me Bashksin Ndrkombtare pr ndrtimin e nj shteti n pajtim me normat dhe parimet m t avancuara t demokracis. Pr kt qllim Kosova mirpret vendosjen e pranis civile ndrkombtare, e cila do t mbshtes zhvillimin e mtejm demokratik t vendit ton por, edhe do t mbikqyr zbatimin e Planit t Ahtisarit. N veanti, vlersojm gatishmrin e BE-s pr t marr nj rol m t madh n Kosov. Poashtu mirpresim vazhdimin e pranis ushtarake t trupave t NATO-s. Zotohemi se do t bashkpunojm ngusht me prfaqsuesit civil dhe ushtarak n Kosov.

  Jemi t vetdijshm se pjestar t komuniteteve pakic n Kosov e shikojn pavarsin me frik dhe skeps. Ne do t bjm mos q t sigurohemi se t drejtat, kultura dhe prona e tyre do t respektohen n mnyr rigoroze n Kosovn e pavarur.


  Poštovani gradjani Kosova,
  Poštovani poslanici,

  Još jednom želim da iskoristim ovu svečanu priliku da ponovo pozivam sve gradjane Kosova, pre svega gradjane srpske zajednice na Kosovu da daju svoj doprinos u zajedničkoj izgradnji jednog Evropskog Kosova u kojem svaki gradjanin će se osećati u svojoj kući. Kosovo je podjednako vaša kuća i vaša domovina. Vaša prava i prava pripandika drugih zajednica u nezavisnom Kosovu biće stalna obaveza naših državnih intitucija. Srpsko kulturno i religiozno nasledje biće potpuno zaštićeno. Vas etnički i jezični identitet biče potpuno poštovan. A to čemo ostvariti zajedničkim radom u svakodnevnom životu i u institucijama Kosova.

  T nderuar deputet,

  Duam t theksojm fuqishm se Kosova dshiron marrdhnie t fqinjsis s mir edhe me Serbin mbi bazn e respektimit t ndrsjell. Shpresojm se synimi yn pr t normalizuar marrdhniet me Beogradin sa m shpejt q t jet e mundur do t prkrahet edhe nga Serbia.

  Jemi mirnjohs pr rolin dhe punn q ka br OKB-ja n rindrtimin e Kosovs s paslufts. OKB-ja do t vazhdoj t luaj nj rol n Kosov pr aq koh sa Rezoluta 1244 do t jet n fuqi. Do t vazhdojm t bashkpunojm me OKB-n pr t avancuar qllimet tona t prbashkta pr paqe, siguri dhe zhvillim demokratik t Kosovs deri n antarsimin e plot t Kosovs n kt organizat prestigjioze.

  Integrimi yn do t rrjedh natyrshm sepse me vlerat e veta Kosova kulturalisht i ka takuar ksaj familjeje gjithnj, por tashti n rrethanat e reja Kosovs i duhet integrimi politik pr t krijuar mundsi t reja n mnyr q resurset njerzore dhe natyrore t vihen n shrbim t zhvillimit t gjithanshm shoqror e ekonomik t vendit ton.


  Zonja dhe Zotrinj,

  Republika e Kosovs sot krkon prqafimin e bots. Ndrsa presim njohje t shpejt nga shum vende t bots, me pietet t veant kujtojm shum personalitete t mdha botrore q qndruan prkrah popullit t Kosovs gjat dekadave e sidomos gjat orve m t vshtira t tij.

  Populli yn do t dij t’u jet prjetsisht mirnjohs Shteteve t Bashkuara t Ameriks, vendeve t Bashkimit Evropian, NATO-s dhe vendeve t tjera t bots demokratike pr prkrahjen e pazvendsueshme pr vendin tone, Kosovn.

  Zoti e bekoft popullin e Kosovs!

  Zoti e bekoft Republikn e Kosovs!

  Zoti i bekoft t gjith miqt e Kosovs!

 5. #5
  Perjashtuar Maska e _Matrix_
  Antarsuar
  07-06-2007
  Vendndodhja
  Paris
  Mosha
  38
  Postime
  489
  Fjalimi i Kryeministrit Hashim Thai n Ditn e Pavarsis

  E Diel, 17.02.2008 17:05

  I nderuari Kryetar i Kuvendit,
  T nderuar deputet,
  I nderuari President
  T nderuar mysafir,
  Bashkqytetar t nderuar;

  Kt dit e kemi pritur gjat.

  Shum njerz kan dhn kaq shum pr ta br realitet kt dit t pavarsis.

  Sot, ne nderojm ata q na kan nderuar neve me sakrificn e tyre.

  Ne i mbajm mend emrat e tyre ndrsa kujtimin pr ta do ta ruajm prgjithmon n zemrat tona. Ne jemi mirnjohs miqve dhe aleatve tan n vend dhe jasht vendit t cilt na kan ndihmuar t mbrrijm deri ktu.

  I prshndes t gjith ata q jan sot ktu me ne ndrsa atyre q jan duke na shikuar n kto momente, u shpreh mirnjohjen m t thell n emr t popullit tim.

  Kjo dit erdhi, e nga sot e tutje Kosova sht krenare, e pavarur, sovrane dhe e lir.

  Familja ime, sikurse tuajat dhe t gjitha familjet n tr Kosovn nuk u luhatn kurr dhe nuk e humbn asnjher besimin n ne.

  Besimin n zot, drejtsi dhe fuqi.

  Duke filluar m vllan q la familjen e tij dhe shkoj pr t luftuar, nga bujku q la tokn e tij pa mbjell, nga burrat dhe grat q hapn portat e tyre dhe msuan fmijt tan, e deri tek studentt t cilt u ngritn dhe than ‘mjaft’.

  T gjith atyre q jan kthyer pr t ndrtuar nj jet m t mir pr fmijt e tyre: ‘ne nuk humbm kurr besimin n ndrrn se nj dit ne do t qndrojm n msin e shteteve t lira t bots.

  T gjith ne s bashku e sollm Kosovn n kt moment -dhe t gjith duhet te jemi shum, shum krenar.

  Ashtu sikur prindrit dhe gjyshrit e mi q m msuan mua pr sakrific, se ka do t thot t jesh i lir, nga ju krkoj q t flisni me fmijt, nipat dhe mbesat tuaja q t’ua shpjegoni domethnien e dits s sotme.

  Barteni kt rrfim tek brezat tjer pr gzimin dhe krenarin q ndiejm ne sot dhe mos harroni asnjher t’ua prkujtoni atyre q t’i kujtojn sakrificat e mdha t brezave q ishin para nesh.

  Kosova, n vitet e ardhshme, do t prballet me shum sfida.

  Por, asnj sfid nuk do t na zmbraps nga ecja jon prpara n nj frym t bashkuar t nj populli t bashkuar.

  Sfidat tona, q nga ekonomia, arsimi dhe shndetsia, infrastruktura dhe integrimi evropian, jan sfida t mdha, por nuk mund t’u bjn ball fryms pozitiover t qytetarve tan dhe fatit ton.

  Kosova, populli dhe territori, jan bashkuar sot n nj moment historik pr t’i prmirsuar jetrat e do qytetari brenda kufijve tan, pa marr parasysh prkatsin e tyre etnike.

  Shpresat tona nuk kan qen asnjher m t mdha.

  ndrrat tona jan t pakufishme.

  Sfidat para nesh jan t mdha por asgj nuk mund t na ndal nga ecja jon prpara drejt asteve historike t cilat historia i ka ndar pr ne.

  Sot, e gjith bota sht me ne-ne po behemi pjes e barabart e bot demokratike.

  Deri tash kemi br shum pr t garantuar zotimin ton para komuniteteve.

  N kt dit historike dshiroj ta konfirmoj gatishmrin ton politike pr t krijuar kushtet e nevojshme pr respektimin dhe mbrojtjen e komuniteteve dhe pr t prmirsuar raportet midis tyre n Kosov.

  Kushtetuta dhe ligjet tona do ta pasqyrojn kt s bashku me nj strategji ndrinstitucionale n t gjitha nivelet e shtetit.

  Kto zotime tonat do t mishrohen n tri elemente kryesore:

  E para, garantimi i fuqishm dhe i pakthyeshm me ligj i t drejtave t barabarta t t gjith pjestarve t komuniteteve n Kosov;

  E dyta, krijimi i mekanizmave t prhershm pr t garantuar q komunitetet t luajn nj rol t plot dhe aktiv n zhvillimin e s ardhmes s vendit ton;

  dhe e treta, sht prgjegjsia jon pr t marr masa efektive dhe t menjhershme pr t siguruar q zotimet tona t rezultojn n ndryshime pozitive pr t gjith ata q jetojn n Kosov, e n veanti pr pjestart e komuniteteve.

  Kushtetuta jon parasheh q Kosova sht shtet i t gjith qytetarve t saj.

  Nuk ka hapsir pr friksim, diskriminim ose trajtim jo t barabart pr asknd.

  do praktik diskriminuese do t rrnjoset nga institucionet tona shtetrore.

  N vend t ksaj, t gjith pajtohen se shumllojshmria sjell prfitime pozitive pr t gjith.

  Dragi sugradjani,

  Danashnji dan označva kraj jednog dugog procesa.

  Ovo je kraj zadnjih pretnji i zabluda da će Kosovom ikada više vladati Beograd.

  Sami Kosovari, svih etničkih, verskih i jezičkih pripadnosti će jedno nositi odgovornosti o svojoj zemlji.

  Mi činimo Kosovo nezavisnim sa ciljem da slobodu i ostale blagodati naše zemlje uzivaju svi gradjani.

  Neka ovo bude dan novog početka.

  Neka ovaj dan označi početak bolje budćnosti za sve naše građane države Kosovo.

  Neka naš Dan Nezavisnosti bude slavljen u narednim godinama i vekovima u potpunom miru, pravdi i blagostanju.

  I nderuari Kryetar i Kuvendit,
  T nderuar deputet,
  I nderuari President
  T nderuar mysafir,
  Bashkqytetar t nderuar;

  Kosova po e shpall pavarsin e saj n prputhje me Propozimin Gjithprfshirs t Ahtisarit.

  Pavarsia e Kosovs shnon fundin e shprbrjes s ish Jugosllavis. Zbatimi i dispozitave t Ahtisarit t cilat jan inkorporuar n Kushtetutn e Kosovs jan prioritet nacional pr ne.

  Kuvendi i Kosovs do t miratoj t gjitha ligjet kryesore q dalin nga dokumenti i Ahtisarit n ditt n vijim.

  Kosova mon rolin t cilin e ka luajtur OKB-ja n rindrtimin e Kosovs dhe t ndrtimit t institucioneve tona.

  Presim t punojm me OKB-n pr t avancuar prpjekjet tona t prbashkta pr paqen, sigurin dhe zhvillimin demokratik.

  Gjithashtu, ne mirpresim misionin e ri ndrkombtar t udhhequr nga Bashkimi Evropian i cili do t na ndihmoj n zhvillimin ton demokratik dhe do ta mbikqyr zbatimin e planit t Ahtisarit.

  Me kt rast, dua t’i siguroj fqinjt tan se Kosova do t bj mos q t vendos dhe mbaj raporte t mira me t gjitha vendet fqinje.

  Ne aspirojm t kemi raporte t mira t ndrsjella n interesin e prbashkt edhe me Beogradin me besimin se kjo sht n interesin ton t prbashkt.

  Q nga sot, Kosova do t jet shtet demokratik dhe shum-etnik i t gjith qytetarve t saj, n rrugtimin e saj t shpejt drejt integrimeve euroatlantike.

  Ju faleminderit.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 18-02-2008 m 13:18

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,304
  Postimet n Bllog
  4
  Deklara e familjes JASHARI per Pavaresine e Kosoves

  Familja e komandantit legjendar Adem Jashari, bashke me Murat Jasharin, djalin e kesaj familjeje, priten plot emocion Deklaraten e Pavaresise. Familja e cila me pas u be simbol i rezistence se armatosur kunder regjimit serb u shpreh se shpallja pavaresise se Kosoves eshte nje ndjenje kombetare dhe me kete po hapet edhe nje kapitulli i ri qe do te jete krenari dhe pergjegjesi.
  kryefamiljari Jashari tha se brezi qe po e perjeton pavaresine e vendit eshte brez i arte, i cili edhe do ta ndertoje Kosoven e re.

  Duke mos e harruar te kaluaren e familjes se tij dhe te familjeve te tjera te deshmoreve qe rane per lirine dhe shtetesine e Kosoves, Murat Jashari tha se e vetmja gje qe mund t’u thote qytetareve te Kosoves ne keto momente eshte urime dhe e gezofshim pavaresine.


  BallkanWeb
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 18-02-2008 m 13:19

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,304
  Postimet n Bllog
  4
  Fjala e kryeparlamentarit Jakup Krasniqi

  E Diel, 17.02.2008 17:38

  Kosova po e hap sot nj faqe t re t historis dhe po e ndrron hartn politike t Evrops. Duke ln pas kujtimet e hidhura t urrejtjes e t konflikteve tragjike, ne po hyjm n epokn e pavarsis, t paqes dhe t prparimit t vendit ton.

  Paqe dhe liri t vrtet mund t ket vetm midis t barabartve. Kosova e pavarur do t jet atdheu i qytetarve t barabart e t lumtur, duke u ngritur mbi themelet e vlerave m t mira t tradits s saj dhe sipas parimeve t demokracis moderne.

  Brezi i sotm i Kosovs ka privilegj t veant pr kthesn e madhe historike, q i bn nder, por bashk me t ka edhe prgjegjsin e lart t ndrtimit demokratik e evropian t atdheut t vet dhe t brezave q do ta trashgojn.

  Zotimi yn solemn pr Kosovn shtet demokratik, sht kontrata me qytetart e saj dhe partneriteti me bashksin ndrkombtare, sht premtimi i prkushtimit jetsor pr vlerat m t prparuara e themeltare t shoqris s sotme njerzore.

  Kosova, asnjher n jetn e saj nuk ka pasur miq sa ka sot, por nesr do t ket edhe m shum. Kultura dhe rendi demokratik, shteti ligjor, prkushtimi paqekrijues, fqinjsia e mir dhe fryma e dialogut, respektit dhe besimit, do t jen baza e zgjerimit t miqsis dhe bashkpunimit e partneritetit.

  Shfrytzoj kt rast solemn, t shpreh ndjenjn e pruljes s popullit t Kosovs ndaj gjith atyre q u flijuan n altarin e liris s Kosovs.

  Me respekt t veant prshndes gjith miqt tan, q me prkushtim ndihmuan Kosovn n astet vendimtare dhe historike. Populli shqiptar dhe qytetart e Kosovs do t’u jen mirnjohs prjet.

  N kt dit t shnuar, ndihem i nderuar t prshndes prfaqsuesin e familjes s madhe Jashari, zotin Rifat Jashari. Familja Jashari sht prfaqsuese e gjith flijimeve pr liri t popullit shqiptar, sht institucioni m shum se moral q ka dhe do ta ket Kosova.

  I nderuar zoti President i Kosovs
  I nderuar zoti Kryeministr i Kosovs
  T nderuar deputet t Kuvendit t Kosovs
  T nderuar prfaqsues t prezencs ndrkombtare n Kosov
  T nderuar miq dhe t ftuar
  T nderuar qytetar t Kosovs dhe bashkatdhetar, kudo t ndodheni

  Zonja dhe zotrinj

  Kam knaqsin t’ju prshndes n emr t Kuvendit t Kosovs dhe n emrin tim, juve dhe t gjith ata q po na prcjellin kudo n bot n kto aste, duke ju dshiruar mirseardhje n kt seanc solemne.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 18-02-2008 m 13:17

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,304
  Postimet n Bllog
  4
  Kryeministri Berisha prshndet pavarsin e Kosovs, menjher pas shpalljes s saj

  Sapo prjetuam si shqiptar momentin m solemn t kombit, do t thosha ditlindjen e vrtet t tij.

  Deputett e Kosovs votuan pavarsin e vendit t tyre, duke shnuar kshtu nxjerrjen dhe vendosjen e Kosovs n brigjet e liris, shpress, dinjitetit dhe integrimit europian, pas nj udhtimi 600 vjear sakrificash sa asnj komb tjetr n histori.

  Kjo dit, ky moment detyron do shqiptar t prulet me nderimin m t thell para lumenjve t sakrificave mbinjerzore q shqiptart e Kosovs bn pr liri, dinjitet dhe pavarsi, t prulemi para lumenjve t sakrificave q ata bn pr t shptuar kombin. Edhe nj her, dua t theksoj sot se luftuan ata, ishin kryengritjet e mdha gjigante t fillimit t shekullit t kaluar q e bn Shqiprin t pavarur dhe bn q kombi yn t mbijetoj si nj komb i pavarur n njrn pjes t tij.

  Pr 90 vjet, ata prjetuan regjimin m t egr kolonial dhe nuk u mposhtn, por mbajtn t gjall besimin tek liria, dinjiteti dhe e ardhmja.

  Sot, ne prulemi me nderimin m t thell para veprs s pavdekshme t Presidentit Ibrahim Rugova, themeluesit t Kosovs moderne europiane, komandantit legjendar Adem Jashari, simbolit m t ndritur t qndress dhe sakrifics kombtare pr liri e dinjitet, para dhjetra e mijra djemve e vajzave t Kosovs q mbushn rrugt e malet e saj pr t mbrojtur nderin e dinjitetin kombtar.

  Ne prulemi me nderimin m t thell para atyre burrave e grave t bots s lir t Kongresit Amerikan e qeveris s Shteteve t Bashkuara, t Britanis s Madhe, t Francs, Gjermanis, Italis, Parlamentit Europian q n ditt m t vshtira qndruan n ann e liris s nj kombi t shtypur.

  Ne prulemi para NATO-s, Aleancs m t shklqyer t historis s t gjitha kohrave, q bri t mundur kt dit, puns s jashtzakonshme q ka br Organizata e Kombeve t Bashkuara dhe organizata t tjera ndrkombtare.

  Ne, shqiptart, nuk mund t shprblejm ndryshe vese duke elikosur aty ku jemi, n Shqipri, n Kosov, ato parime t mdha pr t cilat ata na mbshtetn.

  Akti i pavarsis s Kosovs e bn Ballkanin m t lir e m t drejt se kurr. Parlamentart e Kosovs firmosn me votn e tyre fundin e nj gadishulli q bazohej n hegjemonin e nj kombi ndaj kombeve t tjera dhe eln prfundimisht kapitullin e nj rajoni t kombeve t barabart, t kombeve q punojn pr nj projekt t prbashkt, pr integrimin europian dhe n NATO, t kombeve t vendosur t ln mbrapa armiqsit e konfliktet dhe t ndrtojn bashkpunimin, miqsin dhe t ardhmen e prbashkt.

  Pavarsia e Kosovs e bn kontinentin ton m t drejt, sepse i jep fund nj prej padrejtsive m t mdha, t realizuar n fillim shekullin e kaluar.

  Me kt rast, prshndes udhheqjen e Kosovs, Presidentin, Kryeministrin, Kryetarin e Parlamentit, deputett dhe qeverin, si dhe t prqafoj t gjith qytetart e Kosovs n kt dit, n t ciln ne ndajm t njjtin gzim.

  Dua t garantoj se qeveria shqiptare do t jap t gjith ndihmesn e saj pr konsolidimin e pavarsis s Kosovs, do t bashkpunoj ngusht me Shtetet e Bashkuara t Ameriks dhe Bashkimin Europian pr suksesin e plot t ktij akti madhor jo vetm pr shqiptart, por pr t gjith Ballkanin, pr konsolidimin e atij dokumenti q gjeti mbshtetje universale, dokumentit t Presidentit Ahtisaari.

  Shqipria n ditt q vijn do t bashkrendoj t gjitha qndrimet e veta me qeverin e Shteteve t Bashkuara t Ameriks dhe qeverit e vendeve mike t Bashkimit Europian.

  Shqipria beson se hapet nj kapitull i ri n marrdhniet midis shqiptarve e serbve dhe siguron kombin serb, Shtetet e Bashkuara t Ameriks, vendet e mdha t Bashkimit Europian se ne do t bjm do prpjekje pr paqen, stabilitetin dhe integrimin rajonal.

  Zoti e bekoft Kosovn e pavarur,

  Zoti i bekoft shqiptart kudo q jan.

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,304
  Postimet n Bllog
  4
  Deklarata e Presidentit Topi n prshndetje t shpalljes s pavarsis s Kosovs.

  17 shkurt 2008

  Un prshndes deklaratn e institucioneve t Kosovs, mbi bazn e t cils Kosova shpall sot pavarsin e saj!

  Dita e sotme sht nj dit historike jo vetm pr Kosovn, por pr t gjith rajonin dhe fqinjt e saj, sepse prfundimisht korrigjon gabimet e rnda historike q jan br n kt pjes t Evrops.

  Sot sht nj dit e lumtur, dit e madhe dhe me shum emocion pr t gjith Kosovn, pr popullin e saj, pr Shqiprin dhe shqiptart kudo ku ata ndodhen, sot sht dita e fests m t madhe pr t gjith qytetart e Kosovs. M s fundi ata do t ken t gjith bashk shtetin e tyre m t ri n Bot dhe do t gzojn s bashku ata frytet e ktij shteti t ri evropian.

  Ky ast sht shum i rndsishm pr Kosovn dhe fqinjt e saj, rajonin ton dhe Evropn, sepse zgjidh prfundimisht hallkn e fundit t shprbrjes s ish Jugosllavis, ngrin e fundit politik, ushtarak e diplomatik si dhe krijon nj hapsir demokracie, sigurie, paqeje dhe stabiliteti afatgjat.

  17 shkurti 2008, ajo minut historike q sht fryt i kurorrizimit t prpjekjeve dhe sakrificave madhore, prbn fillimin e nj epoke t re besimi reciprok dhe shprese n t ardhmen, n t gjith Evropn, duke ln prfundimisht pas, kohn e luftrave ndretnike t prgjakshme, kohn e genocidit dhe spastrimeve mbi baza etnike, kohn e kombeve t privilegjuara e t nnshtruara. Kjo sht fitorja m e madhe e demokracis n Evropn Lindore q nga rrzimi i Murit t Berlinit.

  N kto aste, ne kujtojm me respekt dhe nderojm veprn e t gjith atyre q luftuan, sakrifikuan, dhan jetn dhe gjakun e tyre, burrat, nnat dhe motrat kosovare, pr realizimin e ktij akti historik.

  Sot, Kosova dhe gjith institucionet e saj falenderojn t gjith aleatt e rndsishm ndrkombtare, t cilt shprehn vendosmrin dhe angazhimin e tyre serioz gjat gjith procesit t prfundimit t statusit t pavarsis s Kosovs.

  Dshiroj sot, t prshndes t gjith qytetart e Kosovs dhe politikant e saj, n mnyr t veant Presidentin e Kosovs, zotin Sejdiu, Kryeministrin zotin Thai, Kryetarin e Parlamentit, zotin Krasniqi, t cilt po dshmojn prgjegjsi, dinjitet, maturi, kultur, koncepte evropiane n procesin e ndrtimit t institucioneve t Kosovs, duke provuar se, e ardhmja e ktij shteti t ri sht n Bashkimin Evropian dhe n NATO.

  Kt dit, t gjith duhet t prshndesim rolin e patjetrsueshm t faktorit shqiptar, i cili sht kontribuesi m i madh pr stabilitet, paqe dhe siguri n rajon, i cili mbshteti t gjitha proceset e rndsishme integruese euroatlantike dhe demokratike n rajon e n Evrop, duke u br nj partner i besueshm i NATO-s, Bashkimit Evropian dhe Shteteve t Bashkuara t Ameriks.

  Sot, sht dita e s ardhmes s Kosovs, dita e s ardhmes pr Shqiprin, pr t gjith rajonin dhe pr Evropn e Bashkuar.

  Ju faleminderit!

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,304
  Postimet n Bllog
  4
  Kadare: Po na ndodh dika e madhe, q ndodh rrall n jetn e popujve

  Paris/Prishtin, 17 shkurt Shkrimtari i mirnjohur shqiptar, Ismail Kadare shpalljen e sotme t pavarsis s Kosovs e vlersoi si ngjarje t rndsishme pr historin ton dhe nj dit jashtzakonisht t madhe. "sht e pamjaftueshme, duket e zbeht, jo n gjatsin e ksaj dite, domethn gjuha sht e zbeht, e paprgatitur pr nj ngjarje kaq t madhe, q vjen njher n disa shekuj. Ne t gjith po e prjetojm kt gj dhe e kemi t vshtir ta shprehim, por kjo nuk na pengon ta ndjejm n thellsin m t madhe t saj", u shpreh sot Kadare pr RTK. Duke vlersuar zhvillimet pas deklarats s pavarsis, Kadare tha se liria sht parimi m i madh dhe m sublim n bot dhe fakti q dita e sotme kudo n t gjitha mediat botrore ndiqet me nj lloj ndjenje gati t shenjt. Kjo, si tha ai, ka lidhje me faktin se populli i Kosovs, bashk me gzimin e tij po i tregon gjith bots, prkatsisht po i rikujton edhe njher se s'ka gj m sublime se liria. "Popujt q kan at ndonjher jo q harrojn, por ndoshta nuk e mojn aq sa ata q e prjetojn pr her t par, si t thuash sht modeli i prjetshm i liris q i pret t gjith dhe kshtu shpjegohet kjo dit, dhe sidomos sot gjith bota sht e elektrizuar dhe e ndjek si asnjher tjetr kt ngjarje t rndsishme pr Kosovn. Ne kemi par shum shtete q jan themeluar kto dhjet vitet e fundit, por asnjri prej tyre, asnj shtet i ri nuk ka pasur kt eksitim ndrkombtar, kt ndezje si t thuash, kt emocion t krijuar dhe po krijon sot n gjith planetin toksor Kosova. sht vrtet nj gj e mrekullueshme, shqiptart e Kosovs e patn kt fat". Kadare tha se ka raste kur e drejta ka humbur n kt bot, ka raste kur popujt nuk kan fituar dot. Andaj ai tha se duhet kujtuar t gjithve pr ta muar m tepr kt q ndodhi me popullin e Kosovs, sepse mund t mos ndodhte n qoft se nuk do t ngriheshin shqiptart me arm pr lirin, n qoft se nuk do t kishim mirkuptim me aleatt perndimor. "Pra e thash kt gj q t jemi plotsisht t ndrgjegjshm q kjo q po ndodh sht nj fat i madh, fati nuk erdhi sigurisht nga qielli, por erdhi nga vet populli i Kosovs, erdhi nga miqt tan amerikan, evropian dhe miqt tan kudo q jan n bot. Prandaj t jemi pra t ndrgjegjshm q sht nj fitore tepr, tepr e madhe dhe ta mojm thellsisht kt q po ndodh, t ndrgjegjshm q po na ndodh dika e madhe, q ndodh rrall n jetn e popujve", tha n fund t deklarats s tij Kadare dhe ua uroi kt kremte t gjith shqiptarve n Kosov, si u shpreh, "me nj dashuri t madhe t jashtzakonshme".

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,304
  Postimet n Bllog
  4
  George W. Bush: Kosova e pavarur, stabilitet pr rajonin

  Sipas Presidentit amerikan e diela per kosovaret "sht nj shans q i jepet Kosovs pr t’u bashkuar me Evropn dhe kjo do t sjell stabilitet n rajon".

  Presidenti amerikan Bush eshte shprehur sot ne favor te pavaresise se Kosoves nen mbikqyrjen nderkombetare. “ Ne jemi pro pavarsis, por nn mbykqyrjen e ndrkombtarve. Jam prekur nga fakti se Qeveria e Kosovs ka deklaruar vullnetin e saj dhe dshirn pr t mbshtetur t drejtat e serbve n Kosov", theksoi kreu i Shtepise se Bardhe.Sipas Associated Press, duke folur qe nga Tanzania ne Afrike ku Bush po zhvillon nje tur gjashte ditor, presidenti amerikan ka deklaruar se eshte ne interesin e vete serbeve qe te mbeten te drejtuar ne Europe.

  Bush shtoi se “Populli serb duhet gjithashtu ta dije se ata kane nje mik, Ameriken”. Ky eshte nje tjeter sinjal se SHBA mbeshtet shtetin e ri te Kosoves dhe do te jete ashtu sic eshte parashikuar nder vendet e para qe do ta njohe shtetin e ri. Sipas Presidentit amerikan e diela per kosovaret "sht nj shans q i jepet Kosovs pr t’u bashkuar me Evropn dhe kjo do t sjell stabilitet n rajon".

  Mbeshtetjen per pavaresine Bush e deklaroi edhe gjate vizites se tij te pare historike ne Tirane . Ne fakt SHBA konsiderohet si vendi mik qe shpetoi popullin e Kosoves, ne kete dite te madhe te pavaresise, flamuri i dyte qe valvitet ne Kosove pervec atij kuq e zi, eshte flamuri amerikan.

  BALKANWEB

 12. #12
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Antarsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  N do vend ku ka jet
  Mosha
  36
  Postime
  5,314

  Irlanda gati te njohe Pavaresine e Kosoves

  Ministri i Jashtem i Iralndes i ben thirrje Qeverise se Irlandes te njohe Pavaresine e Kosoves

  Date: 17/02/2008 Ora: 17:51

  "Une do t'i rekomandoj Qeverise se Irlandes qe perfundimisht ne duhet ta njohim Pavaresine e Kosoves", u shpreh Ministri i Puneve te Jashtme te Irlandes, Dermot Ahern.
  Pr inad t Djallit dhe Shqyptarvet, Zoti ka me mbajt Shqypnin m kamb me nder e me lumni

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,304
  Postimet n Bllog
  4
  Repishti: Pavarsia - e rndsishme pr shqiptart dhe pr botn

  Mirela Milori
  17-02-2008

  Aktivisti i t drejtave t njeriut, Prof. Sami Repishti thot se pavarsia e Kosovs sht e rndsishme jo vetm pr historin e shqiptarve, por edhe pr botn e qytetruar. Ai tha n nj intervist pr Zrin e Ameriks se e sheh kt moment edhe si eliminim t nj vatre t destabilizimit t paqes n Ballkan.

  Zri i Ameriks: Zoti Repishti, sot pritet q t finalizohen prpjekjet pr pavarsin e Kosovs. do t thot kjo dit pr historin shqiptare?

  Sami Rrepishti: Un mendoj se kjo dit ka rndsi jo vetm pr historin shqiptare, por ka rndsi pr t gjith botn e qytetruar. Shqiptart po plotsojn nj sukses t madh n historin e tyre, sepse pr t parn her shumica e popullit shqiptar gjendet e lir, por ka rndsi dhe pr botn e qytetruar sepse po i jepet fund nj padrejtsie, q sht imponuar mbi popullin kosovar, nj popull pa mbrojtje, dhe sht gjithashtu fillimi i nj epoke t lir pr nj popull t shtypur, si sht populli shqiptar n Kosov. Gjthashtu e shoh kt moment, si eleminimin e nj vatre t destabilizimit t paqes n Ballkan, meqnse kosovart tani e tutje nuk kan arsye q t jen t revoltuar. Un e shoh rastin e Kosovs, dhe si prfundimin e proesit t shprbrjes s ish-shtetit jugosllav, q fatkeqsisht kushtoi shum pr shqiptart; sikurse dihet ka patur m shum se 12 mij t vrar n Kosov, ka patur m shum se 20 mij t plagosur, ka rreth 2 mij t zhdukur fati i t cilve nuk dihet, afro 1 milion kosovar jan dbuar nga shtpit e tyre, kemi afro 200 kisha dhe xhami q jan shkatrruar apo dmtuar rnd. Ajo q m kujtohet shpesh sht fakti q afro 170 familje shqiptare jan djegur brenda shtpive t tyre nga serbt. Kjo sht nj eksperienc q e ka traumatizuar shum popullin e Kosovs, nj eksperienc q nuk do t harrohet shpejt, por uroj q pavarsia e Kosovs do t shrbej si nj ila, pr t qetsuar shpirtrat e trazuar dhe t plagosur t popullit kosovar.

  Zri i Ameriks: Si mendoni se do t jen marrdhniet e shtetit t sapoformuar kosovar me komunitetin ndrkombtar?

  Sami Rrepishti: Besoj se kosovart kan fituar nj eksperienc mjaft t madhe n lidhje me marrdhniet ndrkombtare sepse gjat ktyre viteve ata jan detyruar t’iu drejtohen shum shteteve pr ndihm, sepse kan patur nevoj pr ndihm, dhe aspekti tjetr sht q kosovart kan treguar pjekuri politike n marrdhniet e tyre me bashksin ndrkombtare, sidomos me SHBA dhe vendet e BE. Jam i sigurt se kosovart mbas dhe nj ekspozimi t gjat q kan pasur dhe mbas emigracionit t gjat q kan pasur me botn perndimore, si ne Europ dhe n SHBA, ata kan krijuar tan nj klas q sht koshiente pr rndsin e madhe q ka mbajtja e raporteve t mira me bashksin ndrkombtare, dhe rndsia e madhe q ka pr Kosovn krijimi i nj Kosove q do t jet faktor pozitiv pr stabilitetin n Ballkan, dhe pr paqen n Europen Juglindore.

  Zri i Ameriks: Si i shihni marrdhniet e Kosovs me Serbin, pas shpalljes s pavarasis?

  Sami Rrepishti: Ka shum njerz q parashikojn q mund t ket trazime t prkohshme, me rastin e shpalljes s pavarsis s Kosovs, natyrisht do t ket reaksion serb, i cili nuk e di se sa do t vazhdoj, por me deklaratat e fundit q kan br udhheqsit e Serbis, kan hequr dor nga prdorimi i forcs,kshtu q mbetet rruga legale, mbetet rruga diplomatike. Un jam i bindur, se pavarsia e Kosovs, shkputja e Kosovs nga Serbia, do t jet nj faktor pozitiv, dhe pr vet serbt. Ata kan jetuar shum gjat e pr shum koh, dhe me pasoja mjaft t rnda, me mitologjin mesjetare, dhe nj gj e till e ka ln Serbin n kuadrin e vendeve q nuk po ecin prpara, n bashksin europiane. Pavarsia e Kosovs, do t’i lejoj Serbis q t prqndrohet m shum, drejt afrimit me Europn Perndimore, drejt pregatitjeve pr ecjen drejt Bashkimit Europian, drejt nj zhvillmi m t madh n Serbi, drejt nj afrimi m t madh me shtetet kufitare, e si pasoj e ksaj do t jet dhe nj prmirsim i marrdhnieve mes Serbis dhe Kosovs, n mnyr q t mbyllet njher e prgjithmon ky problem i hapur.

  Zri i Ameriks: Cilt shihni si hapat e par q Kosova duhet t hedh si shtet i sapo formuar?

  Sami Rrepishti: E para duhet sigurimi i qetsis n vend. Kjo sht nj shtje e detyrueshme pr do qeveri n bot. E dyta duhet t jet sigurimi i fqinjve t Kosovs se Kosova do t jet nj faktor stabiliteti politik dhe nj qendr paqeje, pr zhvillimin e Ballkanit. E treta, sht problemi i zhvillmit ekonomik n Kosov. Zyrtarisht papunsia n Kosov ka arritur 40%, kurse jo zyrtarisht flitet se ka arritur deri n 60%. Por Kosova rritet me nj ritm t shpejt, Kosova sht nj vend q ka popullsi shum t re, ka popullsin m t re n Ballkan, dhe ata duhet t sigurojn jetesn e tyre; pra qeveria e Kosovs duhet t marr parasysh kto vshtirsi, sepse prndryshe do t ket trazira sociale n Kosv, dhe pavarsia e kosovs vlen n kt rast shum sepse, tani Kosovs i jepet mundsia q t bashkpunoj me organizma ndrkombtar si Banka Botrore, Banka pr Zhvillimin Europian, Fondi Monetar Ndrkombtar, q do t jen n gjendje t japin qoft grante, apo hua pr zhvillimin ekonomik t Kosovs. Kam shum besim se dhe emigracioni shqiptar, e sidomos kosovar, i cili n SHBA dhe n Europ ka patur mjaft sukses, do t jet n gjendje t’a ndihmoj Kosovn me investime.

  Zeri i Ameriks

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,304
  Postimet n Bllog
  4
  Prof. Pano: Pavarsia, vnia n vend e nj drejtsie t mohuar

  Keida Kostreci
  16-02-2008

  Ndrsa afrohet dita e shpalljes s pavarsis s Kosovs, nj ekspert i Ballkanit q e ka ndjekur ndr vite situatn atje, shpreh entuziazmin pr kt ngjarje. Historiani Nikolla Pano thot pr Zrin e Ameriks se pavarsia sht vnia n vend e nj drejtsie t mohuar pr nj koh t gjat, megjithat ai shton se Kosova do t jet tani nn vshtrimin e kujdesshm si t miqve, ashtu edhe armiqve.

  Zri i Ameriks: Profesor Pano, ju e keni studiuar rajonin pr nj koh t gjat, kshtu q n fillim desha t’ju pyes cilat jan mendimet tuaja tani q pavarsia e Kosovs, sipas njoftimeve, pritet t shpallet t dieln.

  Nikolla Pano: Jam shum i lumtur. Ky sht kurorzimi i nj procesi t gjat. Pak popuj n Evrop, kan provuar padrejtsi si ato q u jan dashur t vuajn kosovarve, duke filluar q nga traktatet e viteve 1912 dhe 1913, shtypja e regjimit jugosllav n periudhn mes luftrave dhe pas Lufts s Dyt Botrore. Kosova e ka merituar vrtet pavarsin e cila i sht mohuar pr nj koh t gjat dhe mendoj se mohimi i pavarsis s Kosovs ka qen nj mohim i drejtsis. Gjithashtu mendoj se tani po merr zgjidhje nj nga shtjet e rndsishme kombtare t Evrops.

  Zri i Ameriks: Shpesh npr intervista dhe diskutime pyetja q shtrohej ka qen far do t ndodh m pas (pas pavarsis). Tani mbase ka ardhur koha t pyesim vrtet: far do t ndodh sipas jush, pas shpalljes s pavarsis?

  Nikolla Pano: Kosova do t prballet me disa sfida t jashtzakonshme. S pari sht sfida politike, ajo pr ngritjen e nj sistemi funksional politik. Nuk duhet t harrojm q Kosova do t jet nn nj vzhgim t vazhdueshm dhe t shumllojshm si nga miqt, ashtu edhe nga armiqt. Miqt e Kosovs do t krkojn arritjen e standardeve t larta, ndrsa armiqt do t jen t vmendshm ndaj do problemi t vogl, ndrsa Kosova prpiqet t ndrtoj demokracin, shtetin ligjor, garantimin e t drejtave pr t gjitha pakicat. N lidhje me pakicat do t shtrohet shtja se cili do t jet qndrimi i pakicave ndaj qeveris s re: a do ta ojn deri n fund krcnimin pr mosbashkpunim? Pa dyshim q Mitrovica do t jet nj pik tensionesh. Do t duhet nj pun e madhe dhe ndihma e forcave t UNMIK-ut q do t jen ende atje. Kshtu pra Kosova do t prballet me nj numr t madh sfidash politike dhe shpresoj q n rrugn pr t’u br ball atyre, populli i Kosovs nuk do t prsris gabimet e Shqipris, gjat periudhs s tranzicionit. Nuk sht koha pr prirje t theksuara partiake dhe pr ndjekjen e interesave t ngushta vetjake n Kosov. Sfidat jan aq t mdha saq udhheqsit e t gjitha partive dhe t gjitha grupimeve duhet t punojn s bashku pr t zgjidhur problemet me t cilat prballet vendi. Sigurisht q do t duhet t filloj zhvillimi ekonomik, inkurajimi i investimeve t huaja, do t duhet zgjidhur problemi i aktiviteteve t paligjshme, si kontrabanda. Po ashtu kosovart duhet t fillojn procesin e krijimit t nj uniteti t fort kombtar. Synimi kryesor i popullit t Kosovs duhet t jet ngritja e nj shteti t drejt ku t mbizotroj shteti ligjor dhe ku korrupsioni dhe forma t tjera krimi t mos tolerohen.

  Zri i Ameriks: far ndikimi do t ken tek Kosova dhe n prgjithsi tek Ballkani, acarimet e fundit diplomatike q vihen re n qndrimet e kundrta t Shteteve t Bashkuara dhe Rusis, e cila mbshtet Serbin?

  Nikolla Pano: Fakti q jemi n nj periudh rivaliteti n rritje mes Shteteve t Bashkuara dhe Rusis dhe q nj nga pikat e mosmarrveshjes mes tyre jan pikpamjet e kundrta pr pavarsin e Kosovs, shton nj element tensioni n kt proces, sht nj faktor tjetr q ndrlikon ngritjen e nj shteti funksional n Kosov. Nuk ka dyshim q qeveria e Serbis nuk do ta njoh Kosovn dhe nuk do t bashkpunoj. Do t jet interesante t shihet nse qeveria serbe do ta zbatoj n praktik krcnimin pr t ushtruar autoritetin e saj ndaj pakics serbe dhe sigurisht q kjo do t ishte nj burim tensionesh mes dy qeverive. Po ashtu megjithse qeveria serbe ka thn se nuk do t prdor dhunn, ose agresionin ndaj Kosovs, n at vend ka disa nacionalist t skajshm q mund t ndrmarrin veprime q mund t krijojn tensione q do t destabilizonin ekuilibrin e brisht q sht i nevojshm pr suksesin e shtetit t Kosovs.

  Kta faktor t jashtm do t ken rndsi dhe e nuk ka diskutim q nuk do t jet e thjesht q t ngrihet nj shtet efektiv dhe funksional n Kosov, por jam i bindur se atje ka disa udhheqs t zot. Ata kan mbshtetjen e Shteteve t Bashkuara, Britanis, Gjermanis, Italis dhe antarve t tjer t Bashkimit Evropian. Po ashtu NATO-ja do t jet e pranishme n Kosov dhe t gjith kta faktor sigurisht q do t’i prmirsojn shanset pr suksesin e nj Kosove t pavarur.

  Zri i Ameriks: Le t’i hedhim nj vshtrim s ardhmes. Megjithse shum vende t BE-s do ta njohin Kosovn, disa prej tyre duket se nuk do ta pranojn pavarsin. N kndvshtrimin afatgjat si do t bhet Kosova pjes e Bashkimit Evropian dhe OKB-s, duke pasur parasysh kt atmosfer?

  Nikolla Pano: Hyrja e Kosovs n Bashkimin Evropian, antarsimi n OKB, pranimi i mundshm n NATO, t gjitha kto jan pjes e nj procesi afatgjat. Po flasim ktu pr nj periudh prej 10-15 vjetsh. Nj pjes e mir e asaj q do t ndodh n at periudh do t varet nga zhvillimet n Evrop dhe a do t zbuten kto tensione mes Shteteve t Bashkuara dhe Rusis. A do t jen n gjendje kosovart t dshmojn se jan n gjendje t ndrtojn nj shtet funksional ku t mbizotroj shteti ligjor? A do t jen ata antar t prgjegjshm t komunitetit ndrkombtar? Dhe mendoj se t gjith kta faktor do t prcaktojn prparimin q do t bj Kosova drejt shndrrimit n nj shtet me t drejta t plota dhe ktyre organizmave prestigjioze ndrkombtare.

  Zri i Ameriks: A mund t themi q kemi ardhur n fund t nj cikli pr Ballkanin?

  Nikolla Pano: Ballkani ka hyr n nj faz t re t historis s tij. Sigurisht q shprbrja e Jugosllavis, fundi i regjimit komunist n Evropn Lindore, ka qen nj proces q ka zgjatur pothuajse 20 vjet. Tani NATO sht n prag t zgjerimit n Ballkan, hyrja e vendeve t Ballkanit n Bashkimin Evropian, zgjerimi i bashkpunimit ekonomik mes shteteve t Ballkanit, t gjitha kto jan shenja t mira pr fillimin e nj periudhe t re, t fqinjsis s mir n at rajon, q historikisht sht karakterizuar nga armiqsi t skajshme mes vendeve fqinj. Megjithat faktori q vazhdon t mbetet pjes e ekuacionit politik dhe diplomatik n Ballkan, sht roli i fuqive t mdha. Dhe ne e dim se nga kndvshtrimi historik, kur bhet fjal pr rivalitetin mes ktyre fuqive si Shtetet e Bashkuara dhe Rusia, kto jan elemente q kontribuojn n paqndrueshmrin n rajon.

  Por un kam shpresa q n t ardhmen do t gjendet nj zgjidhje pr kto shtje q ndajn vendet e Bashkimit Evropian dhe Shtetet e Bashkuara nga Rusia dhe t shkojm drejt nj periudhe paqeje, prparimi, bashkpunimi n Ballkan dhe q kjo do t kontribuoj n paqen dhe prparimin e gjith Evrops.

  Zeri i Amerikes

 15. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,304
  Postimet n Bllog
  4
  DioGuardi: Pavarsia, plotsim i aspiratave shumvjeare shqiptare

  Intervistoi Isabela ooli
  16-02-2008

  Presidenti i Lidhjes qytetare shqiptaro-amerikane, Joseph Dioguardi, thot se askush nuk duhet t trembet nga pavarsia e Kosovs. Ajo i shrben stabilitetit t rajonit, sht n t mirn e Serbis pr t'u integruar n Bashkimin Evropian, dhe natyrisht sht plotsimi i aspiratave shumvjeare t shpiptarve. Pavarsia e Kosovs sht n prputhje t plot me idealet dhe institucionet amerikane, thot ish-kongresmeni amerikan, dhe u shrben interesave kombtare t Shteteve t Bashkuara.

  Zri i Ameriks: Zoti DioGuardi, pritet q Kosova t shpall pavarsin t djeln m 17 shkurt. Si e prisni kt zhvillim?

  Joseph DioGuardi: Isha atje rreth nj vit m par duke menduar pr nj zgjidhje prpara zgjedhjeve n Serbi, por nuk ishte e thn t bhej. Por t paktn, n at koh e dinim se Shtetet e Bashkuara dhe Britania e Madhe, ku gjithashtu shkova pr vizit, ishin t prgatitura pr t qn t parat q do ta njihnin pavarsin e Kosovs, qndrim q e shikoj edhe tani. fardo q t bj tani Serbia, mua m duket se Kosova ndodhet n duar t sigurta pr shkak t puns t Lidhjes Qytetare Shqiptaro Amerikane dhe t komunitetit shqiptaro-amerikan, q duke punuar s bashku pr m shum se 20 vjet, hodhm themelet pr kt. Ishin Kongresi Amerikan, ishin burra si Tom Lantos, senator Biden, kongresmeni Hayden, Gilman, njerz t cilt vazhdimisht i thoshin Departamentit t Shtetit se politika ndaj popullit shqiptar n ish-Jugasllavi dhe n Kosov duhej ndryshuar.

  Zri i Ameriks: Disa ish diplomat amerikan kan shprehur shqetsimin se pavarsia e Kosovs do t ishte n dm t interesve t Shteteve t Bashkuara n raport me disa fuqi rajonale dhe botrore. Kjo frik sht shprehur edhe nga disa analist t shtjeve ballkanike. Cili sht mendimi juaj?

  Joseph DioGuardi: E vetmja gj q do t dmtonte interesat tona do t ishte vazhdimi i destabilizimit n rajon dhe jo pavarsia e Kosovs. Pr shum vjet dham argumenta pr kt shtje, jan br shum seanca dhe hartuar rezoluta nga Kongresi. Seanca e par n vitin 1990 zgjati rreth 5 or. N t mori pjes dhe zoti Rugova, senatori Pell dhe kongresmani Lantos. Nj vit m von n senat diskutuan senatori Pell dhe senatori Biden dhe m von, ky problem u diskutua nga njerz t tjer shum t rndsishm n Komisionin pr Marrdhnie me Jasht, duke mos harruar kongresmenin Gilman dhe paraqitm argumente se ajo q shkaktonte destabilizimin e rajonit ishte mnyra se si shqiptart ishin trajtuar nga serbt prej ndoshta 100 vjetsh dhe padyshim pas vdekjes s Titos. Un personalidht, si nj kongresmen i ri n at koh, kam paraqitur argumenta n mesin e viteve 1980 se q nga viti 1981 deri n vitin 1989 jan prndjekur nga policia e kontrolluar nga serbt rreth 600 mij shqiptar. Kjo ishte prpara se Milloshevii t merrte pushtetin. Pas marrjes s pushtetit nga Milloshevii situata u keqsua edhe m shum. Ajo q ne kuptuam ishte se Serbia nuk synonte ta trajtonte shumicn shqiptare si qytetar t barabart dhe ky ishte shkaku i fillimit t problemit. Ashtu si rrodhn ngjarjet q nga mesi i viteve 80-t e deri nga fundi i viteve 90-t ne e pam fare qart se nuk kishte shpres pr pajtim midis serbve dhe shqiptarve, jo sepse shqiptart nuk donin, por nuk ishte dshira e serbve pr t’i trajtuar shqiptart si qytetar t barabart dhe tani shqiptart po veprojn si ne 230 vjet t shkuara, kur shpalln pavarsin nga Mbreti Xhorxh i Katrt i Anglis dhe m pas u njohm si shtet.

  Zri i Ameriks: Pavarsia shpallet, cili sht hapi tjetr, si do t mbijetoj ky shtet i ri i sapokrijuar n Evrop, veanrisht n dy tri vitet e para?

  Joseph Dioguardi: Shum pun. Dhe komuniteti shqiptar duhet t punoj akoma m shum n t ardhmen, sepse pavarsia ka nevoj pr zhvillimin ekonomik, pr punsimin e rreth 500 mij t rinjve. Kur je shtet duhet t’i shrbesh njerzve t tu pr nevojat jetsore, t prditshme. Tani fjala sht se si do t sigurohen investimet. S pari, tani ne mund t’i drejtohemi Banks Botrore, t ciln nuk mund ta bnim m par, Banks Evropiane pr Rindrtim dhe Zhvillim. Ky sht vetm fillimi i ndrtimit t nj infrastrukture t re, si sistemi i ri telefonik, energjitik e kshtu me radh. Pastaj do t shihet afrimi i investitorve privat si shqiptaro-amerikan, hebrej-amerikan, t cilt vlersojn se shqiptart mbrojtn secilin prej tyre gjat Lufts s Dyt Botrore dhe shohin se n Shqipri dhe Kosov ka shum burime natyrore pr t’u shfrytzuar, t cilt, meq ra fjala, prbjn t njejtin vend sepase kufijt jan artificial. Kshtu do t na duhet t punojm shum dhe kemi filluar.

  Zri i Ameriks: Pr sa i prket Serbis. Udhhqsit e saj e kan br t qart qendrimin e tyre kategorik kundr pavarsis s Kosovs. Si do t integrohet Serbia n dinamikn ballkanike dhe m tej, me krijimin e shtetit e ri t Kosovs si nj lojtar me zrin e tij n skenn e Ballkanit?

  Joseph Dioguardi: M vjen shum keq pr popullin serb. Ai nuk meriton t ket qeverit q ka pasur e q kan luajtur me ngulm kartn e ultranacionalizmit. Ajo q ata duhet t kuptojn sht se bota sht duke shkuar drejt integrimit, veanrisht Evropa sht duke shkuar drejt bashkimit pr shkak t problemit ekonomik q prballemi. Mendimi im sht se serbt duhet t kuptojn se ata duhet t bhen pjes e rndsishme e Evrops dhe ata mund t jen t till, dhe jo t dgjojn Rusin e cila po e prdor tani Serbin pr interesat e saj gjeopolitike. Serbia duhet t konsolidohet si demokraci dhe serbt duhet t shqetsohen pr t ardhmen tyre, e cila duhet t jet si nj shtet demokratik i mbshtetur parime ekonomike jo komuniste dhe t integrohet n Evrop. Kjo bhet duke filluar nga shkalla e par q sht t’u njohsh shqiptarve at q meritojn, pavarsin.

  Zri i Ameriks: A do t ishte e drejt t parashikohet se zhvillimet pas pavarsis n Kosos do t provojn se mbshtetsit e pavarsis kan patur t drejt dhe skeptikt do t shikojn nj tjetr tabllo nga ajo t cils i jan trembur?

  Joseph DioGuardi: Pa dyshim, sepse ajo q po ndodh sht se ne po prmbushim nj nga principet m t rndsishme t ligjit ndrkombtar. Quhet vetvendosje. Kur ke nj koncentrim njerzish, si n Kosov ku rreth 2 milion shiptar vendosin se qeveria nuk i prfaqson ata, sht shembulli m i mir i zbatimit t ligjit q thot se kur nj grup njerzish jan t shtypur, kan t drejt ashtu si 13 kolonit e Ameriks, t mos pranojn tiranin, q pr Kosovn ka qen regjimi komunist serb q nuk donte t kthehej n demokraci dhe m pas, Milloshevii q kishte si qllim krijimin e Serbis s madhe pas shpins s popullit shiptar. Mendimi im sht se ajo q po ndodh sht e drejt, duhet t respektohet dhe Serbia do t ket prfitimet e veta nga kjo situat. Nj gj mund t them pr shqiptart. Ata punojn shum. Emigruan pa asnj gj dhe shiko far bn n Amerik dhe Evrop. T njjtn gj ata do ta bjn n Ballkan. Mendoj se motori ekonomik i Ballkanit do t jen 7 milion shqiptart, 3.5 milion n Shqipri dhe 3.5 milion jasht kufinjve duke prfshir 2 milion n Kosov. Ata do t punojn s bashku si nj bllok ekonomik dhe pr 20 vitet e ardhshme do t provojn se kufijt jan t parndsishm. E rndsishme sht t krijosh vende pune dhe mirqnie. Edhe Serbia do t prfitoj nga kjo.

  Zri i Ameriks

 16. #16

  Post Kadare: Shqiptart jan popull me fat

  Leonard Kerquki

  Jan dashur tri dit insistime t vazhdueshme pr ta bindur shkrimtarin e madh shqiptar Ismail Kadaren q t jap nj intervist pr ngjarjen e madhe q do t ndodh sot, pavarsin e Kosovs. Shum e bukur pr t qen e vrtet, do t thoshte dikush. Ai insistonte q t mos fliste rreth ksaj teme, pa ndodhur vrtet. Por, n fund, ai duket se u bind se pavarsia e Kosovs tashm sht pun e kryer. T shtunn pasdite, shkrimtari shqiptar me nam botror, permes telefonit, dha nj intervist t gjat pr Express. Nga Parisi, Ismail Kadare shfaqi ndjenja ngazllimi pr ngjarjen q do t ndodh sot pasdite. do gj q t themi neve sht e zbeht. Gjuha nganjher nuk sht e prgatitur pr ngjarje kaq t rralla, u shpreh ai. Sipas tij, pavarsia e Kosovs sht dika e jashtzakonshme pr nga prmasat e saj.

  Para 100 vjetsh, shqiptart ishin t shkaprderdhur n katr Vilajete t Perandoris Osmane. Kishte nj populate t varfr, t pa-arsimuar, elita e saj ndrkaq jetonte n mrgim. Shumica e fushave t ktyre trevave shqiptare ishin n fakt moalishte. Si ndjeheni ju, tash, n prag t formimit t shtetit t dyt shqiptar,Kosovs?
  Zakonisht thuhet se shqiptart kan qen nj popull pa fat n histori. Un do ta vija n dyshim kt shprehje. Ne, aq sa kemi pasur probleme t rnda, dramatike, n historin ton, aq edhe kemi pasur fat disa her. Pr shkak se ajo q that ju sht gati e pabesueshme sot, kur e mendon se si n vitin 1912, gati 100 vjet m prpara, kur ishte nj Shqipri, do t thosha, karikaturale, nj hije e zbeht e nj shteti t pocaqisur n Perandorin Osmane, se si arriti kjo Shqipri pa shkolla, pa jet kulturore, pa jet institucionale, me nj diaspor t shprndar n katr ant e bots, se si arriti n nj ast aq t vshtir t historis europiane t krijonte shtetin shqiptar, mua ende edhe sot m vjen habi e madhe. Prandaj, mendoj se ne shqiptart nuk jemi kaq t pafat sa kujtojm. E njjta gj sht edhe me shtetin e dyt shqiptar q po krijohet n Ballkan. Ta thoshe kt gj n 99, 98, dhjet vjet m prpara, do dukej ndrra m utopike, m absurde, n bot. Jo vetm q do t marr fund sundimi serb n Kosov, por do t marr fund pas nj bombardimi, pas nj ndshkimi q i bn Europa, pra Europa e ndshkon Jugosllavin pr shkak t shqiptarve, do t ishte e pabesueshme. Do t ishte e pabesueshme q Serbia do t dbohej nga Kosova. Dhe pabesueshmria e fundit do t ishte q do t ket dy shtete shqiptare n Ballkan. Prandaj, pr t gjith ne, duke ditur t gjitha problemet dhe vshtirsit q dalin prpara, t gjitha sfidat q ka Kosova - pr t cilat duhet t jemi t gjith t ndrgjegjshm se i ka prapseprap mendimi yn duhet t jet me nj ngazllim t plot nga kjo an, se sht kryer dika e cila nuk merrej me mend se do t kryhej. Dhe, sht kryer relativisht shpejt, po t merrej parasysh 98, kur u acarua konflikti n Ballkan, kurse sundimi serb ishte i gjat, tepr i gjat. Kjo tregon se kombi shqiptar, pavarsisht nga kto telashe t mdha q ka kaluar, shekulli i fundit ka qen prgjithsisht - n disa
  pika themelore - shum rezultativ, me disa prfundime t papritura, t forta, sikurse ka pasur edhe drama t mdha. Nj ndr to sht edhe incidenti komunist, incidenti i stalinizmit shqiptar n Shqiprin historike. Drama tjetr ka qen persekutimi pr nj koh t gjat i Kosovs nga komunizmi serb.
  Shteti i ri i Kosovs do ta ket flamurin, stemn, himnin, e madje ka njerz q besojn se duhet ta ket edhe nj standard tjetr t gjuhs. N kt kontekst, a mendoni se kshtu Kosova do ta krijoj nj identitet t saj, shtetror,por edhe nacional, pas nj periudhe kohore?
  E para, nj her, nuk e kuptoj pse duhet shtruar nj problem i till. Do t thot, me far synimi shtrohet; si nj gj q kinse i duhet Kosovs pr t njmendsuar edhe m mir at q, si t thuash, pavarsin e saj, q nuk mendoj se sht fare kshtu. Apo, ka edhe ndonj arsye tjetr? Mendoj se q t krijohet nj shtet i ri shqiptar - nuk ka lidhje fare q t shoqrohet me nj dyzim t identitetit shqiptar, sepse ky sht nj gjymtim i ri i kombit. Ka qen nj gjymtim gjeografik, politik, shtetror, tash ky gjymtim bie dhe krijohet artificialisht nj gjymtim I ri, nj ndarje t re. Ju prmendet gjuhn, disa prmendin identitetin, nesr do t prmendin historin, kujtimet kombtare, psikologjin etj, etj. Pr t ardhur tek nj tez e mbrapsht q nuk ka nj komb shqiptar, por paska dy kombe. Se si do t quhet ky komb tjetr, un ende nuk e kam t qart. Prandaj, mendoj se ky sht nj diskutim shum I ngutshm, i pamenduar, i paqart, i turbullt. T vijm tek nj nga shembujt, gjuha. Gjuha sht nj nga elementet baz t nj kombi. Artificialisht duan t krijojn nj gjuh tjetr, gjithashtu e thash se si do t quhet kombi tjetr njjt them edhe si do t quhej gjuha tjetr. Duhet t dim se shtete t ndryshme me gjuh t njjt: Gjermania, Austria, Anglia, Amerika, Franca, Belgjika... Do t thot, nuk sht ndonj krkes, domosdoshmri, ose nj ndihm pr shtetin e ri q befas t krkoj q t ndryshoj gjuhn. Dhe, bashk me gjuhn, pastaj, aq m tepr, t ndryshoj kujtimet kombtare, at q quhet identitet. Mendoj se ky sht nj reflektim i prudur i asaj q quhet Shqipri e Madhe. sht hapur nj legjend e madhe prej vitesh pr t penguar Kosovn q t marr lirin. Dhe, nj ndr argumentet ishte - nse Kosova merr pavarsin, do ti hapim rrug rrezikut t tmerrit, t gogolit, fantazms s Shqipris s Madhe. Vite me radh u shfrytzua kjo frik artificiale, e krijuar me qllim t keq pr t penguar pavarsimin e Kosovs. Kur kjo frik u duk se ishte ngritur n mnyr artificiale, q nuk qndronte. Kam frik se ky krkim i nj identitetit t ri i shqiptarve t Kosovs, natyrisht prej disave, pr shkak se mendoj q ky sht nj mendim n disa grupe t caktuara, ky krkim i nj identiteti t ri sht nj krkim i nj lloj projektimi i nj rreziku t paqen. Kjo do t thot se ne, dakord nuk po e bjm Shqiprin e Madhe, por, ama, do t bjm mos q ky kombi shqiptar mos t duket I madh, ose t mos krijojm nj Shqipri t Madhe t ndryshme shpirtrore, kulturore, gjuhsore, historike, etj. Pra, sht e njjta frik, q ndoshta tash transferohet nga sfera politike, gjeografike, n dika t brendshme. Si e till, mendoj un, sht po aq qllimkeqe.
  Statusi i Kosovs do t jet nj pavarsi e mbikqyrur, e definuar sipas Pakos s Martti Ahtisaarit. A mendoni se kjo Pako mund ta komplikoj organizimin e brendshm shtetror, duke ditur diskriminimin ekstra pozitiv q u bn vendbanimeve serbe n Kosov?
  Ky sht nj nga problemet m serioze n kt dalje. Natyrisht, nuk duhet tepruar si problem, sepse nuk mendoj q bashksia europiane dhe ekspertt q njohin Kosovn, e q do t jen atje pr t ndihmuar njmendsimin e pavarsis s Kosovs, do t jen kaq naiv saq mos ta kuptojn se n nj shtet t ri, q sht shteti i ri shqiptar, mund t lejohet q gjrat t shkojn deri n absurditet. Pra, t abuzohet, t spekulohet me disa parime q jan t drejta, por q duke u keqinterpretuar, duke spekuluar me to, mund t kthehen n parime bllokuese, t padrejta. sht krejtsisht e drejt q pakicat n Kosov t respektohen n maksimumin e standardeve europiane, e n radh t pare sigurisht pakica serbe. Por, un prap i kthehem asaj se nuk besoj q europiant do t jen kaq naive sa t lejojn bllokad, ose me nj gjuh m t thjesht q quhet sabotim i gjithkaje n Kosovs. Sepse, nganjher, respektimi i t drejts dhe kalimi I asaj si nj mjet bllokues - nuk jan shum larg. Ky rrezik do t jet n Kosov. Mendoj se kjo nuk sht fatale, ka zgjidhje. Kjo krkon vetm q pala shqiptare t jet korrekte n angazhimet e saj dhe me prpjekje do t zgjidhet, do t sqarohet gradualisht. Ndryshe, Kosova nuk funksionon dot, pasi q nse do t ket pengesa t tilla, t krijuar me qllim pr t penguar dhe jo m qllim pr ta uar prpara kt shtet t ri.
  That se shqiptart nuk kan qen popull aq i pafat. N fakt,tashm n Kosov sht br klishe t thuhet se meritor pr pavarsin e Kosovs sht populli i Kosovs dhe miqt e shumt perndimor. Por,far realisht ndodhi q Perndimi u rreshtua kaq fuqishm prkrah popullit shqiptar, n kt rast prkrah Kosovs?
  E para, nj her, pr pyetjen q diskutohet shpesh - cili ishte faktori kryesor pr lirimin e Kosovs? Kjo sht e qart pr t gjith, ose duhet t jet e qart pr t gjith, se ktu jan dy faktor, t cilt pa njri-tjetrin do t ishin t mangt. N radh t par, ishte rebelimi i drejt shqiptar, kryengritja shqiptare, lvizja shqiptare, lufta shqiptare, kam parasysh lufta pr lirim q udhhoqi UK. Pa t, problemet e Kosovs do t zgjasin ende. Nj dit do t merrej vesh e vrteta. Por, e vrteta q ndonjher prmes nj veprimi, q sht edhe heroik dhe dshprues, e edhe imediat - ritmi i ksaj t vrtete q shprthen n kt mnyr, sht shum efikas. Dhe, kjo ndodhi.
  Pa nj prpjekje t till, ndoshta prgjumja ndrkombtare, dremitja do t vazhdonte shum gjat. Pra, ishte ky faktor i domosdoshm. Pr nj fat t shqiptarve, ky faktor gjeti mirkuptim nga bashksia europiane. Sepse, nj koh ai edhe mund t mos gjente mirkuptim. Ju e dini se pr nj koh t gjat, UK, lufta e saj u quajt terroriste dhe propaganda jugosllave ishte kaq e zellshme n kt gj sa q kishte arritur t orodiste nj pjes t opinionit ndrkombtar, sidomos europian. Fati jon e deshi q n kt opinion europian pjesa m prparimtare e tij, e ndihmuar nga faktori i nj pjese intelektuale tepr t guximshme t Europs, i nj lvizje t nj opinioni tepr progresiv europian, zbardhi t vrtetn, se propaganda jugosllave po mashtron. Kshtu q ndodhi nj ndrthurje e lumtur, do t thosha un, q faktori i brendshm t ket nj mirkuptim nga faktori ndrkombtar. Dhe, ndodhi ajo q ndodhi. Ndodhi ajo q ishte e pabesueshme. Q Jugosllavia, e cila ishte kanakarja e Europs Perndimore dhe asaj Lindore nj koh t gjat, u bombardua nga Europa pr hatr t shqiptarve. Kshtu q, mendoj se t dy kta faktor - nuk mund t kuptohen pa njri-tjetrin.
  Mendoni se shqiptart jan me fat q n kto 20 vjett e fundit patn elit intelektuale dhe lider politik, t cilt bn zgjedhjen e duhur rreshtuan masat n bllokun e shteteve perndimore?
  Nuk sht e thn q nj kauz e drejt e nj populli t vogl t gjej mirkuptim ndrkombtar. Historia na jep t dyja rastet. Nga nj an, duket se e drejta fiton gjithmon, i cili sht nj mentalitet popullor q disa here naiv, n fakt e drejta nuk fiton gjithmon. Ne e dim se ka popuj t tjer, q njsoj sikur neve, ju sht shkelur m kmb e drejta e tyre. Prandaj, ktu sht e drejt t prdoret fjala FAT. Ne shqiptart e Shqipris historike ishim t rreshtuar n nj kamp fatalist t gabuar, kemi qen n nj gjendje staliniste, t pandreqshme. Ne kishim shpallur armiq, miqt tan. Gj m t mbrapsht n bot nuk mund t ndodhte. Me qndrimin ton t keq, ndikonim pr keq edhe pr qndrimin ndaj Kosovs. Si t thuash, ne mbronim Stalinin, ne nga kjo an ishim turpi i bots dhe sigurisht se ne ishim t braktisur nga vmendja ndrkombtare, e nj pjes e ksaj braktisje I kalonte dashur pa dashur edhe Kosovs. Pa rrzimin e komunizmit, Kosova nuk kishte gjasa ende t lirohej. Do t thot, faktori i pare q ishte, nuk ishte as i brendshm I shqiptarve t Kosovs dhe as factor i diplomacis perndimore. Ishte nj para-faktor, pra rrzimi I komunizmit, dika q erdhi i papritur, i paparashikueshm nga asnj agjenci botrore. Rnia e komunizmit i hoqi bazat sundimit serb n Kosov. Nuk sht e rastit q lvizja pr lirim n Kosov mori hov pas rnies s komunizmit. Kjo ishte nj rrjedh natyrale e historis.
  Kushtetuta e Re e Kosovs parasheh mosbashkimin e Kosovs me ndonj shtet tjetr. Por far mendoni ju, a mund t ndodh q n 100 vjetorin e shpalljes s mvetsis s Shqipris, pra pas katr vjetsh,Kosova dhe Shqipria t bashkohen?
  Kt shtje un nuk e kam par t shtrohet diku. Nuk mendoj se sht nj problem pr tu shtruar. sht nj problem q mendoj si i prket distancave t mdha kohore. Populli shqiptar ka gjra tjera prpara. Kosova ka shum gjra q duhet ti zgjidh, nga t cilat nuk duhet t trembet aspak, sepse nj nga karakteristikat e liris sht dinamizmi i jets, i problemeve, t cilat krkojn zgjidhje. Shqiptart kan dhn t kuptohet, prmes disa formave, se ata kan br nj sakrific, kan hequr dor nga nj ide q qarkullonte n mnyr jo t organizuar. Pasi q do popull e ka n subkoshiencn e tij, nj ide t natyrshme, t jet familja bashk. Por, ktu nuk ka pasur programe, zyra, organizimi nuk ka pasur as t hapura as t fshehta pr nj gj t till. Prandaj, aq m pak kjo shtje mund t shtrohet kur shqiptart sapo morn Kosovn n duar. Un nuk e di t jet shtruar kjo shtje edhe n Kosov.
  N fakt kjo shtje shtrohet prej qarqeve ende margjinale, por q nuk dihet se si do t rrjedhin ngjarjet m tej.Por,a mendoni se bashkimi i shqiptarve n fakt do t ndodh n Bashkimin Europian?
  Hyrja e Kosovs dhe Shqipris n Bashkimin Europian, q sht nj shtje q mund diskutohet n mnyr konkrete, praktikisht hyn hapsira shqiptare, e cila edhe n kto dyja nuk sht e plot, po t shikohet nga ana gjeografike ose politike. Bota shqiptare, hapsira shqiptare, universi shqiptar, n nj Europ, e bashkuar vetvetiu, i dedramatizon kufijt, i kthen ata n nj faktor t dors s dyt, t tret. Kryesorja sht q populli shqiptar tI zgjidh problemet e tij vitale, t shndoshet, t forcohet, t prparoj, t emancipohet, t qytetrohet, t krijoj standarde t larta dhe t gjitha problemet tjera vetvetiu shkojn drejt zgjidhjes. Kosova, pr shembull, ka problemin e jashtzakonshm t papunsis, problemin e jashtzakonshm t funksionimit t degve t prgjithshme t ekonomis, etj. T njjtat probleme i ka edhe Shqipria. Madje, disa her m t mbreht. Kshtu q, mendoj se energjit tona kan ku derdhen nj koh t gjat, pastaj duke hyr n Europ gjithka ndryshon, vizionet, realitetet ndryshojn, zgjidhen probleme q dukeshin t pazgjidhshme dhe dalin njkohsisht probleme q kan qen t paparashikueshme. Kjo sht jeta e kontinentit europian.
  Fatmirsia m e madhe e kombit shqiptar sot sht se ideja shqiptare me iden europiane - prkon. Nuk ndeshen. Shqipria po prfiton nga kjo bashk-udhtim me Europn, nga kjo bashkprputhje strategjish, mendimesh, pr gjrat themelore. Fal ksaj, u krijua shteti i dyt shqiptar. Prandaj, ky sht nj fat i madh. Ka vende q gjykojn se ju pengon hyrja n Europ, ju pengon aspirata europiane. Kurse, aderimi yn n aleancn Euro-Atlantike dhe n Bashkimin Europian sht tepr I sinqert, i vrtet, sepse lidhet me ekzistencn ton, me sigurin ton pr t ardhmen, me zhvillimin ton ekonomik, kulturor me gjithka.
  Ka njerz q mendojn se Kosovs duhet ti ndrrohet emri. Cili sht mendimi juaj,zoti Kadare, a duhet ti hyhet ksaj aventure apo jo?
  Mendoj se sht nj gj q ndoshta sht e parakohshme q t shtrohet tashti. sht nj problem jo fort i rndsishm, sht nj problem luksi. sht e vrtet se fjala Kosov sht nj fjal serbe, sllave, e vrtet. Por, un zakonisht e kam nj parim se nuk dua t hyj n gjra q i prkasin shqiptarve t Kosovs, pasi q sht mendimi i tyre zotrues n kt rast q duhet t merret parasysh. Nuk mendoj se sht nj gj q nuk pret. Sigurisht se mund t shtrohet, mund ti vij radha. Shum shtete n bot, kto 30-40 vitet e fundit, kan ndrruar emrat. Nuk sht kjo ndonj skandal, nuk sht ndonj gj e papar n bot. Por, se sa sht pr tu shtruar tashti, nuk jam i sigurt.
  *Marr nga Express, Kosov


  http://www.balkanweb.com/sitev4/index.php?id=16382
  ABCDDhEFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 grma)

 17. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,304
  Postimet n Bllog
  4
  Nga mbledhja e Kryesis s Kuvendit

  E Hn, 18.02.2008 17:02

  Kryesia e Kuvendit t Republiks s Kosovs, n mbledhjen e saj t par, pas shpalljes s pavarsis s vendit, ka shqyrtuar shtjen e logos s Kuvendit t Kosovs dhe ka vendosur q shenj dalluese (prkohsisht) e Kuvendit t jet Stema e Kosovs, e miratuar n Seancn e Jashtzakonshme t 17 shkurtit. Posht saj shkruan :“Republika e Kosovs” (shqip, serbisht dhe anglisht), ndrkaq nj radh m posht shkruan: “Kuvendi” (gjithashtu n tri gjuh).

  N kt mbledhje, t drejtuar nga Jakup Krasniqi, kryetar i Kuvendit, Kryesia ka shqyrtuar grupin e par prej dhjet projektligjesh q burojn nga Propozimi Gjithprfshirs i Marti Ahtisarit, t cilat do t shqyrtohen pr her t par n seancn plenare t s marts, m 19 shkurti t ktij viti: Projektligji pr Ministrin e Punve t Jashtme, Projektligji pr privilegje dhe imunitete diplomatike, Projektligji pr shtetsin, Projektligji pr policin, Projektligji pr Inspektoratin policor, Projektligji pr dokumentet e udhtimit, Projektligji pr prdorimin e simboleve shtetrore, Projektligji pr zonat e veanta t mbrojtura, Projektligji pr vetqeverisjen lokale dhe Projektligji pr kufijt administrativ komunal.

  Kto projektligje shqyrtohen me procedur t prshpejtuar, konform vendimit t seancs plenare t 15 shkurtit (brenda 24 orve nga momenti i arritjes s tyre n Kuvend), kurse gjat 24 orve vijuese, deri n shqyrtimin e dyt t tyre, me to merret komisioni ad-hoc, i krijuar nga Kuvendi i Kosovs, n po at seanc.

  Kuvendi i Kosovs

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-09-2007
  Vendndodhja
  N Sadovin t Jerlive- Viti - Kosov
  Postime
  79
  Dit e madhe...E pa harruar, por pr t ciln u sakrifikuan shum gjenrata. Nuk na e fali askush. E fituam...Pr kt edhe duhet ta ruajm...
  Urime, gzime, prosperitet...
  G z u a r shqiptar kudo q jeni...

  Na erdhe...
  Npr male
  n bor e shi
  Me gjak sprkatm
  ardhmrin...
  Na erdhe si fmiu
  si shpirti e si zemra...
  Si ajri si dielli
  duke larguar ret
  skterrn hoqm
  Prgjithmon...

  Pra edhe njiher gzuar...
  exha...(Shptimi)

 19. #19

  Gezuar pavarsin.

  Uroj gjith kosovaret ta gezojne Pavearsine eshte gjeja me e shtrejte per kosovaret por dhe per ne te gjith shqiptaret .

  Ne forum rgziston nje materjan i bollshem per persekutimet qe u eshte bere popullit te kosoves per me shume se 100 vitesh . Materjali ka historine ,fakte dhe shifra , materjali eshte siguruar me shume sakrifica i dale nga divizjoni 20 ushtarak serb , botuar ne gazeten panaorma me para . tashme ndodhet ne faqet e forumit . Per ta patur me te thjeshte per ta gjetur per ata qe kane deshire ta lexojne , shkruani ne faqe Qemal Biraku , dhe me pas midis shume shkrimesh do te gjeni dhe kete materjal te bollshem dhe interesant . Ciao .
  Ndryshuar pr her t fundit nga zoteria_420 : 19-02-2008 m 13:29 Arsyeja: korigjim

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e pshu
  Antarsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  gjermani
  Postime
  2
  gezuar pavarsine.faleminderit per informacjonen

  pershendetje te perzemerta nga mynihu

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. "Revolucioni vonuar" dhe Ahmet Krasniqi
  Nga Brari n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 214
  Postimi i Fundit: 20-09-2018, 13:55
 2. Besim Krasniqi mbi " Programin kombetar te LDK-s"
  Nga Brari n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 30-06-2009, 03:23
 3. Akademia e Shkencave dhe heshtja ndaj sfidave te kohes
  Nga &Mitrovicalia& n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 96
  Postimi i Fundit: 18-06-2009, 19:10

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •