Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 46
 1. #1
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  35
  Postime
  11,960
  Faleminderit
  1
  22 falenderime n 21 postime

  Peshkopi ortodoks Artemje krkon luft n Kosov

  "Serbia duhet te bleje arme nga Rusia dhe vendet tjera, te kerkoje nga Rusia qe te dergoje vullnetare dhe ta ndertoje pranine ushtarake ne Serbi", tha ai ne nje deklarate per te perditshmen "Glas Javnosti". Serbia duhet t'i mbledhe armet, te deklaroje se Kosova eshte "territor i okupuar" dhe te bleje arme nga Rusia per ta kthyer ate. Keshtu eshte shprehur sot ne vigjilje te shpalljes se pavaresise se Kosoves peshkopi Artemije, nga Kisha Ortodokse Serbe.

  "Serbia duhet te bleje arme nga Rusia dhe vendet tjera, te kerkoje nga Rusia qe te dergoje vullnetare dhe ta ndertoje pranine ushtarake ne Serbi", tha ai ne nje deklarate per te perditshmen "Glas Javnosti". "Kosova gjithnje ishte dhe do te jete serbe", tha peshkopi Artemije dhe vleresoi se deklarata per pavaresine e Kosoves eshte "gjendje e perkohshme e okupimit". Sipas tij, "deklarata e komandantit te larte te Serbise, Zdravko Ponosh, se Kosova nuk do te mbrohet me arme, eshte turp".

  /BALKANWEB/
  My silence doesn't mean I am gone!

 2. #2
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  43
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  Serb church urges state of war over Kosovo

  By Ksenija Prodanovic

  BELGRADE (Reuters) - Serbia should rally its armed forces, declare Kosovo 'occupied territory' and buy weapons from Russia to reclaim it, the head of the Serb Orthodox Church in Kosovo was quoted on Sunday as saying.

  "The statement by the chief of staff, General Zdravko Ponos, that Kosovo will not be defended by the army, is a disgrace," Bishop Artemije told the daily Glas Javnosti.

  "Serbia should buy state of the art weapons from Russia and other countries and call on Russia to send the volunteers and establish a military presence in Serbia," he said.

  "Kosovo was and always will be Serbian," the bishop said. The declaration of independence that its Albanian leaders are due to make later on Sunday means "a temporary state of occupation".

  "Everything will pass, and so will the occupation of Kosovo," the 73-year-old church leader added.

  Serbian commentator Bosko Jaksic said Artemije's outrage was predictable, as were a number of other expected reactions.

  "In the next few days, we can expect angry press releases. There will be calls for sessions of National Security Councils and the International Court of Justice. The level of diplomatic ties with the countries that recognize the new Balkan state will be lowered," he wrote in the pro-government daily Politika.

  "Church bells will ring, and we know the bishop will repeat that we'll have to fight for Kosovo for 500 more years. The army will be -- for show -- put on a higher state of alert. There will be criticism of western media if they don't show dramatic lines of Serb refugees."

  A MARATHON STRUGGLE

  In its own editorial, Politika said Kosovo's declaration of independence "will not be the end of a part of our history".

  It will be "the beginning of struggle, a marathon, where it is not important who is the fastest runner, but who will reach the end," it said. The fight would be very hard "because prejudices about Serbs are deeply rooted".

  The popular Belgrade daily Blic quoted two Kosovo commentators, an Albanian and a Serb, as saying they did not expect serious violence over Kosovo's secession.

  Albanian analyst Shkelzen Maliqi said there might be some tension but "Albanians are satisfied and they have no reason to fight Serbs".

  Kosovo Serb leader Oliver Ivanovic said Serbs would suffer a heavy blow to their national identity.

  "That sort of feeling can cause national frustrations which are dangerous," he said, but added: "I don't expect unrest in Kosovo. It may be paradox, but the chances for that are less than ever. There is nothing spontaneous in Kosovo, everything is directed. At this moment the Albanians know that violence will damage them."

  Kosovo Prime Minister Hashim Thaci, who was expected to proclaim independence on Sunday, has repeatedly assured Serbs in Kosovo of equal rights and protection under the law.

  His conciliatory words are viewed cynically by Serb nationalists who say the former guerrilla fighter simply parrots what he is told to say by Kosovo's Western backers.

  The Kosovo daily Express carried a banner headline on its independence day edition that left no doubt about Albanian feelings on finally escaping Serb rule that lasted throughout the years of the old federation of Yugoslavia.

  "F*** YU", the headline said.


  (Reporting by Ksenija Prodanovic and Fatos Bytyci; writing by Douglas Hamilton; editing by Tim Pearce)

  Reuters
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 3. #3
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Antarsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Prektora

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,460
  Faleminderit
  295
  123 falenderime n 103 postime
  Citim Postuar m par nga Davius Lexo Postimin
  "Serbia duhet te bleje arme nga Rusia dhe vendet tjera, te kerkoje nga Rusia qe te dergoje vullnetare dhe ta ndertoje pranine ushtarake ne Serbi", tha ai ne nje deklarate per te perditshmen "Glas Javnosti". Serbia duhet t'i mbledhe armet, te deklaroje se Kosova eshte "territor i okupuar" dhe te bleje arme nga Rusia per ta kthyer ate. Keshtu eshte shprehur sot ne vigjilje te shpalljes se pavaresise se Kosoves peshkopi Artemije, nga Kisha Ortodokse Serbe.

  "Serbia duhet te bleje arme nga Rusia dhe vendet tjera, te kerkoje nga Rusia qe te dergoje vullnetare dhe ta ndertoje pranine ushtarake ne Serbi", tha ai ne nje deklarate per te perditshmen "Glas Javnosti". "Kosova gjithnje ishte dhe do te jete serbe", tha peshkopi Artemije dhe vleresoi se deklarata per pavaresine e Kosoves eshte "gjendje e perkohshme e okupimit". Sipas tij, "deklarata e komandantit te larte te Serbise, Zdravko Ponosh, se Kosova nuk do te mbrohet me arme, eshte turp".

  /BALKANWEB/
  Keto jane ushqim per nacionalistet e verber, se ata qe kane sy e kane pare me kohe se Kosova me nuk ju perket.
  Klithmat e kafshes ne agonine e vdekjes.
  Un jam njeri i thjesht.
  Knaqem me pak.
  M mjafton m e mira.

 5. #5
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Antarsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  N do vend ku ka jet
  Mosha
  33
  Postime
  5,508
  Faleminderit
  20
  36 falenderime n 31 postime
  Le ti bie kryqit me kok tash Kisha Ort'hodokse Serbe se Kosova eshte shtet i PAMVARUN!
  Pr inad t Djallit dhe Shqyptarvet, Zoti ka me mbajt Shqypnin m kamb me nder e me lumni

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-12-2007
  Postime
  244
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  SE MOS I QUANI TERRORRISTA SE DO JU COJN NE BURG SI AI I GUANTENAMOS.

  NJE SHAKA QE KJO

  DO JU LENE TE LIRE SI KARAXHIXHIN QE SI TREMBIT SYRI.

  Faleminderit

 7. #7
  E dua letrsin Maska e Ali Baba Tepele
  Antarsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,454
  Faleminderit
  3
  38 falenderime n 36 postime
  Gjithmon e kan treguar fytyrn e tyre t vrtet rreaksioni Serb me kishn ortodokse n krye.Koha i ka ln mbrapa kemi thn, tani iku ajo,sepse era e qelbur q shprndajn tregon dekompozimin e nacionalizmit t smur Serbo-Ortodoks.

 8. #8
  don't bother me Maska e Apollyon
  Antarsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,641
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  Ndalohet te hyjne ne kosove rraca e minjve serbo-ortodoks
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 9. #9
  Perjashtuar
  Antarsuar
  14-11-2007
  Vendndodhja
  ne kabul tu bo plazh
  Postime
  785
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ja Ca Do Me Then Me Qen Serb=legen
  Apollyon Ku E Gjete Miun Serbo Ortodoks Mer Lal
  Hahahahhaha

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-10-2004
  Postime
  349
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Deri Ne Afriken E Jugut Kane Shkrujt Gazetat Per Pavarsine E Kosoves.
  E Gezofshi.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,601
  Faleminderit
  3
  2 falenderime n 2 postime
  Kisha si cdo fe kombetare duhet te jete Paqesore.Te dali nje Kishe edhe te thot ne do luftojme mendoj se nacionalizmi te detyron.Sidomos Kur Kisha Ordokse Serbe ka edhe mbeshtjen e Greqise.Se Greket nate-dite neper kisha i ke edhe gjoja jane edhe Paqesor keta.Degjova edhe Lajmet Greke ketu shume te ftohet e dhane lajmin e Pavarsise.

 12. #12
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Se di pse duhet te meremi me thashethemet e tyre, vertet besoni se kane force te bejne me dicka jo kisha por e gjith shtriga Serbi?

  Le t'i mbyt inati dhe xhelozia ishalla plasin nga mbrenda race e poshter!
  Sui generis

 13. #13
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  E thash edhe ne nje teme tjeter e them edhe ketu le te plas plaka Serbi se pervec asaj Rusie sta ras kush, o shtet, oj race e degjeneruar!
  Sui generis

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Antarsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kndej
  Postime
  3,195
  Faleminderit
  1
  24 falenderime n 22 postime
  Kisha orthodokse serbe , greke , ruse , sllavmaqedone , apsolutisht cdo her jan perkrahese te krimit , te politikave vrasese , jan kisha qe fusin hundet ne politik , kan ndikim te madh ne popull dhe politik , ka shum fakte qe ato kan urdheru ne masakrime , ka shum video ku PARAMILITARET bekohen nga kto kisha...

 15. #15
  seksi dhe i rrezikshem Maska e qerosi
  Antarsuar
  15-03-2004
  Vendndodhja
  dhome e guzhine
  Postime
  233
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Kaq e rrezikshme eshte kur feja ngaterrohet me politiken.
  Duke pasur parasysh tek shembujt e te shkuares, shpresohet qe njerezit te mesojne e te integrohen. Por fatekeqesisht, ky nuk eshte rasti me Kishen ortodokse/greket te fshehur me lekure delje.
  Por sidoqofte e gjithe kjo shamate ka shume mundesi te kthehet ne avantazh kundrejt kosoves. Perderisa Serbet te tregojne injorance dhe kercenime, bota aq me teper do te tundohet per ne krahun e kosoves.....
  Pastaj, qente te lehin, karavani te ece perpara!
  Rrofte pavaresia dhe urime te gjithe shqiptareve te kosoves, e keni merituar!
  Respekte!
  Ergo cogito, ergo sum!

 16. #16
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Antarsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime n 11 postime
  Qente lete lehin , karavani te shkoj para !!!!

  Gostivari_usa
  WE WILL NOT GO DOWN!

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Gothicus
  Antarsuar
  04-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtin
  Postime
  56
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Interesant !
  N vend q t ofroj dashuri ndaj Zotit dhe mes njerezeve ky ben thirrje per lufte.
  Kesaj i thone Kisha e "vertete" e Zotit !!!

  Mendesi bizantine !!!

 18. #18
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,130
  Faleminderit
  113
  64 falenderime n 58 postime
  mos ofendoni,se lirine dhe pavarsine e solli gjaku i atyre qe rane per atdheun,as allahu dhe as jesusi.Respekte

 19. #19
  angelfire Maska e ardit 2
  Antarsuar
  09-08-2002
  Vendndodhja
  where I wasn't before
  Mosha
  41
  Postime
  31
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  - Thate se jeni njeri i perendise. Shihni punet e kishes.
  - Per te tjerat vendi ka zot.
  - Naten e mire hiresi.

  Ismail Qemali/Nentori i dyte

 20. #20
  E dua letrsin Maska e Ali Baba Tepele
  Antarsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,454
  Faleminderit
  3
  38 falenderime n 36 postime
  Citim Postuar m par nga ardit 2 Lexo Postimin
  - Thate se jeni njeri i perendise. Shihni punet e kishes.
  - Per te tjerat vendi ka zot.
  - Naten e mire hiresi.

  Ismail Qemali/Nentori i dyte

  Fjal me vnd.Shum e goditur.Kt duhet ta din mir t gjith klerikt,kudo q jan,t mos fusin hundt n politik e n demokraci,sepse nuk sht pun e tyre.

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Dr. Ibrahim Rugova - Presidenti i par i Republiks s Kosovs
  Nga Albanino n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 2055
  Postimi i Fundit: 27-11-2014, 11:11
 2. Debati i Knusve (gjelave)
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 09-11-2010, 05:15
 3. Mbulimi i krimeve te kryera gjate luftes ne Kosove
  Nga Eni n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 17-01-2009, 07:43
 4. Paketa e propozuar nga Ahtisari pr statusin final t Kosovs
  Nga Nice_Boy n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 451
  Postimi i Fundit: 21-10-2007, 13:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •